KB&SCHGDL Buitenland Sport. Gewestelijk Nieuws Ingezonden. De oorlog in Abessinië KONINKLIJKE VLAAMSGHE STADSSCHOUWBURG GENT. Donderdag 2 April 7,30 uur en Zondag 5 April nam. 2,30 uur DE KLOKKEN VAN CORNEVILLE, de bekende succes-operette met muziek van Robert Planquette. Zondag 5 April, bij uitzondering om 8 uur VICTORIA EN HAAR HUZAAR. Operette van A. Grunwald en Dr. F. Lohner-Breda, muziek van A. Abraham. FRANSCHE SCHOUWBURG GENT. Zondag 5 April nam. 2,15 uur TOI CEST MOI, Operette in 3 bedrijven en 11 tafe- reelen. Muziek van M. Simons. NIEUWE CIRCUS GENT. Van 14 Maart tot 5 April. DE PRACHTIGE RUITERIJ DE MUIJNCK EDWARD S, Zondags om 3 uur en 8 uur. BRESKENS. Bedankt. Ds M. Bons te Colijnsplaat heeft voor het beroep naar de Ned. Herv Gemeente alhier bedankt. SLUIS. Geslaagd. Voor het examen wetenschappelijk archief-ambtenaar 2e klasse slaagde te 's Gravenhage o.a. Mej. M. Babijn, alhier. De politieke toestand in België. De correspondent te Brussel van de N. R. Crt. meldt: Naar ik van een der leden van het kabinet-Van Zeeland mocht vernemen, staat het thans vrijwel vast, dat nog vóór Paschen tot ontbinding van het parlement en uitschrijving van nieuwe dus vervroegde verkiezingen zal worden overgegaan. Zaterdag heeft de minister-president den geheelen dag gewerkt aan de redactie van het regee- ringsrapport over het gebruik dat van de juist een jaar geleden verleende volmachten door het huidige kabinet Is gemaakt. Dit rapport zal een lijvig document zijn. Men had gehoopt daar mede tegen gisteren klaar te komen, maar deze hoop werd niet verwezen lijkt. Te voorzien valt nu, dat bedoelt rapport eerst in den kabinetsraad van Vrijdag in onderdeelen zal kunnen be sproken worden. Het zal vervolgens den leden van het parlement worden toegezonden. Alles wat de combinatie Van Zeeland heeft verwezenlijkt, wordt er In opgesomd. Voorts zijn er con clusies aan toe gevoegd van finan- cieelen, oeconomischen en politieken aard. Aan de Kamer en de Senaat zal gevraagd worden over een motie van goedkeuring te stemmen. Loopt alles normaal en doen zich ook op buitenlandsch gebied geen onverwachte, schokkende gebeurtenis sen voor, dan zou de heer Van Zee land het voornemen hebben zijn rap port Maandag 6 April, in de Kamer nader toe te lichten. De bespreking zou onmiddellijk daarna worden ingezeten denkelijk slechts twee dagen duren. Tegen Vrijdag kan ook de Senaat klaar zijn. Eens de handen vrij, zou de regeering een ontbindingsdecreet in den Moniteur Beige afkondigen en de bepaling van de Grondwet toepassen, volgens welke de kiezers, ten laatste 40 dagen na de ontbinding, naar de stembus worden geroepen om tot de verkiezing van een nieuw parlement over te gaan. Zondag 17 Mei blijkt als datum voor de parlementsverkie zingen de voorkeur van de regeering weg te dragen. Een week later: Zon dag 24 Mei, zouden dan de verkie zingen voor de Provinciale Staten aan de beurt komen. De stemming in Duitschland. Op Zondag j.l. zijn in Duitsch land de kiezers ter stembus geweest, teneinde een nieuwen rijksdag bijeen te doen komen. De uitslag is dat er van de 45.408.191 stemgerechtig den gestemd werd door 44.932 038 personen, van welk getal voor Adolf Hitler stemden 44.389.140 personen, dat is 98.74 pCt. Het aantal onthou dingen of ongeldige stemmen be droeg 542.898, dat is ruim 1 pCt. Het aantal stemgerechtigden blijkt niet tegen te vallen. Op een volk van 65.000.000 is een aantal van 45.000.000 stemgerechtigden nor maal te achten. En dat het heele volk achter de politiek van den leider staat; is door den uitslag zeker wel zonder eenigen twijfel duidelijk ge maakt. En wie bovendien dat nog nader hooren wilde, kon dat aan den luidspreker zeer overtuigend merken. Want het is ongetwijfeld aan de Duitsche leiders gelukt om een golf van nationale geestdrift over Duitschland te doen gaan en het enthousiasme voor den leider is in Duitschland geweldig groot. Welke beteekenis overigens deze stemming hebben moet, is moeilijk te zeggen. De hoofdbeteekenis zal wel deze zijn, dat de redevoering van den leider op 7 Maart en zijn poli tiek ten aanzien van het verdrag van Versailles en Locarno door Duitschland als één man gesteund wordt en Adolf Hitler niet bevreesd behoeft te zijn of zijn politiek wel steun vindt in hart en ziel van zijn volk. De rijksdag, die een 700 leden telt, is dadelijk bijeen geroepen en zal vermoedelijk vernemen weikant- woord de Duitsche regeering op Dinsdag 31 Maart te Londen heeft ingediend'. SLUIS. De duivenvereeniglng „Recht voor Allen" gevestigd bij J. Wage alhier, hield Zondag 29 Maart j 1. haar eerste wedvlucht van het jaar, waarvoor veel animo bestond. 83 deelnemers hadden zich laten inschrijven voor de prijs- vlucht uit Moeskroen over een afstand van 65 K M. De duiven wefden gelost om 10 uur, terwijl de eerste duif op het hok werd geconstateerd om 10,53,27 uur met een snelheid van 1211,89 M. en de laatste om 10,54,25 uur met een snelheid van 1173,04 M. per minuut. De uitslag van de prijswinnaars is als volgt le en 2e P. van Grol, Retranche- ment, 3e P. Lawagie, 4e J. de Zutter, 5e, 7e, 15e, 20e, Prud. Maenhout, 6e, 17e, 26e, 28e, W. du Fossé, 8e, 13e, 21e, 23e, F. Nieskens, 9e P. Visser, 10e, 18e J. Wage, He, 19e, 22e, I. Sanders, 12e Gebrs. van Hoorn, Re- tranchement, 14e E. Baert, 16e en 27e A. Dhondt, 24e R van Wlnsberghe, 25e M. Honderd. le Overduif L, Dhondt, 2e Over- duif J. Wage. Voor zoover geen plaatsnamen ver meld zijn, wonende deelnemers alhier. BRESKENS. Een zeldzaamheid. Bij den werkman A. de J. aan de Nieuwe Sluis heeft een kip drie eieren achter elkander gelegd welke elk een gewicht hadden van bijna twee ons. Het ei bevatte tevens een normaal kippenei. Eerste uitvoering. Het Kinderkoor onder leiding van den heer P. C. Woltering, voorheen I. van Melle, gaf Vrijdag 27 Maart in lokaal Weijkman zijn eerste uitvoering. H.t aardige programma werd, over het algemeen genomen, goed gezongen. De duetjes klonken heel lief. Heel aardig was „Van twee vrienden", ge zongen door Anna Schrier en Anneke Mookhoek. Duidelijk was het klank verschil te hooren in het duet „Jong Leven", gezongen door Suus Basting en Jozien v. Melle, waar de stemmen al veel zuiverder waren. Was het duetje met de twee klein ste meisjes niet wat gewaagd? „Woudconcert", gezongen door het geheele koor, klonk forsch en was een mooi slot. We hopen zeer, dat deze koortjes onder de bekwame leiding van den heer Woltering, die met zooveel lust en ijver dat werk doet, in gehalte zul len toenemen en dat meerdere uitvoe ringen zullen volgen. Een der ouders van de kinderen, de heer v. Haneghem, dankte aan het slot met eenige toepasselijke woorden het kinderkoor, voor wat het ten beste had gegeven. Hij dankte ook de heeren van Melle en Woltering, voor den tijd en krach ten en moeite en zorg, die zij besteden om de kinderen goed te leeren zingen. Wij zouden den Heer Woltering nog een goeden raad willen geven: Vergeet de muziekleer niet en leer hen vooral zingen. Begin van brand. Maandagvoormiddag werden we opgeschrikt door het geroep van brand. Ook de fabriek van Van Mel le was in actie, de sirene loeide. Aldra bleek, dat het in de garage van firma de Bliek aan het branden was. Vermoedelijk door het vvegspatten van vonken uit het laschapparaat was een lekkende benzinetank van een in elkaar gereden vrachtwagen in brand geraakt. Met vereende krachten wist men het vehikel bui ten te krijgen en met zand te blus- schen. De banden, welke ook in brand geraakten, verspreidden een groote rookmassa, zoodat het geval zich ernstig liet aanzien. Een nabijstaande luxe auto be kwam ook nog al brandschade, even als de deuren van de garage. Minder goed kwam een der knechts er af. J. de Z. kreeg ernstige brandwonden aan het hoofd, zoodat hij door den aanwezigen dokter Broodman moest verbonden worden. Hij heeft zijn werkzaamheden .nog niet kunnen hervatten. Verloting H. O. V. 3e verantwoording ingekomen giften Gehaakte sprei N. N., Schilderij N. V., Theeblad J. B., Tulband P. B., 3 doozen bonbons J. L. de W., Schemerlampje F. K., Marmeren inktstel F. hl., Kussen D. II., Kistje sigaren P. P., Schemerlamp Mevr. N., Ets in lijst L. N., Bonbon schaaltje J. v. L., Inktstel E. d. B., Etui met 6 lepeltjes A. v. d. B. OOSTBURG. Lezing. Vrijdagavond j.l. werd in de Beurs alhier een lezing gehouden, die aan gekondigd was over luchtbescherming. De zaal was door de vele uitnoodi- gingen geheel gevuld. De Burgemeester opende de ver gadering en heette de aanwezigen welkom, om daarna het woord te ver- leenen aan den heer Mante, comman dant der Marine te Vlissingen. Hij begon met te zeggen, dat hij eigenlijk niet de leider was dezer vergadering, maar wel den heer van Riessen, Kapitein te 's Gravenhage, ntaar dat deze heer voorloopig verhinderd was om op te treden wegens het forceeren zijner stembanden en hij aldus aangezocht was om zooveel mogelijk die taak te vervullen. Hij gaf dan ook een over zicht van wat tegenwoordig op het gebied van oorlogstuigen bereikt werd en dat het onze plicht was om te trachten het gevaar van die aanvallen te onderscheppen door zich te oefenen in de maatregelen, die daarvoor geno men kunnen worden. Vooral wekte hij de vrouwen op om zich daarmede vertrouwd te maken, vooral met het oog daarop dat de mannen verplicht werden aan het front te staan. Hij wenschte daarom dat allen lid zouden worden van eene vereeniglng en hun bijdragen zouden offeren en dit wilden invullen op een kaart die hun aan den ingang verstrekt was, minimum een kwartje. Zoo was de pauze gekomen en in dien tusschentijd konden de biljetten ingeleverd worden, waaraan door ver- scheidenen voldaan werd. Na de pauze kwam de heer v. Riessen aan het woord die zich eenigszins hersteld had en aan de hand van een reeks lantaarnplaatjes ons liet zien, wat een geweldige kracht en snelheid en macht in die oorlogs werktuigen waren. Hij knoopte daar nog opmerkingen aan vast hoe of een en ander in huis, kelder, enz. inge richt moest zijn ten tijde van het ge vaar. Voorts wekte hij de aanwezigen op, toch lid te worden van de ver- eeniging tot luchtbescherming, opdat de bevolking op de hoogte zou komen wat er gedaan moest worden in tijd van nood, omdat Nederland voor bestemd was om de stooten op te vangen van de groote machten die ons omringen. Hierna werd de vergadering gesloten onder dankzegging van den Burge meester, voor de aandacht en ook aan de heeren Mante en van Riessen voor hunne moeite. Jaarvergadering. In de gehouden jaarvergadering van het Waterschap der Sluis aan de Wielingen, zullen wegens periodiek aftreden van het bestuurslid P. Talloen, ter benoeming aan H. M. de Koningin worden voorgedragen de heeren P. Talloen, Cl. Bonte en Ch. Wijffels. De begrooting 1936 werd in ont vangst en uitgaaf vastgesteld op f 18287,93 met een post voor onvoor zien van f 1838,58. IJZENDIJKE. B. V. L. Maandagavond had alhier een druk bezochte vergadering plaats van den Bijz. Vrijwillige Landstorm. Overste Bierman hield daarbij een lezing over doel, inrichting en wer king van het korps. De afdeeling IJzendijke bleek het grootste aantal leden te tellen in West Zeeuwsch-Vlaanderen. Buiten verantwoordelijkheid der redactie. Dezer dagen kwam het cliché van bovenstaande foto toevallig in mijn handen en vandaar het volgende. In dien men de foto aandachtig be schouwt, zal men het wel met mij eens zijn, dat dit een mooi stukje natuur is. Als men een dergelijke afbeelding uit den vreemde ziet dan zegt men: dat is daar mooi zeg, doch uit eigen omgeving ziet men zulks blijkbaar niet. In vele plaatsen van ons land besteed men groote sommen om dergelijke waterpartijen te scheppen of te behouden. Men erkent dan ook algemeen de groote behoefte en waarde van natuur schoon, waarvoor allerwegen de klok geluid wordt. Alzoo blijkbaar niet in Breskens. Bovenstaande afbeelding toch is een natuur getrouwe foto der oude fort grachten aan den weg naar Nieuwe Sluis. In iedere andere gemeente waar men gaarne vreemdelingen trekt, zou men zulk een vijver trach ten uit te buiten, door nog meerdere aanplanting en wandelpaden, met hier en daar een rustbank. Hier ech ter niet. Integendeel, hier dempt men zulk een aanwezige waterpartij liever En hoe dempt men die dan? Met alle huis- en straatvuil, benevens af val van fabrieken en slagers, foodat wat eenmaal mooi was, verandert in een vieze vele dagen kwaad riekende mestvaalt I Terwijl de weg en de dui nen er langs (de eenige mooie wan deling die het dorp siert) tevens worden besmeurt met overal rond- wapperende papieren. Ik weet wel, de illusie, dat Bres kens nog eens een badplaats kon worden, heeft men reeds lang uit het hoofd gezet. Doch daarom hoeft men de zaak toch nog niet heelemaal af-te breken. Het is mij dan ook een raadsel, dat er niet lang reeds geageerd is tegen het dempen der vesten. Toch is het velen een doorn in het oog en is hier een mooi werk te verrichten door de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer. Overal richt men vereenigingen op voor het behoud van natuurschoon en het heeft mij wel eens bevreemd dat men hier daar niet reeds lang de vinger heeft op gelegd. Als men b.v. bedenkt, dat het op Walcheren verboden is wilgenkatjes te plukken, neen, zelfs verboden is OOSTBURG. Kampioenschap dammen. De partij om het persoonlijk kampi oenschap van de Zeeuwsche Dambond; gespeeld te Middelburg tusschen de Heeren Bosselaar en Abr. Kotvis Abrz. is remise geworden. Zatetdag 4 April a.s wordt te Schoon- dijke in het hotel Rosevelt de beslis sende partij gespeeld. Aanvang 1 uur, De heer Snoodijk heeft zich terug getrokken. Uitslag Damwedstrijd gehouden op 27 Maart 1936 te Oostburg „O. D. E S." Oostburg - Schoondijke D. Luteijn P. Risseeuw Pz. 1-1 I. Porreij C. Leenhouts 2-0 C. W. Jacobs A. Moggré 0-2 T. Zanen J. Poissonnier 0-2 P. A. Catsman A. Verhage 1-1 D de Hullu A. de Kraker 1-1 D. de Puijt H. Geluk 2-0 Totaal 7-7 SCHOONDIJKE. Overgeplaatst. De heer G, J. Hulsman, rijksveld wachter alhier, is als brigadier-tit. over geplaatst naar Zaltbommel. Afloop verkooping. Ten overstaan van notaris H. van Mazijk te Sluis werd Maandag alhier ze te vervoeren, zoodat als iemand in zijn eigen tuin dergelijke katjes staan heeft, hij er kennissen geen van mag meegeven, omdat men er niet mede op den openbaren weg mag komen. Men kan ook maar slecht bij elk boschje een wacht plaatsen en, omdat, als ze eenmaal geplukt zijn, de herkomst niet te bewijzen valt, is alle vervoer ver boden. Dit alles slechts om be schadiging van natuurschoon te we ren en dat is dan in een streek die aan natuurschoon veel en veel rijker is dan bij ons. Als men dat alles even indenkt, dan is het toch zeker jrel onbegrij pelijk, dat men hier van Gemeente wege deze vesten laat vullen. Nu is het nooit moeilijk om iets te becritiseeren, doch wel om een betere oplossing aan de hand te doen. Toch is die, mijn inziens, wel te vinden. Juist in tegenovergestelde richting van het dorp, aan het z.g.n. Duivels- hoekje, ligt n.l. een stuk laag gele gen weiland van weinig of geen waarde. Indien men daar nu in werk verschaffing b.v. eens een meter af graaft, hierin het vuil deponeert en de afgegraafde grond er weer op brengt, dan zou men eenige jaren voort kunnen en tevens nog nuttig werk verrichten. Dit is op een punt, een weinig verder van het dorp, waar nagenoeg niets passeert, terwijl er toch al een tweetal, niet bepaald welriekende, puffabrieken staan. Een andere oplossing is misschien een z.g.n. onderlasser (een bak zoo als de baggermolens die gebruiken) in de haven te leggen en deze bij ebbe stroomafwaarts te lossen. Ik weet wel, aan beide aangegeven op lossingen kleven ook bezwaren, mis schien nog wel grootere dan ik over zien kan, imaar als men nu eens het standpunt inneemt dat de eigenaar der vesten het niet meer hebben wil, dan zal men toch ook een oplossing moeten zoeken en er wel een weten te vinden ook. Dus waar een wil is, is een weg en het is werkelijk verne derend voor alle Bressianen om nog langer voort te gaan met het be stendigen van de nu bestaande toe stand. Beschouw ernstige zaken toch niet door gekleurd glas, want dan lijkt alles mooi. K. MAAS. Breskens, 30 Maart 1936. voor de familie Hoogerwerf geveild een woonhuis met aangrenzende garage. Kooper van het woonhuis werd de heet W. L. Boogaard voor f 1625, terwijl de heer C J. Evers voor f775 eigenaar werd van de garage. SLUIS. Benoemd. Tot hoofd van den Luchtbescher- mings-dienst alhier is benoemd de heer H. van Mazijk, alhier. o Hevige gevechten. In Abessynië schijnt weer duchtig gevochten te worden. De Italianen rukken aan beide fronten op. In het noorden is het hun te doen om de omgeving van het Tanameer waar opstanden onder de bevolking hun te hulp komen, alsmede om de legers van den negus bij het Asjangimeer. In het zuiden gaat het om Harrar en den spoorweg. Harrar is de twee de stad van Abessynië en een be langrijke plaats in de geschiedenis van het keizershuis. De Maandag telegrammen meldden, dat de stad Harrar door een luchtbombardement geheel verwoest is.

Breskensche Courant | 1936 | | pagina 2