BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. Verschijnt iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. Telefoon 21. Postgiro 50895 Uitgave E. BOOM-BLIEK - Breskensj TWEEDE BLAD. De Coloradokever. Klaas de zoon van den Molenaar Gemengd Nieuws Hoogwatergetij Breskens. 45ste Jaargang Vrijdag 22 Mei 1936 Nummer 4138 ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden f 1.25 Buiten Breskens per drie maanden f 1.40. Franco per post per jaar f 5.00 Buitenland per jaar f 6.50 Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regels 10,75. Iedere regel meer 10; 15. Ingez. Med. 30 ct. per regel Abonnements-advertenties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels f 0.40 (bij vooruitbetaling) VICTOR EMANUEL II. de eerste Vorst van de Ver- eenigde Staten van Italië en Lombardije o Door Victor Emanuel II werd 75 jaar geleden, na langdurigen, bloedi- gen strijd, de eenheid van Italië her steld en uitgedrukt in de aanvaar ding van het Koningschap. Door de forsche leiding van Mussolini heeft Italië tenslotte de aandacht van heel de wereld op zich weten te concen- treeren. Victor Emanuel II was de eerste koning van de Italiaansche vrijheid en eendracht! Zijn jeugd was eei aaneenschakeling van herinneringen aan revolutionaire uitingen van de licht-omvlambare Italiaansche volks ziel, die zich met energie verzette tegen de heerschappij van de Oosten rijkers. Het was een .wilde, drama tische en gistende periode, het bor relende proces van het ontwaken van een volk, van een volksbewustzijn. Italië was uiteengescheurd tot tal van kleine provinciën, die door vreemde vorsten en koningen gere geerd werden, een speelbal van bui- tenlandsche invloeden. Een Italiaan sche natie, in de zin van het woord, bestond er niet. Men had het ko ninkrijk Sardinië, ook Piemont ge noemd, waar het centrum van de na tionale en liberale vrijheidsbeweging zetelde, men had het Lombardijsch- Venetiaansche koninkrijk, de onver zoenlijke vijand van alle nationale politiek, men had de sterke en mach tige kerkstaat met Rome als hoofd stad, het groot-hertogdom Toscana, de hertogdommen Parma en Mo dena, verder het uitgestrekte konink rijk van de beide eilanden Sicilië, en nog enkelen. De weg tot de vol komen vereeniging van al die staten leek een onmogelijkheid. De hel moest dan ook gepasseerd worden een hel van bloedige oorlogen, een eeuwig op- en neer van nederla gen en overwinningen voordat de Eenheid bevochten was. De namen der helden, die voor de nationale Eenheid van Italië stre den, zijn algemeen bekend. Zij waren de Helden van hun volk, die ook nu nog afgodisch vereerd worden! Een der meest-populaire figuren daaruit is wel Victor Emanuel II, die wegens zjjn geweldige betrouw baarheid en de hooge opvatting van zijn eer den naam kreeg van Re- Galantuomo (de ridderlijke koning) en later de bijnaam „Padre della Patria" (Vader des Vaderlands). Pie- ntont was het centrum van de na tionale beweging, de kern, waarom heen de nationale Eenheid moest kristalliseeren. In de andere Ita liaansche staten had de reactionaire beweging haar banieren geheschen Toen na den dood van Koning Ka- rel Albert van Sardinië zijn zoon Victor Emanuel aan het bewind kwam, was zijn eenige gedachte Ita lië te zuiveren van vreemde heer schappij en vreemde invloeden. Aan zijn zijde stond de geniale staatsman Cavour, die weigerde mede te wer ken aan de utopie van een Italiaan sche vorstenbond onder voorzitter schap van den Paus en die zich met beslistheid voor het ideaal van een Piemontesisch Eenheids-koninkrijk Italië verklaarde! Het zou ons te ver voeren in dit artikel een historische beschouwing te wijden aan de veel vuldige phases van dien bloedigen strijd en de talrijke diplomatieke on derhandelingen, die tenslotte de stichting van het Koninkrijk Italië tot gevolg hadden 1 'Het was Ca vour, die de Oostenrijksche heer schappij over het Italiaansche land met vuur bestreed en die de sympa thie van Frankrijk en Engeland voor de nationale eenheidsbeweging wist te winnen; hij werkte er ook aan mede in Italië zelf het denkbeeld van de Italiaansche liberalen zelfs bij de republiekeinen ingang te.doen vinden. Maar wij mogen terwille van Cavour Victor Emanuel II niet ver geten. Zijn wijze van regeeren, zijn enorme persoonlijke moed en zijn onverschrokkenheid in alle situaties bezorgden hem de liefde en achting van heel zijn volk. Het is geen toeval, dat juist deze koning in Rome aan den voet van het kapitool een groot gedenkteeken kreeg, want hij behoorde tot die weinige monarchen, die werkelijk be mind waren en in het hart van hun natie een grooten plaats bezaten 1 Enkele trekken uit zijn leven teeke nen het best de houding van dezen vorst op critieke momenten en de adel van zijn karakter. Als jonge man, zoo staat er in zijn biografie, was hij onafgebroken op het slagveld werkzaam. Als hij in den zadel zat en de eerste schoten hoorde, was hij als geëlCctrizeerd! Zonder angst te hebben voor eenig gevaar, drong hij in het dichtste gewemel van het ge vecht door. Hij, die weinig om mu ziek gaf, riep eens uit: „Ach, wat een prachtm'uziek is die van het slag veld! Die bevalt me, die begrijp ik 1" Toen er eens een stelling ten koste van alles veroverd moest worden, voerde hij aan de spits van zijn ba- taiilons de soldaten aan en dreef de Oostenrijkers terug! Zijn dapper heid en moed bewees hij bij her haling; zoo reed hij op een zeer critiek oogenblik in den slag bij Palestro, aan het hoofd van het 3e Fransche zouavenregiment, zoo dicht in het krijgsgewoel, -dat de zouaven voor zijn paard sprongen en hem bezwoeren terug te keeren. „Zijtge misschien bang, dat ik jullie con currentie aandoe?" riep Victor Ema nuel, „weest onbezorgd. Hier is roem voor ons allen te behalen 1" Victor Emanuel was een soldaten- koning. Toen in 1859 de oorlog niet langer te vermijden was, schreef hij als patriot: „Alles jubelt om mij heen en ook ik roep als waarlijk patriot uit vollen borst „Leve Ita lië!"" Toen Oostenrijk weigerde de ijzeren kroon van Lombardije af te geven, riep hij uit: „Er is mi; weinig aan gelegen, de liefdeskroon van mijn volk is mij meer dan vol doende!" Hijzelf noemde zich bij voorkeur den „eersten soldaat van Italië". Reeds in het jaar 1859 was zijn populariteit zoo groot, dat de volks menigte hem op straat kushanden toewierp en zegewenschen nariep en toen hij enkele dagen na elkaar zijn moeder en zijn gemalin verloor, treurde en rouwde heel het volk met heml Hij trachte steeds boven de twisten der verschillende partijen te blijven staan en, zooals een van zijn biografen zegt, hij nam iedere sol daat voor den vrijheid aan, zonder naar zijn politieke geloofsbelijdenis te vragen! Victor Emanuel was 58 jaar oud, toen hij stierf. Zijn vroege dood was een haast onherstelbaar verlies voor het innerlijk nog niet geheel ver- eenigde land. Het volk voelde, dat het met den koning een groote steun verloor en voelde de behoefte zich sterker aan te sluiten bij elkaar, nu de Re-Galantuomo, de Padre del Patria hen niet meer beschermde en tot elkaar bracht 0 De Coloradokever is een insect, dat in Amerika zeer veel schade aan het aardappelgewas veroorzaakt. Sinds 1919 komt hij ook in Frankrijk voor en daar heeft hij zich zoo ver meerderd, dat de aardappelteelt op vele plaatsen niet anders meer dan met re gelmatige bestrijding door bespuiting of bestuiving van het gewas mogelijk is. Nog steeds breidt de kever zijn ge bied uit en het vorige jaar is hij in België opgetreden. Vandaar dat wij er thans op voorbereid moeten zijn, dat hij ook tot ons land zal doordringen. Dit moeten alle telers van aardappelen weten, zoowel de boer, die ze in het groot verbouwt, als de particulier, die voor eigen gebruik wat aardappelen teelt, want als de kever ons land bin nendringt, kan hij zich in elk aardap pelveld neerzetten en zich daar gaan vermeerderen. Dit moet met alle mid delen tegengegaan worden Niet alleen omdat, als de kever zich hier eenmaal gevestigd en vermeerderd heeft, de aardappelcultuur ook in ons land niet meer goed mogelijk zou zijn dan met jaarlijksche bespuiting of bestuiving van het gewas, maar ook, omdat onze uit voer van land- en tuinbouwproducten naar verschillende landen dan moeilijk heden zal ondervinden door de invoer verboden of minstens invoerbelemme- ringen voor aardappelen zoowel als voor verschillende andere producten, die deze landen dan als beschermings maatregel waarschijnlijk zullen afkon digen. Iedereen moet dus weten, dat het een algemeen belang is, den Colorado kever, zoodra hij zich hier vertoont, met de grootste kracht en zorgvuldig heid te bestrijden. De Plantenziekten- kundige Dienst zal hierin leiding geven maar heeft daarbij de volle medewer king van alle menschen noodig. De bestrijding is bij de Wet voorgeschre ven en geregeld. Maar om den kever te kunnen be strijden moeten wij weten, waar hij voorkomt en om dit vast te stellen, is de waakzaamheid van velen noodig. Ieder, hetzij land- of tuinbouwer, ar beider of particulier, moet, zoodra hij ergens een aardappelplant vindt, die gaatjes vertoont in de bladeren welke door insecten zijn gevreten en die daarbij roodachtige larfjes vindt of den kever waarneemt (die een groot geel lievenheersbeestje lijkt, dat inplaats van stippen, tien zwarte overlangsche stre pen op de dekschilden vertoont) daar van mededeeling doen in de eerste plaats ten gemeentehuize. Het is echter ook wel wenschelijk iemand, die aan de land- of tuinbouwvoorlichting of het onderwijs verbonden is, of wel een ambtenaar van den Plantenziekten- kundigen Dienst te raadplegen en de beschadigde bladeren of de gevonden larven of kevers in een goedsluitend doosje te doen en bij de afgifte voor onderzoek af te geven. Niet alleen volwassenen kunnen dit doen, maar ook kinderen en hoe meer paren oogen met aandacht naar de aardappelplanten kijken, hoe grooter de kans is, dat de kever of de larven gevonden worden, als zij op Neder- landsch gebied mochten voorkomen. Het is dan ook daarom, dat in de laatste maanden op ruime schaal voor lichting is gegeven over den Colorado kever bij het land- en tuinbouwonder- wijs en op vergaderingen van land- en tuinbouwers, terwijl zeer binnenkort ook in de hoogere klassen van de lagere scholen afbeeldingen en modellen van kevers en larven zullen worden getoond. Daar het waarschijnlijk vanuit België zal zijn, dat de kever ons land zal bin nendringen, is deze voorlichting dit jaar beperkt tot de drie Zuidelijke provincies, Limburg, Noord-Brabant en Zeeland, hoewel, speciaal bij het land en tuinbouwonderwijs, ook in de an dere provincies de Coloradokever en de daaraan verbonden gevaren zijn be sproken. Maar ook in de provincies Limburg, Noord-Brabant en Zeeland is kans op het optreden van den kever dit jaar vermoedelijk nog gering. Het is zelfs 181. Nu begon Klaas toch geducht jeuk in zijn maag te krijgen; hij dacht aan de boterhammen, die moeder meegegeven had. Van beneden kwam een heerlijke koffiegeur. Klaas snoof in de lucht. Die lucht deed hem rammelen van de honger. Oei- joeijoei, hij streek over zijn maag. Hij riep oom Rink om mee brood te gaan eten. Maar oom riep terug, „zeg aan Jacob dat hij alles boven brengt; dan gaan we hier gezellig zitten brood eten; ik inoct aan het stuur blijven". Klaas bracht vlug de boodschap over en kwam terug met Jacob en samen droegen ze de sne den brood op een bordje en de koffiekan en drie witte koppen om uit te drinken. 182. Oom Rink at uit zijn linkervuistje, met zijn rechterhand bleef hij aan het stuurrad staan. Ze waren gedu rende een kwartier zoo stil als een muisje. Oom Rink gaf eens knip oogjes naar Jacob, toen Klaas de eene boterham na de andere ver sland. „Hoeveelste boterham is dat nou wel, Klaassie?" vroeg oom Rink. „Mijn tweede," jokte Klaas. „En de rest," lachte oom Rink. „Het zal wel de zevende zijn". Maar Klaas schud de verontwaardigd maar lachend van „neen". Zoo inhalig was hij nooit. En toen schudden ze alle drie in een onbedaarlijke lach, want Klaas lustte er wel twaalf. mogelijk, dat er dezen zomer geen enkele kever zal worden gevonden. Maar iedereen moet er op verdacht zijn, dat hij ergens kan optreden en als dat werkelijk het geval is, moet de haard met man en macht worden uit geroeid. Het bovenstaande is de eerste waar schuwing, die vanwege den Planten- ziektenkundigen Dienst over den Colo radokever in het bijzonder in de pro vincies Limburg, Noord-Brabant en Zeeland wordt verspreid. Zij dient om alle menschen, in dit gebied, voor te bereiden op wat komen kan. In Vlugschrift 47 van den Planten- ziektenkundigen Dienst is een gekleurde afbeelding van den kever en de larve opgenomen. Aanschaffing van dit vlug schrift door particulieren en Vereeni- glngen (verkrijgbaar bij den Dienst te Wageningen a 4 cent per stuk), wordt ten zeerste aanbevolen. Ook op andere wijzen zullen af beeldingen van het insect door den Dienst verspreid worden. Vóór Juni is een optreden van den kever in ons land vrij zeker niet te verwachten. Een tweede waarschuwing zal ln Juni uitgezonden worden. Vrouw van de duo gevallen. Een automobilist zag Zondagmiddag op den Bussumer grintweg in het Spanderswoud een vrouw op den rijweg liggen, die bewusteloos bleek te zijn. Even later kwam een motor rijder, de heer S. uit Rotterdam, die de echtgenoot van de vrouw bleek te zijn. Hij vertelde, dat hij tot zijn ontsteltenis had bemerkt, dat zijn vrouw niet meer achter op de duo zat. Zij had de gewoonte dwars op de duo te zitten. De vrouw bleek door den val een ernstige her senschudding te hebben bekomen. Zij is naar de Gerardus Majellastich- ting overgebracht. DAOEN vm nam Vanaf 15 Mei begin zomertijd. Zaterdag 23 Mei 3,32 3,56 Zondag 24 4 22 4,46 Maandag 25 5,07 5,31 Dinsdag 26 6,02 6,26 Eerste Kwartier Donderdag 28 Mei om 4,06. Licht op voor Rijwielen enz. (waaronder begrepen zijn wagens, karren, enz.) Zaterdag 23 Mei nam. 9,26 Zondag 24 9,27 Maandag 25 9,28 Dinsdag 26 9,29 IIEDEREEN ZEGT: wat ziet „HET KIND" er goed nit! 37e jaargang in een geheel gemoderniseerde uitvoering Hèt veertiendnagsch blad voor oudere en opvoeders f3.— per half jaar, losse nrs. 25 ct. Nieuwe abonné's ontvangen vier premleboekenll lTitg. J. Ploegsma - Zeist Postgiro 19599

Breskensche Courant | 1936 | | pagina 1