De Burgeroorlog in Spanje Kerk- en Schoolnieuws. Sport. Klaas de zoon Binnenland. den Molenaar Gewestelijk Nieuws. Aangenomen. Aangenomen het beroep naar de Ned. Herv. Gem. alhier door den heer A. Goudzwaard, cand. tot den H. Dienst te Bruinlsse. OOSTBURG. Geslaagd. Voor de hoofdacte L. O. slaagde te Rotterdam de heer J F. de Bruijne. alhier. AARDENBURG. Te Amersfoort slaagde voor het Staatsexamen diploma A. de heer A. Lannoye, alhier. IJZENDIJKE. Voor het Staatsexamen diploma A. slaagde te Amersfoort de heer |acq Hendrikse. alhier. anderen kant kan men in den tegen- woordigen tijd er van verzekerd zijn, dat elke order die binnenslands wordt uitgevoerd, werk en brood beteekent voor een aantal landge- nooten en hun gezinnen. Het algemeen welvaartspeil heeft in de laatste jaren een gevoeligen knak gekregen. Als [wij Nederlanders consequent vasthouden aan 't prin cipe „Voor alles Nederlandsche waar," dam helpen wij steentje voor steentje mee, die welvaart weer op te bouwen. Dan bieden wij op gezon de basis het hoofd aan crisis en werkloosheid. Dan kan niet uitblijven of er breekt ook voor jong Neder land weer een tijd aan, waarin het verschrikkelijk euvel der werkloos heid, tot kleiner proporties zal wor- den teruggebracht en op veel groo- ter schaal dan thans weer mogelijk zal zijn, dat hij die werken wil, ook werk zal kunnen vinden, loonend en naar zijn aanleg. En daarmede zullen ook de ouders weer beloond zien de opofferingen die zij hebben getroost, omdat ze hun kinderen een betere opleiding wilden doen deelachtig worden. Dat alles zijn redenen te over om de nationale propaganda commissie voor Ned. fabrikaat allen moreelen en financieelen steun te geven, die in ons vermogen ligt. Het gironum mer van de commissie is 25000, Den Haag. Voor den Zakenman, ter rus tige overweging in de vacantie o Door den Directeur van het Bureau voor Hamdellsinlich- tingen, Amsterdam. Wij gaan met vacantie I En trach ten uit onze gedachten te bannen al hetgeen ons herinnert aan onze dagelijksche bezigheden gedurende het afgeloopen jaar en het nieuwe dat spoedig weer aan zal vangen. Trachten I Maar het zal ons niet gelukken. De gedachten aan onze zaken laten zich niet terug dringen. En dit is te verklaren. De toekomst eischt onze voortdurende waakzaam heid. Zelfs in de vaacntiel Waak zaamheid voorkomt vele gevaren. Als dat zoo .is, dan doen wij goed, die opkomende gedachten aan de taak, die voor ons ligt, niet te ver werpen. Dan doen wij goed, die gedachten productief te maken en ze te doen uitgroeien tot nieuwe vruchtbare ideeën, opdat wij, bij het beëindigen van onze vacantie klaar zijn om opnieuw aan te pakken. Nieuwe ideeën, daar gaat het om- In het zakenleven is conservatisme niet op haar plaats. Ideeën, die voor den handel be zieling kunnen wekken en stimulee- ren tot daden. Ideeën, die een prik kel zullen zijn tot steeds nieuwe le vensillusie. Er wordt gezegd, dat iedere Ne derlander iets in zich heeft van den voorvader uit den ouden tijd. De oude tijd, toen ons land groot was door den handel. De tijden zijn vervlogen, doch de handelsgeest is gebleven. Die jgeest moet worden wakker gehouden. Vpor één ding slechts moeten wij ons hoeden. Wij moeten ons hoeden voor vrees, want vrees is een slechte raadgeefster. De Nederlander moet wakker zijn en piet door vrees zijn wilskracht doen verlammen. Er staan groote dingen op het spel. Nederland geeft blijk van ernstig pogen om weder mede te dingen op het groote wereldterrein, opdat het veld pp de wereldmarkt voor Nederland niet te klein worde aangewezen. Dit kan zoo worden, indien de Nederlandsche handel het tot plicht rekent mede te werken, indien iedere handelsman zich de voorlichting ten nutte maakt, welke hem ten dienste staat, aan de hand van de beste gegevens. Wanneer on verschilligheid ten aanzien van voor lichting optreedt, dan zou zij in waarde verliezen. Het is nu tijd, dat wij ons daar van rekenschap geven. Het doen op leven van onzen handel kost moeite. Maar men bedenke, dat wij niet le ven om zonder moeite iets tot stand te brengen. Op de internationale markt staan wij voor een hervorming, die ten voordeele van Nederland tot stand moet komen. Nederland kan goede kansen maken. Buitenlandsche Regeeringen ach ten Nederland belangrijk genoeg om er hun vertegenwoordigers heen te zenden. De Nederlandsche Regee ring zendt een handelsdelegatie naar landen met een groote toekomst. Hoezeer tijdelijke inzinking de roem van Nederland dreigde te ver vagen, zal het, grijpende naar elke geboden kans, de vereischte energie weder kunnen ontplooien en zijn po sitie heroveren. Als stimulans voor wederopbloei zou in de eerste plaats de particu liere ondernemingsgeest op den voorgrond mogen treden. Ondernemingsgeest en particulier Initiatief zijn noodzakelijke steunpi laren van de welvaart. Nederland heeft dikwijls aan het begin van een nieuwe periode de toekomst met vertrouwen weten te gemoet te gaan. Handel en scheep vaart vermochten eens het wereld- aanzien van Nederland op te bou wen. Waakzaamheid en energie kun nen Nederland dit aanzien terug geven. De tijd gaat snel. Wij behoeven nooit te wanhopen aan verbetering. Doch, wat wij in dezen tijd van tegenspoed voor oogen moeten hou den, is de eisch van meer dan ge wone toewijding. Wanneer dit begrip ingang vindt, dan is het ook niet moeilijk om in de naaste toekomst een veel grooter belangstelling te wekken voor alles wat de welvaart bevorderen kan. De vermeerdering van den volks welvaart neemt op het oogenblik de aandacht in beslag van regeering en particulieren. Maar dan mag er geen plaats meer zijn voor verdeeld heid en wantrouwen. Gelukkig neemlt men overal, alle wapengeweld ten spijt, een stroo ming naar verzoening waar, die zich uit in het zoeken naar wegen, die de toenadering der volken kunnen bespoedigen. Men vergete nooit: onze welvaart hangt samen met den bloei van onzen handel. „Wij moeten vooruit". Dit ko ninklijk woord heeft eens geklonken, na het beëindigen van een moeilijken tijd. Wij zullen vooruit, opnieuw en op vollen kracht, na het beëindigen van onze vacantie. Het Bureau voor Handelsinlich tingen, dat volgens het woord van den Minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart een „eervolle plaats inneemt 'bij het voorlichtingswerk" verstrekt gaarne inlichtingen betref fende de mogelijkheid van verrui ming van den Nederlandschen Han del met het buitenland. 0 De berichten van gisteren luiden weer eens gunstiger voor de regee ring. Ten Noorden van Madrid zou den de regeeringstroepen vorderin gen hebben gemaakt, welke van groot strategisch belang heeten. Vol gens een bericht van Havas moeten de opstandelingen aan dit front (het Guadarrama-front) gebrek aan mu nitie krijgen. De regeeringstroepen schijnen ver der successen te hebben geboekt in de buurt van Saragossa, een der belangrijkste centra van den opstand en in de buurt van Granada. Als men den zender van Madrid mag gelooven, zullen deze beide steden spoedig veroverd kunnen worden. Het staat thans wel deugdelijk vast, dat de gewichtige havenstad Valencia zich nog steeds in handen der regeering bevindt en geregeld trein- en autobusverkeer tusschen Valencia en Madrid mogelijk is. Het gevaar van voedselnood voor de hoofdstad kan daarmee voorshands als geweken worden beschouwd. Uit Valencia moet ook een belangrijk troepen-contingent naar Madrid zijn overgeplaatst. Zaterdag moeten de regeerings troepen nog een belangrijke overwin ning te Guadalajara, ten N.O. van Madrid hebben behaald. Dit stadje werd stormenderhand genomen; 86 rebellen zouden zijn gesneuveld. In de luchtvaartkazeme alhier werden de lijken van 2 generaals gevonden. Volgens verklaringen van uitge wekenen uit Malaga, hebben de communisten daar besloten hun mu nitie te sparen voor een offensief tegen La Linea, San Roque en Al- geciras. De gevangen genomen fas cisten worden onthoofd en hun lij ken in zee geworpen. De uitgewe kenen zagen Zaterdag talrijke ont hoofde lijken in zee drijven. Vele wapenen der regeeringsaanhangers zijn van oud miodel en het meeren- deel der plunderaars in de steden Ronda, Alhama, Velez en Malaga zijn jongens van nog geen 17 jaar. Den vreemdelingen geschiedt niets. Boekbespreking. Muiterij en scheuring 1830, door C. Gerritson, twee deelen. Ingen. f 6,25, Geb. f 7,50 per deel. Uitgave A. W. SijthofFs Uitg. Mij te Leider. 0 Uit een toegezonden prospectus, in houdende het voorwoord van den schrijver, laten we eenige mededeelin- gen hier volgen „Het eeuwgetijde der Brusselsche muiterij van 1830 heeft een stroom van geschriften uitgelokt. Wat won der? Weinig gebeurtenissen zijn, na een eeuw, nog zoo actueel. De lezing dezer bijdragen heeft mij dankbaar ge stemd, doch onvoldaan gelaten. Wat ontbrak was een betrouwbare geschie denis dezer smartelijke gebeurtenis. Wel bestaan er verscheidene relazen van ooggetuigen, doch deze zijn, uit den aard der zaak. èn onvolledig èn partijdigen de latere overzichten in werken meer van algemeenen aard, zijn van die relazen slechts, meest flauwe, aftreksels. De groote hoeveelheid nieu we bouwstoffen, die in de laatste jaren is aangevoerd, wachtte op critische schifting en chronologische rangschik king. Deze leemte is bij het eeuwgetijde niet aangevuld. Natuurlijk vindt men ook in de jongste geschriften veel geschiedenis, doch altoos vermengd met allerlei beschou wingen en beweringen van de geleerde schrijvers. Doch wat ontbreken bleef, was een verhaal, dat, uit gekeurde steenen saamgevoegd, zóó onmiddellijk en zóó waar-achtig werkte als een ge mengd bericht". Dit werk is van groot belang voor ieder, die van deze periode uit de geschiedenis een diepgaande studie wil maken en zich daarover een zuiver oordeel wil vormen BIERVLIET. Voetbaluitslagen. Groede juniores—Breskensjun. 1—0 Biervliet jun.— Schoondijke jun. 1— 1 Biervliet II speelde te Hoofdplaat tegen Groede I. Door den regen werd de wedstrijd met de rust gestaakt. De stand was toen 4—1 voor Biervliet. HOOFDPLAAT. Wegwedstrijd. Ter gelegenheid van de buurtkermis te Nommereen en Sllkplaat werd gis teren een wegwedstrijd gehouden voor beginnelingen en amateurs over een afstand van 70 km. De uitslag was 1 Smldt, 2 Donze, 3 Leenkneght, 4 Verschuren, 5 Herman, 6 Gornelis, 7 Prince, 8 Driessen, 9 Crappé, 10 Sol 11 v.d. Bossche. DE RONDE VAN FRANKRIJK. Sylver Maes winnaar. Nadat Zaterdag de étappe Angers Caen in twee gedeelten verreden was, waarvan het eerste deel door Le Gre- ves gewonnen werd en het tweede deel door de Fransche ploeg, waardoor Magne de 2e plaats veroverde op Ver- vaecke, vond Zondag de laatste étappe van Caen naai Parijs plaats. De Luxem burger Mersch won deze laatste rit. In het algemeen klassement kwam op dezen laatsten dag geen noemenswaar dige verandering. Sylver Maes heeft de Ronde van Frankrijk gewonnen. Van de negende étappe af heeft de Belg de gele trui aan gehad. Schitterend heeft hij gere den en het is ongetwijfeld de beste en sterkste renner, die dezen 30sten mon sterrit rond Frankrijk heeft gewonnen. De Nederlandsche renners hebben zich 221. Daar aangekomen, gaf hij Klaas een paar woedende trappen en stom pen. Als Klaas ooit weer wat zei tegen de mienschen, dan zou hij hem opsluiten. Werken zou hij en bede len en zijn kostje verdienen. In het vervolg m-oest hij zooveel centen bij elkaar hebben gebedeld, zoo niet, dan geen eten. En weer kreeg hij een stomp, nu een tegen zijn neus. Klaas had hevige pijn, maar hield zich moedig. kranig gehouden. Gijsen heeft moeten opgeven, maar Albert en Anton van Schendel en Middelkamp hebben de zen grooten wegwedstrijd prachtig uit gereden. Het eindklassement is: 1 en winnaar Sylver Maes (België) 142 uur 47 min. 32 sec.2 Magne (F.) 143 u. 14 min. 27 sec.3 Vervaecke (B 143 uur 15 min. 25 sec.4 P. Clemens (L.); 5 Mersch (L.) 6 Canardo (Sp.l 7 M. Clemens (L.)8 Amberg (Z.) 9 Kint (B.)10 Level (F.); 15 Albert van Schendel 144 uur 39 min. 55 sec. 23 Middelkamp 145 uur 4 min. 5 sec. 32 Anton van Schendel 146 uur 2 min. 29 sec. Landenklassement1 België, 2 Span- je-Luxemburg. 3 Frankrijk, 4 Neder land, 5 Zwitserland. OLYMPISCHE SPELEN. Osendarp brengt onze vlag aan de mast. De 100 meter hardloopen. In de belangrijke halve eindstr d voor de 100 m. hardloopen is onze landgenoot Osendarp derde geworden achter de Amerikanen Owens en Met calfe. Dit is de eerste maal in de geschie denis der Olympische spelen, dat een Nederlander in de prijzen komt bij de athletiek. Voor Osendarp en voor de K.N.A.U. en haar voorvechters is het een groot succes. Onze landgenoot kreeg ook op het podium staande den lauwerkrans, door lieftallige vrouwenhanden op het hoofd gedrukt. Wat stond hij daar fier, hij als blanke naast twee negers. Goederenvervoer naar België. De A.N.W.B. schrijft ons: Aangezien vele vervoerders niet op de hoogte bleken te zijn van de nieuwe bepalingen betreffende het goederenvervoer voor rekening van derden naar België, of zich niet tij dig de gegevens konden verschaf fen voor het aanvragen van de voor taan daarvoor vereischte machtiging, heeft onze organisatie aan het Bel gische ministerie van verkeerswezen het verzoek gericht, den datum van 25 Juli, welke aanvankelijk als uiterste termijn voor de inzending der aan vragen was gesteld, niet te hand haven. Op dit verzoek is gunstig be slist; voorloopig zullen nog aanvra gen in behandeling worden geno men. De Nederlandsche regeering heeft deze zaak in behandeling, ten einde een speciale eenvoudiger Belgisch- Nederlandsche regeling te verkrij gen; door dit uitstel wordt de kans vergroot, dat zulk een regeling tot stand zal komen, hetgeen de betrok ken Nederlandsche vervoerders met insteröming zouden begroeten. Weer een schip voor de Shell. De Koninklijke Shell groep heeft aan de Nederlandsche Scheepsbouw Maatschappij opdracht gegeven voor den bouw van een dubbelschroef tankschip van 4000 ton, geheel van 222. Klaas was zoo taak als een hondje. Hij dorst niets terug te doen hier in deze omgeving. Hier en daar stonden nog andere zigeuners toe te kijken met lachende, plagende kin deren en wijven. Verder werd hij weer opgesloten in hetzelfde hok, waar hij 'snachts in had gezeten. Van pijn en verdriet viel hij in slaap en werd tegen den schemer wak ker, omdat de deur op een kier openging. Dezelfde oude vrouw van den vorigen morgen bracht hem een kliekje eten. En meteen vertelde ze Klaas, dat die lange zigeuner met nog meer mannen niet thuis was. hetzelfde type als er door de N.S.M. dit jaar één, en verleden jaar twee, zijn afgeleverd. Het schip waarvan de machines geleverd zullen worden door Werkspoor, is bestemd voor de vaart tusschen Curacao en Mara- caibo. De smokkelarij van sigaretten papier. In verband met het feit, dat rei zigers van internationale treinen zich herhaaldelijk schuldig maken aan frauduleuzen invoer en vervoer van sigarettenpapier uit België, dat dan ergens in den trein wordt verstopt om het later gedurende de reis weer voor den dag te halen als het ge vaar geweken is, heeft de directie der Nederlandsche Spoorwegen het personeel opgedragen op alle ruim ten, welke als bewaarplaats kunnen dienen, zooveel mogelijk het oog te houden en de aanwezige douane ambtenaren tijdig te waarschuwen, indien het verdachte bewegingen van reizigers opmerkt. De glasfabriek Leerdam. Een nieuwe N.V., De Nederland sche Glasfabriek, opgericht. Deze vennootschap zal het bedrijf van de glasfabriek Leerdam overnemen, zoo dra de ministerieele verklaring" van geen bezwaar op de statuten is ge kregen. BRESKENS. Laffe overval. Donderdagmiddag omstreeks 1 uur, wist een doortrekkend individu, door het indrukken van de deur zich toe gang te verschaffen tot de woning van F. de V. in de Scheldestraat alhier De alleen thuis ziinde dochter wt rd deerlijk mishandeld. De politie is met het geval in kennis gesteld om deze laffe daad tot opheldering te brengen. Het Turnfeest. Een der vele attracties van het pro gramma van V.V.V. alhier is Zaterdag, dank zij vrij goed weer, schitterend afgewerkt. Het Turnfeest, waaraan 80 welkende leden deelnamen, onder lei ding van den heer T. den Exter al- hjer, had velen naar he3 strand gelokt, om getuige te zijn van het rijke pro gramma, dat afgewerkt moest worden. Om vijf uur marcheerden de turnsters en turners, met de V.V.V.-vlag voorop, van het oefenlokaal naar het strand, waar alles voor de uitvoering in ge reedheid was gebracht. Dat de leider en deelnemers(sters) schitterend werk te genieten gaven, bleek wel uit het applaus na ieder nummer. Het is dan ook een geslaagd feest geweesr, waarmee V.V.V. haar feeste lijkheden over de maand Augustus heeft ingezet. AARDENBURG. Overreden. De knecht van den landbouwer F. Haak-Leenhouts te St Kruis, C. Wil- lemse alhier, reed met een met vlas beladen wagen door Maldegem. De

Breskensche Courant | 1936 | | pagina 2