De Burgeroorlog in Spanje, Klaas de zoon van den Molenaar Kerk- en Schoolnieuws. o— Binnenland. Gewestelijk Nieuws Sport. SLUIS. Geslaagd. Voor het examen Fransch L. O. slaagde te 's Gravenhage onze vroe gere dorpsgenoot de heer G. Albregts, thans onderwijzer te Voorburg. geven, in hoeverre zulks mogelijk is ter vervanging van hetgeen tot dus ver uit het buitenland werd betrok ken. Het plan bevat niets, wat er toe kan leiden, dat onze inkomsten uit het buitenland en uit Indië stij gen; van zuinigheid, besparing, ka pitaalvorming wil het plan niet we ten. XXVII. De in het plan in uitzicht gestelde bestaanszekerheid voor de arbeiders door beheersching van het conjunctuurverloop blijkt niet te ver wezenlijken. XXVIII. Het is onbegonnen werk te trachten door nationale maatrege len buitenlandsche crisis te voorko men. Alle pogingen om in ons land de gevolgen van een crisis te be perken raken de buitenslands lig gende oorzaken niet; het Nederland- sche bedrijfsleven treedt niet crisis- verwekkend op. XXIX. Nationale conjunctuurpo- litiek in kleine staten is bjj voorbaat tot mislukking gedoemd. Ter voor koming van internationale crisis kan slechts internationaal overleg een mogelijkheid opleveren van eenig re sultaat. In geen enkel land is tot dusver op dit gebied iets van betee- kenis tot stand gekomen. XXX. De maatregelen tot beheer sching van de credietverleening aan het bedrijfsleven, in het plan voor gesteld, zijn naar de erkentenis van de ontwerpers zelf, doelloos. XXXI. De voorgestelde onttrek king aan het bedrijfsleven van be langrijke bedragen aan ruilmidde len in tijden van hoogconjunctuur ten behoeve van constructieve wel- vaartspolitiek in slechte tijden is overbodig en oeconomisch nadeelig. XXXII. De voorstellen tot directe beheersching van de expansie van ondernemingen zouden, indien zij uit voerbaar waren, slechts bevordelijk zijn aan den oeconomdschen onder gang van ons land, aangezien noch de totale binnenlandsche, noch de totale buitenlandsche vraag beslis send is voor de capaciteit van het Nederlandsche bedrijfsleven en het in te stellen Centrale Conjunctuurbu reau niet in staat is op oeconomisch gebied met eenige mate van be trouwbaarheid de toekomst te voor spellen, zijnde deze toekomst van te veel onberekenbare factoren af hankelijk. XXXIII. Tot dusver zijn de aan hangers van het socialisme en dus ook de opstellers van het plan van den arbeid ier niet in geslaagd aannemelijk te maken: le. dat de euvelen van het kapitalisme grooter zijn dan de voordeelen ervan, 2e. dat die euvelen niet zouden kunnen worden verlicht zander het drasti sche middel van onteigening, 3e. dat door het socialisme die euvelen zullen verdwijnen en geen andere en ondraaglijker euvelen in het 1^- ven worden geroepen. XXXIV. De z.g. constructieve po litiek van de S.D.A.P. en van het plan van den arbeid is in wezen negatief; daarentegen is de politiek, waarvoor het Verbond van Neder landsche Werkgevers voortdurend gestreden heeft, waarlijk construc tief, omdat zij leidt tot bevordering van de welvaart en niet tot vernieti ging van den hartader daarvan. De opstandelingen in het Noorden berichten dat de provincie Santander geheel in hun handen is gevallen. De druk, die zij op San Sebastian oefenen, wordt sterker, de stad zit zonder drinkwater, daar de rebel len de toevoerleidingen hebben af gesneden. Voorts melden de opstandelingen uit Pamplona nog een succes: zij zouden het dorp Alegria de Ora hebben bezet. Gistermorgen hebben de opstande lingen den aanval op Badagos her vat. Vliegtuigen hebben naar het D.N.B. uit Lissabon meldt, de stad gebombardeerd. Ook moeten troepen van de opstandelingen Montijo, tus- schen Badajos en Merida hebben bezet. Volgens een bericht uit Le Co- runa is de stad Huesca Zaterdag door regeerimgstroepen bezet. Onder leiding van kolonel Le Vega heb ben de nationalisten onmiddellijk een tegenaanval ondernomen en de stad na feilen strijd heroverd. Beide partijen moeten ongeveer 600 dooden en vele gewonden ver loren hebben. De Koningin en de Prinses in Zwitserland. Zaterdag zijn de Koningin en Prinses Juliana zooals men weet uit Hohwald in de Vogezen naar het Zwitsersche Kurort Welssenburg vertrokken. Met haar uit 22 personen bestaande gevolg kwamen de vorstelijke personen in den loop van den ochtend te Bazel aan om vandaar uit per trein verder te reizen. Te haren behoeve werd het witte salon rijtuig aan den kort na twaalven uit Bazel vertrekkenden trein Bazel—Olten Bern Interlaken gehaakt. Om 14.30 uur arriveerden Koningin en Prinses met dezen trein te Bern. Hier werd H. M door vertegenwoordigers van het Nederlandsche gezantschap begroet en begaven de vorstinnen zich eenige oogenbllkken op het perron, waar het, in verband met het mooie weer, zeer vol was. De Koningin en de Prinses werden echter niet herkend. Prinses Juliana reisde met een deel van het gezelschap in den trein door tot Spiez aan het Thunermeer, vanwaar zij met een door de Zwitsersche post beschik baar gestelde auto naar haar bestem ming reed. De Koningin verliet Bern per auto, in gezelschap van den Ne- derlandschen gezant. In Weissenburg zijn voor de Konin gin, de Pi inses en haar gevolg 24 kamers gereserveerd. De hooge gasten zullen er 10 tot 14 dagen blijven. Het Kurhaus Weissenburg ligt 900 M. hoog temidden van de bosschen ia het Simmendal, dat hier van een ro mantische schoonheid is. Het hotel waar de Koningin verblijft, staat op een vooruitspringende rots, ongeveer 100 M. boven het dal, zoodat men een prachtig uitzicht heeft. Het hotel staat van ouds goed bekend en is modern ingericht. Dr. Colijn terug. De minister-president, dr. H. Colijm is van zijn vacantie teruggekeerd en heeft gisteren zijn ambtsbezigheden op het departement hervat. BRESKENS. Kanovaarders zoek. Zondagmiddag zijn een 24-jarige en een 16-Jange jongeman, afkomstig uit Luik, te Knocke vertoevende, meteen kano gaan varen. Tot heden is van de inzittenden niets vernomen. Aan de Zwarte poldei is een kano komen aandrijven. De familie der vermisten hebben deze kano wezen bezichtigen, teneinde vast te stellen, of dit de kano is waar- In de jongemenschen zijn vertrokken. Bij het afdrukken van ons blad had den wij nog geen nadere gegevens. Van de Kustwacht zijn de schepen draadloos met het voorgevallene in kennis gesteld. Autotocht ouden van dagen. Zaterdag brachten de ouden van dagen alhier met auto's een bezoek aan het land van Hulst. Te Terneuzen werd vertoefd voor een versnapering. Het einddoel was een bezoek aan Hulst De tocht is goed volbracht en de oudjes hebben veel genoten. Gemeenteraadsvergadering. Zaterdag kwam de raad van onze gemeente in voltallige zitting, onder leiding van Burgemeester van Zuijen, bijeen. De VOORZITTER deelt mee, dat van de Hoofdingenieur-directeur der Rijkswaterstaat bericht is ontvangen, dat hij bezwaar maakt tegen het plaatsen van een urinoir op het Spui- plein. Op de vragen van enkele raads leden, zegt de VOORZITTER naar een andere plaats te zullen uitzien. Een voorstel van B. en W. om de nieuwe dwarsstraat der Dorpsstraat Frederik Hendrik-straat te noemen, vindt tegenkanting in de raad. Bij stemming wordt het voorstel ver worpen met 5 stemmen voor en 6 tegen. Dhr. BRAND stelt voor de straat te noemen naar den bouwonderne mer, dus Van de Sande-straat. Ook dit voorstel wordt verworpen, 4 voor 6 tegen. (De heer Van de Sande die buiten stemming wilde blijven had even de zaal verlaten). Een voorstel van B. en W. om den mdjnmeester een vaste aanstel ling te geven met een vaste jaar wedde vermeerderd met 5 pCt. der mijnrechten, komt dan aan de orde. De heer CARELS had bij dit voorstel gaarne een duidelijker toe lichting. Welke instructie geldt voor de mijnmeester, waarom die 5 pCt. erbij? Spreker vindt dit onnoodig. Is het salaris van den mijnmeester te laag zonder die 5 pCt. dan moet dat verhoogd worden. De VOORZITTER verdedigt het standpunt van B. en W. Die 5 pCt. is bedoelt als een prikkel voor de mijnmeester om van de aangevoerde garnalen en visch zooveel mogelijk te maken, wat ook ten goede der visschers komt. Dhr. VAN DE SANDE zag liever eerst een vast gebouw en dan een vaste mijnmeester benoemen, voor het geval de mijn onverhoopt zou moeten verdwijnenwaartegenover den heer BINS zegt liever eerst een vaste mijnmeester te benoemen. Mocht het geval zich voordoen dat de vischmdjn opgeheven zou moeten worden, dan kan men een mijn meester ontslaan en een gebouw is weer niet zoo ineens productief te maken. Het voorstel VAN DE SANDE om de benoeming tot de volgende vergadering uit te stellen wordt met 5 voor, 6 tegen verworpen. De be noeming van de mijnmeester volgt. De tijdelijke mijnmeester, dhr. I. Klaaijsen, wordt in vaste dienst be noemd met 8 stemmen vóór, 1 tegen en 1 blanco. (De heer Brand die verhinderd was de vergadering ver der bij te wonen, had de zaal ver laten). Een schoolgeldregeling wordt zon der verdere discussies aangenomen, alsmede eenige wijzigingen in de politieverordening. Bij de rondvraag vraagt de heer NOTEBAART of het mogelijk is de raadstukken wat tijdiger te stu ren, daar er soms geen tijd genoeg, is ze behoorlijk in te ziep. De VOORZITTER zegt toe. De heer DE KRUIJTER vraagt waarom de steunregeling is stopge zet en wat gebeuren zal met men- schen die geen inkomen hebben. De VOORZITTER licht de heer De Kruijter nader in en zegt dat menschen die totaal geen inkomen hebben, nog .bonnen kunnen krij gen. De heer VAN DE SANDE deelt mee, dat De Graaf die in zijn woon wagen woont, de huur niet betaalt. B. en W. plus kerkbestuur hebben hem hiervoor gewaarborgd. Komt daarin geen verandering dan zal hij zich verplicht zien de wagen weg te halen. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de Voorzitter de vergadering. OOSTBURG. Uitvoering. Zaterdagavond J.l. werd door het Muziekgezelschap alhier een concert gegeven op de kiosk op het Marktplein Terwijl ik daar zoo stond te luisteren kwamen in mijn gedachten de vroegere jaren, waar wij ook een muziekgezel schap hadden. En wat dat betreft was het zoo gelegen, dat voor het publiek anderhalve trompet reeds voldoende was, want er was toch schik. Het ge voel was dermate ontwikkeld, dat ik eens een kennis hoorde zeggen: Voor mij is het mooiste instrument, de Turksche trom. En hoe is het nu 7 Nu kan men gerust, wat de muziek betreft, te gast gaan aan hetgeen er geboden wordt. Men kan dan ook niet anders zeggen als dat de uitvoering in één woord „schitterend" was. Propaganda. Zaterdag zou er volgens de uitge geven biljetten een propagandawedstrijd gegeven worden ter bevordering van het korfbalspel. De vereenigingen die daaraan deel namen waren Swift Middelburg. Mad- joe uit Vllsslngen tegen Z. K. K. en V. M. S. V. Breskens. De uitslag was hiervan Swift-MadjoeZ K.K.-V.M.S.V 5—3. Jammer dat hun streven slechts op een matig bezoek kon bogen. CADZAND. Goed afgeloopen. Zondag bevond de heer W. uit Oostburg zich op het strand Hij wilde zich naar liet water begeven toen hij eensklaps zijn evenwicht verloor en op het zand tuimelde. De oorzaak was, dat hij van een berijder van een paard een duw kreeg die hem ter aarde wierp. Het gevolg was dat hij niet gaan kon. De inmiddels onrboden geneesheer uit 225. De veldwachter telefoneerde met de marechaussée's, die de landwegen en de dorpen altijd per paard af reden. Maar de veldwachter kreeg ten antwoord, dat de rijkspolitie 's morgens al in het zigeunerkamp was geweest doch geen ontvoerde jongen hadden gezien. „Dan ga ik er zelf op af," zei de molenaar. En de veldwachter besloot ook mee te gaan, om zoo noodig vlug assistentie te krijgen van de marechaussée's. De veldwachter nam zijn revolver van de plank en hing hem krijgs haftig op zij van zijn riem. Oostburg, die daar toevallig was con stateerde eenige kneuzingen en ried hem aan zich naar huis te begeven en rust te nemen. Naar wij vernemen treft den berijder geen schuld. Bij informatie bleek de toestand tot heden bevredigend. SLUIS. Goed afgeloopen. Zaterdag gebeurde alhier een ongeval, dat naar omscandight den goed afge loopen is. Twee personen reden per fiets door de z. g. Blauwe Weg, een verbinding tusschen de Westeree-weg en de straat van Sluis naar Heille. Op dezen weg kwam een wagen met graan aanrijden, waarvoor een jong paard was gespannen. De beide wiel rijders schijnen voorbij re hebben ge reden, met het gevolg dat het jonge dier achteruit sloeg, waardoor de voor ste wielrijder tegen de borst werd ge raakt en in de naast den weg gelegen sloot terecht kwam, in zijn val de andere wielrijder meeslepende. Ook het paard en de wagen ge raakten in de sloot, doch de voerman was er tijdig afgesprongen. De onmid dellijk toegesnelde landbouwer Aer- naudts constateerde, dat de verwon dingen bij den wielrijder gelukkig niet van ernstigen aard waren, doch deze bleef een heele poos bewusteloos lig gen. De andere wielrijder kwam er met eenige ontvellingen af. Deze les moge als een waarschuwing gelden, dat het steeds gevaarlijk is voorbij jonge dieren te rijden 1 Overgeplaatst De marechaussee D. van de Velde is met inga ig van 8 Augustus overge plaatst van Sluis naar Kaatsheuvel In zijn plaats komt de marechaussee J Scjipper van Kaatsheuvel naar hier. BRESKENS. Fraaie successen voor de zwem vereniging Scheldesiroom. Bij de Zaterdag 8 Aug. te Ter- neuzen gehouden Zeeuwsche Zwem- kampioenschappen heeft „Schelde- stroom" alhier zich op alle num mers uitstekend weten te plaatsen. Gré van Melle behaalde het kam pioenschap op de 100 M. schoolslag dames, terwijl de verdere uitslagen waren: 100 M. schoolslag dames: Gré van ".Melle kampioene van Zeeland, To Carels 3e prijs. 100 M. vrije slag dames: Lena van Vooren 2e prijs. 3 x 50 M. wisselslag estafette dames: „Scheldestroom" 2e prijs (G. v. Melle, C. Carels, L. van Vooren). 100 M. schoolslag heeren: M. van Meenen 3e prijs. 100 M. vrije slag heeren: P. Vergouwe 3e prijs, A. Mook- hoek 4e prijs. 3 x 50 M. wisselslag estafette heeren: „Scheldestroom" 3e prijs (K. v. d. 226. De molenaar, de veldwachter en boer Slim- gingen nu gedrieën in het wagentje en voort ging het weer, denzelfden weg terug. Tegen den avond reden ze het dorp in waar het kamp der zigeuners was. Nu reden ze eerst naar de kazerne van de marechaussée's. Enkele man schappen zaten buiten schrijlings op een stoel. Toen het wagentje stil hield, sjrrong de veldwachter er uit. Onmiddellijk sprongen de mare chaussée's op en stonden het drietal te woord. Na het verhaal aange hoord te hebben, besloot men te wachten tot het donker werd en dan het kamp te overvallen met behulp van twintig gewapende marechaus sée's. Heuvel, M. v. Meenen, P. Ver gouwe). Een en ander is zeker een eervol resultaat, èn voor „Scheldestroom" èn voor dhr. I. van Bel, de zwem meester van „Scheldestroom". Scheldestroom1 kwam, zag en... overwon! Het was een klein troepje dat Zondagmorgen de Schelde overstak om deel te nemen aan de Zeeuw - sche Polo-dag te Vlissingen. 's Middags pl.m. 2 u. 30 laat scheidsrechter v. d. Zwaan begin nen. De eerste wedstrijd De Zee hond I De Bruinvisch werd döor eerstgenoemde met 31 gewonnen. Scheldestroom kreeg het in de eerste wedstrijd niet kwaad en won gemak kelijk met 50 van de Zeehond 11. De volgende wedstrijd was Schelde stroomDe Bruinvisch. Het werd een spannende strijd, die met 10 in ons voordeel eindigde. De Zee hond I De Zeehond II werd zonder moeite door het eerste 7-tal gewonnen met 50. De Zeehond I en Scheldestroom hadden na deze wedstrijden ieder 4 punten, zoodat de strijd om de lste en 2de plaats tusschen deze twee ploegen gespeeld moest wor den. Nadat De Bruinvisch met 31 van De Zeehond II had gewonnen en zoo de derde plaats bereikt had, werd alles klaar gemaakt voor de finale. Op commando van aanvoer der Mookhoek wipten onze 7 spelers tegelijk het water in, allen bezield met de vaste wil, alles te geven om een zoo eervol mogelijk resul taat te behalen. Bij het uitzwemimen zijn beide ploegen gelijk bij de bal en de eerste aanval is voor onze jongens. Gevaarlijk dicht naderen zij het vijandelijke doel, maar door goed verdedigen van de Zeehond-doelman blijft de stand dubbel-blank. De ge vaarlijke midvoor der gastheeren werd door onze spil zoo solide be waakt dat hij het slechts zelden tot een en dan nog ongevaarlijk schot wist te brengen. De rust kwam met gelijke stand 00. Het schijnt direct na de rust de onzen niet mee te loopen als Vlis singen geweldig komt opzetten Uit een schermutseling voor het doel wordt de bal over onze keeper ge plaatst, en als deze terugzwemt om op het nippertje te redden, trekt de midvoor hem aan zijn been terug. De bal drijft door en de scheidsrech ter kent een doelpunt toe. Ondanks deze tegenslag zet Scheldestroomde tanden op elkaar en laten onze jon gens zien wat ze waard zijn. Reeds dadelijk bij het uitzwemimen hebben we de bal te pakken, die onmid dellijk door de verdediging naar de vleugel gaat waar Quekelberghe een kogel inzendt, die juist corner ge tipt wordt. De Meester zwemt op uit de hoekworp geeft op het juiste moment aan Van Meenen die op schitterende wijze uit lastige positie gelijk maakt. De vreugde bij de onzen is onbeschrijfelijk! Nog slechts

Breskensche Courant | 1936 | | pagina 2