BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. 0. Winnifred de Pelskoningin. AKKERTJES Verschijnt iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. Telefoon 21. Postgiro 50895 Uitgave E. BOOM-BLIEK - Breskens De luchtbeschermingsoefeningen. FEUILLETON Verdrijf die Kiespijn! 45ste Jaargang Dinsdag 19 Mei 1936 Nummer 4137 ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden f 1.25. Buiten Breskens per drie maanden I 1 40 Franco per post per jaar f 5.00 Buitenland per jaar I 6.50 Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regels 10,75. Iedere regel meer I0;15. Ingez. Med. 30 ct. per regel Abonnements-advertenties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels 1 0.40 (bij vooruitbetaling) Qroote medewerking door de bevolking. De luchtbeschermingsoefening, die Zaterdag in Zeeland werd gehouden is georganiseerd door den Commis saris der Koningin in Zeeland, Jhr. Mr. J. W. Quarles van Ufford, in samenwerking met den Commandant in Zeeland, den Kapitein ter zee H. J. van der Stad, met diens toe- gevoegden officier, den Luitenant ter zee der le klasse G. Mante. Zooals bekend, moet de luchtbe scherming van de burgerbevolking berusten op een stelsel van lijdelijke maatregelen, welke door de burger lijke overheden en door de be%olking zelve worden getroffen, en wel niet alleen met het doel, de kans lucht aanvallen te verminderen, doch ook met het doel de gevolgen van even- tueele luchtaanvallen zooveel moge lijk te beperken. In een onderhoud, dat de pers te Goes met den )t. ter zee 2e klasse P. A. Riedel had, wees deze in het bijzonder op de groote preventieve waarde van een goede luchtbescher mingsdienst. Als de vijand weet, dat een bepaald land op dit gebied uit stekend georganiseerd is, zoodat zijn luchtaanvallen daar materieel zoowel als moreel, slechts een geringe ver nietigende werking zullen hebben, dan zal hij er ook niet zoo spoedig toe overgaan omdat dan zijn verlies aan materiaal en menschenlevens nooit zal opwegen tegen door hem bereikte resultaten. In een communiqué, dat ons ver strekt werd, wordt opgemerkt, dat het een verheugend verschijnsel is, dat in een overgroot deel van de 109 gemeenten van de provincie Zee land aan den luchtbeschermings dienst thans heel veel aandacht wordt besteed. Thans worden plannen beraamd, de verschillende plaatselijke lucht- beschermingsvereenigingen te com bineeren tot gewestelijke bonden (b.v voor W. Zeeuwsch-Vlaanderen. Oost Zeeuwsch-Vlaanderen, Walcheren, Noord- en Zuid-Beveland, Schouwen en Duiveland en Tholen), terwijl het uiteindelijk doel zal zijn, te komen tot een grooten provincialen lucht- beschermingsbond voor geheel Zee land. De ontvangst te Goes. Op het Stationsplein te Goes was het Zaterdagmorgen een heele druk te toen zich daar de vele autoriteiten verzamelden, die deel zouden nemen aan een tocht door Zeeland ter con trole van de luchtbeschermingsoefe ningen. Wij merkten daar o.m. op: den Commissaris der Koningin, de leden van Gedeputeerde Staten:'J. A. van Rompu, Mr. P. Dielema'n, Mr. J. H. M. Stieger, J. M. van Bommel van Vloten, C. P. Vogelaar, den chef van den Generalen Staf Lt. Gen. I. H. Reijnders, Lt. Gen. P. H. A. de Ridder (met ingang van Maandag 18 Mei benoemd tot inspecteur voor de luchtbescherming) heden Procureur-Generaal van het Gerechtshof te 's-Gravenhage, tevens fungeerend direc'.eur der Rijkspolitie, den Commandant der Marine Schout bij Nacht T. L- Kruijs, den aange wezen Commandant in Zeeland, Schout bij Nacht tit. J. J. Dikkers, den onder-commandant der Marine Kap. t. Z. H. J. van der Stad, Lt. t. Z. le kl. G. Mante, den garni zoenscommandant van Vlissingen Mr. P. W. M. J. van der Slikke, den heer Bensink, dir. St. Mij. Zee land, den Districts-Comm. der Kon. Marechaussee Kap. H. A. J. C. Kaasjager en vele andere hoogge plaatste civiele en militaire autoritei ten. Te twaalf uur had op het stadhuis de ontvangst plaats der genoemde autoriteiten. De Commissaris der Koningin in deze Provincie, Jhr. Mr. J. W. Quar les van Ufford, uitte een woord van hartelijk welkom en sprak er zijn vreugde over uit, dat zoovelen blijk van belangstelling in deze oefening gaven. In het bijzonder richtte spr. daarbij het woord tot luitenant gene raal I. H. Reijnders, chef van den Generalen Staf, luitenant-generaal P. H. A. de Ridder, inspecteur van de luchtbescherming, Schout bij Nacht J. J. Dikkers en Mr. A. Brants procureur generaal bij het Hof te 's-Gravenhage. Spr. zeide, dat hij wel niet behoef de te wijzen op de ernstige gevolgen, die een luchtaanval zouden hebben en God verhoede, aldus spr., dat de 52. Roman van H. COURTHS-MAHLER met autorisatie uit het Duitsch vertaald door Mevr. J. P. WESSELINK-v. -Rossum 0 Hij boog. „Ik wil u niet langer ophouden u moet gauw in de war me kamer gaan". „Ja, dat moeten we, we zijn vrijwel bevroren dus tot weerziens, Mr. Salten," antwoordde Hartau. Hij reikte Salten nogmaals de hand en Winnifred knikte hem lachend toe. Daarna volgde zij haar vader in huis. Mr. Bridge laadde met den knecht en dien van Hartau de bagage af. Achter op het onderstuk van de slede lagen de ski's van Peter Har tau en zijn dochter. Salten stond als een droomer en keek toe, totdat de slede leeg was en Mr. Bridge weer instapte oon naar het blokhuis terug te keeren. „Rijdt u mee, Mr. Salten?" vroeg deze. Salten knikte, nam snel de ski's van zijn voeten en sprong in de slede. Hij ging zitten op de plaats van Miss Hartau. Hij merkte nog de warmte van haar lichaam en van de dekens. Met gesloten oogen leun de hij terug en ademde den fijnen geur in, die aan haar kleeren hing. Het was een zeer fijne, nauwelijks merkbare geur, maar hij scheen hem onscheidbaar van haar persoon, iets dat bij haar behoorde. Intusschen werd Peter Hartau met zijn dochter binnen door Nelli Brid ge ontvangen. Zij bracht dadelijk warmen wijn en warme thee binnen. Daar deden vader en dochter zich aan te goed en ook de bedienden kregen hun deel. „Het is hier lekker warm, Mrs Bridge, daar heeft u goed voor ge zorgd," zei Winnifred vriendelijk. „Dat spreekt toch vanzelf, Miss Winnifred, dat ik er voor zorg, dat het hier lekker warm is, als u van zulk een groote reis komt," ant woordde Nelli Bridge en keek vader en dochter met lachende oogen aan „Wij geven u altijd veel moeite goede Mrs. Bridge". „O, op deze moeite verheug ik mij telkens als op een feest, Miss Winnifred". „En wat een mooie guirlande hebt thans genomen maatregelen ooit in toepassing moeten worden gebracht. Spr. bracht allen dank, die aan de voorbereiding medewerkten en in het bijzonder ook alle Zeeuwsche burge meesters en de hoofden van den luchtbeschermingsdienst. Spr. is ook overtuigd, op de medewerking der bevolking te kunnen rekenen. Deze twee factoren, die van zoo groot be lang zijn voor het slagen van een oefening als deze. Spr. heeft de burgemeesters en hoofden der lucht bescherming overstroomd met circu laires, vergaderingen, ed., doch hun activiteit is er ook zeer door opge voerd. Hij dankt allen nogmaals har telijk. Spr. verschaft dan «enige inlichtin gen en zeide, dat het gezelschap zich in groepen zou splitsen. Bij de groep A, Vlissingen-Breskens was als orde commissaris ingedeeld dhr. v. d. Harst; bij groep B, Sluiskil, de heer Pilaar en bij groep C, Hulst, de heer Persant Snoep. Spr. besloot met de hoop uit te drukken, dat de oefening zou slagen. De burgemeester van Goes, Mr. R. M. van Dusseldorp, hierna het woord nemende, dankt den Commis saris der Koningin voor zijn harte lijke woorden, gesproken tot de Bur gemeesters en de hoofden van den luchtbeschermingsdienst. U gaf het stuwende voorbeeld, aldus spr., en dat hadden we te volgen. Spr. wees er voorts op, dat een vergelijking van Goes met steden als Middelburg, Vlissingen e.a. nog niet op zal gaan, omdat men hier laat met de voorbe reidingen begon, maar alle werkten flink mede. Spr. dankte deze allen en ook in het bijzonder Ir. van Poelgeest, den directeur der Water leiding en dhr. v. d. Velde, die den kelder van zijn huis beschikbaar stelde als model schuilplaats tegen luchtaanvallen. Spr. besloot met de verzekering te geven, dat het Goes een eer was dit gezelschap te ont vangen. Jhr. Quarles van Ufford betuigde hierna zijn dank voor de gesproken woorden en bracht een dronk uit op het welzijn van het bestuur van Goes (instemming). Het gezelschap ging hierna den genoemden schuilkelder onder het huis van dr. v. d. Velde aan de Groote Kade bezichtigen. Deze bleek met gassluis, verbandmiddelen, nood verlichting, draagbaar, enz. inder daad zeer goed ingericht te zijn. u bij den ingang als welkom ge maakt". „O, daaraan ben ik geheel on schuldig, dat heeft Mr. Salten be zorgd. Hij heeft mij gewezen, hoe ik ze moest binden, heeft de denne- takken en de roode bessen uit het woud gehaald en heeft de guirlande zelf opgehangen". Een lichte blos gleed over het ge laat van Winnifred. „Deze verrassing hebben wij dus aan Mr. Salten te danken Nelli Bridge knikte. „Hij geloofde dat het Miss Hartau pleizier zou doen. En als ik weet, dat ik Mr. Hartau of u genoegen kan doen, dan doe ik het graag Mr. Hartau knikte haar lachend toe en verliet het vertrek om zich te verkleeden. In plaats van antwoord te geven vroeg Winnifred: „Hoe is het met de kerstverrassing voor Mr. Salten gegaan? Was hij blij met den kerst boom?" „Hij was heel heel blij. Ik heb alles precies gedaan, zooals u het mij heeft opgedragen. Hij is bleek geworden van ontroering, toen hij van mij hoorde, wie deze verrassing had bedacht. LTrenlang heeft hij 's avonds voor den boom gezeten en hem aangestaard als een wonder. Hy Nadat een deel van het gezelschap hierna vertrokken was naar de boot, gingen de andere gasten de loopgra ven in bouwplan III bezichtigen. Eén dezer loopgraven de open was gedacht als bescherming tegen de uitwerking van brisant bommen, de andere was scherf- en gasvrij. Ook hier werd de praktische degelijke in richting geroemd door de hoogste ste autoriteiten. Vervolgens trok het gezelschap Zeeland verder in, terwijl hier ter stede lt. Riedel achterbleef om de oefeningen te Goes bij te wonen. Ook burgemeester van Dusseldorp, als kring-commandant van het Roo de Kruis, ging met de andere autori teiten mede. Wij beperken ons tot de tocht van Groep A, welke ons gewest be treft De tocht van groep A- Een deel van de autoriteiten be gaf zich te ongeveer één uur per auto naar Vlissingen, waar ze aan boord van de Prov. boot gingen. Daar werd, terwijl de boot naar Breskens voer, een koffiemaaltijd alle e.er aangedaan. Direct werd per auto doorgereden naar Oostburg, waar de burgemees ter, de heer Erasmus, de gasten ontving, i Op het gemeentehuis, waar het hoofdbureau van den luchtbescher mingsdienst was gevestigd, werden de noodige inlichtingen verstrekt. Intusschen kwamen de verschillen de radio-berichten omtrent de nade ring der vliegtuigen binnen en zagen we, hoe het hoofd van den luchtbe schermingsdienst met behulp vaneen kaart, vlaggetjes en gekleurdetrira- den wol de bewegingen der vliegtui gen op keurige wijze in beeld bracht. Uit de mededeelingen, die gedaan werden, bleek ons, dat men te Oost burg verschillende schuilplaatsen tot zijn beschikking heeft (kelder van H.B.S., veiling, in kweekschool en zelfs een ruimte onder de muziek tent). In die deelen van de gemeente, waar men niet over schuilplaatsen beschikt, zijn loopgraven geprojec teerd. Terwijl dit alles verteld werd kwam het eene bericht na het andere binnen en gaf het hoofd van den luchtbeschermingsdienst, precies op de voorgeschreven wijze, zijn orders aan de diverse ploegen. Het bleek, dat hij zijn taak geheel volgens voorschrift uitvoerde. De staat nog in zjjn kamer en mag niet weggenomen worden. Eens heb ik gezien dat hij vochtige oogen had en liefkoozend over de takken streek. Het werd hem te machtig. „"Miss Hartau is een engel van goedheid," herhaalde hij steeds weer en daar in heeft hij gelijk. En u hadt eens moeten zien, Miss Winnifred, hoe verheugd hij was toen hij voor den eersten keer de meubelen in zijn kamer zag en al het linnengoed. In de boeken leest hij eiken avond Maar dat moet ik u zeggen hij heeft dadelijk geraden, dat u de geefster waart. Het merk in het lin nengoed heeft u verraden. Ik heb hem echter laten beloven, u er niet voor te bedanken, omdat u dat niet wildet. Hij mocht u in 't geheel niet laten merken, dat hij wist, dat alles van u was gekomen. Maar nu kan ik hem zijn belofte teruggeven, nu u het weet. Hij wilde u een brief schrijven en voor den kerstboom danken, maar hij heeft een menigte begonnen brieven verscheurd en ge zegd: „Neen, schrijven kan ik niet wat ik gevoeld heb, ik moet het Miss Hartau oog in oog zeggen". Weer bloosde Winnifred en wendde zich snel af. „Nu moet ik mij vlug gaan verkleeden". Toen verliet zy snel de kamer. Neem die zenuwprikkeling weg en na 'n kwarlier... weg is ook de pij nDat wonder voltrekken 1 of 2 Volgens recept van Apotheker Dumont AKKER.CACHETS Commissaris der Koningin en de mi litaire autoriteiten gaven dan ook hierover hun tevredenheid te kennen. Te 3 u. 28 verschenen zeven vlieg tuigen boven Oostburg en wierpen er enkele „bommen". Aangenomen werd, dat op den hoek Weststraat- Gratemastraat een mosterdgasbom was gevallen, zoodat de ontsmet- tingsploeg moest aanrukken en een gasgewonde moest worden wegge dragen. In een ander deel der ge meente was een brandbom neerge komen, zoodat de brandweer uit rukte. Natuurlijk ontbrak aan het in scène zetten van de ongelukken nog wel het een en ander. De vliegtuigen wa ren al lang vertrokken, toen pas de „gasbom" neerviel en de brand werd geconstateerd. In werkelijkheid zal men veel vlug ger moeten optreden. Ook zagen we de mannen, die op de plaats van de gasbom kwamen om den gewon de te vervoeren, zonder gasmasker verschijnen. Maar ook hier moeten we bedenken, dat de luchtbescher mingsdienst te Oostburg nog slechts een maand, aan het oefenen is en dat voor een betrekkelijk kleine gemeen te als hier reeds aardig wat is be reikt. Men zal zelf wel van het nut van voortdurende oefening zijn door drongen. Nadat nog een bezoek aan de schuilplaatsen in het veilingslokaal en de H.B.S. was gebracht, werd weer via Breskens de terugreis naar Vlissingen aanvaard. De maaltijd te Vlissingen. In hotel Brittannia vereenigden al le groepen autoriteiten zich aan een maaltijd, aangeboden door de Mij. Zeeland (hotel Brittannia) waarvoor de Commissaris der Koningin zijn hartelijken dank betuigde. Deze vrij gevige daad van de directie van het hotel, dat in binnen- en buitenland zulk een uitstekende reputatie geniet, verdient bijzondere waardeering. Nelli Bridge keek haar met een eigenaardige uitdrukking in het ge laat na en knikte bij zichzelf. Toen nam zij het blad met de leege glazen en liep naar de keuken om naar het maal te zien, dat zij voor de reizigers had gereed ge maakt. Een half uur later zaten vader en dochter aan tafel. In den loop van den maaltijd vroeg Hartau schijnbaar terloops: „Wat zou je er van zeggen, Winni, als wij Mr. Sal ten vanavond reeds verzochten een uurtje te komen of ben te je moe?" Zij schudde haastig het hoofd. „Ik ben heelemaal niet moe, va der". „Nu goed, dan kan Mrs. Bridge hem zeggen, dat we hem wachten". De oogen van Winnifred glansden verraderlijk. „Ja vader, hij zal blij zijn weer eens met beschaafde men- schen te kunnen spreken". „Dat geloof ik ook". „We hebben het straks tamelijk kort met hem gemaakt". Hartau lachte. „Als men op het punt staat bijna een ijskegel te wor den, heeft men geen lust in lange gesprekken". Zij lachte ook. (Wordt vervolgd).

Breskensche Courant | 1936 | | pagina 1