Kerk- en Schoolnieuws. Ingezonden. Sport. Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws GROEDE. Geslaagd. Geslaagd voor Hoofdacte L.O. Me|. Magda Pauw alhier. OOSTBURG. Opheffing Rijkskweekschool. De groep Nederland van het Alge meen Nederlandsch Verbond heeft een adres aan den minister van onderwijs gezonden, waarin het verzoekschrift van het comité van actie te Oostburg om niet over te gaan tot opheffing der rijkskweekschool, krachtig ondersteund wordt. De aandacht van den minister wordt er op gevestigd, dat Zeeuwsch- Vlaanderen een voorpost is der Neder- landsche cultuur in het Zuiden des lands en dat dit afgelegen gedeelte zoo krachtig mogelijk Nederlandsch moet zijn, waaraan een eventueeleop- heffing dier kweekschool groote af breuk zou doen. PREDIKBEURTEN Ned. Herv. Kerk. Zondag 2 Augustus 1936. Biervliet 9,30 uur Ds A. Vrijlandt. Breskens 9.30 uur Ds Castelein, van IJzendljke. Geen Zondagschool tot 6 Sept. a.s. 5,30 uur Ds Stegenga, van Zuldzande. Cadzand 9,30 uur Ds Visser. Hoofdplaat 8,30 uur Ds Snijdelaar. Nieuwvllet 11,— uur Ds Derksen. Oostburg 9,30 uur Ds Faber. RetranchemenL 9,30 uur Ds van der Ven. Schoondijke 10.— uur Ds Snijdelaar. Waterlandkerkje 9,30 uur Ds van Yperen. Zuidzande. 10.— uur Ds A. Th. Stegenga. G roede 9,30 uur Ds Derksen. Ev. Luth. Gemeente. 9,30 uur Ds Lindeyer. het jaar 1935. Het rapport is ge baseerd op de officieele gegevens der gemeente- en schoolbesturen, die daarvoor in totaal 20.031 gegevens verstrekten. In het jaar 1935 vielen 12.765 schipperskinderen in den leerplichti gen leeftijd. Hiervan hebben 3961 (31.1 pet.) in het geheel geen school bezocht, terwijl slechts 3354 kinderen (26,3 pet.) geregeld aan het onder wijs op de scholen deelnamen. Uit het rapport blijkt verder, dat van de overige schipperskinderen van den leerplichtigen leeftijd velen slechts zeer weinig onderwijs geno ten: 192 kinderen (1,5 pet.) namen deel aan 1 tot 10 schooltijden, 291 (2,3 pet.) aan 11 tot 25 schooltijden, 440 (3,4 pet.) aan 25 tot 50 school tijden, 856 (6,7 pet.) aan 51 tot 100 schooltijden, 1640 jl2,09 pet.) aan 101 tot 200 schooltijden, 1306 (10,2 pet.) aan 201 tot 300 schooltijden, 653 (5,1 pet.) aan 301 tot 400school tijden en 72 (0,5 pet.) aan 401 tot 500 schooltijden. Uit het rapport blijkt verder, dat vele schipperskinderen in den loop van het jaar tal van scholen be zochten. Twee broertjes bezochten niet minder dan twaalf verschillende scholen. Buiten verantwoordelijkheid der redactie. Autotocht Ouden van Dagen. Andermaal organiseert onze af- deeling een autotocht voor ouden van dagen uit onze gemeente. Dit jaar is de keuze op Hulst met een rondrit door Oost-Zeeuwsch-Vlaan- deren gevallen. Het vertrek is be paald op Zaterdag 8 Augustus, om 2 uur, van het Spuiplein; wij hopen tegen 8 uur terug te zijn. Alle 65- jarigen en ouderen kunnen zich tot en met Woensdag voor deelneming aanmelden bij den heer Mosselman, Emmastraat 6. Voorts doen wij een beroep op onze medeburgers om dit uitstapje financieel mogelijk te maken en onze collectanten niet teleur te stel len, als zij dezer dagen een inteeken- lijst komen aanbieden. Deze gelden blijven, als steeds, afgescheiden van de afdeelingskas, Hie echter wel eventucele tekorten bijpast. Ten slotte hopen wjj, dat auto bezitters hun wagen ook nu weer beschikbaar zullen willen stellen. Namens de deelnemers danken wij bij voorbaat allen van harte, alsmede U, mijnheer de redacteur, voor de welwillend afgestane plaatsruimte. Het bestuur der Afd. van den B. v. S., J. G. RAMAKER, Voorzitter. A. M. MOSSELMAN, Secretaris. Breskens, 31 Juli 1936. 0 Borgstellingsfondsen voor den kleinen industrieëien- en handeldrijvenden mid denstand. Geachte Redactie, Dezer dagen nam ik uit verschil lende bladen kennis van een verslag der jongste raadszitting der gemeen te IJzendijke, waaruit bleek, dat deze zich gehaast heeft, te besluiten niet toe te treden tot het opgericht „Zeeuwsch-Vlaamsche Borgstellings fonds," dat ten doel heeft crediet te verstrekken aan credietwaardige middenstanders, die dit op andere wijze niet kunnen verkrijgen. Het spreekt wel van zelf, dat dit fonds eerst „beteekenis" zal kunnen verkrijgen, wanneer het kan be schikken over de voor zijn doel nood zakelijke geldmiddelen. Wanneer al le colleges van Burg. en Weth. en gemeenteraden in Z.-Vlaanderen zich dus op het standpunt van Burg. en Weth. van IJzendijke zouden stellen, kreeg die stichting nimtoer beteeke nis, uit gebrek aan de noodige geld middelen om eventueele credieten te dekken ,en zou men ook verstoken blijven van den Regeeringssteun. De afgevaardigden van de ge meente IJzendijke, ter vergadering te Ter Neuzen, waarin de heer Foe- kens, van het Departement van Han del, Nijverheid en Scheepvaart over dit onderwerp een inleiding hield, hebben daar kunnen hooren, dat de Regeering op deze wijze steun wil verleenen ten behoeve van den klei nen middenstand, indien de eerst- belanghebbenden, dat zijn in deze de Gemeentebesturen, voorgaan. Het was wel te verwachten, dat de deelneming in deze nieuwe in stelling, die beoogt een bescheiden hulpmiddel te zijn voor het verleenen van eenigen steun aan een kring uit onze samenleving die tot dus verre vrijwel van Regeeringssteun verstoken bleef (integenstelling met andere groepen die met groote be dragen gesteund wordenniet in alle gemeenten even vlot zou verloopen. Het is eenmaal een feit, dat de denkbeelden omtrent de verplichting van openbare besturen tot het ne men van maatregelen tot leeniging van sociale nooden zeer uiteenloo- pen en niet overal in gelijke mate worden aangevoeld. Het besluit van den bedoelden gemeenteraad op zichzelf is dan ook niet de aanleiding van dit schrijven, doch wel „de motiveering" die daar aan blijkens de verslagen gegeven is, n.l. de overweging „dat ook zonder dat de gemeente tot de instelling toetrad, de middenstanders (uit de gemeente) daarbij toch zouden kun nen aankloppen, aangezien ik be merkte, dat die motiveering aanlei ding is, dat raadsleden van andere gemeenten, die toetreding tot het Borgstellingsfonds gunstig gezind zijn, daardoor in ongunstigen zin worden beïnvloed. Het zijn dezul ken, die het een taak der gemeen schap welke zij vertegenwoordigen achten, oml dit pogen te steunen, doch er weinig voor gevoelen om van wege hunne gemeente gelden be schikbaar te stellen ten bate van ingezetenen uit andere gemeenten, die hun door die betrokken gemeen tebesturen op den hals worden ge schoven, en die zichzelf aan den op hen rustenden plicht onttrekken. Aangezien de geldmiddelen van geen enkele gemeente in dezen tijd ruim vloeien, kan men hen dit laatste moeilijk euvel duiden. Ik acht het mitsdien wel van be lang er op te wijzen, dat, indien het Z.-Vl. Borgstellingsfonds inwer king zal zijn getreden, wel alle be langhebbenden uit Zeeuwsch-Vlaan deren daarbij zullen kunnen aan kloppen, dus inderdaad ook uit de gemeenten die niet toetreden maar dat men er practisch wel van kan verzekerd zijn, dat aan de inge zetenen van de niet toegetreden ge meenten niet zal kunnen worden open gedaan, m.a.w. dat men deze niet zal kunnen helpen, tenzij uit die gemeenten op andere wijze finan- cieelen steun wordt verleend over eenkomende met dien welke aan de gemeenten zal worden gevraagd. Dankend voor de plaatsing, Uw dw. N. J. HARTE, Secretaris v/h Z.-Vl. Borgstellingsfonds. Ter Neuzen, 30 Juli 1936. Duivensport. Schoondijksche Concours en Ver- zendingsbond en „Nooit Gedacht" Zaamlag. Vlucht Dourdan 26 Juli. Prijswinnaars zijn Neteson le, 42e, 62e, Boogaart 2e, 7e, 64e, Anthonisse 3e, 5e, 39e, R. v. d. Veke 4e, 6e, 8e, 15e, 18e, Albregtse 9e, Neteson 10e, 42e, A. Vermeulen 11e, 55e, J, Seijs 12e, P. Smidt 13e, 35e, M. Visser 14e, Jn van Gtjs 16e, 24e, de Vei) 17e, 65e, J. Vereeker 19e, Mabesoone 20e, 58e, E van Dorselaere 21e, 29e, 36e, 50e, J. Eekhout 22e, P. de Puij 23e, C. van Vooren 25e, Merringa 26e, A. de Waele 27e, A. de Korte 28e, 47e, A. van Mrèghem 30e, Miséger 3Ie, A. de Hamer 32e, Verberkmoes 33e, P. Jansen 34e, 37e, J. Vereeken 38e, 61e, Woittiez 40e, Bruggeman 41e, L. Martens 43e, Dr Blom 44e, den Hol lander 45e, R. Dielem.in 46e, Daansen 48e, Cambier 49e, Dobbelaere 51e, Engels 52e. J. Steutriis 53e, W. Klaaij- sen 54e, M Quaars 56e, J. de Hullu 57e, Dusardeijn 59e, J. van Lare 60e, Boever 63e, Haeyette 6be. le overdulf Schippers. BIERVLIET. De duivenvereeniging „Hoop" al hier organiseerde Zondag 26 Juli de volgende vluchten Prijsvlucht op Arras met 19 oude duiven: A. Vervaet le, 2e, 6e, R Blomme 3e, 4e, Ch. van Vooren 5e, 7e. le overduif A. Tas. Idem op Arras met 22 Jonge duiven: R. Blomme le, I. Versluijs 2e, 8e. Th. de Boevere 3e, Gh. van Vooren 4e, 7e, J. Meijer 5e, Pr. Duchelneóe, Idem op Dourdan met 21 oude duiven: P. du Puij le, Ch van Vooren 2e, 6e, R. Engels 3e, Th. de Boevere 4e, I. v. d. Linde 5e. A. Vervaet 7e. le overduif P, du Puij. BRESKENS. De mooie reis met de Radio trein. Begunstigd door schitterend weer, werd op Donderdag 30 Juli op initiatief van de N.V. Stoomtram Mij BreskensMaldeghem alhier, een reis ondernomen naar de Ardennen. Hoewel het aantal personen, be- noodigd om deze reis te doen door gaan, aanvankelijk wel wat groot scheen, was er op het laatst nog plaats te kort, zoodat nog enke len zijn teleurgesteld. Met ruim' 350 personen werd de reis ondernomen. Per extra-trams ging alles naar Maldeghem. Daar stond de Radio trein te wachten. Deze trein, van ruime, gemakkelijke zitplaatsen voor zien, had bovendien een keurige restauratiewagen en een studio. Van uit deze studio werd via de in elke coupé aangebrachte luidsprekers tne- dedeeling gedaan van alles wat men onderweg te zien kreeg. Deze trein bracht ons naar An- seremme. Daar werd, nadat eerst een gemeenschappelijke maaltijd was gebruikt, een .onbeschrijfelijk mooie boottocht ondernomen op de Maas. Na afloop daarvan werd een wande ling gemaakt naar het mooie stadje Dinant met zijn vele natuurlijke schoonheden. Hier werd eerst via een grot de beroemde citadel be zocht, van waaruit men een schit terend panorama over de stad en omgeving heeft. Daarna werd nog een bezoek gebracht aan de zeer mooie grot „La Merveilleuse," om vervolgens ondanks de vermoeidheid zingende en dansende huiswaarts te keeren. Er was zooveel te zien, dat men behalve tijd ook oogen te kort had. Het zou ons te ver voeren, te trachten van alles ook maar een korte beschrijving te geven. Wij kun nen dan ook niet beter doen dan de thuisblijvers aan te raden „maak; de reis zelf". Zelfs voor oudere menschen is deze manier van reizen geen bezwaar. De geheele tocht stond onder de bekwame leiding van gidsen der Belgische Spoorwegen, die hiervoor alle lof verdienen. Alles jjjjeen genomen is het een reisje waarop zoowel de directie van de S. B. M. als allen die de tocht hebben meegemaakt, zullen terug komen. Een Unicum. Door B. de Pauw alhier, is met zijn visschersvaartuig BR 18 een zeldzaam exemplaar van de Zeekrab meege- gebracht uit zee. Het dekschild van de Krab is beplant met zeeboompjes. Zoowel de Krab als de plantjes zijn in uitstekende conditie en het is een eigenaardig gezicht de Krab met zijn beplanting door het aquaruim te zien marcheeren. Vreemdelingenbezoek. Donderdag werden met de Provin ciale booten overgezet 2440 bezoekers van de Belgische kust, en 115 auto's. SLUIS. Aanbesteding. Namens Ged. Staten van Zeeland is aanbesteed het uitvoeren van verbete- ringswerken aan den weg Sluis naar Zuidzande, deel van den weg no. 21 van het Provinciaal Wegenplau. beoos ten het Sluissche Veer, met bijkomende werken Inschrijvers waren Iz la Gasse Zoon, Koudekerke, f 11.800: P. Dees Neuzen, f 11,540; A. J. Verjaal, Drie schor, f 11.500 K. Lucasse, Walsoor den, f 11.206 J. de Maagt, Hontenisse f 11.190; N.V. Brusse leeuw Co., Wegenbouw-maatschappij, Den Haag, f 11.040; J. Verheijke, Ellewoutsdijk, f 10.967 W. van Vossen, St. Anna- land, 10.955W. Hoevenagel. Biervliet f 10.916firma Gebr. v.d. Poel, Neuzen f 10.880; P. F. Voet en P. F. de Waal, Kloosterzande, f 10.800 E. G. Linden- bergh, Vllssingen, f 10.775; P. J v d. Sande, Breskens, f 10 750 N.V. Noord Nederlandsche wegenbouw, Harllngen, f 10.336J. den Oude, Zierikzee en W. v.d. Berg, Bruinisse, f 10.200 N.V. Koudasfalt f 10.190 W. de Bokx, Hoek en H. P. Kerkhaert, Westdorpe, f 10100; Aannemersmaatschappij firma J Vest Gzn., Nijmegen, f 10.100 -, P. B. Huberts Nijmegen, f9863P. de Regt, Kloetinge f 9840J. Wisse, Axel, f 9800N.V. Brusse, Teeuw Co., Den Haag. f 9700; W. van Vossen, St. Annaland.f 9715; T. Cambier, Breskens, f 9270J. H. v.d. Ven, Vlissingen, f 8960L. G. J. v. d. Ven, Koudekerke en M. Wandel Schoondijke, f 8136. OOSTBURG. Raadsvergadering. Hedenmiddag vergaderde de Raad onzer gemeente. In het volgend num mer hopen wij hiervan verslag te geven. SCHOONDIJKE. Raadsvergadering. In de Dinsdag gehouden Raadsver gadering onzer gemeente was de heer I. Dhondt afwezig. Een verzoek van den „Konijnenhond" alhier, om een eereprijs van den Raad te mogen ontvangen, bij gelegenheid der aanstaande tentoonstelling werd ingewilligd. Er zal een zilveren medaille worden beschikbaar gesteld. De Raad besloot tot opheffing der commissie van toezicht op het Lager Onderwiis Ged. Staten zal geadviseerd worden inzake handhaving der straf bepalingen. De Gemeenterekening werd aange boden in gewonen dienst met een goed slot van f 1524,— in kapitaaldienst met een nadeelig s ot van f 3013, OOSTBURG. Wielerwedstrijd. Op 15 Aug. a.s zal met toestemming van den betrokken minister en Ged. Staten, een wegwedstrijd gehouden worden n.l. de groote ronde van W. Z.-Vlaanderen over een afstand van 120 K.M. Eerst was het voornemen 140 K.M., maar doordat Ged. Staten slechts toestemming gaven een gedeelte slechts één maal te berijden moest de afstand ingekort worden. De deelname is opengesteld voor beroepsrenners en onafhankel "ken. De hoofdprijs bedraagt f 75 en het totaal bedraagt aan prijzen 400 gulden bene - vens eenige bekers etc. Het begin- en eindpunt is Oostburg. De start Is in de Langestraat en het eindpunt Zuidzandsche weg. Tevens zal in dien tusschentijd een groote voetbalwedstrijd gespeeld wor den. Voor dezen wedstrijd is ook een beker uitgeloofd. Het is nu maar te hopen, dat God Pluvius zijn waterkraan maar gesloten houdt en de zonnestralen het geheel zich laat koesteren in een verkwikkende warmte. En om alles in een feestelijke stemming te brengen zullen de ver schillende muziekinstrumenten, als orgel jazz, enz. hun meesleepende tonen laten hooren en ten dans uitnoodigen. Gevangene ontvlucht. Op de Rijks-Tuchtschool voor minderjarige meisjes te Montfoort, wist een der vrouwelijke gevangenen aan het oog van haar bewaakster te ontsnappen en te ontvluchten. Zij sprong over de breede sloot, welke het terrein omgeeft en wist zoodoende den nieuwen Provincialen weg te berei ken. Een automobilist wist zij te be wegen haar mede te nemen, doch in plaats dat deze haar verder in veiligheid bracht, deponeerde hij haar ten stadhuize te Oudewater, waar hij haar aan de politie overgaf. Een merkwaardig ongeluk. Op het vliegveld Kbely bij Praag is een vliegtuig bij de landing tegen een auto gebotst. De eigenaar van den auto, die aan het stuur zat werd gewond, de vlieger bleef ongedeerd. Vliegtuig en auto werden vernield. Goed afgeloopen. Te Zwolle in het Groot Weezenland is een zware met zakken wortelen geladen vrachtauto tegen eenige boomen ge reden aan den linker kant van den weg. De bestuurder is plotseling met rijn auto den wpg overgestoken, voor welke manoeuvre hij zelf geen ver klaring had. Van een der boomen, waarmede de auto in aanraking kwam, knapte de top af en viel naar beneden. Tegen een tweeden boom dicht bij den waterkant kwam de auto tot staan. Een wiel werd er van afgerukt en ook verder wer den wagen en lading beschadigd. De chauffeur F. H. git Beverwijk bleef ongedeerd. Man door den bliksem getroffen. Woensdag is de 21-jarige land bouwer M. op 't V. te Pey (L.) bij het verrichten van zijn werkzaam heden door den bliksem getroffen en gedood. Verstekeling. Met het in de Maashaven te Rotterdam gearriveer de Poolsche stoomschip Torun is meegekomen de 24-jarige versteke ling J. G., die zich in Dantzig aan boord verstopt had. De man is ter beschikking gesteld van den Vreem delingendienst. Fietser door een auto gegrepen en gedood. In den afgeloopen nacht is op den weg Nijmegen Venlo, onder Malden, de 25-jarige JP., arts te Cuvk. door een auto gegrepen en gedood. De jongeman, die met de fiets onderweg was van Nijmegen naar Malden, werd, toen hij op het fietspad reed, van ach teren aangereden door een auto, be-1 stuurd door den heer J. H„ fabri kant te Tegelen. Hij werd eerst een' eindweegs meegesleurd en tenslotte weggeslingerd. Het slachtoffer bleef dood liggen. Het stoffelijk overschot is naar het ziekenhuis te Nijmegen vervoerd. Tegen den heer H. is pro ces-verbaal opgemaakt. Vermoed wordt, dat de bestuurder niet vol doende rekening heeft gehouden met een bocht in den weg ter plaatse, waar het ongeluk gebeurde. Uit een rijdende tram gestapt. Gisteravond is een passagier, af komstig uit Noordwijk aan Zee, eenigszins onder invloed van ster ken drank, uit een rijdende tram gestapt toen hij bemerkte dat hij in de verkeerde richting huiswaarts ging. Hij sloeg tegen den grond en kreeg een ernstige hoofdwonde. Bo vendien was hij bewusteloos. Men vervoerde den patiënt naar het woon huis van dr. M. v. d. Stoel, waar 'twee doktoren hem verder behan delden. Later op den avond is hij per ziekenauto naar zijn woning overgebracht. Meisje tegen een auto opgeluopen. Gistermiddag is het 4-jarig meisje J. F, Gartner te Lent bij Nijmegen op den ouden Rijksweg in een on bewaakt oogenblik tegen een juist passeerende vrachtauto opgeloopen. Het kind werd in zeer ernstigen toestand naar het ziekenhuis te Nij megen overgebracht, waar bleek, dat het behalve zware inwendige kneu zingen het linkerbeen had gebro ken en een gapende wonde in de linkerlies had opgeloojren. Uit het politie-onderzoek is ko men vast te staan, dat den bestuur der van den auto geen schuld treft. Geheime radiozender in beslag genomen. Dezer dagen heeft de rijksradiocontroledienst ten huize van G. H. in de Saenredamstraat te Am sterdam een clandestiene radio-zend - inrichting in beslag genomen. Deze zender was ingericht voor uitzen- I dingen in den 5 meter band,

Breskensche Courant | 1936 | | pagina 2