BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. AKKERTJES Verschijnt iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. Telefoon 21. Postgiro 50895 Uitgave E. BOOM-BLIEK - Breskens nare Hoofdpijn Klaas de zoon van den Molenaar Gemengd Nieuws 45ste Jaargang Vrijdag 31ftuH 1936 Nummer 4157 ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden 1.25. Buiten Breskens per drie maanden I 1.40. Franco per post per jaar I 5 00 Buitenland per jaar f 6.50 Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regels (0,75. Iedere regel meer (0;15. Ingez. Med. 30 ct. per regel Abonnements-advertenties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels 0.40 (bij vooruitbetaling) TWEEDE BLAD. De jeugd van Frederik den Groote. i. Frederik de Groote, geboren in 1712, oudste zoon van Koning Fre derik Willem I van Pruisen, heeft een allerongelukkigste jeugd gekend. Zijn vader was zeer streng, zoowel voor zichzelf als voor zijn omgeving. Zijn levenswijze was zeer sober, uit geheel zijn optreden sprak zijn streng-militaire geest. 'sOchends heel in de vroegte werden zijn huis- genooten gewekt door het marchee- ren van 's konings troepen voor het paleis, waarbij hij zelf aanwezig was. Zijn strenge principes en overdre ven zuinigheid wekten zeer het mis noegen zijner gemalin, Sofia Do rothea, dochter van den keurvorst van Hannover, den lateren koning van Engeland, George I. Door liet groote verschil van karakters kwam het tusschen de vorstelijke echtge- nooten vaak tot huiselijke twisten, waardoor hun huwelijk niet een van de gelukkige genoemd kan wor den. Frederik Willemi haatte alle licht zinnigheid en had een hevigen af keer van de Fransche zedeloosheid. Desondanks werd de opvoeding van zijn zoon Frederik, den kroonprins en die van zijn dochter Frederika Sofia Wilhelmina overgelaten aan een Fransche uitgewekene, Madame de Rocoulle. Ook Frederik's latere leermeester, Jacques Duhan de Jan dun was een Franschman. De kinderen hadden een treurig leven. Aan tafel, waarbij steeds ver scheidene hoogwaardigheidsbeklee- ders aanzaten, werd in hoofdzaak over mdlitairisme gesproken. De ko ningin en de kinderen luisterden zwijgend toe. Het maal bestond uit enkele sombere gerechten, en vaak stond !mien nog onvoldaan van tafel op. In het bijzijn van Hen vader heerschte een gedrukte stemming, en men ademde ruimer bij zijn heen gaan, wanneer zijn ambtsplichten hem weder riepen. De koning haatte ook alle moge lijke wetenschap, en weel degene van zijn kinderen, die hij lezende zoude aantreffen I De prinses (de latere gravin de Baireuth) die zeer veel van lezen hield, verstopte dan ook op alle mo gelijke plaatsen haar lectuur, zelfs in haar bed. Zij spoorde haar broer aan zich zelf toch, ondanks het ver bod van den vader, geestelijk te ont wikkelen en was hem hierin behulp zaam, door hem hare boeken te lee- nen. r De prins vatte spoedig een even groote liefde voor de wetenschap op als zijn zuster. De koningin had het plan opgevat haar oudste dochter uit te huwe lijken aan haar neef, den Prins van Wales, en de keus voor haar zoon was gevallen op diens zuster, prinses Amalia, wat in den beginne ook de instemming des konings had. Het huis Habsburg was echter geens zins met de plannen der koningin ingenomen, het zag met groote ja louzie de macht der Hohenzollern meer en meer toenemen en vreesde door de verbintenis van twee Pro testante regeeringen gevaar voor zijne belangen. Het Oostenrijksche hof stelde dan ook, door middel v^n den graaf Seckendorf, Oosten rijk's gezant te Berlijn, alles in het werk, om deze huwelijken te ver hinderen, en dit gelukte aan dezen Jan ook inderdaad. (Hij wist tusschen 2 jeide zeer nauw verwante hoven tc tweedracht te zaaien, waardoor het aan het hof van Frederik Willem tot de hevigste familietwisten kwam. De koning koelde vooral zijn woede op zijn zoon, wiens liberale opvat tingen tegen de zijne indruischten. Hij ging zelfs zoover dat hij van Frederik verlangde, afstand van zijn opvolgingsrechten te doen en kastijd de hem, ondanks de kroonprins reeds den 18-jarigen leeftijd had be reikt, in het bijzijn van verschillende hovelingen. Frederik vatte nu het plan op, in samenwerking met zijn moeder en zuster, om te vluchten en zich naar zijn Engelsche bloedverwanten te begeven. Bij deze plannen was luitenant Von Katte hem behulp zaam, doch door de onvoorzichtig heid van dezen laatste, die, trotsch als hij was op zijn vriendschap met den jongen prins, zijn zwijgzaamheid niet kon bewaren, kwamen Secken dorf en Minister Grumbkow achter het plan en lichtten den koning hier over in, die met zijn zoon naar den Rijn trok, twijfelde echter aan de waarheid van deze beweringen. In het dorp Steinsfurth, nabij Heidel- berg, trachtte de prins, daarbij ge holpen door zijn page Keith, toch te ontkomen. Twee led-en der hofhouding be merkten echter de vlucht en snel den hem, halfgekleed, na. Toen nu ook nog een brief van Von Katte den koning in handen viel, kon deze niet langer aan de schuld van zijn zoon twijfelen en nam strenge maatregelen tot zijne bestraffing. Hij beschuldigde zijn zoon van desertie, wilde hem als zoodanig voor den krijgsraad doen brengen en zeide hem niet langer als zijn zoon te erkennen. Voorloo- pig werd de prins overgebracht naar de vesting Küstrin, waar hij onder strenge bewaking stond en een droe vig bestaan had. Hij genoot niet de minste ontspanning en zijn maal tijden bestonden uit hoogst sobere gerechten. (Wordt vervolgd). behoeft Uw dag niel te vergallen. Neem een "AKKERTJE" en ge zijl er van af. Géén last met Uw maag! Prettig innemen en onschadelijK. AKKER-CACHETS verdrijven spoe dig Hoofdpijn, Kiespijn, Zenuwpijn, Vrouwenpijn, rheumalische pijnen, gevatte koude, Influenza, Griep, enz. NederiandschSmaakloos ouwel-omhulsel om Product *j poeder. Ge proeft daardoor niets. Ze glijden naar binnen. Per 12 si. 52 ct. Zakdoosje 20 ct. Volgens recept van Apotheker Dumont AKKER.CACHETS Nog steeds Let op den Coloradokever. Daar de Coloradokever op verschei dene plaatsen vrij dicht bij onze grens is gevonden en het aantal vindplaatsen in onze buurlanden nog steeds toe neemt, waaruit blijkt dat de kever zijn gebied voortdurend uitbreidt, is het van het hoogste belang, dat op alle plaatsen in de provincies Limburg, Noord-Brabant en Zeeland, die min der dan 25 km van onze landgrenzen verwijderd zijn, aile aardappeltelers bij voortduring hun aandacht op dit iDsect gevestigd houden. Laat men niet denken, dat, nu wij tot nu toe van dea kever vrijgebleven zijn, dit ook den geheelen zomer het geval zal wezen, en laat men ook niet roeenen, dat een laat optreden in een aardappel veld niet meer zoo gevaarlijk is. Het tegendeel is waar. Als in Augustus of September de kever ergens optreedt zonder dat dit bemerkt wordt, kruipen de op dat land tot ontwikkeling gekomen kevers aldaar in den grond om te overwinteren. Het volgend voorjaar komen zij, als het warme weer optreedt, daaruit te voorschijn en verspreiden zij zich over de velden in de omgeving. Uit de eene onopgemerkte en daardoor niet uitge roeide haard van den nazomer ontstaan dus een aantal verspreide haarden in het volgende voorjaar en de bestrijding en uitroeiing wordt dan zeer veel moei lijker. Dringend worden daarom alle aard appeltelers, zoowel de landbouwers als de particulieren in een strook van 25 km breedte langs onze grens in de provincies Limburg, Noord-Brabant en Zeeland verzocht, nog gedurende de maanden Augustus en September met aandacht hun velden te onderzoeken op de aanwezigheid van den Colorado kever of zijn larven en aangeraden mededeeling te doen ten gemeentehuize van elk geval, waarin zij meenen het insect gevonden te hebben. Op alle lagere scholen in de bedoel de strook zijn afbeeldingen en model len van kevers en larve aanwezig, zoo dat iedereen gelegenheid heeft, zich daarvan op de hoogte te stellen. Laat men niets verzuimen om de aanwezig heid van den kever bekend te maken, opdat de noodige uitroelingsmaatrege- len genomen kunnen worden. Voor allen geld dus nog tot eind September de leus: Let op den coloradokever. Vangbanden tegen den appelbloesemsnuitkever. De appelbloesemsnuitkever kan in vele appelboomgaarden in het voorjaar groote schade veroorzaken, vooral in jaren waarin de bloei niet overvloedig is. De vrouwelijke kever legt, zooals bekend is, haar eitjes in de gemengde knoppen der appelboomen. De larven leven in de bloesems, welke gesloten blijven en verdorren (dompers)zij voeden zich daar met de meeldraden en stampers. Het is gebleken, dat deze appelbloe semsnuitkever met behulp van zgn. vangbanden gevangen kan worden en dit kan goede resultaten opleveren, mits het eenige jaren achtereen voortgezet wordt. Nu op eenige plaatsen gunstige re sultaten zijn bereikt, wordt het ge- wenscht geacht daarop de aandacht te vestigen. De kevers beginnen reeds in Juni schuilplaatsen op te zoeken, maar ook nu nog kan men zeer goed banden aanleggen. Opmerkelijk is, dat de kevers den geheelen winter door verhuizen, dwz. telkens een nieuwe schuilplaats zoeken. Mer de papieren band (geribd karton met oliepapier afgedekt), die in den handel verkrijgbaar zijn, worden In de praktijk reeds goede resultaten bereikt. Men kan uit deze banden echter de kevers niet verzamelen en moet ze dus aan het eind van het seizoen (April) in hun geheel vernietigen. Banden van jute (zakkengoed), die men zelf kan vervaardigen, bieden on getwijfeld voordeelen. Men kan deze banden vaak (gewenscht is elke maand) afnemen om de aanwezige kevers te verzamelen en te dooden zonder de 219. Op dat oogenblik stond de kaas boer vlak bij Klaas en haalde het aapje aan. Hij keek Klaas onzeker in de oogen. Snel zei Klaas tegen hem: „Red mij, die zigeuner heeft mij gestolen, haal mijn vader, baas Draaier vanDe boer schrok zoo van deze woorden, dat hij het aapje heel hard in zijn velletje kneep en verschrikt achteruit sprong toen het aapje hem een krab met zijn pootje over zijn hand gaf. De zigeuner vloekte woedend tegen het aapje, zoodat het schuw en Bevend tegen Klaas zijn borst aankroop. 220. Neen, zoo'n valsch aapje moest de boer niet hebben en verontwaar digd draaide hij zich om. Klaas en de zigeuner gingen weer naar een volgende deur. De boer keek Klaas besluiteloos na. Maar het was alsof de zigeuner lont had geroken. Wan trouwig en valsch keek hij Klaas aan en sloeg meteen een zijstraat in. Nu begon hij Klaas uit te schelden en te doen. Klaas begreep, dat hij niet had mogen praten tegen dien boer. Met groote stappen liep de zgieuner met Klaas naar het woon wagenkamp terug. jutestof te besshadigen. Na deze be werking worden ze weer om de stam men gelegd. Voor een groote totaalvangst dient men in verband met de trekneiging der kevers de banden vaak na te zien. Tegen den paringstijd (Maart-April) worden de kevers zeer treklustlg; dan zou een wekelijksche controle zeer nuttig zijn. Geschikt voor banden zijn strooken zakkengoed ter breedte van plm. 25 cm„ die eenmaal om den nam (bij struiken om enkele dikke takken) gewonden en aan de bovenzijde met een touwtje bevestigd moeten worden. Nadere inlichtingen worden verstrekt door den Plantenziektenkundigen Dienst te Wageningen en de in verschillende plaatsen gevestigde ambtenaren van den Dienst, alsmede door de heeren tuinbouwconsulenten. Duivensport. BRESKENS. Nog Sneller. Prljsvluscht Arras 26 Juli, jonge duiven. Prijswinnaars zijn I. Riteco le, 23e, J. Wisse 2e, 10e, Vlaas 3e, Dierx 4e, 38e, 41e, Jn van Gijs 5e, 6e, 29e, W. Pleijte 7e, Iz. Klaaijsen 8e, 22e, 42e, H. Oosterling 9e, 12e, 49e, 58e, M. Visser 11e, 39e, Joz. Pleijte 13e, 14e, 21e, Bruijnooge 24e, 43e, A. Cambier 25e, Wisse Cz. 26e, 27e, Woittiez 28e, 33e, J. v. d. Broecke 30e, de Veijl8e31e, 54e, A. Versprille 32e, I. Leenhouts 34e, P. Jacobs 35e, 37e, 45e, G. Pleijte 36e, Back 40e, 46e. J. de Vuijst 44e, G. Boekhout 47e, J. van Gljs 48e, Jn Keijmel 50e, Verstraete 51, 52e, Faas Mz 53, Jn Pleijte 56, A. Vermeulen 15e 57e, 61e, Adr. de Munck 59e, Schip pers 60e, 64e. Bruijnooge 62e, Bonde- wel 19e, A. van de Velde 63e, Faas Mz. 55e. le overduif Bondewel. Oude duivenBack le, A. Ver sprille 2e. 4e, Bruijnooge 3e, M. Vis ser 5e, 9e, W. Klaaijsen 6e, 8e, 10e, Bondewel 7e. le overduif Faas Mz. Duivensport E. D. B. Schoondijke. Arras 26 Juli. Jonge duiven. a^Gebrs Sceijaert le, 19e, A. Jansen 2e, 20e, I. Schijve 3e. J. de Hullu4e, 15e, J. Steurrijs 5e, 21e, P. Huijghöe, A. de Coninck 7e, 22e, J. Moelaert 8e, Schijve 9e, A. Salomé 10e, 17e, J. van Lare 12e, 13e, J. Moelaert 14e, W. de Zwart 16e, J. de Jonge 18e, A. de Coninck 22e, le overduif A. de Coninck. Oude duiven P. Huijgh le, 6e, 9e, Dobbelaere 2e, B. Pijcke 3e, J. de Hullu 4e, 12e, J. Steurrijs 5e. J. van Lare 7e, O. J. v. Akker 10e, Risseeuw lie, J. de Jonge 13e, A. Jansen 14e. le overduif J. van Lare. Warenhuis ineengestort. Woensdag ls in den tuin van de gebrs van Oosten aan de Ringdijk te Nieuwer- kerk a.d. IJssel een warenhuis van ongeveer 2000 éénruicers in elkaar gestort. Het personeel, dat bezig was met comatenplukken, bevond zichjulsc buiten het warenhuis om de manden met tomaten te ledigen. Een groot deel van de éénruicers, alsmede van het schietylas is vernield. De tomaten- oogst werd geheel vernietigd. De schade bedraagt ongeveer f 2500. Laffe streek. Een 17-jarige scho lier wierp uit het raam van een woning aan de Rochussenstraat te Rotterdam een orgeldraaier een twee en een halve centstuk toe. De man raapte het op, maar liet het weer onmiddellijk vallen, wijl het gloeiend heet was. Hij liep brandwonden op aan duim en wijs vinger van de rechterhand, welke door de politie zijn verbonden. Tegen het jongmensch, dat zich tot deze laffe streek verlaagd heeft, is proces-verbaal opgemaakt terzake van mishandeling. Bouw van duikbooten op Ne- derlandsche en Duitsche werven- Na in Duitschland reeds een mailschip te hebben gekocht van 8000 ton, dat bestemd is voor de ravicaillee-

Breskensche Courant | 1936 | | pagina 1