De Burgeroorlog in Spanje Kerk- en Schoolnieuws. o— Binnenland. Gewestelijk Nieuws. Burgerlijke Stand. Rechtszaken. Sport. Gemengd Nieuws GROEDE. Geslaagd. Voor het examen hoofdacte slaagde te Rotterdam de heer L. van Bremen, alhier. SLUIS. De heer A. Luteijn alhier slaagde te Rotterdam voor het examen hoofdacte L. O. OOSTBURG. Voor het examen handenarbeid slaag de te 's Gravenhage de heer J. A. Gos- sije alhier. Coupeuse en Costumlère. Bij de gehouden examens der Ned. Modevakvereeniging slaagden voor Coupeuse de dames C. Keijmel, Breskens, S. Ctjsouw te Groede, E, Wijffels, Biervliet, S. Cij- souw alhier; en voor Costumièie, D. Dieleman alhier en M. de Koeier te Aardenburg. Allen leerlingen der Modevakschool alhier. PREDIKBEURTEN Ned. Herv. Kerk. Zondag 9 Augustus 1936. Biervliet 9,30 uur Ds A. Vrijlandt. Breskens 9.30 uur Geen dienst. 5,30 uur Ds Derksen. Cadzand 9,30 uur Ds Visser. Hoofdplaat 8,30 uur Ds Snljdelaar. Nieuwvliet 11,— uur Ds Derksen. Oostburg 9,30 uur Ds Faber. Retranchement 9,30 uur Ds van der Ven. Schoondijke 10.— uur Ds Snijdelaar. Waterlandkerkje 9,30 uur Ds van Yperen. Zuidzande. 10.uur Ds A. Th. Stegenga. Groede 9,30 uur Ds Derksen. Ev. Luth. Gemeente. 9,30 uur den heer I. Verduijn. verplichte aflossing dan 1 pet. 's jaars op de oorspronkelijke hoofdsom van de eerste hypotheek. Bij de vaststelling van deze nor men in die wet is aldus adres sant rekening gehouden met het destijds aanhangige wetsontwerp tot verlaging- van sommige vaste lasten en van huren. Door de intrekking van dit wetsontwerp is het daarmede beoogde verband met de crisis- hypotheekaflossingswet 1936 dus niet tot stand gekomen en van de daarbij in uitzicht gestelde verlaging van de op het onroerend goed drukkende renteverplichtingen en vaste over- heidslasten zal, volgens adr., voor- loopig ook wel niets komen. De reeds over de geheele linie plaats gehad hebbende huurverlaging daar entegen zal zich z.i. nog verder voortzetten, mede tengevolge van de door verschillende gemeentebesturen reeds ingevoerde of op het punt van invoering staande huurverlaging voor ovierheidswoningen en voor wonin gen van woningbouwvereenigingen. Dientengevolge zien de particuliere huizenexploitanten niet alleen hunne inkomsten doorloopend verminderen, doch daarnaast zullen zij hun uitga ven zien vermeerderen door de voort durende stijging van de kosten voor onderhoud tengevolge van het veelvuldig verwisselen van bewo ners en door de in den laatsten tijd reeds meermalen voorkomende verhooging van hypotheekrente bij continuatie der leeningen, ongere kend nog de reeds ingevoerde en Wellicht voor verschillende gemeen ten nog te wachten verhooging van overheidslasten. Daardoor zullen, aldus adressant, de meeste particuliere huizenexploi tanten, die thans nog door de crisis- hypotheekaflossingswet 1936 worden beschermd, over eenigen tijd geen beroep meer op die wet kunnen doen. Een debiteur immers moet om een beroep op bedoelde wet te kunnen doen, de verschuldigde rente van de door hypotheek verzekerde hoofd sommen hebben voldaan. Bij het wetsontwerp tot verlaging van de vaste lasten 1936 werd die verschul digde rente gesteld op 43/t pet. Adressant is van meening dat het alleszins redelijk en billijk moet wor den geacht dat, zoolang door de intrekking van dat wetsontwerp de daarmede beoogde verlaging van rente en van vaste overheidslasten niet op andere wijze wordt inge voerd, in de crisis-hypotheekaflos singswet 1936 de verplichte rente betaling wordt gesteld op ten hoog ste 4 pet. Voorts wordt er op ge wezen, dat overigens de uitvoering van de crisis-hypotheekaflossingswet 1936 nog moeilijkheden oplevert ten aanzien van sommige detailpunten. Adressant verzoekt op grond van een en ander een spoedige wijziging van de crisis-hypotheekaflossingswet te willen bevorderen in dier voege, dat geen executie van onroerend goed mag plaats hebben, zoolang de debiteur 4 pet. rente betaalt van de door hypotheek verzekerde hoofd sommen, benevens een totale aflos sing van tenminste 1 pet. per jaar op die hoofdsommen of van ten minste de helft van de bedongen tusschentijdsche aflossing in de ge vallen, waarin die oflossing minder dan 2 pet. per jaar bedraagt, zoo- mlede dat ten aanzien van de in het adres nader omschreven detail punten de ondervonden moeilijkhe den worden ondervangen. Behalve de belangrijke troepen transporten naar Zuid-Spanje, vallen, als belangrijke gebeurtenis in het Noorden, eenige gevechten in Asturië te melden. Een afdeeling opstande lingen, voorzien van een groote hoe veelheid oorlogsmateriaal, heeft ge tracht naar Oviedo op te marchee- ren, om hulp te bieden aan de strijd macht van kolonel Aranda, wiens toestand buitengewoon kritiek was. De regeeringstroepen wisten den hulpkolonne ernstige verliezen toe te brengen en hen ten slotte op de vlucht te drijven. Als gevolg daarvan is de toestand der rebellen in Astu rië ernstig geworden. De troepen van kolonel Aranda schijnen verlo ren te zijn. Den geheelen dag heeft de artil lerie van de regeering van de forten San Marcos en San Marcial den om trek van Oyarzum gebombardeerd. Alles schijnt er op te wijzen, dat de regeeringstroepen uit Renteria en Irun een aanval zullen doen om de rebellen van de grens vanNavarra te verdrijven. Voorts heeft de luchtmacht van de regeering het bombardement van Valladolid, dat reeds drie dagen duurt, voortgezet. De schade is be trekkelijk gering en men maakt geen mlelding van slachtoffers. Nabij Bo- nar in de provincie Leon heeft een hevig gevecht plaats gehad tusschen opstandelingen en regeeringstroepen. Het hoofdkwartier der opstandige troepen heeft het volgende com muniqué gepubliceerd: Een sterke, uit Vitoria vertrokken afdeeling, bestaande uit infanterie, cavallerie en bergartillerie heeft een sterke concentratie regeeringstroe pen in de nabijheid van Orduna uit eengedreven, waarbij de vijand deze stad moest ontruimen en vrij zware verliezen leed. Met de bezetting van Orduna, Villa Real en Avala hebben wij de verbindingen tusschen Vitoria en Bilbao afgesneden. De vijand trok zich op Amurrio terug. De Kweekschool te Oostburg. In de te Apeldoorn gehouden ver gadering van het Nederl. Onderwij zersgenootschap, werd de volgende mbtie aangenomen: Ten aanzien van de opheffing van kweekscholen is de algemeene ver gadering van het N. O. G. van oor deel, dat, met het oog op het groote aantal jonge onderwijzers zonder be trekking, het noodzakelijk is, de op leiding tot onderwijzer te beperken en dat er dus niet aan te ontkomen is, da,t kweekscholen moeten wor den opgeheven; van oordeel tevens, dat de opheffing van Rijkskweek scholen niet aldus mag geschieden, dat ook ten deze het openbare on derwijs de meeste offers heeft te brengen; van oordeel verder, dat evenmin die opheffing zoo ver mag worden gedreven, dat een geheele provincie en een heel gewest van een Rijksopleiding tot onderwijzer verstoken zullen zijn; de vergadering constateert, dat deze omstandigheid zich zal voordoen ten aanzien van de provincie Noord-Brabant en het gewest Zeeuwsch-Vlaanderen: en dringt met klem aan op wijziging, van het Kon. besluit in dien zin, dat de kweekscholen te Breda en te Oostburg alsnog gehandhaafd blij ven. BRESKENS. Vreemdelingenbezoek. Gisteren zijn met de Prov. boot van hier overgezet 4200 personen van de Belgische kust, alsmede 168 auro's. IJZENDIJKE. Aanbestedingen Het architectenbureau de Bruijne te Neuzen heeft namens zijn principaal aanbesteed het bouwen van een land huisje, alhier, aan den Schoondijkschen weg. Gegund aan de laagste inschrijvers: metselwerk V. Verstraete, Hoofdplaat f 1347,-. timmerwerk Varin, IJzendijke f 936,- smidswerk J. v. d. Sande Biervliet f 87,- schilderwerk wed. Catsman.Oostbucg f 116,- electriciteit J. v. d. Sande, Biervliet f 32,-. AARDENBURG. Telefoonkabel Voor een paar jaar werden de tele foonaansluitingen van af het postkan toor in de richting van Markt en Veldzicht verbonden met een onder- grondschen kabel, thans zal binnenkort hetzelfde gebeuren vanaf het postkan toor in de richting van de Kaai en daar buitenwaarmede een paar ont sierende palen uit de straat zullen ver dwijnen. BIERVLIET. Naar Axel. De muziekvereeniging „Harmonie'' en de gemengde zangvereeniging "Excelsior" alhier, zullen deelnemen aan het festival, dat op 5 September a.s. te Axel gehouden wordt. OOSTBURG. Benoeming. Bij Kon. besluit is benoemd tot ont vanger der registratie en domeinen alhier, de heer G. van Dijk, surnu merair der registratie en domeinen te Middelburg. Ministirieel bezoek. Woensdag bracht de Minister van Onderwijs, Slotemaker de Bruine, ver gezeld van den Commissaris der Konin gin in Zeeland, Jhr. Mr. J. W. Quarles van Ufford, een bezoek aan onze ge meente in verband met de opheffing van de Rijkskweekschool alhier. Met belangstelling heeft de Minister kennis genomen van de naar voren gebrachte argumenten tot behoud van van de school. Ook de Commissaris der Koningin heeft krachtig gepleit voor het blijven voortbestaan. AXEL. Feestelijkheden. Naar wij vernemen worden naar aan leiding van het 350-jarlg bestaan van Axel, groote feestelijkheden voorbereid, te houden in de maanden Augustus en September. Marktberichten Oostburg, 5 Aug. Avlcultura Aanvoer 98V» K.G. boterprijs f 1,17 tot f 1,50 per K.G. BRESKENS. GEBOORTEN: Over de maand Juli. 8. Jannis, z. van A. J. Erasmus en E. C. du Bois. 10, Joost Leendert, z. v. H. van der Lijke en S. P. Lijk. 18, Catholina Maria Jozina. d van M. Flo- russen en M. E. J. Jansen. OVERLEDEN: 11, Anna Catharina Cappon, 36 jaar, echtg. van L. J. Stolk. 23, Janna Elias, 79 jaar; ongehuwd. 27, Jacob Ghijsels, 75 jaar, echtg. van M. Wisse. 29, Janneke Adriana van Putte, 69 jaar, echtg. van W. J. van den Heuvel, INGEKOMEN; P. C. van den Berg van Breda, S. A. Koster van Groede, W. J. Wijnands van Vlissingen, M. T. van Es van Ter Neuzen, H. J. van de Sande van Oost burg (aldaar geboren), C. E. Luteijn- de Heus van Amsterdam, W. Vaartjes van Den Ham. VERTROKKEN: A. C. O. E. R. de Thouars naar Breda, L. Geernaert naar Schoondijke, P. C. du Bois naar Antwerpen, R Vierstraete naar idem, E. van Hoorn- weder naar Eede, SCHOONDIJKE. GEHUWD: Over de maand Juli. 9, Cornelis de Regt, 24 jaar jm. van Zaamslag en Catharina van Hoeve, 27 jaar, jd. GEBOORTEN: 3, Adriana Cornelia, d. van Chr. M. Qulst en J. W. Bareman. 21. Izaak Cornelis, z. van W. Ekkebus en S. van de Velde. 24, Hubrecht Johan, z. van J. A. de Lijser en A. Hoevenaar. OVERLEDEN: 2, Jacobus Bernardus Loke, 87 jaar, echtg. van A. Fleurbae- INGEKOMEN: C. J. Herrebout van Vlugt, Liz. E. Minnaert van Etten en Leur, gezin A. van de Velde van Zaamslag, gezin J. Sanderse en Co. van Oostburg, G. A. Wieme van Koewacht, L Post van Rot terdam, Liz. Geernaaert van Breskens, A. P. van Male van Haarlem, F. Dees van Hoofdplaat. VERTROKKEN: M. L. Wijffels naar Gent, M. L. Heetesonne naar Waterlandkerkje, J. P. van Bottel naar Axel, A. G. de Kraker naar IJzendijke. WATERLANDKERKJE. GEBOORTEN: 6, Magda Reenaldi, d. van P. J. Wijffels en I. M Verheije. GEVESTIGD: J. B. Aers van Oostburg, M. L. Heetesonne van Schoondijke, J. E. Dekker van Ter Neuzen, C. M. Serlé van Middelburg. VERTROKKEN: J. R. van Meenen naar Groede, A. A. Steijaert naar St. Kruis, J. de Nood naar Oostburg. Kantongerecht Oostburg. Ter strafzitting van 23 Juli j.l. heeft het O. M. tegen drie verdachten, n.l.: A. A. S. te Zuidzande, J. M te Cad zand en C. B. te Waterlandkerkje, wegens het in een tent alcoholvrijen drank verkoopen zonder het bij de Drankwet vereischte verlof, gerequi- reerd schuldig verklaring aan het ten laste gelegde, zonder toepassing van straf, daar het hier een principieele kwestie betrof. De Kantonrechter heeft, wegens de ingewikkeldheid der zaak, in elk der drie gevallen de uitspraak van het vonnis aangehouden tot 6 Augustus 1936, en heeft vervolgens, ter zitting van dien ochtend, elk der verdachten vrijgesproken. Boekbespreking. „Een liefde in Kennemerland" door M. C. van Zeggelen. Uitg. van J. M. Meulenhoff, A'dam. Ingen. f 2,90 Geb. f 3,90. De stof voor deze vriendelijke Roman heeft Marie van Zeggelen van Jhr. Mr. J. W. G Boreel van Hogelanden ge kregen uit diens familiepapieren. Haar taak, die bestond uit het, op historische basis, romantizeeren van oude familiegebeurtenissen der Boreels, zooals die plaats hadden in de tijden van lodereindoosjes en hoepelrokken, waarin Catootje Boreel, op huize Beeckesteyn, haar geluk en leed be leefde. Hiervan vertelt de schrijfster ons en van nog veel menschen en dingen uit een tijdperk van onze Vaderlandsche geschiedenis, dat zekei tot de beste behoort. Deze nieuwe roman van Mevr. van Zeggelen behoort tot de meest ge vraagde boeken 0 „Avonturiers", door Arthur v Schendel. Uitgave van L. J. C. Boucher, 's-Gravevenhage. Ingen. f 3,90 Geb. f 4,90. En in ieder mensch, zij het ook zoo heimelijk, dat hij het ontken nen zou, woont een zwerver, een smachter naar het avontuur. Een ieder is in een hoekje van zijn hart de ont dekker van een andere wereld Maar er zijn groote ontdekkers 1 De schrijver vertelt in zijn prachtig proza van schier poëtische structuur en bekoring van de groote ontdekkers der wereld, van Columbus, Maggelaen, Drake en de Condottierri In Italië, de Boekaniers, en wel op kunstige wijze. Streng en feilloos zijn die verhalen, zonder be haagzucht, maar met den wil om in schoone beelden en woorden te schrij ven over figuren, die deze schoonheid waard zijn. Van dit kunstwerk van taal, van den prachtig schrijvenden Van Schendel kunnen wij op intense wijze genieten. Duivensport. SLUIS. Op Zondag 2 Augustus werd door de duivenvereeniging „Recht voor Al len" alhier een prijsvlucht uit Breteuil gehouden. Prijswinnaars waren A. Debaets 1 e. 20e, P. Louagie 2e, 5e, R. van Weijns- berghe 3e, 4e, P. de Smit 6e, 7e. O de Meijer 8e, 9e, 31e, J. de Zuttcr 10e, 23e, M. van de Bussche lie, P. Visser 12e, J. van Hoorn, Retranche- ment 13e, 19e, 24e, W, du Fossé 14, 17,e 22e, 25e, 29e, M. Hoondert 15e, 18e. J. de Voogdt 16e, R. de Baere, Retranchement 17e, F. Nieskens 21e, J. Aers 26e, Gebrs Baerdemaker, Aar denburg 27e, J. Wage 30e, E. Baert 32e, 37e, Smoorenburg 33e, P. van Grol, Retranchement 34e, J. Visser id. 35e, I. Sanders 36e, L Dhondt 38e, A. Bert, Heille, overduif. Nederland op de Olympische Spelen. Het Nederlandsche hockey-elftal heeft zich gisteren van zijn minder gunstige debuut te Berlijn hersteld en met 4—1 van Zwitserland gewonnen. Onze speerwerper v. d. Poll en de hinkstapspringer Klasema vielen 's mid dags, bij de voortzetting van de wed strijden, af. De wielrenner van Vliet won zijn serie in de sprint zonder veel moeite. De Nederlandsche achtervolgingsploeg welke tegen de Amerikanen verrassend goed reed, werd uitgeschakeld vanwege een valpartij. Men zou tegen deze be slissing protest aanteekenen. Door een trein overreden en gedood. Op het station te Uit geest arriveerde Dinsdagavond met den trein van 9 u. 30 een 70-jarige dame uit de richting Amsterdam. Toen de trein vertrok merkte zij, dat zij in de richting Alkmaar reed, terwijl zij naar Heemstede wilde. Zij sprong aan het eind van het perron uit den reeds snel rijdenden trein, met het gevolg dat zij viel en onder de wielen raakte. Om half een 's nachts werd het lichaam van de verongelukte dame, mevrouw Molenaar, uit Heemstede, gevonden. Aanrijding. Woensdag om streeks kwart over 7 is op den West- zeedijk Ce Rocct-ii.,m een vrachtauto, bestuurd door den 43-jarigen M. W. Stigter, wonende in de Boterstaat te Schiedam, welke vrachtauto uit den eersten verbindingsweg van den 's-Gra- vendijkwal kwam, in botsing gekomen met den in de richtieg Delfshaven rij denden tramwagen 405 van lijn 10, die bestuurd werd door den 31-jarigen C. C. Westbroek uit de Koningsvel derstraat. De oorzaak van deze botsing is dat de chauffeur van de vrachtauto door de zon verblind werd. De vracht auto, die aan den voorkant en aan de cabine ernstig is beschadigd, moest met een takelwagen worden wegge sleept. De vernielde wagen Is onder gebracht in de garage van den motor- dienst in de Duivenvoordestraat. De tram kreeg vrij belangrijke schade aan het voorbalkon en aan de linkerzijde. In de vrachtauto was behalve den chauffeur, nog gezeten de 21-jarige J. v. d. Linden uit de Lange Nieuw- straat te Schiedam, terwijl een andere Schiedammer, de 42-jarige W. J. van Geveke wonende aan den Korte Dam, achterop zat. Dtze drie mannen kregen allen niet ernstige schaafwonden aan gelaat, armen en beenen, terwijl de chauffeur nog een wond kreeg aan de linker knie In het Schiedamsche Ziekenhuis Is het drietal verbonden, waarna zij naar huis konden terugkeeren. Een noodlottige kanovaart. Newell P Sherman was een begaafd zanger, een welmeenend padvinderslei der en over het algemeen genomen geen kwade kerel. Maar hij is nu toch ter dood gebracht in den electrischen stoel in de Charletowngevangenis. Hij was berouwvol en daar had hij reden voor. want wat hij gedaan had, was meer dan erg. Terwijl hij met zijn vrouw aan het kanoroeien was, zong hij haar toe. Het was een psalm, maar toen hij uitgezongen had, kwam plot seling de drang over hem zijn vrouw te vermoorden. Hij liet de kano om slaan en zijn vrouw verdronk, terwijl hij zelf naar den kant zwom. Sherman was verliefd geworden op een meisje van zeventien jaar, een fabrieksarbeid- stertje. En om haar te kunnen trouwen, had hij zijn vrouw, de moeder van zijn twee kinderen, uit den weg ge ruimd,

Breskensche Courant | 1936 | | pagina 2