Gevonden en Verloren Provinciaal Nieuws. Gewestelijk Nieuws HoogwatorgH ij Hn^kens. Gemengd Nieuws Kerk- en Schoolnieuws. SCHOONDIJKE. Landbouwschool. Aan de Landbouwschool alhier is het einddiploma uitgereikt aan de volgende leerlingen: L Baecke te Hoofdplaat. A. J. Bliek te Biervliet, 1'. van Cruijningen te Zuidzande, J. Dees te Groede, J. Dhont te Groede, A. de Feijter te Waterlandkerkje, J. Haak te St. Kruis, I. Haartsen te IJzendijke, A. Haverbeke te Biervliet, G. Knib- be te Zuidzande, J. Moggré te Schoondijke, W. Quaak te Zuidzan de, J. Scheele te St. Kruis, E. de Smet te St. Kruis, A. Salomé te Groede, M. Bonte te St. Kruis, A. Termont te IJzendijke en A. de Hullu te Groede. Bevorderd van III naar IV: R. C. de Bruijckere te Aarden burg, J. den Hamer te Schoondijke, A. van Hoeve te Biervliet, P. de Hullu te Retranchement, P. de Hul lu te Schoondijke, J. Kools te Cad- zand, A. Leenhouts te IJzendijke, D. Luteijn te Nieuwvliet, P. de Mil- liano te Oostburg, C. Pladdet te Zuidzande, C. Quaak te IJzendijke, M. J. Quaak te Zuidzande, A. Ra- mondt te Schoondijke, B. A. van der Slikken te IJzendijke, J. P. Vercou- teren te Retranchement, P. Verhage te Nieuwvliet en J. Vermue te Schoondijke. Bevorderd van II naar 111: G. F. Bonte te St. Kruisi, Z. Dhont te Groede, P. J. Dirkx te Aardenburg, L. de Feijter te Schoon dijke, J. Flikweert te Breskens, A. Haak te St. Kruis, J. Haartsen te Schoondijke, A. J. de Milliano te Oostburg, P. A. Moggré te Schoon dijke, O. T. Plasschaert te Oostburg, M. P. Raes te IJzendijke, Jac. Ra- mondt te Schoondijke, A. van, de Ree te Schoondijke, A. P. Roosen daal te Zuidzande, J. A. Scheele te IJzzendijke, H. H. F. Vercraeije te Aardenburg, A. Haverbeke te Bier vliet en A. van de Vijver te St. Kruis. Niet bevorderd 2. Bevorderd van I naar 11 A. Aemoudts te Sluis, A. O. de Bruijckere te Aardenburg. N. J. de Brujjckere te Sluis, Jac. de Bruijne en K. de Bruijne te Waterlandkerkje, W. Bruijnzeel te IJzendijke, Ed. Buijck te Waterlandkerkje, Pr. L. van Damme te Oostburg, P. Dees te St. Kruis, J. Ph. Dhont te IJzen dijke, U. Doens te IJzendijke, J. Haartsen te Schoondijke, A. J. den Hamer te Schoondijke, Aime Ha verbeke te Biervliet, J. Haverbeke te Biervliet, J. C. Heule te Nieuw vliet, P. I. de Hullu te Groede, H. Maljaars te Oostkapelle, Em. Mullaert te Biervliet, D, Schieman te Groede, B. J. van der Slikken te Schoondijke en L. Lemaire te Schoondijke. Niet bevorderd 2. Op de eerste klasse zijn weder ruim 20 leerlingen toegelaten. PREDIKBEURTEN Ned. Herv. Kerk. Zondag 31 Mei 1936. Biervliet 9.30 uur Ds A. Vrijlandt. Bres kent 9,30 uur de heer I. Verduijn. I,30 uur Geen Zondagschool. 5,30 uur Ds van Yperen. 1 Juni (2e Pinksteren) Geen dienst. Cadzand 9,30 uur Ds Visser. Hoofdplaat 8,30 uur Ds Snijdelaar. Coll. Zending. 1 Juni (2e Pinksteren) Geen dienst. Nieuwvliet 11,— uur Ds Derksen. Oostburg 9,30 uur Ds Faber. Retranchement 9,30 uur Ds van der Ven. Schoondijke 10,uur Ds Snijdelaar. Collecte Zending. 1 Juni (2e Pinksteren) 10 uur: Ds Derksen van Groede. Waterlandkerkje 9,30 uur Ds van Yperen. Groede 9,30 uur Ds Derksen. 1 Juni (2e Pinksteren) 9,30 uur Ds Snijdelaar van Schoondijke. Ev. Luth. Gemeente. 9,30 uur Da L. C. Dufour. indruk van de vele hartelijke bewijzen van sympathie haar betoond, was in het bijzonder getroffen door de groot- sche zanghulde haar op de Dam ge bracht en herhaalde haar bereids aan het comité betuigden warmen dank voor deze geestdriftige en spontane huldebetuiging. Opgelegde arbitrage. De minister van landbouw en vis- scherij heeft een aantal niet georgani seerde landbouwers in O. Zeeuwsch- Vlaanderen arbitrage opgelegd. Tot arbiter is aangewezen prof. mr. I'. S. Gerbrandy te Amsterdam. BRESKENS. Hoog bezoek. Morgenochtend brengt de Minister van Landbouw en Visscherijen een bezoek aan onze gemeente. Om half acht vertrekt de Minister vergezeld van den Commissaris der Koningin en het Bestuur van den Bond van Zeeuwsche Visscherijen per loodsboot uit Vlissingen naar de vischgronden om- de uitoefening der visscherij in oogenschouw te ne men. Daarna wordt doorgevaren naar Breskens, waar men ongeveer 12 uur aankomt. Na den maaltijd wordt een bezoek gebracht aan de Visch- mijn. Op het gemeentehuis wordt met bovengenoemd bestuur een bespre king gehouden, terwijl aan enkele andere personen nog audiëntie zal worden verleend. Omstreeks half vier vertrekt het gezelschaj} weder per loodsboot naar Vlissingen. Van daaruit wordt gereden naar Arnemuiden, waar het gezelschap op het Stadhuis zal worden ontvangen. Veder ligt het in de bedoeling van den Minister om aan eenige arme visschersgezinnen een onverwachts bezoek te brengen. Aanbesteding. Het Bestuur der Waterkeerlng van het Calamiteuze Waterschap Oud en Jong Breskens heeft gistermorgen in het directielokaal in het openbaar aan besteed het herstel, de vernieuwing en het onderhoud tot en met 30 April '37 van de aarde-, kram-, rijs-, steenglooi ing en paalwerken aan de Waterkee- ring van bovengenoemd Waterschap. Raming f 17025. Laagste InschrijverW. M. Dekker, Rotterdam voor f 15888. SCHOONDIJKE. Vergadering. In de deze week gehouden verga dering van Ooft- en tuinbouw ten huize van den heer J. J. van Rosevelt, werd o.m. besloten ln 1937 een ten toonstelling te houden in Biervliet en voorts, om alleen in die gemeenten tentoonstellingen te houden, waar een afdeellng is. Aanbesteding Door den architect J. A. van Baal te Oostburg werd voor rekening van den heer Cam. Cammaert, wethouder te Schoondijke, aanbesteed het bouwen van een woonhuis met annexen ln 4 petceelen. Het werk ls gegund aan L. Verstraete, Hoofdplaat voor perceel 12 en 3 en aan E. Aerts, IJzendijke voor perceel 4. GROEDE. Jaarvergadering. In de alhier gehouden jaarvergade ring van Stemhebbende Ingelande t van het Waterschap Groede en Baanst, werd de rekening goedgekeurd in ont vang op f 56109,25 en ln uitgaaf op f 53478,57, zoodat een goed slot aan wezig was van f 2630,68. De begrooting 1936/37 wordt vast gesteld tot een bedrag van f 36848,17 met een post voor onvoorzien van f 2665,29. Een verzoek tot aankoop van een stukje grond, groot 15 A. 53C.A., wordt aangenomen, evenals een ver zoek tot gedeeltelijke rioleering van de waterleiding nr. 33. De borgstelling van den Ontvanger- Griffier wordt, op voorstel van Ged. Staten van f 8500 gebracht op f9000. Met 32 tegen 27 stemmen en 9 blanco wordt aangenomen het voorstel de couponbelasting voor rekening van het Waterschap te nemen. Bij de rondvraag geeft de heer Fl. Govaert het bestuur in overweging een onderzoek in te stellen naar de moge lijkheid om de gebouwen te belasten. Ged. Staten geven de polders, daarvoor de bevoegdheid zoo zegt hij. Gaarne zou hij dan ook zien, dat een volgende vergadering hierover een rapport ter tafel verscheen- De Voorzitter geeft uitleg omtrent een en ander en zegt, dat overal waar dit wordt toegepast een storm van verontwaardiging opwaait door inzen ding van protesten. Hij zegt evenwel toe een onderzoek in te zullen stellen en volgend jaar hierover een verslag te zullen uitbrengen. AARDENBURG. Poldervergaderingen. Op 26 Mei werd in „de Roode Leeuw" de jaarvergadering gehouden van Bewester Eede bezuiden St. Pie- tersdijk en het le deel van den Papen polder. De ontvangsten der rekening bedroegen f 6467,98, de uitgaven f 5258,01, goed f 1209,97. Met een dijkgeschot van f 4,50 per Heet. en een post voor onvoorzien groot f 259,99 werd de begrooting 1936/1937 ge raamd op f 6168,14. In den Brievers weg zal de grintweg 80 M. verlengd wordt. Van den heer E. Bonte was een klacht bij het Ministerie van Water staat ingediend tegen het polderbestuur. Van Ged. Staten kwam de klacht bij gemeld bestuur, dat voorgelicht door den Prov. Opzichter de zaak naar be- hooren zal oplossen. De klager had ongeli|k. De Ontvanger-Griffier de heer L J. M. Blondeel werd wegens 25-jarigen trouwen dienst verrast met een ets. SINT KRUIS. De polder Beooster Eede en Hooge- land hield 27 Mei de jaarvergadering. De ontvangsten bedroegen f 6936,46, de uitgaven f 5395,25, goed slot f 1541,21. Het dijkgeschot werd terug gebracht van f 3,op f 3,50 per H.A. en de begrooting met f 568,63 voor onvoorzien sluitend gemaakt tot een bedrag van f 6079,33. Gezondheid en kracht wordt [ons deel, En niemand heeft daarvan ooit [te veel, De longen krijgen werk, En alle spieren worden sterk Apothekers en docters zien scheel Zwemmen is de sport der sporten. 2 Juni vangen wij aan. SCHELDESTROOM. CADZAND. 55-jarig huwelijksfeest. Onder vele blijken van belangstelling van de zijde der ingezetenen vierde het echtpaar Neuféglise-van Bodegem alhier zijn 55-jarig huwelijksfeest. De muzlekveieeniging „Vios" bracht de krasse oudjes des avonds een sere nade, waarbij de directeur in hartelijke bewoordingen het sympathieke echt paar complimenteerde en onder de instemming van een groote menigte een mand bloemen en een smakelijke taart aanbood. Een nieuwe reddingsboot. Alhier is gestatiomneerd een nieu we motor-reddingsvlet; zooals onze lezers zich zullen herinneren is het vorig jaar de vlet door brand ver nield. Thans is een nieuw vaartuig voor het reddingswerk aan de kust alhier gearriveerd. Het is een z.g. Heldersche vlet, gebouwd op de werf Laval te Den Helder. Deze nieuwe aanwinst van de Z.-H. Maatschappij tot Redding van Schipbreukelingen, behoort ook inderdaad tot de modern toegeruste reddingsvlettenzij is voorzien van een tachtig P.K. motor, die tegen mogelijk zeewater beschermd is. De waterkoeling heeft op bijzondere wij ze plaats uit eigen tank. Het brandgevaar is tot een mini mum beperkt door het gebruik van olie, waarbij de Parson-motor met benzine slechts behoeft te worden aangezet. De reddingsvlet is driedeelig in gericht, zoodat ook een behoorlijke ruimte voor berging van eventueele geredden bestaat. In verband rmet het feit, dat de vlet in de duinen gestationneerd is, is zij voorzien van sleepbalken om haar naar zee te brengen. Eenige malen is met de nieuwe reddingsvlet proef gevaren, waarbij zij volledig aan de eischen voldeed. OOSTBURG. Hulpkommles. Tot hulpkommies alhier is met In gang van 1 Juni benoemd de heer J. J. Eckhardt te 's Gravenpolder. BIERVLIET. Algemeene vergadering. Ter algemeene vergadering van in gelanden van den Konlnginnenpolder zijn op de voordracht geplaatst voor dijkgraaf: 1. G. Ceulenaere, 2 C. v. Belois, 3. H. v.d. Vijver. Idem voor gezworen: 1. P. Maas. 2. P. Mullaert 3. T Patijn. De aanslag pet H.A. bleef onveranderd f 8,50. IJZENDIJKE. Wielerwegwedstrijd. Het parcours voor de op 3e Pinkster dag a.s te houden wielerwegwedstrijd is thans officieel als volgt samengesteld Vertrek op den provincialen weg langs den tramwissel, vervolgens langs N.C.B -gebouw naar hofstede van Oers, dan Zevenhofstedenstraat, grindweg door Zachariaspolder naar Schorer's graf, terug naar IJzendijke langs hof stede Aug. Buijsse, vervolgens Water poortstraat, Nassaustraat, Verlengde Molenstraat, Koninginnenstraat, Markt, Landpoortstraat, enz. Aankomst op den weg van hoeve Aug. Buijsse naar café Jac. Vermeulen. Wat de moto-bal wedstrijd (voetbal op motoren) betreft, belooft de belang stelling enorm te zijn, gezien de vele toegangsbewijzen die reeds op voor hand zijn verkocht. CADZAND. Vergadering. Op de Dinsdag j I. gehouden ver gadering van het Dagelijksch Bestuur van het Waterschap der Sluis aan de Wielingen werd het zilveren jubileum herdacht van den Ontvanger-Griffier van het Waterschap, Burgemeester Hendrlkse van IJzendijke. De voorzitter, Burgemeester Erasmus uit Oostburg. sprak den jubilaris ln treffende bewoor dingen toe. Als stoffelijk blijk van waardeering bood het Dagehiksch Bi- stuur den Ontvanger-Griffier een kaart- tafeltjj met kaartdoos aan. De jubila ris sprak ten slotte zi|n groote erken telijkheid en dank uit voor de hem gebrachte hulde. SLUIS. Doode:ijk ongeluk. Een droevig ongeluk deed zich voor op den weg van Eede naar Aardenburg en heeft het leven ge kost aan den landbouwer H. alhier. Genoemde H. bevond zich met een wagen, bespannen met twee paarden op dien weg toen door een of andere oorzaak de paarden schrokken en op hol sloegen. De strengen braken af en de wagen vloog tegen een boom. tengevolge waarvan de landbouwer H. een zware hersenschudding opliep en een schouderfractuur. In zorgwekkenden toestand werd dc ongelukkige naiir het Sint Antoiniusgesticht te Oost burg vervoerd, waar hem de laatste Sacramenten werden toegediend In den loop van den dag is H. aan de bekomen verwondingen overleden. De ongelukkige was gehuwd en vader van drie kinderen. GROEDE. Gevonden: Een rijwielbelastingmerk. Inlichtingen ter Secretarie. Marktberichten HAAGSCHE EIERVEILING. Woensdag 27 Mei. De prijzen ondergingen op heden ge houden veiling hoegenaamd geen ver andering. Men verwacht een beteren vraag van Buitenland. Men besteedde heden in den Haag: 57 58 58 60 60/62 2,30 2,30 2,40 2.40 2,65 2.45 2,30 2,50 2,45 2,50 DAGEN vm nam Vanaf 15 Mei begin zomertijd. Zaterdag 30 Mei 10,02 10,36 Zondag 31 1107 1131 Maandag 1 Juni li,57 12.21 Dinsdag 2 12,37 1,01 Volle Maan, Vrijdag 5 Juni a.s, om 6,42. Licht op voor Rijwielen enz. (waaronder begrepen zijn wagens, karren, enz.) Zaterdag 30 Mei nam. 9,38 Zondag 31 9,39 Maandag 1 luni 9,40 Dinsdag 2 9,41 Smokkelaar doodgeschoten. Woensdagnacht bevonden zich eenige rijksambtenaren op den langen Kanaal dijk te Maastricht. Omstreeks twee uur kwam uit de richting van de Belgische grens een bestelauto, waarvan de be stuurder aan het teeken ora te stoppen zich niet stoorde, evenmin als aan de waarschuwingsschoten. Daarop werd de auto onder vuur genomen. Deze reed tegen den leuning van het kanaal en vernielde die over een grooten af stand. voordat Hij tot stilstand kwam. Het bleek dat de bestuurder, de be kende smokkelaar H. B.. oud 26 jaar, en wonende te Maastricht, een schot wond in het hoofd had. De ontboden geneesheer kon slechts den dood co i- stateeren. De geheel vernielde auto bleek geladen te zijn met suiker en margarine. Onbewaakte overwegen. Woensdagochtend hebben de onbe waakte overwegen weder een slachtoffer geéischt. De 45-jarige landbouwer Peters te Weert reed met een kar, geladen met melkkannen, over den onbewaakten overweg bij blokpost 35. Het was ter plaatse vrij mistig, zoodat het niet onmogelijk is, dat P. geen goed uitzicht heeft gehad. Hij was op den kar gezeten toen hij den overweg passeerde. Op dat oogenblik naderde de boemeltrein uit Roermond en greep paard en kar. De man werd van den kar geslingerd en bleef langs den spoorweg liggen. Het paard werd op slag gedood en de kar versplinterd. De m? Ik kannen lagen verspreid langs den dijk Terstond werd hulp gehaald. Teen de fchtgenootc van P. arriveerde, gaf haar man nog teekenen van leven zij kon nog even met hzm spreken. Toen t chtcr dr Fran ken uit Weert ter plaats verscheen, bleek hij reeds te zijn overleden P laat een vrouw en zeven kintli ren achter Een zoontje, dat ook op de kar zat, was slechts licht gewond. Een „spookhuis te Nijmegen. Woensdagavond hadden zich hon derden menschen in de van Santstraat te Nijmegen opgesteld, waar in de woning van de familie Lammerinks zich spookverschijnselen zouden heb ben voorgedaan en waarvan herhaling werd verwacht. Het gezin schijnt de „zwarte kunst" te beoefenen en ver oorzaakt daardoor veel opschudding. De politie heeft herhaaldelijk charges uitgevoerd, om de opdringende menigte uit de straat te verwijderen, waarbij gebruik werd gemaakt van den gum mistok. Vrachtauto aangereden. -Gister morgen is op den Lekdijk tusschen Gelkenes en Nieuwpoort een vracht auto, waarin een drietal personen zaten aangereden door een auto van den heer A v.d. Hek uit Groot-Ammers. De aangereden auto sloeg over den kop en werd ernstig gehavend. Van de Inzittenden was de heer Bons er het ernstigst aan toe. Nadat dokter W. van Straten uit Nieuwpoort hulp verleend had, bleek dat hij een sleutelbeen gebroken had en verschei dene snijwonden had gekregen. Hij is eerst naar zijn woning en vandaar naar het Diaconessehuis te Utrecht gebracht. De andere passagiers bleven ongedeerd. Monteur verongelukt. Woens- middag is op het terrein van de beton- fabriek der fa. F. P. Bos Zoon te Alphen a./d. Ri|n een ernstig ongeval geschied. De 55-jarige gehuwde mon teur W. A. Blom was met een timmer man van de fabriek bezig werkzaam heden te verrichten op een ongeveer 6 M. hooge breekinstallatie. Zonder dat iemand hiervan iets heeft bemerkt' is de man gevallen, waarbij hij vermoe delijk op een wagen, geladen met trottoirsteenen, is terechtge komen. Eerst eenigen tijd later vond een arbeider hem bewusteloos aan den voet van de breekinstallatie liggen Hij had zware schedclwonden en inwendige kneuzingen, terwijl tevens eenige ribben waren jebroken ln zorgwekkenden toestand is de man naar het Diacones- senhuis te Leiden overgebracht, waar hij spoedig na aankomst is overleden. Inbraak te Blaricum In den nacht van Woensdag op Donderdag is ingebroken in de woning van den heer A. Kolkman, staande aan den Huizerweg te Blaricum. Door ver breking van een ruit hebben de die ven zich toegang weten te verschaffen tot de villa. In een beredenkamer werd een bureau geforceerd. Of meer kamers zijn doorzocht wordt nog be twijfeld. Het dienstmeisje heeft des morgens de inbraak ontdekt. Huis uitgebrand. Gisternacht is brand ontstaan in een perceel te Groes beek dat als vacantiehuis diende. Het huis en de geheele inboedel werden een prooi der vlammen, slechts de mu ren zijn blijven staan. Daar kwaadwil ligheid nit uitgesloten wordt geacht,

Breskensche Courant | 1936 | | pagina 2