BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. De prijzen in den tuinbouw, Winnifred de Pelskoningin. AKKERTJES Verschijnt iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. Telefoon 21. Postgiro 50895 Uitgave E. BOOM-BLIEK - Breskens FEUILLETON Binnenland. Raadsvergadering te Cadzand Wèg die Migraine akker.cachets 45ste Jaargang Dinsdag 21 Juli 1936 Nummer 4154 ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden f 1.25. Buiten Breskens per drie maanden I 1.40 Franco per post per jaar I 5.00 Buitenland per jaar f 6.50 Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regels f0,75. Iedere regel meer 10; 15. Ingez. Med. 30 ct. per regel Abonnements-advertenties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels f 0.40 (bij vooruitbetaling) 0 Naar aanleiding van de belang rijke prijsdaling, welke deze week voor de tuinbouwproducten is in getreden, heeft een redacteur van het Algemeen Nederlandsch Pers bureau zich om inlichtingen gewend tot inr. L. Niemöller, secretaris van het centraal bureau voor de tuin bouwveilingen. Deze verklaarde, dat inderdaad in de afgeloopen week de prijzen in den tuinbouw over de geheele lijn zijn ineengestort Enor me hoeveelheden op de veilingen zijn onverkocht gebleven. In het be gin der week bleven 250.000 stuks komkommers van goede kwaliteit per dag op de veilingen zonder kooper en Vrijdag bleven zelfs 500.000 stuks onverkocht. De prijs der tomaten daalde van tien cents tot vier cents per kilogram. Zulk een catastrofe, zeide tra. Nie möller, was te verwachten, gezien de volkomen onvoldoende lietalingscon- tingenten voor onze groenten naar Duitschland. Deze contingenten, over het tweede en derde kwartaal teza men, zijn, wederom, belangrijk la ger dan verleden jaar, toen zij toch slechts de helft bedroegen van de normale uitvoerwaarde. Tot dusver had de afzet van onze groenten een iets beter verloop ge had dan verleden jaar, als gevolg van de groote vraag uit Engeland en ook door een betere verdeeling van de beschikbare contingenten over de onderscheidene maanden, waar door dit jaar in het tweede kwartaal voor export naar Duitschland meer beschikbaar was dan verleden jaar. Op een vraag of de oorzaak van de onverkoopbaarheid der producten dan niet komt, doordat er in het tweede kwartaal te veel betalings- contingenten zijn verbruikt in ver houding tot het derde kwartaal, ant woordde mr. Niemöller ontkennend, opmerkende, dat de betalingscon tingenten over de drie maanden van elk kwartaal afzonderlijk verdeeld zijn en dat het centrale bureau reeds begin Juli bij de Duitsche regeering heeft doen aandringen op beschik baarstelling van het Augustuscon- tingent in Juli. Zij heeft tot dusver aan dezen aandrang echter geen ge volg gegeven. Nu Engeland weer zelf voldoende 69. Roman van II. COURTPfS-MAHLER met autorisatie uit het Duitsch vertaald door Mevr. J. P. WESSELINK-v. JRossum 0 Salten knikte levendig. ,,Dat is goedl Zij moet rust heb ben en behoorlijk warm worden. Ik maakte mij zoo ongerust, dat haar gezondheid er door zou kunnen lij den. En daar ilc u alleen aan tref, Mr. Hartau, heeft u nu mis schien een uurtje tijd voor mij? Se dert lang reeds koester ik de be hoefte mij tegenover u uit te spre ken. Er deed zich echter geen ge legenheid voor en tenslotte was ik ook blij met het uitstel. Maar nu wil ik niet langer aarzelen. Mag ik u biechten, wat mij het vaderland heeft uitgedreven en nog meer andere dingen?" Peter Hartau keek onderzoekend in het opgewonden, trillend gelaat en knikte toestemmend. „Laat ons heeft en vooral nu, wegens gebrek aan Genehmigungen door Duitsch land niet kan worden gekocht, is het geheele prijspeil plotseling totaal ineengezakt. Voor de kweekers is dit een ramp, welke, volgens mr. Niemöller, althans in dezen omvang gedeeltelijk had kunnen worden voorkomen. Duitschland heeft namelijk aan onze productie groote behoefte. Ter wijl ze hier bijna waardeloos zijn en de kweekers slechts de door de regeering gestelde, zeer lage mini mumprijzen ontvangen, worden in Duitschland de tuinbouwproducten met goud betaald. De tomaten de den thans, op de veiling te Venlo, tier cents per kilogram en een half uur verder, in het Duitsche Straelen, dertig cents per kilogram. Boonen en andere producten toonen even eens enorme prijsverschillen. De hoogere prijzen in Duitschland ge maakt, scheppen voor ons het ge vaar, dat de cultuur in Duitschland zich voortdurend uitbreidt en de drang naar protectie daar steeds sterker zal worden. Mr. Niemöller merkte op, dat er de laatste jaren niets is bereikt ter verruiming van het afzetgebied van onze groenten. Integendeel, onze ex port wordt nog voortdurend op nieuw door de maatregelen van het buitenland aangetast. Nog deze week heeft Zweden, het eenige afzetgebied van onze vroege kaskomkommers, het invoerrecht op dit product zoo danig verhoogd, dat export niet meer mogelijk is. Noch bij het handelsverdrag met België, noch bij de verdragen met Polen, Tsjechoslowakije en de Ver- eenigde Staten zijn voor onze tuin bouwproducten ook maar eenigszins beduidende resultaten bereikt. Voor andere Nederlandsche be drijfstakken en in het bijzonder voor Indië, zijn wel, en vaak zeer be langrijke, concessies verkregen, wel ke concessies vaak juist ten koste van den Nederlandschen tuinbouw zijn bereikt. Zoo bijvoorbeeld in het verdrag met Amerika, waarbij de halveering van het monopolierecht voor het enorme kwantum Ameri- kaansche appelen en peren de voor naamste troef was in de handen van de Nederlandsche delegatie, en in het bijzonder voor Indische tabak zeer belangrijke voordeelen zijn be reikt. gaan zitten. Ik sta ter uwer beschik king". Salten liet zich in een stoel val len, toen Hartau plaats had geno men, en keek hem somber aan. „Indien u gezien en beleefd hadt wat ik zag en beleefde ik beken dat ik tot in mijn diepste wezen ontroerd ben. Mr. Hartau, heeft uw dochter u gezegd, wat er haar toe heeft gedreven, zich zoo ver van huis te verwijderen?" „Ja zij heeft mij gezegd, dat zij benauwd had gedroomd en dat de angst over u de aanleiding was, waardoor zij steeds verder in het woud werd gedreven. Zij meende u te hulp te moeten komen". Salten haalde diep adem en keek hem met een hartstochtelijken blik aan. Hij klemde zijn handen samen. „Mr. Hartau breng uw dochter zoo spoedig mogelijk weg of ont sla mij dadelijk van mijn verplich tingen als pelsjager. Laat mij gaan". ,.En waarom?" „Ik wil het u eerlijk zeggen, in dien u het wenscht. Ontstel niet over mijn vermetelheid. Ik heb uw dochter lief, Mr. Hartau. Maar het is slechts mijn aangelegenheid, en daarover behoeft u zich niet te be kommeren. Tenslotte ben ik een man, die geleerd heeft zijn gevoe lens te beheerschen en in zijn hart De invoer van fruit in Nederland is onderworpen aan een normaal in voerrecht van twaalf percent en aan een crisismonopolieheffing. Deze laatste bedroeg voor de afsluiting van het handelsverdrag met Amerika voor appelen en peren f 4 per 100 K.G., maar bij dit handelsverdrag werd aan de Vereenigde Staten een concessie verleend voor het tijdvak van 1 Maart tot 1 Juli, waarin het monopolierecht voor appelen werd verlaagd tot twee cents per kilo en voor het tijdvak van 1 Februari tot 1 Juli, waarin dit recht voor peren eveneens werd gehalveerd. Men kan zeggen, dat genoemde tijdvakken voor ons niet het hoofdseizoen vor men, zoo verklaarde mr. Niemöller, maar het gebeurde is wel degelijk van invloed op onze cultuur, omdat wij probeeren ons fruit in koelhui zen zoo lang mogelijk te bewaren. De tuinbouw, vervolgde hij, gunt den kolonialen belanghebbenden gaarne de verkregen voordeelen, maar men heeft niet de overtuiging, dat de regeering voor de tuinbouw- belangen even krachtig op de bres staat, wanneer deze op het spel staan. Met naime heeft het in den tuin bouw kwaad bloed gezet, dat Indië ook bij het clearingverdrag met Duitschland zijn volle portie krijgt. Duitschland is het voornaamste af zetgebied voor onze groenten en ons fruit, wij zijn praktisch op de Duit sche markt aangewezen en Duitsch land heeft onze producten ook noo- dig. En toch heeft dë regeering aan den tuinbouw geen voorkeursplaatsje op de clearing ingeruimd. De tuinbouw meent recht te heb ben op een voorkeursplaats in de verdragen met Duitschland, omdat de regeering bij verdragen met lan den in Zuid-Europa en Oost-Europa en buiten Europa in het geheel niets voor den tuinbouw behoeft te doen, en daarbij dus de belangen van alle andere bedrijfstakken kan doen gel den. Ook maakt de tuinbouw zich zeer bezorgd over het steeds grooter wor dende tekort op de Nederlandsch Duitsche clearing, omdat daarvan verdere inperking van onzen export het gevolg moet zijn. De tuinbouw vreest, dat de voort durend nieuwe en scherpere con- tingenteeringsmaatregelen ten be hoeve van onze industrie, oorzaak verborgen te houden. Maar ik heb heden de zekerheid gekregen dat ook Miss Hartau in gevaar ver keert, haar "hart aan mij te verlie zen indien het al niet gebeurd is. Maar zij is nog jong zij kan mis schien nog vergeten ik mag al leen niet wagen nog langer in haar nabijheid te blijven ik wil niet, dat zij ongelukkig wordt De laat ste woorden kwamen als een schorre kreet over zijn lippen. Hartau voelde zich diep geschokt. Onderzoekend keek hij Salten in de oogen en zich naar voren buigend vroeg hij langzaam', op elk woord den klemtoon leggend: „Zou zij on gelukkig moeten worden, als zij u haar hart had geschonken?" „Mr. Hartau! Kunt u deze vraag niet zelf beantwoorden! De dochter van den Pelskoning de Pels koningin van Montreal en ik?" „Gelooft u, dat er tusschen de dochter van den Pelskoning en den pelsjager een onoverbrugbare klove bestaat?" „Deze klove is groot, maar dat is het niet alleen. Uw woorden schij nen aan te geven, dat zulk een klove te overbruggen zou zijn". „Tenminste als de pelsjager het leven van mijn dochter had ge red". Er kwam een pijnlijke trek op het zijn van het terugloopen van den Duitschen invoer. Wat de regeering, zoo besloot mr. Niemöller, aan den eenen kant wel licht wint aan werkgelegenheid voor onze industrie, verliest zij aan onzen tuinbouw, die ook een industrie mag heeten en wel een zeer arbeidsin tensieve industrie. Oe Koningin en Prinses Juliana naar de Vogezen vertrokken. Met den D-treln van 21.13 uur, waaraan een speciale slaapwagen was gekoppeld, zijn de Koningin en Prinses Juliana gisteren uit Nijmegen naar Haar vacantieverblijf in de Vogezen vertrok ken. Zij waren per auto van Het Loo gekomen en werden op het Stations plein te Nijmegen luide toegejuicht door de honderden belangstellenden, welke zich daar hadden verzameld. Prins Boudewijn. De Belgische Prins Boudewijn, die weer eenigen tijd ten huize van den burgemeester van Noordwijk heeft ge logeerd, is gistermiddag vier uur ie Brussel teruggekeerd. De grondwetsherziening. Naar wij vernemen, is het advies van den Raad van State over de voorstel len tot grondwetsherziening de vorige week Dinsdag in den ministerraad be handeld. Naar aanleiding daarvan wor den nog enkele technische wijzigingen in de voorstellen aangebracht. Mede in verband met het vertrek van de Koningin naar het buitenland is de indiening van de voorstellen tot grondwetsherziening eerst in de loop van de volgende maand te verwachten. o Vrijdag j.l. vergaderde de Raad, onder voorzitterschap van den Bur gemeester, voltallig. Aan de kwistig met bloemen ver sierde raadzaal was het te zien, dat deze zitting iets bijzonders had; ook de aanwezigheid van eenig publiek zeldzame gebeurtenis toch wees daar op. Inderdaad verleende gelaat van Salten en afwerend hief hij de handen op. „Mijn God zij begaf zich toch terwille van mij in gevaar! Moest ik haar daarin laten omkomen! Er stak toch geen verdienste in, dat ik haar redde," barstte hij heftiguit. Hartau glimlachte even. Dit heftig verweer beviel hem buitengewoon, het sprak van een edele gezindheid. „Nu, laat ons dan den redder van haar leven buiten spel laten. De pelsjager is in dit geval een be schaafd man. En ik ken slechts een onoverwinnelijken hinderpaal tus schen twee menschen die elkaar lief hebben een ongelijke trap van beschaving". „Maar ik ken nog een anderen hinderpaal, Mr. Hartau. Uwe groot moedige goedheid treft mij diep. Maar ik wil uw woorden als niet gesproken beschouwen. Sta mij toe, dat ik een biecht bij u afleg. U moet mij geheel leeren kennen. Ik ben u nu volkomen openhartigheid schuldig. U zult zelf oordeelen. hoe groot de klove is, die mij van uw dochter scheidt". „Spreek ik dank u, dat u mij uw vertrouwen wilt schenken". Salten haalde beklemd adem. „Nu dan het ergste het eerst, Mr. Hartau, ik heb een valsch eexewoord gegeven, ik kon niet an All ds dag voor U verloren lijkt, als alles U hindert: licht, reuk en geluid, dan werken als 'n wondef Vólgens recept van Apotheker Dumont het feit, dat deze vergadering de laatste zou zijn die de Burgemeester zou voorzitten, aan de bijeenkomst een bijzonder karakter. Voorlezing werd gedaan van een schrijven van den Commissaris der Koningin, de mededeeling bevatten de, dat bij K. B. van 5 Juni 1936 No. 33 met ingang van 19 Juli 1936 aan den heer I. Erasmus eervol ont slag is verleend als burgemeester van Cadzand. Hierna werd de beknopte agenda afgewerkt. In verband met de verplichting, voortvloeiende uit het capitulanten- reglement 1935, tot het vaststellen eener verordening, houdende aan wijzing van gemeentelijke betrekkin gen en -ambten, die uitsluitend door militairen of oud-militairen mogen worden bekleed, werd besloten H.M. de Koningin ontheffing van die ver plichting te vragen, op grond, dat in deze gemeente dergelijke betrekkin gen niet zijn te vinden. De gemeenterekening 1935 werd aangeboden en een commissie be noemd tot het nazien daarvan; de rekening wijst voorzooveel het den gewonen dienst aangaat een bedrag aan van f 35603,58 in ontvang en van f 29133,29 in uitgaaf, terwijl de kapitaaldienst een bedrag van f 1324,13 zoowel aan inkomsten als uitgaven omvat. Nadat vervolgems in de begrooting 1936 een kleine wijziging was ge bracht en een in 1935 getroffen be sluit tot uitgitfe van grond in erf pacht een aanvulling had ondergaan werd aan de rondvraag begonnen. Wethouder van Iwaarden was de eerste, die in een keurige toespraak den scheidenden burgemeester lof en dank bracht voor het vele, dat deze ten bate der ingezetenen heeft gedaan. Hij wees op de tramverbin ding; op den bouw der school; de vernieuwing van den weg Cadzand Zuidzande en op den bouw van den ders er bleef mij geen keus. Toen ik het gedaan had, bleef mij de keuze, mij een kogel door het hoofd te schieten, of zooals men het noemt er van door te gaan. Ik zou het eerste hebben gekozen, maar mijn moeder zeide: op hetzelfde oogenblik, dat jij jezelf doodt, doodt je ook je moeder blijf leven. Dan leef ook ik". Hartau was even ineen gekrom pen. Als voormalig Duitsch officier wist hij, wat het wil zeggen, een valsch eerewoord te geven. Maar hij voelde dadelijk, dat Salten niet uit lage drijfveeren had gehandeld. „ik zou graag alles hooren," zei hij kalm. Salten legde een volledige biecht af. Hij vertelde, hoe hij, die nog weinig met vrouwen in aanraking, was geweest, zinloos verliefd was ge worden op een mooie coquette vrouw en haar in den roes nader was ge komen, dan het had mogen zijn. Den naam dezer vrouw noemde hij natuurlijk niet en vermoedde niet, dat Hartau dezen naam reeds had vernomen. Eindelijk was Salten aan het eind van zijn biecht en zonk in de grootste uitputting in zijn stoel terug. (Wordt vervolgd).

Breskensche Courant | 1936 | | pagina 1