Kerk- en Schoolnieuws. Binnenland. Provinciaal Nieuws. Gewestelijk Nieuws. Na den oorlog tusschen Italië en Abessinië. o— Rechtszaken. Gemengd Nieuws #=i Kleine Aities 1 OOSTBURG. Ambtsjubileum. Ds. W. van 't Sant, van 1911 1914 predikant alhier thans predikant bij de Ger. Kerk te 's-Gravenhage-West, vierde gisteren zijn zilveren ambtsjubi leum. IJZENDIJKE. Benoemd. Benoemd tot tijdelijk onderwijzer aan de Bijzondere Neutrale School alhier de heer Vos, wachtgelder te Sas van Gent. PREDIKBEURTEN Ned. Herv. Kerk. Zondag 21 Juni 1936. Biervliet 9.30 uur Ds A. Vrijlandt. Breskens 9,30 uur den heer S. Riemens, Cand. tot den H. Dienst. I,30 uur Zondagschool. 5,30 uur Ds Castelein. Cadzand 9,30 uur Ds Visser. Hoofdplaat 8,30 uur Ds Snijdelaar. Nieuwvllet II,— uur Ds Derksen. Oostburg 9,30 uur Ds Faber. Retranchement 9,30 uur Ds van der Ven. Schoondijke 10,uur Ds Snijdelaar. Waterlandkerkje 9,30 uur Ds van Yperen. IJzendijke 2.— uur Ds Castelein. Groede 9,30 uur Ds Derksen. Ev. Luth. Gemeente. 9,30 uur Da L. C. Dufour. Het Britsche kabinet besluit tot opheffing der sancties. Het Britsche kabinet heeft zich met algemeene stemmen uitgespro ken voor een opheffing der sanctie maatregelen tegenover Italië. Koninklijke belangstelling. Naar wij vernemen, is H. M. de Koningin bereid gevonden een plaat of schilderij van een Nederlandsch kunstenaar beschikbaar te stellen voor de verloting, verbonden aan den ver koop derzomerpostzegels. Bestelkaarten of briefkaarten voor zakadasjes, die als bewijsnummer voor deelname aan die verloting gelden, kunnen alsnog wor den ingezonden, maar moeten beplakt zijn met drie zomerpostzegels van 6 cent (10 cent). Het conflict in het visscherij- bedrijf. Er zijn enkele reeders te IJmiui- den, die getracht hebben hun stoom- treilers aan een aantal opvarenden te verhuren, daar zij geen kans zien de staking te breken, omdat zij dan f 1000 moeten betalen. Tot nu toe zijn deze pogingen niet gelukt. Er is maar een schip, dat op de oude voorwaarden vaart, namelijk deAm- stelstroom, doch daar bevindt zich de eigenaar als schipper aan boord. Behalve dit schip is sedert 8 Juni geen stoomtreiler naar zee gegaan. In een gehouden vergadering van het stakerscomité is besloten, dat een aantal opvarenden van in de laatste dagen binnengekomen sche pen zich, geheel los van het sta- kingscomité, tot de organisaties zou den wenden met het verzoek onmid dellijk nieuw contact te zoeken met de reedersverceniging. De reeders- vereeniging heeft gisterochtend een bestuursvergadering gehouden. Een van de bestuursleden deelde mee, dat het bestuur te allen tijde bereid is me.t organisatiebesturen overleg te plegen maar niet met het sta kerscomité of met een groep opva renden. Een van de bestuursleden van de Chr. bond van transportarbeiders deelde mee, dat het desbetreffende verzoek nog niet zal komen. Gisterochtend waren twee stoom!- treilers aan den afslag, welker opva renden zich bij de staking hebben aangesloten. Benzine een haiven cent duurder. In het Staatsblad is afgekondigd de wet van den vijfden Juni 1936, tot financiering van den versnelden bruggenbouw door verhooging der tijdelijke heffing van het bijzonder invoerrecht op benzine. Van heden af zal men dus voor iederen liter benzine een halven cent meer moe ten betalen. De positie van poiderambtenaren. Ged. Staten van Zeeland stellen aan de Prov. Staten voor alle be palingen betrekking hebbende op de positie van polderamlbtenaren op te nemen in het Polderambtenaren reglement, ook die, welke tot nu in het algemeene polder reglement voorkwamen. Tevens stellen zij voor te bepalen, dat een ontvanger-grif- fier slechts voor een bepaalden tijd en onder hunne goedkeuring mag worden benoemd en eerst na vol ledige décharge opnieuw benoemd kan worden. De weg Philippine—Driekwart. Ged. Staten stellen voor den weg Philippine-Driekwart in beheer en onderhoud bij de provincie te ne men, omdat de gemeente het onder houd niet kan betalen en de weg voor Zeeland en voor Zeeuwsch- Vlaanderen in het bijzonder, van groot belang is te achten. Werkloosheid. Bjj de arbeidsbemiddeling in Z. Vlaanderen stonden gedurende de maand Mei 1936 als werkzoekenden ingeschreven Axel 82, Biervliet 23, Boschkapelle 45, Breskens 47, Clinge 28, Graauw en Langendam 34, Hoek 97, Honte- nisse 63, Hoofdplaat 27, Hulst 87, Koewacht 2, Nieuwvliet 4, Oostburg 15, Ossenisse 3, Philippine 40, Re tranchement 5, Sas van Gent 103, St. Jansteen 35, St. Kruis 2, Sluis 43, Stoppeldijk 20, Westdorpe 73, IJzendijke 3, Zaamslag 35, Zuid- dorpe 16, Zuidzande 4, totaal 936; Ter Neüzen 700, algemeen totaal 1636. BRESKENS. De ,,Graf Zeppelin". Gistermorgen passeerde onze ge meente het luchtschip „Graf Zeppe lin" op zijn tocht van Zuid-Amerika naar Frankfort. Het was een verrukkelijk gezicht deze luchtreus in het zonlicht te zien voorbijvaren. BIERVLIET. Poldervergadering. Dinsdag werd bij den heer J. Rijn berg de algemeene vergadering van de Ameliapolder gehouden. Het dijkge- schot werd, evenias het vorige jaar, vastgesteld op f 11 per h.a. Besloten werd over te gaan tot conversie van een leening, groot f 2200,—, welke momenteel uitstaat tegen 4 pCt. Aanbesteding. Door het bestunr van de Beukals- polder werd Woensdag bij den heer j. Faas aanbesteed, het maken van een duiker met buizen van scampbecon in den dijk tusschen Beukels- en Kom- polder. De raming bedroeg f 650.—. Ingeschreven werd door A. Brugge, Breskens f 839,— W. Hoevenagel. Biervliet 804, C. Dleleman 746,— Th. Wieleman, Hoofdplaat,, 735,— Gebr. de Ruijsscher Biervliet,, 664.35 A. Warrens, Ossenisse 550.— P. Cornelis, Hoofdplaat 525, Behoudens goedkeuring gegund aan P. Gornelis te Hoofdplaat. Ouders leert Uw kinderen [zwemmen, 't Is niet enkel aardigheid, 't Is geen luxe, 't is geen geintje 't Is VOOR ALLES, veiligheid. (CLINGE DOORENBOS). SCHELDESTROOM SINT KRUIS. Raadsvergadering. Op 16 Juni kwam de Raad in vol talllge zitting bijeen. De ingekomen stukken gaven tot geen opmerkingen aanleiding en werden voor kennisgeving aangenomen. Door den heer P. Herman was een verzoek ingekomen om ondersteuning tot verpleging in het ziekenhuis te Oostburg. Uit de aanwezige gegevens bleek, dat de diaconie der Herv. Ge meente, waartoe Herman behoort haar onverbruikte gewone inkomsten aanwent tot vermeerdering van bezit, waarom de raad met 6 tegen 1 stem. die van dhr. Duininck, besloot in dit geval geen ondersteuning te geven uit de gemeente fondsen, daar deze gelden moeten op gebracht worden door de belasting betalers. Een andere aanvraag om ondersteuning wordt aangehouden tot nader onderzoek. Een wijziging begrooting 1935 wordt goedgekeurd. Ingekomen is een teekening en be grooting tot verbouwing der openbare schoolde kosten zouden f 4000, bedragen, waarin niet begrepen Is den aanleg van centrale verwarming. Hierbij werd ook behandeld een schrijven van den Heer Inspecteur van het L. O. Beslocen wordt het werk niet uit te voeren voornamelijk om de onzekere positie der school, wat het aantal leer lingen betreft en ook met oog op eventueele concentratie van scholen, waarover de bekende staatscommissie is Ingesteld „Bezulnigtngswet 1936" beraadslaagt. Goedgevonden wordt alleen de beslist noodzakelijke herstel lingen uit te voeren. Teneinde de jeugd uit de danstenten te houden besluit de raad het even tueel tekort te dekken van een garantie ad. f 20. voor het hebben van een zweefmolen op de a.s. kermis. Om gemeld bedrag bijeen te garen circuleert een lijst bij de ingezetenen. Bij ie rondvraag wordt de heer de Bruijne de zedelijke medewerking van den raad toegezegd bij zijn pogen tot het oprichten van een vereeniging tot bevordering van vreemdelingenverkeer, waarna de zitting gesloten wordt. GROEDE. Spoedvergadering van den Raad der gemeente Groede, op 18 Juni 1936, des namiddags te 7Vs uur. Voorzitter de heer M. Wagtho. Tegenwoordig alle leden. De Voorzitter opent de vergade ring en deelt mede, dat deze spoed vergadering is belegd in verband met een schrijven van Ged. Staten van Zeeland, over den bouw Ge meentehuis. Hij leest vervolgens dit schrijven voor, luidend als volgt: „Wij onthouden onze goedkeuring aan de besluiten van den Raad Uwer gemeente d.d. 24 Januari 1936 N. 66/2, 66/3 en 66/4, respectievelijk tot verkoop van het bestaande gemeen tehuis, tot het aangaan van een geld- leening en tot den aankoop van grond voor den bouw van een nieuw gemeentehuis. Wij voegen daaraan de mededee- ling toe, dat wü bereid zijn een ander plan, hetzij tot verbouw van het bestaande raadhuis, hetzij indien dit onmogelijk blijkt, tot het bou wen van een nieuw gemeentehuis in gunstige overweging te nemen, mits van te voren kome vast te staan, dat zoowel de ontwerper, als de aannemer en de uitvoerders Ne derlanders zullen zijn en dat bij den bouw zooveel mogelijk Nederland- sche materialen zullen worden ge bruikt". Weth. de Vlieger stelt voor, den Gem. architect thans een teekening te laten maken van den nieuwbouw van het gemeentehuis, desnoods met eenige wijzigingen der bestaande tee kening. De Voorzitter zegt nog nadere toelichting te hebben gevraagd te Middelburg, waarbij hem werd mee gedeeld, dat het een bekwaam1 archi tect moet zijn. Weth. de Vlieger meent, dat de Ie Lijs ten allen tijde bjj een deskun dige inlichtingen kan vragen. Een nieuwe architect kost wederom veel geld. Hij vindt het zoo vreemd, dat het verbouwplan te Aardenburg, al waar toch ook met een Belgische architect wordt gewerkt en daar het raadsbesluit is genomen met slechts 4 tegen 3 stemmen, terwijl daarna door 2 of 3 raadsleden bij Ged. Sta ten beroep is ingesteld, toch is goed gekeurd. Hij meent dan ook, dat Ged. Staten met twee maten meten. Ook de heer de Milliano vindt het onbegrijpelijk. De heer de Milliano vraagt of de le Lijs een diploma heeft, waarop de heer Brakman ant woordt, dat de le Lijs zijn diploma als bouwkundige heeft. De heer Brakman meent, dat het toch al duidelijk is gebleken, dat van het verbouwplan totaal niets kan komen. De Voorzitter meent, dat zoowel uit het nieuwbouwplan als verbouw plan de noodige aanwijzingen kun nen worden geput. Weth. de Vlieger zegt, dat het verbouwplan is afgestemd en daar blijft hij bij. De heer Brakman gaat geheel ac- coord met hetgeen Weth. de Vlieger zegt. De heer Brakman meent, dat het beter zou zijn indien van beide plaatsen een nieuwbouw teekening werd gemaakt en zoonoodig een commissie te benoemen uit den Raad, die alsdan met den architect een onderzoek in zal stellen en van advies kan dienen. De heer Becu meent ook, dat het beste is, dat beide plannen worden omgewerkt er is dan aan den wensch van Ged. Staten voldaan. De Voorzitter meent, dat het goed zou zijn, Ged. Staten inlichtingen te verzoeken aangaande de onthouding van hunne goedkeuring, dit in ver band 'met een eventueel beroep. De heer Becu vindt het verschrik kelijk dat deze tegenkantingen alle maal zijn ontstaan en feitelijk door Wethouder Lombaard. Ook de hou ding van Mr. Dieleman laat veel te wenschen over, want deze heeft ter gelegenheid van het 25-jarig ju bileum van den Burgemeester van Breskens tegen een raadslid van Breskens gezegd, dat het nieuwe gemeentehuis te Groede er nooit zal komen. Wethouder Lombaard zegt, dat hij er nooit met iemand over heeft gesproken, doch dat hij er tegen is en blijft dat het gemeentehuis van de Markt verdwijnt. Hij zegt, altijd het belang van de gemeente te hebben behartigd, waarop Wet houder de Vlieger en dhr. Becu als uit een mbnd spraken, dat zij van het gezegde van Lombaard niet veel geloofden, waarna Wethouder de Vlieger het feit naar voren brengt, waaruit ten duidelijkste blijkt, dat Lombaard het gemeentebelang niet steeds heeft gediend of dient, van hetgeen Lom-baard soms zegt ge loofd Wethouder de Vlieger het zijne; hij heeft tientallen jaren met Lombaard in verschillende besturen gezeten dat hij wel weet wie Lom baard is. Na nog eenige discussie wordt door Weth. de Vlieger voorgesteld, een schrijven te richten aan Ged. Staten of zij er genoegen mede kun nen nemen, dat alsnog een teekening ter goedkeuring wordt ingezonden van het verbouwplan, alsook van het nieuwbouwplan, welke alsdan door den architect de le Lijs worden uit gewerkt. Dit voorstel ondersteund door den heer W. van Haneghem en den heer Becu, werd aangenomen met 6 stemmen, terwijl Weth. Loimbaard zich onthield van stemming. Van dit besluit zal dus bericht worden gezonden aan heeren Ged. Staten, tevens het verzoek inhoudend de redenen te mogen vernemen omtrent de onthouding hunner goedkeuring der genomen raadsbesluiten. TERNEUZEN. De nieuwe burgemeester. Bij K B, van 15 Juni is met ingang van 1 Juli benoemd tot burgemeester van de gemeente Terneuzen, mr. P. H. W. F. Teilegen. De nieuwbenoemde burgemeester van Terneuzen ls een broeder van den Griffier der Staten van Zeeland, dr. B. D. H Teilegen. Mr. Teilegen is 41 jaar, gehuwd en vader van 2 kinderen. Hij en zijn echt- genoote zijn den gereformeerden gods dienst toegedaan, en de nieuwe burge meester, hoewel niet bij een politieke partij aangesloten, staat het dichtst bij de beginselen der Anti-revolutionaire partij. Boekbespreking. Vické Baum. De carrière van Doris Hart. Ingen. f 1,90 Geb. 2,90. Ultg. van W. de Haan, Uitg. Mij Utrecht Deze roman van Vické Baum speelt zich af te New-York. Wij leeren hier in de hoofdpersoon kennen, Doris Hare dienster in een restaurant en model van den Russlschen beeldhouwer Ne- miroff. Doris Hart weet, dat hij haar groot ste liefde is, doch Nemiroff begrijpt het niet. Daarom wil zij, ten koste van alles, omhoog, en zij, met haar aardig- sten en haar fascineerende vrouwelijk heid maakt „carrière". Zij wordt een groot zangeres. Tenslotte komt het oogenblik, waarop zij alles opoffert om Nemiroff te redden. Dit is het hoogte punt van haar stormachtig leven. Het is een spannend en zeer voor treffelijk boek. Aanleg van wegen. Het voor den aanleg van een we gennet in Abessinië ontworpen plan, dat in twee jaar moet worden uitge voerd, omvat 2800 K.M. breede we gen en zal een uitgave medebren gen van 11/2 milliard lire. Er zullen 125.000 arbeiders aan werken, t.w. 50.000 Italianen, 50.000 inboorlingen en 25.000 voor het meerendeel Ita lianen, die transportwerkzaafnheden zullen verrichten. Arrondisseraents-Rechtbank te Middelburg. Zitting van Vrijdag 19Juni. De volgende zaken werden behan deld J. Ph. C., 48 jaar, assuradeur, wo nende te Oostburg, werd verdacht dat hij op 12 April 1.1. te Schoondijke als bestuurder van een auto, daarmede rijdende over den openbaren weg SchoondijkeOostburg hoogst roeke loos en onvootzichtig met groote snel heid is blijven voortrijden, ofschoon over dien weg hangende stoom en rook van den tram hem net behoorlijk uit zicht benam over den weg, tengevolge waarvan hij niet heeft waargenomen, dat vóór hem op dien weg zich bevond een vronw genaamd Ivonne Maijnkx, door welk een en ander hij met groote snelheid tegen die vrouw is aangereden, waardoor deze geworpen werd op een daar passeerenden sroomcram en een of meer wagens over haar zijn gereden, waardoor die vrouw zoedanige uit- en inwendige kneuzingen bekwam, dat zij aan de gevolgen daarvan is overleden. Eisch 3 mnd. gev. straf met intrek king rijbewijs voor 1 jaar. Mr. Dieleraan Jr. verdedigde den verdakhte, achtte het feit niet bewezen en vroeg vrijspraak. F. P. J. v. L., 25 jaar, werkman, te Boschkapelle, gedetineerd, werd ten laste gelegd dat hij op 17 November 1935 te Boschkapelle opzettelijk brand heeft gesticht in de schuvr van Josep- hus Truijman, in welke zich bevonden vee en landbouwproductenvoorts werd dezen verdachte ten laste gelegd dat hij op 5 April 1.1. opzettelijk brand gesticht in de schuur van den land bouwer Borm te Boschkapelle, in welks schuur zich een stal bevond met vee en goederen, welke verbrand zijn. Eisch 6 m. gev. straf met beschik baarstelling van de Regeering. W. J K 28 jaar, predikant, wonen de te Renesse, werd ten laste gelegd dat hij op 16 Mei 1.1. te Renesse, ter wijl door den Minister van Binnen- landsche Zaken goedgekeurde oefening werd gehouden ter bescherming tegen luchtaanvallen, opzettelijk niet heeft voldaan aan de verplichting door den burgemeester schriftel k van hem ge vorderde uitvoeringen van de wet te verleenen en opzettelijk in strijd met voorschriiten omstreeks 10 uur des avonds de lamp in een kamer doen bra iden, zonder de glazen deuren door goed sluitende gordijnen af te sluiten, waardoor de lamp licht naar buiten uitstraalde Eisch f 50 of 20 d. (hoogst» Prijs f 0 40. XtsluhLtallni Mooie kinder P. JANSEN, Da kapper, Boulevard j, :oop, bij Heeren- Puike nieuwe A DE HONDT, Gro bij H. Voor Schrijf ben voor- deelig adres: JjEEUW M 66 Zuidzande. Een jong inbrekertje. De re cherche van het bureau Adelaarsweg te Amsterdam heeft gisteren een 11- jarigen jongen uit Tuindorp-Oostzaan gearresteerd, verdacht van een inbraak in de Zonnewegschool. waarbij ver scheidene sporrartikelen ontvreemd werden. Tijdens het verhoor legde de knaap een volledige bekentenis af, daaraan toevoegende reeds meermalen gestolen te hebben. Ook uit een patronaatsgebouw had hij eenig geld weggenomen. De jongen is op last van den officier van justuie overgebracht naar het observatiehuis in de Vosmaerstraac. Aanvaring bij Sas van Gent. Tijdens de vaart op het Kanaal Gent— Terneuzen is de sleepboot Concordia nabij Sas van Gent in aanvaring ge komen met het motorschip Wuta. De Concordia liep averij op boven de waterlijn. Tengevolge van dit ongeval werd de kapitein gewondhij moest naar het ziekenhuis worden overgebracht. Ernstig ongeluk door onvoor zichtigheid. Een 14-jarige jongen E. Hilvorink. reed Donderdag te Borne achter een vrachtauto die vaart vet- minderde bij een bocht. Om langs den auto heen te kunnen rijden, zwenkte de jongen naar links. Daardoor botste hij tegen een vrachtauto die in de tegenovergestelde richting reed. Met een schedelbreuk en andere kwetsuren is de jongen naar een ziekenhuis te Hengelo vervoerd. Zijn toestand is uiterst zorgwekkend. Lijk gevondetjn sloot langs den gemeente Eindhov 1 den den 22-jarigei 11 hoven. De man leed aan daardoor vermoedjl raakt. illen en loot ge- Trap van een p droge ider de gevon- lit Eind- gezicht. De paardens! itink te Zwolle heeft E op de markt te Meppel iard dat hij nauwgezet be rap ge kregen midden in t, waar door zijn neusbee lij hevig bloedde. De maiusteloos was neergevallen ;rechaus- see-kazerne binni waar hem de eerste dge hulp is verleend. Ernstig ongelchrmorgen reed de arbeiden H., oud 14 jaar, die zich laar zijn werk te Hengelo ren, met groote snelheid vracht wagen op de A straat. Toen de vraclotseling moest remmen, ltser zijn vaart niet zoo spiinderen en hij haalde den e linker zijde in op het dat van den anderen kant net aan hangwagen kwart De knaap raa en aan hangwagen en vr met het gevolg, dat hij t< anhang- wagen botste en fen den grond werd gesmir ernsti ge» toestand weien naar het ziekenhuis te ervoerd, waar hij drie uur [geluk is overleden. Brooddronken ders in België. Men scie N. R. Crt. Reeds eerder op de excessen, waarto uta-ver schil tusschen Ni i België in de Belgische en leidt. Een van de plaa in het bijzonder van de n te lij den heeft, is het b levaarts- oord Meersel-Dre eeds het vorige jaar brood ederlan- ders onder het gulden beteekent 20 pilskjandelijk- sche processies mmpische Lourdes-oord ern orden. Een en ander i elijk een gevolg van het Meersel- Dreef van de Bai Ireda uit in betrekkelijk k< s te be reiken en dat dez oor haar karakter van bei rd beter ingerichte café's 11 meeste Belgische grens] Vrijwel iederen Zondag e aepaalde dagen van de wee n ook in Meersel-Dreef eevan be- 'iang en vele bew de Ne- deriandsche grem ten zich door het groote kil verlei den, meer bier t< iren dan wenschelijk is. Ui d, welke ontaardt in baldi tas der halve aan de or< i dag. Aanvankelijk t slgische gendarmerie hiert jor al te luidruchtige pers< ie grens te leiden. Sinds >rt gele den. de gemeen ter uit Meerle door twee ken Bra banders, de ber ikkelaars H. uit Ginneken, met een boksbeugel werd lat hij in het militaire hasp itwerpen moest worden o; zijn op last van den proc Konings speciale maatrege :en. Zoo is de gendarmerie ige hon derden inwoners ievaarts- plaatsje met dril op Zon en processiedagei meer versterkt en vooi aid, dat ieder Nederlande na 5 uur des middags in reef be vindt, voorzien it in geldi ge grensdocumel

Breskensche Courant | 1936 | | pagina 2