Gevonden en Verloren Kerk- en Schoolnieuws. Binnenland. Buitenland Sport. Gewestelijk Nieuws. Klaas de zoon den Molenaar Hoogrwh tercel ij Breskens. AARDENBURG. Geslaagd. Aan het Amsterdamsch Conservato rium slaagde voor het toelatingsexamen Me). Jo Pieterse alhier met als hoofd vak „piano" en als bijvak zang. Zij ontving haar opleiding van den heer Cor Schijve, Muziekleeraar te Oostburg. cavalerie te waarschuwen, de man schappen springen op, zadelen hun steigerende paarden en stormen, ter wijl de lichten langzaam uitdooven, terug naar waar de plicht hen roept. Daarmee is het spel uit. Maar wat een spell Het is niet alleen dat het zoo prachtig georganiseerd en zoo uitermate overtuigend is. Het zijn niet alleen de lichtefiecten, de prachtige kleuren en groepeeringen, die het tot iets meer dan een militaire parade maken. De grootste verdienste van dit spel is dat het u iets leert. Ieder een die ooit met een oudstrijder heeft gepraat weet van die éénet posi tieve trek van den oorlog; de kame raadschap. Op Aldershot heb ik dat voor het eerst werkelijk begrepen. Er zijn nog tallooze andere dingen op de Tattoo waar ik u over zou wil len vertellen. De beroemde „massed bands'' bijvoorbeeld, een comibnatie van militaire orkesten, die tezamen meer dan 1000 man tellen. In een geweldig blok van scharlakenrood en fonkelend koper marcheeren zij al spelend in het felle Echt der schijnwerpers over het groene veld. Einderachtig vertoon en gepraal? Zeker nietl Het is immers een spel en het pretendeert niets anders dan een spel te zijn. Afmetingen en aan tallen hoeven niet altijd met qualiteit en schoonheid samen te gaan, maar zij hoeven schoonheid ook niet uit te sluiten. Dat hebben de bouwers van de Pyramiden al geweten. Gevaarlijke oorlogspropaganda? Ook dat niet. Natuurlijk zit er wel een element van militaire propaganda in, maar daarmee wordt het nog niet tot de brallende gewichtigdoenerij van sommige andere massavertoo- ningen. De geest waarin deze vertoo ning is opgezet en genoten wordt, is er niet een van pompeus militaris me, maar van liefde voor grootsch vertoon om der wille van het vertoon zelf, liefde voor kleur en vorm, liefde voor traditie en geschiedenis, liefde ook voor den soldaat als vakman in den Platonischen zin, niet als godmiensch in den teutonischen zin. Beperking hoenderteelt. Bij beschikking van den minister van landbouw en visscherij is be paald, dat de pluimveehouders na 23 Juni niet meer dan 25 kuikens in hun bedrijf aanwezig mogen heb ben. Het seizoen voor het machinaal uitbroeden van eieren eindigde dit voorjaar op 10 Mei. Na dezen da tum mochten dus geen kip- of eend eieren in broedmachines aanwezig zijn. Er werd evenwel een uitzonde ring gemaakt voor eieren van Noord- hollandsche blauwen, een hoender ras, dat speciaal gefokt wordt voor siachtdoeleinden, alsmede voor eieren van sier- en sportrassen en voor broedsels ten dienste van weten schappelijk onderzoek. De sluiting van het seizoen voor machinaal broed mag er niet toe leiden, dat sommigen op groote schaal eieren onder de kloek gaan uitbroeden. Daarom is, evenals het vorige jaar, bepaald, dat na 23 Juni niemand meer dan 25 jonge kui kentjes in zijn bezit mag hebben, waarbij natuurlijk ook weer de reeds genoemde gevallen zijn uitgezon derd. Het aantal van 25 stuks wordt toegelaten, teneinde de regeling soe pel te maken, ook al met het oog op het geval, wanneer een kloek onverwacht miet een stel kuikens te voorschijn komt. De verkeersbrug over het HoIIandsch Diep. Naar wordt vernomen zal de tien de en laatste overspanning voor de verkeersbrug over het HoIIandsch Diep bij Moerdijk naar alle waar schijnlijkheid op Zaterdag 11 Juli van de werf van de firma Penn en Bauduin te Dordrecht naar het HoI Iandsch Diep worden vervoerd, ten einde op haar definitieve ligplaats te worden gelegd. De Belgische prins Boudewijn weef te Noordwijk. De jeugdige Belgische prins Boude wijn is Zaterdagmiddag met zijn Ne- derlandsche gouvernante te Noord- wijk aangekomen, om eenigen tijd te logeeren bij den burgemeester van Noordwijk, den heer v. d. Mortel. In verband hiermede wordt het strandpaviljoen weer in gereedheid gebracht. De toestand in België. Maandagochtend is het werk aan de Antwerpsche, Gentsche en Brus- selsche havens alsmede in een aantal glasblazerijen in de streken van Charleroi hervat. De mijnwerkers nemen een af wachtende houding aan. Te Binche hebben de winkeliers als blijk van solidariteit met de arbeidersbevol king Maandag hun zaken voor 24 uur gesloten. Te Gent duurt de tram- en autobusstaking voort. Een batal jon van het le regiment onbereden jagers is aldaar gearriveerd om het garnizoen te versterken. De betrok ken autoriteiten hebben het inzicht te kennen gegeven bij een eventueele herhaling van de vrij ernstige rel letjes, welke zich Zaterdag in deze stad voordeden, den staat van beleg af te kondigen. Een waarschuwing van de pa troons aan het ministerie van Zeeland. In verband met de kwestie van de 40-urige arbeidsweek, waarover men, zooals bekend, nog niet tot een be slissing is gekomen, schrijft de Nep tune: Dank zij de devaluatie van de belga is het de Belgische in dustrie mogelijk geweest haar moei lijkheden althans gedeeltelijk te bo ven te komen. Dit is dan ook een van de excuses geweest voor de eer- ste regeering-van Zeeland om tot de devaluatie over te gaan. De laat ste weken hebben zich echter be langrijke gebeurtenissen afgespeeld. Toen Vandervelde's besprekingen niet meer vlotten, zijn de arbeiders met eischen gekomen, die geleid hebben tot een algemeene staking. De patroons hebben zich tegenover de eischen van de werklieden niet onverbiddelijk getoond. Wij wen- schen echter de aandacht er op te Vestigen, dat een toepassing van de 40-urige arbeidsweek voor ons tot de onmogelijkheden behoort. Wij verwachten echter, dat de regeering toch zal besluiten dezen maatregel door een wet verplicht te maken. Wü weten niet, of van Zeeland den ernst van een dergelijke zaak inziet. Mocht deze maatregel echter worden doorgevoerd, dan wenschen wij hem bij voorbaat ervan te verwittigen, dat hij en zijn collega's hiervan de geheele verantwoordelijkheid moe ten dragen. Hij is dus gewaar schuwd. De stakingen in Frankrijk. De stakingen over geheel Frank rijk Ioopen ten einde. Te Parijs gaan ook de warenhuizen weer open. In de provincie luwt het ook. In Pas de Calais zijn de landarbei ders weer aan het werk gegaan. Te Marseille hebben de bouwvakar beiders het werk hervat. In de hotels is de staking eveneens geëindigd. Verder is in alle groote steden in de provincie het geschil tusschen patroons en werknemers der tram weg-maatschappijen .en autobus-on dernemingen bijgelegd. Te Rouaan zijn daarentegen 800 zeelieden in staking gegaan. Zij hou den de schepen bezet. De Arabische opstand in Palestina. Er zijn weer twee joden gedood, de een te Beersaba, de ander te Mi- dodal. 0 De Palestijnsche regeering heeft een nieuwe ordonnantie uitgevaar digd, waarbij levenslange gevange nisstraf wordt gesteld op het bij zich hebben van bommen, granaten of andere ontplofbare stoffen. 0 Een .poging tot brandstichting in een tehuis voor Joodsche kinderen te Jeruzalem heeft groote opwinding gewekt. Soldaten, die in de buurt van het tehuis hun tenten hadden opgeslagen, hebben den brand ge- bluscht. Een chauffeursstaking. Gistermorgen zijn in heel Bulgarije de chauffeurs in staking gegaan. Het zijn er ongeveer vijfduizend, De sta king is gericht tegen de verkeers- bepalingen, welke zij te scherp vin den. Voetbal. BIERVLIET. Zondag werd op het Gemeentelijk Sportterrein de match Biervliet I— Hoofdplaat I gespeeld. De wedstrijd was nog maar v f minuten oud, toen I. de Lijzer, na een mooie aanval, Biervliet de leiding gaf. Enkele minuten later maakte P. de Lijzer er 20 van. Deze speler speelde een schitterende partij en toen er een half uur verstreken was, bracht hij de stand op 3—0 voor Biervliet. Deze stand was wel eenlgszins geflatteerd, want ook Hoo'dplaat kreeg verschei dene kansen, doch in de voorhoede wilde het maar nlec vlotten. Eindelek kregen de bezoekers dan toch een tegenpuntje en met 3 - 1 ging de rust in. Ree is enkele minuten na de rust gaf I. de Lijzer keeper Thomas het na kijken Met deze 4i-voorsprong achtte Biervliet zich veilig en begon toen verdedigend te spelen. Uit de worstelingen, die nu voor het Bier- vlietsche doel ontstonden, werd voor Hoofdplaat het tweede do lpunt ge boren, kort daarna gevolgd door het derde, toen keeper v. d. Linde de bal eenigszins slordig wegwerkte. De laat ste minuten waten nu ingetreden en hoewel Hoofdplaat zich nog eens extra Inspande om een gelijk spel te forceeren, gelukte dit niet en met een 4-3 over winning voor Biervliet eindigde deze wedstrijd. De wedstrijd Biervliet I Hoofd plaat I werd voorafgegaan door een ontmoeting Biervliet II—IJzendijke II. Ijzendijke won met 8—2. Nu Biervliet I in de 3e klasse K.N.V.B. gaat spelen, zal zij zeer zeker de noo- dige aandacht moeten gaan besteden aan haar reserves 1 OOSTBURG. Voetbal. Zondag had de ontmoeting plaats tusschen Middelburg en Oostburg I. Om drie uur werd begonnen e 1 en kele minuten na den aanvang weet Oostburg het eersce doelpunt te makeD, een tijd daarna gevolgd door een tweede. Dit gaat zoo door zoodat de rust komt Oostburg 5 Middelburg 1. Na de rust weet Oostburg er nog 3 te maken. Middelburg iaat het er ook niet bij en maakt er drie van zoodat het einde komt met Oostburg 8 Mid delburg 3. Eigenaardig was dat alle ballen geplaatst zijn door het lid van Oostburg Haartsen De keeper van Oostburg moest vervangen worden doordat hij door een ongelukkig toeval een bloeduitstorting in een der beenen kreeg. Scheidsrechter was Leduc uit Mid delburg. Duivensport. Nog Sneller. BRESKENS. Prijsvlucht Arras 21 Juni 1936 Jonge duiven: W Pleijte le, 11e, 36e, 54e, W. Klaaijsen 2e, 38e, 48e, J. Wisse 3_-, 5e, 29e, 51e, G. Boek hout 4e, 14e, A. de Jonge 6e, 41e, A. van de Velde 7e, 47e, Wisse Cz. 8e, 20e, 31e, P. Jacobs 9e, 17e, 58e, Blaakman 12e, 19e, de Veij 13e, 37e. Dusardeijn 15e, I. Klaaijsen 16e, 32e, A, Cambier 18e, W. Moelker 21e, 39e, Schippers 22e, 24e, I. Rlteco 23e, 33e, A. Hoogstad 25e, 42e, Jn v. Gijs 26e, 30e, I. Leenhouts 27e, Wolttiez 28e, A. de Munck 34e, 56e. A. Vei- sprllle 35e, Rookus 40e, Leenhouts 43e, 61e, A. van Gijs 44e, Bondewel 46e, Blaeke 49e, A. Versprille 50e, J. de Vuijst 52e. Bruijnooge 53e, 62e, Faas Mz. 57e, Poorter 59e, A. Riteco 60e. le overduif A. van Gijs, 2e J, Quaars. SCHOONDIJKE. Duivenvereeniging „Eerste de Beste" Prijsvlucht Arras 21 Juni 1936. Jonge duivenGebrs Steijaart le, 5e, P. Huijgh 2e, A. Jansen 3e, B Pijcke 4e. P. de Hullu 6e, J. Sten 7e, Leenhouts 8e, Salomé 9e, J. Steurrijs 10e, J. de Jonge 11e. le overduif J. Seen, 2e P. Huijgh. Oude duiven le en 6e J. Moelaart. J. de Zwart 2e, J. van Lare 3e, Dob- belaere 4e, A. Salomé 5e, Leenhouts 7e, van Lare 8e. le overduif A. Jansen. 2e Tellier. BRESKENS. Een windhoosje. Het prachtig zomerweer had Zon dagavond velen naar het strand ge- 197. De lange zigeuner kwam met zijn vrouw naar de botter van oom- Rink toe en wou de loopplank oploopen. Maar hij had niet op het keeshondje gerekend, dat woedend blaffend zijn hok kwam uitgerend en valsch bleef brommen boven aan de loop plank. De zigeuner vloekte en zijn oogen rolden in zijn hoofd. K laa s riep de hond terug en schudde van „neen" tegen den zigeuner en zijn vrouw. Het zigeunerpaar liep terug, maar niet alvorens een paar vreese- lijke blikken geworpen te hebben op Klaas. lokt om verfrissching te zoeken, tot plotseling om ruim half tien een windstoot allen naar huis deed snel len. Een op de kade staande patate- frite-wagen liep gevaar omver te worden geworpen. Gelukkig bleef het bij dit hoosje, zoodat alles spoe dig weer rustig was. BIERVLIET. Opening van het sportterrein. Zaterdagavond werd het nieuwe sportterrein geopend. Om 6 uur trokken de spelers voor de gecostumeerde voetbalwedstrijd, met muziek voorop, door de gemeente en begaven zich naar het terrein. Alvorens dit te betreden, werden tn het gym nastieklokaal der lagere school enkele toespraken gehouden. De voorzitter van de voetbalvereeni- ging „Biervliet", de heer J. Anthonisse, heette in het bijzonder burgemeester en gemeenteraadsleden van Biervliet en de bestuursleden van zustervereni gingen hartelijk welkom. Daarna gaf hij het woord aan burgemeester Kostense. Deze zette in het kort uiteen, hoe het nieuwe terrein tot stand was ge komen. Hij dankte allen, die op een of andere manier aan de totstandkoming hadden meegewerkt. Overtuigd zijnde van de waarde van het voetbalspel, hoopte hij, dat het de vereeniging in de toekomst steeds goed moge gaan en dat de goede samenwerking tusschen gemeentebestuur en voetbalvereniging waarvan thans blijk is gegeven, zal blijven bestaan. De heer Anthonisse dankte den burgemeester voor zijn vriendelijke woorden en hoopte, dat het vertrouwen dat in de voetbalvereniging gesteld wordt, niet beschaamd zal worden. Daarvoor deed hij een beroep op de spelers, zich in de nieuwe klasse steeds voor de volle honderd procent te ge ven en zich daarbij steeds de sporti viteit voor oogen te houden. Tenslotte werd het woord gevoerd door den voorzitter van de Hoofdplaat- sche voetbalvereniging. Deze felici teerde Biervliet met de mooie aanwinsc en vond het voor Hoofdplaat een eer de eerste wedstrijd op het nieuwe ter rein te mogen spelen. Hij eindigde met Biervliet in de nieuwe afdeeling veel succes toe te wenschen. Daarna begaven allen zich naar het terrein. Nadat enkele foto's genomen waren, stelden de spelers zich op voor de gecostumeerde voetbalwedstrijd. Burgemeester Kostense trapte af, waar door de opening van het Gemeentelijk Sportterrein een feit geworden was. Tijdens de wedstrijd bracht de plaatselijke muziekvereeniglng pittige marschen ten gehoore. GROEDE. Algemeene vergadering. In de gisteren gehouden algemeene vergadering van het Departement Groede van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, werd besloten in November een filmavond te geven van „De Roode Pimpernel", een episode uit de Fransche Revolutie. De afgevaardigde ter algemeene ver gadering bracht verslag uit van het al daar verhandelde. 198. En toen brak voor Klaas de lang verwachte avond aan. Toen de duisternis was gevallen, stapte oom Rink met Klaas en Jacob aan wal. Duizenden menschen waren op de been. cm naar het vuurwerk te kij ken. Het was een beetje lastig Ioo pen met zijn drieën in de drukte. Toen zochten ze maar gauw een goed plaatsje op om het vuurwerk goed te zien. Hel was nu volslagen donker: de menschen stonden dicht op elkaar gepakt te wachten. Onder de ademlooze stilte vlogen s.a ig de eerste vuurpijlen fluitend en sissend naar boven, den hemel verli htende. SCHOONDIJKE. Overgeplaatst, De Rijksveldwachter G. A Wieme te Koewachc wordt met ingang van I Juli naar hier overgeplaatst. OOSTBURG. Schaken. Vrijdagavond j.l. werd door Mr J. Davidson uit Amsterdam een schaak- voorstelling gegeven voor de alhier bestaande schaakclub. Nadat door den leider de heer v, d. Rijst een welkom toegeroepen was aan den heer Davidson, evenals aan de aanwezigen, sprak hij zijn vreugde uit over de talrijke opkomst en hoopte dat zij van dezen avond zouden proficeeren Hierna nam de heer Davidson het woord en ging over tot het uiteen zetten van verschillende spelmethodes die o.a. gebezigd waren door groot meesters zooals Reti Tartakover e.a. Hij bezigde hiervoor een groot demon stratiebotd, zoodat de spelers dit zeer goed konden volgen. Na de pauze werd tot spelen over gegaan. Hij moest tegen 15 man spe len met het resultaat dat door hem van allen gewonnen werd Vervolgens was aan de beurt het simultaanspel. Hierin speelde hij nog drie partijeD, eveneens met het voorgaande resultaat. Voor de aanwezigen is het voorzeker een leerrijke avond geweest. het water is even oprecht, als doorschijnend, het vleit nie mand met de onmogelijkheid van gevaar, die het waagt zijn heilig dom in te gaan, (Hildebrand, Camera Obscura1. SCHELDESTROOM. RRESKENS. Gevonden: Twe-: Rijwitrlbelascingmerken. Porcemo ma ie mee inhoud. Inlichtingen eer Secretarie. GROEDE. Gevonden Een badmuts. Een rijwielbelastingmerk. Inlichtingen ter Secretarie. DAGEN j vm nam Vanaf 15 Mei begin zomertijd. Woensdag 24 Juni 5.37 6,01 Donderdag 25 6.17 6,41 Vrijdag 26 7,02 7,26 Eerste Kwartier Vrijdag 26 Juni, om 7,42. Licht op voor Rijwielen enz. (waaronder begrepen zijn wagens, karren, enz.) Woensdag 24 Juni nam. 9,55 Donderdag 25 9,55 Vrijdag 26 9,55

Breskensche Courant | 1936 | | pagina 2