BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. Verschijnt iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. Telefoon 21. Postgiro 50895 Uitgave E. BOOM-BLIEK - Breskens TWEEDE BLAD. De rijkste man ter wereld viert feest. Musschenbestrijding. Burgerlijke Stand. Gemengd Nieuws Klaas de zoon van den Molenaar 45ste Jaargang Vrijdag 8 Mei 1936 Nummer-4134 - ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden f 1.25. Buiten Breskens per drie maanden f 1.40 Franco per post per jaar f 5 00 Buitenland per jaar 6.50 Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1-5 regels 10,75. Iedere regel meer f 0; 15. Ingez. Med. 30 ct. per regel Abonnements-advertenties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels f 0.40 (bij vooruitbetaling) Ct- De Nizam van Haiderabad, die een persoonlijk jaarinkomen heeft van 100 millioen gulden, juweelen voor een totale waarde van 300 mil lioen en een gezamenlijk vermogen van anderhalf milliard bezit, wordt met recht de rijkste man ter wereld genoemd. Deze heerscher nu zou eigenlijk in de vorige maand zijn zilveren re- geeringsjubileum vieren. Doch naar aanleiding van den plotselingen dood van Koning George V van Enge land, waardoor ook zijn hof in rouw werd gedompeld, zijn alle feestelijk heden enkele maanden uitgesteld. En deze feestelijkheden zullen wel een der schitterendste worden, welke ooit in Britsch-Incite hebben plaats gevonden. Voor de eerste maal zal men de meest kostbare juweelen en diamanten kunnen bewonderen, wel ke, zooals men beweert, van een niet te bepalen groote waarde zijn en die voor millioenen en millioenen zijn verzekerd. Deze rijke Nizam is evenwel een zonderling vorst. Dagelijks gaat hij gekleed in een lang, wit kleed, den traditioneelen tulband op het hoofd, naar de markt. Dikwijls loopt hij ook door de straten zijner hoofdstad. Zoo slecht gekleed en zoo beschei den is deze heerscher in zijn optre den, dat men als vreemdeling niet zou willen gelooven, dat deze man veertien millioen onderdanen heeft. Het schijnt, dat deze Nizam een bijzondere voorliefde heeft voor oude, versleten kleeren. De Nizam van Haiderabad is n.l. bijzonder gierig, hoe rijk hij ook is. Een voorbeeld hiervan is het vol gende; een gebeurtenis, welke nog niet lang geleden in de hoofdstad van Britsch-Indië, Delhi, plaatsvond: In deze stad werd juist zijn nieuw paleis opgetrokken en de vorst ging er heen, om de werkzaamheden der arbeiders in oogenschouw te nemen. Juist, toen hij het paleis wilde be treden, kwam iemand van het werk volk op hem af en verbood hem binnen te gaan. De arbeider was van meening, dat de schamel gekleede vreemdeling misschien een bedelaar was, die op die manier „Zijnen Hoogheid" wenschte te spreken. Nu, de Nizam van Haiderabad heeft zin voor humor en lachte eens hartelijk om het geval. Deze heerscher heeft een inkomen van 10.000 gulden per dagl Hij be zit in zijn rijk, dat de grootte van Engeland heeft, talrijke kroonlanden, prachtige gebouwen met vele kel ders, waarin zijn rijkdommen liggen opgestapeld en die hier in den loop der jaren bijeen gebracht zijn. Ondanks zijn zuinig leven en zijn sjofel uiterlijk kan deze vorst bij bepaalde gelegenheden toch een pracht en praal aan den dag leggen, welke geen vorst hem kan nadoen zelfs geen Indisch vorst! In den beroemden Durbal-hal b.v. vindt men meubelen, vervaardigd uit zui ver goud. Deze hal zal bij de komen de feestelijkheden een belangrijke rol spelen. Want rond dezen hal zal een feeststoet trekken, welke niet korter dan vijf kilometer zal zijnl Honderd olifanten, versierd met de kens, vervaardigd uit het zwaarste goudbrocaat, enkele dozijnen zwaar geschut uit zuiver zilver vervaardigd en de schilderachtige, niet minder kostbare uniformen der muziekka pellen zullen veel tot de bonte pracht van dit fantastisch schouwspel bij dragen I In het middelpunt staat ech ter de koets van den vorst. Zij is grootendeels uit goud gedreven, welk edel metaal werd gevonden in de beroemde Golkonda-mijnen, waar van de Nizam eigenaar is. Meer dan tien millioen gulden wer den reeds voor de feestelijkheden uitgegeven. 50.000 schapen en 10.000 koeien waren benoodigd, om alle gasten van vleeschgerechten te voor zien. Het aantal gasten bedraagt meer dan 500.000. Deze gasten ko men uit alle deelen der wereld. On der hen vindt men talrijke Indische vorsten. Mannen, vrouwen en kinde ren, fakirs en bedelaars zullen verder door den heerscher worden onthaald op een feestmaaltijd. De bedelaars en armen worden tevens voorzien van kleeren en voedsel. De Nizam zal zijn gasten, volgens de traditie van het hof, persoonlijk moeten bezighouden en voor ieder der gasten een vriendelijk woord moeten over hebben. In alle steden en dorpen, waar de vorst zelf niet kan verschijnen, zal hij worden ver tegenwoordigd. Deze bezoeken zul len, naar schatting, twee maanden vergen. De Nizam heeft wél een moeilijke rol van gastheer I Van het heerlijk paleis, dat de Nizam bezit, bewoont hij slechts een klein gedeelte. De vleugel, welke hij gebruikt, is zeer eenvoudig ingericht. In zijn vrijen tijd leest en schrijft de vorst het liefste. Hij leest boeken, geschreven in het Urdu, het Perzisch en het Engelsch. Hij zelf publiceerde eens een band Perzische gedichten. Dit werk zal door een speciale com missie Londensche oriëntalisten in het Engelsch worden vertaald. Men hoopt het te kunnen publiceeren nog vóór de feestelijkheden een aanvang nemen. De Nizam heeft nog een andere voorliefde, n.l. voor kinderen. De Indische heerscher, die over mil- liarden beschikt, vergeet, wanneer hij in het bijzijn van kinderen is, zijn voornaamheid en speelt met de kleintjes mee. De Nizam werd eens bij een be zoek van zijn minister, door diens kleinen zoon beleedigd. Alle aanwe zigen wachtten met schrik het mo ment af, waarop de vorst met ver toornden blik den jongen zou heen zenden. Met twijfelde er niet aan, of de knaap zou streng worden .ge-i straft en de vader zou verantwoorde lijk worden gesteld voor dezen daad. Doch niets geschiedde. De vorst klopte den kleinen vlegel op de schouders en sprak tot diens vader: „Dat is de eerste maal, dat iemand zoo grof tegen mij heeft durven zijn. Maar daarom beschouw ik dit ook als een vingerwijzing, om mijn leven te beteren. En uit dankbaarheid hier voor wensch ik Uw kleinen zoon een aandenken te geven". Hierop trok de vorst als in een sprookje uit 1001 Nacht een kostbaren ring van den vinger en overhandigde dezen aan den verwonderden mi- nisterl De 'Nizam heeft een klein zoon, het kind van zijn eigen zoon en de schoone dochter van den voor- maligen sultan. Dit kind zal, wanneer het binnenkort naar Europa afreist, door 24 detectives worden bewaakt! o De Plantenziektenkundige Dienst te Wageningen vestigt de aandacht van belanghebbenden erop, dat de schade door musschen veroorzaakt, in vele ge vallen zoo groot is, dat bestrijding van deze vogels wenschelijk geacht moet worden. Voor den graanbouw zijn de musschen zeer schadelijk, doordat zij de halfrijpe korrels uit de aren pikken, in tuinen pikken zij de pas gezaaide zaden uit den grond, in - mgaarden worden bloesems en vruchten stukge- dlkt. In den hoenderhof pikken de mus schen veel van het voor hoenders be stemde voedsel weg en tenslotte ver jagen zij vele nuttige vogels (meezen en zwaluwen) uit hun nestplaatsen. Overal, waar de musch in groot aan tal optreedt, is bestrijding aan te be velen. Vele middelen, die tot nu toe zijn aanbevolen voor de bestrijding van musschen, hebben het bezwaar, dat zij of te veel tijd vergen en daardoor te duur worden, of dat het aantal ge- doode musschen te klein blijft in ver gelijking tot het totaal aantal. Dit geldt zoowel voor het uithalen der nesten als voor het afschieten en vangen in den winter. Meer succes heeft men thans ver kregen met het vangen van jonge musschen in den zomer. Met speciaal voor dit doel gemaakte vangkorven kunnen de jonge musschen, die veel minder voorzichtig zijn dan de ouden, in groot aantal gevangen worden. Een voordeel is verder, dat er zeer weinig andere vogels mede gevangen worden. Als dit een enkele keer mocht gebeuren, kunnen zij worden losgelaten, daar de vogels levend en onbeschadigd worden gevangen. Nadere inlichtingen over deze vang- wijze, die verleden jaar voor het eerst in ons land met goed gevolg is toe gepast, worden verstrekt door de Plan- tenziektenkundigen Dienst te Wage ningen en door de bij dien Dienst werkzame ambtenaren. BRESKENS. Rectificatie. GEBOORTEN: 25 April. Adri Willem, z. van F. A. L. Vroon en F. M. van Putten. OOSTBURG. Over de maand April. GEHUWD: 30. C. E Snouwaert, 41 jaar jm. en M. J. de Bruijckere, 38 jaar jd. GEBOORTEN: 2, Maria Pieternella, d. van I. J. Buurman en M. A. Verplanke. 11, Anita Magdalena, d. van J. M. E. Modde en A. S. Verhulst. 18, Willy Ede- mond Emtel, z. van A. van de Plasse en L. M. van Damme. OVERLIJDEN: 5, C. Cuveljé, 79 jaar, wednr van Adr. van Wijngaarden. 8, Adr. Schille- man, 44 jaar, ongeh. 12, Joh. van der Linde, 81 jaar, ongehuwd. 16, Maria P. Buurman, 14 d d. van I. J. Buur man en M. A. Verplanke. 18, Th. L. Coone, 64 jaar, man van M. Th. Qua- taert- 19, Marie L. van Laere, 69 echtg. van E. Verplancke. INGEKOMEN: Adr. Schijve en gezin van Nieuwvliet, A. 1. de Hulster van Amsterdam, M. Focke-Risseeuw en S. M. Verreij-de Windt, belden van Sluis, G. P. Ver- herbrugge van Schoondijke, Joh. C. Boekhout van Groede, S. J. de Kok van Princenhage, G T. van Dam-ten Have van Groningen. VERTROKKEN: H. Willems naar Groede, A. P.Tas en A. P. Verschuur naar Sluis, P. J. M. Coenen naar Rijssen, Irma B. Pot- vlieger naar Rosendaal, S. M. Catsman- Prins met kind naar 's Gravenhage, W. J. van Papenvelt naar Dordrecht, El. C. Baas naar Goes, P. Uijtdewllligen en gezin naar Schoondijke, B. J. Pieters naar Eede. G. Bouwens naar Zuidzande. A. A. Er was niets mee te beginnen. De dochter van een bankier, die drie 173. Zoo naderden ze de haven. Klaas zag de botter al liggen. Oom had de vlag in top, ter eere van' Klaas, vertelde oom Rink. Klaas lachte hardop. Dat begon al fijn. Ze lie pen de loopplank over. Nou, daar was Klaas op thuis; hij was al zoo vaak bij zijn oom aan boord ge weest en dus over die plank geloo- pen. Alles zag aan boord er netjes uit. De touwen lagen keurig opge rold, het dek glom als een spie geltje, en de vlag wapperde zoo lustig in den wind. Het keeshondje sprong vroolijk tegen zijn baas en Klaas op, blij een jonge speelkame raad te zien. jaren geleden met een Sjeik in het huwelijk was getreden om de „inter nationale verstandhouding te bevor deren," heeft toegegeven, dat haar experiment op een mislukking is uit- geloopen. Door haar huwelijk werd zij mevrouw Frances Allison Khalil Ben Abrahim El Racif. Drie jaren geleden werd haar huwelijk voltrok ken in een moskee te Bagdad. De bruidegom was Khalil, een Saudi Arabisch stamhoofd. De plechtigheid werd volgens den Mohammedaan- schen ritus voltrokken en het was de bedoeling, dat zij sindsdien het gewone leven zou leiden van een vrouw van een Sjeik. Mevrouw meende door haar hu welijk de dwaasheid aan te toonen van de theorie, dat er verschil zou bestaan naar ras en godsdienst. Het gaf evenwel niets. „Ik werd gestee- nigd en geslagen door de onder danen van mijn echtgenoot. Zijn be dienden hij had zeer veel inheem- sche bedienden dachten, dat zij een groote belooning zouden ont vangen wanneer ik zou sterven," verklaarde zij. Zoo leefde de vrouw onder voort durende terreur. Maar ook met haar man wilde het niet vlotten. Hij dacht, dat zij in het Engelsch voor hem ongunstige dingen schreef en vertel de. Na veel onaangenaamheden ging het echtpaar uiteen. Het schijnt me vrouw Khalil in de woestijn toch goed bevallen te zijn; ze keert wel is waar niet naar haar man terug, maar zij zal wel binnenkort naar Arabic vertrekken. Zij is in het bezit van een docu ment, dat in het Arabisch is opge steld en dat haar het recht geeft haar huwelijksbelofte terug te ne men. Dit document zou haar zelfs een zekere bescherming verleenen. Door een tram overreden en gedood. Aan de grens bij Kerkrade is de 54-jarige invalide mijnwerker Willems onder de electrische tram ge loopen en onmiddellijk gedood. Het lijk is naar het lijkenhuisje gebracht. 174. De knecht stak zijn hoofd uit het vooronder en begroette Klaas met een: „Hallo, Klaassiel" Hij gaf zijn baas, oom Rink, een knipoogje en zei: „Wat zullen we nou een boel visch vangen, baas". Ooon Rink lach te maar. „Is de koffie bruin?" vroeg hij aan zijn knecht. „Dan eerst een bakkie koffie en voor Klaas ook een met veel melk". Hij knipoogde tegen den knecht en ze keken rfS&r Klaas, die nog wat te verduren zou krijgen van twee zulke plaaggeesten. Brand te Epe. Woensdag is in de boerderij van W. Stegeman op de Dragt gemeente Epe brand uitgebroken. Met een brandbluschtoestel werden de vlammen bestreden en daardoor gelukte het de levende have In veiligheid te brengen. Toen de brandweer uit Epe arriveerde stond de boerderdij en een wagenloods in lichte laaie. De vrij hevige oostenwind wakkerde de vlammen aan. Eenige stapels brandhout waren ook aangetast en het vuur bedreigde hier mede ook een volgende boerderij. De brandweer slaagde er in het vuur tot de boerderij van Stegeman te beperken, die met de wagenloods tot den grond afbrandde. De oorzaak is waarschijnlijk een lek in den schoorsteen. Alles was verzekerd doch laag. Brand te Haarlem. Woensdag is brand ontstaan in de sigarenfabriek van den heer D. Dekker aandePleter Kiesstraat te Haarlem. De brand ont stond in de droogkamer op de boven verdieping, waar een groote kachel dag en nacht brandt. Men vermoedt, dat de houten vloer onder de kachel vlam ge vat. De brandweer heeft het vuur tot enkele kamers kunnen beperken. Een gedeelte van het beneden huis. dat onbewoond is, heeft veel schade gele den. Een voorraad tabak en onge veer 3000 sigaren zijn in rook opge gaan. Verzekering dekt de schade. Heidebrand. Tijdens schietoefe ningen is te Oldebroek brand onstaan in de heide ter hoogte van controle post 5. Het vuur greep, aangewakkerd door den wind, snel om zich heen en het duurde dan ook niet lang, of een groote oppervlakte heide stond in brand' Aanvankelijk trachtten de in het veld aanwezige manschappen het vuur te blusschen, doch toen dit niet lukte is het geheele garnizoen van de leger plaats uitgerukt om aan de bestrijding der zich langs bosch en heide uit breidende vlammen deel te nemen. Men slaagde er in het vuur te isoleeren en overslaan naar andere gedeelten te voorkomen, zoodat na enkele uren van ingespannen arbeid het gevaar bezworen was. Ook de brandweer van Epe heeft nog aan het blusschingswerk deelge nomen.

Breskensche Courant | 1936 | | pagina 1