BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. Verschijnt iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. Telefoon 21. Postgiro 50895 Uitgave E. BOOM-BLIEK - Breskens TWEEDE BLAD. Ingezonden. Gemengd Nieuws Klaas de zoon van den Molenaar 45ste Jaargang Vrijdag 19 Juni 1936 NummerZ4145 ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden 1.25. Buiten Breskens per drie maanden I 1 40. Franco per post per jaar f 5.00 Buitenland per jaar f 6.50 Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regels (0,75. Iedere regel meer f 0; 15. Ingez. Med. 30 ct. per regel Abonnements-advertenties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels 0.40 (bij vooruitbetaling) Borgstellingsfonds voor den kleinen industrieëlen en handeldrijvenden midden stand. o Door het Bureau der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Z. Vlaanderen is het initiatief genomen tot het beleggen eener vergadering, om te komen tot het stichten van een borgsteilingsfonds voor den klei nen industrieelen en handeldrijven den middenstand. Dergelijke borgstellingsfondsen zijn, als gevolg van de crisisomstan digheden reeds in het gebied van bijna alle Kamers van Koophandel en Fabrieken opgericht, of wel wordt de oprichting daarvan voorbereid. Het is een nieuwen vorm van steun, aan de kleinste zakenlieden, waar van blijkt dat zij op andere wijze geen crediet kunnen krijgen en waarvan na nauwkeurig onderzoek blijkt, dat zij nog met crediet in staat kunnen worden gesteld hun bedrijf op te werken, waaraan ook door het Rijk steun wordt verleend, door een deel van de te lijden verlie zen voor rijksrekening te nemen. Op de staatbegrooting voor 1936 van hoofdstuk X is daartoe een memorie- post geraamd. Betrof de eerste vorm van steun van wege den Staat voor het verlee- nen van credieten aan den midden stand die door tusschenkomst der Nederlandsche Middenstandsbank kan verleend worden, bedragen van f 500 tot f 10.000, bij de borgstel lingsfondsen gaat het over credieten tot f 500,-. De betrokken stichting mag voor het verleenen van borgstellingen geen hoogere verplichtingen aan gaan, dan het bedrag der jaarlijk- sche inkomsten. Die inkomsten be staan uit de rente van eventueel verworven kapitalen, subsidie van gemeenten, provincie, vercenigingen enz. In de vergadering, die zal worden gehouden op Donderdag 25 Juni a.s., in het „Luxor"-Theater te Ter Neuzen, zal het onderwerp worden ingeleid door den heer J. E. Foe- kens, ambtenaar van het Departe ment van Handel, Nijverheid en Scheepvaart. Ter bijwoning daarvan zijn uitgenoodigd de dagelijksche be sturen van alle gemeenten in Z. Vlaanderen, het provinciaal bestuur de besturen van verschillende mid- denstandsvereenigingen in dit ge west. Buiten verantwoordelijkheid der redactie. OFFER EEN IJSWAFEL- Met dankbaarheid aanvaardden on dergeteekenden het aanbod der re dactie van de Gids voor Schoolrei zen het IJswafelfonds te hunner be schikking te stellen. IJswafelfonds zult Gij vragen. Dat „Ijswafel" klinkt zoo frisch en „fonds" wijst op contanten. Wij zullen het U verklaren ge achte lezers. Deze zomer zullen wederom 600.000 leerlingen onzer lagere- en middel bare scholen een schoolreisje maken. Een keurig verzorgde Gids, gratis en franco toegezonden, aan alle scho len in Nederland, geeft voor die uitstapjes alle gewenschte inlichtin gen. In deze Gids voor Schoolreizen vraagt de Redactie aan Leeraren en Onderwijzers, die met hun klasse pen uitstapje maken, de kinderen in de gelegenheid te stellen, uit het schoolreispotje een klein offer te brengen voor zwakke kameraadjes in den lande, die een verblijf van 4— 6 weken in een andere luchtstreek zoo dringend noodig hebben. Als ieder kind een ijsco van 3 of 5 cent offert, kan onnoemlijk veel leed ver zacht worden. Een kleine berekening doet U zien, dat. waar 100 scholen op de IJswafel-giro-rekening ruim f 1000.- stortten, bij medewerking van 8000 scholen een zeer groot be drag zou worden bijeengebracht. Dit IJsco-fonds nu heeft de redac tie van de Gids voor Schoolreizen te onzer beschikking gesteld. De opbrengst wordt verdeeld onder alle vercenigingen, werkzaam' op het ge bied der kinderuitzending, naar ver houding van het aantal door het Rijk gesubsidieerde verpleegdagen. Het is voor Hoofden en Onderwij zers onzer onderwijsinrichtingen een geringe moeite aan de vorming van een belangrijk fonds mede te wer ken. Zonder onderscheid vérkeeren alle uitzend-vereenigingen in deze zware tijden in groote financieele moeilijk heden. Titans is de hoop gevestigd op het ijsco-fonds. Maar ook Gij, ouders, grootouders, die zich verheugt in 't bezit van gezande kinderen, kleinkinderen, of fert een ijswafel; verzamelt ze in Uw kring, de ijsco's van 3, de ijs- co's van 5 en stort Uw offer op de IJsco-giro rekening 2458C0 Pioenweg 25. 's-Gravenhage: Gij wilt gaame helpen, wij vragen niet veel, maar morgen is de krant zoek, waarin het nummer van onze IJsco-giro-rekening staat vermeld. Stelt daarom niet tot morgen uit, wat Gij heden doen kunt. Helpt de zwakke reiken tot daar, waar de dadels hangen. T. M. Ketelaar, Penningmeester v h Centraal Genootschap voor Kin- derherstellings- en Vacantiekolo- nies. Mr. J. H. ide Crane, Secr.-Penningm. der Centrale Commissie voor Uit zending van Nederlandsche Kin deren naar Buiten „Kinabu". Dr. H. J. Damen, Voorzitter v d Katholieke Kinderuit zending in het Bisdom! Haarlem. Ds. Corn. J. v. Paassen, Voorzitter der Chr. Gezondheids- en Vacan- tiekolonies in Nederland. Mevrouw Dr. R. Wijnberg, Secre taresse Joodsche Zee- en Bosch kolonies „Wijk aan Zee". De ondergeteekenden bevelen dit „IJscoplan" van harte gaarne aan Prof. Dr. G. A. van Poelje, Direc teur-Generaal van het Ónderwijs. Dr. N. M. Josephus Jitta, Voorzitter van ue Gezondheidsraad. Dr. C. van den Berg, Directeur Generaal v/d Volksgezondheid. 0 REIZENDE BIBLIOTHEKEN. Vooral van belang voor het platte land. In het a.s. najaar zullen voor de negen en twintigste maal reizende bibliotheken naar alle oorden van ons land worden gezonden. In al die jaren hebben zij1 in den wintertijd, wanneer op het platteland zooveel werk stil ligt en er veel vrije tijd is aan duizenden menschen een nuttige en tevens prettige ontspanning be zorgd. Zij zijn in de eerste plaats bestemd voor dorpen en gehuchten, waar de gelegenheid tot het verkrij gen van goede lectuur geheel ont breekt. Elke zending bestaat uit 100 of 50 zorgvuldig gekozen boeken; romans en jeugdboeken; daarnaast enkele populair-wetenschappelijke werken en tijdschriften. De keuze geschiedt in overeenstemming met den lezers kring, waarvoor elk bibliotheekje is bestemd. Herhaaldelijk werden reeds bibliotheekjes samengesteld zoowel ten behoeve van Nutsdepartementen als van een speciale godsdienstige of maatschappelijke richting; zooals afdeelingen van het Ned. Jongelings Verbond, van het Instituut voor Ar beiders Ontwikkeling, enz. Nieuwe aanvragen, zooveel moge lijk met opgave van aard en grootte van den lezerskring, dienen vóór 1 Augustus a.s. te worden gericht tot de Centrale Vereeniging voor Rei zende Bibliotheken, Nieuwe Keizers gracht 43 Amsterdam, bij voorkeur door één of meer notabele ingezete nen, een predikant, schoolhoofd of onderwijzer(es), die bereid is, als boekbeheerder op te treden. De (kostelooze) toezending ge schiedt in den loop van den herfst; zoo noodig kan gratis een boeken kastje in gebruik worden gegeven. De lezers betalen 3 cent per boek per week; deze gelden dienen bij het terugzenden der kist in 't voorjaar aan de Vereeniging te worden afge dragen. Vakboeken op het gebied van techniek en handwerk, land- en tuin bouw worden door bemiddeling der boekbeheerders hot geheele jaar door aan ■belangstellenden tegen een klein leesgeld franco per post ver zonden. DUIVENSPORT. SCHOONDIJKE. Eerste de Beste, alhier. Prijsvlucht Moescroen 14 Juni (I. Jonge duivenJ. de Zwart le, 9e, 14e, J. Moelaart 2e, Risseeuw 3e, 13e, J. Seen 4e, P. Wille 5e, Dobbelaere 6e, B. Peijcke 7e, W. de Zwart 8e, A- Jansen 10e, Salomé 11e, 12e, P. Huijgh 15e, 17e, P. de Hullu 16e. le overduif A. de Coninck, 2e J. Seen. Id. Oude duiven W. de Zwart le, A. Jansen 2e, I. Tellier 3e, J. Moelaart 4e, Dobbelaere 5e, Ue, Steurrijs 6e, B. Pijcke 7e, 12e, Risseeuw 8e, 13e, I. Leenhouts 9e, Salomé 10e. le overduif J. Steurrijs, 2e Salomé. BIERVLIET. Gemeentelijk sportterrein De voetbalvereeniging „Biervliet'', die tot nog toe in de le klasse Z. V. B. speelde en dit jaar het afdeelings- kampioenschap behaalde, is thans offi cieel overgegaan naar de 3e klasse K. N. V. B. Daar het oude terrein niet meer aan de eischen voldeed, moest naar een ander worden uitgezien. De gemeente stelde een weide beschikbaar nabij de openbare lagere school en onder lei ding van het bestuur der voecbalveree- niging hebben verscheidene werkloozen deze weide, geheel bela igeloos, her schapen in een Gemeentelijk Sport terrein. Er is veel werk aan verricht. Het terrein stond vol boomen, terwijl de grond zeer ongelijk lag. Alle moeilijk heden werden echter overwonnen en thans heeft Biervliet een sportterrein, waarop het met recht trotsch mag zijn. Zaterdag 20 Juni wordt het officieel geopend. De „Zwarte hand". Herhaalde lijk kwamen den laatsten tijd bij de politic in de hoofdstad menschen met dreigbrieven, die zij in hun brievenbus of op andere plaatsen hadden gevonden en waarin zij gesommeerd werden, op een vastgesteld tijdscip een bedrag aan geld of een bankbiljet te deponeeren op een nader aangegeven plaats meestal 5? '95 195. Toen Jacob dat gedaan had, legde hij de loopplank uit en werd er al lerhartelijkst hamdengeschud met oom Rink, Klaas en Jacob. Jacob kreeg nog verscheidene fooitjes voor het zetten van de lekkere koffie en voor het ronddienen daarvan. Met een hartelijk „tot weerziens" ver dween het gezelschap uit het gezicht. Klaas bleef zich nog wat op het dek vermaken met harmonicaspelen en keek onderdehand naar de voorbij- ioopende menschen. Van alles liep voorbij en krioelde door elkaar. Boe ren en stadsmenschen, vreemdelin gen, muzikanten, bedelaars; zigeu ners met een orgeltje en een aapje er bovenop gezeten, dat met zijn kleine zwarte apenhandje het geld aanpakte waarom hij bedelde. 196. Een troep zigeuners slenterde langs de loggers in de haven. Er was een lange, jonge kerel bij met een ongunstig uiterlijk, die een gi taar bespeelde. Zijn hoed stond ach terover in zijn nek en zijn isnorpunten hingen onverschillig naar beneden. Hij kwam met zijn vrouw naar de botter van oom Rink toe om geld te vragen. Zijn vrouw zong en sloeg op een tamboerijn. Ze had evenals de man een bruin gelaat met git zwarte oogen en haren. een ^telefooncel, waar het bankbiljet dan volgens den brief op een nader aangeduide bladzijde in den telefoon gids moest worden gelegd. De epistels waren gewoonlijk geteekend met een zwarte hand en hielden dikwijls bedrei gingen met hevige wraak in, waaraan dan kracht werd bijgezet door primitieve teekeningen van messen of dolken. In alle buurten van de stad heeft deze geheimzinnige „zwarte hand" ge opereerd en hoewel de recherche de bedreigingen niet al te ernstig nam en geruimen tijd geloofde aan kwajongens streken, werden toch Ijverige nasporin gen naar den dader gedaan, temeer toen bleek, dat hij zich ook schuldig had gemaakt aan het aftrekken van brandalarmschellen. Eenige malen wer den ter plaatse van een loos alarm pak|es of briefjes gevonden, die gericht waren aan de brandmeester van hec uitrukkende voertuig en waaruit bleek, dat deze baldadige alarmeeringen even eens het werk van de „zwarte hand" waren. Gistermiddag is de centrale recherche erin geslaagd, den dader aan te houden op het kantoer, waar hij werkzaam was. Hij werd naar het hoofdbureau van politie gebracht en reeds bij het eerste onderzoek bleek, dat de man een 31- jarige kantoorbediende, hoewel hij zijn dagelijksch werk naar behooren ver richtte. in overspannen toestand ver keerde, waaruit waarschijnlijk zijn merk waardige optreden als de geheimzinnige „zwarte hand" moet worden verklaard. Hij is ter nadere observatie naar de Valerius-kliniek overgebracht. Een militair vliegtuig veronge lukt. Woensdagmiddag is een mi litair vliegtuig van het type C. 5, ge nummerd 506, in de bosschen aan den rand van het vliegterrein te Soesterberg verongelukt. De bestuurder, een adspirant reserve officier wilde met het vliegtuig dalen, doch vloog zoo laag, dat het met de boomen in aanraking kwam en omlaag stortte. Het toestel werd geheel vernield, terwijl de bestuurder, wonder boven wonder, ongedeerd bleef. Het toestel is, voorzoover noodig, gedemonteerd en door militairen naar het vliegterrein overgebracht. Auto in het Winschoterdiep ge reden. Zaterdagmiddag omstreeks vier uur begaf zich een gezelschap van vijf damies, allen uit Hoogezand, per auto naar Winschoten. In Zuid broek ter hoogte van de openbare lagere school passeerden zij een taxi van de Mij. D.A.M. De chauf feur hiervan zag, dat even later de auto met de vijf dames door tot nog toe onbekende oorzaak het Winscho terdiep in reed. De chauffeur van de taxi, waarin drie personen gezeten waren, stopte onmiddellijk en begaf zich gekleed te water. Hij wachtte af, totdat de auto geheel onder water verdwenen en tot stilstand gekomen was en klom toen op de treeplank. Het mocht hem gelukken, zjj het met groote moeite alle inzittenden te redden en met behulp van omstan ders veilig aan wal te brengen. De inzittenden, mevr. Boon, haar dochter, die chauffeerde, mevr. Post van Leggelo, mevr. Jansma en mevr. Mulder, allen uit Hoogezand, kwa men met den schrik vrij en werden bij het hoofd van de school, den heer Groen binnengebracht en van droge kleeren voorzien, waarna zij per auto naar Hoogezand terugkeer den. Als bijzonderheid kan nog vermeld worden, dat één der dames onlangs ook met een auto in het Winschoter diep was geraakt. Door den electrischen stroom gedood. Woensdagmiddag heeft te Heeze een einstig ongeluk plaats gehad. De 35-jarige gehuwde monteur P. Tbijssen, vader van vijf kinderen, is bij het leggen van een bovengrondsche leiding aan een onder stroom staanden draad van het lichtnet blijven hangen. Het slachtoffer werd spoedig naar het ziekenhuis te Heeze gebracht, waar men gedurende vijf kwartier heeft ge tracht de levensgeesten op te wekken, echter vergeefs.

Breskensche Courant | 1936 | | pagina 1