BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. De Burgeroorlog in Spanje Winnifred de Pelskoningin. Verschijnt iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. Telefoon 21. Postgiro 50895 Uitgave E. BOOM-BLIEK - Breskens EERSTE BLAD. FEUILLETON EEIÏ ZEEREISJE HAAR Binnenland. 45ste Jaargang Vrijdag 31 Juli 1936 Nummer 4157 ABONNEMENTSPRIJS- Per drie maanden 1.25. Buiten Breskens per drie maanden I 1.40 Franco per post per jaar I 5.00 Buitenland per jaar t 6.50 Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regeb 10,75. Iedere regel meer f 0; 15. Ingez. Med. 30 ct. per regel Abonnements-advertenties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regeb f 0.40 (bij vooruitbetaling) Dit nummerbestaatuit tweebladen o De Spaansche minister van bin- nenlandsche zaken heeft over den radiozender te Madrid aangekon digd, dat de regeeringstroepen thans een offensief van grooten omvang hebben ingezet om ajgeheel met de opstandelingen af te rekenen. Nu de ring om Madrid verbroken is, verwacht men een wellicht be- slissenden strijd om1 Saragossa. Er liggen daar tien regimenten der opstandelingen, die men rekent tot de beste uit Spanje. Zij bezetten een strategisch gunstige stelling en zijn bovendien uitstekend gewapend. Sa- ragossa is ook het eenige garnizoen in Spanje, dat met tanks is uitgerust. Reeds sedert de tweede-helft van de vorige week hebben zich afdeelingen regeeringstroepen uit Barcelona naar dit punt begeven en de laatste da gen zijn ook troepen uit Madrid der waarts getrokken. Aan het front in de Sierra de Güadarrama heeft een afdeeling Guardia de Asalto een groot muni tiedepot der opstandelingen in de lucht doen vliegen. Vliegtuigen had den de plaats opgespoord en nadat de divisie zich verdeeld had, be stormde zij van vier zijden den berg, waarop het depot gelegen was en slaagden ?r in onder een regen van kogels het op te blazen. Twee garde soldaten werden gedood en 11 ge wond. In het N oorden heeft de regeering een succes behaald door de inne ming van de kazerne Loyola bij San Sebastian, die beschouwd werd als de haard van den opstand in de pro vincie Guipuzcoa. De officieren, die zich daar hadden verschanst, zijn gevangen genomen en, naar de mi nister van binnenlandsche zaken voor de radio mededeelde, verzoenden de soldaten zich met de militie van het volksfront. Men vond een belangrij ken voorraad oorlogsmateriaal. Te legrammen uit Burgos, het hoofd kwartier van generaal Mola, maken daarentegen melding van eenige overwinningen op de regeeringstroe pen bevochten. Ook al weer volgens 72. Roman van II. COURTHS-MAHLER met autorisatie uit het Duitsch vertaald door Mevr. J. P. WESSELINK-v. .Rossum 0 „Laat ons nu verder spreken. Ik moet natuurlijk eischen, dat ge Win nifred op geen enkele wijze ver ontrust. U moet haar met geen woord over liefde spreken. Gedraag u verder tegenover haar zooals uw hart u ingeeft. Zij mag merken, hoe gij voelt, misschien nu ja zij heeft het zeker al gemerkt. Maar zorg er voor. dat haar rust en haar vrede niet worden verstoord. Zij moet eerst rijper worden. Haar ge voelens voor u zijn meer die van een liefhebbend kind. dan die eener liefhebbende vrouw. En hierin moet zij niet in de war worden gebracht". Ernstig en vast keek Salten hem aan. „Het wel en wee van uw doch ter gaan mij meer ter harte dan mijn berichten uit hetzelfde kamp, is het dichtst bij de hoofdstad gelegen steunpunt der nationalisten het plaatsje San Rafael aan den straatweg van Segovia naar Madrid, en generaal Mola zelf heeft ver klaard, dat de inneming van Madrid nog slechts een kwestie van tijd was. De toestand te Barcelona verbetert dagelijks. Aan de plundering en da den van persoonlijke wraak, welke in de eerste dagen voorkwamen, is door den bewakingsdienst van de regeering en de roode militie een einde gemaakt. Overeenkomstig het verlangen van de werkliedenorgani saties en de overheid hebben de mieeste werklieden den arbeid her vat, alleen blijven vele winkels nog gesloten. In bijna geheel Catalonië is het spoorwegverkeer hersteld. Ten Noorden van Tarragon zijn de re geeringstroepen .opgerukt. Op het vliegveld te Barcelona zijn vijf jacht vliegtuigen en een bommenwerper aangekomen, terwijl ook te Lerida vijf nieuwe toestellen zijn aangeko men, zoodat in totaal 15 toestellen gereed staan om Saragossa aan te vallen. Alle radiostations in Cata'.onië zijn thans in handen van de regeering De bioscopen zullen weer geopend worden en. mien heeft den schouw burgen verzocht volksvoorstellingen te geven. Een aantal particuliere kunstverzamelingen en bibliotheken zijn in beslag genomen om deze voor vernieling te behoeden. Van de gevechten begin dezer week is weinig inteer bekend gewor den. Generaal Franco zou een groo ten .aanval voorbereiden, doch het is niet meer zoo gemakkelijk sol daten uit Marokko over te brengen, nu de Spaansche vloot zeer waak zaam is in de Straat van Gibraltar. Een kapitein van de opstandelingen vertelde, dat zestig communisten door Marokkaansche troepen wer den gefusileerd. Zij waren na een hevig gevecht gevlucht en door de opstandelingen gevangen genomen. Een Fransch advocaat, die te Tan - ger woont, is uit Algeciras aangeko men. Hij verklaarde, dat daar vele dooden en gewonden in de straten liggen; de autoriteiten kunnen geen chauffeurs vinden voor het besturen van de ambulance-auto's. Het Britsche schip Gibel Dersa deelde mede, dat na vertrek uit Tan- ger bommen in de nabijheid van het schip ontploften. Op den tocht door eigen. U hebt groot gelijk, dat u nog alle ontroeringen ver van haar houdt, zooveel het in uw macht is. Ik yoeg mij blindelings naar al uw besluiten. Verlang van mij wat u wilt. Als het tot het bestwil van Winnifred is, doe ik het zonder aar zelen". „Goed, luister naar mijn plannen. Ge blijft den winter nog hier en laat het aan mij over, Winni uit te leg gen, wat ik over uw toekomst be slis. In het voorjaar laat ons zeggen den eersten April komt ge naar Montreal. Daar houd ik in mijn onderneming een post voor u open, die bij uw bekwaamheden past en u tegelijkertijd in staat stelt uw krachten te meten en u een zekere zelfstandige positie zal geven, zoodat u in onze kringen zult kun nen verkeeren. U zult natuurlijk ook in miijn huis in- en uitgaan. Ge zult als een goed vriend met Winni om gaan. Als Winni zich op de een of andere manier over uw beider hou ding verontrust, zal ik haar de noo- dige verklaringen geven. Ook zij zal weten, dat haar hartewenschen niet onuitvoerbaar zijn, en dat ik slechts tot haar eigen bestwil het goed oor deel, nog een tijd te wachten. Al het andere laten wy aan den tijd over. Bent u het daarmee eens?" de Straat van Gibraltar passeerde het schip twee duikbooten van de regeering. Van officieele Engelsche zijde wordt medegedeeld, dat onder de 319 mannen en 466 vrouwen en kin deren, die in den loop van de laatste dagen in Barcelona en andere Ca- talaansche havens aan boord van de Britsche schepen 'zijn genomen, 18 nationaliteiten vertegenwoordigd zijn. Een bericht bevestigt, dat de treinen die in den nacht van 26 Juli uit de hoofdstad naar Alicante en Valencia vertrokken zijn, behouden zijn aangekomen. Treinen met voor raden levensmiddelen zijn anderzijds uit Valencia te Madrid aangekomen. Men is derhalve bezig maatregelen te treffen om Britsche onderdanen langs dezen weg Madrid te doen verlaten. De Fransche torpedoboot jager Al batros heeft nog 60 Franschen aan boord genomen uit Valencia, terwijl de Amerikaansche kanonneerboot Gayuga op de reede van Saint Jean Luz is aangekomen met den Ame- rikaanschen gezant uit San Sebastian aan boord met zijn echtgenoote en secretaris. Drie vliegtuigen zijn uit Parijs naar Madrid vertrokken om vandaar vrouwen en kinderen naar Frankrijk terug te brengen. De hoofden van de buitenlandsche gezantschappen in Spanje, die zich op het oogenblik te San Juan de Luz bevinden, hebben een conferen tie gehouden. Zij zijn tot het besluit gekomen om een 'gemeenschappe lijke zetel der ambassades op Spaan- schen bodem te Iran, onmiddellijk over de Fransche grens te vestigen. Zij zullen daartoe gezamenlijk een huis huren. De Amerikaansche, Ita- liaansche, Tsjechoslowaaksche, Noor sche, Zweedsche en Duitsche ge zantschappen hebben een proviso risch bureau geopend. De toepassing van de Kinderwetten in 1934. o Uit de aanwijzingen, die de door het Centraal bureau voor de sta tistiek gepubliceerde statistiek geeft omtrent de beweging van de jeugd criminaliteit van de jeugd, valt op te miaken, dat de misdadigheid onder de jeugd blijkbaar niet aanstonds Met een stralenden blik keek Sal ten hem aan. „Dat ben ik en ik dank u van ganscher harte voor uw goédheid". „Dank mij door mijn dochter ge lukkig te miaken". „Dat zal doel en inhoud van mijn leven zijn". „Nu, dan zijn wij het eens!" „Sta mij nu nog toe, u te zeggen, dat ik uw goedheid bewonder. Een ander in uw plaats zou mij zeker niet zoo volkomen begrepen heb ben". Hartau maakte heftig een afwe rende beweging. „Overschat mij niet! U waart mij sympathiek van het eerste oogenblik af aan, maar indien ik niet gemerkt had, dat het hart van mijn dochter aan u hing, zou ik mijn belangstelling voor u beperkt hebben. Er ligt ook een zeker egoïs me in mijn gedrag. Ik heb steeds een Duitschen schoonzoon ge- wenscht. De Canadeesche mannen waarborgen mij geen volkomen ge luk voor mijn dochter. Zjj zijn te nuchter en te zakelijk, om een vrouw innerlijk iets te kunnen geven. En mijn altijd nog Duitsche gevoelens hebben zij ook nooit volkomen be grepen. Winni heeft ook steeds ver klaard, nog voordat zij u had ont moet, dat zij geen Canadeesch zou met het ongunstiger worden van de oeconomische omstandigheden toe nam. In 1931 en 1932 daalden de totaalcijfers. Eerst in 1933 vermeer derde het aantal schuldigverklaar- den, doch bleef nog beneden het cijfer van 1930. Voor 1934 is het to tale aantal gestegen (van 1817 in 1932) tot 2183. Vergelijking met de cijfers van vorige jaren doet zien, dat alleen in 1917 tot en met 1920 en 1925 het totale aantal hooger iwas. De stijging deed zich in gelijke mate voor tn.v. jongens en meisjes, de percentages bleven gelijk aan die van 1933: 91,8 en 8,2. De absolute cijfers van de schul- digverklaarde, strafrechtelijk minder jarige jongens waren in 1934 voor elke leeftijdsgroep hooger met uit zondering van die der 16-jarigen. Toch gaf, ook in verhouding tot alle jongens van gelijken leeftijd de categorie der 16-jarigen nog de hoogste cijfers. Bij nadere beschou wing der relatieve cijfers van de jongens merkt men echter op, dat de toeneming van het aantal schul dig verklaarden zich in sterkere mate voordoet bij de lagere leeftijdsgroe pen dan bij de hoogere, vooral by de categorie van 13 en 14 jaar. Een belangrijke vermeerdering vertoonen voor 1934 de aantallen schuldig-verklaarde strafrechtelijk minderjarigen ter zake van gequali- ficeerden diefstal (in hoofdzaak dief stal in vereeniging gepleegd), heling en heling door schuld, vernieling en vernieling in vereeniging. Wegens gequalificeerdea diefstal werden vooral meer kinderen van zeer jeug digen leeftijd (van 10 t.m. 14 jaar) schuldig verklaard. H,et totale cijfer van de schuldigverklaarden wegens zedenmisdrijven daalde. De cijfers van eenvoudige en gtequalificeerde mishandeling bleven betrekkelijk laag. Ten aanzien van strafrechtelijk minderjarigen werd in de jaren 1930 t.m. 1934 resp. 362, 387 386, 441 en 586 maal strafrechtelijke onder toezichtstelling uitgesproken. Per 100 schuldigverklaringen van jeugdige delinquenten bedroeg het aantal in 1933 21,72, in 1934 25,80. Na een daling van het aantal burgerrechte lijk onder toezichtgestelde kinderen in 1932 en 1933, nam het aantal in 1934 belangrijk toe, n.l. van 1196 tot 1507. Ontzetting uit en ontheffing van de ouderlijke macht en voogdij werd willen trouwen, zij wilde een Duit schen man hebben. Bij dit denkbeeld is zij gebleven, ofschoon zij veel vereerders heeft gevonden. Ik had Winni beloofd het volgend najaar mtet haar naar Duitschland te gaan opdat zij haar geluk daar zou knu- nen zoeken. Nu heeft het ons hier opgezocht en dat is mij liever. Ik heb dadelijk gemerkt, dat gij van mijn soort zijt. En Winni heeft altijd beweerd, dat Tij -een man moest hebben, die in aard op mij geleek. U ziet daar gluurt ook een tikje zelfvoldaanheid achter mijn zooge naamde goedheid. Ik kan zelfs zeer goed begrijpen, dat mijn dochter haar hart aan u heeft verloren. Maar nu is deze zaak afgedaan. Het blijft tusschen ons, wat wij nu besproken hebben, daarvan behoeft Winni niets te weten". Salten keek onzeker op. „Maar voordat ik later het beslissende woord zou spreken, zoudt u mij moeten toestaan ook bij haar mijn biecht af te leggen Hartau glimlachte. „Als het zoo ver is, zullen wij daarover spreken. Ik weet niet, hoeveel mijn dochter zou begrijpen van deze aangelegen heid betreffende het eerewoord. Voor haar zou daarbij slechts één ding gewicht in de schaal leggen en wel PEB STOOMVAART MY. ZEELAND in een grooter getal gevallen uitge sproken. De statistiek bevat verdei allerlei gegevens betreffende het rijkstucht- en opvoedingswezen. O.a. blykt, dat de bevolking van de tuchtscholen en rijksopvoedingsgestichten toenam. Tenslotte is in deze statistiek de verpleging van voogdij- en regee- ringskinderen in gestichten en ge zinnen door instellingen van welda digheid behandeld. Door 292 door het rijk gesubsidieerde instellingen werden 11,035 voogdijkinderen ver zorgd en door 29 instellingen 798 regeeringskinderen. In totaal werd een bedrag van resp. f 2,312,666 en f 196,677 aan rijkssubsidie aan deze instellingen uitgekeerd. Bovendien werd nog f 499,308 in totaal als al- gemeene subsidie aan 158 instellin gen uitgekeerd. Het onderwijs aan schippers kinderen. Verschenen is het rapport, samen gesteld door den heer S. J. van Efferen, administrateur van het re gister voor schipperskinderen in den leerplichtigen leeftijd van het onder wijsfonds voor de Scheepvaart over het feit, dat u reeds tevoren een vrouw heeft liefgehad. Maar dat zijt ge toch al geheel te boven, niet waar?" „Dat was ik reeds, voor ik haar het laatst zag". Hartau zou hier wel aan Salten hebben kunnen zeggen, dat Lotte Fein niet meer in leven was. Maar ten eerste wilde hij hem niet doen weten, dat hij onderzoek had ge daan naar zijn vroeger leven, en ten tweede behoefde Salten niet te we ten, dat hij den naam van die vrouw kende. Het was immers niet van veel gewicht. „Dat zal dus voor Winni de hoofd zaak zijn. Maar gij zult er op staan haar alles te zeggen en ik zal er u niet in verhinderen, als het beslis send oogenblik zal zijn gekomen. Geef mij nog eens uw hand wij zijn nu in het reine, niet waar?" Salten greep zijn hand met vasten druk. Spreken kon hij op dit oogen blik niet. Zijn ontroering was te groot. Geruimen tijd zwegen de beide mannen. Ieder liet dit uur in zijn hart uitwerken. (Wordt vervolgd).

Breskensche Courant | 1936 | | pagina 1