Een „verduisterd" Gewest. Klaas de zoon van den Molenaar Gewestelijk Nieuws Kerk- en Schoolnieuws. SLUIS. Benoemd. In de Maandag 17 Mei gehouden spoedeischende raadsvergadering alhier werd uit een 8-tal candidaten voor onderwijzeres van de Openbare Lagere School alhier met algemeene stemmen gekozen Mej. A. Cruson te Breskens. no. 1 der voordracht. AARDENBURG. Afscheid. Vrijdag 15 Mei nam Mej. Wage af scheid .ils onderwijzeres aan de Open bare School alhier. Van de kinderen mocht zij een schemerlamp en bloemen in ontvangst nemen. De school verliest in haar een goede leerkracht. 300-jarig bestaan herdacht- Zondag 24 Mei wordt het 300-jarig bestaan herdacht van de Doopsgezinde Broederschap alhier. Des voormiddags wordt een samenkomst gehouden in de kerk, alwaar een geschenk der le den in West Zeeuwsch-Vlaanderen zal onthuld worden, terwijl op de begraaf plaats de steen op het graf van Ds. P. R. Beerta (1806-1852) zal onthuld worden. Des avonds wordt een herdenkings avond gehouden. Omtrent het ontstaan dezer kerk zegt een aanteekening uit het jaar 1655 het volgende: „In den Jaere 1636 zo sijn eenige vrienden met Joos d'Hoege en Chrysti- aen van Egen verackoordeert dat men de schuere staende achter het huys genaemt het Lam soude gebruycken tot een Vermaenhuys en is daerom bij verscheyden lieden gecocht. Nemaer, alsoo het moeste vertemmert zijn, soo is naerderhant goed gevonden ende verstaen, bestemt ende geconsenteert, dat degeene die het huis eerst hadde gecost tselve soude geven aen de ge- meyntte ende dat men soude omgaen om te besien wie datter meer geven wijlde ende is ten 2 deversche reysen gedaen. alsoo het huys zooveel meer coste als geschyckt was". In 1793 is het oude Vermaanhuis gedeeltelijk vernieuwd en verfraaid met het Byzontyse tentdak in stuc-werk. Anno 1888 is de toegang tot de kerk oveidekt en een nieuwe gevel gebouwd. In 1916 is het oude meubilair ver vangen door het tegenwoordige. Het eerste harmonium deed zijn in trede in 1872; In 1933 werd het pijp orgel in gebruik genomen. PREDIKBEURTEN Ned. Herv. Kerk. Donderdag 21 Mei (Hemelvaartsdag) Breskens 9,30 uur Geen dienst. Groede 9,30 uur Ds Derksen. Aan tafel werden verschillende toe spraken gehouden. Generaal Reijnders, wees er op, dat de luchtbeschermingsdienst een civiele zaak is. Maar zooals het wel meer gebeurt, de leiding is van mili taire zijde, van den generalen staf uitgegaan. Deze dienst is nu overge gaan naar het departement van bin- nenlandsche zaken, zoodat dit de laatste oefening is, door spr. in zijn oude kwaliteit bijgewoond. Nadat de militairen baanbrekend werk hebben verricht speciaal overste Schim mel hebben nu de burgerlijke autoriteiten voortaan de leiding. Tot inspecteur van den luchtbe schermingsdienst is benoemd luite nant-generaal buiten dienst de Rid der. De Commissaris der Koningin was aan vele personen dank verschul digd. Aan kolonel van der Stadt en luitenant ter zee le klas Mante, van wier voorlichting we in Zeeland veel hebben mogen genieten, aan den heer Mr. Brants, procureur-generaal bij het Hof t'e Den Haag en den districts-commandant der rnarechaus see voor de hulp resp. t an rijkspolitie en marechaussee aan K.N.A.C. en A.N.W.B., aan spoorwegen, tram en busdiensten, aan den heer Bier man, vertegenwoordiger van den Prov. Brandweerbond, die verschil lende lezingen hield, aan automobi listen voor het beschikbaar stellen van hun auto's, aan de pers voor haar voorlichting van het publiek aan de orde-commissarissen, enz. De heer Mr. Brants, procureur- generaal bij het Gerechtshof te Den Haag, verzekerde, dat de rijkspolitie \an h..rte medewerkte. God verhoe de. dat i.e luchtbescherming inernst moet wordea toegepast, maar regee- ren is vooruitzien. We moeten ons wapenen tegen het luchtgevaaT. Nadat de heer Bon te Den "Haag. namens de pers en Jhr. van Vreden- burch namens de K.N.A.C. het woord hadden gevoerd, gaf de heer Van Woelderen, burgemeester van Vlissingen, een overzicht van de te houden avondoefening aldaar. In samenwerking met Souburg zou worden aangenomen, dat een bom aanslag op de hangar op het vlieg veld, op een hofstede en op den weg was ondernomen, zoodat brand weer, opruimingsploeg en genees kundige dienst zouden uitrukken. Verder deed hij uitvoerige mede- deelingen over de radio-zendstations op korte golf van de vereeniging van radio-amateurs, die naast de of- ficieele waarschuwingsdiensten wer ken en uitstekende diensten bewijzen in het melden van luchtgevaar. Voor de gemeentebesturen en de burger lijke waarschuwingsdiensten zijn ze dan ook van groote beteekenis. o— (Van onzen bijzonderen medewer ker, die de nachtvlucht medemaakte). Toen wij ruim kwart voor tien van het Vlissingsche vliegveld opste gen, zagen wij in den avondschemer nog -duidelijk den vorm van Walche ren onder ons liggen. De witte dui nenreeks stak scherp af tegen het water en het land-er-achter en in het Noorden vloeiden aarde en lucht, naar het oog te oordeelen, op fan tastische wijze ineen. Aanvankelijk was de verlichting nog aan; even later echter was de Westkappelsche vuurtoren schier het eenige licht, dat te ontwaren viel en konden wij met voldoening con- stateeren, dat de bevolking het con signe getrouw had opgevolgd. Hier en daar, waar een veronderstelde bom terecht gekomen was, viel een stipje licht te bespeuren, soms was even iets van het landschap te zien als een vuurpijl afgeschoten of het zoeklicht gericht werd. Over Noord-Beveland welks contouren amper zichtbaar waren werd recht naar Brouwershaven ge koerst. Dat wij hier de provinciale grens bereikt hadden, bleek uit de lichten van Ouddorp en andere plaat sen op Goereede vliegrichting werd gewijzigd, Zierikzee -en Stavenisse werden geïnspecteerd en het bleek ons, dat ook de Schouwenaars en Tholeflaars hun medewerking voor de volle 100 pCt. verleend hadden. Het programma vermeldde ver volgens: Goes, Hansweert, Hulst, Oostburg, Breskens, Vlissingen. Dit gedeelte van de rondvlucht is zoowel totaal mislukt als volledig geslaagd. Totaal mislukt is het in dien zin, dat wij Goes niet konden vinden, doorgevlogen zijn naar Rammekens, misschien wel twee of drie maal hier zijn weergekeerd, op het traject Sta venisse-Goes-Hansweert (van 25 K.M.) kans zagen 17 minuten vertra ging te hebben, grond van water niet meer konden onderscheiden vruchteloos den Braakman zochten, en ons ten slotte wisten te oriëntee- ren, dank zij de verlichting, die ont stoken werd in plaatsen, waar men meende, dat wij gepasseerd waren en de alarmtoestand opgeheven kon worden. Toen was het evenwel zoo laat geworden, dat wij rechtstreeks naar Vlissingen teruggevlogen zijn, zoodat wij (voor zoover wij tenminste weten) boven Zeeuwsch-Vlaanderen alleen Terneuzen bezocht hebben. En toch is deze laatste ronde van de luchtbeschermingsoefening volle dig geslaagd. Want dit dwalen van ons vliegtuig heeft bewezen, hoe doeltreffend de verduistering van een landstreek wezen kan. Hier waren tien mannen aan boord, beroeps waarnemers en bewoners van Zee land, die de route totaal kwijt waren en niet wisten of bepaalde lichten uit de richting van de Belgische zeekust of Antwerpen kwamen! Wanneer sommige onzer medebur gers misschien twijfelen aan het nut eener verduistering, dan zal de er varing van dezen nacht hen toch wel tot een ander inzicht brengen Hierbij vergete men bovendien niet, dat in oorlogstijd vuurtorens en licht boeien, die nu nog bij de oriëntee ring een rol van beteekenis speelden, ook nog gedoofd zullen zijn. Behalve deze sceptici zijn er ook nog enkelen, die meenen om prin- cipieele redenen hun medewerking aan verduisteringsoefeningen niet te moeten verleenen. Hoezeer wij, der Nederlandsche traditie getrouw, elk eerlijk standpunt ten volle eerbiedi gen, vragen wij ons toch af, of deze pacifisten zich wel een juist denk beeld hebben gevormd van hetgeen van de bevolking verlangd wordt. Dat is allerminst actieve deelneming aan den strijd,het is louter het (naar gebleken is doeltreffend) on vindbaar maken van de oorden waar oude lieden, vrouwen en kinderen zich bevinden. Het medewerking weigeren is -dus feitelijk het helpen van hen, die over ons volk vernieling en vergiftiging, brand en moord wil len brengen. Hier ligt een taak voor alle men- schen van goeden wille. Streekplannen in Zeeland. Men schrijft uit Zeeland aan de N. R. Crt. Reeds in haar oorspronkelijken vorm van 1901 bevatte de Woning wet enkele bepalingen omtrent ge meentelijke uitbreidingsplannen. De geweldige ontwikkeling, die het Ne derlandsche landschap, in 't bijzon der na het einde van de wereldoorlog, heeft ondergaan, noopte tot meer. De toekomst moest voor vele streken als-geheel bekeken worden en toen de wet in 1931 voor de twaalfde maal wijziging onderging, werd het instituut der streekplannen opgeno men. Er is een belangrijk verschil tus- schen beide soorten plannen: het uitbreidingsplan heeft betrekking op gronden in één, het streekplan op gronden in verscheidene gemeenten gelegen. Toch is het onjuist het streekplan als een groot uitbreidings plan te beschouwen, omdat een ge meentelijk plan de bestemming der terreinen veel gedetailleerder zal aangeven dan voor een geheele streek noodig is. Het ideaal is dan ook een streekplan, dat aangevuld wordt door uitbreidingsplannen voor de bebouwde kommen, die binnen het geheel liggen, in 't bijzonder wanneer deze centra een gestadigen groei vertoonen. Dat de gemeenteraad het uitbrei dingsplan vaststelt, ligt voor de hand. Voor het streekplan was geen orgaan beschikbaar, want het zou ongetwij feld niet fraai geweest zijn, als het provinciaal bestuur belast ware ge worden met deze taak, die toch in zeer sterke mate een gemeentelijk karakter blijft dragen. De wet heeft dan ook intercommunale commissies met de vaststelling van streekplan nen belast. Nu is het echter een feit, dat gemeentebesturen gaarne den lof van onderlinge samenwerking zin gen, maar zich niet minder gaarne tot dit gezang beperken, wanneer samenwerking „dreigt". Dan vreest men machtswellust van de grootste onder de zusteren en knechting van de kleinen, dan worden Thorbecke en de gemeentelijke autonomie op de apostelen der intercommunale sa menwerking losgelaten. Gedeputeer de Staten van Zeeland, eenerzijds het belang van een harmonische ont wikkeling van het Zeeuwsche land schap inziend, anderzijds wetend dat het met onwillige honden kwaad hazen vangen is, hebben deze zaak met zeer veel tact en aanvankelijk succes aangepakt, daarbij krachtig terzijde gestaan door den rijksin- specteur der Volkshuisvesting. Door de luchtlijn was Westen- Schouwen met zijn schitterend strand- en duingebied plotseling a. h. w. een voorstad van Rotterdam geworden. De betrokken gemeenten Renesse, Burgh en Haamstede heb ben tijdig de mogelijkheden, met de gevaren, onder 't oog gezien en aan één deskundige het maken van uit breidingsplannen voor de drie dor- tren opgedragen. Deze plannen zijn inmiddels tot stand gekomen en zoo heeft de Schouwsehe kuststreek in feite een streekplan, al is het formeel een complex van aaneensluitende ge meentelijke uitbreidingsplannen. De eer het eerste Zeeuwsche streekplan tot stand gebracht te hebben zal dan ook vermoedelijk West Zeeuwsch-Vlaanderen te beurt vallen. Reeds eenige jaren geleden hadden de vijf kustgemeenten: Bres kens, Groede, Nieuwvliet, Cadzand en Retranchement tot een gemeen schappelijk aanleggen van een fiets pad door de duinen besloten. Het scheen hier niet erg mee te vlotten maar er was een zekere basis gelegd voor samenwerking en toen Gede puteerden de vraag stelden, of het niet raadzaam was de zaak breeder te bezien en een streekplan te ont werpen, gingen de vijf gemeente besturen schier onmiddellijk met de ze gedachte accoord. Het belang- 179. Af en toe gromde het keeshondje en richtte hij zich dreigend half op. Maar als het geen onraaid was, legde hij zich weer neer, den kop op zijn voorpootjes, half slapend, half spie dend 'met de oogen naar moge lijke ongewenschte gasten. Zijn twee oortjes stonden spits omhoog. Hij was op zijn hoede. De baas kon rus tig gaan slapen. Hij, Kees, de hond, paste op alles. rijkste onderdeel van het project zal wel een boulevard zijn, die aan het veer te Breskens begint, eerst langs de zee en dan achter de duinen loopt en, om het Zwin heen, op het Belgische wegennet aansluit. Walcheren is nummer drie. Hier zijn heel wat meer gemeenten bij betrokken en de moeilijkheden ver meerderen dan in het kwadraat. Nog niet alle raden besloten tot mede werking en men fluistert, dat dit nog heel wat voeten in de aarde hebben zal. In een voorloopig rap port hebben enkele deskundigen de onvoorzichtigheid gehad met foto's aan te toonen, hoe plattelandsche vroede vaderen kans zien het aan hun zorgen toevertrouwde dorp aest- hetisch te schaden. II n'y a que la vérité qui offense: het zal geen ge makkelijke taak zijn voor hen, die het argument smeedden, er thans de uitwerking van te temperenZoo noodig echter zullen Gedeputeerde Staten wel hun vaderlijk vermaan doen hooren. Ook in andere deelen der provin cie, b.v. de Terneuzensche Kanaal zone, zou een streekplan voor de toekomstige ontwikkeling van uitne mend belang zijn. Ongetwijfeld zul len Gedeputeerden dan ook nog wel meer gemeentebesturen in hun ge west er op wijzen, dat regeeren voor uitzien is! BRESKENS. Vliegveld. Naar wij vernemen is door de N. V. van Melle's Confectionery Works al hier een vliegveld aangelegd in de onmiddellijke nabijheid van Breskens, dat door de afdeeling Luchtvaartdienst van het Departement van Waterstaat goedgekeurd werd. Dit vliegveld is echter voorloopig te beschouwen als particulier vliegveld, waar alleen de „Dubbe Arend" van de firma mag landen. Door de Vereeniging voor Lucht vaart, afd Zeeuwsch-Vlaanderen Wes telijk deel, worden echter pogingen in het werk gesteld om dit vliegveld te vergrooten, waardoor het dan aan alle eischen voor binnenlandsch luchtverkeer zal voldoen. De „Hindenburg". Zondagmorgen 9 uur passeerde al hier het Duitsche luchtschip „Hinden burg" op zijn tweede reis naar de Vereenigde Staten. Het was zeer duide lijk zichtbaar in het helder zonlicht. Handteekeningen. Het aantal handteekeningen, geplaatst op het request tegen de Reisbelasting heeft in de verschillende gemeenten bedragen 9157, verdeeld als volgt: Breskens 1095, Schoondijke 603, Groede 466, Oostburg 925, Zuidzande 448, Cadzand 533, Sluis 1206, IJzen- dijke 895, Biervliet 759, Hoofdplaat 132, Nieuwvliet 220, Retranchement 400, Eede 440, St. Kruis 370, Water landkerkje 255, Aardenburg 410. 180. Eindelijk was de ochtend aange broken, waarop de tocht zou aanvan gen. Klaas sprong vroolijk uit zijn kooi, gewekt door oom Rink. Hij schoot zijn broek en baaitje aan en zong het hoogste lied uit. Er stond een heerlijk windje en het zou een mooie dag worden, want de zon stond al hoog aan den hemel te branden. Toen Klaas aan dek kwam voer oom Rink net de haven uit en zag Klaas Den Burg langzaam uit het gezicht verdwijnen. Weldra was men een flink eind op zee en was er niets anders te zien dan water en lucht. Verduistering. Ook onze gemeente stond Zaterdag avond in het teeken van verduistering. Wij kunnen melden dat deze dan ook zeer goed is geslaagd. Er waren geen lichtpunten te bespeuren. Ook de lichten der fietsen waren zeer goed afgeschermd of geheel gedoofd Bin nenkomende auto's hebben we niet bespeurd. Deze werden een eind voor de kom der gemeente aan den weg kant gestationneerd met geheel ge doofde lichten. Wat wel zeer opviel was het expresselijk laten gloeien van sigaretten en sigaren door het op komend geslacht. Hoewel geen vliegtuig over is ge komen, werd verondersteld dat eeh bom gevallen was in de Weijkmanlaan waar een tweetal gewonden waren, die door den geneeskundigen dienst ven- bonden en naar den verbandpost wer den overgebracht. Daar het in oorlogstijd de bedoeling is dat de bevolking zich binnenshuis houdt, was het thans wel het tegen overgestelde, aangezien zich veel pu bliek in de donkere straten bevond. Van verschillende gemeenten ont vingen wij berichten van de luchtbe schermingsoefeningen, welke wij niet allen afzonderlijk kunnen opnemen. Men zie ons algemeen verslag. 2 Juni vangen de zwemleisen aan. Wij geven les vanaf 9 jaar tot eiken leeftijd, door een bekwaam gediplomeerd leeraar. Doe het veilig, Leer het bij ons. SCHELDESTROOM. AARDENBURG. Restauratie Raadzaal. Door B. en W. is de uitvoering van het werk verbonden aan de restauratie van de raadzaal alhier, waarvoor de biljetten op 8 Mei 1.1. werden ingeleverd, gegund aan de Gebr Cuelenaere al- bier. voor hun inschrijvingsprijs van f3677,23. SINT KRUIS. Poldervergadering. In de jaarvergadering van het water schap Groote Boom en Goodsvliet op 14 Mei alhier gehouden bleek bij de rekening dat de ontvangsten over 1935 bedroegen f3035,12 en de uitgaven f2603,75 Doordat f250,genomen is van een reserve -kapitaal kon het dijkgeschot voor 1936 behouden wor den op f5,Met een post van f 107 44 voor onvoorzien, werd de be grooting sluitend gemaakt tot een be drag van f2737,80. EEDE. Biezenpolder. De ontvangsten en uitgaven over 1935 bedroegen resp. f4557,39 en f3897,73. Het dijkgeschot werd van f6,per H.A. teruggebracht op f 5,50 en de begrooting met f532,20 voor onvoorzien en vastgesteld op f 3409,20. Besloten werd de slooten langs alle wegen voor rekening van den polder te doen delven.

Breskensche Courant | 1936 | | pagina 2