Binnenland. Gewestelijk Nieuws Gemengd Nieuws Verschoore Sluis een verguld bronzen medaille; evenals J. v. d. Vijver Bres- kens, J. A. Pouwer volgt als beste 3e. Er moet erkend worden dat er door verscheidene prachtig werk geleverd was. Het werk van den heer Ver schoore vooral, hoewel nog maar 16 jaar zijnde, toonde dat daar met hart en ziel gewerkt was. Na afloop hiervan werd bij monde van M. Frelier aan den kundigen leer meester de heer Pouwer, als blijk van waardeering een prachtige hors d'ceuvre schotel overhandigd. De heer Pouwer dankte hartelijk voor deze attentie. Brandstichter en zijn handlan ger gearresteerd. De gemeente politie te Ridderkerk heeft K. S. te Rijsoord gearresteerd, in wiens woning aan den Rijksstraatweg nabij de Voor weg j.l. Zondagavond omstreeks 11 uur brand is uitgebroken, waardoor levens gevaar ontstond voor de bewoners van het aangrenzende pand, die zich reeds te bed hadden begeven. S. was bij het uitbreken van den brand afwezig, doch hij heeft bekend den 18-jarigen J. W. Th. te Rijsoord te hebben bewogen de brand te stich ten, waarvoor hij later, na de uitbeta ling van de verzekeringsgelden, een belooning zou krijgen. Zoowel S. als Th. zijn in arrest genomen. PREDIKBEURTEN Ned. Herv. Kerk. Zondag 17 Mei 1936. Breskem 9,30 uur Ds van Yperen. 1,30 uur Zondagschool. 5,30 uur Ds Derksen. Cadzand 9,30 uur Ds Visser. Hoofdplaat 8,30 uur Ds Snijdelaar. Oostburg 9,30 uur Ds Faber. RetranchemenL 9,30 uur Ds van der Ven. Schoondijke 10,uur Ds Snijdelaar. IJzendijke 10.uur Ds A. Vrijlandt Sr. Doopbediening Qroede 9,30 uur Ds Derksen. Ev. Luth. Gemeente. 9,30 uur Da L. C. Dufour. de tijd van internationale samen werking op den grondslag van recht en gerechtigheid, onder uitschake ling van het geweld scheen aan staande. Het lijden der millioenen in den Wereldoorlog was dan toch niet geheel vergeefsch geweest. 1936. Weer is ongeveer eenzelfde aantal jaren voorbijgegaan. De Vol kenbond staat niet meer voor ons in den schoonen schijn van 1918, maar in naakte werkelijkheid. Geheime be sprekingen bleken reeds lang onmis baar; overal worden groepen van bevolkingen onderdrukt; op econo misch gebied heerscht verwarring en strijd; bewapeningen nemen niet af, maar toe; groote Mogendheden oefe nen machtswillekeur uit; herhaalde lijk is weer naar de wapenen gegre pen om te vermeesteren wat men begeerdein een oorlog tusschen een machtige en een zwakke is gebleken, hoe onvoldoende het Volkenbonds systeem van onderlinge hulpverlee ning werkt. Het is nu gemakkelijk op de vraag „Is de Volkenbond nog een vredes- instrument?" het ontkennend ant woord te suggereeren. Men vraagt zich af, of het niet verstandig zou zijn het zinkende schip te verlaten; uittreding uit den Volkenbond is een onderwerp van discussie. Het is te begrijpen, dat zulke ge dachten opkomen. Maar daarom behoeven zij nog niet juist te zijn. Als men ergens uittreedt, moet men ergens anders binnengaan. Uit den Volkenbond treden, of den Vol kenbond afschaffen, zou beteekenen overgaan naar een wereld zonder Volkenbond. De vraag waarom het gaat is niet, of onze tegenwoordige Volkenbond ideaal is, of het Geneef- sche instituut van thans aan de hoog ste eischen van onze pacifistische levensopvatting beantwoordt, neen waarop het aankomt, is of de wereld er beter op zou worden, indien de Volkenbond werd opgeheven en in de nieuwe paleizen van het Pare Ariana te Genève het internationale leven zou afsterven. De Staten ont slagen van alle verplichtingen, die zij eens in het Volkenbondshand vest aanvaardden, alle draden ver broken, die te Genève in den loop der jaren op zoo velerlei gebied wer den geknoopt, iedere Staat terugge vallen binnen de grenzen van het egoistisch eigen belang, onverschil lig voor de internationale gedachten- wereld waarvan Genève het symbool was. Zou dat inderdaad een vooruit gang zijn? Al die uitspraken van groote staatslieden, dat de Volkenbond er is omdat hij moest komen; dat vaste geloof dat het „vrede door recht" gelijk wij het sinds eeuwen kennen binnen de landsgrenzen ook behoort te gelden voor de samenleving der volken, is dat alles slechts geweest phrases zonder meer? Moet men werkelijk erin gaan berusten dat af gebroken zou worden wat men eens met toewijding en in geloof heeft opgebouwd Of zou dan toch na jaren van af braak de dag komen, waarop de draden, die vanaf 1899 of als U wilt reeds van eerder voeren in de richting van internationale samen werking weer zouden worden opge vat en waarop men diep zou betreu ren, dat men in de huidige tijdsom standigheden de overgebleven resten van het verheven Wilsoniaansche ge bouw niet beter had bewaard? Laat deze overweging ons manen tot voorzichtigheid in onze verslagen heid, in onze neiging tot afbreken, in onze negatieve houding tegenover den Volkenbond. Laten wij ondanks ai onze teleurstellingen liever in eere houden wat wèl is bereikt, ook al zijn wij op den weg van internationa le samenwerking minder ver gevor derd dan wij hadden gemeend. La ten wij vóór alles zorgen niet terug te vallen in den toestand van 1899 toen in den Haag de allereerste grondslagen nog moesten worden ge legd voor internationale samenwer king ten bate van den vrede. Laten wij liever onderzoeken, waaraan de mislukkingen zijn te wijten, in welk opzicht te hoog is gegrepen, en wat daarentegen wèl reeds nu bereikbaar is; laten wij het Geneefsche vredes- gebouw zoo noodig veranderen en restaureeren, opdat het eens weder moge benaderen het schoone ideaal zooals Wilson ons in 1918 den Vol kenbond liet zien. Zweedsche Prins in Nederland. Naar men verneemt vertoeft gedu rende enkele dagen hier te lande, Prins Eugen van Zweden, jongste broer van Koning Gustaaf. Prins Eugen. die be kend is als een van de voornaamste Zweedsche kunstschilders, is te Rotter dam aangekomen, waar hij een bezoek heeft gebracht o.a. aan het Nieuwe Museum Boymans. Gisteren was de Prins wiens verblijf hier te lande een volkomen particulier karakter draagt, te 's Gravenhage. De Zweedsche gezant bood gisteren ter eere van Prins Eugen een lunch aan. BRESKENS. Zeeuwsch-Vlaamsche Tram. De nieuwe zomerdienstregeling der Z. V. T. M. bevat belangrijke verbe teringen voor het publiek. De reizigers treinen zullen in het algemeen gereden worden met electrische trams, zoodat de reizigers geen last meer hebben van rook en stoom. Voor de weggebruikers Is dat ook van veel belang. Zeeuwsch- Vlaanderen is hiermee in het bezit ge komen van de meest moderne tram treinen. De rijtij den zijn zoozeer bekort, dat bijv. in een goed uur van Terneuzen naar Breskens en omgekeerd wordt gereden Tusschen Walsoorden en Terneuzen is de rijtijd slechts vijftien minuten. Sas van Gent en Axel heb ben vrijwel directe aansluiting op alle treinen te Philippine en te Zaamslag. Bijzondere aandacht is geschonken aan goede aansluitingen op de boot, waardoor te Walsoorden zes maal en te Breskens vijf maal per dag snel verbindingen zullen bestaan tusschen den overkant en de plaatsen aan de Z. V. T. M. Op de trajecten Hulst-Walsoorden en Schoondijke - IJzendijke - Pyramide voorziet een goede autobus acht maal en van en naar Veldzicht grens (België) vier maal per dag in den dienst. De nieuwe electrische trams zijn uitgerust met vacuum-rem, electrische verlichting en dito geluidsignalen. Ze zijn keurig ingericht en zal deze maat regel, naar wij verwachten, voor de Z. V. T. M. en voor het publiek een groote verbetering beteekenen. Het goederenvervoer blijft bediend per stoomtreinen en vrachtauto's, waar bij dan op verzoek van afzenders of geadresseerden het begrip van-huis tot-huis zooveel doenlijk zal worden toegepast. Het bezoek van Minister Deckers. Omtrent het bezoek dat de Mi nister van Landbouw en Visscherij Zaterdag 30 Mei aan Zeeland zal brengen, kunnen wij mededeelen, dat hij zich in het bijzonder op de hoogte zal stellen van de garnalenvisscherij. Van Vlissingen uit zal hij een tocht maken op zee en dan overstappen op een gamalen-visschersvaartuig. Vervolgens zal de minister alhier de lunch gebruiken en daarna de vis- scherijen bezoeken. Voorts zal hij een onderhoud hebben met bestuurs leden van den Zeeuwschen bond voor de garnalenvisscherij. Dan keert minister Deckers naar Vlissingen terug en brengt nog per auto een bezoek aan Arnemuiden. SLUIS. Collecte. De collecte voor het Nat. Reclas- seeringswerk bracht alhier op de som van f 19,24. Verduisteringsproef. Donderdag werd alhier een proef genomen met het verduisteren der gemeente als voorbereiding voor de groote luchtbeschermingsoefening op 16 Mei a.s. Vooraf gaf de heer W. Hoegen, vice-commandant van den luchtbe schermingsdienst, als plaatsvervan ger voor den heer H. van Mazijk die ongesteld was, een korte be schouwing over het doel, de wijze en de organisatie van genoemden dienst, door het 3e station van de Radio-Centrale, daartoe welwillend in de gelegenheid gesteld door den Centralehouder L. de Broek. In het kort gaf spreker een over zicht van de diverse afdeelingen met hun respectieve leiders en manschap pen en zette daarbij hun taak uiteen. Nu wat de verduistering betreft: om half negen reed de auto van den heer Metz de straten rond met luid claxon-geloei. Direct daarop ging de straatverlichting uit en bijna ook alle huizen hulden zich in duisternis. Slechts enkele waarschuwingen wer den uitgedeeld aan ingezetenen, die slechts ten deele hun huizen hadden verduisterd. Om half tien was de verduistering geëindigd, wat werd aangekondigd door het luiden der klokken en overal haastte men zich weer de lichten aan te draaien. Naar we vernemen van den Burge meester mag deze proef als uitste kend geslaagd genoemd worden. Wie niet op tijd heeft leeren [zwijgen. Zal nooit de kunst van spreken [krijgen, Wie niet op tijd het zwemmen [leert, Zal later zeggen, het was verkeerd! SCHELDESTROOM. GROEDE. Athletiek. Bij de Zaterdag te Middelburg ge houden Singelloop, een parcours van 3700 M., wist onze dorpsgenoot, van de vereeniging Odidas, de heer M. P. Bruijnooge, beslag te leggen op de eerste plaats in de recordtijd van 10 minuten 33.6/10 sec. Voorwaar een mooie prestatie. IJZENDIJKE. Jaarvergaderingen. Op de jaarvergadering van den Zachariaspolder 2e deel werd het dijk- geschot vastgesteld op f 10.per H. A. (vorig jaar f 11,50). Op de alg. jaarvergadering van den Groote Jonkvrouwpolder Benoor den werd het dijkgeschot bepaald op f 6,50 (vorig jaar f 8, Tot afgevaardigde naar het Water schap der Sluis aan de Wielingen werd herkozen de heer Eugène Wijffels WATERLANDKERKJE. Verkoop van bloempjes. De verkoop van bloempjes voor het reclaseeringswerk heeft alhier f 6,90 en te IJzendijke f 7,30 opgebracht OOSTBURG. Cursus. Gisteren werd in een der zalen van de heer de Vuist een overgangsexamen afgenome betreffende eeD gameer- cursus, welke reeds enkele jaren Is in gericht door den Zeeuwsch Vlaamschen Bakkersbond. Deze bestaat uit verschil lende afdeelingen n.l. Ie. 2e en 3e jaar. De cursus wordt gegeven onder des kundige leiding van den heer Pouwer alhier. De uitslag is dat naar het le jaar gaan: Rudolf Smit, met 69 punten, Rammeloo 64. en Grakame met 62, benevens W. de Kramer, naar het 2e jaar L. de Vlieger met 57, A. Verduijn met 56, Joh. Wijnne met 54 en J. Goedhals met 53 punten. 5 gaan niet over. Van het tweede jaar veroveren een diploma M. Frelier, Groede, C. Dossche Hoofdplaat, J. L. Basting Re- ttanchement, één werd niet bevorderd. Alvorens over te gaan tot het ver dere gedeelte meent de voorzitter der Jury-commissie, de heer Luteijn te Breskens. dat het niet ondienstig is een enkel woord te richten tot de leerlingen van het eerste jaar. Hij brengt hun onder 't oog dat de werkwijze van he a veel te wenschen overlaat en dat ze in feite achteruit gegaan zijn. En de oorzaken Geen notitie nemen van hun werk, zich veel te veel bezig houden met prullen, meer aan sport, enz. denken in plaats van te leeren. Beseffen zij niet dat zij voor hun ver der leven werken Dat ze trotsch moesten zijn op het geen ze hier kun nen leeren, dat zulks in heel Zeeland niet gevonden wordt n,l. het mooie werk dat hier gedaan wordt. Veel en hard werken moet hun leuze zijn. Daarna komt aan de beurt „de ver volgcursus". Hiervoor veroveren R. De smokkeierij naar Noord- China. De autoriteiten der zee douane te Shanghai publiceeren een opzienbarend rapport over den omvang van de smokkelarij naar Noord-Ghina. Zij verwijten daarin den Japanschen militairen autoriteiten de smokkelarij te begunstigen door een voortdurend be letten van de van Chineesche zijde ondernomen afweermaacregelen. De Japanners, zoo zegt het rapport, hebben allereerst de ontwapening en later het terugtrekken van de douane kruisers uit de wateren van de gede militariseerde zóne doorgezet. Boven dien zijn de douane-ambtenaren aan den Grooten Muur ontwapenr. Het rapport berekent de totdusverre gele den douane-verliezen op ruim 25 mill, dollar, waarvan alleen in April j.l. 8 millioen. Hoofdzakelijk worden kunst zijde en suiker Noord-China binnen gesmokkeld. Zoo zijn in één week in April 400.000 K.G. kunstzijde en 11 millioen K.G. suiker zonder betaling van rechten N.-China binnengebracht De gesmokkelde goederen overstroo.nen van Shanghai Noord-China en brengen daardoor schade toe aan het gewone zakenleven. Het rapport wijst voorts op het hieruit voortvloeiende gevaar voor de Chineesche begrooting en geeft te verstaan, dat de aangelegenheid een internationaal karakter draagt, aangezien door den sluikhandel de buitenlandsche leeningen, die door de douane-inkom sten zijn gewaarborgd, in gevaar wor den gebracht. Allerlei van de Queen Mary. De Koningin heeft de Queen Mary haar eigen zijden standaard met wapen geschonken in de afmetingen 3 bij 1 l/j voet. Gisteren is de Joodsche Synagoge aan boord met het voorgeschreven ritueel door den opperrabi van Sout hampton ingewijd. Een Australiër te Londen woonach tig heeft per advertentie 1000 guinjes geboden voor een luxe hut naar New York op de eerste reis. De directie van de Cunard lijn heeft nu bekend gemaakt, dat alle plaatsen en hutten bezet zijn en geen over dracht aan derden goedgekeurd zal worden. Schilder van een ladder geval len. Toen een schilder te Epe, die ten huize van iemand te Zuuk gem. Epe, werkzaamheden had verricht, des avonds niet naar huis was teruggekeerd gingen zijn mede-arbeiders op onder zoek uit. Zij vonden hem op den grond van de kamer liggen, waar hij had gewerkt. Het bleek, dat de man van een ladder was gevallen en zoo danig was gewond, dat hij spoedig na het ongeval moet zijn overleden. Opening AVRO studio. Naar de „Radio-Bode" meldt zal, naar ver wacht mag worden, de nieuwe AVRO studio te Hilversum op 2 Juli a.s door minister De Wilde geopend worden Voor de AVRO-leden is de feeste lijke viering dezer opening og 5 Juli vastgesteld. Te water geraakt en verdron ken Een 68-jarige landbouwer, wonende te Doezum gem. Grootegast is. toen hij per rijwiel langs de vaart reed, doordat er een steen op de weg lag, te water geraakt en verdronken. Noodlottig gevolg van een voet balwedstrijd. - Tijdens den voetbal wedstrijd Achilles 4—Vosta 4. welke te Hengelo werd gespeeld, kwam de Vosta-speler J. Eftink zoo ernstig met een van zijn tegenspelers in botsing, dat de ontboden geneesheer het raad zaam achtte hem naar het R.K. zieken huis te Enschede te vervoeren. Bij ob servatie aldaar bleek, dat hij een rib had gebroken en een nier had ge scheurd. Onmiddellijk werd operatief ingegrepen, doch dit heeft niet meer mogen baten. E. is in den loop van den nacht aan de gevolgen overleden. Luchtschip Hindenburg. Gister nacht verscheen boven Zlerikzee, Duitschland's grootste luchtschip Hin denburg, waar door dit nachtelijk, bezoek velen door het geronk dei motoren uit hun slaap werden gewekt. Hoog boven de srad dreef statig de Hindenburg, koersende naar het Oosten. De om trekken van het luchtschip waren niet goed waar te nemen, maar de boord en cabinelichten waren goed te zien. Het was 7 minuten over één toen het schip over de stad kwam. Brand in een cabaret. Tijdens een fakkeldans in een cabaret te San Francisco raakte een danseres met een fakkel de tooneelgordi|nen aan. die vlam varren en binnen enkele oogen- blikkt n stond het gehee'e cabaret in vlammen. Onder de bezoekers ontstond een paniek, waarin vier personen werden gedood. Vliegenplaag op Urk. Op Urk heerscht momenteel een ware vliegen plaag, die de bewoners grooten last veroorzaakt. Vrij algemeen neemt men den Afsluitdijk als oorzaak van dit eu vel aan, daar de plaag niet alleen op Urk. doch op het geheele IJsselmeer heerscht. Uiteraard heeft men er op het open water minder hinder van dan op het land. Zoowel in scholen, de huizen, als op de staten, brengen millioenen vlie gen, die weliswaar niet van kwaad aardige soort zijn, grooten last. Men is genoodzaakt ramen en deuren zooveel mogelijk gesloten te houden om de vliegjes buiten te houden. De vogels houden er wel opruiming onder, doch afdoende is dit geenszins. In de visschersschepen komen de vliegjes in dergelijke aantallen voor dat een kompaslicht werd uitgedoofd. De duizenden doode vliegjes die in de vlam vallen verstikken deze, de zuur stoftoevoer wordt eenvoudig afgesne den. Ook de zeilen en de andere on derdeden van de schepen zitten vol, waartegen men als eenig bestrijdings middel toepast het doodbranden, daar wegspoelen niet meer helpt. Aangezien men op Urk een water leiding mist, koestert men vrees voor de volksgezondheid, daar het regen water dat in tonnen wordt opgevangen van de daken afloopt waar de ontel bare insecten zitten. Het feit, dat het water van het IJssel meer thans zoet is want dit is naar men meent de aanleiding van de aan wezigheid der vliegen zo i zoodoen de speciaal voor Urk hoogst onaange name gevolgen kunnen hebben. N. R. Crt. Meisje verdronken. Zaterdag middag is het 2 jarig dochtertje van de taiuiiie Vergunst aan den Rijksstraat onder Alphen a/d Rijn spelenderwijs in den Ouden Rijn geraakt. Niemand heeft iets van het ongeluk gemerkt. Een voorbijganger zag het kind op het water drijven. Toen het op het droge was geb acht. blekende levensgeesten reeds te zijn geweken De vliegtocht van Amy Mollison Amy Mollison is gisterochtend vroeg uit Kaïro vertrokken en was om 11.25 u. pl tijd te Athene, waar zij op het vliegveld Tatoi benzine innam, waarna zij om 12.20 u. pl. tijd haar reis naar Londen voortzette. De vliegster heeft evenals de vorige dagen 's nachts rust genomen op een van de hoofdstations van de luchtroute KaapstadLonden. Zij toont op deze wijze aan, dat het mogelijk is in circa vier dagen een reis te volbrengen, zon der algeheele opoffering van nachtrust waarvoor de Imperial Airways op het oogenblik nog bijna tien dagen noodig heeft. Zij doet dat niet eens onder de gunstige omstandigheden, want te Joeba bijv. op het oogenblik de regen tijd. Toch blijken de vermoeienissen, dank zij het nemen van telkens een uur of vijf nachirust, niet al te groot voor haar. Zij zag er gisteren bij aan komst te Cairo, toen zij dus een tocht van bijna 3000 KM. voor één dag achter den rug had, frisch en opge-

Breskensche Courant | 1936 | | pagina 2