BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. Verschijnt iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. Telefoon 21. Postgiro 50895 Uitgave E. BOOM-BLIEK - Breskens TWEEDE BLAD. Rechterlynch Sport. Klaas de zoon van den Molenaar Gemengd Nieuws 45ste Jaargang Vrijdag 17 April 1936 Nummer 4128 ABONNEMENTSPRIJS- Per ckie maanden f 1.25 Buiten Breskens per drie maanden f 1.40 Franco per post per jaar f 5.00 Buitenland per jaar f 6.50 Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regels 10,75. Iedere regel meer f0;15. Ingez. Med. 30 ct. per regel Abonnements-advertenties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels f 0.40 (bij vooruitbetaling) o „Een afschuwelijke vorm van collec tieven moord", zoo heeft President Roosevelt den lynchmoord genoemd. Het is voor ons, Europeanen, nauwe lijks begrijpelijk, doch de lynchmoord worde zelfs thans nog in Amerika toe gepast, alsof deze vorm van vermoor ding minder afkeurenswaardig is te noemen 1 En het is vooral het mindere volk onder de Amerikanen, die den lynchmoord toepast. Dat volk heeft geen geduld met de bureaucratische justitie, het kan niet afwachten, hoe haar oordeel zal luiden, het wil zelf oordeelen en' doet dit op een wel zeer drastische wijze. De tijd, waarin deze methode van rechtspraak, dit ter dood brengen zon der eenige berechting, de tijd van het „wilde Westen", de tijd der „Ku Klux Klan" ligt nog niet zoo ver achter ons. De oorsprong van het woord lynchen gaat, blijkbaar op een" persoon van den naam Lynch terug, maar op welken staat niet vast, vermoedelijk op een rechter in Virginiê, bekend om zijn hard optreden tegen de Tories (Roya listen) tijdens den Vrijheidsoorlog. Overigens was het gebruik toen in het Zuiden wel bekend onder den naam „regulating"; de daders noemde men „regulators. Tot ver in de 19e eeuw kende men dezen vorm van moord. Na den Successieoorlog kreeg het lynchen een grooten omvang, vooral tegen negers en vandaar (het Zuiden) verspreidde het zich maar al te zeer naar de overige staten, waarvan slechts enkele (in N.-Engeland b. v.) er geheel vrij van zijn gebleven. Gelynchte blanken zijn in Amerika meestal emigranten. Een Amerikaan zal niet gauw een Amerikaan lynchen. In dien hij hen wil vermoorden, past hij een anderen vorm toe. De gewone methode is ophangen en vervolgens met kogels doorzeven, maar ook uiterst barbaarsche executies op negers komen nog wel voor, bijv. levend verbranden. In verschillende Amerikaansche staten past men strengere wetten op lynchers toe. Het ontwerp Dyer tot een Unie- wet tegen lynchen is in 1922 evenwel mislukt. Het werd door den Senaat niet aangenomen. Er zijn echter in Amerika nog enkele autoriteiten op rechtskundig gebied, die den lynchmoord niet afkeuren. Zoo b. v. heeft de Californische gouverneur, James Ralph in 1933, na een der meest sensationeele lynchgevallen van den laatsten tijd, waarbij een groote volks massa twee blanken uit de gevangenis van San José hadden gesleept en de beide slachtoffers aan een boom had den opgehangen, eens verklaard; dat „deze lynchrechtspraak de beste vorm was, welke Californiè ooit had gekend". De slachtoffers van deze afschuwe lijke moordpartij, waaraan zelfs kinde ren meededen, waren de moordenaars van den zoon van een rijk zakenman, Brooke Halt, een philantroop, die voor al bij de negers zeer populair is. om dat hij deze menschen veel goed doet. De verontwaardiging van het volk, waaronder zich vele negers hadden aangesloten, was dus wel begrijpelijk, al moet men den afschuwelijken vorm van ter dood brengen ten zeerste af keuren. Het is geen toeval, dat het aantal lynchgevallen, hetwelk van 1892 tot 1932 van 255 op 8 per jaar was terug- geloopen, in de laatste jaren weer is gestegen. De bekende „onbegrensde mogelijkheden" van Amerika in den oorlogstijd, waarin meer waarde werd gehecht aan den dollar als aan de mo raal, hebben den misdaad zóó snel en schrikbarend doen groeien, dat hij de justitie over het hoofd is gegroeid. De prohibitie, welke zelfs den braaf sten man tot wetsonrduiker maakte, en welke den misdaad tot een goede zaak, ja een machtige industrie maakte, heeft mede schuld aan de huidige toestan den in het moderne Amerika. Met het stijgend aantal misdaden steeg ook het aantal lynchmoorden, welke het volk, buiten ieder gerecht, om, op de mis dadigers toepaste. In 1932 bedroeg dit aantal 8, in 1933: 24, in 1934: 15 en in 1935: 20. De voortschrijdende beschaving schijnt hier dus geen vat op te hebben. Onder de 170 gevallen van lynch moord, welke in de jaren 1920-1929 voorkwamen, vindt men 20 Pet, waar bij de schuldigen met geweld hun slachtoffers uit de gevangenissen sleep ten. 30 gevallen deden zich verder voor, waarbij de woedende massa hun slachtoffers uit de handen der politit rukten en niet zelden kwamen hiervan ernstige ongeregeldheden, waaraan de politie door toepassing van drastische maatregelen een einde moest maken. Reeds veel werd geschreven en ge sproken over den geheimzinnigen bond der Ku-Klux-Klan", welke even be roemd als berucht was. De leden der Ku-Klux-Klan kleedden zich des nachts in lange witte gewaden en zetten daarbij witte kappen op het hoofd. Het doel der Ku-Klux-Klan was: de bonden van negers en kleurlingen in bedwang re houden door schrikaanjaging en het optreden der politieke avonturiers in Noord-Amerika alzoo tegen te gaan. Het ceremonieel optreden der leden, de witte kleeren en de geheimzinnige bijeenkomsten waren berekend op het bijgeloof der gekleurde bevolking in Amerika. De Ku-Klux-Klan heeft in Amerika in talrijke gevallen van lynchmoord, welke vorm van moord het meest door haar leden werd toegepast, zeer dikwijls de hand gehad. De Ku-Klux-Klan ziet in vele misdaden aanleiding tot ter dood brenging. In de laatste vijf jaren kwamen in Amerika 13 gevallen van lvnchmooid voor, waarin dit genoot schap de hand had. In 7 gevallen wa ren het negers, die het slachtoffer wer den; in één geval was het een blanke, een Rus, die zijn vrouw een..oorvijg had gegeven. De Ku-Klux-Klan wreekte zich door den snoodaard te lynchen... Boekbespreking. De Salamander-Uitgaven. Gebonden f 1,50. W. A. Paap. Vincent Haman. De verschijning van dit boek was een evenement. Het maakte grooten opgang, en deed de ronde in den fluis terenden kring van hen, wie wilden weten of het nu werkelijk waar was, dat Vincent Haman Lodewijk van Deyssel was, en wie dan we! de Ho merus vlooiende professor Luzac zou zijn en al die anderen. In het type Vincent Haman heeft de schrijver een romanfiguur geschapen, die men vergeefsch in welken roman van Tachtig ook zal zoeken. Raines Maria Rilke. Het dagboek van Malke Laurids Brigge. Dit is een werk in de Salamander Uitgave, dat nog niet in de Neder- landsche taal was verschenen. In dit dagboek van een jong edel man, die in Parijs aan vereenzaming en armoede ten gronde gaat, heeft Rilke met-een bijna bovenmenschelijke in spanning van alle zielsvermogen, het ontroerend geheim van het leven ont stolen. In dit werk heeft de gtoote Oosten- rijksche dichter wel de rijkste en meest voltooide uiting van zijn kunstenaars schap gegeven. Breskens II Corn Boys I (S. v. G.) 2 1. Paaschzondag traden de Breskens- reserves aan tegen een tegenstander die hier niet bekend is. Corn Boys -.pelen eveneens 1ste klas Z.V.B. Breskens speelde eerst met de vrij sterke wind in de rug. De eerste helft wordt bijna steeds op de helft der gasten gespeeld. Ondanks het groote overwicht weet de wit-zwarte voorhoede niet te doelpunten. Na de rust is de wind wat gaan liggen en wederom wordt de vijandelijke veste duchtig bestookt. Toch weet Corn Boys soms los te komen en onze verdediging moet in actie ko men. Bij -een Breskens aanval maakt de mid-voor het eerste doelpunt. Spoedig voegt de rechtsbinnen er het 2de doelpunt aan toe. De gasten weten dan los te komen en keeper Loose krijgt enkele harde schoten van de mid-voor te verwerken, het geen hij er best afbrengt. Uit een corner weet onze verdediging niet op te ruimen en ineens gaat de bal over de lijn. Met een 2-1 overwinning komt het einde. Breskens 1 De Zeeuwen 1 2 5. In verband met het behaalde kata- pioenschap werden de Zeeuwen voor de wedstrijd gehuldigd en een bloemstuk aangeboden. Breskens wint de toss en kiest eerst tegen wind im te spelen. Er .ontwikkelt zich een bijzonder snel spel en reeds dadelijk wordt de keeper der gasten aan het werk gezet. Keurig samen spelend gaan de kampioenen er van door en na een voórzet van links schiet de linksbinnen onhoudbaar in, 01. Breskens gaaf er dan weer tusschen uit maar de keurig spelen de centerhalf roept onze jongens een halt toe. Weer zijn de Zeeuwen weg en de snelle midvoor passeert de backs, geeft even aan de buiten man, een voorzet volgt en met een keiharde kopbal van de midvoor wordt Vermeulen voor de 2de maal gepasseerd. Na dit doelpunt gaan onze jongens er vlug van door en met een hard schot maakt P. Ver- duijn er 1—2 van. Even later is het weer onze rechtsbinnen die na wat gegoochel met de bal deze goed voor de voeten krijgt. Het schot dat volgt is zoo hard dat de keeper er slechts naar wijzen kan. Keurig was de achterstand opgehaald! De Zeeuwen komen ietwat goedkoop aan hun 3de doelpunt. Weer komen de gasten terug en van het zwakke spel van onze rechtshalf pjofiteerende gaan zij er over links van door. Enkele gevaarlijke momenten vol gen en onverwacht schiet de midvoor in. Met 24 treedt de rust in. Wat ons na de rust opvalt is het veel betere spel van onze rechtshalf. De Zeeuwen worden op hun speelhelft teruggedrongen maar tot doelpunten komt het niet. Enkele schitterend genomen corners door Verduijn hebben ook geen succes. Een door braak van De Visser wordt door snel uitloop>en van de keeper on schadelijk gemaakt. Na een snelle uitval maakt de rechtsbinnen het vijfde en laatste doelpunt. Aanvoer der Ritico weet verdere doorbraken onschadelijk te maken en" met deze geflatteerde Zeeuwen-overwinning komt het einde van deze prettige wedstrijd. 2de Paaschdag Breskens III S.C.D. I 22. Breskens 1 Hoofdplaat I 0—2. Voor een vrij talrijk publiek stel len om half drie de beide elftallen zich op. Breskens speelt de eerste 10 minuten met 10 man. Dan ver schijnt H. Vermeulen in het veld en is het elftal compleet. De eerste helft gaat het spel snel op en neer Door beter spel in het veld is Bres kens iets sterker maar voor het doel zit het de thuisclub niet mee. Een corner dcor de Roo goed ger.omen 161. Den anderen ochtend wist Klaas niet wat hij hoorde van zijn ouders. Dat hij, Klaas, mee mocht met zijn oom Rink, een paar dagen op zee zwalken en zwerven ter haringvangst. Hij zong en sprong en gedroeg zich voorbeeldig. Hij was lief tegen zijn zusje Lijsje, deed alle boodschappen voor moeder en vertelde op straat aan alle jongens over zijn aanstaan de zeereis. Nu, dat was niets bijzon ders, vonden vele jongens, wantver- scheidenen van hen hadden al eens gevaren met hun vader. Maar Klaas begon op te scheppen en vertelde, dat hij aan boord van oom Rink alles moest doen en helpen en wer ken. 162. Nou, toen begonnen ze hem uit te lachen, natuurlijk. Maar Klaas hield vol, dat hij net als een groote knecht zijn oom ging helpen. Hij kwam door dat kibbelen met de jongens niet vroeg thuis en thuis gekomen, vond hij moeder al bezig een pakje goed voor hem in orde te maken en een flinke stapel boterhammen om mee te nemen. Klaas glom van plezier. Hij keek alles na. O, wacht evenl Hij ging naar de kast en zette zijn harmonica bij zijn pakje goed. Die moest ook mee. wordt door de Visser fraai langs Thomaes gekoptmaar als door een wonder ontsnapt het doel aan een doorboring. Bij een aanval van de gasten weet de ijverige midvoor met een ver schot precies in de be nedenhoek te doelpunten, 01. Breskens trapt af. Neuféglise loopt door en schiet hard in 't hoekje, maar vallend keert de keeper het felle schot. Na de doelwisseling valt Hoofdplaat direct aan en met succes. Vermeulen komt uit zijn doel om een hooge bal weg te stompen maar mist. Linksbinnen De Ruijsscher scoort met een mooie kopbal 02. Hoofdplaat gaat nu verdedigen on danks de 40 minuten die nog te spelen zijn. Het gevolg is dat er een zware druk op het doel der gasten wordt uitgeoefend. Wat er ook gewerkt wordt Breskens kan on danks zijn groote veldmeerderheid niet door de muur van verdedigers heen breken. De laatste helft is zeer eentonig want voetbal wordt alleen door Breskens gespeeld terwijl Hoofdplaat niets doet dan afbreken. In deze periode ziet de scheidsrech ter enkele handsgevallen binnen de beruchte lijnen over het hoofd. Met onveranderde stand fluit scheidsrech ter Le Due het einde. Rest ons nog te vermelden dat de wedstrijd uiterst fair en sportief ge speeld is. Bestuur en spelers van bei de vereenigingen doen al het moge lijke om tot een betere verstandhou ding tusschen de elftallen te geraken. Wat het resultaat is heeft men Zon dag kunnen zien. Diegenen onder het publiek die zich reeds gespitst hadden op een ruwe wedstrijd heb ben de plank leelijk misgeslagen. Duivensport. Duivenvereeniging „Nog Sneller'' te Breskens. Uitslag prijsvlucht Moescroen op Zondag 12 April Jj. Hamerlinck lc, 35e en 55e prijs, Dusarduijn 2e, 6e, 9e, 16e, 20,30e, W. Klaaijsen 3e, 13e, 14e 19e en 48e, Iz. Schippers 4e, M. de Visser 5e, 12e, 28e Iz. de Jonge 7e, 34e, A. Vermeulen 8e, Rruijnooge 10e, Jn Quaars lie, 43e, E. Klaaijsen 15e, J. de Hullu 17e, J. van den Broecke 18e, J. Faas 21e, de Veij 22e, 38e, 47e, Dierx 23e, Jn Pleijte 24e, Iz. Klaaijsen 25e, P. Haart sen 26e, 33e, G. Boekhout 27e, 46e, Joz. Pleijte 29e, Faas Mz. 31e, Bondewel 32e, A. Versprille 36e, C Wisse 37e, Rookus 39e, J. Maas 40e, 49e, Iz. Rite- co 41e, 56e, J. Quaars 43e, A. van de Velde 44e, J. Baden 45e, Erasmus 50e, A. van Gijs 51e, Wisse Cz. 52e, P. Jacobs 53e, A Riteco 54e. Zes gouden bruiloften in een gemeente. In de gemeente Haar lemmermeer vierde een dezer dagen het echtpaar E. Oor-Maarse zijn gou den bruiloft. Het merkwaardige is, dat in die zelfde gemeente op 28 April, op 30 April, op 5 Mei, 14 Mei en 21 Mei nog vijf echtparen hun 50-jarige echtverbintenis zullen vieren. Ze zijn alle te Haarlemmermeer gehuwd en bleven al dien tijd in Haarlemmermeer woonachtig. De jongste der jubilarissen is 72 jaar. de oudste 76. De brand te Venlo. De groo te brand, welke gistermiddag In de ge bouwen der Coöp. Veilingsvereeniglng te Venlo heeft gewoed en drie groote tot in de nok met fruit en eierkisten gevulde loodsen, alsmede een van steen en gewapend beton opgetrokken vei lingsgebouw In de asch heeft gelegd, bleef gedurende den geheelen middag, toen vier brandweren, die aan de blus- sching hadden deelgenomen, zich be perkten tot het nablusschen der smeu lende pulnhoopen en nog overeind staande muren, een geweldige belang stelling trekken. Omtrent den omvang der aanzienlijke schade valt nog niets te zeggen. Ook te bevoegder plaatse kon men ons hieromtrent nog niet in lichten Eerst zal een vergadering van het veillngsbestuur noodlg zijn om den omvang der aangerichte schade en de waarde der vernielde goederen vast te stellen. In totaal zijn ongeveer 25 a 30 duizend fruit- en eierkisten, alsmede groentenkratten door het vuur vernield.

Breskensche Courant | 1936 | | pagina 1