BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. Land- u ToiDbonw. Verschijnt iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. Telefoon 21. Postgiro 50895 Uitgave E. BOOM-BLIEK - Breskens TWEEDE BLAD. Binnenland. Gemengd Nieuws Klaas de zoon van den Molenaar 45ste Jaargang Vrijdag 1 Mei 1936 Nummer 4132 ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden f 1.25 Buiten Breskens per drie maanden 1 1.40 Franco per post per jaar I 5.00 Buitenland per jaar f 6.50 Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regels 10,75. Iedere regel meer f 0; 15. Ingez. Med. 30 ct. per regel Abonnements-advertenties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels f 0.40 (bij vooruitbetaling) Autobusverkeer BelgiëNeder land. Er dreigen moeilijkheden in het toeristenverkeer tusschen België en ons land, in het bijzonder voor zoo ver dit verkeer per autobus plaats heeft. In het motor- en rijwielreglement is in ons land als maximumbreedte voor motorrijtuigen voorgeschreven 2.35 meter voor de primaire en se cundaire wegen en 2.10 meter voor de tertiaire wegen. Aan deze bepa lingen wordt door de N" ederlandsche autoriteiten streng de hand gehou den, omdat de smalle wegen en brug gen zulks noodig maken. In België zijn een aantal autobus- ondernemingen, welke touringcars in dienst hebben, welke breeder zijn en met welke wagensi de ondernemers bezoeken aan Holland organiseeren. Vooral in dezen tijd van het jaar is het aantal Belgen, dat een bezoek komt brengen aan de bloembollen- velden, zeer groot en ook talrijke autobussen overschrijden dagelijks de NederlandschBelgische grenzen. De autobussen, welke niet aan de voor ans. land geldende voorschriften voldoen, mogen de grens niet pas- seeren. Zij worden niet in het regis ter ingeschreven en kunnen dus ook de oranje-bleu-witte-plaat niet ver krijgen. Er zijn natuurlijk ook vele Belgi sche bussen, welke wel aan de voor schriften beantwoorden en deze on dervinden geen hinder. Bij de Belgische ondernemingen, welke door de Nederlandsche be palingen echter wel getroffen wor den, is groote ontstemming ontstaan en men heeft aan de Nederlandsche organisaties van vreemdelingenver keer en Horecaf - laten weten, dat men liever de Belgen naar Duitsch- land, Luxemburg of Frankrijk zou brengen dan in de gegeven omstan digheid naar Holland. De belanghebbende organisaties hebben zich tot den' minister van waterstaat gewend met het verzoek mede te willen werken om 'n op lossing voor de gerezen moeilijkheid te vinden. Onkruidbestrijding door fijn gemalen kainiet. Het is reeds een aantal jaren ge leden dat begonnen werd met de aanwending van fijngemalen kainiet voor onkruidbestrijding. De resulta ten werden echter eerst volkomen toen de techniek er in slaagde een bijzonder fijn product te fabriceeren. Na langdurige proefnemingen hier mee kan men gerust zeggen dat wij in de fijne kainiet een waardevol middel ter onkruidverdelging ge vonden hebben. Welke onkruiden worden voorna melijk door de fijngemalen kainiet bestreden? Voornamelijk deze, welke brcede, behaarde bladeren bezitten. Hierop blijft de kainiet kleven en vernietigt ze. Brandnetel, wikken, herik, wilde mosterd, korenbloem, distel, duizendknoop, kamillen, klap roos, muur, winde, russchen, zuring, dauwnetel, enz. Als regel voor de toepassing geld het volgende. Voor het verkrijgen van uitstekende resultaten moet de fijngemalen kainiet op den juisten tijd gestrooid worden. Bij de meeste onkruiden valt deze tusschen het verschijnen van het tweede en vijfde blad. Op de dauwnatte gewassen, voorzooverre het granen betreft zon der klaver als ondervrucht, of na regen strooie men, als men zonne schijn kan verwachten, per H.A. 600-1200 K.G. fijngemalen kainiet. Niet alleen bij graangewassen doch ook andere, welke gladde bla deren bezitten, werkt deze onkruid bestrijding schitterend. Zoo zagen wij prachtige resultaten bij Uien. Bij dit gewas is de beste tijd van aanwen ding in het laatst van Mei begin Juni. Men kan gerust een flinke hoeveelheid strooien, de uienplanten lijden er niet van. Zaak is natuurlijk ook hier dat het onkruid flink dauw- of regennat is en dat er zonneschijn te verwachten is. Het behoeft nauwelijks vermeld te worden dat men door de aanwending van fijngemalen kainiet voor de on kruidbestrijding tevens de grond met kali bemest. Hier doet de kali dus dubbele diensten, als onkruidbestrij der en voedselvoorziener. Nogmaals: men verlange de echte fijngemalen kainiet in origineele ver pakking. Het houdt geruimen tijd zijn groote fijnheid, indien het in deze waterdichte verpakking op be hoorlijke wijze bewaard wordt. Dikwijls wordt zoogenaamde on- kruidkainiet, stofkainiet, enz. aange boden, die door onvoldoende maling of uitzeven verkregen is. Deze is in de meeste gevallen niet fijn ge noeg en levert daarom zelden af doend resultaat. Nederlanders met donker uiterlijk toopen gevaar in Duitschland. Een inzender in de „Haagsche Post" van 25 April j.l. raadt Nederlanders met een donker uiterlijk, die Duitsch land bezoeken, aan, zich te voorzien van een rood-wit-blauw insigne, dat hun onaangenaamheden kan bespa ren. In Maagdenburg is het n.l. ge beurd, dat twee personen, uit Ne derland afkomstig, een bioscoop be zochten. Het duurde niet lang, of eenige bezoekers merkten, dat er vreemde eenden in de bijt waren. Toen aldus het relaas van den inzender geschiedde het volgende: Een aantal bezoekers begon in rhythme te roepen: „Juden 'raus. Juden 'raus," hetgeen langzaam werd overgenomen door een groot deel der overige bezoekers. Toen het licht opging verscheen iemand namens de directie op het podium, met het ver zoek aan de bewuste personen, het gebouw direct te verlaten, terwijl aan het publiek de verontschuldigingen van de directie wegens het gebeurde werden aangeboden! Met een rood-wit-blauw insigne is men tegen dergelijke barbaarschhe den beter gevrijwaard. Auto-ongeluk te Klimmen. Te Klimmen (Limb.) heeft een ernstige botsing plaats gehad tusschen een personenauto, bestuurd door den heer Prick uit Maastricht, die uit Heer len kwam en een leegen vrachtauto, bestuurd door den heer Leenaerts uit Stein, die uit de richting Val kenburg kwam. De vrachtauto week zoover mogelijk naar rechts uit, maar waarschijnlijk tengevolge van te groote snelheid van den personen auto was een botsing onvermijdelijk. De personenauto sloeg over den kop en werd geheel vernield. De heer Bazelmans, directeur der sigarenfa brieken Due George te Eindhoven, die bij den heer P. in den auto zat, werd er uit geslingerd en in levens gevaarlijken toestand naar het zie kenhuis te Heerlen gebracht. De heer P. zelf kreeg slechts onbedui dende verwondingen. Ook de vracht auto werd zwaar beschadigd. Jongen door een auto overreden en gedood. Op den rijksweg Nij megenVenlo, nabij Gennep, is een auto-ongeluk gebeurd, dat aan den vijftienjarigen Th. Sanders het leven kostte. In gezelschap van andere wielrij ders bevond hij zich op het rijwiel pad, toen hij plotseling den weg overstak. Op hetzelfde oogenblik na derde een personenauto van den heer L. te Mook. De jongen werd gegre pen en tegen den weg gesmakt. Hij kreeg een schedelfractuur en was vrijwel op slag dood. Meisje door een wagen overreden en gedood. Dinsdagmiddag was het vierjarige dochtertje van den caféhouder de Ruig in de Minkmaat- straat te Enschede aan het spelen toet een bal, toen deze opeens op straat rolde. Het kind liep den bal achterna en kwam daarbij terecht onder de wielen van een met een paard bespannen groentewagen. Het kind werd zoo ernstig ge wond, dat het spoedig aan de gevol gen is overleden. Een mislukte hongerstaking in de gevangenis In de Castern- gevangenls te Philadelphia heeft zich een tragi-comisch conflict afgespeeld. MO gevangenen waren in hongerstaking gegaan uit verontwaardiging over het feit, dat een gevangen- die wegens Inbraak tot een vrij lange straf was veroordeeld, geen gelegenheid verleend was, een laatste bezoek te brengen aan zijn vrouw, die doodelijk ziek lag. Wel werd den man een dag verlof verleend om aan de begrafenis van zijn vrouw te kunnen deelnemen. Hij weigeide toen de gevangenis te verlaten en den volgenden dag vingen niet minder dan 140 gevangenen een hongerstaking aan. Aanvankelijk zag de gevangenis-direc tie de zaak niet ernstig in, maar toen na eenige dagen vrijwel alle gevange nen volkomen uitgeput op hun brits lagen, en desondanks allen weigerden eenig voedsel tot zich te nemen, be gonnen de autoriteiten zich ongerust te maken. De gevangenisdokters lieten reeds weten, dat zij voor den gezond heidstoestand der gevangenen geen verantwoordelijkheid meer wenschten te dragen. Toen de zaak zoover geko men was, nam de tragedie een wen ding naar het tragi-comische. Er meldde zich n.l. een kok aan, die den gevangenisdirecteur een wedden schap voorstelde om een bedrag van 100 dollar met de bewering, dat hij er in zou slagen binnen een halven dag de hongerstaking te breken. De direc teur aanvaardde de weddenschap en den volgenden morgen zette de kok zich aan het werk ter uitvoering van zijn voornemens Met alle hem beken de zorgen bereidde hij uit de voor treffelijkste Ingrediënten 140 maaltijden, waarvan het pièce de resistance be stond uit twee malsche biefstukken per persoon, opgediend in een appetijte lijke saus De schotels met de spijzen werden toen in de cellen der uiterst verzwakt en krachteloos op de brits liggende gevangenen gezet. Ondanks de prikkelende geuren, die zich door het geheele gebouw verspreidden, duur de het nog geruimen tijd voor de hongerstakers bezweken. De eerste had echter nog niet lang zijn menschelijke zwakheid laten zegevieren, of ook de 139 anderen begonnen vorken en messen te gebruiken, zoodat hiermede de hongerstaking tot het verleden be hoorde De kok had zijn 100 dollar "verdiend. 21 jaar met een gebroken nek geleefd. Na 21 jaar met een ge broken nek te hebben geleefd, is een dezer dagen een 56-jarige gepension- neerde militair, William Paint genaamd, te Dagenham (Essex! overleden. Wil liam Paint werd tijdens den wereldoor log In 1915 aan het Fransche front 169. En toen dat afgeloopen was, speel de Klaas nog een van zijn liefste schoolversjes. „En nou ga ik weg," zei oom, „en Klaas gaat met mij mee?" „Natuurlijk," zei Klaas haastig en hield meteen op met spelen en zette zijn instrument op den grond. Maar moeder hield niet op: Oom Rink zou eerst nog met Klaas het middagmaal gebruiken. Na een beetje heen en weer gepraat, want oom had nog veel te doen, zou hij maar mee aanschuiven. De mannen zetten allen hun mutsen af en tastten gretig toe. Moeder schepte Klaas stevig op; dan viel hij vooreerst niet van den graat. En Klaas had geen vermaningen noodig, hij at als een wolf. gewond. Hij werd in zorgwekkenden toestand met een gebroken nek naar het hospitaal vervoerd. Langzaam kwam er een lichte verbetering in zijn toestand, ten slotte kon hij terugkeeren naar Enge land, waar hij lichte bezigheden doen kon en men hem dagelijks In zijn tuintje zag werken. De vrouw, die geld at. Zon dagnacht kwam een burger, die laat in den nacht was thuis gekomen, op het politiebureau te Overschie mededeelen, dat hij „moord" had hooren roepen in een taxi, die op den Schiedamschen weg bij de Acetyleenfabriek stond. De politie begaf zich dadelijk naar de aangeduide plaats en vond daar een taxi, waarin een man en een vrouw in een twistgesprek waren gemengd, dat in een handgemeen ontaardde. De chauffeur hield zich neutraal en be- moeldde er zich niet mee. De agenten namen de twistenden mee naar het bu reau, waar de aanleiding tot den twist onderzocht werd. De man F. L. de K. uit Schiedam, beweerdde dat de vrouw hem van een bankbiljet van f 10 had beroofd. Toen hij de vermissing had bemerkt en ver moeden had uitgesproken, was zij zóó kwaad geworden, dat zij had willen wegloopen. Dit had de man haar be ier. Ook tegen de politie hield de vrouw, de 43-jarige mej. F. de W. uit Schiedam, vol, de man geen geld te hebben ont stolen. Bij de fouilleering slaagde de politie er inderdaad niet In eenig bankbiljet op haar- te vinden. Bijna had men het verhoor onver richter zake gesloten, toen de aandacht van een der agenten werd getrokken door de kaken van de vrouw, die voort durend in kauwende beweging waren. Hij sperde haar mond eens open en kon toen uit van achter haar kiezen een prop te voorschijn halen, die bij nadere bestudeering een aan snippers ge kauwd bankbiljet van 10 gulden bleek te zijn. De vrouw bekende toen de beroo- ving. Zij had het geld willen inslikken om het te verbergen. Thans is zij op gesloten. 170. Na het eten zocht Klaas zijn bun deltje goed en boterhammen op, dat moeder bij elkaar in een grooten rooden zakdoek had geknoopt. Hij had me alles bij elkaar. Onder zijn anderen arm nam hij zijn harmonica mee. Oom stopte zijn pijpje onder- dehand ten blies groote rookwolken uit. „Ziezoo," zei hij, „zijn we klaar?" Klaas stond gereed, gepakt en ge zakt. „Dag moeder," zei hij en zoen de liaar gedag. En vader kreeg een zoen en I^ijsje ook een op haar wangetje en Krelis een stevige hand. Wetenschappelijk instituut Binnenkort zal te Krakau een weten schappelijk instituut van groote betee kenis worden opgericht: het instituut tot meting van lage temperaturen. Een jaar of tien geleden was er slechts één instelling van dezen aard, n. 1. in Lelden. Thans zijn bijna overal instellin gen op dit gebied gevestigd en wel drie in Duitschland, twee in Engeland, twee in Rusland, drie in de Vereenigde Sta ten, één in Frankrijk en één in Spanje. Poolsche geleerden hebben op dit terrein al belangrijke medewerking ver leend aan vooraanstaanstande geleerden. In 1883 zijn twee Poolsche geleer den, Wroblefski en OlefskI er in ge slaagd zuurstof en stikstof vloeibaar te maken. Onlangs hebben eenige Polen interessante proeven genomen, welke niet alleen van belang zijn voor de chemie doch ook voor de biologie en de medicijnen. IEDEREEN ZEGT: wat ziet „HET KIND" er goed uit! 37e jaargang in een geheel gemoderniseerde uitvoering Hèt veertiendaagsch blad voor ouders en opvoeders f3.— per half jaar, losse nrs. 25ct. Nieuwe obonné's ontvangen vier premieboekenll Li tg. J. rioegsma - Zeist Postgiro 19599

Breskensche Courant | 1936 | | pagina 1