Nette Dienstbode Spoorboekjes Vermageren Schilderwerken De nieuwste Modebladen JAC. KNOOP, Gemengd Nieuws Advertentiën. Depót Breskens H. LUTEIJN Jan van Galenstraat Amsterdam DAMES! WiltU een nieuwe MANTEL-, MANTELCOSTUUM of COMPLET, JAPON- of KINDERKLEEDING, wij zijn hierin ruim gesorteerd. W. JACOBS-van Dixhoorn, Breskens. gemeene stemmen wordt goedgevon den. Punt 2 der agenda is: plan ver bouw gemeentehuis. De VOORZITTER memoreert de bijeenkomst gehouden op 6 Maart j.l. met Ged. Staten van Zeeland. Hierna brengt hij de schetsteeke- ning met kostenberekening ter tafel, welke door Weth. Lombaard is inge diend. Daar niemand der raadsleden bezwaar heeft deze aangelegenheid te behandelen wordt daartoe overge gaan, waarna door weth. LOM BAARD verschillende inlichtingen worden gegeven omtrent den bouw en de indeeling van het gebouw. De VOORZITTER meent, dat de ruimte practisch is besteed en dat het plan ook wel eenigszins is ge slaagd, alhoewel er verschillende op merkingen zijn, welke door hem wor den naar voren gebracht. De secre tarie is te klein, zoodat het niet mo gelijk zal zijn de noodige meubelen te plaatsen. Wel is waar is er een kluis, doch deze zal vermoedelijk ook te klein zijn, daar er geen an dere archiefkamer is. Verder komt op de secretarie een raam, dat recht streeks uitzicht geeft op gronden van derden, terwijl nog meerdere opmer kingen naar voren worden gebracht. De kostenberekening bedraagt f 15910, waarbij niet is begrepen f 1500 voor aankoop huisje van de Wed. Tack, plus f 600 voor electr., plus f 800 toezicht architect, plus f 100 Notariskosten, plus f 650 ver goeding architect (plannen nieuwe gemeentehuis) en tweemaal verhui zen plus f 90, is in totaal dus f19350 Wat de opmerkingen van den voorzitter betreft, deze worden door weth. LOMBAARD bestreden en te gengesproken. Vervolgens zegt de VOORZIT TER, dat ook de keuken in de wo ning van den veldwachter in strijd zou zijn met art. 29 der Bouwver ordening. De heer BRAKMAN zegt, dat in het request aan Heeren Ged. Staten van Zeeland is gesproken, dat de verbouw van het thans bestaande gemeentehuis maar de helft zou kosten van het geheel nieuw te bou wen gemeentehuis en nu blijkt, dat de verbouw nog f 6500 duurder komt. De Raad heeft het verbouw plan van f 17000 k f 18000 niet wil len goedkeuren vanwege de hooge kosten en nu is het plan-Lombaard nog duurder, zoodat hij met dit plan in het geheel niet mee kan gaan. Weth. LOMBAARD meent, dat het nieuw te bouwen gemeentehuis ook wel duurder zal komen dan f 13000. De VOORZITTER zegt, dat dit niet noemenswaard zal zijn, doch in verband met het uitstel wel eenigs zins zal schelen. Door weth. LOMBAARD wordt vervolgens naar voren gebracht, dat dit niet de schuld is van de re- questranten, terwijl de VOORZIT TER dit wel als oorzaak houdt. Weth. LOMBAARD vreest met groote vrees voor groote onderhouds kosten, doch wat de indeeling be treft van het nieuw te bouwen ge meentehuis, deze is keurig. De heer BECU vindt het kras uitgedrukt van weth. Lombaard, om te zeggen, dat het nieuw te bouwen gemeentehuis wel duurder zal zijn. In het onderhoud met Ged. Staten heeft spreker ook goedgevonden, dat Lombaard met een ander plan kwam doch onder de voorwaarde van het zelfde comfort en niet duurder. Nadat niemand meer het woord wenscht over dit punt, wordt het voorstel-LOMBAARD in stemming gebracht en met 6 tegen 1 stem verworpen. Voor weth. Lombaard Het oude gebouw zal publiek wor den verkocht. Het kohier hondenbelasting wordt vervolgens, vastgesteld met 55 eerste klas en 51 tweede klas honden, tot een bedrag v,an f 377. Het kohier rioolbelasting wordt vastgesteld met een totaal van 77 aanslagen, tot een bedrag van f77. De rekening van het Burgerlijk Armbestuur wordt goedgekeurd met aan inkomsten f 1968.53, uitgaven f 1840.33, alzoo een batig slot van f 128.20. Vervolgens wordt door den Raad goedgekeurd, dat een bedrag van f 25 op de begrooting zal worden geplaatst, voor oefening luchtbe scherming. Bij de rondvraag deelt de heer W. VAN HANEGHEM mede, dat hij zich tegenover het publiek wil verontschuldigen, omdat in de ge meente werd verteld, dat hij geld was aangeboden indien hij ook tegen het nieuwe gemeentehuis zou stem men. Van deze praatjes is absoluut niets waar. De heer BECU zegt, dat hem Zaterdag j.l. is meegedeeld, dat de leden van hun fractie geprest zullen worden, hun mandaat ter beschik king te stellen, doch hierover niet denkt dit te doen. De heer BRAKMAN meent, in verband met deze twee laatste mede- deelingen van Becu en Van Ha- neghem, nog te moeten opmerken, dat de Raad door de indiening van het plan Lombaard, dat veel duurder is, ten volle is gerehabiliteerd. SLUIS. Huldiging. Vrijdagmorgen werden door den Burgemeester bronzen medailles aan geboden aan de heeren W. Hoegen, procuratiehouder bij de N.V. Hendrikse en Co's Bankiers- en Effectenhandel alhier en P. F. van Hootegem, secre taris dezer gemeente, voor het vele en nuttige werk dat ze verrichten voor het Nationaal Crisis-Comité. Aan de voorzijde dragen de med.illes de beeltenis van H.K.H. Prinses Juliana, aan de achterzijde staan de volgende woorden gegraveerd Aangeboden door het Nationaal Crisis-Comité in dank bare herinnering aan Uwe medewer king Nov. 1931-Mei 1936. Hoog Bezoek. Zaterdag bezocht de bisschop van Breda de gemeente Sluis waar Zijne Doorluchtigheid het H. Vormsel aan de kinderen zou toedienen. Ter zijner eere waren van diverse Katholieke woningen de vlag uitgestoken Ook op het Fransche pensionaat St. Joseph wapperde naast het Fransche dundoek, de Nederlandsche driekleur, terwijl als welkom een spandoek was opgehangen met de woordenVive Monseigneur 1 Concert. Zondag 10 Mei 1936 werd door het muziekgezelschappij „Apollo'' alhier een concert gegeven op de kiosk op de Groote Markt, welk ondanks het gure weer, goed geslaagd mag heeten. Tal van belangstellenden woonden de uitvoering bi). Naast verschillende marschen bevatte het programma ook de Ouverture Tannhauser van Wagner, welke op verdienstelijke wijze vertolkt werd. OOSTBURQ. Lezing. Maandagavond 11 Mei werd op de bovenzaal van het café Mabesoone al hier eene lezing gehouden, waarbij als spreker optrad de heer Biersma van Middelburg. De zaal was bezet als gevolg van de uitnoodigingen, gezon den aan de verschillende gemeenten in Zeeuwsch-Vlaanderen inzake de brand weer. De Burgemeester van hier heette den spreker welkom en deelde mede dat de lezing gehouden werd op ver zoek van den Commissaris der Koningin ten opzichte van brandgevaar inzake de luchtbescherming. De heer Boersma dankte den Bur gemeester voor de verwelkoming en nam hierna het woord. Hij begon te zeggen, dat door de afdeeling Zeeland van de Kon. Ned. Brandweer het verzoek tot hem gericht was eene lezing te houden over het brandgevaar, ook al in verband met de groote oefening op 16 Mei a.s. Hij begon te memoreeren door welke oor zaken brand kan ontstaan bij aanval len en wel in hoofdzaak door bommen. Deze verdeelde hij in brisant, brand en electroobommen. Hij schetste hun uitwerking waarvan de een al gevaarlijker was als de andere. Voorts gaf hij de middelen aan om het brandgevaar te bestrijden In de eerste plaats te zorgen dat er voldoende water in de huizen en om trek aanwezig is, zolders, enz- te ont doen van overtollige brandbare artike len, zand bij de hand te hebben, be nevens een z.g. spuitemmer en wat dies meer zij. Verder de gemeenten in staat tc stellen voor volledige uitrus tingen te zorgen door middel van gel den daarvoor toe te staan. Hij stelde Middelburg daarvoor als voorbeeld, aanhalende hoe enkele jaren geleden iaar een halve straat verwoest werd, hoofdzakelijk door gebrek aan brandbluschmiddelen. Hij begreep ook zeer goed, dat de kleine plaatsen niet zoo ingespannen konden worden en ziin, zooals Middelburg op 't oogen- blik is, maar toch wekte hij de ge meenten op, om zooveel mogelijk hun best te doen en niet te zeggen „het kan niet", maar „het moet". Na de pauze werden door een paar personen vragen gesteld, welke door spreker werden beantwoord. De Burgemeester dankte spreker voor zijn leerzame rede. Feestviering. Heden was het 50 jaar geleden dat alhier gesticht werd het bekende St. Anthoniusgesticht en daarmede venvante Ziekenhuis. Dit laatste is van tateren datum. De zaal in het oude gesticht, be stemd voor de festiviteiten, was ge heel gevuld. Daar waren Mr. Hop mans, Bisschop, Z.Exc. de Commis saris der Koningin in Zeeland, Pastoors uit de verschillende pa rochies, Burgemeesters, Doctoren en verdere genoodigden, benevens ver scheidene Zusters. Na het arriveeren van Z.Exc. de Commissaris beklimt de Directeur Pastoor Lievegoed het podium. Hij brengt dank aan allen, die gehoor gegeven hebben aan de uit- noodiging tot bijwoning van deze plechtigheid. Hij brengt hulde aan de Zusters die door hun menschlie- vendheid zoo gewerkt hebben om het Ziekenhuis te maken tot een model-inrichting zooals er zelden op het platteland aangetroffen worden. Hij roept speciaal welkom toe aan twee Zusters, die als 't ware de pioniers er van geweest zijn. Hij dankt de doctoren die door hun kunde de roep van het gesticht ver breid hebben. Maar bij alles past ook een woord van dank aan God. Hierna komt Monseigneur Hop mans aan het woord. Hij heet ook alle aanwezigen welkom en vindt het een genoegen ook een enkel woord van dank te kunnen spreken. Hij achtte het zijn dure plicht dit feest bij te wonen omdat het Gesticht met de Zusters hem steeds na aan het hart gelegen heeft. Hij brengt hulde aan de Zusters voor hun toewijding en menschlievendheid, wijl het voor hun hetzeldfe is welk geloof zij moe ten verplegen. Hij wekt hun op daar in voort te gaan tot heil der mensch- heid. Hierna sprak Z.Exc. de Commis saris der Koningin. Het is hem een waar genoegen dat hij op deze plaats aanwezig is ook ten opzichte van de ontvangst. Temeer stelt hij dit op prijs omdat hij, zijn vrouw en zijn moeder, eenige jaren geleden, bij een auto-ongeluk, door de vereeniging Charitas zoo liefdevol verpleegd zijn geworden. Hij hoopt dat de Gemeentebestu ren hun best zullen doen het Zie kenhuis te steunen. Hij brengt dank voor de woorden van den Heer Pastoor en verblijd deze met de mededeeling dat hij door zijn stre ven door Hare Majesteit de Ko ningin is benoemd'geworden tot rid der van Oranje Nassau, wat een waar applaus ontlokte. Hij is echter nog niet klaar met zijn verrassingen want ook Mej. Jongmans (Zuster Andrea), Mej. D. ^le Groen (Zuster Nikassa) en Mej. A. C. v. d. Bom (Zuster Angelique) worden begiftigd met de zilveren medaille van Oranje Nassau. Aan de beurt was nu de Heer Burgemeester van Oostburg. Ook hij brengt zijn dank voor het goede dat het Ziekenhuis gewrocht heeft. Wij zouden feitelijk er niet meer zonder kunnen. Als blijk van hulde biedt hij een bedrag aan van f 1608, bijeen gezameld in het land voor een op te richten kinderverpleging. Tevens werd door hem ook een ziekenwagen aangeboden. Vervolgens komt Dokter Staver- man aan het woord, die memoreert dat hij ook wel als een der pioniers kan beschouwd worden. Hij brengt ook hulde aan de Zusters, want, wanneer wij als dokter met onzen arbeid klaar zijn, vangt de taak der Zusters aan. Hierna was het woord aan Dr. de Hullu, als voorzitter van den kring Zeeuwsch-Vlaanderen. Hij brengt na mens allen dank voor de prettige samenwerking en biedt de beste wen- schen voor verderen bloei aan. Te vens is het hem een genoegen na mens de doctoren een electrische operatie-lamp voor de septische ope ratiekamer te mogen aanbieden. Als laatste spreker trad Pastoor Lievegoed op, die zijn dank betuigd door middel van de Commissaris der Koningin aan Hare Majesteit voor de verleende gunst, ook namens de Zusters. Hij brengt verder dank aan allen voor de hartelijke woorden en cadeaux en noodigt de aanwezigen uit deel te nemen aan het diner dat ze zich als 't ware verplicht ge voelen te geven, voor al het goede en hartelijke dat zij ondervonden hebben. ZUIDZANDE. Raadsvergadering. Zaterdag vergaderde de Raad on der voorzitterschap van den Burge meester, voltallig. Een ingekomen verzoek van een groep neringdoenden uit de gemeen te om de kermis, die met Pinksteren gehouden wordt, te willen verzetten op den 2en Zaterdag en den daarop volgenden Maandag in de maand September, zulks in verband met het feit dat er gedurende de Pinksteren op verschillende plaatsen tegelijk kermis is, en de kermis alhier in de laatste jaren niet veel meer te beteekenen had, werd ingewilligd. De kermis zal straks met Pinksteren niet doorgaan doch worden verscho ven naar September. Een nieuwe verordening werd vast gesteld op den Keuringsdienst van Waren. Besloten is de schoolwoning nog voor drie maanden te verhuren. M. C. De kaarsenfabriek te Gouda af gebrand. Gisteravond heeft te Gouda een ontzaglijke brand gewoed in de fabrieksgebouwen van de Ver- eenigde kaarsenfabrieken, welke een concentratie zijn van de Koninklijke Stêarine-kaarsenfabriek Gouda en de kaarsenfabriek Appollo te Schiedam. De plaatselijke brandweer heeft assis tentie ingeroepen van de brandweer te Rotterdam, Den Haag, Hilldgeisberg en Waddinxveen. Ondanks het vele bluschmateriaal en de vele waterstra len, welke in de vlammenzee werden geworpen was eenige uren na het ont dekken van den brand er nog geen sprake van, dat men het vuur onder de knie had. Omstreeks 8 uur is de brand uitgebroken. Om 11 uur woedde de brand nog in onverminderde mate voort. Om streeks dezen tijd had het vuur zich over een lijn van bijna 100 M. lengte medegedeeld aan het complex fabrieks gebouwen aan de overzijde van den weg, waarin een waxinelichten- en een glycerinefabriek zijn gevestigd. Naast deze gebouwen bevindt zich een ter rein waar honderden vaten olie liggen opgeslagen. De vuurzee heeft zich van dit terrein meester gemaakt. Met een geweldige knal sprongen de olievaten uiteen. Het was een angstwekkend ge zicht. De hitte was geweldig en vormde een groote moeilijkheid bij het bius- schingswerk. Inbreker betrapt. De land bouwerszoon D. P. te Eist, bemerkte, toen hij gisternacht Iaat huiswaarts keerde, twee mannen, die zich in de buurt van de boerderij verdacht op hielden. Hij stelde zich daarom verdekt op in een wagenschuur en spoedig daarna kwam een der mannen per flets het erf oprijden en begaf zich naar de schuur, waar P. zich ophield. Nadat hij den man eenigen tijd zijn gang had laten gaan, diende hij hem een flink pak slaag toe, doch het mocht hem niet gelukken den man zoo lang in bedwang te houden totdat de poli tie was gewaarschuwd. De man kreeg dan ook de gelegenheid te ontvluch ten. Direct heeft de politie de hooiber gen in den omgeving doorzocht met het resultaat dat in een der bergen van de boerderij van den landbouwer S. van Manen de 32-jarigen koopman A J. J. uit Eist, een oude bekende van de justitie, werd gearresteerd. De ze vertoonde nog alle sporen van het nachtelijke gevecht. Hij heeft dan ook een volledige bekentenis afgelegd. De gearresteerde Is voor den officier van justitie geleid en in het huis van be waring opgesloten. Inbraak te Laren (N.-H.) Bij de Larensche gemeente-politie is aan gifte gedaan dat inbrekers door ver breking van vier hangsloten, welke aan een luik en een raam waren bevestigd, zich toegang hebben weten te ver schaffen tot een consumptie-kiosk, staande nabij Anna's Hoeve onder Laren (N H.). Er worden verschillende consumptie-artikelen, fleschjes limona de, 50 doozen sigaretten en 2 kistjes sigaren ter waarde van f 16.— vermist. Ook is een poging tot inbraak gedaan in de kiosk van H. de Leeuw, staande aan het fietspad naar Eemnes. Het schijnt dat de inbrekers hier zijn ge stoord. Zij zijn althans niet in het ge bouwtje geweest. IV Allen, die hebben mede gewerkt tot het welslagen der verloting, onze hartelijke dank. HET BESTUUR der Voetbalvereeniging Breskens. MFj Voor de vele en hartelijke bewijzen van deelneming bij het overlijden van onzen oudsten zoon. betuigen wij hierbij onze hartelijke dank. J. C. SPOOR. S. S. P. SPOÖfc —van Beugen. Breskens, Mei 1936. biedt zich aan. Brieven onder no. 35 Bureau van dit blad. (Dienstregeling 15 Mei 1936) verkrijgbaar in den Boekhandel van E. BOOM BLIEK, Breskens Zonder diëet, op welk gedeelte van het lichaam U ook wenscht. Gebruikt dan mijn uitwendig vermageringsmiddel, gegaran deerd onschadelijk. Resultaat na den derden dag zichtbaar. jVraagt gratis aanwijzingen en referenties aan: Mevr. C. S. COLENBRANDER, ie Helmersstr. 297, Postbus C 665 Amsterdam. der N.V. DE KEIJN fre. Verf-, Lak- en Vernisfabrieken te Brussel Opgericht 18-40. uitgevoerd met onze JAPAN- LAKKEN houden langer stand en zijn veel goedkooper! Aanbevelend, voorhanden: Revus Parisienne. Votre Goüt. Toute la Mode. La Parisienne. Perfection. La Belle Parisienne. Modes et Travaux. Void la Mode. La Mode Chic. Franfoise. Weldon's Ladies Journal. Weldon s Fashions. Weldon's Bazaar. Boekhandel E. BOOM-BLIEK, Breskens. BEÈEDIGD MAKELAAR In Aardappelen, Groenten en Fruit Dacostastraat 16, AMSTERDAM. Tel. 81431. Los- en Verkoopplaats Centrale Markt ZendtUw aardappelen per Gideon af Breskens naar Amsterdam. Uitsluitend Commissiever- koop. Oud vertrouwd adrcsl Onkosten: Commissie, losloon en Marktgeld: 32 cent per 70 K.G. Direct na verkocp afrekening en geld per giro of bij een Bankier op Uw plaats. Per telefoon te spreken des middags 12 uur, des avonds 6—7 uur. Veranderingen worden steeds vakkundig uitgevoerd. Aanbevelend,

Breskensche Courant | 1936 | | pagina 3