BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. Winnifred de Pelskoningin. Verschijnt iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. Telefoon 21. Postgiro 50895 Uitgave E. BOOM-BLIEK - Breskens FEUILLETON Hebt Gij Lendenpijn? 45ste jaargang Dinsdag 23 juni 1936 Nummer 4146 ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden 1.25. Buiten Breskens per drie maanden f 1.40. Franco per post per jaar I 5.00 Buitenland per jaar 6.50 Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regels (0,75. Iedere regel meer f0;15. Ingez. Med. 30 ct. per regel Abonnements-advertenties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels f 0.40 (bij vooruitbetaling) -es- De uitkeeringen uit het werkloosheidssubsidiefonds. o Aan de verschenen memorie van antwoord aan de Tweede Kamer in zake het wetsontwerp tot verlenging van den geldigheidsduur en wijzi ging van de wet van 4 Maart 1935 en wijziging van de slotbepaling van de wet van 4 Maart 1935, wordt het volgende ontleend: Inderdaad heeft de regeering des tijds als haar oordeel te kennen ge geven, dat de vernauwing der gren zen van het gemeentelijk belasting gebied tot den kortst mogelijken tijd moet worden beperkt. Volgens den minister staat echter onomstootelijk vast, dat verlenging thans volstrekt onvermijdelijk is, de lasten der werk loosheid zijn gestegen. De ministers stellen voor de verlenging slechts voor een zeer beperkten tijdsduur ditmaal van drie jaren te doen plaats hebben. Ook de ministers betreuren, dat onder de werking van de wet van 4 Maart 1935 nog een zoo groot ^.antal gemeenten op bijzondere bijdragen aangewezen is. Dat deze gemeenten zich evenwel als noodlijdende ge meenten .onder het toezicht der re geering mloeten stellen, is minder juist. Terwijl toch het toezicht, dat de regeering op de noodlijdende ge meenten uitoefent, ook na goedkeu ring der gemeentebegrooting blijft voortduren, bepaalt het toezicht op de gemeenten, die een extra-bijdrage of een belastingbijdrage uit het werk- loosheidssubsidie-fonids panvragen, zich tot een begrootingsonderzoek. De vaststelling van de bijdrage- schaal dient uiteraard aldus te ge schieden, dat verwacht mag worden, dat de aanspraken die de gemeenten aan de eenmaal vastgestelde schaal ontleenen, gehonoreerd kunnen wor den. Hiervoor is het dus noodig, dat zoowel de middelen van het fonds, als de te verwachten uitgaven, waarin bijgedragen moet worden, ten naaste bij bekend zijn. De regeering kan daarom onmogelijk tegemoet ko men aan de verlangens der gemeen tebesturen, welke er blijkbaar op ge richt zijn, dat deze schaal thans reeds voor 1937 tot en met 1939 worde vastgesteld. De noodzakelijk- heid van herziening eener bereids vastgestelde schaal zou de vermeen de zekerheid in een nog grootere 61. Roman van H. COURTHS-MAHLER met autorisatie uit het Duitsch vertaald door Mevr. J. P. WESSELINK-v. Tiossum 0 Hartau verwijderde zich. Nelli Bridge trad, toen Hartau vertrokken was, op Salten toe. ,,Zult u de berin ook nog schieten, Mr. Salten. In de kaarten lag gisteren reeds jachtgeluk voor u, maar heden ligt het nog dichter bij u. zult morgen of overmorgen grcot geluk op de jacht hebben". Salten glimlachte goedhartig. „Uw kaarten schijnen mij voortdurend vriendelijk gezind te zijn". „Dat zijn zij ook, maar er staat ook nog iets moeilijks voor u in de kaarten, dat u eerst moet overwin nen. Lacht u maar niet zoo spottend Mr. Salten. Mijn kaarten liegen niet, Ziet u, ik was toch een heel arm-, leelijk meisje de eenige leelijke van vier zusters die alle mooi waren onzekerheid, dan thans bestaat, kun nen doen verkeeren. Dat de belastingbijdrage volgens de regeering nimmer zoo hoog zou kunnen zijn, dat de begrooting door deze bijdrage in evenwicht gebracht zou worden, moet op een misver stand berusten. Van do ongeveer 175 gemeenten immers, die deze bijdrage in 1935 ontvingen, behoefden er 78 bovendien nog een noodlijdendheids- bijdrage. De begrootingen der ove rige gemeenten werden dus met de belastingbijdrage in evenwicht ge bracht. Van een bepaalde „aan spraak" op een belastingbijdrage tot het bedrag, noodig om de begroo ting in evenwicht te houden, kan nimmer worden gesproken. Met betrekking tot de vraag, wel ke uitgaven in den uitgavenfactor van de verdeelingsformuie der wet op de financieele betrekking tus- schen het rijk en de gemeenten zul len mede tellen, zijn verschillende beroepschriften, ingediend door ge meentebesturen en door commissa rissen der Koningin, bij de minister van binnenlandsche zaken en van fi nanciën aanhangig. Dezen hooren de rijkscommissie van advies voor de gemeentefinanciën. Beslissingen zijn nog niet genomen. Uitbreiding van den kring der uitgaven, waarin het werkioosheidssubsidiefonds zou moe ten bijdragen, zou weder nieuwe lasten op dit fonds leggen, waarvoor evenwel de middelen tot dekking volkomen ontbreken. De rijkscommissie van advies voor de gemeentefinanciën. welke zich op verzoek van de regeering belast heeft met het ontwerpen van de wijzigin gen. welke in het Kon. besluit van 27 Juni 1935 Tnoeten worden aan gebracht, indien het voorliggende ontwerp tot wet wordt verheven, heeft voor de behandeling van deze aangelegenheid door benoeming van een buitengewoon lid. en door zich een aantal personen uit den kring der gesmeenten als deskundigen te assumeeren, een kring gevormd, die qua samenstelling vrijwel overeen komt met de adviescommissie, welke in het voorloopig verslag bedoeld wordt. De ministers meenen in ieder geval de resultaten van dit overleg te moeten afwachten, alvorens zij beslissen over het al of niet instellen van een zoodanige advies-commissie. Afgezien van het vorenstaande zal een commissie, als in het voorloopig verslag bedoeld, in geen geval de En mijn moeder zei altijd: Nelli jij arm kind, je zult nooit een man krijgen. Maar mijn kaarten zeiden mij: heb maar geduld, je zult de eerste van de zusters zijn. die een man krijgt, maar hij komt van ver weg en 'je gaat met hem ver weg. En zoo is het gegaan, op zekeren dag kwam Mr. Bridge uit Canada op bezoek bij zijn familie in Ierland. Het was, voordat hij hier de cantine opende, maar hij had er het plan reeds voor gemaakt. Hij wilde van Ierland een vrouw meenemen. En ziet u niettegenstaande mijn mooie zusters, die graag zoo n man hadden gehad, wenschte hij mij beslist mij tot vrouw. Mijn kaarten had den gelijk ik ging een verren weg met hem. Zij hebben mij nooit be drogen, en zullen het u ook niet doen". „Gelooft u, Mrs. Bridge?" vroeg Saiten, over haar ijver lachend. „Heel zeker! Let maar op, spoe dig zult u ons verlaten. En dan maakt u een groote verre reis en beleeft u iets groots en ook iets moeilijks. Maar dan komt het geluk een groot geluk. Hoe er dat uit ziet weet ik ook. Maar dat zeg ik u niet, omdat u er toch niet aan ge looft. En ik wil, dat het gebeurt". „Dus is het iets heel goeds voor taak kunnen overnemen, welke de commissie van overleg inzake de gemeentebegrooting uitoefent met betrekking tot de bijzondere bijdra gen uit het werkloosheidssubsidie fonds. Ten gevolge van de voorgestelde wijzigingen zou f 600.000 minder door het fonds worden ontvangen. Soldaatjespeleninhet groot o De Londensche correspondent van de N. R. Crt. vertelt hierover het volgende Aldershot is een garnizoensstadje, ongeveer 50 K.M. ten Westen van Londen. Tattoo, zoo heb ik mij laten vertellen, komt van 'het Nederland- sche taptoe, het signaal, dat 's avonds gebiazen wordt om de soldaten te waarschuwen dat de tap van het biervat toe moet, m.a.w. dat het bed tijd is. Waar zou een goed soldaat voor opblijven als er geen bier meer te krijgen is. Wat echter al sinds vijftig jaar als de Aldershot Tattoo bekend staat, is niet een plaatselijke variatie op een oude signaal, maar een groot militair schouwspel. Het is,op de volgende manier begonnen. Een halve eeuw geleden zou in Nottingham, dicht bij een leger kamp, een parlementsverkiezing plaats hebben. Om redenen, die mijn bronnen niet vermelden, vaardigde de minister van oorlog een Order uit dat de militairen gedurende de ver kiezingscampagne binnen het kamp moesten blijven. Maar de roep van het bier was klaarblijkelijk sterker dan de toen heerschende discipline; de soldaten hielden zich niet aan het bevel en op de taptoe werd geen acht geslagen. Daarop hadden de militaire autoriteiten een listig en humaan idee; als de mannen dan niet kwaadschiks in het kamp wilden blijven, dan maar goedschiks. Dus organiseerden zij een vertooning bin nen het kamp, waarmee zij hoopten tegen de attracties van het „buiten- kampsche" bier te kunnen concur- reeren. Het plan slaagde buiten ver wachting, de soldaten bleven in het kamp, de minister van oorlog kreeg zijn zin, kortome iedereen was vree- seiijk blij, zoo blij zelfs, dat men de vertooning sindsdien eik jaar heeft herhaald. Het is een eenigszins on waarschijnlijk verhaal. De manier mij? „Heel stellig. Wacht maar, als u van ons heengaat, dan geeft Nelli Bridge u een verzegeld blaadje mede. Dat moet u als talisman dragen. En op den dag dat u zich verlooft, moet u het zegel van het blaadje afnemen en dan zult u er in lezen, wat ik u heden heb voorspeld. U zult er den naam van uw verloofde ook in vinden". „Maar Mrs. Bridge, u wilt toch niet beweren, dat u zelfs den naam van mijn verloofde uit de kaarten leest?" Zij lachte tot men haar tanden weer zag. „Den naam natuurlijk niet maar dien stel ik mij voor. Ik iees toch mijn kaarten. Ik geef u dus het papiertje mee en u moogt het niet eerder openen voor op den dag van uw verloving, opdat uw twijfel het geluk niet verjaagt". Saiten knikte goedig. „Nu goed, als ik hier wegga, geeft u mij het papiertje, ik zal het bewaren, zoo lang u wilt". „Goed! Maar u moet mij beioven, dat u op uw verlovingsdag aan Nelli Bridge denkt en haar bericht zendt". „Ik beloof u, dat ik veel vaker aan de goede Mrs. Bridge zal denken, maar in het bijzonder als ik mij eens zou verloven wat echter van orde herstellen doet denken aan Blum en de stakers, en is nauwelijks aanbevelenswaardig voor het leger. Maar onwaarschijnlijk of niet, zoo willen het nu eenmaal mijn bronnen. Laat ik na deze historische en etymologische inleiding iets over de Tattoo, zooals hij nu is, vertellen. Ik ben er een paar dagen geleden op een prachtige zomeravond met Fritsje (mijn tufje) naar toe getogen. De tocht er heen was een ware ver schrikking. Vijftig kilometer in ,een eindelooze, telkens verstopt rakende file rijden, is geen pleziertje. Zoo populair is n.l. deze jaarlijks terug- keerende vertooning, dat eiken avond, gedurende tien dagen, 77.000 inenschen bereid worden gevonden twee uur lang door een ware hel van benzinedamp te rijden. Maar men wordt ruim beloond voor zijn kwellingen. Het voortreffelijk geor ganiseerde schouwspel is in alle op zichten een kleine benzinedampver giftiging waard. De precisie en vlot heid waarmee de duizenden soldaten op het groote groene veld hun com mando's uitvoeren, zou een Blom berg jaloersch maken en aan de iichteffecten, de inassagroepeering en den algemeenen opzet van deze vertooning zou zelfs een Goebbels of een Reinhardt niets te verbeteren hebben. De meeste nummers op het pro gramma hadden, zooals in Enge land te verwachten was, een sterk historischen inslag. Zoo begon het met een vergelijking van oude en moderne schietoefeningen. Eerst de oude. Kleine speelgoed-kanonnetjes die vriendelijk ploften, en omslach tige manipulaties met geweren van honderd jaar geleden door in prach tige rood en witte uniformen gesto ken tinnen soldaten. Juist door de omslachtigheid van de verschillende handgrepen trof de ongeloofelijke staccato-precisie waarmee zij werden uitgevoerd des te sterker. Daarna de nieuwe, drabgroene uniformen, salvo's, die elkaar binnen de seconde volgen en het gedaver van de snel vurende reuzenkanonnen. Spel en ernst zou men het kunnen noemen. Wat hierop volgde, zal ik niet gauw vergeten. Het was een soort van militaire fantasie. Hoe het u te beschrijven? Stel u voor een stille zomeravond. Voor u strekt zich een enorm grasveld uit met links in de verte het silhouet van een dorp aan het Noord-Westelijk front. Als het waarschijnlijk nooit zal gebeuren". „Dat weet Nelli Bridge beter". Lachend knikte hij haar toe en verliet de schuur, nadat hij het vei van den beer nog eens aandachtig had bekeken. Toen ging hij naar zijn kamer om zich te verkleeden. CD 's Avonds was hij weer in het boschhuis. Daar Winnifred echter nog altijd een beetje stil was, kwamen de hee- ren ook niet recht in de goede stem ming. Eindelijk verzocht Hartau zijn dochter een paar liederen te zingen. Zij gaf zonder agrzelen gehoor aan zijn wensch, want zij las ook in de oogen van Salten verlangen naar haar liederen. Met ingehouden adem luisterde hij naar de lieve, zuivere meisjes stem. Hij wendde zijn oogen niet af van Winni's reine trekken. Zijn hart klopte als een hamer. Wat zou hij er voor gegeven hebben, als hij vrij en open naar de liefde van Win nifred Hartau had mogen dingen. Een groote droefheid vervulde zijn hart, omdat hij voelde, dat ook haar geluk met het zijne samenhing. Als zij hem liefhad, zooals hij moest gelooven, dan zou zij moeten lijden als hij voor altijd van haar moest scheiden. Hij was innerlijk diep ont- Het ongemak van velen, die een lillend leven leiden. Verrast zult Ge zijn na één of twee Volgens recept van Apotheker Dumont AKKER.CACHETS spel begint, ratelen rondom het dorp de machinegeweren, telkens onder broken door de doffe knallen van barstende granaten. Dan galoppeert door de schemering een eskadron cavalerie het veld op, terug voor een welverdiende rust na een dag aan het front. De paarden worden ontza deld en de manschappen leggen zich neer op het gras om te slapen. Be halve het verre ratelen van de ma chinegeweren is alles stil. De zoek lichten gaan uit, een stille donkerte valt over het veld, rust, nacht achter het front. Heel zacht klinkt dan van achter op het veld een langzame mi litaire rnarsch. Een paarse luchtbun- del schiet door de donkerte en daar verschijnt langzaam en statig cavale rie uit het verleden. Het is de droom van de slapende manschappen op het gras. Stil trekt de in rijke kleu rige costuums gekleede droomkolom rond het slapende bivak, ijl en fijn drijft de zachte muziek door de be- wegingiooze avondlucht, totdat zij iangzzaam wegsterft als de cavalerie van het verleden zich in de verte weer in de donkerte oplost en plaats maakt voor een- tweede droomkolom, gemechaniseerde infanterie, de cava lerie van de toekomst. Ook zij trekt rend het bivak en verdwijnt weer in de duisternis, waaruit zij gekomen is. De zoeklichten dooven uit, op het veid staan de paarden bewegingloos te slapen en in het dorp op den ach tergrond zwijgen nu ,ook de machine geweren. Alles is stil en donker. Alleen op de tribunes flakkert tel kens even het vlammetje van een aangestoken cigaret. Maar ook de toeschouwers zwijgen. Een oogenblik nog duurt de roerlooze stilte. Dan rijzen na elkaar een rood, een groen en weer een rood licht boven het dorp in de lucht; het S.O.S. sein. De vijand doet een nieuwen aanval. Met een verscheuren de ratelende machi ne-geweren de avondlucht, een mo torrijder davert het veld op om de roerd, toen zij met innige uitdruk king zong: „Du hast die Seele mein So ganz genommen ein, Dasz sie kein' andren iiebt Ais dich allein". Toen het tien uur was stond hij op om afscheid te nemen. Peter Hartau reikte hem de hand. „Dus u spreekt morgen al het noodige af met Hölderlin, Mr. Sai ten". „Dat zal ik doen, Mr. Hartau". Winnifred keek hem met onrustige oogen aan. „God zij morgen met u. Wees maar heel voorzichtig, dat de berin niet te dicht in uw nabijheid komt". Zijn adem ging beklemd. Hij voel de, dat zij zich ongerust maakte over hem. Dat maakte hem geluk kig, maar tegelijk verontrustte het hem. Hij dwong zich echter tot een scherts, om haar te kalmeeren. „Als ik haar mocht zien, dan zal ik op mijn ski's zoo hard wegloopen als ik kan, want ik mag de berin ook niet aan Hölderlin laten ontgaan. Hij heeft er een recht op, daar wij af spraken gezamenlijk op de jacht te gaan". (Wordt vervolgd).

Breskensche Courant | 1936 | | pagina 1