Buitenland Sport. Burgerlijke Stand. Gewestelijk Nieuws. Klaas de zoon van den Molenaar Rechtszaken. lië van veel jongeren datum als de schapenfokkerij. Zij eischt ook meer arbeidskrachten, en daaraan ont breekt het in Australië, dat niet imi- greert, nog al eens. Doch'de uit voer van huiden, vellen en bevro ren vleesch stijgt van jaar tot jaar. Zij wordt langzaam aan een der voornaamste takken van handel. „Ziet U," legde mijn gastheer uit, „daar achter weiden de dieren. Het zijn ruim duizend ossen en koeien". Wij stuurden op de weilanden af. Tusschcn het koeiengeloei hoorden wij de bellen der ossen en schapen. Mijn gastheer wenkte een boy met wicn hij enkele woorden sprak. De jongen trok den hoed van het hoofd en boog. „Het zijn ruwe knapen," vertelde mijn gastheer, „zij leven ver van iedere stad en beschaving. Des nachts slapen zij met het vee onder den blooten hemel. De veeteelt geeft hun zwaar werk. Ieder stuk vee moet elk jaar worden gemarkeerd, om de dieren bij eventueelen diefstal ge makkelijker te herkennen. Eenmaal per maand moeten de dieren met zwavelzuur worden gewasschen. Het onderhoud van vee en weiden en de handel neemt veel tijd in beslag. Bijzonder moeilijk is het een aan tal dieren over een rivier te krijgen. Krijgt één koe het in den kop om te keeren, dan volgen de anderen. Wordt één dier beangstigd, dan volgt een paniek, die voor de boys levengevaarlijk kan zijn. Een dol paard moet onmiddellijk worden neergeschoten, vóór het de andere dieren aansteekt. En tenslotte be staat er nog altijd gevaar voor roof overvallen. Doch de boys, die on der het vee leven, zouden dit leven niet willen ruilen voor dat in de stadl Zij hebben hun eenzaamheid en vrijheid boven alles liefl" Intusschen zijn een paar herders in onze nabijheid gekomen. Zjj dra gen lange zwepen vaak 7 k 8 meter lang. Deze zwepen bewegen zij wonderlijk snel en op iedere be weging van de zweep reageeren de dieren. Het zijn allen prachtige cir cusrijders, deze boys. Op verzoek van mijn gastheer toonen zij en kele kunstjes. In de manége worden een aantal flesschen boven elkaar opgesteld. De flesschentorentjes wor den op eenigen afstand van elkaar gezet. De boys rijden met hun paar den om de torentjes heen, steeds snellerGeen der flesschen raken de ranke paardenpoten 1 De Holly- woodcowboy's zouden hier nog heel wat kunnen leerenl Ik geloof toch, dat mijn gastheer gelijk had, toen hij zeide: „Ziet U, er bestaat toch nog zoo iets als „Wild West" op de wereld van 1936. Het is echter een beetje verschoven op de land- kaartl" Merv yn OConnor. Zestig priesters verdrenken. Bij Tsji Liang, ten westen van Tsjoeng King in Szetsjoean is een pronk, waarin ruim 100 Boeddhisti sche priesters gezeten waren, ge strand. Het schip kenterde, tenge volge waarvan 60 opvarenden ver dronken. De overigen konden zich in veiligheid brengen. De staking te Antwerpen. De staking van de zeelieden en het trampersoneel 'duurt nog steeds voort, zonder dat eenige oplossing m het vooruitzicht is. Aan boord van 4 Belgische schepen, alle be- hoorende tot de Compagnie Mariti me Beige, waarop nog officieren waren achtergebleven, hebben de ha venarbeiders den arbeid neergelegd, verklarende, dat zij deze officieren als „ratten" (stakingsbrekers) be schouwden. De belanghebbende scheepvaartmaatschappij heeft beslo ten een klacht in te dienen bij het Nationaal Haven-comité tegen deze schending van het collectief contract. 300 Joden door voedsel' ver giftigd. De correspondent van de „Daily Telegraph" meldt uit Jeruzalem dat tijdens het weekend onder de armste deelen van de Joodsche bevolking in Jeruzalem ongeveer 300 gevallen van vergiftiging voorgekomen zijn. 24 Joden moesten in het ziekenhuis worden opgenomen. Eén is reeds overleden. Tot dusverre zijn nog geen bewijzen verkregen voor opzet telijke vergiftiging van de gebruikte levensmiddelen. Er wordt echter een chemisch onderzoek ingesteld. Men meent te moeten zoeken in de rich ting van een grooten voorraad visch, die Vrijdag uit Bagdad in Jeruzalem is aangekomen en die tegen buiten gewoon lagen prijs is verkocht. Politieke moord te Hongkong. De oud-minister van financiën Tsjing is Zondagmorgen, toen hij uit zijn auto stapte, door drie scho ten gedood. De moordenaar, een Chinees, wist te ontkomen. Er zou hier sprake zijn van een politieken moord. De sancties worden cpgeheven. De coördinatie-commissie heeft be sloten met ingang van 15 Juli de sancties tegen Italië op te heffen. Boekbespreking. Woekerplanten in Neerlands finan- deele tuinen. Van deze bekende uitgave van het Finantieel Weekblad voor den Fondsen handel te Amsterdam, waarin op een uitvoerige en voor een leder duidelijke wijze aan de kaak worden gesteld de praktijken, van welke allerlei financiers, bankiers enz. van min of meer twijfel achtig allooi zich bedienen, teneinde het publiek over te halen, effecten- zaken en andere transacties op finan cieel gebied met hen te doen, zijn de Deelen II en III en kosten 25 cent per deeltje. Deze beide nieuwe deeltjes bevatten weer vele interessante bijzonderheden, alsmede een lange lijst met namen en verdienen ten zeerste de aandacht van iedereen, die wel eens met geldzaken heeft te maken. BRESKEN3. Wielerwedstrijd. Uitslag der Zaterdag 4 Juli gehou den wielerwedstrijd, de 2e Ronde, van Breskens. Algemeene uitslag le A. Cortvrlendt, Brugge 102,500 K.M. in 2 u. 49 min. gemiddelde snel- heid 36,390 K.M. 2 op 80 M., G. van Acker, 3e op 1 lengte, R. Lambrecht, 4e op 55 sec. A. Roose 5e, K. de Walsche 6e; V. Vermaele 7t; J. Ie Bacq 8e; M. Wil- lems 9e, A. Leenkneght. Hulst, (le Amateur); de Baets 10e; S. Prince, alhier, lie (le Nieuwel.); M. Martens, 12; Adr. Dooms 13e; J. Coche 14e; R. Steijaert 15e; M. Slobbenck 16e, A. van Reljserhove 17e; E. Dnessens 18; A. Vreijser 19e, A. Gilles 20e. Uitslag Amateurs en Nieuwelingen: le A. Leenkneght, Hulst (Am.) 2e S. Prince, Breskens (Nieuw) 3e A. Dooms, Terneuzen 4e E. Driessens, Hoofdplaat (Am.) 5e A. Vreijser, Hulst (Nieuw) Beker voor eerst aank. A. Cortvriendt. Zeeuw. A. Leenkneght. clubs voor Wielerclub Bre- saens, met volgende RennersG. van Acker, A. Leenkneght, J de Baets, S. Prince en M. Martens. Premie voor beste prestatie tijdens de wedstrijd, gewonnen door Leen kneght. NIEUWVL1ET. HUWELIJKEN; 16 April. Joh. J. Steenhart, 20 jaar, jm. en E Hoste, 20 jaar, jd. 23, Jan Quaars, 20 jaar, jm. en Maria den Dek ker, 17 jaar, jd. GEBOORTEN: 29 Mei. Michiel Engel, z, van D A. Dierings en E. A. Bentschap Knook. 28 Juni. Magdalena, d. van J. J. Pro voost en L. Herweijer. INGEKOMEN: Janna A. Verkeste, van Zuidzande, J. D. Porrelj en gezin, van Cadzand, Jac. Marsille en zoon, van Groede, Abigaël Adriaansen (echtg. van P. I, de Keuoinck) en Jozias P. A. Mabelis, beiden van Cadzand, Johanna Fieret, (echtg. van J. P. A. Mabelis) van Oost burg. VERTROKKEN: Cornelia J. Verhage, naar Den Haag, Adriaan, Michiel, Janneke, Jozlna (wed. J. Haartsen) allen naar Oostburg, Ber- nardine de Lobel, naar Sluis, L. A. Bentschap Knook, A. A. Bentschap Knook en gezin, naar Groede, B. Goedegebuur en gezin naar Zuidzan de, J. Quaars naar Groede. M. Allaart naar Zuidzande, E. Hoste, (echtg. van J. J. Steenhart) naar Hoofdplaat. IJZENDIJKE. Over de maand Juni. GEHUWD: 16, A. A. D. Breijaert, 27 jm. en D. M. C. van Tiggelen, |d. GEBOORTEN: 19, Frank Louis, z. van J. L. Dlerkse en H. A. Dhondt. 28, Fredericus Jo hannes, z. van B van Vooren en O de Betue. OVERLIJDEN: 3, E. A Temmerman, 71 j.. echtg. van R. J. Dusarduijn. 10, Em. Haers. 62 j echtg. van Ed de Bock 16, |ac. van Ërpen, 3 maanden, d. v |oz. van Erpen en Adr. Hubregtsen. 24. Ed. Mussche, 75 j., wedn. van R J. Belderok. 30, J. F. Sutin, 27 („echtg. van A. Sturm. INGEKOMEN: M. de Reu en gezin, van Schoon- dijke. G. Stolk en gezin, van Zundert. M. R. Verstraeten, en R. Haertjens, van Bouchaute, Janna Heinsdijk, van Hoek, A. Martens, van Terneuzen, E. Wolfert en gezin, van Hulst, M. Hof man, van Biervliet VERTROKKEN: Wed. Groosman en gezin, naar Cad zand, F. Dhondt en gezin, naar Eecloo, Ch. de Smet, naar Oostburg, M. Ter- mont en Max Termont, beiden naar Hoofdplaat. BRESKENS. Belangrijke vergadering. Zaterdagmiddag houdt de Zeeuwsche Bond van Vereeniglngen voor de Gar- nalenvisscherij haar eerste algemeene vergadering in het concertgebouw te Vlissingen, waar belangrijke besprekin gen zullen plaats hebben, welke van groot belang zijn voor ons gewest. Hierbij zullen tegenwoordig zijn de Minister van Landbouw en Visscherij, de Commissaris der Koningin, ver schillende Gemeentebesturen en verdere Autoriteiten. BIERVLIET. Geslaagd. Aan het Koninklijk Conservatorium te Gent slaagde dezer dagen de heer Jas Anthonisse voor Solfège, 1ste cours supérieur. Rupsenplaag. Lazen we den laatsten tijd van kre kel- en kakkerlakkenplagen in sommige streken van ons land, in deze gemeente heerscht thans een ware rupsenplaag. De nijvere diertjes doen zich te goed aan de bladeren der vruchtboomen. Aan sommige boomen hangt geen enkel groen blaadje meer, zoodat van het fruit weinig of niets terecht zal komen. Eigenaardig steekt de bruine, herfst achtige kleur der boomgaarden af tegen het zomersche groen der omgeving. Ook in andere gemeenten constateer den we dit verschijnsel, zij het dan ook in mindere mate. Naar we vernemen, hebben alleen die boomen van de rupsen te lijden, welke niet besproeid zijn. We hebben hier dus te doen met een geval van verkeerde zuinigheid. Hoe dit dan ook zij, voor de eigenaars der boomgaar den beteekent deze plaag een groote schadepost 1 BIERVLIET. Bezoek. Vrijdag brachten de ouden van dagen uit Ellewoutsdijk een bezoek aan deze gemeente. Ze bezichtigden de fraaie gebrandschilderde ramen in de Ned. Herv. Kerk, alsmede het schilderij in het stadhuis, hetwelk indertijd door de familie Van Hat- tum uit Ellewoutsdijk aan onze ge meente geschonken is. Dit schilderij is vervaardigd door den Vlaamschen schilder Calisch en stelt voor het bezoek dat Karei V in 1556, in ge zelschap van zijn zusters, bracht aan het graf van Willem Beukelszoon, den uitvinder van het haringkaken. Zaterdag bezichtigden de leden van den Nederlandschen Oudheid kundigen Bond eveneens deze be zienswaardigheden. AARDENBURG. Nederlandsch Oudheidkundigen Bond. Nederlandsch Oudheidkundigen Bond hield dit jaar zijn jaarvergade ring te Middelburg. De vergaderin gen werden afgewisseld door auto tochten naar plaatsen in de omge ving o.a. Veere en Zaterdag 4 Juli werd een autotocht gemaakt door West Zeeuwsch-Vlaanderen om de deelnemers te brengen naar de kerk gebouwen te Biervliet, IJzendijke, 205. Bij een van die wagens hield de zigeuner stil, stootte de deur open en sleurde Klaas het trapje op. Met een vloek werd Klaas naar binnen gegooid; de zigeuner deed weer een deurtje open en in een donker hol werd Klaas naar binnen geduwd en de deur ging met een slag achter hem dicht. Daar zat Klaas nu en kon geen hand voor oogen zien. Hij barstte in snikken uit en wierp zich op den grond, trapte tegen de deur en riep, schreeuwde en brulde dat hij er uit wou. Een geweldige rollende vloek buiten de deur was het antwoord van den zigeuner. Aardenburg en Cadzand en het raadhuis te Sluis. Te Aardenburg werd het gezel schap in de aloude Sint-Bavokerk verwelkomd door den heer C. M. van den Broecke, lid van het col lege van kerkvoogden, die er zijn blijdschap over uitsprak, dat de Oud heidkundigen Bond ook nota nam van het mooie bouwwerk in Z. Vlaanderen, dat onze voorvaderen gewrocht hebben. Hij hoopte, dat dit bezoek er toe leiden zal deze streek in andere deelen van het land meer bekend te doen worden. Aardenburg verheugt zich, dat het zulk een mo numentaal gebouw bezit. Het begin van den bouw dateert uit de 13e eeuw, toen Aardenburg een voor name handelsplaats in Vlaanderen was, waar veel vertier was, waardoor het stichten van dergelijke ma jestueuze gebouwen mogelijk werd. Maar Aardenburg is het Rodenburg van 6 eeuwen geleden niet meer, het is nu een klein plattelandsch dorp geworden en het onderhoud van het mooie, groot kerkgebouw wordt nu zachtjes aan een last voor de kerke lijke gemeente, die het in eigendom bezit. Voor de Hervormde gemeente is het gebouw veel en veel te groot en vraagt veel aan onderhoud en, aldus spreker, men vraagt zich thans reeds af, of de steeds kleiner wor dende schare mettertijd in staat zal zijn, dit trotsche bouwwerk naarbe- hooren te onderhouden. Tot nu toe is dat onderhoud steeds goed ge weest, maar de lasten konden wel eens te zwaar worden en de Oud heidkundigen Bond, die blijkens een beschrijving van den heer Ter Kuile in zijn orgaan belang stelt in onze Sint Bavokerk, zal het zeker ook betreuren, wanneer eenmaal, wegens gebrek aan financiën, het gebouw in verval mocht komen. Spreker hoopte dan ook, dat genoemden Bond het kerkbestuur een weg zal kunnen wijzen om- de trotsche ge welven voor altijd bewaard te doen blijven. Het speet spreker, dat de gasten voor hun tocht niet een zonnigen dag hadden, want behalve de mooie oude gebouwen heeft Zeeuwsch- Vlaanderen ook nog natuurmonu menten. Hij weet, dat het gezelschap ook een bezoek brengt aan Cadzand. Hij raadde allen aan vanaf het hooge duin eens een blik te slaan over het Land van Cadzand; wanneer dan de zon mocht schijnen, dan zullen zij ontwaren, dat Zeeuwsch-Vlaan deren een mooie streek van Neder land is. Na deze toespraak werd het oude kerkgebouw van binnen ën van bui ten door de vele kenners in oogen- schouw genomen, waarna de tocht naar Sluis en Cadzand ondernomen werd. Bestrating Markt- B. en W. hebben het leggen van een klinkerbestrating om de Markt bij inschrijving aanbesteed. Zand en grondwerk verricht het gemeentebe stuur. Het leggen der bestrating is gegund aan den laagsten inschrij- 206. Eindelijk viel Klaas van vermoeid heid en overspanning in diepen slaaj). Hij lag voorover op den grond, waar hij zichzelf neergegooid had en diepe zuchten klonken nu en dan omhoog. Arme Klaas 1 Hoe zou hij uit deze omgeving verlost worden? Hij werd in het holst van den nacht gewekt door bonken en stooten en toen hij goed wakker was geworden en scherp had geluisterd waar dat stooten vandaan kwam. begreep hij, dat de woonwagen waar in hij was, wegreed van de plaats waar hij gestaan had. ver de Firma Becker- uit Putte (N. Br.) Botsing tusschen fiets en auta. Maandag had bij het Veldzicht al hier een botsing plaats tusschen den wielrijder I. A. de B. en een auto. De wielrijder liep een wonde op aan het hoofd en aan den arm en moest door Dr. De Hullu verbonden wor den. Arrondlssements-Rechcbank te Middelburg. Zitting van Dinsdag 7 Juli. De volgende zaken werden behan deld C. Th. d. B„ 48 jaar, werkman, wonende te Biervliet, werd verdacht, dat hij op 2 Juni 1.1. te Groede Irma Pijcke heeft mishandeld, door haar met een houweel te slaan. Eisch 3 mnd. gev. straf. Mr v. d. Weel, verdachte's raadsman, vroeg clementie G. M. A.,24 chauffeur. Oostburg. werd verdacht dat hij op 18 April 1.1. te Schoondijke als bestuurder van een auto over den openbaren weg Schoon dijkeIJzendijke, hoogst roekeloos en onvoorzichtig een kruispunt van wegen waarbij zich de wielrijder A. Ooster ling bevond, welke hij reeds op zeer grooten afstand had kunnen waarne men, is genaderd met zoo groote snel heid. dat hij onzeker zijnde welke kant de wielrijder uit zou gaan, niet in staat was de auto tijdig stil te houden of een aanrijding te voorkomen, met groote snelheid op den wielrijder is Ingereden, tengevolge waarvan deze zulke kwetsuren bekwam, dat deze daaiaan is overleden, zijnde de dood van genoemden Oosterling foor voor schreven roekelooze en onvoorzichiige wijze van handelen aan verdacht te wijten. Eisch 14 d. h Mr Adriaanse trad als Raadsman \an verdachte op en achtte het feit niet bewezen en vroeg vrijspraak. le F. A. M. M„ 30 j„ visscher, 2e D. J M.. 24 jaar, visscher, en 3e C. P. M 28 jaar, visscher. allen wo nende te Hoek, werden ten laste ge legd dat zij, tc zamen en in vereeni- ging of ieder voor zich, op 29 Mei j.I te Oostburg en Schoondijke een aantal van omstreeks 53 vischfuiken, toebehoorende aan P. J. Baas, P. Wes- dorp. I. Ekkebus, P. Mornhout, I. Zonnevijlle en E. J. Cauwels, hebben weggenomen. Eisch 4 mnd. gev. str., met onmiddellijke gevangenisneming. Mr L. J. Larabooy, trad als Raads man van verdachte op en pleitte cle mentie. De volgende vonnissen werden uit gesproken alle wegens overtreding der bepalingen betreffende de evenredige vrachtverdeellng: W. v. d. H. 50 jaar, schipper te Werkendam, vernietiging vonnis van den Kantonrechter f 15 of 10 d. W. v. d. H„ als voren, idem. D. de W„ 27 jaar, schipper te

Breskensche Courant | 1936 | | pagina 2