BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. Winnifred de Pe'skoningin. AKKERTJES Verschijnt iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. Telefoon 21. Postgiro 50895 Uitgave E. BOOM-BLIEK - Breskens, De groote Luchtbeschermingsoefening in Zeeland op 16 Mei a.s. FEÏIÏLLFTOV Morgen heb ik weer koorts 45ste jaargang Vrijdag 1 Mei 1936 Nummer 4132 ABONNEMENTSPRIJS- Per drie maanden 1 25. Buiten Breskens per drie maanden t 1.40 Franco per post per jaar t 5.00 Buitenland per jaar f 6.50 Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regels (0,75. Iedere regel meer 10;15. Ingez. Med. 30 ct. per regel Abonnements-advertenties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels f 0.40 (bij vooruitbetaling) Dit nummer bestaat uit twee bladen, EERSTE BLAD. Medewerking van de geheele bevol king noodzakelijk. Woensdag-morgen werd in het ge bouw der Provinciale Griffie van Zeeland, te Middelburg, een Pers conferentie gehouden onder leiding van den Commissaris der Koningin, waarbij aanzaten de ondercomman dant der Marine te Vlissingen, kapi tein ter zee H. J. van der Stad en de luitenant ter zee eerste klasse G. Mante. De Commissaris d.r Koningin zeide de conferentie met diep leedwezen te hebben belegd, omdat het hier gaat om droeve en ernstige zaken. De luchtbescherming is ten deele taak van de overheid en ten deele van de burgerij. Sedert enkele jaren is de overheid reeds aan dit werk bezig en in 1932 richtte spr. zich reeds tot alle burgemeesters in de provincie. In verschi lende deelen der provincie kreeg men daardoor een regeling op papier. I )e ernstige span ningen in de Europeesche politiek en wellicht ook de oorlog in Abes- synië hebben autoriteiten en publiek wakker geschud. Er ithans veel belangstelling te constateeren, al zijn er nog altijd, die de zaak met 'n schouder ophalen voorbijgaan. Het is juist de taak van deze conferentie om de pers in de gelegenheid te stellen van voorlichting te dienen. Hierna gaf de Commissaris het woord aan den ondercommandant der marine. Deze wees er op, dat, hoe on aangenaam hel idee c jk is, men zijn oogen toch niet mag sluiten voor de werkelijkheid. Te Goes, Tholen, Zierikzee, Mid delburg, Hulst en Oostburg zijn pro- paganda-avonden gehouden. Hier- voor bestond groote belangstelling. Spontaan werden op verschillende plaatsen burger-luchtbeschermings- vereenigingen opgericht, hetgeen de volle aandacht heeft van den Com missaris der Koningin. De burger- overheid wordt in haar moeilijke taak door deze vereenigingen ter zijde ge staan. In alle gemeenten is men op den grondslag van den in 1931 aan de burgemeesters verstrekte „Leidraad Luchtbeschermingsdienst" begon nen met het organiseeren van den Luchtbeschermingsdienst. jNatuurlijk is het noodig dat die gemeentelijke organisatie en de leiding van dien dienst door practische oefeningen worden beproefd. Hierdoor ontstaat ook bij de burgerij het onmisbare vertrouwen in de leiding van hooger- hand. Het is verheugend, te kunnen me- dedeelen dat in Zeeland de luchtbe scherming reeds vroeg de belang stelling had. Na de oefening te Winterswijk op 19 October 1933, volgde reeds spoe dig- Terneuzen met een uitmuntende oefening op 17 April 1934. De op 16 Mei te houden oefening staat onder leiding van den Com missaris der Koningin en zal bestaan uit een middag- en avondgedeelte. Daarbij wordt medewerking verleend door de Directie der P.T. en T. die den zakelijken omroep (radio Scheveningen) ter beschikking stelt en door de Luchtvaartafdeeling te Soesterberg en de Marine Lucht vaartdienst te Den JTelder, terwijl door de Ned. Spoorwegen en door tram- en autobus ondernemingen wordt medegewerkt inzonderheid bij het tot stand brengen van de ver duistering tijdens de avondoefening. Zoodoende komt de oefening meer tot haar recht dan wanneer elke ge meente afzonderlijk oefent. Men doet tevens belangrijke ervaringen op om in de toekomst de niet te vermijden fouten te verbeteren. De middagoefening op 16 Mei duurt van 14.40 16.40. Door den radiozender te Scheve ningen (golflengte 1205 m.) wor den vanaf 14.40 de seinen en be richten betreffende het overschrijden van de grens en het passeeren van verschillende Iuchtwachtposten door de vijandelijke luchtstrijdkrachten (voorgesteld door verscheidene vlieg tuigen van de Luchtvaartafdeeling te Soesterberg en de Marine Lucht vaartdienst te Den Helder) aan de hoofden van de Luchtbeschermings dienst in de gemeenten medege- 47. Roman van H. COURTHS-MAHLER met autorisatie uit het Duitsch vertaald door Mevr. J. P. WESSELINK-v. JRossum 0 Voordat hij zijn kamer verliet, bluschte hij de lichtjes van den denneboom. Die moesten het eenige dagen uithouden en telkens weer opnieuw voor hem hun licht ver spreiden. Eiken avond wilde hij ze een half uurtje aansteken, totdat de kaarsjes geheel opgebrand zouden zijn. Toen hij in de cantine kwam, had Nelli Bridge de tafel netjes gedekt en een grooten tak dennegroen in een glas er op geplaatst. Verder versierde deze eenvoudige tafel noch zilver, noch kristal. Eenvoudige hou ten lepels en vorken, die niet meer heel gaaf waren, maar wel heel hel der, lagen naast eenvoudige steenen borden en het witte tafelkleed was heel grof. Maar toch maakte alles een feestelijken indruk, vooral, daar de eischen van Salten aan het leven hier in de verbanning, die hij zich zelf had opgelegd, uiterst bescheiden waren. Nu bracht Nelli Bridge reeds een dampende soep binnen. Daarna kwam een heerlijk, geurend wildge braad op de tafel. Alles was voor treffelijk toebereid. Mr. Bridge had een goede flesch wijn te voorschijn gehaald. En na tafel volgde een voortreffelijk glas punch en een heel lekkere koek. Toen de drie menschen daarna in genoeglijke stemming bijeen zaten vroeg Salten: „Hoe heeft Miss Hartau u haar wenschen betreffende den denne boom meegedeeld, Mrs. Bridge?" Nelli Bridge lachte, zoodat men al haar groote tanden kon zien. „Zij heeft mij een langen brief geschreven en een doosje met de kaarsjes en de vergulde denneappels gezonden Zij heeft mij heel precies beschre ven, hoe ik het moest doen. Zij is een engel. Zij heeft veel mooie geschenken voor mij gezonden. Zij moet alle menschen goed doen, an ders is zij niet tevreden". Salten knikte en zijn oogen straal den. „U. heeft gelijk, Mrs. Bridge zij is een engel. Zoudt u mij wel deeld, die in verband hiermede, zoo dra hun zulks noodig voorkomt, het signaal „Luchtalarm" doen geven door middel van sirenes, stoomflui ten, claxonneerende auto's of motor rijwielen e.d. Bij een werkelijken luchtaanval is dit het teeken voor de bevolking om zich in veiligheid te stellen, d.w.z. de openbare en de particuliere schuilplaatsen op te zoe ken. Bij deze oefening echter, die ook een propagandistisch karakter draagt en de bevolking wil beleeren is be langstelling, die echter niet in hin derlijke nieuwsgierigheid mag ont aarden, wel gewenscht. In verschillende gemeenten wordt bij deze oefening aangenomen dat een aantal bommen gevallen zijn (zoo mogelijk voorgesteld door sein- patronen uit de vliegtuigen), (bij la ge bewolking zullen 'de vliegtuigen laag moeten vliegen en kunnen geen seinpatronen worden afgeschoten, met het oog op brandgevaar), waar op de humanitaire hulpdiensten in werking kotmen tot het vervoeren en behandelen van gewonden en gas- zieken, het verrichten van opruimin gen en herstellingen, het blusschen van branden enz. Wanneer de vlieg tuigen worden geacht de gemeente te hebben verlaten worden de klok ken geluid ten teeken dat het „lucht alarm geëindigd" is en dat de be volking haar schuil|<laatsen kan ver laten. De hulpdiensten werken door tot hun laak is .geëindigd. De avondcefening heelt jnaSts van 21.40 lot 23.15. Vóór 21.40 treedt in alle gemeen ten de „verduistering" in. aan alle inwoner-, wordt verzocht te zorgen dat geen licht uii woningen en ge bouwen kan uitstralen. De .raatver lichting wordt gedcofd, me: uitzon dering van de lampen, die voor het verkeer absoluut noodig zijn en die geblauwd, of afgeschermd worden, (beperkte verlichting"). Stations en spoortreinen van de Ned. Spoorwe gen nemen aan de verduistering deel, evenals de andere openbare middelen van vervoer. Bestuurders van auto's motorrijwielen en rijwielen worden verzocht de lampen met blauw pa pier of doek af te schermen. De internationale scheepvaart kan niet worden gehinderd, zoodat de hiervoor noodige lichten zullen blij ven brandenzoo mogelijk dienen deze lichten te worden afgeschermd ojrdat geen licht naar boven of op willen toestaan den brief te lezen, dien zij u geschreven heeft?" Nelli Bridge keek haar man vra gend aan. Deze knikte. „Er staat niets in den brief, dat Mr. Salten niet zou mogen lezen. Geef hem dus". Nelli Bridge stond op en liep naar den lessenaar die naast het buffet stond en nam er den brief uit. Zij reikte hem Salten over met een lachje. Hij stak den brief snel bij zich. „Ik zal hem lezen, als ik straks alleen in mijn kamer ben. nu zullen wij wat praten". Het echtpaar knikte vergenoegd. Salten moest van Duitschland en hoofdzakelijk van de groote stad Berlijn vertellen. Hij had er hen reeds dikwijls over moeten verhalen en heden deed hij het zeer uitvoerig, omdat hij deze eenvoudige lieden ook een teeken van zijn dankbaar heid wilde geven. Later dan anders zochten de drie menschen hun legerstede op. Toen Salten zijn kamertje binnen kwam, stak hij nog eens de kaarsen aan zijn denneboom op en ging er naast zitten om Winnifred's brief aan Nelli Bridge te lezen. Winnifred schreef er eerst in, dat met gelijke post eenige pakken aan het water schijnt. Ook de lichtba kens voor de internationale lucht vaart zullen uit den aard der zaak hun licht uitstralen. Daar deze lich ten in oorlogstijd zullen zijn gedoofd, wordt hjerop niet door de waarne mers gelet, echter wel op kleine licht punten in de omgeving bij een on- voorzichtigen bewoner Teneinde het zwaartepunt van de oefening geheel te leggen op de bur gerij, zal geen actieve bestrijding plaats hebben. De vliegtuigen zul len in oorlogstijd door mitrailleurs, afweergeschut, zoeklichten, enz. naar grootere hoogten worden gedwon gen. Teneinde over een groot aantal plaatsen te kunnen vliegen, zullen de vliegtuigen niet als in oorlogstijd, recht op het doel aanvliegen, doch meer zigzaggen. Terwille van de oefening zal boven enkele plaatsen zelfs worden gecir keld, opdat de verduistering goed kan worden gecontroleerd. Er wordt 's avonds weder een luchtaanval verondersteld, waarbij Scheveningen Radio op 1205 m. golflengte de seinen en berichten uitzendt, op grond waarvan de hoof den der Luchtbeschermingsdienst het signaal „luchtalarm" doen geven. Weer wordt een aantal bominslagen aangenomen en komen de hulp diensten in actie, nu met de moeilijk heid er bij van de duisternis. Op het signaal „luchtalarm" worden in de voornaamste gemeenten ook de lantaarns, die nog brandende waren gehouden, met het oog op het ver keer, gedoofd. De verduistering wordt uit de lucht gecontroleerd Het spreekt vanzelf dat vooral de verduistering niet kan slagen zonder de medewerking van de geheele be volking. De medewerking van de burgerij bij de verduistering geeft dan ook weer hoe ver de luchtbe schermingsgedachte bij haar ingang heeft gevonden en in welke mate zij genegen is volkomen in haar eigen belang en in dat van het ge heele land de overheid te steu nen en hiermede zich zelf te be schermen. 0 Het schijnt ons niet ondienstig de bevolking te wijzen op het nut en de ernst van deze oefeningen, als mede van de noodzakelijkheid om zich in te denken in en voor te bereiden op het geval dat ons land in een Europeeschen oorlog wordt de Bridge's werden gezonden, die hoofdzakelijk geschenken voor hen bevatten. Alleen de inhoud van het witte doosje was niet voor hen be stemd, het bevatte kaarsen en versie ringen voor den kerstboom. Winni fred gaf Mr. Bridge de opdracht, een mooien kleinen boom in het woud te vellen en dan op een hou ten kruis te bevestigen, zoodat hij kon blijven staan. Daarop volgde een nauwkeurige beschrijving hoe de boom versierd moest worden en daarna vervolgde zij „Dit alles moet je heel stilletjes doen, dat Mr. Salten er niets van hoort of ziet. Het moet een kleine kerstverrassing voor hem wordenin zijn Duitsche vaderland is hij gewoon geweest, het Kerstfeest op deze wijze te vieren en ik wil, dat ook in de eenzaamheid van het woud de kerst boom hem niet ontbreekt. Als ge nu alles zoo hebt klaar gemaakt als ik het u schrijf, dan moet ge er voor zorgen, dat Mr. Salten den 24sten December 'smid dags, totdat het donker wordt, uit blijft. Als hij dan met het invallen van het duister thuiskomt hebt ge den versierden boom reeds midden in zijn kamer geplaatst. Mr. Bridge moet hem nu een poosje bezighou den, en u, lieve Mrs. Bridge steekt ii Uw verzuchting als Gij Uw keel voelt dik worden en U onprettig en rillerig begint te voelen. Stop die opkomende verkoudheid, ga vroeg naar bed. Neem één of twee "AKKERTJES" en morgenochtend voelt ge U prettiger dan ooit en Uw verkoudheid 'gaal niet door". "AKKERTJES" stellen nooit teleur I Ongeëvenaard bij gevatte kou Griep, rheumetiscne pijnen, Zenuwpijnen, Hoofdpijn, enz. Per 12 tt. 52 cl. Zakdoosje20cr. Volgens recept van Apotheker Dumont AKKER.CACHETS betrokken, waarbij met zekerheid is aan te nemen dat het ook aan lucht aanvallen zal bloot staan. Niemand kan zeggen, waartegen die aanvallen gericht zullen zijn; wat heden nog volkomen veilig schijnt, lean morgen een doelwit van den vijand zijn en een aanval tot zich trekken. Het begrip luchtbescherming in eigen huis" of gezinsbescherming moet meer burgerrecht verkrijgen bij ons. Wij, die, wat pp oorlogsvoor bereiding betrekking heeft, nog zoo ver ten achter staan bij andere lan den van Eurojra, moeten hier meer van doordrongen worden. Het ingediende ontwerp van Wet tot regeling van de Bescherming te gen Luchtaanvallen is ook in de Eerste Kamer aangenomen en zoo dra de Wet zal worden afgekondigd, zal ook daar, waar de overheid of burgerij zich tot dusver afzijdig heeft gehouden, aan de huidige toestand een einde komen. Een oefening als deze leent zich er bij uitstek voor, de aandacht op den luchtbeschermingsdienst en spe ciaal op die beveiligingsmaatregelen, welke de bevolking na eenige oefe ning ze ff kan aanleeren en toepassen te vestigen. intusschen vlug de lichtjes aan, zoo dat ze helder branden, als hij de ka mer binnenkomt. Aan den top van het boompje bindt u met het zilveren koordje het briefje vast, dat ook in het doosje ligt. Ik weet, goede Mrs. Bridge, dat u alles goed zult uitvoeren en dat u er Mr. Salten een groot genoegen mede doet. Zorg er ook voor, dat het dien avond een beetje feestelijk is. U kunt een lekkere koek bakken en een feestmaal bereiden. Leg een wit la ken over de tafel en zet in het mid den een ruiker van dennegroen. Zoo, lieve Mrs. Bridge, voer mijn opdracht nu heel goed uit en als Mr. Salten treurig is, moet u hem een beetje opvroolijken. Wij zien elkaar spoedig weer, Mrs. Bridge, u kunt al gauw in het bosch huis aan het in orde brengen gaan. Het juiste tijdstip van onze komst meldt mijn vader u als gewoonlijk nog. U zorgt er wel voor, dat de haard in het boschhuis in orde is en dat er voldoende droog hout in voorraad is. Het zal noodig zijn, dat ge reeds eenige dagen voor onze aankomst stookt, opdat wij het warm hebben. Dat geeft weer werk voor u. (Wordt vorvolfd).

Breskensche Courant | 1936 | | pagina 1