BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. 0. Let op den Coloradokever, Verschijnt iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. Telefoon 21. Postgiro 50895 Uitgave E. BOOM-BLIEK - Breskens TWEEDE BLAD. Vrijheid van arbeid voor de vrouw. Sport. Gemengd Nieuws Klaas de zoon van den Molenaar 45ste Jaargang Vrijdag 26 Juni 1936 Nummer 4147 ABONNEMENTSPRIJS Pef drie maanden I 1.25. Buiten Breskens per drie maanden I 1.40 Franco per post per jaar f 5.00 Buitenland per jaar I 6.50 Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regels 10,75. Iedere regel meer f0;15. Ingez. Med. 30 ct. per regel Abonnements-advertenties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels 1 0.40 (bij vooruitbetaling) o Eenigen tijd geleden meldden en kele dagbladen, dat het in het voor nemen van den minister van sociale zaken, mr. Slingenberg, lag om het wetsontwerp inzake vrouwelijke ar beidskrachten, zij het in eenigszins gewijzigden vorm, eind Juni in te dienen. Zooals bekend, werd in het voor-ontwerp van wet voorgesteld den arbeid in fabrieken en kantoren voor meisjes beneden de zestien jaar te verbieden, terwijl der regeering de bevoegdheid zou worden gegeven bij Koninklijk besluit bepaalde soor ten van arbeid voor de vrouwen te sluiten. Naar aanleiding van deze berich ten heeft het comité tot verdediging van de vrijheid van arbeid voor de vrouw Dinsdagavond - een vergade ring gehouden met de besturen der twintig aangesloten organisaties. Zestien van de samenwerkende vereenigingen hadden aan de uitnoo- diging gehoor gegeven. Het volgende telegram werd aan den minister verzonden: ,,Het comité tot verdediging van de vrijheid van arbeid voor de vrouw, waarbij twintig vereenigingen, om vattende vrouwen en mannen van verschillende politieke richting en maatschappelijke positie, zijn aange sloten, uit persberichten vernomen heb bende, dat aan uw departement in bewerking zou zijn een wetsontwerp tot beperking van den arbeid der vrouw in fabriek en kantoor, brengt Uwe Excellentie eerbiedig- lijk in herinnering, dat par. 3 punt 1 van de beginselverklaring van den vrijzinnig-democratischen bond ver langt, opheffing van alle wettelijke be palingen, die de vrouw achterstellen bij den man,'' van meening, dat zulk een wets ontwerp in strijd komt met dit beginsel, spreekt mede op grond daarvan de hoop uit, dat Uwe Excellentie niet zal medewerken aan het tot stand komen van wetsbepalingen, welke de vrouw alleen op grond harer sexe in een ongunstiger oeco nomische positie zullen plaatsen dan den man". 0 Ten derde male wordt door den Plantenziekcenkundlgen Dienst de aan dacht van alle land- en tuinbouwers, zoowel als particulieren, die aardappelen telen, erop gevestigd, dat het noodza kelijk is regelmatig het gewas te onder zoeken op de aanwezigheid van den Coloradokever of van de larven van dit insect. De kever Is 1 cm. lang, rond van vorm en heeft op de geelgekleurde dekschilden 10 overlangsche zwarte strepen. De larven zijn eerst rood, later meer oranjekleurig en hebben een ge zwollen achterlijf. Zij zijn het vooral, die de gaten in het aardappelloof vreten en dit valt gemakkelijk op, dootdat zij in aantal bijeen zitten. Men schenke dus aan elke geelach tige kever met zwarte strepen en aan alle roode of roodachtige „wormpjes" op de aardappelbladeren, vooral als daarbij gaten in die bladeren gevreten blijken te zijn, aandacht en waarschuwe onmiddellijk de politie of de rijksveld- wacht, indien men iets verdachts vindt. Ia alle lagere scholen en alle gemeenten in de provinciën Limburg, Noord-Bra bant en Zeeland zijn thans plaatjes aanwezig, waarop een modelletje van den kever en van de larve bevestigd zijn, zoodat ieder in de gelegenheid Is, hetgeen hij gevonden heeft en hem verdacht voorkomt, daarmede te ver gelijken. Vooral aan roode of roodachtige larfjes, die op aardappelplanten blijken voor te komen, moet Uw aandacht geschonken worden, daar men deze thans eerder zal kunnen vinden dan de kevers. Daar deze larven In ongeveer 3 we ken volgroeid zullen zijn en dan in den grond kruipen om tot een pop te worden, waaruit dan weer de kever te voorschijn zal komen, kan het na eeni gen tijd voorkomen, dat men alleen de door die larven veroorzaakte bescha diging, n.l. gaten In de aardappelplanten, waarneemt. Vindt men in een aardap pelveld een plek, waar zulk een be schadiging voorkomt, dan moet die eiken dag nauwkeurig onderzocht wor den, want dan kan men daar, na een paar weken, op de planten de nieuwe uit den grond gekomen Coloradokevers verwachten, die daar weer spoedig eieren zullen leggen. Nogmaals zij er op gewezen, dat elke aanwezigheid van den Colorado kever of van de larven aan de politie gemeld moet worden, want het ver meerderingsvermogen van het insect is zoo groot, dat ook van een of enkele ontsnapte kevers in korten tijd een zeer groote nakomelingsschap is ont staan, die dan misschien niet meer uitgeroeid kan worden. Ieder werke dus mede. De leuze is Let op den Coloradokever. Duivensport. Duivenmaatschappij D. Vr. Z. V. te Hogeweg, Hoofdplaat. Algemeene Vlucht Arras 21 Juni. Oude duiven: le, 3e, 20e, A. Ver sprille, P. van Hee 2e, 9e, Wisse 4e, 66e, Dusardeijn 5e, 6e, 10e, 11e, 19e, A. Vermeulen 7e, 12e, 28e, 37e,84e Verberkmoes 8e, 24e. Hamerlinck 13e, B. van Waes 14e, 60e, 80e, JnPleijte 15e, de Poorter 16e, C. de Jonge 17e, M. Visser 18e, 26e, A. de Jonge 21e, 31e, A. van de Velde 22e, 47e, de Neef 23e, A. Visser 25e, P. Huijgh 27e, 63e, 88e, van Akker 29e, 30e, A Claes 32e, R. Blornme 33e, 59e, W. Klaaijsen 34e, 72e, 86e, J. Lauret 35e, Misslelje 36e, I. van Grol 38e, 89e, Jn v. Gijs 39e, 54e, 64e, Engels 40e, de Meij 41e, de Veij 42e, 48e, 62e Rookus 43e, Modde 44e, Schippers 45e, 54e, G. Steijaart 46e, Gebr. Steij- aart 49e, de Puij 50e, Joz. Pleijte 51e, P. Gillis 52e, P. de Poorter 53e, Maas 56e, 57e, Gebr. Scherbeijn 58e, Back 61e, Risseeuw 65e, A. Jansen 67e, 70e, 76e, G. Pleijte 68e, de Fouw 69e, Woittiez 71e, 78e, C. Neijssen 73e, Al- bregtse 74e, Leurgans 75e, J. Steurrijs 77e, -van Lare 79e, Bondewel 8Ie, Temmerman 82e, P. de Wever 83e, van Vooren 85e. R. Baeke 87e. le overduif Gebr- de Poorter, 2e P. de Puij. BIERVLIET. Vanwege de duivenvereeniging „Hoop" werd Zondag 21 Juni een wedvlucht gehouden met 50 oude en 28 jonge duiven van Arras af. De prijzen voor de oude duiven werden behaald door Versluijs - v. d. Linde le, 5e, R. Blornme 2e, 4e, R. Ingels 3e, 12e, 14e, A. Jansen 6», 7e, 8e, P. de Wever 9e Ch. v. Vooren 10e, 17e, P. du Puij lie, I. v. d. Linde 13e, I. Versluijs 15e, W. de Jonghe 16e. Jonge duiven Versluijs - v. d. Linde le, A. Ver- vaet 2e, 5e, Pr. de Vos 3e, I. Versluijs 4e, 7e, 9e, Th. de Boevere 6e, 10e, J. de Meijer 8e. In den echt In het dorpje Wehl, in de Geldersche Achterhoek, mieldde zich dezer dagen aldus het Volk een paartje op het ge meentehuis om in den echt verbon den te worden. De secretaris, die ambtenaar van den Burgerlijken Stand is en het huwelijk had moeten voltrekken, wilde evenwel zelf een bruiloft bijwonen in het op eenigen afstand van Wehl gelegen dorpje Zieuwent. De gemeente Wehl beschikt over drie ambtenaren van den Burgerlij ken Stand: den burgemeester, den secretaris .en een derden ambtenaar, die met ziekteverlof was. In plaats van tijdig met den burgemeester een afspraak te maken en dezen te ver zoeken, het huwelijk te voltrekken, heeft de secretaris een anderen weg gekozen, die voor hem zelf en voor het paartje onaangename gevolgen zou hebben. Hij bewoog n.l. een ambtenaar voor de steunverleening op ,den dag -der huwelijksvoltrekking zijn plaats in te nemen. De noodige stukken werden, zooals gewoonlijk geschiedt, van te voren klaar ge maakt en 's morgens om negen uur, toen bruid en bruidegom zich met de getuigen meldden, stelde de amb tenaar de vereischte vragen en ver klaarde het huwelijk voor gesloten. Allen plaatsten hun handteekening doch niemand bemerkte aanvanke lijk, dat de pseudo-ambtenaar van den Burgerlijken Stand naliet, de stukken zelf te teekenen. Den volgenden dag kwam1 de secretaris op het gemeentehuis en zette zijn handteekening onder de trouwacte. Hij verrichtte daarmede een handeling, die voor de wet gelijk staat met het opmaken van een val- sche acte. Bruid ten bruidegom waren even wel huiswaarts gekeerd, niet beter wetende dan getrouwd te zijn. De bruiloft werd opgewekt gevierd, doch spoedig doken in het dorp geruchten op, dat het paar niet voor de wet getrouwd was en dat de secretaris zich aan onwettige handelingen had schuldig gemaakt. De rijksveldwach ter uit Doesburg stelde naar aan leiding van deze geruchten een on derzoek in en mr. J. E. T. C. baron Speyart van Woerden, de officier van justitie te Arnhem, nam den betrokken ambtenaar een verhoor af. Deze zal thans vervolgd worden wegens het opmaken van een val- sche acte. Voor het jonge paar is het verloop van deze zaak uitermate pijnlijk, daar thans eerst een procedure zal moeten plaats vinden tot nietigver klaring van de valschelijk opgemaak te acte, voor dat het huwelijk geslo ten kan worden. Een deftige mijnheer met een slecht middel. Men schrijft uit Noord wijk a. zee: Een deftige auto houdt stil voor de woning van een huisschilder. Een mijnheer stapt er uit en vraagt den heer des huizes te spre ken, wien hij mededeelt, dat hij een middel bij zich heeft om het aan slaan van ruiten te voorkomen. Het is nog een nieuwe vinding. Hij is vertegenwoordiger van die en die firma uit Amsterdam. Hij heeft de burgemeester gevraagd om het adres van een solied en bekwaam huis schilder. Zoo is hij bij hem gekomen. De huisschilder voelt zich gevleid Er worden proeven genomen, die volmaakt lukken. De potjes kosten bij inkoop maar f 1,50 en worden voor f 2.50 ver kocht. De huisschilder aarzelt niet meer en wil gaarne als agent de firma 199. De vuurpijlen werden afgewisseld door kleurige bouquètten van rood en groen naar beneden vallende ster ren. die luide kreten van bewonde ring aan de menschenmonden ont lokten. Onophoudelijk volgden daar op, fluitende en sissende, vuurpijl op vuurpijl. Klaas, Jacob en oom Rink stonden te kijken met gespannen aandacht, de hoofden naar boven gericht en hun oogen schitterden telkens in het omhoog vliegende licht. Hebben jullie wel eens een wa terval gezien? Zoo'n breede stroom water, die maar onophoudelijk in wilde vaart naar beneden loopt? 200. Nu, zoo zag Klaas een gouden waterval van vuurwerk. Onophoude lijk stroomde het gouden regenvuur aan en naar beneden en onderde- hand vlogen nog pijlen naar boven, die een gouden regen uitstortten, die met sierlijke bogen omlaag viel. Het was een gesis en een gefluit van pijlen en „o, o!" geroep van men- schen, toen Klaas zich voelde vast grijpen in zijn rug, een groote hand legde zich op zijn mond en hij werd achteruitget rokken I vertegenwoordigen, want op elke plaats is maar één agent. Om te beginnen zal hij maar voor f 25 van "het beroemde middel in slaan. De oom wordt voldaan, maar het tniddel is waardeloos. Het is iets als .groene zeep en is later gebruikt om verfkwasten schoon te maken. Zulke domheden vertel je niet graag van je zelf, maar als er weer eens zoo'n vent mocht komen! Nou! De deftige mijnheer heeft nog bij veel anderen zijn slag geslagen. Een timmerman vloog er in voor f 45, een andere had geen geld in huis maar gaf een «hèque mee, die ge lukkig niet werd uitbetaald, omdat inmiddels gebleken was, dat de zaak niet te vertrouwen was. Net op het nippertje, want de deftige mijnheer had den chèque spoedeischend ge maakt. Vandaag komt er weer een deftige auto en er stapt weer een mijnheer uit, die toevallig bij denzelfden huis schilder terecht komt, die het geval met zijn f 25 nog niet vergeten is. Hij heeft ook dat beroemde middel tegen aanslaan van ruiten, laat veel drukwerk zien ter verspreiding. Hij zal overal voor zorgen, voor reclame enz. De huisschilder staat al te koken, vraagt naar zijn naam- en de firma, wil die absoluut weten. De mijnheer schijnt nerveus te worden, wordt wat onhebbelijk en zegt, dat hij geen op lichter is, dat hij wel te vertrouwen is. De huisschilder kan zich niet meer beheerschen. wordt ook op zijn beurt grof en zegt: „Weet u wat ik met u doen moest 1 k moest u in uw kraag grijpen en u de laanu met uw lugubere praktijken De deftige mijnheer verdwijnt ge zwind, trapt haastig in den deftigen auto, waarin anderen wachten. In een wip is de auto den hoek om. De huisschilder heeft zijn tweede f 25 nog in zijn zak, maar wie zou er voor de eerste maal niet invlie gen? Ernstig motorongeluk bij Gelder- maisen. Een motorrijder met duo passagier reed Zondag van Gelder- maisen naar Deil en bemerkende, dat vrienden met hun motor niet mee volgden, keerde hij terug naar Geldermalsen. Onderweg ontmoette hij den bewusten motorrijder, die twee duopassagiers had. Op onver klaarbare wijze botste hij tegen zijn tegemoetkomenden 'vriend op. De botsing, die in volle vaart geschied de, was zeer hevig en vier personen werden tegen den weg geslingerd. De vijfde passagier wist zich door tijdig van het motorrijwiel te sprin gen in veiligheid te brengen. Het was een chaos van bloedend ver minkte lichamen, die tusschen de twee vernielde motoren op den weg verspreid lagen. Direct snelden omstanders ter hulp. Doktoren te Geldermalsen en het ziekenhuis te Tiel werden gealar meerd. Spoedig verschenen enkele artsen benevens een ziekenauto uit Tiel met enkele verpleegsters. Nood verbanden werden aangelegd en twee gewonden werden per zieken auto naar het ziekenhuis Bethesda te Tiel vervoerd. Per luxe auto werd een slachtoffer naar het ziekenhuis te Culemborg vervoerd. De vierde gewonde, die niet vervoerd kon wor den, werd zoolang in het veiling gebouw te Geldermalsen onderge bracht, omdat hij wegens het zware onweer niet op den weg kon blijven liggen. De slachtoffers zijn: de heei v. Veen uit Culemborg, de gebroe ders v. Vuren uit Culemborg, de heer v. Erkom uit Tricht en de heer Blom uit Geldermalsen. Naar nog nader wordt vernomen uit het ziekenhuis bestaat er voor een der gewonden direct levensge vaar. Naar mien later nog meldde is ook de eene gewonde, die in Gelder malsen voorloopig was onderge bracht, naar Tiel vervoerd. In Tiel worden nu verpleegd de heeren v. Veen, van Erkom1 en een der gte- broeders v. Vuren, welke laatste in levensgevaar verkeert. De andere van Vuren is per luxe auto naar Culemborg vervoerd en in de St. Barbarastichting opgeno men. Hoewel hij Maandagochtend nog steeds bewusteloos was, is er wel hoop op beterschap.

Breskensche Courant | 1936 | | pagina 1