erk- en Schoolnieuws. Finantiën, Crisis-Publicatiën. Verkoopprijzen melk. iewestelijk Nieuws Sport. Rechtszaken. Gemengd Nieuws SLUIS. Eervol ontslag Vlet Ingang van 15 Juni a.s. Is ee - ontslag verleend als onderwijzeres i de Openbare Lagere School alhier, i Mej. S. Versprille. PREDIKBEURTEN Ned. Herv. Kerk. Zondag 24 Mei 1936. Sreskent 0 uur Ds A. Vrijlandt. 0 uur Zondagschool. 0 uur Geen dienst. Sadzand 0 uur Ds Visser. Hoofdplaat 0 uur Ds Snijdelaar. Nleuwvliet uur Ds Derksen. 3o«tburfl 0 uur Ds Faber. tranchement 0 uur Ds van der Ven. Schoondijke uur Ds Snijdelaar. Waterlandkerkje 0 uur Ds van Yperen. jroede 0 uur Ds Derksen. Ev. Luth. Gemeente. 0 uur Da L. C. Dufour. a „reaal-politiek" verwijten, opde- Volkenbondsdag worden herin- rd. vensverzekering Maatschappij R. V. S. n de heden te Rotterdam gehouden jemeene Vergadering van aandeel- aders is de balans en de verlies- en ïstrekenlng goedgekeurd, iet voorstel van Commissarissen tot deeling van het winstsaldo werd igenomen, zijnde 20 pCt. op de plicht en 8 pCt. op de onverplicht itorte bedragen en de uitkeering winstbewijzen f 79,99 per stuk. iet maatschappelijk kapitaal bedraagt .000.000. iet extra-reservefonds is toegeno- n met f 1.258.538. saldo-winst bedraagt f2.364.200,07. a de Nederlandsche Staatscourant het besluit afgekondigd dat met in- ig van 17 Mei de minimumverkoop- jzen voor consumptiemelk zijn vast- iteld op cent per liter voor de gemeenten Goes, Kloetinge en Zierikzee 3 cent per liter voor de gemeenten el, Graauw, Hoek, Hontenisse, Hulst- Jansteen, Ossenisse, Schore, Hein- ïszand, Kruiningen, lerseke, St-Maar- isdljk, Nleuwerkerk, Noordwelle, nesse, Haamstede, Burgh, Brouwers- zen. tiet is dus verboden in deze gemeen- i afgehaalde of bezorgde melk be ien de gestelde minimum prijzen te koopen. Dp het ontduiken van dit voorschrift, k door het eventueel geven van trmaat of eenigerlei toegift, zal streng •rden gelet. Oefening luchtbescherming. De Commissaris der Koningin heeft i de Burgemeesters der gemeenten Zeeland het volgende schrijven ge- ht Het is mij een aangename taak, U |n dank te betuigen voor de mede- rklng, door U verleend bij de op dezer gehouden algemeene oefening luchtbescherming. Ik verzoek U 'ens, dezen dank over te brengen het hoofd van den luchtbescher- ngsdienst in Uwe gemeente en aan t met dezen dienst verbonden per- neel. Tot mijne groote voldoening mocht ook van aanwezige deskundige au- iteiten ver ïemen, dat deze oefening elk opzicht geslaagd kan heeten. Persoonlijk kon ik mij vanuit het mdvliegttilg er van overtuigen, dat verdnls-ering dezer Provincie bijna [komen was. In dit opzicht valt der ive ook de medewerking der bevol king te loven en met voldoening wensch ik dit in het bijzonder tegen over U te constateeren. AARDENBURG. Poldervergadering. Bij het overbrengen der rekening dienst 1935—1936 van den polder Isabella benoorden Aardenburg bleek, dat de ontvangsten f6156,67 en de uitgaven f5212,49 bedroegen. Het dijkgeschot bleef f5,— per H.A. De begrooting werd met f409,41 voor onvoorzien in ontvang en uitgaaf vast gesteld op f5956,41. De onderhouds- macadam werd aangekocht voor f 2,83 per 1000 K.G. Besloten werd, nu een verharde weg naar de hofstede van J. M. Rosseel voert, het aloude voetpad daarheen van den legger af te voeren. GROEDE. Zangconcours. Op het gisteren gehouden Zangers feest te Biezelinge, uitgaande van den Ring „Zeeland" van den Konkl. Bond van Ghr. Zang en Oratoriumver. waar aan verbonden was een concours en deelnamen 35 gemengde en 1 mannen koor, behaalde de Chr. Zangvereenlging „Halleluja", alhier, een eerste prijs in de 4e afd. met 199 punten, waardoor zij overgaat naar de 3e afdeeling. SCHOONDIJKE. Concours-uitslag. „Oefening baart Kunst", Hoofdplaat 2e prijs, 84 punten. „Ons Genoegen", Retranchement 2e prijs, 851/» punt. «Eendracht maakt Macht, Groede le prijs 98Vs punt, met beker. „Nut en Genoegen", Nieuwvliet 2e prijs, 89 punten. „Uit het Volk—Voor het Volk" te Breskens, 2e prijs, 91 punten. „Geduld Overwint", IJzendijke, le prijs, 971/s punt, met medaille, „Veronica", Zuidzande, le prijs, 98 punten, met medaille. „Kon. Fanfare", Watervliet, le prijs 100 punten, met medaille. „Harmonie", Oostburg, 2e prijs, 94 punten. „Oefening kweekt Kunst", Schoon- dijke. 2e prijs, 93 punten. De beide laatstgenoemde gezelschap pen speelden in de eere-afdeeling, waaraan de jury hoogere eischen stelt. Medailles werden beschikbaar gesteld door den Burgemeester van Oostburg; den heer A. H. de Milliano en den Burgemeester van Schoondijke. Weest voorzichtig de dood [duurt zoo iangi Leert zwemmen voor Uw veilig heid en die van anderen. SCHELDESTROOM. SLUIS. Gouden bruiloft. Dinsdag 19 Mei herdacht het echt paar P. Stofberg-van de Putte het feit. dat ze 50 jaar geleden in den echt traden. Van 's morgens vroeg mochten de feestvierenden reeds groote bloem stukken in ontvangst nemen, terwijl het aantal gelukwenschen legio waren. De heer Stofberg werd geboren te Breskens op 24 Januari 1858; Mejuffr. Maria van de Putte te Sint Anna ter Muiden op 7 September 1862. Van de 6 uit het huwelijk gesproten kinderen zijn ze allen nog in leven Algemeene vergadering. Dinsdag 19 Mei had in het café van den heer Cammaert de jaarlijksche al gemeene vergadering plaats van den Lapscheursen Gatpolder. Bij de ver kiezingen welke plaats vonden, werden de aftredende heeren A. Lako, Jac. de Bruijne en R. de Buck respectievelijk gekozen tot dijkgraaf, plaatsvervangend dijkgraaf en afgevaardigde bij het Waterschap Sluis aan de Wielingen, De ontvangsten bedroegen f684,50; de uitgaven f599,23, alzoo een batig saldo van f 85.27. Het dijkgeschot werd van f7.— op f 6,25 teruggebracht. De begrooting sluit op f 642,38 met f42,21 voor onvoorzien. Een voorstel van drie ingelanden om het beheer van den polder over te doen aan den Polder Bewester Eede Benoorden Sint Pietersdijk vond alge meene instemming. SLUIS. Duivensport. Hemelvaartsdag 21 Mei 1936. Duivenvereeniging Recht voor Allen alhier. Uitslag pr svlucht van Moes- croen over een afstand van 65 K.M. Los om 8.15 u. Aantal duiven 75. Aan komst eerste duif 9 u. 24 min. 06 sec. met een snelheid van 941.78 m. laatste Zuidzande; 10 R. Lellaert Heille; 11 P- Baas; 12 L. Dhondt; 16, 19 Osc. de Meijer; 17 R. van Weijnsberghe; 18 M. van de Bussche; 20 Osc. de Clercq; 22 J. Baas Retranchement; 23 R. de Baere Retranchement; 25 A. Clijncke. duif om 9 u. 36 min. 32 sec. met een snelheid van 787.88 m. per minuut. Prijswinners 1, 4 J. Wage; 2, 24 F. Nieskens; 3, 7 W. du Fossé; 5, 21 Ed. Baert; 6, 13, 15, en overduif P. Rijckborst; 8L Pladdet Zuidzande 9, 14 J Dubois Boekbespreking. Dr A. Van Veldhuijzen. Op en om Adderhorst. Ultg. La Rlvière en Voorhoeve, Zwolle. Een Standaardwerk. Beelden uit de schatkamers van schrifturen en natuur. Buitengewoon interessante opjecten. „Adderhorst", plaats van ongerept natuurschoon, waar de schrijver heeft rondgezworven, vastgelegd indit pracht werk met practlsche verdeeling der verschillende onderwerpen, voorzien van zaken en personenregister en verlucht met 150 reproducties naar speciale natuuropnamen, uitgevoerd op zeer mooi zwaar illustratiepapier, kloek for maat en saamgevat in artistieke pracht band met stofversiering. Een werk, dat voor natuurliefhebbers onontbeerlijk is, en hen uren van genot zal verschaffen. Wij kunnen dit werk ten volle aan bevelen. Marktberichten HAAGSGHE EIERVEILING. Woensdag 20 Mei. De prijzen in het buitenland daal den. Engeland bood ongeveer 10 ct. per 100 stuks minder dan verleden weekwelk de binnenlandsche handel drukte. Men besteedde heden in den Haag: 57'58 58,60 60/62 62/63 2,35 2,35 2,50 2,50 2,40 2,65 2,50 2,60 bruin 2,40 2,50 2,55 br. 2,40 2,60 2,60 Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Zitting van Vrijdag 22 Mei. Het volgende vonnis werd uitge sproken Verboden uitvoer van aardappelen E. L. G., 24 jaar, landbouwer te Sint Anna ter Muiden, bevestiging vonnis van den Kantonrechter f 100 boete, s 25 d. Verder werd behandeld de zaak van: A. A. R., 37 jaar, landbouwer te Cadzand, deze werd ten laste gelegd dat hij op omstreeks 27 Februari 1.1. te Cadzand met het oogmerk om zich of een ander wederrechtelijk te be- voordeelen door listige kunstgrepen en een samenweefsel van verdachtselen, en wel door de opzichter van de Land- bouw-crisls-organlsatie de Hullu, die bij hem kwam om de opbrengst van de 2e dorsing te controleeren, een partij van 36 zakken boonen te toonen en te zeggen dat die hoeveelheid af komstig was van de tweede dorsing, hoewel hij daarbij 12 zakken boonen van de eerste dorsing van een andere partij veldboonen had gevoegd, en daarbij te zeggen, toen de controleur constateerde, dat daaraan 13 zakken boonen ontbraken, tegen dezen heeft gezegd dat de molenaar Sanders te Sluis 12 zakken van die partij had ge kocht, en toen den controleur heeft bewogen een bewijs af te geven dat de veldboonen oogst 1935 geheel wa ren afgedorscht. Eisch Vrijspraak. De verdediger Mr J. Erasmus sloot zich bij den eisch van den Officier van Justitie aan. Brand te Portsmouth. Zater dagnacht Is te Londen een groote brand uitgebroken. Zes winkels zijn een prooi der vlammen geworden. De brand is jitgebioken in een zaak van behangselpapier. De draden van de electrlsche tram in de straat smolten door de ontzettende hitte. Een cylin der met 160 gallon terpentijn en vaten andere brandbare vloeistoffen ontplof ten De brandweerlieden waren uitge rust met gasmaskers, verscheidenen liepen kwetsuren op, een werd ernstig gewond. Ooederentrein in een rivier ge stort. Op de lijn Serajewo-Brod in Bosnië is een spoorbrug ingestort, ter wijl een goederentrein over de rivier reed. De trein stortte in het water. Een baanwachter werd gedood. Drie menschen verbrand. Een met whiskey geladen auto is te Phila delphia tegen een telegraafpaal gereden en in brand gevlogen. Drie menschen zijn in de vlammen omgekomen. Fraude bi} de rijkspostspaarbank. Begin Januari is een ernstige fraude bij de rijkspostspaarbank te Amsterdam aan het licht gekomen. De centrale recherche arresteerde twee nog betrekkelijk jonge ambte naren van het rijkspostspaarbank kantoor aan de Van Baerlestraat, een broer van een der ambtenaren, een werklooze, alsmede een mon teur en een koopman. Het complot was wel op uiterst geraffineerde wij ze te werk gegaan, de werklooze broer van den ambtenaar vroeg te Rotterdam een spaarbankboekje aan, op een valschen naam, waarop hij f 5 stortte. Het boekje gaf hij aan de beide ambtenaren. Zij zetten er een giro-inlagestempel in, waarop een der ambtenaren valschelijk een bedrag van f 2050 als inlage invulde. Het vervalschte boekje ging terug naar den werkloozen broer. De frau de had alle kans van slagen, want de beide ambtenaren waren goed met de indeeling en het plaatsen van parafen op de hoogte. Andere ambtenaren, die het boekje in han den zouden krijgen, zouden er niets van merken. De broer van den ambtenaar ging naar Utrecht, 0m1 daar een bedrag van f 2000 te innen. Dit was alleen mogelijk, wanneer het kantoor te Utrecht gemachtigd was het bedrag uit te betalen. Ook voor dit valsch advies zorgden de beide ambtena ren, zoodat de werklooze, die een legitimatiebewijs op naam van den koopman overlegde (op wiens naam het boekje te Rotterdam was aan gevraagd) het geld gemakkelijk kreeg uitbetaald. Het geld werd ver deeld, de politie heeft er niets van kunnen achterhalen. Dit geval speelde zich in Mei van het vorige jaar af, het gemakkelijk verdiende geld was spoedig op en de heeren zagen naar nieuwe midde len uit. De tweede maal, in November gingen zij nog brutaler te werk en zij maakten een nog grooter bedrag buit Bij de boekjes, die waren inge leverd voor rentebijschrijvingen, was er een, waarop een bedrag van f 4000 was gestort. De ambtenaren eigen den zich dit boekje eenvoudig toe, voor de veiligheid werden de num mers en de plaatsnaam veranderd, zooals dat bijv. bij verhuizing ge schiedt. Ditmaal was het een mon teur, die zijn medewerking verleen de. De ambtenaren, die beschikking hadden over de kaarten met hand tekeningen van de inleggers zoch ten uit de groote collectie de hand- teekening van den houder van het gestolen boekje, maakten deze nauw keurig na en gaven hun product aan den monteur, die er na eenigen tijd in slaagde een getrouwe na bootsing te leveren. Hij trok naar Haarlem en inde daar ruim f 3100. Ook deze buit werd direct ver deeld. Een der ambtenaren kreeg f 1300, de ander f 1000. Van deze bedragen heeft de politie een deel teruggevonden; een der ambtenaren had zijn deel in de heide onder Ede verborgen. Het aandeel van den monteur werd teruggevonden in een gerage. Woensdag stonden de beide amb tenaren terecht. Tegen beiden, den 30-jarigen C. P. de B. en den 31- jarigen A. J. M. werd nadat ze een volledige bekentenis hadden af gelegd, 21/2 jaar gevangenisstraf ge- ëischt. Een olie-brand.Woensdag heeft te Rotterdam een felle brand ge woed op een der opslagterreinen van de A.P.C. De brand was uitgebroken in een loods van de A.P.C.staande op een pas ontruimd terrein. Het personeel der A.P.C. komt er niet meer. Slechts twee menschen waren er aan het werk. Een van hen stond op een ladder en was bezig met een steekvlam een pijp door te branden. Plotseling schoot er een straal olie uit den pijp, waardoor natuurlijk on middellijk brand ontstond. De werk man viel van de ladder, doch kreeg geen letsel en beide mannen konden vluchten. De vlammen sloegen dadelijk uit het dak. Spoedig had het vuur, dat zich verspreidde over de geheele op pervlakte van 1500 m2 zoo'n om vang aangenomen, dat het zelfs in het Noorden der stad kon worden waargenomen. De menschen ston den daar op de daken te kijken. Ook langs de rivier waren hon derden belangstellenden samenge stroomd. Op het aangrenzende terrein van de Bataafsche Petroleum Maatschap pij, dat nog in bedrijf is, zag een employé om kwart voor negen het vuur uitslaan en de eigen brandweer werd in gereedheid gebracht. Vijf minuten later gaf het personeel dier onderneming reeds met vier stralen water. Inmiddels had de portier van de B.P.M. de brandweer opgebeld. Be halve een aantal slangenwagens ruk ten twee motorspuiten uit met een reservewagen. Ook kwam een drij vende stoombrandspuit van den ha vendienst en een van een blusch- installatie voorzien bootje van den dienst van gemeentewerken. Het vuur werd met zeven stralen ingesloten. Het dak zakte na een uur branden in. Op en onder de houten vloer bleef het vuur hard nekkig voortwoekeren. Te redden viel er niets. Dat was echter ook niet noodig, want het gebouw was voor afbraak bestemd. Er stond even wel een stevige wind en er waren nog gevulde tanks op korten afstand. Daarom was het zaak het vuur te localiseeren. Dat is de brandweer, die onder leiding stond van hoofd man W. A. JCeeman, gelukt. Tegen den middag was het vuur gebluscht. De vocriaatste brugspanning van de Moerdijkbrug geplaatst. Deze week is de negende brugspanning voor de nieuwe brug over het Hol- landsch diep bij Moerdijk naar de plaats van bestemming vertrokken. Door vier sleepbooten getrokken be reikte het transport om half een Willemsdorp, waar het om een uur bij de peilers voor anker ging. Om vier uur, bij hoog water, werd de brug boven de peilers gebracht en ving het plaatsen aan. Om zes uur was de brug op haar rustpunten neergelaten en in den loop van den avond werden de bak ken, waarop het transport rustte, er onder uitgetrokken. In Juni hoopt men de laatste span ning te plaatsen. De muggenplaag op den Afsluit dijk. Ter bestrijding van den muggenplaag welke sinds het warme weer langs de kust van het IJssel- rraeer is uitgebroken, is door den heer F. C. van Heijningen, ver tegenwoordiger van de Ned. Pyro- technische fabrieken te Leiden op den afsluitdijk een proef genomen met een aantal gifgaskaarsen. De heer Van Heijningen gebruikte een mengsel van titaan-gas en kabli- gas, dat in gecomprimeerden toe stand als kaarsen kon worden ontsto ken. In de rook, die deze kaarsen ontwikkelde, zouden de muggen vol komen ondergaan, terwijl deze voor menschen onschadelijk zouden zijn. De proeven zijn echter vrijwel mis lukt. Weliswaar sneuvelden vele muggen in de rook en geraakten anderen als het ware bedwelmd, doch dit aantal was uiterst gering vergeleken met dat wat nog rond- zwermde, zoodat van een verdel ging der muggen op grooten schaal allerminst gesproken kon worden. De proeven werden genomen op het fort te Den Oever. De heer Van Heijningen zal een volgende maal het met sterker gas probeeren. Namens het rijk was aanwezig de heer Van Renswoude, technisch ambtenaar der Zuiderzeewerken. Boerderijen verbrand. Door tot nog toe onbekende oorzaak ontstond brand in de boerderij, staande aan de Hondstraat te Heesch, toebehoo- rende aan P. Verstegen en bewoond door het landbouwersgezin M. van der Venne. Bij het uitbreken van den brand was de man niet thuis, de vrouw lag ziek te bed. Op het hulpgeroep van de kinderen, kwa men de buren onmiddellijk aansnel len. Zij redden terstond de vrouw uit het brandende perceel en brach ten haar naar een naburige boerderij over. Men trachtte hierna nog eenig huisraad in veiligheid te brengen, maar het vuur greep, aangewakkerd door den feilen wind, zoo snel om zich heen, dat men zijn pogingen al zeer spoedig moest opgeven. De 'erdk asrh geheele boerderij werce asch gelegd en de geheele jh ging verloren. Een paar geiieenige kippen kwamen in dci„n om. De plaatselijke bi,!r ver scheen niet op het teitin den brand, aangezien wegenjgk aan water geen hulp kon den. Van der Venne i verzekerd. Te Geleen (L.) is „Ten Eysden" geheel brand ontstond omstrel en breidde zich snel uit.) telijke brandweer was I plaatse en slaagde er in j te behouden, dank zij bijheid van de Geleenbe&jrdoor er volop water was. lorden, eenige stieren en varlfynden nog bijtijds uit de stallerjen gje- red. De veldvruchten gijgehcel verloren. De schade, dje dui zenden bedraagt, wordl| ver zekering gedekt. Een bijna voltooide gibouw zijnde groote schuur w® ver zekerd, hoewel zij gijp tijd groot gevaar liep, kon ihoudeii blijven. Door onbekende oorzaibrand ontstaan in de boerde:0 den heer J. van den Hoogeiienien bij Wychen. Het vuur 1 aange wakkerd door een sterkfad en daar alles zeer droog duurde het niet lang of de gehefederij stond in lichterlaaie. Birlenuur was het geheele geboujjnplex afgebrand. Het vuur lijdelijk na den aanvang reeds ren uit breiding ondergaan, dal Jen in boedel en de landbouvjuigen, waaronder eenige kostbajehines niets kon worden gered Igroote partij hooi ging verlorenaan tal kippen kwam1 om in men. De schade die zeer at k is, wordt door verzekering De stierenvechters Aangezien geen overeen ig Is bereikt in het conflict 1 n de Spaansche en buitenland! eren- vechters, heeft de bond v osche stierenvechters de staking Indien voor Zondag het is geregeld, zullen voodoo; idrid, Valencia, Cordova, Salam Bar celona geen stierengeve plaats vinden Oude vrouw verdik Woensdagmorgen is de 7fc ge huwde vrouw Loef—Natzfcoop te water geraakt en verdronjonder dat iemand het bemerkte, jn het water geraakt, Ongelukkig had de vrouw een spraakgebr Sat zij niet om hulp kon roepen zoon vond haar eenigen tijd la rende. Hoewel nog geruimen 1 «acht werd de levensgeesten opekken, mocht men daarin niet sl; Koffer vol gestolen goede ren. fn een groot kli ïaga- zijn aan het Damrak te rdam zijn Dinsdagmiddag drie en op heeterdaad betrapt op van winkelgoederen. Deze drie vrouwen i i een flinken koffer bij zich er mtro- leerend winkelpersoneel trkte, dat de vrouwen in dien aller lei kleedingsitukken liet Klwij- nen, welke zij meenden nerkt te hebben weggenomen. I Niet minder dan een d unes- kleedingstukken hadden uwen reeds buitgemaakt, o.a.npers en zes japonnen, alles va ieuw- ste zomermode. De politie werd gewa; rd en deze heeft de drie vr paar het bureau in de Wi itraat overgebracht. Zij bleke 'Onen in Grootebroek en wa: iciaal op rooftocht naar Ara ge komen. Volgens haar ve [tvas dil de eerste maal. dat elijke diefstallen pleegden, ma r alle zekerheid is de politie naar Grootebroek vertrokken jer in de woningen van de v! i van Wie er twee gehuwd zj iszoe- king te verrichten. Deze huiszoeking heef lenige mantels en japonnen vo t dag gebracht, welke zij bij e#egere gelegenheid uit hetzelfi gazijn hebben gestolen. Voorts is te haren een doos met zilver jn besla taen, welke zij uit een winki loom hadden weggenomen. I De drie gevaarlijke u eveg- gen worden morgen ter kking van de justitie gesteld.) Jeugdige oplichters *teer,|. De Haarlemsche poli ft vier kantoorbedienden tusscl 16 tot 18 jaar aangehouden, d heb ben schuldig gemaakt «ral-

Breskensche Courant | 1936 | | pagina 2