BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. Winnifred de Pelskoningin. Verschijnt iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. Telefoon 21. Postgiro 50895 Uitgave E. BOOM-BLIEK - Breskens^ De Abessijnen verliezen den strijd. FEUILLETON 45ste Jaargang Dinsdag 5 Mei 1936 Nummer 4133 ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden I 1.25 Buiten Breskens per drie maanden I 1 40 Franco per post per jaar 5 00 Buitenland per jaar f 6.50 Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regels 10,75. Iedere regel meer 10; 15. Ingez. Med. 30 ct. per regel Abonnements-advertenties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels I 0.40 (bij vooruitbetaling) De moderne moordwerktuigen hebben hun plicht gedaan. De Negus gevlucht De hoofdstad in vlammen. Zoo dan, is het pleit beslecht. Er zullen nog wel eenige strubbelingen plaats hebben, er zullen nog wel eenige dooden vallen, maar het is met een nederlaag voor de Abes sijnen geëindigd, dit moordtooneel. De Italianen zullen nu hun bescha ving brengen aan Abessinië. Men verwacht dat de Italianen heden Addis Abeba zullen berei ken, de hoofdstad, die, zoodra be kend was, dat de Negus gevlucht was, door bandieten in brand werd gestoken, terwijl een plundering op grooten schaal plaats had. De büitenlandsche gezantschap pen te Addis Abeba hebben in een dringend telegram aan het Italiaan- sche oppercommando gevraagd, of de bezetting van de hoofdstad bin nen den kortst mogelijken tijd zou kunnen geschieden, omdat door de onlusten onder de bevolking en de anti-Europeesche gezindheid, die daarbij aan den dag treedt, de vreemdelingen gevaar loopen. Het Italiaansche oppercommando heeft vervolgens alle maatregelen getrof fen om den opmarsch van de colon ne vrachtauto's, die met groote moei lijkheden te kampen had tengevolge van aardverschuivingen, ten snelste te hervatten. Maarschalk Badoglio en zijn staf hebben persoonlijk den opmarsch over den Termaberpas Noordelijk van Addis Abeba, waar men met zeer groote moeilijkheden te kampen had, geleid. Zondagmor gen hadden reeds 1600 vrachtauto's het moeilijkste gedeelte achter den rug. De levensmiddelenvoorziening van de colonne geschiedt door vlieg tuigen. Een colonne Askari's staat vlak voor Addis Abeba. Te Asmara maakt men zich gereed voor groote feestelijkheden in verband met de te verwachten bezetting van Addis Abeba en het einde van den oorlog. Volgens de berichten, die bekend worden, bevindt de negus zich reeds op weg naar Aden. Generaal Gra- ziani rukt verder op naar Harrar. Daarmede is de systematische be zetting van Abessinië haar laatste stadium ingetreden. 48. Roman van H. COURTHS-MAHLER met autorisatie uit het Duitsch vertaald door Mevr. J. P. WESSELINK-v. -Rossum li- Maar ik zal weer zelf koken, op dat u u daar niet druk mede heeft te maken. Ik breng dezen keer nog een keukenmeisje mee, want Har riet heeft verzekerd, dat zij niet weer in de keuken wil werken. Maar ik vind het prettig. Ik verheug mij zeer op ons stille boschhuis en denk er veel aan. Mr. Bridge moet alsjeblieft de tobogan nazien, opdat die in orde is, ik wil den berg in de slede af gaan. Met hartelijken groet aan u en Mr. Bridge Uwe Winnifred Hartau". Met brandende oogen staarde Sal- ten voor zich uit, toen hij dezen brief tot het einde toe had gelezen. De toestand te Addis Abeba. Zaterdag en Zondag hebben de onlusten te Addis Abeba voortge duurd. Er werd voortdurend gescho ten. De schietpartijen vonden plaats tusschen de soldaten, die de stad bin nenkwamen, op de vlucht voor de Italianen, rooversbenden en allerlei ander gespuis. De nacht van Zater dag op Zondag is betrekkelijk kalm verloopen, doch Zondag begon alles overnieuw. Het centrum van de stad is volkomen vernietigd. Alle ge bouwen werden eerst geplunderd en vervolgens in brand gestoken. Ook het paleis van den negus moet afge brand zijn. Alle Abessijnsche autoriteiten heb ben de stad verlaten, er zijn talrijke dooden en gewonden. De büitenlandsche legaties verkee- ren in staat van beleg en voortdurend komen er vluchtelingen binnen. Zon dagmiddag begon het hevig te rege nen, maar de schietpartijen vermin derden er niet om. Wegens te Dzjiboeti ontvangen be richten, bevinden zich onder de in het station van Addis Abeba ge vluchte personen zeven Franschen, twee Belgen, drie Syrische gezinnen en al het spoorwegpersoneel. Geen van hen is lastig gevallen. Desondanks wordt te Dzjiboeti een trein gereed gehouden om zoo noo- dig een afdeeling Senegaleezen te sturen om ze te halen. De winkels, welke de roovers in brand steken, liggen vrij ver van het station af, dat bovendien van steen is. Er is een tweede extratrein uit Addis Abeba vertrokken, welke de Zweedsche militaire missie en ver scheidene officieren naar Dzjiboeti heeft overgebracht. Slachtoffers onder de vreem delingen. De Ajnerikaansche gezant heeft geseind naar het departement van büitenlandsche zaken te Washington, dat de Amerikaansche mevrouw Sta- din uit Lomalinda in Californië, tij dens een vuurgevecht in de hoofd Het was aandoenlijk, dat de dochter van den trotschen Pelskoning zich met zooveel goedheid moeite had gegeven hem een Kerstfeest te be reiden. En hoe lief had zij een echt eenvoudigen toon weten te treffen, opdat Mrs. Bridge alles kon begrij pen. In zijn hart zong en klonk het als kerstklokken. Nooit tevoren had hem zoo'n diepe kerststemming aangegre pen als in dit uur nu hij eenzaam bij den denneboom zat en den lieven, vriendelijken brief van Winnifred Hartau in de handen hield. Ziet, ik verkondig u groote blijd schap I Was het niet, alsof ook tot hem een engel met deze boodschap was gekomen. Moest hem dit niet ontrukken aan de sombere droefheid van zijn hart. Hij zat lang zoo, totdat de trillende vlam van een kaars een dennetakje raakte en een harsige geur van ver brand dennenhout de kamer ver vulde. Hij schrikte op en bluschte de kaarsjes, zij mochten heden niet langer branden. Als een begenadigde zocht hij zijn legerstede op. De geur van den den neboom omzweefde zijn geest en vergezelde hem in den droom. He den drukte de herinnering aan dat, wat hij in de laatste maanden gele stad door een verdwaalden kogel is getroffen en gedood. Zij is de echt- genoote van dr. Z. Stadin, behooren- de tot de zending der zevende dags adventisten. Dr. Bergman, van dezelfde zen ding, zal trachten het lijk te balse men, totdat het begraven kan wor den. Ook dr. Melly, de leider van een van de Britsche Roode Kruiseenhe- den, is door een kogel in een long getroffen. Zijn toestand moet ernstig zijn. Het Duitsche gezantschap heeft twee patrouilles op vrachtauto's door de straten van de brandende stad laten rijden om achtergebleven Euro peanen te zoeken. Men werkte sa men met een 'dergelijke patrouille van de Engelsche legatie. Een aantal Europeanen kon in veiligheid gor den gebracht. Onder de dooden zijn ook eenige Zweden, Grieken en Franschen. De gebeurtenissen der laatste 24 uren zijn stellig onverwacht geko men. De meeste berichten, die in de laatste 24 uur uit Addis Abeba be kend geworden zijn, kwamen over den zender van het Britsche gezant schap. Zij werden door het ministerie van büitenlandsche zaken te Londen verder bekend gemaakt. De Daily Telegraph weet te melden, dat de negus voor zijn vertrek bevel gaf de deuren van het paleis open te la ten, zoodat het de bevolking al zeer gemakkelijk was het paleis te plun deren. Onmiddellijk na het vertrek van den negus stroomden mannen en vrouwen het paleis binnen om het weer te verlaten met allerlei soort wapens, bedden, tapijten en meubelen. Ook de munitiedepots werden opengelaten, zoodat de be volking ook hier ongehinderd binnen kon komen. Van deze gelegenheid werd een dankbaar gebruik gemaakt en de woeste schietpartijen te Addis Abeba beteekenden voor een groot gedeelte niet anders dan dat zeer vele men- schen met hartstocht in 3e lucht stonden te schieten. Daar bovendien een gedeelte van de bevolking alco holhoudende dranken gevonden had kwam het tot uitspattingen, die ver scheidene dooden tengevolge had den. De beweegredenen van den negus. De negus heeft Abessinië verlaten den en doorworsteld had, hem niet zoo zwaar als tot nu toe. Voor het eerst was er weer eenige vreugde in zijn ziel. 0 Op hetzelfde uur. dat Rudolf Sal- ten in zijn kamertje bij den branden den kerstboom zat, werd er in de marmeren villa van den Pelskoning een schitterend Kerstfeest gevierd. Peter Hartau was dit oude, mooie gebruik uit het vaderland al jaren trouw gebleven. Winnifred wist niet anders, dan dat het Duitsche Kerst feest gevierd werd. Gasten waren er dien avond niet uitgenoodigd, het was een zeer in tiem, maar daarbij toch schitterend feest. Winnifred vond onder den denne boom opgestapeld, wat teedere va derliefde slechts kon bedenken. Naast kostbare sieraden kreeg zij als ge schenk een buitengewoon mooien mantel van sabelbont. Zij bezat ver scheidene kostbare bontmantels. Als dochter van den Pelskoning moest zij in zekeren zin reclame maken voor de zaak van haar vader. En gehuld in zoo'n mooien bontmantel voerde zij met recht den titel van „Pelskoningin". Zij kon in elk geval met kalmte den kouden Canadeeschen winter te omdat hij begreep, dat voor hem alles was verloren. Na de nederlaag aan het Tigré front en den val van Dessié, welke voornamelijk was te wijten aan den opstand van de Gal- la's in de provincies. Yejoe en Wollo, wilde de negus nog den weg naar Addis Abeba versperren. Hij be merkte evenwel dat de soldaten ver moeid en gedemoraliseerd waren, de soldaten keerden in lompen en zon der wapenen naar Addis Abeba te rug, waar zij in de straten omi een stuk brood bedelden. De negus ondervond zulke moei lijkheden bij het formeeren van troe pen om den weg naar Addis Abeba te versperren, dat hij besloot naar de hoofdstad terug te keeren. In de provincie Salale ten Noorden van Addis Abeba werd de negus her haaldelijk met geweerschoten ont vangen. Na zijn terugkeer in de hoofdstad namen de zaken een zoo ernstige wending, dat hij besloot zijn familie naar Dzjibouti te zenden en aangezien voor hemzelf het gevaar vermeerderde, zonder dat hij het land door langer blijven kon helpen, be sloot hij eveneens te vertrekken. Za terdagochtend vertrok hij uit Addis Abeba. De aan! te Dzjit In het geve vonden zich minister van buitenlaiRtson.. het prinsje Makonnen en de prin sessen. De aankomst van de keizerlijke familie geschiedde in volmaakte or de. Bij het station, onderweg en bij het paleis van den gouverneur, wer den den keizer eerbewijzen gebracht. De keizer, die vermagerd leek, nam plaats in het eerste rijtuig, in gezel schap van den gouverneur van Dzji boeti. In het tweede rijtuig stapten prins Makannen en de keizerin, ver gezeld door den troepencommandant van Dzjiboeti en den kroonprins. De keizerin, die zwaar gesluierd was, leek zeer onder den indruk. De me nigte groette de keizerlijke familie eerbiedig. In het paleis van den gouverneur aangekomen, gebruikte de keizerlijke familie een lichten maaltijd, daar zij sinds Zaterdagavond niets gebruikt had. Er werd niemand bij haar toe gelaten, behalve de Fransche offi- cieele personen. 3©«ieeti\e ^vesVexv^ gemoet zien. Over den buitengewoon mooien mantel van sabelbont verheugde zij zich zeer. Hij was licht en zacht en toch heerlijk warm. Hij was ge voerd met prachtig zijden damast. Ook tante Kora had bij veel mooie andere dingen, een bontmantel van haar broer gekregen en paste dien dadelijk eens aan om te zien hoe die stond. Haar kleine onaanzienlijke gestalte leende er zich echter niet toe, zulk een kostbaren bontmantel tot zijn recht te doen komen. Dat gelukte Winnifred beter. Ook zij glipte behaaglijk in den zachtenpels, die zich in weeke plooien om haar slanke lichaam voegde en van haar schouders klokvormig neerviel tot op haar enkels. Winnifred dankte haar vader har telijk voor het kostbare geschenk. Zij had nog niet verleerd er zich over te verheugen. Maar de toestemming van haar vader een kerstboom voor Rudolf Salten gereed te mogen doen maken, had haar nog meer verheugd. Misschien zou zij er zich ook over verheugd hebben, indien zij haar jong hart niet aan Salten had ver loren. Zij verlangde er altijd naar iets goeds te doen. Op Kerstavond zochten haar gedachten hem ook in De Burgemeester verzoekt alle in gezetenen dringend hun volle mede werking te willen verleenen aan de proefoefening in het verduisteren van de gemeente op Maandag 11 Mei a.s van kwart voor 10 tot 10 uur des avonds. Deze proef geldt als voorbereiding voor de luchtbescher- mings-oefening op 16 Mei d- a. v. Ramen donker maken, etalage's even eens. Denkt vooral om licht uit dak vensters af te schutten 1 De negus op weg naar Jeruzalem. De negus met zijn gevolg is in Dzjiboeti aan boord van het Engel sche oorlogsschip Enterprise gegaan en onderweg naar Haifa, om van- --1 -Ti te gaan. men zou ma.. gegund dan dat van een koning ballingschap. Rome in afwachting. In feestelijke stemming verdrongen zich Zondag reeds duizenden men- schen in de straten der stad, waar de luidsprekers reeds werden aange bracht voor de uitzending van de rede van Mussolini. Vooral in de buurt van het Palazzo Venezia was het druk. De vreugde van het pu bliek werd nog grooter, toen het bericht bekend werd, dat na groote moeilijkheden de pas over den Per- maberg was vrijgemaakt, en dat de autocolonne thans over dezen drie duizend meter hoogen pas in de richting van Addis Abeba oprukt, teneinde zich aan te sluiten bij een tweede colonne, die te voet opge marcheerd was en die zich reeds in de buurt van de Abessijnsche hoofdstad bevindt. zijn eenzaamheid. En de zekerheid, dat zij hem over enkele weken zou terugzien, vervulde haar met een groot gevoel van geluk. Na dat ge sprek met haar vader, toen hij haar zeide, dat Salten den volgenden win ter beslist in Montreal zou zijn, was zij heel vroolijk en vol vertrouwen gestemd. Zij was weer de stralen de, zonnige Winnifred geworden. Slechts een zeer scherp opmerker zou gezien hebben, dat zij toch zeer veranderd was. Peter Hartau had al dien tijd zijn dochtertje met zorgvuldige liefde gadegeslagen. En hij wist, dat haar hart aan Rudolf Salten behoorde en dat niets de liefde voor hem uit haar hart zou kunnen dringen. Verder had hij den tijd niet on gebruikt laten voorbijgaan, maar had in Duitschland inlichtingen omtrent den jongen man ingewonnen. Op den brief van zijn moeder, dien Sal ten hem had ter hand gesteld met verzoek hem op de post te doen, had hij haar adres gelezen. Hij wist daardoor, dat Salten uit Hannover kwam en de zoon was van den ge storven geheimraad Salten. Dat was voor hem voldoende als aanvangs punt voor zijn onderzoekingen. (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1936 | | pagina 1