Ijï Na den oorlog tusschen Italië en Abessinië. o Provinciaal Nieuws. Sport. Rechtszaken. Klaas de zoon van den Molenaar Burgerlijke Stand. Gewestelijk Nieuws Aldus is de Romeinsche traditie die na te hebben overwonnen zich verbonden heeft met de overwonnen volkeren. Het grondgebied en het volk van Abessinië zijn thans geplaatst onder de algeheele souvereiniteit van het koninkrijk Italië; de Koning van Ita lië heeft voor zich en zijn opvolgers den titel van Keizer van Ethiopië Ethiopië wordt bestuurd en ver tegenwoordigd door een gouverneur generaal, die den titel draagt van onderkoning en waaraan onderge schikt zijn de gouverneurs van Eritrea en Somaliland. Aan den onderkoning zijn ook on dergeschikt alle burgerlijke en mili taire autoriteiten in de gebieden wel ke binnen zijn rechtsbevoegdheid liggen. In een tweede decreet wordt maar schalk Badoglio benoemd tot gou verneur-generaal van Ethiopië met den titel en volmachten van onder koning. De Duce eindigde zijn rede: het volk van Italië, dat met zijn bloed het rijk heeft geschapen, zal het met zijn arbeid vruchtbaar maken en het verdedigen met zijn wapens. De menigte begroette het einde van de toespraak met een nieuwe geestdriftige ovatie, die verscheidene minuten duurde en die den Duce noodzaakte eenige keeren op het balcon terug te komen. Het kwam tot een nieuwe mani festatie van geestdrift, toen de vice secretaris van de fascistische partij op het balcon verscheen en mede deelde, dat de groote fascistische raad in zijn zitting een motie had aangenomen, waarin de dankbaar heid van het land wordt uitgedrukt jegens Mussolini, den grondvester van het nieuwe imperium. Na afloop van de betooging op het Piazza Venezia begaf de menigte zich naar het Koninklijk paleis. De Koning verscheen spoedig op het balcon van het paleis en de menigte juichte hem uitbundig toe. De Ko ning bleef met den kroonprins ge durende een langen tijd op het bal con en de geestdrift van de menigte nam steeds toe. Dts vreugde in de stad duurde tot diep in den nacht. Ook op het platteland was men samengekomen ,om naar de rede van den Duoe te luisteren. De negus te Jeruzalem. De Negus, die Zaterdag een be zoek bracht aan den Britschen hoo- gen commissaris te Jeruzalem, heeft Zondag een lang communiqué aan den Volkenbond verzonden. De Negus publiceerde verder een communiqué waarin hij mededeelde geen persoonlijke interviews te kun nen toestaan. Hij wilde echter toch de redenen van zijn vertrek uiteen zetten. „Wij verlieten Addis Abeba, om dat het moreel van onze troepen was geschokt door het gebruik van gifgas en het dus evident was, dat onze troepen dergelijke onmensche lijke strijdwijzen niet konden weer staan," zeide de Negus. „Onze tegenwoordigheid te Addis Abeba of eenig ander deel van Abes sinië werd een ware bedreiging, niet alleen voor onze eigen bevolking, doch ook voor de vreemdelingen voornamelijk in de hoofdstad. We meenden de belangen van ons volk beter te kunnen dienen door buiten het land onze pogingen voor het behoud van de onafhankelijkheid van Abessinië voort te zetten". De Negus bleef verder zeer ge reserveerd. In de omgeving van den Negus wordt verklaard, dat hij naar Genève zal gaan om bij den Volkenbond de zaak van Abessinië te bepleiten. Gisterochtend heeft de Negus met de Keizerin en eenige leden van de koninklijke familie een bezoek ge bracht aan de kerk, waar zij de mis hebben bijgewoond. Het gezelschap heeft een groot deel van den ochtend met bidden doorgebracht. De hooge commissaris heeft den te Jeruzalem1 wonenden Armeenschen arts Kalbian opgedragen den lijfarts van den Negus behulpzaam te zijn, daar Hai.e Selassie nog steeds ernstig geschokt is door de door stane vermoeienissen en recente emoties. De Negus lijdt evenwel niet aan gasvergiftiging, zooals bij geruchte verluidde. Verslag der Jaarvergadering van de Zeeuwsche Vereeniging voor Dialectonderzoek. Op 9 Mei j.l. had, ditmaal te Goes de jaarvergadering plaats van de Zeeuwsche Vereeniging voor Dialect onderzoek. Nadat de notulen waren voorgelezen en goedgekeurd, werd re kening en verantwoording gedaan van de geldmiddelen, welke door een commissie van twee leden werd ge controleerd en in orde bevonden. In deze rekening, die met een klein batig saldo sluit, is niet begrepen de onkos ten van het laatst verschenen Vereeni- gingsnieuws Dit in aanmerking geno men, overtreffen de uitgaven van dit jaar de inkomsten met een kleine f 14 de penningmeester beveelt dus groote zuinigheid aan. In aansluiting hiermee deelt de sec retaresse in haar jaarverslag mede, dat, hoewel het resultaat der circulaire, ter werving van nieuwe leden gunstig mocht heeten en blijk gaf van toene mende belangstelling, ook in weten schappelijke kringen, de vooruitgang in financieel opzicht niet groot was, daar het uittreden van verschillende leden daartegenover stond. Het werd door het bestuur zeer gewaardeerd, dat staande de vergadering, een lid zijn contributie aanzienlijk verhoogde, terwijl opgave van twee nieuwe leden geschiedde. Aangaande de werkzaamheden der vereeniging bleek, dat in de 6 lijsten, dit jaar uitgegeven, gecontroleerd wer den 779 Zeeuwsche woorden en uit drukkingen, zoodat er thans in 't ge heel 4435 zijn gecontroleerd. Het aan tal invullers was gemiddeld 60, iets minder dan het vorig jaar, wat vooral een gevolg is van de verminderde werkzaamheid op Schouwen-Duiveland. Het bestuur hoopt, met behulp van de getrouw invullende leden op dit eiland, hierin verbeteringen te brengen. Met de controle is men thans ge naderd tot in de Ietter K Het aantal in kaart gebrachte woorden en uit drukkingen voor het Zeeuwsche Woor denboek bedraagt thans 1305. De aftredende bestuursleden mej. Dr. H. C. M. Ghijsen en mej. K. v.d. Putte en het districtsbestuurslid de heer L. Beaudoux werden met alge- meene stemmen herkozen. Hiermede eindigde het officieele deel der vergadering. De Provinciale Zeeuwsche Schoonheidscommissie. Ged. Staten van Zeeland hebben een circulaire aan de colleges van B en W. in hun gewest gezonden, waar aan wij ontleenen „Overeenkomstig het bepaalde onder paragraaf 4, artikel 16 sub b der vor dering tot instelling eener provinciale Zeeuwsche Schoonheidscommissie heeft deze commissie in haar vergadering van 15 April 1936 een tarief ontwor pen voor de beoordeeling van de haar daartoe door gemeentebe; turen in Zee land toegezonden bouwplannen het welk door Ged. Staten is goedgekeurd. Gedeputeerden wekken de gemeen tebesturen met aandrang op de bij hun colleges Ingediende bouwplannen ter beoordeeling over te leggen aan ge melde commissie en aldus mede te werken tot het aan die commissie ge stelde doel, de bevordering van de schoonheid van stad en land in Zee land" Makkelijker reizen voor Zeeuwsch-Vlamingen. Men schrijft aan de N. R. Crt.: De bijzomidere vacantiekaarten wel ke dezen zomer door de Nederland- sche Spoorwegen worden ingevoerd, krijgen ook voor reizigers van en naar Zeeuwsch-Ylaanderen beteeke- nis. Deze vacantiekaarten worden n.l. aan de kantoren van den Provincialen Stoombootdienst te Breskens, Ter- neuzen en Walsoorden verkrijgbaar gesteld. Met een geringe verhooging an den prijs omvatten zij dan zoo wel de boot- als de treinreis, ter wijl voor de tusschenliggende ver voermiddelen (tram Hoedekenskerke Goes en autobus Hansweertsta tion Kruiningen Ierseke)) niet extra behoeft te worden betaald. Door deze regeling wordt voor de eerste maal bereikt dat de inwoners van Zeeuwsch-Vlaanderen met één reis biljet dat zij in de plaats van ver trek nemen, de geheele boot- en treinreis kunnen maken. Voorts bie den deze bijzondere vacantiekaarten belangrijke voordeelen in verhouding tot de reisgelegenheid die voorheen met speciale treinen werd geboden; door het vroege uur van Vertrek en het vrij late tijdstip van terugkeer kon men uit Zeeuwsch-Vlaanderen nimmer profiteeren van de speciale tremen die des zomers werden in gericht. Dit bezwaar is door het verkrijgbaar stellen dezer bijzondere vacantiekaarten vervallenmen is vrij in het tijdstip van heen- en terugreis mits men de terugreis op denzelfden of den volgenden dag onderneemt De kaarten worden van 13 Juli tot en met 3 Sept. verkrijgbaar gesteld op de Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag. Boekbespreking. Madame de Pompadour, door Siegfried E. van Praag. Uitgave van E. Querido, Amsterdam. Een roman over het leven van Ma dame de Pompadour. Het boek geeft ons een blik in de intieme geschiede nis van Frankrijks achttiende eeuw, in het leven en de hofhouding van Koning Lodewljk de Veertiende. Wij zien de kleine Reinette op groeien tot de burchtvrouw van d' Etiolesniet uit liefde voor haar man Le Normant d' Etioles, maar om dich ter bij het hof te zijn, waar haar ge liefde Koning Louis zetelde. In boeiende trant beschrijft van Praag het geheele Fransche hofleven met als hoofdfiguur Konings maltresse Madame de Pompadour. De vele intriges welke men gebruikt om haar van het hof te verjagen heb ben geen doel getroffen Tot haar dood heeft zij haar zetel aan het hof behou den en gestorven als Madame de Pom padour, de minnares van den Koning, Duivensport. Duivenvereenlging „Nog Sneller" te Breskens. Algemeene prijsvlucht uit Clermont op Zondag 10 Mei De uitslag is als volgt: J. Blaakman le, 12e, Aalbregtse 2e, lie, C. Neijsen 3e, 72e, van Over- beeke 4e, W. Klaaijsen 5e, 20e, 44e Mabesoone 6e, 49e, 55e, P. Grol 7e, 25e, J. de Hullu 8e, 19e, van Vooren 9e, 18e, J. Maas 10e, 32e, Balkom 13e. 27e, P. Pleijte 14e, P. Pijcke 15e, Gebrs Steijaert 16e, 60e, M. Visserl7e, van de Voorde 21e, 50e, 68e, 70e, J. Woit- tiez 23e, 26e, 53e, Rookus 24e, 65e, 72e, A. Vermeulen 28e, 39e, 46e, M. Quaars 29e, F. de Lange 30e, P. Smidt 31e, G. Erasmus 33e, J. van Gijs 34e, 40e, 76e, J. de Veij 35e, 58e, Verberkmoes 36e, P. Haartsen 37e, J. deVuijst38e, A. Hoogstad 41e, Joz. Pleijte 43e, Du- sarduijn 45e, 47e, 67e, P. Huijgh 48e, 48e, Mabesoone 49e, |n Pleijte 51e, Jn Quaars 52e, Riteco 54e, R. van Waes 56e, Temmerman 57e, de Ruij- scher 59e, Bondewel 61e, C. Dierx 62e, Boever 63e, J. Baden 64e, J. Wisse 66e, Hamerlinck 69e, Vervaet 71e, Back 73e, j. Tellier 74e, Bruijnooge 75e, de Jonge 78e OOSTBURG. Voetbal. Zondag had alhier een wedstrijd plaats tusschen Oostburg I Ter- neuzen II. Om half drie wordt afge- tiapt. Niet lang daarna maakt Terneu- zen een punt, echter kort daarop ge volgd door Oostburg met een onhoud baar schot. Zoo gaat de rust in met 1-1 Na de rust wordt het eenigszins actiever, hoewel de meening is dat door Oostburg lauw gespeeld wordt, en de scheidsrechter blijk geeft óf zijn functie niet te verstaan, óf vooringe nomen te zijn, tenminste hij laat ver schillende dingen toe, niet ten voordeele van Oostburg, zoodat het publiek luide zi n afkeuring te kennen geeft. Toen dan ook een der spelers van Oostburg door één van Terneuzen hardhandig tegen de grond gekegeld werd, durfde hij toch niet laten deze speler te be straffen en te dreigen hem het veld uit te zenden. Met die verschillende intermezzo's kwam het einde voor Oostburg 3, Terneuzen 1. Scheidsrechter, Gillis Middelburg. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Zitting van 8 Mei. De volgende zaak werd behandeld: E. L. G.. 24 jaar, landbouwer te St. Anna ter Muiden, was op 27 Februari 1936 door den Kantonrechter te Oost- burg veroordeeld tot f 100.of 25 dagen hechtenis, wegens verboden in voer van 3500 K.G. aardappelen te St. Anna ter Muiden op 3 Febr. 11. De verdachte was in hooger beroep gekomen. EischBevestiging van het vonnis 175. De kom koffie hielden ze met twee handen vast en ze smakten met de lippen. Toen oom klaar was, zei hij: „Nou zal ik je vertellen. Klaas, wat mijn plannen zijn. Je bent hier na tuurlijk gekomen om eens een paar dagen te zwalken op zee. Wel, Jacob en ik vinden het wel leuk, een klei nen jongen te Iogeeren te hebben en daarom hadden wij tweeën een plan opgemaaktdat je misschi. n veel plezier zal doen. Jacob en ik hou den ook een paar dagen vacantie en nu wilden we morgenochtend be ginnen met een tochtje te maken naar Zeehaven. 176. Daar moet ik dan een gezelschap van heeren en dames ophalen, die mijn boot voor een dag gehuurd heb ben en hen naar Piasburg brengen, waar -feesten zijn. Piasburg bestaat 400 jaar en nu gaan die dames en heeren de feestelijkheden, die daar plaats hebben, bijwonen. En Klaas, nu hadden we zoo gedacht, dan kunnen we 's avonds met zijn drieën naar het vuurwerk gaan kij ken, dat dan afgestoken wordt". Klaas sprong op, zijn oogen schitter den; hij lachte heelemaal. Heerlijk varen en de boot laten loopen en dan allemaal vreemde menschen aan boord en vuurwerk toe. Hij kon het in ééne iet verwerken. van den Kantonrechter. Mr. P. C. Adrlaanse achtte het ten laste gelegde niet bewezen en vroeg vrijspraak. SCHOONDIJKE. Over de maand April. HUWELIJKEN: 9, Abraham Jacobus Bruijnooge, 29 j„ jm. te Amersfoort en J. J. de Winde 29 jaar, jd. 9, J. D. Hennekeij, 24 j., jm. en E. J. Smoor, 21 jaar, jd. 9, Abraham lzaak Fortrie, 25 jaar jm. te Breskens en J. J. Pieters, 24 jaar, jd. 30, Willem Jacobus Vergouwe, 24 jaar, jm. te Breskens en C. M. Cuvelier, 23 jaar, jd. GEBOORTEN: 3, Abraham Jannis, z. van A. J. Kot- vis en A. P. Versprille. 6, Johannes, z. van D. de Vries en M. Balhuizen. 20, Anna, d. van B. J. Verherbrugge en S. M. Robesin. 26, Sara Maria, d. van B. P. Verhage en H. F. den Hol lander. 27, Johannis Michlel, z. van R. J. S. ten Cate en J. A. Bruijnooge. 29, Anthonijntje Elizabeth d. van A. W. de Gardeijn en D. P. Kindts. OVERLEDEN: 1Elizabeth van de Walle, 73 jaar, wed. v. W. J. Perrels. 2, Jacob Lako, 89 jaar, echtg. van S. B. Bril. 12, Yvonne Emelie Jeanne Maijinck, 18 j., d. van E. Maijink en E. L Pasteijn 13, een levenloos kind (mannelijk) van K. de Koeijer en T. Huijssen 18, Adriaan Oosterling, 59 jaar, echtg. van S. M. Moelaert. 18, Cathalijntje Sara Willemsen, 65 jaar, echtg. van A. P. de Groote. INGEKOMEN: W. Kareis en M. Oppeneer van Watervliet, P. Uijtdewilligen en gezin van Oostburg, Joh. van Eijkeren van Hoofdplaat, M. J. Hamelinck-de Kra ker van IJzendijke. VERTROKKEN: D. Hogerheide en zoon naar Sluis, G P. Verherbrugge naar Oostburg, G. J. Huisman en gezin naar Zaltbommel, C. J. en J. C. de Reu 'naar IJzendi]ke, J. D. Hennekeij en echtg, naar Bier vliet, P. C. Simpelaar naar Zuidzande, G. B. de Wispelaere naar Vlissingen. WATERLANDKERKJE. Over de maand April. OVERLIJDEN: 15, Edm. Josephus Vloebergh, 85 jaar, wedn. van C. U. Neels. INGEKOMEN: Aug. E. Dhondt en gezin van Aar denburg, M. C. Ritico van Vlissingen, R, A. Dekkers en gezin van Zeven bergen. VERTROKKEN: M. C. Ritico naar Vlissingen, A. A. Willems en echtg. naar St.-Kruis, lm. de Meij naar Vlissingen, M. Veraart en gezin naar IJzendijke. BRESKENS. Verduistering. Gisteravond werd alhier een proef genomen met verduisteren der ge meente, als voorbereiding voor de luchtbeschermingsoefening op 16 Mei a.s. Om kwart voor tienen werd het signaal gegeven door de sirène van de fabriek van de Firma Van Melle. Direct ging de straatverlichting uit en ook bijna alle huizen waren in donker gehuld. Eenige bewoners, wier huizen niet of gedeeltelijk verduisterd waren, werden gewaarschuwd. Om tien uur was de verduistering geëindigd en zou dit door klokgelui aangekondigd worden. Door een mis verstand werd het eenige minuten later, Maar toen was alles dan ook weer als voorheen verlicht De proef mag zeker wel als geslaagd beschouwd worden. IJZENDIJKE. Jaarvergadering. Op de algemeene jaarvergadering van den Mauritspolder werd het dijk- geschot vastgesteld op f4,25 perH.A. (vorig jaar idem). AARDENBURG. Aanbesteding. Vrijdag hielden B. én W. aanbeste ding van Je restauratie van het boven deel van het Raadhuis alhier, onder leiding van den Belgischen bouwkun dige De Pauw uit Brugge. Ingeschreven werd voor Schilderwerk A. j. van Wiers, Middelburg f 397,22 1 F. Beun, alhier f 275. - Catsman en Za., Oostburg f 263, J. Lippens en Zn., alhier f 161,36 Glaswerk Woittez en de Vos, Goes f 601,20 (onder glas en lood) f 467 04 Catsman en Zn, Oostburg f 371,25 Schrijnwerk Belderok. Oostburg f 2090,50 P. A. Fret en Zn., Vlissingen f 1913. - De Massa P. A. Fret en Zn. voorn. f 3561,— en f 3696. 't Laatste naar bestek. Gebrs Guelenaere, alhier f 3677,23 De gunning is 14 dagen aangehou den. GROEDE. Raadsvergadering. Gistermorgen vergaderde de Raad onzer gemeente, onder voorzitter schap van den Burgemeester, M. Wag'tho. Aanwezig waren alle leden. Na opening door den Voorzitter worden behandeld een tweetal ver zoeken, n.l. van de Ned. Herv. Ge meente en van het R.-K. Kerkbe stuur tot afschaffing van de Zaterdag ais kermisdag. B. en W. stellen voor, deze stuk ken te stellen in handen van B. en W. om praeadvies, hetgeen met al-

Breskensche Courant | 1936 | | pagina 2