BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. 45ste Jaargang Vrijdag 10 April 1936 Nummer 4127 Verschijnt iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. Telefoon 2L Postgiro 50895 Uitgave E. BOOM-BLIEK - Breskens Gemengd Nieuws Burgerlijke Stand. IEDEREEN ZEGT: Hoogwatergetij Breskens. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden I 1.25. Buiten Breskens per drie maanden f 1.40 -Franco per post per jaar I 5.00 Buitenland per jaar I 6.50 Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regels 10,75. Iedere regel meer 10; 15. Ingez. Med. 30 ct. per regel Abonnements-advertenties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels f 0.40 (bij vooruitbetaling) TWEEDE BLAD. Ik dacht maar zoo o Dat loopt de verkeerde kant uit. Prijzen voor onze noodzakelijke hulp stoffen, die als maar oploopen, nu al enkele weken, dat wijst op iets, dat niet in de haak is Begin Februari kostte Chilisalpeter, thans onontbeerlijk voor onze overbemesting. 6 gulden en nu reeds f 6,40 als het niet al meer is. Dat moet komen, omdat er in ons land schaarschte is. In het land van oorsprong is er genoeg. Miar de Nederlandsche markt wordt kunstmatig krap gehouden ten bate van de Nederlandsche stik stofindustrie, wat in het algemeen ge nomen nog zoo'n kwaad idee niet is. Doch te krap is schadelijk in het voor jaar, want als overbemesting is Chili salpeter onontbeerlijk. Prof Ir. J. Hudig zeide dit reeds aan het begin van de contigenteering en daaiom b. treurde hij die invoerrechten. Straks komt de zuurziekte weer bij onze granen. Chili is'het eenige direct werkende bestrijdingsmiddel en is er dan niet of te duur, Straks dieigt hartrot bij bieten en Chili kan door zijn ne- velementen als borium en jodium de remedie zijn, doch is er niet of te duur. Rijkslandbouwconsulent Ir. Cleveringa- schreef in zijn brochure: „Het scheu ren Van grasland", dat deze stoffen in Chili zulke waardevolle nevenbestand- deelen waren, waarom hij waarschuwde Chili niet blijvend uit te sluiten. De Nederlandsche landbouw heeft yoorjaars, dus nu behoefte aan Chili Duurte van of gebrek aan dit product, dat er genoe j geproduceerd wordt, be* teekent schade voor de a land—, en tuinbouw. Daarom dacht ik maar zoo, laat de Regeeriny, laten de daartoe bevoegde personen zorgen, dat er voldoende Chili op de Nederlandsche markt wordt be schikbaar gesteld. En spoedig. Anders is het te laat. Bestrijding van Emelten. o— Aangezien vorigen zomer en najaar de langpootmuggen in meer dan nor male mate zijn opgetreden, is de kans groot, dat dit jaar de larven dezer langpootmuggen, dat zijn de emelten, schadelijk, wellicht zelfs zeer schadelijk zullen worden. Klachten over vreterij door emelten worden reeds vernomen, □e verbouwers zullen daarom goed doen reeds thans na te gaan, of er emelten in hun perceelen aanwezig zijn. Dit kan zeer gemakkelijk geschieden door op verschillende kleine plekjes op den akker of in het weiland een kleine hoeveelheid benzine te gieten. De e- melten komen dan binnen zeer korten tijd boven den grond. De bestrijding geschiedt door het uitstrooien van een mengsel van Pa- rljschgroen met tarwezemelen. Per H. A. worden gebruikt 25 kg. zemelen en 1 kg. Parijschgroen. De droge ze melen worden zeer zorgvuldig met het Parijschgroen gemengd en eerst daar na wordt dit mengsel al knedend zoo danig bevochtigd, dat de massa fijn kruimelig wordt, zoodat ze gemakkelijk breedwerplg over het te behandelen perceel kan worden uitgestrooid. Ge woonlijk is 0,6 liter water per kg. ze melen noodlg. Het mengen en bevoch tigen kan geschieden In een kuip. Om morsen te voorkomen moeten de kui pen niet al te vol gemaakt worden. Een goede menging kan ook verkregen wor den in de trommels, die gebruikt wor den voor de ontsmetting van granen. Ook hierin moet eerst drooggemengd worden en daarna wordt water toe gevoegd. Nakneden van de massa is noodlg daar ze in de machine gaat klonten. Dc werkzaamheid van het middel hangt ten nauwste samen met het tijd stip, waarop het wordt uitgestrooid. Noodig is. dat de emelten boven den grond komen en dit doen deze alleen, wanneer de temperatuur niet te laag en de grond ook niet al te droog Is. Men wacht dus met het uitstrooien tot een „zachten" dag. Desnoods kan men eerst een klein stukje van een perceel behandelen. Ziet men hiervan resul taat, dan kan den volgenden dag, wan neer het weer gunstig is gebleven, de rest worden bestrooid. Het uitstrooien geschiedt in den middag, de emelten komen namelijk alleen des nachts boven den grond. Parijschgroen is een zeer sterk maag gif. Het is dus noodlg, dat voorzorgs maatregelen worden genomen om in ademing van het poeder te voorkomen. Dit kan geschieden door bij het af wegen en het mengen, een doek voor den mond te binden en kleine watten propjes in den neus te doen. Wanneer de massa vochtig Is, kunnen doek en watjes verwijderd worden. De menger moet geen open wonden hebben. Na de behandeling worden de handen goed gereinigd. Er moet voor gezorgd worden, dat geen vee van het klaar gemaakte mengsel eet. Is bij het klaar maken eenlg materiaal gemorst, dan moet dit zorgvuldig worden opgeruimd. Zekerheidshalve houde men het vee plm. 3 weken uit de behandelde wei landen. bij tegenachtig weer zijn 2 weken voldoende. Op bouwland mag het mengsel niet worden ingeêgd. Steeds ga men na, of het middel suc ces heeft opgeleverd en ook of er nog veel levende emelten in den grond zijn achtergebleven. Zoo dit het geval is. dan herhale men de behandeling op een gunstiger tijdstip Zij die bezwaar hebben tegen het gebruik van het giftige Parijschgroen, kunnen gebruik maken van het veel minder giftige klezelfluoo'natrium of kiezeliluoorbarium in dezelfde of in iets grootere hoeveelheid, maar de uitwer king daarvan is niet zoo snel en ook niet zoo zeker Men neme echter ook bij aanwending van dit middel de noo- dige maatregelen om inademing enz. te voorkomen. Nadere inlichtingen zijn gratis te be komen bij den Plantenziektenkundigen Dienst te Wagenlngen en de daarbij werkzame ambtenaren alsmede bij de Rijksland- en Tninbouwconsulenten. Het uithalen van vogelnestjes. o De lente is gekomen, velden en boomgaarden tooien zich met bloe men, de ooievaar is al terug uit het warme Zuiden, de zwaluw zal spoe dig volgen. De Kievit, de merel en vele andere vogels hebben reeds eieren. De Natuur zal spoedig haar schat ten in volle pracht ten toon spreiden en ons allen naar buiten lokken. Vooral in de jeugd ontwaakt dan de lust om door bosch en veld te zwer ven. Het zijn in het bijzonder de vogels en hun nesten, die de be langstelling zullen trekken. Jammer, dat deze belangstelling zoo dikwijls verkeerde vormen aan neemt en ontaardt in het uithalen of verstoren van nesten. De broedtijd is voor de vogels toch al een tijd vol gevaren. Van alle kanten worden er aanslagen ge pleegd op nesten, eieren en jongen. Soms lijkt het wel, alsof men ze hun plaatsje onder de zon niet gunt, en dat terwijl wij de vogels zoo noo dig hebben. Niet alleen, omdat zij het evenwicht in de Natuur helpen bewaren en dus nuttig zijn, maar vooral omdat zij zooveel vreugde in ons le brengen. Met allen aandrang doen wijdaar- om een beroep op ouders en op voeders om de aandacht van de jeugd te vestigen op het verkeerde van het uithalen van nesten. Er zullen maar weinig jongens zijn, die zich uit echte wreedheid aan een nest met eieren of jonge vogels vergrijpen, maar het is voor al onnadenkendheid, die de kinderen daartoe brengt. Met wat zorg en goede leiding kan men van alle kin deren vogelvrienden maken. En het gaat hier niet alleen om het belang van de vogels, maar ook om het be lang van de jeugd zelve. IR. N. VAN POETEREN DR. JOH. H. VAN BURKOM J. DRIJVER H. VAN POELGEEST. Felle brand te Slttard. In den nacht van Dinsdag op Woensdag Is omstreeks drie uur door tot nu toe onbekende oorzaak brand uitgebroken in den winkel In koloniale waren van den heer Sch. aan den Llmbrlchterweg, tegenover de Stationsstraat te Slttard. Het vuur greep zeer snel om zich heen. Op de eerste verdieping woonde de familie R., een zwager van' Sch. R. kon zich met zijn vrouw in veiligheid stellen. Bij het vluchten voor het zich snel uitbreidende vuur liep hij zelfs eenige brandwonden op. Hoog sloegen de vlammen en vonken op. In een oogenblik van tijd .stond het geheele pand in lichte laaie en kort daarop deelde het vuur zich mede aan belde belendende perceelen. De inmiddels gealarmeerde brandweer bestreed het vuur met drie stralen aan voor- en ach terzijde. Tegen vijf uur was men den brand meester. Het winkelpand van den heer Sch. is totaal uitgebrand. Niets is gered. Ver zekering dekt de schade. Van de bei de ernaast gelegen panden zijn de bovenverdiepingen door het vuur ver nield, een ervan stond leeg, het andere werd bewoond door den loodgieter J. Deze was niet verzekerd. Een groot gedeelte van den inboedel kon echter door hem In veiligheid worden gebracht. De drie panden waren eigendom van mej. M- K., vroeger te Sittatd, thans te Breda woonachtig. Het pand zelf was verzekerd Het naast het pand van j. gelegen woonhuis van den heer W. kreeg schade aan dak en zolder. BRESKENS. Over de maand Maart. GEHUWD: 12, P J. Israël, 25 jaar, jm. en S. W. Kense, 26 jaar, jd 19, W. L. Karreman, 23 jaar. jm. en A. A. Keij- mel, 26 jaar, jd. GEBOORTEN: 6, Magdalena, d. van A. Verduljn en E. Verherbrugge. 12, Janneke Leon ie, d. van G. Boeckhout en M. C. van Acker. 18, Renter Andries, z. vanW. J. Dusebout en J. A. Donze. 25, Maria Cornelia Suzanna, d. van A. Versprille en M. A. A de Kraker. OVERLIJDEN: 3, Abr. de Smit, 70 jaar, echtgenoot van C. Labijt. 5, C. Erasmus, 61 jaar, echtgenoote van J. A. Vlënne. INGEKOMEN: J. W. Carets, van Utrecht naar Spui- pleln 9, C. M. Hoogstad, van Vlissin- gen naar Scheldestraat 9, A. v. Waebeke en de Vos van Ijzendijke, Gezin P. van den Ameele, van Groede naar Molenwater, C. M. Vergouwe, van Bergen-op-Zoom naar Hulluitraat 11, Gezin I. A. Jansen van Ter Neuzen naar Nleuwesluis W 50, E. L. P. Louws, van Middelburg naar Boule vard 43, A. M. Bartelson, van Ijzen dijke naar Dorpsstraat 23, P. de Gar- deijn van Groede naar Dorpsstr. 23, P. de Kok van Apeldoorn naar Dorps straat 74. VERTROKKEN: A. P. Dieleman naar Terneuzen, F. de Roo en gezin naar Bouchaute (B.), P. C. Dlerx naar Hoofdplaat, E. A. de Boever en gezin naar Gent. wat alet „HET KIND" ar goed uit! 37* Jaargang in oon geheel gemoderniseerde uitvoering Hèt veertiendaageeh blad oor ouders ou opvoeders f 3.— per half jaar, loue nrs. 25et. Nieuw* abonné'i ontvangen vier premieboekenil Vltg. J. Ploegssna - Zeist Poetclro 1OS0O DAOEN vm nam Zaterdag 11 April 3,32 3,56 Zondag 12 4.12 4,36 Maandag 13 4,47 t,ll Dinsdag 14 5,37 6,01 Laatste Kwartier Woensdag 14 April 14.21. Licht op voor Rijwielen ent. (waaronder begrepen zijn wagens, karren, enz.) Zarerdag 11 April nam. 7,21 Zondag 12 7,22 Maandag 13 7,24 Dinsdag 14 7,26 ENGELSE CONVERSATIE LES 2 (NADRUK VERBODEN).. 20. I am Mr. Sanders, an English teacher. 21. You are not a teacher, aai em mister ën inglisj tietsjër joe aar tietsjër but one of my pupils. 22 Mr. Robertson is also one of my pupils, but wun maai pjoepëls Mister olsoo maaj pjoepëls he is not here now. 23. Mrs. Robertson is one of my pupils, too. Iije hier nau missiz maai ,0€ 24. Am I youi English teacher? Yes, sir, you are. 25.Are you one em aai joer inglisj V joe aar wun - my pupils? Yes sir, I am. maai pjoepëls aai em 26. Is Mr. Robertson here? No sir, he is not here; I think he :s hier hie hier sink at home. 27. And wheie is Mrs. Robertson? I don't know, sir, et hoorn wer missjz aai doont noo wheie she is. 28. Who is in the school-room? You and I are in wer sjie hoe skoelroem aai aar the school-room. 29. Are Mr. and Mrs. Robertson in the school- skoeiroem mister missiz rooin, too? No sir, they arc not here; I think they are at home, joe dzee hier sink dzee aar et hoorn 30. Who is in the other room? Your wife is in the other room, hoe dzi uddzër roem joer waait dzi uddzër room I think. aai sink 31. London is in England, on the Thames. 32. The English Channel lundën temt dzi Inglisj tsjennël is betweei. England and France. 33. On which river is Berlin? bitwie'n i fraans witsj rivvër buirlin II is or the Spree, sir. 34. Where is your copy-book? It is in my euir joer koppiboek maai bag, sir. 35. What do you see in'the middle of the school-room? beg wot doe joe see mlddgl I see a table thare. eel eta taeMl (tar -J C ÉL VERTALINO. 20. Ik ben mijnheer S., eert Engels- leraar. 21. U bent geen leraar, maat één van mijn leerlingen. 22. Mijn heer R. is ook één van mijn leer lingen, maar hij is niet hier nu. 23. Mevr. R. is ook één van mijn leer lingen. 24. Ben ik Uw Engelse le raar? Ja mijnheer. 25. Bent U één van mijn leerlingen? Ja mijn heer. I 26. Is mijnheer R. hier? Neen mijnheer, hij is niet hier; ik denk dat hij thuis is. 27. En waar is me vrouw R Ik weet niet waar zij is. 28. Wie is in het schoollokaal? U en ik zijn in het schoollokaal 29. Zijn mijnheer en mevrouw R ook in het schoollokaal? Neer mijnheer, zij zijn niet hier; ik denk dat zij thuis zijn. 30. Wie is ir d' andere kamer? Uw vrouw i- r de andere kamer, denk ik. 31. Londen ia in Engeland. 32. Htt Em/else Kanaal is tussen Engeland en Frankrijk. 33. Aan welke rivier is Berlijn? Het is aan de Spree, mijnheer. 35. Wat ziet U in het midden van het schoollokaal? - Ik zie een tafel daar.

Breskensche Courant | 1936 | | pagina 1