BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. Émamsmm Algemeene PolitieVeroidening Winnifred de Pelskoningin. De stakingen in België. AKKERTJES Verschijnt iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. Telefoon 21. Postgiro 50895 Uitgave E. BOOM-BLIEK - Breskens EERSTE BLAD. 3emeexv\e ^vesVexv^ FEUILLETON 3©weexi\e 3voe^e* die vervelende kies.... 45ste jaargang Vrijdag 12 Juni 1936 Nummer 4143 ABONNEMENTSPRIJS- Per drie maanden f 1.25. Buiten Breskens per drie maanden I 1.40 Franco per post per |aar I 5.00 Buitenland per jaar t 6.50 Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1-5 regels 10,75. Iedere regel meer f0;15. Ingez Med. 30 ct. per regel Abonnements-advertenties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels 1 0.40 (bij vooruitbetaling) Dit nummer bestaat uittweebladeu CRISIS-COMITE. Het Crisis-Comité heeft besloten zij t werkzaamheden voorloopig te staken. In het najaar zal bekend gemaakt worden, op welke wijze deze arbeid eventueel voortgezet zal worden. 11 Juni 1936 0 In verband met de groote be- teekenis van verschillende nieuwe bepalingen, wordt hieronder de wijziging der Algemeene Politie verordening, zooala deze van de week werd afgekondigd, gepubli ceerd Burgemeester en wethouders van Breskens doen te weten, dat door den raad dier gemeente in zijne ver gadering van 27 April 1936 is vast gesteld de volgende verordening: Wijziging der Algemeene Politie verordening. In de Algemeene Politie-verorde- ning worden met ingang van 1 Juni 1936 de volgende wijzigingen aange bracht I. Art. 1 g en h worden onder scheidenlijk i en jingevoegd wordt g) voetpad: het bestrate, al of niet verhoogde, pad langs een weg, dat geen rijwielpad is II. Art. 10 wordt: Het is verboden op andere dagen dan Donderdag: a. op den weg het bedrijf van 'straatmuzikant of -zanger uit te oefe nen b. te venten, behoudens vergun- 58. Roman van H. COURTIS-MAHLER met autorisatie uit het Duitsch vertaald door Mevr. J. P. WESSEI.INK-v. .Rossum 0 Winni sprong op. „Om Gods wil en u was alleen?" Salten boog het hoofd. „Zooals gewoonlijk, Miss Hartau. Wel dacht ik aan de waarschuwing van uw va der, niet alleen op de berenjacht te gaan. Het prachtige dier scheen om de een of andere reden in zeer ge prikkelde stemming en nam dadelijk een tamelijk aanvallende houding te gen mij aan. Eerlijk gezegd lokte het mij ook geweldig aan, het dier te schieten. Ik dacht er aan, dat u een mooi berenvel voor uw lees hoekje kon gebruiken. Bovendien gunde de beer mij in het geheel geen tijd lange beschouwingen te houden. Na kort besluit legde ik mijn ge weer aan en wilde het steeds nader komende roofdier tusschen de oogen ning, tenzij m'et gedrukte stukken, voedingsmiddelen, 'manufacturen, planten of levende bloemen; III. Art. 10a wordt ingelascht,lui dende Het is verboden in het openbaar het vervoeren van een persoon tegen betaling aan te bieden, tenzij men zich in of naast het voertuig be vindt, waarmede het vervoer ge schieden kan. IV. Art. 13. Het bestaande wordt lid 1toegevoegd wordt een lid 2, luidende Men is als houder van een drank- wetlocaliteit, ook gedurende den slui tingstijd dier localiteit, verplicht de politie, op haar bevel, onmiddellijk toegang tot de localiteit te verleenen, indien deze vermoedt, dat zich al daar andere dan in art. 14 genoem de personen bevinden. V. Op het sub a bepaalde volgt in art. 15: b) wanneer, naar het oordeel van den burgemeester, zich buitenge wone omstandigheden voordoen, op bevel van of vanwege den burge meester, onmiddellijk een drankwet- localiteit te sluiten of te verlaten of er het verstrekken of verbruiken van alcoholhoudenden drank te sta ken; c) zich, op bevel der politie, na de sluiting van een drankwetlocali- teit, onmiddellijk te verwijderen in de door haar aangewezen richting. VI. Art. 21 wordt: Het is verboden: a) zonder behoorlijke reden aan een huis te bellen of op een hek, afrastering, luik of ander deel van een gebouw gerucht te maken; b) in het openbaar iemand uit te jouwen of na te schreeuwen. VII. Art. 21a wordt ingelascht, luidende: Men is verplicht, op bevel van of vanwege den burgemeester, het ver strekken of afsteken van voetzoe kers, Bengaalsch vuur of dergelijke voorwerpen, onmiddellijk te staken. VIII. Art. 37. Het onder a) ge stelde wordt gelezen: een weg of voetpad met water te reinigen op andere dagen dan Vrijdag. IX. Art. 48. Lid 2 wordt: Men is verplicht als houder van een ruimte alsi in lid 1 onder b bedoeld, met uitzondering van ga rages, waar zich niet meer dan twee aan den gebruiker van het gebouw raken. Maar tot mijn schrik merkte ik, dat mijn handen door de vorst wat stijf geworden waren. Er bleef mij echter geen tjjd ze eerst wat lenig te maken ik moest schieten. En voor het eerst, zoolang ik pelsjager ben, en juist op dit kritieke oogenblik miste ik mijn doel Ik verwondde den beer slechts aan den kop, maar niet doodelijk. Hij was nu dubbel geprikkeld en stapte op mij toe. Ik schoot nog eens, trof hem echter weer niet doodelijk, om dat mijn handen eenvoudig den dienst weigerden. Opgericht stond hij nu in ontzettenden toorn voor mij ik moets het op een kamp op le ven en dood laten aankomen. Tot mijn geluk was het dier door de ver wonding reeds wat verzwakt, anders was ik er zeker nie.t heelhuids afge komen. Door den strijd werden mijn handen wat leniger, ik trok mijn mes en kon den beer den zekeren gena destoot geven. Hij ligt ongeveer drie uur van hier verwijderd in het woud. Ik heb hem met takken van den nenhout goed bedekt, opdat de wol ven hem vannacht niet verscheuren. Dat heeft mij lang opgehouden, vooral daar ik zeer voorzichtig moest rondkijken, want ik moest er reke ning mee houden, dat ook de berin nog zou kunnen opduiken". „Maar dat is toch niet gebeurd?' toebehoorende motorrijtuigen bevin den: a. bij iederen ingang duidelijk zichtbaar en onder aanhaling van dit artikel de woorden „Verboden te rooken" te hebben; b. in de ruimte voor onmiddellijk gebruik gereed te hebben een door burgemeester en wethouders te be palen aantal brandbluschtoestellen van door hen goed te keuren soort en capaciteit. X. Art. 51. „verkeer" wordt ver vangen door: voetgangers- of rij- verkeer. XI. Art. 58 vervalt; art. 59 en 60 worden onderscheidenlijk art. 58 en 59; Een nieuw artikel 60 wordt inge lascht, luidende: Het is geoorloofd, in de bebouwde kom, een stilstaand rijwiel op meer dan twee wielen, ingericht voor het vervoer van goederen, of een stil staand voertuig te hebben, niet voor zien van lantaarns, mits geen deel van het rijwiel of het voertuig verder dan 10 m. verwijderd is van het punt van den grond loodrecht on der een buitenshuis brandende lan taarn. 0^ Zijnde deze verordening aan de Gedeputeerde Staten van Zeeland volgens hun bericht van den 28 Mei 1936, no. 193. 3e afd. in afschrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging ge schied, waar het behoort, den 9 Juni 1936. Burgemeester en Wethouders van Breskens, D. H. VAN ZUIJEN, .Voorzitter. J. G. RAMAKER, Secretaris. Waarschuwing. Men geve geen giften en koope geen geschriften van: I. Nederlandsch Leger des Heils, ook optredend onder den naam „Al gemeene Maatschappelijke Hulpver leening". Blaadjes zijn: „De Heils- banier" en „Hulp in Nood". II. Nationaal Reddingsleger. III. Nationaal Leger des Heils. IV. Leger des Heeren (L. d. H.) Deze niet-bonafide instellingen werken ten deele ten eigen bate, ten deele trachten zij door naam' en uniform het publiek te misleiden en verwarring te stichten met het vroeg Hartau, eveneens opgewon den. „Neen, ik kon mijn buit zonder stoornis verbergen. En toen ben ik zoo spoedig mogelijk naar hier ge sneld. Ik zag er wat gehavend uit, de beer heeft mijn buis duchtig ge scheurd gelukkig alleen mijn buis. Mrs. Bridge zit nu thuis en tracht dit weer te herstellen. En nu maak ik nog eens mijn verontschuldiging, dat ik heb laten wachten". Ademloos had Winnifred ge luisterd. Zij drukte de handen op het hart. „Gelukkig, dat u ongedeerd voor ons staat," stiet zij bevend uit. Hij keek haar met stralende oogen aan. „Ik moet wel een bijzondere be schermengel hebben, Miss Hartau, want dezen keer gaf ik geen stuiver voor mijn leven. Maar nu verheug ik knij toch, dat ik een heel mooi beren vel ter uwer beschikking kan stel len". Zij huiverde. Haar vader nam haar geruststellend in zijn arm. „Laat ons blij zijn, dat Mr. Salten behouden bij ons is en vervul nu je plicht als huisvrouw. Ik veronderstel, dat Mr. Salten een honger als een beer heeft meegebracht. En ik heb ook honger, wij hebben met het eten op u gewacht, Mr. Salten". Hiermede beproefde Hartau de bekende „Leger des Heils" (Stichter William Booth). De Burgemeester van Breskens, D. H. VAN ZUIJEN. 12 Juni 1936. 0 Visch- en hengelakten voor 1936/37 ter Secretarie aan te vragen vóór 25 Junt a s. Jachtakten voor 1936/37 vóór 30 Juni a.s. De Burgemeester. 0 Omtrent het verloop der stakingen schrijft de Brusselsche correspondent aan de N. R. Crt. hierover: Over de staking van de havenar beiders te Antwerpen is niet veel nieuws te melden, daar nog geen van de beide partijen aan toegeven blijkt te denken. Aan den havenkant is het Woensdag buitengewoon stil geworden. De meeste schepen, aan de Scheldekade of in de haven ge meerd, zijn thans vertrokken. Bij loods 29 werd Woensdag door eeni- ge werkwilligen de uit graan be staande lading van een klein stoom schip gelost. Alle samenscholingen van meer dan vijf personen verbo den zijnde, was in de omgeving geen enkele staker te zien. Van communistische zijde wordt in strooibiljetten, onder de stakers ver spreid, op de gebeurtenissen in Frankrijk gewezen met het doel .een algemeene staking in alle bedrijven uit te lokken. Voorloopig hebben zij hiermee echter niet veel succes. In het Sportpaleis is Woensdag een groote stakingsvergadering ge houden, welke door ongeveer 10.000 personen werd bijgewoond. Edo Fimmen, secretaris van de Interna- stemming op te vroolijken. Winni fred vermande zich en vervulde haar plichten. Haar handen beefden, maar onder Salten's geruststellenden blik werd zij spoedig kalmer. Hij zat immers ongedeerd tegenover haar. Peter Hartau zorgde er voor, dat de zenuwachtige stemming in vroo- lijkheid overging en in den loop van den avond zei hij tot Winnifred: „Wat denk je er van, Winni dat zou morgen een goede gelegenheid voor een mooie tl skitocht zijn. Wil len we Mr. Salten morgen vroeg naar de strijdplaats vergezellen en den buit helpen opgraven? Mr. Brid ge kan ons volgen met de slede, waarop wij den beer naar huis halen. Want ik zie niet in, waarom wij de wolven en de andere roofdieren den berenham zouden laten, die zal ons zelf smaken". Winnifred knikte levendig. „O ja ik ben er graag bij". „Nu goed dan! Wij zijn dus van de partij, Mr. Salten. Hoe laat zullen wij opbreken?" „CVlet het oog op Miss Hartau haag het niet te vroeg zijn, maar met het oog op het daglicht mogen wij ook niet te laat opbreken. Om acht uur gaat de zon op en om vier uur onder. Wij moeten beslist bij daglicht miet Miss Hartau terug zijn". Kiespijn overvalt U meestal op een tijdstip dat U géén gelegenheid heeft naar den tandarts te gaan. Heem dan een "AKKERTJE" dat helpt U tenminste dadelijk van de pijn af. AKKER-CACHETS zijn bijzondere pijnstillers bij Kiespijn, I loofdpijn, Zenuwpijn, Spierpijn. Nederlandsch Smaakloos ouwel-omhulsel om Product 'j poeder. Ge proeft daardoor "iets. Ze glijden naar binnen. Per^ 12 st. 52 ct. Zakdoosj*20 ct; Volgens recept van Apotheker Dumont tionale Federatie van Transportar beiders, was aanwezig en verklaarde onder luid applaus, dat deze inter nationale organisatie zoo noodig fi nancieel de Antwerpsche stakings beweging zal steunen. De andere sprekers constateerden, dat de .patroons er niet in geslaagd zijn de staking te breken en dat het werk in de haven geheel stil ligt. De stakers zijn vervolgens zonder incidenten uit elkaar gegaan. De wilde staking in de diamant industrie te Antwerpen duurde ook Woensdag voort. Tegen den middag werd het aantal stakers op ongeveer 2000 geraamd. In verschillende slij perijen, o.m. bij de firma's van Dam, van Mierlo, Max Tom, de Daad, ligt het werk grootendeels stil. De staking is overgeslagen tót enkele plattelandsgemeenten in de provincie Antwerpen. Woensdagmiddag heeft het stakings<S>mité stappen gedaan ten einde met het bestuur vau den Antwerpschen Diamantbewerkers- bond in contact te treden. 'Op een verzoek om een onderhoud heeft het „Goed dan, wij gaan dus liever dadelijk om acht uur, opdat wij den ganschen dag voor ons hebben. Vind je het goed, Winni?" Zij haalde diep adem en knikte. „Heel goed, vader". Zij was innig blij, dat zij en haar vader Salten morgen zouden verge zellen, want zij was bang, dat Salten, als hij alleen zijn buit ging halen, de berin toch nog zou kunnen ont moeten. Dan was zij er liever zelf bij. Voor zichzelf was zij zeer dapper en slechts angstig voor menschen die zij liefhad. „Je moet voor wat proviand zor gen, Winni, die kunnen wij in de slede bergen. En als je onderweg moe wordt, leg je je ski's af en gaat in de slee zitten". Zij rekte lachend haar slanke ge stalte. „Ik zal stellig niet moe worden, vader". „Dus, beste Mr. Salten u zegt vanavond nog aan Mr. Bridge, dat hij ons met de slede moet vergezel len," zei Hartau. Salten beloofde het en voor dien avond namen de drie menschen af scheid van elkaar. 0 (Wordt vervolgd).

Breskensche Courant | 1936 | | pagina 1