BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. Winnifred de Pelskoningin. Verschijnt iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. Telefoon 21. Postgiro 50895 Uitgave E. BOOM-BLIEK - Breskens FEUILLETON Provinciaal Nieuws. 45ste Jaargang Dinsdag 16 Juni 1936 Nummer 4144 ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden 1.25. Buiten Breskens per drie maanden I 1.40 Franco per post per jaar I 5.00 Buitenland per jaar f 6.50 Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regels 10,75. Iedere regel meer I0;15 Ingez. Med. 30 ct. per regel Abonnements-advertenties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels I 0.40 (bij vooruitbetaling) Een bezoek aan de gehakt-in- blik fabriek voor werkloozen. o Een redacteur van het A. N. P. is dezer dagen in de gelegenheid ge steld tegenwoordig te zijn bij een onverwacht bezoek, dat de minister van sociale zaken, mr. Slingenberg, in I] muiden heeft gebracht aan de fabriek voor de vervaardiging van het gehakt in blik voor de distributie aan werkloozen. De minister was hierbij o.m. vergezeld van prof. dr. H. C. L. E. Berger, directeur van den veeartsenijkundigen dienst, en de heeren G. W. F. van Hoeven, referendaris bij de afdeeling werk verschaffing en steunverïeening en Meijer de Vries, hoofd-inspecteur voor de werkverschaffing, terwijl mede aanwezig waren vertegenwoor digers van het N. V. V., het R. K. Werkliedenverbond en het Christe lijk Vakverbond. De minister deelde in zijn inlei ding mede, dat dit bezoek zonder voorafgaande aankondiging plaats had, teneinde 'n juisten indruk te kunnen krijgen van de werkzaamhe den. Waar het hier de fabricage be treft van een consumptie-artikel voor werkloozen en waar den laatstentijd hierover verschillende berichten in de pers zijn gelanceerd, waren mede de besturen van de vakcentrales uit- genoodigd, opdat deze zich een per soonlijk oordeel zouden kunnen vor men over alles, wat met de bereiding van dit artikel in verband staat. Vervolgens zette prof. Berger uit een, dat het een primaire eisch is, dat alleen in consumptie wordt ge bracht datgene, dat als voedingsmid del geschikt is en dat voldoet aan de daarvoor gestelde eischen. Evenals zulks voor alle ander vleesch ge schied, worden ook hier de noodige keuringen toegepast en spr. kan de verzekering geven, dat bij deze fa- fricage alleen runderen worden ver werkt, welke absoluut geschikt zijn voor de consumptie. Eerst is er een keuring in Beverwijk, iwaar de koeien geslacht worden, daarna is er nog een ivan den gemeentelijken keu ringsdienst 'en ten slotte is er in het bedrijf een controleur van de vee houderijcentrale, ivan welke centrale ook het spek afkomstig is. Ook het vleesch, dat in een vriesinrichting 59. Roman van H. COURTHS-MAHLER met autorisatie uit het Duitsch vertaald door Mevr. J. P. WESSELINK-v. .Rossum 0 Den volgenden morgen stond Sal- ten stipt te acht uur voor het bosch huis. Nelli Bridge had zijn buis han dig versteld en gestopt. Hij had dit buis weer moeten aantrekken, daar hij het op de jacht niet kon missen. Onder dit buis droeg hij zooals nu altijd, een soort vest van bont, dat Nelli Bridge voor hem' had ge maakt uit geschonden vellen en dat bij de groote koude hem goede diensten bewees. Hij was wel zeer gehard, maar hij moest toch op zijn zwerftochten warme kleeren hebben. Salten had zijn ski's reeds aange daan. Mr. Bridge kwam achter hem aanrijden met de slede. Nu ver scheen ook Peter Hartau met zijn dochter. Hij droeg een korte broek m'et slobkousen van bont, een trui, een vest van bont en een kort buis. Op zijn hoofd droeg hij een bonten is geweest, is aan een nauwgezette keuring onderworpen. Verder wordt er voortdurend toezicht gehouden op de hygiëne in het bedrijf overeen komstig artikel 19 van de vleesch- keuringswet en het daarop geba seerde koninklijke besluit. Bij een onderzoek, dat spr. perstonlijk heeft ingesteld, heeft hij kunnen constatee- ren, dat het bedrijf aan alle eischen voldoet. Vcorts houdt de vleesch- Iceuringsdienst toezicht op het ge bruikte materiaal en op de sterilisa tie door middel van steekproeven. Tot dusver is bij deze controle alles steriel bevonden. Onder leiding van den heer De Bruin, die het bedrijf exploiteert, bracht het gezelschap hierna een be zoek aan alle afdeelingen der fa briek, waarbij geconstateerd werd, dat het gesprokene volkomen in overeenstemming ,was met de werke lijkheid. De minister toonde zich voldaan over den gang van zaken en wensch- te den heer De Bruin ook verder succes met de exploitatie van dit be drijf, hetwelk thans een dagelijksche productie heeft van 7000 kg. welke echter spoedig tot 10.000 kg. zal worden opgevoerd. Na afloop van het bezoek hadden we een kort onderhoud met de ver tegenwoordigers der vakcentrales. Dezen gaven allen als hun mee ning te kennen dat bij de onderha vige productie eisch moet zijn, dat 't te verwerken vleesch niet minder is clan hetwelk de arbeidende klasse in het algemeen in de winkels koopt. Voorts verklaarden zij, dat zij bij dit bezoek de overtuiging hadden ge kregen, dat dit bedrijf volkomen met dezen eisch rekening houdt, .zoowel wat kwaliteit als de wijze van berei ding betreft. De zomerpostzegels in het gedrang, o Het Comité voor de Zomerpost zegels deelt ons mede, dat er bij de bevolking verwarring dreigt te ontstaan, nu de P.T.T. tegelijkertijd twee extra postzegels uitgeeft, n.l. den zomerpostzegel en den jubileum postzegel, gewijd aan het 300-jarig bestaan der Utrechtsche Universi- muts met oorkleppen en zijn handen staken in bonthandschoenen. Een paar gelijke handschoenen had hij in de hand en gaf die aan Salten. ,,Die heb ik voor u meege bracht, opdat u niet weer stijve han den zult krijgen. Mijn dochter heeft er een koord aangenaaid, opdat u ze niet kunt verliezen". Salten boog en hing de handschoenen dadelijk om. Zijn oogen dankten Winnifred meer dan zijn woorden. ,,Ik neem de handschoenen dankbaar aan. Wel heb ik, zooals u ziet, zeer dikke wollen handschoenen, maar die zijn al wat ruim geworden en laten de koude lucht door. Deze zullen mij betere diensten bewijzen, zoodat ik niet meer mis zal schieten, naar ik hoop". Hij trok de wollen handschoenen uit, stak ze in zijn zak en trok de bonthandschoenen aan. Daarbij keek hij met groote innjgheid Winnifred aan. Zij was gelijk gekleed als haar vader. Een dik wollen sportcostuum, bestaande uit trui, sportbroek en korten rok omhulde haar slanke ge stalte. Haar voeten staken in hooge lederen laarzen, die nog door slob kousen van bont, die tot aan de knieën reikten, bedekt waren. Over de witte wollen trui droeg zij een korte bontmantel, die tot aan den hals was gesloten en een breeden teit. Deze laatste postzegel wordt zonder toeslag verkrijgbaar gesteld, terwijl de postambtenaren opdracht hebben hem te pousseeren. Als iemand dus zonder meer een post zegel van 6 ct. of 12'/2 ct. vraagt, krijgt hij den Utrechtschen universi teitszegel. Er zijn velen, die dezen bijzonderen zegel aanzien voor den zomerpostzegel en omdat cle eigen lijke zomerpostzegel duurder is en niet vanzelfsprekend door den loket- am'btenaar wordt aangeboden, wor den heel wat universiteitszegels ont vangen, als men zomerpostzegels be doelde te koopen. Het Comité merkt dit duidelijk, doordat vele bestel- kaarten voor zakatlasjes, die recht geven op deelname in een loterij, beplakt zijn met drie jubileumzegels in plaats van drie zomerpostzegels. Deze bestelkaarten moeten terzijde worden gelegd en de inzenders zijn de dupe van de ontstane verwarring. Er wordt daarom' nog eens met na druk op gewezen, dat wie zomerpost zegels bedoelt, ook' zomerpostzegels moet vragen. De zomerpostzegels zijn duurder, omdat de opslag be stemd is voor noodlijdende kunste naars en hulpbehoevende t.b.c.-lij ders. Een fokdag van groot formaat. Men schrijft ons De fokdag die Donderdag 18 juni op de Griffioenweide te Middelburg zal worden gehouden belooft er een te worden van groot formaat. Veel zijdig, groot, modem van opzet, an ders dan anders I Walcheren is het veerijkste gebied van Zeeland. Ruim 1100 veehouders houden een veestapel van ongeveer 14500 stuks. Van de inkomsten van het rundvee moet de Walchersche boer in de allereerste plaats bestaan. Een gezonde, productieve veestapel vertegenwoordigt een belang van de allereerste orde. Die komt er niet vanzelf. Daar is doelbewuste fokkerij en teeltkeus voor noodig. En die vereischt weer verschillende techni sche maatregelen en een stevige goed gefundeerde organjsatie. Het is verheugend dat de be'angstelling hier voor op Walcheren sterk groeiende kraag had, die kin en ooren nog omhulde. Een bontmuts bedekte het blonde haar en omlijstte het frissche, bloeiende gelaat. Zij had natuurlijk ook bonthandschoenen aan. Zij zag er allerbekoorlijkst uit. De knecht bracht nu een mand m'et proviand naar buiten, die in de slede werd gezet. Salten hielp Winnifred bij het aan doen van de ski's, terwijl Hartau de zijne vastmaakte. Mr. Bridge, die bijna onherkenbaar was door zijn dikke kleeren, werd duidelijk ge maakt, dat hij zich in het gevolg van de drie skiloopers moest hou den. Hij moest de paarden duchtig aanzetten. En toen ging het in snelle vaart over het sneeuwveld voort, de als een gloeiende bal opkomende zon tegemoet. Men kon den adem der drie menschen zien. Het was een windstille dag en daarom was de koude draaglijk. Het was een heerlijke tocht door het besneeuwde woud. De drie men schen spraken maar weinig met el kaar, riepen elkaar slechts eenige woorden toe en achter hen vloog de slede even snel als zij over het hard geworden sneeuwkleed voort, dat alle oneffenheden van den grond wegnam. Zonder rust te houden gingen de drie menschen hun doel tegemoet. is. De resultaten daarvan zijn niet uitgebleven. Daarvan willen de voor aanstaande fokkers op 18 Juni ge tuigen. Door ongeveer 75 veefokkers zijn bijna 200 runderen voor de fokdag aangegeven. Daaronder 20 stieren, pl.m. 120 melkkoeien en 43 stuks jongvee. Bovendien zullen 16 fokkers een groep fokvee, bestaande uit 3 tot 12 dieren laten zien. Ook komen er 7 familiegroepen en 4 groepen van stierenvereenigingen, bestaande uit een vereenigingsstier en 8 koeien. Onder de pl.m. 120 koeien zjjn er ruim 60 met bekende productie. Er zijn koeien bij die meer dan 8000 L. melk met boven 3,6 pCt. vet gege ven hebben. Bijna 1 k.g. boter per dag. De op productie gecontroleerde koeien zijn ingedeeld in 5 productie klassen. Deze zijn kenbaar aan ge kleurde rozetten op de kruin. Ook de prijsklassen van de exte rieur beoordeeling zullen door ge kleurde linten aan de koppen wor den kenbaar gemaakt. 's Morgens vanaf 9 uur worden door 2 commissies eerst de indivi- dueele klassen gekeurd en daarna de groepen. Wie de dieren goed wil bestudeeren moet daarbij zijn. 's Mor gens zijn de dieren in de individueele klassen opgesteld, terwijl men 's middags de fokgroepen bewonderen kan. De voorbrenging van de bekroon de dieren en van de fokgroepen begint cum half drie. Daar ziet men het puikje van de Walchersche vee stapel defileeren. Een uiterst leerzame dag voor alie veehouders en hun kinderen. Mooi, interessant en ook leerzaam voor het stadspubliek. De haven van Terneuzen. De geruchten als zou in de haven van Terneuzen een algemeene sta king zijn uitgebroken, zijn van allen grond ontbloot. Wel heeft de plaat selijke afdeeling van den Centralen Bond van Transportarbeiders mede gedeeld dat een staking is uitgebro ken, doch bij informatie is geble ken, dat slechts een kleine groep arbeiders, meest aangeslotenen bij genoemden bond, zich niet voor werk hebben aangemeld. De werk zaamheden aan de schepen geschie- Wel vroegen de heeren het jonge meisje of zij niet een poosje wilde uitrusten, maar zij schudde lachend het hoofd en vloog hen overmoedig vooruit, zoodat zij sneller moesten gaan om haar in te halen. Eindelijk kwamen zij aan de plaats, waar gisteren de strijd had plaats gehad tusschen Salten en den beer. Onaangeroerd lagen de op gestapelde takken over het doode dier. Salten herademde. Hij had ge vreesd, dat ondanks zijn maatrege len tot bescherming de beer door roofdieren zou zijn opgespoord. Peter Hartau onderzocht met scherpen blik de plek van den strijd. De sporen van den beer en van Sal ten waren duidelijk te zien. Hij zag heel goed, dat het heet had moeten toegaan en toen Winnifred nu naar de slede ging om' de proviand uit te pakken, zei hij zacht tot Salten: „U hebt een zwaren strijd gehad, Mr. Salten gelukkig, dat het goed is afgeloopen". ,.Ik heb 't u gisterenavond in te genwoordigheid van Miss Hartau niet in alle bijzonderheden willen vertellen. Op het beslissende oogen- blik gingen mijn ski's los en viel ik op de knieën. Wel kon ik in deze houding het roofdier mijn mes in het hart steken, maar hij viel over mij heen, zoodat het bloed over mijn gelaat stroomde. Mrs. Bridge den op normale wijze. Van ver uit den omtrek komen de werkloozen uit geheel Zeeuwsch-Vlaanderen naar de dokken om te trachten werk te verkrijgen. Hoewel er momenteel een twintigtal zeeschepen, waaronder eenige van ruim 10.000 ton, geladen en gelost worden, geeft deze be drijvigheid in hoofdzaak werk aan de Terneuzensche havenarbeiders, zoodat zeer velen teleurgesteld moesten worden. De commissie van toezicht op de arbeidsbemiddeling, bestaande uit werkgevers en werknemers, heeft in haar vergadering van Zaterdagmid dag vastgesteld, dat van staking in de haven van Terneuzen geen sprake is. Het „Hbld." schrijft nog: Het optreden van Belgische zijde om hier tot een algemeene staking aan te zetten, is over het algemeen met groote terughoudendheid beant woord. De ouderen onder de Terneuzen- sche havenarbeiders hebben den ouden, welvarenden tijd nog gekend, toen in de haven van Terneuzen dagelijks eenige zeeschepen ter los sing binnenliepen, aan welke periode door het optreden van Belgische zijde een einde was gemaakt, terwijl men de speciale spoorwegtarieven, die voor Terneuzen evenzeer golden als voor de Belgische zeehavens, na den oorlog niet meer wenschte in te stellen. Dat was voor deze zee haven de groote slag, die nog steeds in hevige mate doorwerkt. Thans treedt opnieuw duidelijk aan het licht van welken invloed de maatregelen van Belgische zijde in zake de spoorwegtarieven voor Ter neuzen zijn. De arbeiders, die de bedrijvigheid in de haven voor den oorlog hebben gekend, toen vele honderden transportarbeiders daar hun bestaan vonden, voelen er thans uit den aard der zaak weinig voor zich solidair te verklaren met het land, waaraan men den teruggang van de havenbeweging te Terneuzen heeft te danken. Deze overweging heeft bij de transportarbeiders den doorslag ge geven om tegenover elke stakings actie afwijzend te staan. Op het oogenblik zijn in de haven 700 tot 800 arbeiders aan het werk. Dit zijn nagenoeg alle ter plaatse beschikbare krachten, alsmede vele arbeiders uit omliggende gemeenten. gilde het uit, toen ze mij zag thuis komen. Niettegenstaande ik zoo goed mogelijk met sneeuw het bloed had afgewasschen, waren er toch nog sporen van overgebleven en zij geloofde, dat ik verwond was. Mooi was het in elk geval niet om te zien". Peter Hartau keek met welge vallen naar den jongen man en zei herademend: ,,ik zeg nog eens: Ge lukkig, dat u ongedeerd bent geble ven". Salten nam nu de dennetakken van den dooden beer weg. Het was een prachtexemplaar. Hartau en zijn dochter bekeken hem met bewon dering. Nu gebruikten zij allen te zamen een ontbijt. Voor dit doel namen zij plaats op de banken in de slede en gebruikten de mand als tafel. Ook Mr. Bridge moest mee aanzit ten. Gedurende den ganschen tijd keken echter Hartau en Salten voortdurend voorzichtig de omge ving af, daar het voor hen niet uitgesloten scheen, dat de berin op zoek naar haar makker ronddoolde. Hun geweren hadden zij voor alle zekerheid geladen bij de hand. Maar zij zeiden er het jonge meisje, als bij stilzwijgende afspraak, niets van. (Wordt vervolgd).

Breskensche Courant | 1936 | | pagina 1