BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. Verschijnt iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. Telefoon 21. Postgiro 50895 Uitgave E. BOOM-BLIEK - Breskens Sport. Klaas de zoon van den Molenaar Gemengd Nieuws 45ste Jaargang Vrijdag 12 Juni 1936 Nummer 4143 ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden I 1.25 Buiten Breskens per drie maanden t 1.40. Franco per post per jaar f 5.00 Buitenland per jaar I 6.50 Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1-5 regels (0,75. Iedere regel meer f0;15. Ingez. Med. 30 ct. per regel Abonnements-advertenties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels f 0.40 (bij vooruitbetaling) Op reis door de Zeeuwsche wateren. o Zeer tot onzen spijt konden wij van de uitnoodiging van de Staten van Zeeland, om Dinsdag een reis met de „Prins Willem I" door de Zeeuwsche wateren te maken, geen gebruik maken. Teneinde onze lezers een beschrij ving van deze mooie tocht te geven ontleenen wij aan dc Vlissingsche en Middelburgsche Crt. het volgende: De talrijke gasten werden aan boord verwelkomd door den direc teur van den Provincialen Stoom- bootdienst den heer de Jonge. En na voorstellen en kennis maken, was het aan boord al spoedig één groote familie bestaande uit leden van Ge deputeerde Staten (de heeren Stie- gier, Vogelaar en den griffier Telle- gen), burgemeesters (de heeren mr. Dusseldorp van Goes, Dregmans van Koudekerke, Desrnit van Knocke met twee Schepenen van die bad plaats), den directeur van het Ne- derlandsch Loodswezen den heer Arntzenius, vertegenwoordigers ran diverse vereenigingen voor vreemde lingenverkeer, hoofdingenieurs van Provinciale- en Rijkswaterstaat, jour nalisten, enz. Een zeer gemengd gezelschap dus. dat in de beste stemming de reis aanvaardde. En tot deze goede stem ming heeft het weer niet weinig bijgedragen. Want, zag het er aan vankelijk bewolkt en niet bijster hoopvol uit, al spoedig kwami het zonnetje door, dat ons verder heel den dag niet meer verlaten heeft en alles fleur en kleur gaf. Van Vlissingen ging het door het Kanaal door Walcheren via Middel burg naar Veere, waarvan de fraaie kerk reeds van verre herkenbaar is. In de sluis nabij Veere kregen wij nog gezelschap van den mijnenleg- ger Thor. Even voor wij Veere pas seerden om de Zandkreek in te draaien, voeren wij voorbij de Ma- rine-Iuchtvaartbasis te Veere, waar drie ranke watervliegtuigen bemand gereed lagen om op te stijgen. En het was voor de gasten aan boord een alleraardigst gezicht, toen de toestellen kort daarna full speed over het water schoten zoodat het schuim Wit opspatte, om1 zich even later sierlijk en precies gelijk in de lucht te verheffen. Wolphaartsdijk (werd gepasseerd waar de door ons schip veroorzaakte golven grillige figuren teekenden langs den rand der schorren-. En verder ging het via Katscheveer naar Zierikzee. Maar eer wij zoover wa ren, vroeg een nuchtere bezigheid onze aandacht. Zon, lucht en water maken hongerig en het behoeft dus geen betoog, dat .de lunch die door de goede zorgen van den Provin cialen Stoombootdienst geserveerd werd (hetgeen ook straks geschiedt als de dienst voor -het publiek ge opend wordt), alle eer werd be wezen. 0 Tijdens den koffiemaaltijd verwel komde mr. Stieger, lid van Gedepu teerde Staten, de aanwezigen, waar bij hij zich in het bijzonder richtte tot Burgemeester en Schepenen van Knocke, er op wijzend, dat deze autoriteiten nu een aangenaam uit stapje voor hun vele badgasten lee- ren kennen. Spr. vestigde er de aandacht op, dat voor dezen tocht geen reclame wordt gemaakt om er een slaatje uit te slaan, uit commercieele over wegingen dus, maar dat dit uitslui tend om ideëele redenen geschiedt En daarom: meende mr. Stieger een woord van protest te moeten doen hooren tegen het besluit van de ver eeniging De Nederlandsche Dag bladpers, welke haar leden gead viseerd heeft aan dezen tocht niet deel te nemen. Met deze reisjes wil het bestuur onzer provincie, Zeeland bekend mlaken bij vreemdeling en Nederlander; want nog tfc weinigen Weten hoeveel schoons de Zeeuwsche wateren bieden. Met een opwekking om propaganda te maken voor deze tochten, waaruit onze landgenooten kunnen leeren dat ook binnen de eigen grenspalen veel moois valt te genieten, eindigde mr. Stieger. De burgemeester van Knocke, de heer Desmit, wees er op dat Knocke weliswaar veel moois biedt, maar dat de bezoekers toch behoefte hebben aan ontspanning in den vorm van uitstapjes. Daarom is het goed te weten, dat in het nabije mooie Zee land een aangename verpoozing nto- gelijk is. Spr. heeft van deze reis de beste indrukken gekregen en zegt namens 't gemeentebestuur van Knocke zijn volle medewerking toe om deze tochten te doen slagen. Spreker ziet hierin niet alleen een belang voor de provincie Zeeland, maar zeer zeker ook voor Knocke. Bovendien verdient deze poging om op prettige wijze contact tot stand te brengen tusschen de buurvolkeren ook om andere redenen alleszins waardeering. 0 Ons schip had de reis intusschen voortgezet en Zierikzee bereikt, in welk stadje met zijn talrijke fraaie oude gebouwen ongeveer een uur werd vertoefd. En toen begon ongetwijfeld het mooiste en interessantste gedeelte van den tocht. Want buitengaats, over de Oosterschelde, Roompot, Deurloo en Westerschelde, ging het terug naar Vlissingen, een zeereis van ongeveer 3 Va uurl Zoo ziet men Zeeland werkelijk op een onvergete lijk fraaie wijze. Bij iedere wending van het schip ontrolt zich een ver rassend nieuw vergezicht voor het oog, een waar festijn van zon, lucht en water; visschersschepen worden gepasseerd waarvan de bemanningen groeten; groote scholen meeuwen begeleiden de scheepjes. En de tocht langs de verschillende badplaatsen van Walcheren, is een attractie op zich zelf. Men passeert achtereen volgens Domburg, Westkapelle, Zoutelande, Valkenisse, Dishoek, waar het badleven in vollen gang is, en de prachtige, hooge duinen nabij Zoutelande verdienen zeker afzon derlijk vermeld te worden. Dan komt Vlissingen in zicht waar het badleven eveneens in vollen gang is. De stad biedt vanuit zee komend, een alleraardigsten aanblik, waartoe het Wandelhoofd met het talrijke pu bliek en de vele vroolijk in den wind wapperende vlaggen niet weinig bij draagt. Langs He Boulevards werd de haven bereikt, waar het 16.000 ton groote Duitsche stoomschip „Pennland" aan het lossen was; een geweldige tweepijper en een prachtig schip dat juist 200 passagiers van New-York in Vlissingen aan wal had gezet. En hiermede was een eind geko men aan de reis die tusschen 15 Juli en 31 Augustus ook door het publiek kan worden gemaakt. De tochtjes zijn ontworpen van Breskens uit. De bedoeling daarvan is tweederlei: den Zeeuwsch-Vlamin gen de gelegenheid bieden er van te profiteeren en de gasten van de Bel gische badstedenkust aan te trekken, 0 Onze indruk van dit door prachtig zomerweer begunstigd reisje is deze het moge voor vreemdelingen, En gelschen, en Franschen en Belgen, en voor Nederlanders van buiten Zeeland een zeer aantrekkelijk tochtje wezen: stellig niet minder aanbeve lenswaard is het voor de duizenden Zeeuwen, die de liefelijke schoonheid hunner eigen stroomen, strand en duinenkusten zelf nog nauwelijks of heelemaal niet kennen I 0 Aan het noenmaal, hetwelk in de kajuit genuttigd werd, heeft mr. Stie ger, staande halverwege de trap tus schen boven- en benedenkajuit, 'n vriendelijk toespraakje gehouden tot de Belgische en Nederlandsche gasten en tot de pers, daarbij zacht moedig vermanend lakende de groo te boven-Moerdijksche dagbladen welke, slechts winstbejag in deze organisatie ziende, haar medewer king onthouden hadden, daarentegen lovende de Zeeuwsche pers, die gaar ne haar steun verleende. Burgemeester Desmit van Knocke heeft in zijn vriendelijk-Vlaam'schen tongval namens het college van Bur gemeester en Schepenen dier ge meente dank gebracht voor de uit noodiging, waaraan het met vreugde gevolg had gegeven, „vreugde, die voortdurend nog toenam door het genieten van de innige schoonheid van de provincie Zeeland". POSTERIJEN. Rijkspostspaarbank: Gedurende de maand Mei werd op spaarbankboekjes te AARDENBURG. Ingelegd f 15872.46 Terugbetaald f 19883.47 Minder ingelegd dan terug betaald f 4011.01 Nieuw uitgegeven spaarboekjes 3. BRESKENS. Ingelegd f 80550,41 Terugbetaald f 78222,12 Meer ingelegd dan terug betaald f 2328.29 Nieuw uitgegeven spaarboekjes 31. IJZENDJJKE. Ingelegd f 14726 57 Terugbetaald f 13085,52 Meer ingelegd dan terug betaald f 1641,05 Nieuw uitgegeven spaarboekjes 6. OOSTBURG. Ingelegd f 13800,07 Terugbetaald f 10394,41 Meer ingelegd dan terugbet. f 3460,66 Nieuw uitgegeven spaarboekjes 10. SLUIS. Ingelegd f 5491,33 Terugbetaald f 10523.87 Minder ingelegd dan terug betaald f 5031,87 Nieuw uitgegeven boekjes 2 SCHOONDIJKE. Voetbal. Zondag 7 Juni werd alhier gespeeld de wedstrijd Schoondijke I—Biervliet I voor de nederlaagwedstrijden georga niseerd door de vereeniging Schoon dijke. Schoondijke is direct in den aanval en weet de tegenpartij op eigen helft terug te dringen. Eenige flinke schoten leveren evenwel geen doelpunten op de paal en lat komen Biervliet te hulp Toch weet Schoondijke een 2—0 voorsprong te verkrijgenmet deze stand wordt gedraaid. Na de rust komt Biervliet er beter in en weet al gauw de stand op 2—3 te brengen. Nog eenmaal maakt Schoondijke gelijk maar daarna weet Biervliet van geen ophouden en het wordt 35. Met een weinig tact had Schoondijke dit kun nen voorkomen door zich een weinig meer op de verdediging toe te leggen. Bovendien moeten de Schoondijksche jongens er aan denken dat zonder voldoende oefening niets te bereiken is. De meeste spelers waren na de 191. Maar Klaas werd daardoor zoo overmoedig, dat hij vergat waar hij zat. Plots verloor hij zijn evenwicht en viel in zee. Oom Rink behield zijn kalmte. Hij gaf vliegensvlug het stuurrad over aan Jacob. „Achteruit, menschenl" riep hij. „Dames, sta me niet in den weg, dat bemoeilijkt het reddingswerk. Achteruit alle maal!" Toen oom Rink overboord keek, zag hij Klaas met zijn hoofd boven water komen. Oom Rink schreeuwde vast zijn bevelen naar Klaas. „Zwemmen blijven, Klaas, doorzwemmen". Oom Rink greep naar de redlijn en wierp die over boord. Mis. Net dook Klaas weer onder. Nogtoaals gooide oom Rink de lijn naar Klaas. 192. En nu greep Klaas de lijn. Een zucht van verlichting ontsnapte al len aan boord. Oom' Rink niet het minst. Klaas hield stevig het touw vast en zwomi met één arm. Jacob gaf de ladder aan. En spoedig kroop Klaas door en door nat tegen de schuit op. Hij had veel zeewater binnengekregen. Een van de heeren trad naar voren. „Laat U mij maar even bij hem. Draaier." zei de. heer, „ik ben dokter en zal Klaas wel spoedig beter maken". rust uitgespeeld; dit kan alleen worden verholpen door geregeld te oefenen. Met dit elftal moet meer ce bereiken zijn. Het tweede elftal van Schoon dijke speelde te Oostburg de laatste competitiewedstrijd en wist met 10 man een gelijk spel te verkrijgen. Motorrijder tegen een vracht auto gereden. Op den Amsteldijk Zuid te Nieuwer Amstel is de heer G. Buis, woonachtig te Amsterdam, met zijn motorrijwiel tegen een voorbijrij dende vrachtauto gereden. De heer B. werd over den weg geslingerd en kreeg een schedelbreuk. Per auto werd hij naar een ziekenhuis te Amsterdam over gebracht. Het motorrijwiel werd ver nield. Knaapje door een tractor over reden. Te Huizen stak het 10-jarig knaapje G. Bunschoten de Langestraat plotseling over, toen een tractorwagen van de vrachtrijdersfirma J. Baas nader de. De bestuurder K. B remde, doch kon niet verhinderen, dat knaapje werd aangereden door het rechtervoorwiel. Het moest bewusteloos en met een zware hoofdwonde en beenkneuzingen naar de Majella-stichting te Bussum worden vervoerd. Gepantserde smokkelauto. Zondagnacht kwam bij Bocholtz een gepantserde Nederlandsche smokkel auto over de Duitsche grens. De grens beambten hebben per auto een achter volging ingezet. Bij Laurensberg kon den zij den smokkelauto in beslag nemen. Deze bevatte 25.000 kg. koffie, welke frauduleus over de grens gebracht was. De bestuurder kon in de duister- ontsnappen. Meisje door auto aangereden en gedood. Nabij Deventer is een 17-jarige dochter van een woon wagen-bewoner die in de richting van Snippeling fietste, op den rijksstraatweg Deventer—Holten aangereden door een auto bestuurd door den heer A. G. uit Amsterdam. Volgens oogetuigen fietste zij geheel rechts van den weg. Zij werd gegrepen en nagenoeg vermorzeld. De dood trad bijna onmiddellijk in. Overspannen vrouw uit een raam gesprongen. Tijdens een huiselijken twist, op de eerste étage van een perceel in de Ten Katestraat te Amsterdam, tusschen den bewoner en z ,n huishoudster, is de vrouw zóó overstuur geraakt, dat zij aan de achter zijde van het huis uit het raam is ge sprongen. Zij kwam op een platje te recht en liep geen ernstig letsel op. Het bleek echter noodig, de vrouw ter observatie naar het Wilhelmina-gasthuis £e vervoeren. Verdronken. In de buurtschap Ofwegen onder de gemeente Wou- brugge is de 19 jarige C. v.d. Voom bij het schoonmaken van een boot over boord gevallen en in de diepte verdwenen. Eerst na eenigen tijd werd hij opgehaald. Hoewel de spoedig ont boden geneesheer geruimen tijd trachtte door kunstmatige ademhaling de levens- weer op te wekken, mocht dit niet gelukken. Lijk gevonden. Uit een sloot aan den Veurschenstraatweg te Veur is opgehaald het lijk van een naar schatting 50-jarlgen man. Na onderzoek bleek het te zijn de 55-jarige C. A. M., ambtenaar bij de Leidsche duinwater leiding maatschappij, wonende te Lelden Op het lijk is eenig geld gevonden benevens een aanstelling en penning van onbezoldigd rijksveldwachter. Omtrent de oorzaak tast men in het duister. Het lijk is naar het lijkenhuisje te Leidschendam vervoerd. De koffiedrinkende dief. Sinds eenigen tijd schaduwt de politie te Rotterdam den 58-jarigen R. aldaar, die van eenige inbraken en oplichtingen wordt verdacht. Deze man heeft in totaal reeds 25 jaar in de gevangenis doorgebracht, zoodat de politioneele belangstelling steeds gericht is op de

Breskensche Courant | 1936 | | pagina 1