BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. Verschijnt iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. Telefoon 21. Postgiro 50895 Uitgave E. BOOM-BLIEK - Breskens Hè die vervelende kies.... im AKKERTJES Sport. Burgerlijke Stand. Klaas de zoon van den Molenaar Gemengd Nieuws 45ste Jaargang Vrijdag 7 Augustus 1936 Nummer 4159 ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden f 1.25. Buiten Breskens per drie maanden f 1.40 Franco per post per jaar 5 00 Buitenland per jaar f 6.50 Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regels 10,75. Iedere regel meer 10; 15. Ingez. Med. 30 ct. per regel Abonnements-advertenties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels 0.40 (bij vooruitbetaling) TWEEDE BLAD. De jeugd van Frederik den Groote. (Slot). De koning, die intusschen naar Berlijn terugkeerde, deelde zijn ge malin botweg mede, dat haar zoon ter dood was gebracht. Hij ver weet haar in een hevige scène, mede schuldig te zijn aan de daden harer kinderen, daar zij hen steeds ge steund had "in hunne vrije levensbe schouwingen. Bij het hooren van den dood harer geliefde zoon, viel de ongelukkige moeder in onmacht. Frederik Willemi, de gevolgen zijner hardvochtige bewering inziende, her riep zijn woorden, maar toen hij zijn dochter Wilhelmina, die inmid dels haar moeder te hulp was ge sneld, gewaar werd, in haar een tweede schuldige van kinderlijke on gehoorzaamheid ziende, ontstak hij opnieuw in zoo hevigen toorn, dat hij haar mishandelde en zwoer, zijn zoon toch te zullen doen ombren gen. De prinses smeekte om het leven van haar broeder en beloofde zelfs, in ruil hiervoor af te zien van haar huwelijk tnlet den prins van Wales en zich aan de keus harer vader te onderwerpen. Allen lagen geknield voor den koning, zelfs het jongste kind, dat 3 jaren telde, om hein zijn genade af te smeeken. Mevrouw von J<ameke, opperhof- meesteres, een moedige, flinke vrouw, waagde het den koning te wijzen gp zijn meedoogenloos hart en wreed gedrag, terwijl zij hem tevens onder het oog bracht, dat hij zich steeds liet voorstaan op zijn vroomheid en rechtvaardigheid, en bezwoer hem dat Gods' straf hem zoude treffen. Frederik Willemi, hoewel eenigs- zins Verbluft over het feit, dat iemand zulke vermetele woorden tot hem durfde richten, waardeerde toch ha re goede bedoelingen en bewonderde haar moed. Zijn woede tegen Wilhelmina was ook gaande gemaakt door enkele brieven, die hij tusschen papieren van Frederik had aangetroffen, en waarin hun vader in onaangename bewoordingen stond aangeduid. Maanden lang liet hij haar nu op haar kamer onder bewaking stellen Allen die in vriendschappelijke re laties met den prins Jtadden gestaan, werden streng gestraft. Duhan de Jandun werd verbannen en Katte werd tot levenslange vestingstraf ver oordeeld. Toen de koning echter vernam, dat Katte's hoop was, na zijn dood door diens zoon begunstigd te worden, verzwaarde hij het vonnis tot de doodstraf. Vruchteloos waren de pogingen, die vrienden en ver wanten aanwendden om zijn leven te behouden. De koning ging zelfs zoo ver, dat hij den kroonprins dwong, bij de voltrekking van het vonnis aanwezig te zijn. De aanblik van dit vreeselijk schouwspel overweldigde dezen jaatsten zoozeer, dat hij, na enkele woorden van vergiffenis tot Von Katte gericht te hebben, in onmacht viel. Korten tijd daarna schonk de ko ning zijn zoon, voor den vorm al thans, vergiffenis. Hij werd eind No vember 1730 naar de Kamer van Oorlogszaken en domeinen te Kiistrin verwezen, om; daar admi nistratief werkzaam te zijn. Was hij echter in de mieening, dat nu zijn po sitie verbeteren zou, dan had hij zich hierin vergist. Niets werd voor hem gedaan, dat hem tot eenige ontspanning kon dienen. Hier is het geweest, dat Frederik zich voor zijn koninklijk ambt heeft voorbereid. 15 Augustus 1731 kwam: zijn va der hem bezoeken. De zoon betoon de zich zeer onderdanig en berouw vol, wat in den geest van Frederik Willem viel, die hem nu meer vrij heid toestond en hem een kleine hofhouding toevoegde. Prinses Wilhelmina verloofde zich, tot groot genoegen des konings, met den erfprins van Baireuth. Op de feesten te Berlijn, die volgden op het huwelijk, dit was in November 1731, mocht de kroonprins zijn familie ko men bezoeken. Toch was deze genoodzaakj nog eens naar Kiistrin terug te keeren. Thans ontstond een meer vriend schappelijke omgang tusschen hem en zijn vader. In Februari 1732 mocht de prins in den krijgsdienst terugkeeren en kreeg hij het bevel over een regiment infanterie. Hij werd met het le bataljon daarvan naar Ruppin overgeplaatst. De koning gelastte hem nu op aandringen van het hof te Weenen, zonder rekening te houden met diens eigen wenschen, zich met prinses Elisabeth Christene van Brunswijk- Bevern, nicht van de koningin van Oostenrijk, in den echt te verbinden. Hoe de prins zich tegen dit huwelijk ook verzette, het hielp hem niet, hij rrioest, wilde hij niet naar Kiistrin teruggezonden worden, zich in zijn lot schikken. In Maart 1732 verloofden zich de vorstelijke personen en in Juni 1733 begaf de prins zich naar het Bruns- wijksche lustslot Salzdahlum, waar het huwelijk voltrokken werd. De koning liet het slot Rheinsburg voor de jonggehuwden inrichten. De eerste jaren waren werkelijk aangenaam voor het jonge paar. De prins was muzikaal en kon zich aan zijn muzikale neigingen geheel over geven. Feesten werden gegeven, danspartijen gehouden en de prins verhoogde de prettige stemming steeds door zijn beminnelijke tegen woordigheid. Zijn vrouw was vrien delijk van .aard en bezat een zacht en hartelijk karakter, wat door den prins wel zeer gewaardeerd werd. Niet lang echter duurde die vroo- lijke tijd van dans en vermaak. De prins, die vroeger in briefwisseling met Voltaire, den grooten Franschen dichter .en prozaïst, voor wien hij een hooge bewondering koesterde, had gestaan, vatte deze weer op en wijdde zich weer meer en meer aan zijn geliefde studie van wijsbe geerte. Ook voor de politiek toonde hij groote belangstelling en langza- !\xv «Tv M \(ïj \v a x y X Kiespijn overvalt U meestal op een tijdstip dat U géén gelegenheid heeft naar den tandarts le gaan. Neem dan een "AKKERTJE" dat helpt U tenminste dadelijk van de pijn af. AKKER-CACHETS zijn bijzondere pijnstillers bij Kiespijn, Hoofdpijn, Zenuwpijn, Spierpijn. /Vecfer/anctsc/ïSmaakloos ouwel-omhulsel om Product 'I poeder. Ge proeft daardoo» niets. Ze glijden naar binnen. Per 12 sl. 52 cl. Zakdoosj»20ct. Vo/gens recept van Apotheker Dumont - AKKER.CACHETS merhand begonnen de oogetn des ko nings open te gaan voor de gaven en talenten van zijn zoon. In den beginne toonde hij zich naijverig, maar moest zijn stijfhoof digheid tenslotte, door ziekte en ouderdom verzwakt, laten varen. Na een lang ziekbed overleed Frederik Willem I 31 Mei 1740. Hij ver klaarde, tevreden te kunnen sterven, daar hij zulk een waardig zoon tot opvolger had. Duivensport. SCHOONDIJKE. DuivenvereeniglDg „Eerste de Beste". Algemeene Prijsvlucht Bretuil 2 Aug. Oude duiven van Vooren le, 2e, 3e, A. Versprille 4e, 32e, A. Vermeu len 5e, 18e, Gebr. Vermeulen 6e, 7e, C. Wisse 8e, P. de Smidt 9e, 21e, B. Pijcke 10e, Mabesoone lie, J. Faas 12e, I. van der Linde 13e, j. Wisse 16e, de Veij 17e, M. Florussen 19e, Bondewel 20e, Risseeuw 22e, Fr- de Lange 23e, M. de Visser 24e, Ver- berkmoes 25e, 29e, A. Salomé 26e, jn van Gijs 27e, 30e, Engels 28e, W. Klaaijsen 31e, Jn Pleijte 33e, J. de Zwart 34e. le overduif J. Maas, 2e j. van Lare. jonge duiven: J. van Gljs le, 3e, Dierx 2e, 46e. Woittlez 4e, Joz. Pleijte 5e, Wisse Cz. 6e, ]n Quaars 7e, j. v. den Broecke 8e, 22e, Brevet 9e, 16e, 33e, 45e, A. Verstraete 10e, 53e, Faas Mz. 11e, 17e, I Riteco 12e, M. van Hee 13e, 44e J. Wisse 14e, Cambier 15e, 39e, 61e, F. de Lange 18e, M. Quaars 19e, 43e, Gebrs Sceijaert 20e, G. Pleijte 21e, D. Luteijn 23e. 25e, de Veij 24e, 30e, M. Visser 26e, H. Oosterling 27e, 38e. A Vermeulen 28e, 48e, Becu 29e, P. Jacobs 31e, 32e, 57e, W. Pleijte 34e, 60e, A. Versprille 35e, 52e, Bruijnooge 36e, 50e, P. Mullie 37e, A. Jansen 40e, J. de Hullu 41e, Adr. de Munck 42e, 47e, 63e, Woittlez 49e, I. de Jonge Iz. 51e, Blaakman Pz. 54e, Leurgans 55e, Dusardeijn 56e, Jn van Gljs 58e 62e, Bondewel 59e, 64e. le overduif Jn Pleijte. BIERVLIET. De duivenvereeniging „Hoop" alhier hield Zondag j.l. de volgende wed vluchten Prijsvlucht op Arras met 13 oude duiven Ch. van Vooren le, 5e, Th. de Boevere 2e, R. Blomme 3e. A. Vervaet 4e le overduif Th de Boevere. Prijsvlucht op Breteuil met 17 oude duiven Gh. van Vooren le, 2e, 3e, I. van der Linde 4e, R. Ingels 5e, 6e. le overduif R. Ingels. Idem, met 11 jonge duiven Th. de Boevere le, 4e, de Meijer 2e, I. Ver- slüijs 3e. le overduif Th. de Boevere. IJZENDIJKE. Over de maand Juli. HUWELIJKEN: 9, Leon P. de Mul, 27 jaar en Ma ria de Kreijger, 24 jaar. 21, C. A. P. Dellaerc, 27 jaar en A. M. L. Wijffels, 25 jaar 30, C. A, Tellier. 23 jaar en M C. Hofman, 18 jaar. GEBOORTEN: 6, Julia E. M., d. van A. A. van de Voorde en J. M. S. Ferket. 6, Elisa beth St. Aug., d. van F. A. Haver- beeke en P. M. P. Cammaert. 13, Je- rlna J„ d. van Jac. van Cadzand en S. W. G. van Hee. 26, Adrianus L., z. van C. J. van Tiggelen en M. I. L. van Landschoot. INGEKOMEN: E. Bleljenbergh, van Steenbergen, Adriana de Reu van Groede, C. Ghuijs van Oudenbosch, Adr. Michielsen van Biervliet, C. M. Kense en Adr. G. de 223. Maar intusschen had die kaasboer Slim ook niet stilgezeten. Voor hij goed en wel van zijn verbazing be komen was, was Klaas met den zi geuner al uit het gezicht verdwenen. Boer Slim sprong op zijn wagentje, gaf zijn paard de zweep en vliegens vlug reed hij naar het dorp, waar Klaas woonde. Dat was nog een heel eind. Tegen den namiddag kwam hij bezweet en in opgewonden toestand bij den molenaar voor de deur rijden Zijn paard dampte geweldig; de rook sloeg van het ferme beest z'n rug en flanken. 224. De molenaar was echter al ver wittigd door zijn broer Rink, die hem alles had verteld. De zaak was dan ook in handen van de politie. Boer Slim vertelde wat hij gezien en gehoord had. Vlug reed de mole naar nu met boer Slim naar den veldwachter op het gemeentehuis. Hij vertelde, dat hij Klaas met een zigeuner gezien had, bedelende langs de huizen, mlet een harmonica en een aapje op zijn schouder. In de grootste verbazing hoorde de veld wachter alles aan. Onmiddellijk nam hij de telefoon van de haak en helde. Kraker van Schoondljke, E. H. Moln en G. S. van Zeele van Hoofdplaat gezin J. F. Hoorelbeke van Eecloo, A. M. van Vooren van St Kruis, H. M. C. Goossens van St. Michielgestel. VERTROKKEN: E. Sampo naar Hulst, F. de Blaeij naar Hoogwoud, D. M. C. van Tig gelen naar Sluis, F. de Smet naarCa- prijcke, J. J. Meeuwissen naar Baarn Corn. Koster naar Anna Pauwlona' Urb. S. A, Hand'huijze naar Frankrijk, R. C: Bogaert naar Waterlandkerkje. OOSTBURG. Over Juli 1936. GEBOORTEN: 4, Hendrika Johanna d. van C. I. van de Sande en L. Cappon. 16, Johannes Petrus z. van A. B. Blomme en M. C. Coens. OVERLIJDEN: 1, Maria A. le Roij 62 jaar ongeh. 4, Pi, J. Simonse 24 jaar, ongeh. 11. S. de Koene 37 Jaar weduwe van J. Lobbezoo. INGEKOMEN: Cath. J. Rlemens van Tilburg; M. E. de Windt geb. Tilleman van Mid delburg (BH. Verbuijt van Aarden burg; C. Claus van Breda; C. de Nood geb. Dees van Zaamslag; A. Wisse en echtgen. van Zuldzande; S. E. Bril geb. Kotvis van Zuldzande; J. de Nood van Waterlandkerkje; M. J. Sanders van Sluis. VERTROKKEN: J. C. Udo naar Terneuzen; Johs. B' Aers naar Waterlandkerkje: J. Sander" se en gezin naar Schoondijke; Iz. P- de Rooij naar O. en W. Souburg: Sus- 5. van 't Westeinde naar Valbrug; J. Blok naar Hoek; Sus. Verburg naar Middelburg; S. M. Verschuur geb. Neuféglise en kind naar Sluis; Magd. M. Ekkebus naar Sluis; A. C. Brakman naar Terneuzen; Sus. M. C. Malefason naar Vlisslngen. (A, A.). Vrachtauto met steenen omge slagen. Onder Latum had een met steenen beladen vrachtauto van J. Roe- lofsen uit Angerloo aan de linkerzijde van den weg getankt. De bestuurder wilde Juist wegrijden, toen rechts van hem op den weg de personenauto van den heer H. uit Apeldoorn voorbijreed. De bestuurder van den vrachtauto keek achterom naar den voorbijkomenden auto, waardoor hij onzuiver stuurde en de auto met de linkerwielen In het talud zakte. Even later sloeg de auto om. Van de twee op de vracht steenen zittende personen bleef er een ongedeerd, doch de andere, zekere J. Baaring uit An gerloo geraakte beklemd onder de la ding steenen. Toen men hem had be vrijd bleek hij een ernstige bekken-frac tuur te hebben gekregen. Dr. Rensen uit Doesburg verleende de eerste hulp, waarna de man In be- wusteloozen toestand naar het Dlaco- nessenhuis te Arnhem is overgebracht. Zijn toestand Is ernstig. Onvoorzichtig. Zaterdagmiddag stak de 58-Jarlge me). K. het Staten- bolwerk te Haarlem over zonder op 't verkeer te letten. Zij werd door een vrachtauto aangereden en liep een schedelbreuk op. In ernstlgen toestand is zij naar de Marlastichting overge bracht, waar zij Woensdagavond aan de gevolgen Is overleden. Man vermist. Sedert Zondag avond wordt te Zwollerkarspel buurt schap Oosterholt de melkrijder van Driessen vermist. Eiken nacht haalt hij bij de boeren de melkbussen van het erf met een auto, welke gestald is bij den landbouwer K. aan de Oude We tering. Toen bleek, dat hij de bussen Maandagnacht niet had gehaald, con stateerde men, dat de man van huls was gegaan zonder zijn dagtaak aan te vangen. Noch aan de melkfabriek noch bij den landbouwer K. is hij dien nacht geweest, zoodat men vreest dat hem een ongeluk ts overkomen. Nasporin gen hebben nog geen resultaat gehad. Boerderij afgebrand. Door onbekende oorzaak is brand uitgebro ken in de boerderij van den landbouwer C.B. te Heye (L.). De boerderij ls af gebrand. Het vee en een deel van den Inboedel werd gered. Verzekering dekt de schade.

Breskensche Courant | 1936 | | pagina 1