Gevonden en Verloren. Buitenland Binnenland. Gewestelijk Nieuws Burgerlijke Stand. Rechtszaken. Gemengd Nieuws Kerk- en Schoolnieuws. BRESKENS. Gepromoveerd. Gisteren promoveerde te Delft tot Doctor in de Technische Wetenschap pen de heer J. D. Jacobs Jz. van Breskens. PREDIKBEURTEN Ned. Herv. Kerk. Zondag 14 Juni 1936. Biervliet 9.30 uur Ds A. Vrijlandt. Bresken* 9,30 uur Geen dienst. I,30 uur Zondagschool. 5,30 uur Ds Derksen, Doopbediening Aangifte hiertoe Zaterdagavond van 77,30 uur bij den Ouderling J. Ph. Wesdorp. Cadzand 9,30 uur Ds Visser. Hoofdplaat 8,30 uur Ds Snijdelaar. Nleuwvllet II,— uur Ds Derksen. Oostburg 9,30 uur Ds Faber. Retranchement 9,30 uur Ds van der Ven. Schoondijke 10,uur Ds Snijdelaar. Waterlandkerkje 9,30 uur Ds van Yperen. Groede 9,30 uur Ds Derksen. Ev. Luth. Gemeente. 9,30 uur Da L. C. Dufour. bestuur evenwel afwijzend geant woord. De stakers hebben een manifest samengesteld, waarin zij hun eischen samenvatten. Zij vragen totale her ziening van de loonregeling en toe kenning van een algemeene en on middellijke verhooging der loonen met 35 pCt. voor de slijpers, 25 pCt. voor Idle 8 kanten-slijpers en 20jpCt. voor de sorteerders van klein bril jant. Ook voor de anderen wordt loonsverhooging ,geëischt. In de zoogenaamde diamantbuurt, nabij het Centraal Station en de Plantin-Moretuslei, was het Woens dag den geheel-en dag door buiten gewoon druk, daar honderden sta kers in de omgeving van het bonds- lokaal van den algemeenen diamant- bewerkersbond samenschoolden. Po litie en gendarmerie zorgden voor He- handhaving van de orde. Het bestuur van den algemeenen diamantbewerkersbond heeft in den loop van den dag bekend gemaakt dat het weigert de staking te erken nen. Het bestuur maant de leden aan het resultaat van de bijeenkomst van de officieel paritaire commissie op Vrijdag bepaald, af te wachten. Volgens hetzelfde bestuur zou de stakingsbeweging in de diamantin dustrie dan haar hoogtepunt hebben bereikt en geen verdere uitbreiding meer nemen. De Prinses wordt Zwanenbroeder Het ligt in het voornemen van H.M de Koningin en H.K.H. Prinses Juliana om bij haar bezoek op 17 Juni a.s. aan 's-Hertogenbosch, des voormiddags de bekende veemarkt aldaar te bezichtigen. Tevens ligt het in de bedoeling van H.M. en de Prinses een kort bezoek te brengen aan de Cathedrale Basiliek van St. Jan, teneinde de restauratie werken in oogenschouw te nemen en vervolgens het gebouw van de illustre Ltevevrouwebroederschap te bezoeken, alwaar het onderscheidingsteeken en de oorkonde van Zwanenbroeder aan H.K.H. de Prinses zal worden aange boden, waarmede een aloude traditie door Prins Willem van Oranje begon nen en door de opvolgende vorsten van het huis van Oranje-Nassau voort gezet, zal worden bestendigd. Ook wijlen Z.K.H. de Prins was Zwanenbroeder en wijlen H.M. de Koningin-Moeder heeft de Koningin vergezeld, toen deze onderscheiding indertijd aan de Koningin werd uitge reikt. Onthulling gedenkraam in de Nieuwe Kerk te Delft. H.K.H. Prinses Juliana zal 20 Juni a.s. de onthulling bijwonen van de ge denkramen in de Nieuwe Kerk te Delft. De opening van de Moerdijkbrug. De burgemeester van Breda heeft bij de opening van het kantoor van den A.N.W.B. aldaar, op 4 Januari J.l. de hoop uitgesproken, dat de Kon. Ned. Toeristenbond bij de openstelling van de Moerdijkbrug zou zorgen, dat een groot aantal automobilisten en andere weggebruikers van de nieuwe verbinding gebruik maken om Breda te komen „overrompelen". Als gevolg hiervan heeft de A.N.W.B den burgemeester van Breda aange boden, ter gelegenheid van de open stelling van de Moerdijkbrug, welke half November van dit |aar kan worden verwacht, een stertocht voor alle vor men van toerisme te organiseeren, op overeenkomstige wijze als op lb Juni a.s. bij de opening van de Waalbrug te Nijmegen zal geschieden Nieuwe onderkoning Maarschalk Badoglio is op zijn wensch ontheven van zijn functie van onder koning van Ethiopië. Maarschalk Gra- ziani is thans als zoodanig benoemd. Ernstige aanvaring. Te Weenen is een schip tegen een pijler van een van de btuggen over de Donau gebotst en in tweêen gebroken. Van de 32 leden van de bemanntng worden er 8 vermist. Van Zeeland niet geslaagd. Van Zeeland, de Belgische kabinets formateur heeft zich gisteren om kwart over een naar het koninklijk paleis begeven en koning Leopold medege deeld, er niet in te zijn geslaagd een kabinet samen te stellen. Prinses Juliana Prinses Juliana heeft deelgenomen aan een reünie van een groep jaarge- nooten uit Haar Leidschen studietijd, in den Beukenhof te Oegstgeest. De reisbelasting. De Vereeniging van Nederlanders, huiseigenaren en hypotheekhouders in het buitenland heeft aan de Tweede Kamer een adres gezonden, waarin zij verzoekt het wetsontwerp tot heffing eener reisbelasting niet aan te nemen. Einde van het Nationaal Crisis-Comité Dinsdag heeft de eind-vergadering plaats gehad van het algemeen comité van het Nationaal Crisis-Comité, waar in aangenomen werd het voorstel van de financieele cemmissie om de reke ning en verantwoording overeenkomstig het rapport van den accountant goed te keuren. Nadat de voorzitter had medegedeeld dat het H.M. de Koningin behaagd had mr. E. E. Menten, lid penning meester van het Nationaal Crisis-Comité te benoemen tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw en den heer H. J. Vooren, oudste firmant van het accountantskantoor H. J. Vooren te 's-Gravenhage, tot officier in de orde van Oranje-Nassau, werd door den voorzitter een slotwoord gesproken, waarna ook door de eere-voorzlcster H.K.H. Prinses Juliana de aanwezige leden werden toegesproken. Boekbespreking. C. Borstlap. „Een schip vaart uit". Geb. f 2,90, Ingen. f 2,00. Uitg. C. A. J. v. Dishoeck, Bussum. In dit werk heeft de schrijver het persoonlijk verhaal van een stuurmans leerling en het leven tusschen de stalen wanden van een vrachtschip, op weg naar onze Oost, meesterlijk afgebeeld. Vanaf die bescheiden plaats geeft hij de vaart langs de kusten en over zeeën weer. Hij observeerd de officieren en de bemanning. Men leeft met den schrijver mede, het zeemansleven, niet verhelend de fouten, niet verzwijgend het goede. Het is een fragment zeemansleven, het leven van de vreugde over de groote wateren, maar ook de harde mistroostigheid om veel wat ontbeerd moet worden. Het is een eerlijk document van wat reeds eeuwen lang tot Holland's glorie wordt gerekend de zeevaart, Hij, die voelt voor de zee, mag niet nalaten dit werk te lezen S. P. J. Borsten. De Zwemsport. Geb. f 4,90. Uitgever P. N. v. Kampen Zoon, Amsterdam. Een handboek voor de zwemkunst. Een standaard werk over het zwem men In de meest uitgebreide zin des woords. De schrijver behandelt met groote kennis van zaken de zwemsport in al zijn onderdeelen. Voor de leek een onmisbaar boek om een goed zwem mer te worden, terwijl de meer kun dige zwemmer zich als een leek gaat in dit boek bekwamen om een des kundige te worden De schrijver heeft vooral aan de techniek van de zwem sport, en in het bijzonder aan de trai ning ruime aandacht geschonken. Het werk is in linnen prachtband en voorzien van ontelbare voorbeelden en rijk geïllustreerd. BRESKEN3. Crisis Comité. Maandagavond hield het Crisis-Comité een algemeene vergadering, waarin de liquidatie van het plaatselijk comité werd besproken. Uit het algemeen financieel overzicht bleek, dat vanaf de oprichting in Maart 1932 tot 1 Mei 1936 uit eigen midde len steun in natura tot een bedrag van f 1777,95 werd gegeven. Alleen uit dit bedrag werd in 511 gevallen geholpen en wel aan 106 gezinnen. Daarnaast ontving het plaatselijk Comité van het N. C. C. een belang rijke hoeveelheid goederen, bestaande uit deksel, schoeisel en kleeding. waar door het in staat werd gesteld In ruimere mate de nood te helpen leni gen. Door den heer Spoor werd namens de kascommissie meegedeeld, dat de boeken en bescheiden van den pen ningmeester In orde werden bevonden. Bij de bespreking van de al of niet voortzetting van de werkzaamheden van het Comité, werd met algemeene stemmen besloten gedurende de zomer maanden het werk stop te zetten, om dan in de komende winter voor zoo ver de middelen zulks toelaten, het steunwerk weer op te vatten. Door den voorzitter werd den leden dank gebracht voor hun groote mede werking en als blijk van waardeering reikte hij aan enkele leden van het Dagelijksch Bestuur de herinnerings- medallle van het Nat. Crisis-Comité uit. Wat cijfers leeren 1 In het eerste kwartaal van dit jaar (1936) verdronken in Nederland 18 jongens, 7 meisjes, 48 mannen en 11 vrouwen en bovendien 16 auto-drenkelingen. Totaal dus honderd personen. Wat andere cijfer* leeren I In het eerste kwartaal van 1936 werden met levevsgevaar gered in Nederland 33 jongens, 8 meis jes, 51 mannen en 9 vrouwen. Bovendien uit auto's die te water waren gereden werden 94 per sonen gered van een wissen dood. Totaal dus 195. SCHELDESTROOM. BRESKENS. Wegwedstrijd. Uit goede bron vernemen wij, dat in het begin der maand Juli alhier een groote wegwedstrijd zal gehouden worden. AARDENBURG. Poldervergadering. In de op 10 Juni 1.1. gehouden jaar vergadering van den Aardenburgschen Havenpolder werd de rekening 1935/ 36 overgebracht. De ontvangsten bedroe gen f 493,28, de uitgaven f 352,79 dus een goed slot van f 140,49. Het dijkgeschot werd van f5,— teruggebracht tot f 4,50 per H.A. en de nieuwe begrooting in ontvang en uitgaaf vastgesteld op f 562,54 waarbij f 82,45 voor onvoorziene uitgaven, De electrische klok op de Kaaipoort. In de laatste raadszitting werd be sloten de toren van de kaaipoort van een electrisch uurwerk te voorzien. Kort daarop heeft de gemeente-archi varis, Dr. A. Mulder, een der raads leden er attent op gemaakt, dat het genomen besluit inhoudt, dat er een gewone stationsklok zal geplaatst wor den, die niet passen zal bij de oude poort met zijn torentje. Dit heeft tengevolge gehad, dat B. en W. daarmede in kennis gesteld zijn, waarvan het resultaat is geweest, dat er nu wel is waar een plm. f 60 duur dere klok komt, maar dan een die bij de oude poort passen zal. CADZAND. Ontslag. Onze burgemeester I. Erasmus, is met ingang van 19 Juli a.s. eervol ontslag verleend. Met dit heengaan is het burgemeestersgeslacht Erasmus, dat hier gedurende 66 jaar heeft bestaan, afgebroken, tenzij de nieuw te benoe men burgemeester ook een Erasmus is. De overgrootvader van den huldi gen burgemeester, de heer J. Erasmus vervulde die functie 6 jaar, zijn groot vader, de heer A. Erasmus, 12 jaar, en zijn vader, de heer J. Erasmus 24 jaar. Ook de nu scheidende zal precies 24 jaar, dus vier perloden, aan het hoofd van onze gemeente hebben gestaan. AARDENBURG. Candidaatstelling. De Vrijzinnig-Democraat van 6 Juni j.l. meldt het volgende: De Federatie Zeeland besloot in haar op 24 Mei gehouden vergade ring voor de eerste acht plaatsen candidaat te stellen 1. Mr. P. J. Oud. 2. Mr. A. M. Joekes. 3. F. E. H. Ebels. 4. Mevr. Mr. B. Bakker—Nort. 5. Een onderwijs-deskundige of Prof. Mr. R. Kranenburg. 6. J. Schilthuis. 7. Mevr. E. J. van den Broecke de Man. 8. Mr. M. Slingenberg of D. Kooi man. Getracht zal worden van de ove rige plaatsen er twee aan Zeeuwsche canditaten toegewezen te krijgen. Voor die plaatsen werden aangewe zen R. Gerritsen te Zierikzee en A. Sta verman te Vlissingen. Hierbij kan opgemerkt worden, dat de provincie Zeeland ingedeeld is in de kieskringen Leiden, Dordrecht, D,en Haag, Rotterdam en Utrecht, zoodat bovengemelde „kop" van de lijst nog wel eens wijzigingen zou kunnen ondergaan. OOSTBURG. Over Mei 1936. GEBOORTEN: 1, Pieter, zn. van A. C. van de Voorde en Lena 't Gilde; 1, Anna Suzanna Elizabeth, dr. van J. de Nood >en S. L. de Jonge; 6, Hu- brecht Jan, zn. van P. J. de Ridder en M. C. Provo; 11, Nelly Hen- riette Clara, dr. van R. L. Th. de Smet en C. L. M. Blondeel; 18, Franciscus, zn. van Fr. Matthijs en J. W. Wage; 19, Abraham Jannis, zn. van A. J. Simpelaar en S. C. de Clerck; 20, Winfriede Johanna, dr. van W. J. Woittiez en T. Schmidt; 25, Carla Friedricke Jolina, dr. van H. J. Schout en M. J. R. F. Kohier; 27, Robert Jan, zn. van C. C. Kuiper en C. Schelling. HUWELIJKEN: 14, Iz. W. van Grol 22 jr. j.m. en M. M. Simpelaar 17 jr. j.d.19, J. P. A. Mabelis 23 jr. j.m. met J. Fieret 22 jr. j.d. OVERLIJDEN: 4, Mar. J. du Bois 78 jr., wed van A. Brocké; 8, P. J. Merk 59 jr., wednr. van C. S. Crince; 19, A. Schijve 71 jr., ongeh.28, C. Ha- merlinck 60 jr., man van S. M. A. de Meijer. INGEKOMEN: E. Wignell uit Engeland; M. Hammer uit Traunstein; C. de Jon ge geb. Remijn uit Aardenburg; C. de Jonge uit IJzendijke; El. C. Baas uit Goes; Suz. S. van 't Westeinde uit 's-Gravenhage; M. M. Wille uit Aardenburg; I. W. van Grol uit Re tranchement; J. B. Sturm met gezin uit Waterlandkerkje; M. Steurijs uit Retranchement. VERTROKKEN: 5. M. Rieteco naar Vlissingen; C. S. Nortier naar Knocke; P. J. Brevet naar Eindhoven; M. Bouwens naar Groede; M. Rijk naar IJzen dijke: A. B. de Clerck met gezin naar Eede; R. Dellebeke met gezin naar O. en W. Souburg; E. L. Blaakman naar Hoofdplaat; C. M. S. Buijze naar Axel; El. P. Quaars naar Waterlandkerkje; G. Pollé én J. J. Maene naar Aardenburg. A. A. Marktberichten HAAGSCHE EIERVEILING. Woensdag 10 Juni. De betere vraag van Engeland deden de prijzen voor Iets oploopen. Door het koude weer is de vraag van con- sumente zijde nog niet veel toegeno men. Algemeene verwachting geen lagere prijzen. Men besteedde heden in den Haag: 56'58 58/60 60/62 2,45 2,50 2,50 2,50 2,65 2,45 2,60 bruin 2,50 2,60 2,90 Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Zitting van Vrijdag 12 Juni. De volgende zaken werden behan deld W. Ph. I. V., koopman te Rotter dam, 51 jaar, gedetineerd, werd ten laste gelegd dat hij op onderscheidene data op onderscheidene plaatsen binnen het Arrondissement Middelburg op zettelijk, listiglijk en bedriegelijk aan verschillende personen heeft verteld dat hij meer dan honderd duizend gulden rijk was geweest, dat geld verloren had en nu door toedoen van predikanten reisde in theologische boeken en juri dische boekwerken, zich daarbij zeer vroom voor te doen, alles met de be doeling om geldelijken steun te .ver krijgen, althans te laten blijken dat zulk een ondersteuning hem zeer welkom zou zijn, en zoodoende te Ter Neuzen den predikant Cazemier en L. C. Wa- beke, te Zaamslag den predikant van Dis, J. Scheele, Neeltje Dekker en Fr Wisse heeft bewogen, hem verschil lende bedragen, varieerende van f 1.— tot f5.af te geven. Eisch 1 jaar gev. straf, met aftrek preventieve gev. straf. Mr Adriaanse, verdachtes raadsman achtte het feit niet bewezen. De ver dachte vroeg vrijspraak, waarbij Mr Adriaanse zich aansloot. H. W. K. F. H S., 36 jaar, incas seerder te IJzendijke, gedetineerd, werd verdacht dat hij in de jaren 1935 en 1936 te IJzendijke opzettelijk vele gelds bedragen, welke aan anderen toebe hoorden en welke hij voor anderen incasseerde, onder meer geldsbedragen van f73,46, f 40.-, f 25,-, f 10,— f 8,90, f 4,15, f 5.50, f 25.-, f8, f 11,85 en f 5,25, toebehoorende aan L. B. Verstraete, C. Bron, E Robijn, F. P. Keukelaar, H. M. F. Reijniers, P. J. Hoste, J. A. Bertou, S. H. de Witte, J. A. Herman, C. de Potter en P. A. van Hal zich heeft toegeéigend. Eisch 6 maanden gev straf met af trek prev. gev. straf. Mr Adriaanse pleitte clementie en vroeg een voorw. gev. straf of een gedeelte voorw. gevang, straf. n BRESKENS. Gevonden: Een rijwielplaatje. Inlichtingen ter Secretarie. Brand in een olieslagerij. Gis ternacht is brand uitgebroken in de olieslagerij en graanhandel De Gaasp aan de Diemervaart te Weesper- karspel. De olieperserij en de koe kenmakerij gingen daarbij geheel verloren, met de machinerieën en een groote voorraad veekoeken. De brandweer van'We-esperkarspel was spoedig ter plaatse en wist een gedeelte van het gebouwencomplex, waarin zich o.a. groote hoeveelheden graan en lijnzaad bevonden, te be houden. Het vuur is ontdekt door den heer Eikelhof, den eigenaar der fabriek, die het eerst alarm heeft gegeven. Het bedrijf is tegen schade verze kerd. Fietser zwaar gewond. Op den Dennenweg in Den Haag heeft gis termorgen een ernstige aanrijding plaats gehad. Toen de bestuurder van een bestelauto, zekere J. O. Z. van de Prinsegracht het portier van zijn auto wilde openen, kwam een wielrijder G. M., wonende in de Amazonestraat, aanrijden, die ten einde te vermijden met het portier in aanraking te komen naar het linkerweggedeelte uitweek. Dit had tot gevolg, dat hij in botsing kwam met een hem tegemoet rijdende Vrachtauto, bestuurd door A. J. S, uit de Hemlsterhuisstraat. De wiel rijder liep een zware hersenschud ding op en is door den geneeskundi gen dienst naar het ziekenhuis Zuid- wal vervoerd. Zijn toestand is hoogst zorgelijk. Tegen Z. is proces-verbaal opge maakt. De staking in het visscherijbe- drijf. In verband met de staking in het visscherijbedrijf te IJmuiden is gisteravond ook te Egmond aan Zee een staking geproclameerd. Driehonderd zeelieden van verschei dene organisaties en ongeorganiseer den hebben aan den oproep van het

Breskensche Courant | 1936 | | pagina 2