BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. Verschijnt iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. Telefoon 21. Postgiro 50895 Uitgave E. BOOM-BLIÈK - Breskens Klaas de zoon van den Molenaar 45ste Jaargang Vrijdag 24 Juli 1936 Nummer 4155 ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden f 1.25. Buiten Breskens per drie maanden I 1.40. Franco per post per jaar I 5.00 Buitenland per jaar f 6.50 Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1-5 regels (0,75. Iedere regel meer (0;15. Ingez. Med. 30 ct. per regel Abonnements-advertenties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels f 0.40 (bij vooruitbetaling) TWEEDE BLAD. Uit't vorig vacantieverblijf van Koningin en Prinses. o— Het bergland van Waldenburg is niet heel bekend en toch heeft het toppen van meer dan 900 M. hoog ongeveer de hoogte dus van het bekende Thüringer Woud, terwijl het ook in karakter zeer veel hierop ge lijkt. Het is, in aansluiting aan het Reuzengebergte, een voortzetting van den keten der Sudeten, heeft hooge, beboschte kammen en steile kruinen. Evenals het Thüringer Woud kent het ook diepe, lange beboschte ra vijnen, loof- en naaldhout wisselen elkaar af. Ook vindt mlen er burch ten en ruïnes, benevens bekende badplaatsen en „Luftkurorte". Al zijn deze ook druk bezocht, er valt vooral in den winter nog veel schoons in dit uitgestrekte gebergte te ontdekken. Betoöverend zijn 's winters de berglandschappen; het is een genot dan door de prachtige dalen te arren, maar grooter genot is nog een skitocht over de berg kammen. Prachtige vergezichten ge niet men dan over het labyrinth der S'ilezische bergen, aan den eenen kant tot het Reuzengebergte, aan de andere zijde tot het naburige, 1000 M. hooge Uilengebergte, op het industriegebied van Waldenburg en, van de grenskammen af, tot de Glatzerbergen in Bohemen. Het hoofdgedeelte van» het Wal denburger bergland strekt zich uit tusschen het Langwaltersdorfer Tal en het dal van de Weistritz. Dit heeft verscheidene kammen, gemid deld 800 a 900 M. hoog, overdwars verbonden door den Heidelberg Hier vindt mlen ook het Gorbers- dorfertal en het Dreiwassertal met hun zijdalen. Görbersdorf zelf is een oud, beroemd kuuroord voor long ziekten, dat zijn succes aan zijn lig ging dankt. Het is geheel omgeven door hooge, beboschte bergen: den Storchberg, den Buchberg, den Hei delberg en het Hohe Gebirge, en is van de stations Friedland en Lang- waltersdorf door een smal dal te bereiken. Laatstgenoemde plaatsen liggen uitstekend als beginpunten van skitochten. Vooral van Friedland uit over den grenskam door het Winterswald naar den Heidelberg of den Langenberg (beide ruim 900 M. is een schitterende tocht, waarbij' men genieten zal van de prachtige uitzichten in de diepe ravijnen en over de beboschte bergen. De oude stad Friedland met haar portiekhuizen is tevens uitgangspunt naar een tweede interessant gebied van het Waldenburger bergland, n.l. naar de Grosse Heide en den Wild berg met zijn romantische woest heid, met steile bergkammen, diepe ravijnen langs den weg en schitte rende panorama's op den Storchberg en de Görbersdorfer bergen. Dit is het Waldenburger bergland op zijn mkjoist. Op de hellingen van de Grosse Heide vindt men een natuurmerk- waardigheid, n.l. diepe gaten, waar uit voortdurend warme lucht op stijgt, zoodat daaromheen de sneeuw niet blijft liggen. De oorzaak van dit verschijnsel is nog onbekend. Tegenover den Wildberg, bij Got- tesberg en Bad Salzbrunn, ligt het gebied van den Hochwald, die met zijn voorgebergte, den Hochberg, den Winkler- en den Schaferberg een wintersportgebied op zichzelf is met goed skiterrein, een rodelbaan en een springschans in aanbouw, De Hochwald is een der beste uit- zichtbergen van Silezië (ruim 900 M.) en daarnaast ligt weer de Sattelvvald, eveneens een massief van beboschte bergkammen met diepe ravijnen en prachtige panorama's. Aan den voet van den Hochwald liggen de industriestad Waldenburg en Bad Salzbrunn. Waldenburg is het middelpunt van het gebergte en uitgangspunt voor bergtochten. Bad Salzbrunn, dat ook 's winters ge opend is, ligt tusschen den Hoch wald en de Wilhelmshöhe, welke laatste in haar uitgestrekt, prachtig golfterrein schitterend skiland heeft. Verder is hier een springschans en een ijsbaan. Niet ver van Bad Salzbrunn ver heft zich het slot Fürstenstein, on betwist een der mooiste oude kastee- len van Duitschland, prachtig gele gen boven den Fürstensteiner Grund en rijke kunstschatten bevattend. Van de stad Waldenburg strekt zich in de richting van het Uilen gebergte het overige gedeelte van het Waldenburger gebergte uit, o.a. met den Ochsenkopf, den Schwarze Berg en het Sandgebirge (750-850 M.) Bad Charlottenburg, dat even eens 's winters geopend is, is het middelpunt van dit bergland en ook hier heeft men uitstekende gelegen heid voor skitochten en rodelen. Een romantische afsluiting vindt het Waldenburger bergland bij den sperdam van Kynau. Hoog boven het Weistritztal en het door bergen omgeven, afgedamde meer verheft zich de goed bewaard gebleven ruïne van den burcht Kynau, die uit de 13de eeuw dateert. Van de tinnen van dezen bucht heeft men een prachtig uitzicht over het Walden- burger- en het Uilengebergte. Dicht hierbij is ook het mooie „Goldene Wald" met zwaar geboomte. De voornaamste toegangspoorten tot dit bergland zijn de oude Sile- zische hertogsstad Scheidnitz met haar Friedenskirche, haar Pfarr- kirche en oude barokhuizen, en de Stad Freiburg, bekend door haar hor logeindustrie. Naar verruiming in het handelsverkeer. o De welvaart is afhankelijk van den wereldhandel. De Directeur van het Bureau voor Handelsinlichtingen te Amsterdam deelt ons mede De tijd, waarin wij leven, kent niet de vrijheid, waarin het bedrijfs leven zich vroeger verheugen mocht. Evenmin is het te verwachten, dat het langzaam aan weer zijn eigen weg zal kunnen kiezen. In dit op zicht keeren de oude tijden niet weer. Te veel doen de internationale verhoudingen hun invloed gelden op onze nationale economie, welke staatsbemoeiingen noodzakelijk ma ken, met de bedoeling eigen be drijfsleven te beschermen. En toch, de terugkeer tot een ze kere mate van vrijheid, de verlotesing uit de knellende banden van energie verlammende verordeningen, zal kunnen worden tegemoet gezien, zoodra, met den uitersten goeden wil van hen die in de toekomst blijven gelooven. het gezond verstand het winnen zal van het onderlinge wan trouwen. Het zal nog geruimen tijd duren voor het evenwicht in de inter nationale verhouding er zijn zal. Doch zeker is het, dat dit evenwicht slechts zal kunnen worden bereikt langs éénen weg: den weg van in ternationale eensgezindheid. Reeds mlag het ons verheugen dat het autarkisch streven, hetwelk wij hielpen bestrijden, steeds minder voorstanders vindt. Seeds meer rijpt het begrip, dat een economisch we reldherstel slechts daar kan worden opgebouwd, waar tariefmuren zijn omvergeworpen. Ons lijkt het oogenblik gekomen oom de handen aan den ploeg te slaan en het oog gericht te houden op de lichtpunten, die in ons land worden waargenomen. Men mag zich bijzonder verheu gen over het Koninklijk Besluit, be treffende de uitzending van een han delsdelegatie naar Zuid-Amerika. Te meer, daar de activiteit door andere landen ontplooid in de belangrijkste Zuid-Amerikaansche Staten, als een der oorzaken mag aangemerkt wor den van onze verdringing op deze markten. Onze aanwijzingen hebben meermalen gewezen in die richting. Het Bureau voor Handelsinlichtin gen mag zich terecht gevleid gevoe len, er toe te hebben bijgedragen, dat het groote nut van nauwere han delsbetrekkingen mtet Zuid-Amerika thans wordt ingezien. Van verrui ming van het handelsverkeer met de betreffende landen: Argentinië, Bra zilië, Chili en Uruguay kan voor Nederland veel worden verwacht, vooral daar deze staten herhaaldelijk hebben blijk gegeven van hun ap preciatie van het Nederlandsche pro duct. Doch de aarzelende houding van de Nederlandsche firma's voort komend uit te weinig kennis van de Zuid-Amerikaansche landen, stond de ontwikkeling der handelsrelaties steeds in den weg. De vier door de Commissie te be- studeeren Landen zijn de belangstel ling zeer waard. Ieder op zich zelf zijn zij belangrijk als economische eenheid. In grootte en bevolking komt Bra zilië op de eerste plaats. Daarna volgen Argentinië, Chili en Uruguay. De voornaamste invoerartikelen zijn: Argentinië: textielen, levensmidde len, machines, ijzer, staal, chemi caliën, verf, hout en houtwaren, glas- en aardewerk, papier, carton, tabak, electrische artikelen, dran ken, leder. Brazilië: plantaardige en minerale producten, dieren en dierlijke pro ducten, metalen en metaalwaren, machines, spoorwegmateriaal, tex tielen, levensmiddelen, dranken hout en houtwaren. Chili: suiker, benzine, wollen goede ren, zakken, oliën, rijst, granen. U ruguaykatoenen goederen, machi nerieën, ijzerwaren, cement, meel, oliën, suiker, dranken, levende die ren, textielen. Het Bureau voor Handelsinlichtin gen, Amsterdam ontvangt aanvragen uit Zuid-Amerika en zal gaarne be langhebbende firma's nadere inlich tingen verstrekken betreffende adres sen, invoerrechten, statistieken, enz Boekbespreking. H. Th. Manger. „Zwemmen" Ingen. f 1,90 Geb. f 2,50 Uitg. van N.V. Uitg. Mij. „Kosmos" Amsterdam. Manger schreef deze leiddraad voor de zwemsport, voor ben, die aan het spel met het water In al zijn uitingen en vormen naar hartelust willen deel nemen en daarbij wat meer willen presteeren dan de doorsnee-zwemmer. Niet alleen voor de gewone zwemmer is dit boek geschreven; ook de wed strijd-zwemmer, en de in opleiding zijnde zwem-onderwijzer zal in dit boek veel van zijn gading vinden. Het werk is met groote kennis ge schreven, en de schrijver weet zijn onderwerpen op prettige leesbare wijze mede te deelen. Voor de zwemliefhebbers een nuttig en aangenaam boek. 215. Er klonk een kort fluitje van een der zigeuners. De lange zigeuner nam Klaas bij den arm en duwde hem een wagen binnen en smeet de deur achter hem dicht. Hoop en verlangen op redding brak door in het gemoed van Klaas. Maar tever geefs! Klaas wachtte en zag nie mand komen om hem te bevrijden. Daar ging de deur weer open en de lange zigeuner gaf hemi een tee- ken om mee te komen. Klaas ging. Buiten gekomen werd hem zijn har monica om gedaan en het aapje op zijn schouder gezet. 216. Tusschen een groep van zigeuners en zigeunersvrouwen en enkele op geschoten 'jongens en meisjes van het zigeunerkamp ging Klaas nu op stap. Elk had zijn muziekinstrument bij zich. Men trok door een voor Klaas onbekend dorp. Hij wist niet waar hij was. Op het dorpspleintje ging mien van elkaar om ieder voor zich muziek te gaan maken en geld op te halen. Ook Klaas kreeg beve len om te gaan §pelen langs de hui zen. Op een afstand volgde hem de zigeuner. Klaas speelde met bevende vingers en achter hem begon de zigeuner geld op te halen. Hij deed de winkeldeuren open en Klaas moest er voor de open deuren blijven spelen. M. Gilllams. „Elias, of het gevecht met de nachtegalen." Ingen. f 2,90 Geb. f 3,90 Uitg. van J. M. Meulenhoff A'dam. Een Interessant boek, dat onder de jongeren een goede plaats inneemt, is zeker dit eerste groote werk van Gil llams, dat zelfs bekroond werd. Het Is een groote vreugde deze lec tuur te lezen. Een edel waarachtig dichterlijk geschreven werk. Het is een boek dat men in een rustig oogenblik opneemt, de heerlijke taal genietende en de sfeer vol stem ming en poëzie, die de lectuur ons gebracht heeft. „Elias, of het gevecht met de Nachtegalen", is het boek van den dag. 0 BOEKENSCHOUW. Direct na beëindiging van het Inter nationaal Meestertournool Zandvoort 1936 tusschenProf. Dr A. Becker, Weenen E. D. Bogoljubov, Triberg G. J v. Doesburgh, Bussum Dr. M. Euwe (Wereldkampioen), Amsterdam R. Fine, New-YorkE. Grünfeld, Weenen P. Keres, Estland S. Landau, (Kampioen van Nederland), Amsterdam: G. Maroczy, BudapestR. Spielmann, Weenen Dr. S. Tartakower, Polen L. Prins, Amsterdam, zal met mede werking van het Comité voor dezen wedstrijd bij A. W. Sijthoff.s Uitgevers Mij. N. V. te Leiden verschijnen het Officieel Wedstrijdboek waarin de partijen geanalyseerd zijn door den wedstrijdleider H. Kmoch. Duivensport. SCHOONDIJKE. Concours en Verzendingsbond al hier. Bondsvlucht Dourdan 19 Julij.l. jonge duiven prijswinnaars zijn Temmerman le, 4e, Dusardeijn 2e, I. Riteco 3e, 13e. W. Pleijte 5e, 11e, A. van Gijs 6e, Gebrs Steijaart 7e, 11e, 20e, A. Vermeulen 8e, V. Cleas 9e, Jn van Gijs 10e, Schippers 14e, Faas Mz. 15e, 16e, Bruijnooge 17e, Jn de Jonge 18e, W. Klaaijsen 19e, W. de Zwart 21e, P. Jacobs 22e, J. de Veij 23e, Mabesoone 24e, Wisse Gz. 25e. le overduif M. van den Broecke. E. D. B. Moescroen 19 Juli. Jonge duiven Iz. Leenhouts le, 6e, A. Jansen 2e, J. de Hultu 3e, 7e, J. van Lare 4e, P. Cornells 5e, Steurrijs 8e, 10e, 13e, J. de Zwart 9e, W. de Zwart lie, A. de Coninck 12e. 15e, Dobbelaere 14e, J. van Akker 16e, 18e. P. Wille 17e, I. Tellier 19e. le overduif Jn de Jonge, 2e Dob belaere. Oude duiven J. de Hullu 1 en 3, J. Steurrijs 2 en 4. J. van Lare 5, P. Wille 6. le overduif J. de Hullu, 2e J. de Jonge, 3e J. van Lare, BRESKENS. Nog Sneller. Prijsvlucht Moescroen 19 Juli. Jonge duiven Prijswinnaars zijn Faas Mz le, Back 2e, 9e, I. Riteco 3e, Schippers 4e, J Wisse 5e, Bruijn ooge 6e, 21e, Blaakman 7e, Dierx 8e, 12e, 24e, 33e, 41e, Cambier 10e, P. Jacobs 11e, 23e, 28e, 34e, Adr. de Munck 13e, G. Erasmus 14e, Porreij 15e, 19e, 27e, A. Riteco 16e, 20e, J. Baden 17e, A. Hoogstad 18e, H. Oos terling 22e, I. Klaaijsen 25e, I. Leen houts 26e, 38e, A. Florussen 29e, 37e 43e, A. Vermeulen 30e, 40e. J. v Gijs 31e, Bondewel 32e, M. Quaars 35e, Jn van Gijs 36e, H. Oosterling 39e. A. van de Velde 42e, A. de Munck 44e. le overduif J. Maas. Oude duiven 1 en 3 Back, 2 Por reij, 4 en 5 Bondewel. le overduif P. Jacobs. SLUIS. Zondag 19 Juli werd door de dui- venvereeniging „Recht voor Allen" een wedvlucht gehouden uit Bretuil over een afstand van 200 K.M. Deelname 94 jonge duiven. Los om 6.48 uur. Prijswinnaars1 A. de Baets, 2, 23, 31 P. de Smit, 3 J. de Zutter, 4, 12, 30 W. du Fossé, 5, 14 J. v. Hoorn,

Breskensche Courant | 1936 | | pagina 1