BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. Onze Buitenlandsche handel, Winnifred de Pelskoningin. J Spierpijnen? Verschijnt iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. Telefoon 21. Postgiro 50895 Uitgave E. BOOM-BLIEK - Breskens FEUILLETON Binnenland. met AKKERsKloost-erbalsem 45ste Jaargang Dinsdag 31 Maart 1936 Nummer 41 ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden I 1.25 Buiten Breskens per drie maanden 1 1.40 Franco per post per jaar I 5.00 Buitenland per jaar I 6.50 Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regels 10,75. Iedere regel meer f 0; 15. Ingez Med 30 ct. per regel Abonnements-advertenties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels I 0.40 (bij vooruitbetaling) 0 Vraag naar Nederiandsche arfikelen. Medegedeeld door den Direc teur van het Bureau voor Handelsinlichtingen te Am sterdam. Te oordeelen naar het aantal vra gen naar Nederiandsche artikelen, gericht tot het Bureau voor Handels- Inlichtingen uit nagenoeg alle deelen der wereld, lijdt liet geen twijfel of er zijn duidelijke teekenen waar te nemen van opleving van den interna tionalen handel. Hoewel er nog geen drie volle maanden van het jaar 1933 verloo- pen zijn, mocht het Bureau uit het buitenland meer dan 3000 brieven ontvangen met betrekking tot onzen buitenlandschen handel en waarin o.a. onze bemiddeling werd ingeroe pen tot het verkrijgen van Neder iandsche artikelen. Ter ioriënteering van hen, die zich de verbetering in den algemeenen economischen toestand ten nutte wil len maken, geven wij hier een over zicht van de voornaamste Nederiand sche uitvoer-artikelen, naar verschil lende overzeesche gewesten, o.a.: Britsch-Indië: Kaas, melk, melkproducten, che mische producten, geneesmiddelen, ijzer, staal en werken daarvan, hang- ien sluitwerk, meelsoorten verfwaren, kleurstoffen en vernis sen, papier, papierwaren, suiker, bier, manufacturen, stoffen en weefsels, garens, werktuigen, in strumenten e.a. China: Melk, melkproducten, ijzer, staal en werken daarvan, hang- en sluit werk, chemische producten, ge neesmiddelen, verfwaren, plant aardige oliën, papier, papierwaren, huiden, vellen, garens, manufac turen, stoffen, weefsels, instrumen ten e.a. Japan: Melk, melkproducten, ijzer, staal en werken daarvan, hang- en sluit werk, verfwaren, oliën, leder, ga rens, papier en papierwaren, che mische producten, geneesmidde len, cacao, cacaopoeder, cacao massa, chocolade. Canada: Meelsoorten, voortbrengselen van 41. Roman van H. COURTHS-MAHLER met autorisatie uit het Duitsch vertaald door Mevr. J. P. WESSELINK-v. Rossum 0 Peter Hartau liep door de feest zaal naar een grooten heer met witte haren, een Duitschen reeder, die in Montreal zaken had te doen. Met dezen praatte hij een poos. Maar ondertusschen sloeg hij steeds weer zijn dochter gade. Hij wist heel goed, waarom zijn dochter in den laatsten tijd zoo veranderd was. Winni vermoedde niets van dien ommekeer. Zij meende zich goed in bedwang te hebben, zoodat nie mand iets van haar gevoelens kon merken, die zij ook zorgvuldig ver borg. Zij vermoedde ook niet, dat haar vader haar doorzag alsof zij van glas was en dat hij het geheim van haar jonge hart reeds lang ken de. bloem-, bloembollen- en boom- kweekerijen, zaden, chemische pro ducten, verfwaren, vernissen, oliën, touw, touwwerk, garens e.a. Ver. Staten v. Noord-Amerika: Visch, schaal- en schelpdieren, ge smolten dierlijk vet, boter, melk en melkproducten, zaden, voort brengselen van bloem-, bloembol len- en boomkweekerijen, peul vruchten, gepelde, gebroken en ge plette granen, cacaoboonen, inge maakte groenten, ijzer, staal en werken daarvan, hang- en sluit werk, tin, tinwerk, meel, chemi sche producten, geneesmiddelen, verfwaren, kleurstoffen, vernissen, plantaardige oliën, harsen, gom men, touw, touwwerk, manufac turen, stoffen, weefsels, lompen, huiden, vellen, leder, cacaopoeder, cacaomassa, chocolade, werktui gen, instrumenten e.a. Zuid-Amerika: Kaas, melk en melkproducten, ko len, ijzer, staal en werken daarvan, hang- en sluitwerk, garens, stoffen en weefsels, aardewerk, papier en papierwaren, touw, touwwerk, plant aardige oliën, chemische produc ten, geneesmiddelen, dranken, gra nen, aardappelen, leder, werktui gen, instrumenten, verfwaren, kleurstoffen en vernissen e.a. Unie van Zuid-Afrika: Ijzer, istaal en werken daarvan, hang- en sluitwerk, chemische pro ducten, oliën, verfwaren, kleurstof fen en vernissen, visch, schaal- en schelpdieren, leder, aardewerk, papier, papierwaren, melk, melk producten, meelsoorten, garens, manufacturen, glas- en aardewerk, voedings- en genotmiddelen, werk tuigen e.a. Noord-Afrika: (Egypte, Algiers, Marokko) Ijzer, staal en werken daarvan, hang- en sluitwerk, aardappelen, chemische producten, plantaardige oliën, kleeding, bereide pelterijen, papier, papierwaren, werktuigen, touw, touwwerk, melkproducten, voedingè- en genotmiddelen, ma nufacturen, stoffen, weefsels, lom pen e.a. Nadat Prof. Dr. J. C. Kielstra de gouverneur van onze mooie ko In den loop van den avond ont moette hij Winnifred in een leeg, aangrenzend vertrek. Hij trok haar lachend in zijn armen. „Nu, Winni amuseer je je?" „Uitnemend, vaderlief. Ik vind, dat ons feest zeer is geslaagd. De stemming is uitstekend". „Dat vind ik ook. Hier is het ook amusanter dan ginds in ons bosch huis. Weet je, waaraan ik moest denken?" Zij was even ineen gekrompen, een verraderlijke blos kleurde haar wangen. „Nu? Waaraan dacht u vader?' vroeg zij onzeker. ,,Aan een ander feest". „Aan welk, vader?" „Aan een heel klein, bescheiden feest, 'daar ginds in het boschhuis weet je nog wel waar je zelf het feestmaal bereid 'had en wij1 slechts één gast hadden". Zij haalde snel en zenuwachtig adem. „O u bedoelt den avond met Mr. Salten?" „Ja". „Ach, beste vader, deze beide avonden zijn eigenlijk niet te verge lijken". Zijn oogen wendden zich niet van haar gelaat, waarin de kleur verra lonie Suriname, een hap vaderland- sche lucht had genoten, heeft hij dat vaderland weer verlaten en is naar zijn tropische residentie terugge keerd Vrijdag, om 12 uur precies, werden de trossen losgesmeten en koerste de „Cottica" met den gou verneur aan boord naar onze West- Indische koloniën, waar een verant woordelijke regeeringstajik den heer Kielstra weer wacht Den dag daarop bereikte een an dere professor, een Nederlander waarop we allen trotsch zijn, den 65-jarigen leeftijd: Willem Mengel berg I Zeldzaam is de eervolle car rière, die deze meester der muziek heeft doorloopen en in bijna alle landen ter wereld is de naam Men gelberg goed bekend. In 1895. op 31 October, dirigeerde hij zijn eerste concert te Amsterdam: sindsdien is het aantal concerten, daar onderzijn leiding gegeven, legio. Veel ook con certeerde Mengelberg voor den oor log in Petersburg en Moskou; na de revolutie is hij onder geen voor waarde, welke schitterende aanbie dingen hem ook daarvandaan be reikten, te bewegen geweest naar Rusland te komen. Dat moge voor zijn inzicht pleiten. Prof. Mengel berg kan terugzien op een welbe steede en eervolle 65 jaren, in den loop waarvan hij heel wat binnen- en buitenlandsche onderscheidingen ontving. Zoo is hij b.v. commandeur in de orde van Oranje-Nassau, rid der in de orde van den Nederland- schen Leeuw, bezit hij de gouden medaille in de Huisorde van Oranje Nassau, het eereteeken van Com mandeur in de Kroonorde van België, enz., enz. Hij is eeredoctor van de Universiteit van Columbia. Moge hij nog vele jaren Nederland in eigen land en in den vreemde op zulk een waardige wijze als tot nog toe ver tegenwoordigen. Heel Nederland leeft mee met het lot van Dr. van Schelven, die ge wond naar Nederland terugkeert. Zijn moedig gedrag, dat hem een schot door de long kostte, van dicht bij door een Abessijnschen bandiet op hem afgevuurd, doet duidelijk blijken, dat hij als Roode-Kruisman in oorlogstijd de „right man on tht right place" is. Dat hij daarbij ge kwetst is, valt te betreuren; geluk kig moet zijn verwonding niet van ernstigen aard zijn, zoodat spoedige beterschap te verwachten valt. De echtgenoote van Dr. van Schelven derlijk wisselde. „Neen, eigenlijk niet, en toch zijn beide feestavonden. Die in het boschhuis deze in villa Hartau. Welke is je het best bevallen?" Zij nam zijn arm en legde haar wang tegen zijn schouder. „Weet u, vader, zulke feesten als vandaag heb ik al zooveel meegemaakt. Die in het boschhuis had een eigenaar dige bekoring voor mij, omdat ik er geheel alleen voor had gezorgd. Ik denk er altijd graag aan terug". Een stille ontroering greep hem aan. Het deed hem leed, dat hij haar moest kwellen, maar hij verlangde nog meer zekerheid omtrent haar gevoelens. „Hoe zou het Mr. Salten nu [gaan? Zou hij zich in zijn een zaamheid hebben ingeleefd?" vroeg hij, voor het eerst na hun terugkeer met haar over hem sprekend. Een trillende ademhaling verhief haar borst. „Hij zal zich zeer een zaam voelen, vader. Denk toch eens hoe u te moede was, toen u het eerste jaar daar boven vertoefde U heeft mij dikwijls verteld, hoe u onder de eenzaamheid heeft gele den". Nu trok hij haar door teederheid overmand vast tegen zich aan en streelde haar glanzend haar. „Nu Mr. Salten zal niet zoo lang als ik begrijpelijkerwijs ernstig verontrust, is hem naar Abessynië tegemoetge- reisd. In Abessynië zoemen de vliegtui gen boven het bedreigde land speurend naaf Abessijnsche troepen concentraties of stellingen van het Neguslegerhier heeft in de afge- loopen week een Duitsch legervlieg tuig een bezoek gebracht aan ons land en een tijdje boven de Frederik- Hendrik-kazerne te Venlo gecirkeld, waarbij het niet onmogelijk is, dat er luchtfoto's gemaakt werden. Daar het toestel uit Noordelijke richting kwam, is het bovendien mogelijk, dat het ook nog verder onze grens stellingen heeft geobserveerd. De le gerleiding is op de hoogte gebracht. Daar het toestel op geringe hoogte vloog, vreest men, dat er hier inder daad sprake is van Duitsche verken ning boven ons land. Vliegtuigen, die als eerste verkenningsletter niet een H dragen, zijn vreemd hier op Nederlandschen bodem en plattelan ders, die zulke toestellen zien over vliegen, bewijzen er het land een dienst mee, dadelijk een garnizoen te waarschuwen en zoo mogelijk de herkenningsletter op te geven. Dat machinisten van een trein nog wel eens een andere rol kunnen spe len dan het draaien aan de kranen en het speuren naar seinborden en signalen, bewijst het feit, dat deze week tweemaal een machinist iemand het leven heeft kunnen redden Nabij Hoek van Holland ontdekte een machinist op een opgespoten stuk land -naast de spoorbaan een bejaard man, die in den modder wegzakte en in levensgevaar verkeer de. Daar hij geen materiaal,- planken, enz. had om den man te redden, reed hij naar de eerstvolgende boer derij door, waar hij materiaal haalde, waarmede men den man, die lang zaam, tergend langzaam maar zeker wegzonk, redde. De 70-jarige man dankt zijn leven aan de oplettend heid van den machinist. Een tweede geval van moedsbetoon van een der gelijke beambte was te Groningen, waar een kind op de rails speelde en een naderende goederentrein niet be merkte. De machinist remde, maar kon den trein niet spoedig genoeg tot stand brengen. Hij sprong op het laatste moment van de machine af en redde het kind met eigen le vensgevaar, waarbij hij nog een stoot van de machine kreeg, die hem bij na met het kind in de Drentsche daar boven blijven". „Gelooft u van niet?" vroeg zij levendig. „Neen! Ik denk, dat wij hem spoedig in Montreal zullen hebben Op zijn laatst den volgenden zomer" Haar oogen werden groot en wijd „Hoe bedoelt u dat, vader?" „Ik heb mijn plannen met hem" „Wat voor plannen?" vroeg zij terwijl haar stem haar bijna begaf. Hij greep haar onder de kin, zag haar diep in de oogen en streek zacht over haar voorhoofd. „Daarover zou ik liever nog niet spreken. Je weet, dat ik nooit spreek over dingen, die nog niet rijp zijn om besproken te worden. Maar één ding schijnt mij zeker dat Mr, Salten den volgenden winter in Mon treal bij onze feesten tegenwoordig zal zijn". Haar oogen straalden van inge houden blijheid. „U bent eenig goed mijn lieve, beste vader". Haar vreugde ontroerde hem Maar hij toonde het niet en zei kalm lachend „Maar nu mogen wij ons niet lan ger afzonderen, Winni, laten wij naar onze gasten terugkeeren. En wees heel blij en opgewekt". Zij knikte stralend, gaf hem een hartelijken kus en trok hem in vroo- Wrijven, maar wrijven met Kloosterbalsem zal U ervan genezen want die spierpijnen 1/ verdwijnen direct" omdat -deze bijzondere balsem tot diep in de spierweefsels zijn oplossende, krachtig genezende werking voorrzet. Hoofdvaart deed tuimelen. De con ducteur, gesignaleerd door gebaren an publiek langs den weg, bracht de machine tot stilstand. Moedige mannen, kranige redders 1 Zij kun nen niet alleen bouwen op den dank der betrokkenen, maar op dien van allen, die hun daden kennen. Hoe stevig het materiaal van onze electrische en Dieseltremen is, werd weer eens gedemonstreerd door de ontsporing van Barendrecht, waarbij door het te vroeg overspringen van een wissel, een deel van een elec- trischen trein doodgemoedereerd een andere lijn opreed, waardoor de trein, zoowel als de rails natuurlijk hevig ontwricht werden. De onder stellen van heel wat wagens waren ontzet, enkele stonden dwars over de rails, die over een afstand van 300 tot 400 meter geheel verwrongen zijn. Maar persoonlijke ongelukken kwamen er niet voor en de passa giersruimten zijn geheel intact geble ven. Een en ander stremde het ver keer natuurlijk, dat van Noord-Ne derland naar het Zuiden liep. De Parijsche trein werd over Breda, Den Bosch en Utrecht geleid. Enkele weken geleden spraken wy over het thuis vervaardigen van mar garine, waartoe het Rijk eerst zelf een recept gegeven heeft, om het daarna weer te herroepen. Het prin- cipieele proefproces tegen een huis vrouw heeft geleid tot een veroor deeling, die in dit geval daar ver dachte in onzekerheid verkeerde of het feit al of niet strafbaar was slechts 50 cent of 1 dag bedroeg, Een volgende veroordeeling zal na deze waarschuwing strenger uitval len. 0 lijken overmoed mee terug in de zaal. Op dit oogenblik herinnerde zij weer zeer aan de oude Winnifred, voor wier overmoed er geen hinderpalen waren. Eensklaps was haar hart weer vroolijk en verlicht. De verzekering van haar vader, dat Salten het vol gend jaar in Montreal zou zijn, gold voor haar als een evangelie. Peter Hartau had weer eens op het juiste oogenblik het rechte woord gekozen. Van dit oogenblik af was zijn dochter weer een blij, luchthartig meisje. Hij zag met tevredenheid, dat zij zich nu met een verlichtè zonnige vroolijkheid aan de gasten wijdde en niet meer met droomerig verlangen in de verte staarde. Er was iets van den ouden, fris- schen overmoed in de ziel van Win nifred teruggekeerd, en toen zij na een poosje tante Kora ontmoette, sloeg zij de armen om deze heen en danste bij de tonen van een wals overmoedig met haar door de zaal. „Winni om 's hemels wil laat mij losl Wat moeten de heeren en dames wel denken," steunde tante Kora buiten adem. (Wordt vervolgd).

Breskensche Courant | 1936 | | pagina 1