KfcWjaiSCHODL Gewestelijk Nieuws Werk! Buitenland Binnenland. Rechtszaken. Klaas de zoon van den Molenaar Gemengd Nieuws KONINKLIJKE VLAAMSCHE STADSSCHOUWBURG GENT. Zondag 1 Maart 2,30 en 7,30 u. TANGOLITA, de mooie Argentynsche operette van Eug. Beeckman. FRANSCHE SCHOUWBURG GENT. Zondag 1 Maart nam. 2,15 uur: CARMEN, Opéra-comique in 4 actes. Muziek van G. Bizet. PREDIKBEURTEN Ned. Herv. Kerk. Zondag 1 Maart 1936. Biervliet 9,30 uur Ds Vrijlandt. Breskens 9,30 uur Ds van Yperen, Voorber. H. Avondmaal. 1,30 uur Zondagschool. 5.30 uur Ds W. H. Kelder Jr. Woensdag -1 Maart 7,30 Werkmans bond. Cadzand 9,30 uur Ds Visser. Hoofdplaat 8,30 uur Ds Snijdelaar. Oostburg 9,30 uur Ds Faber. Nleuwvliet 2.uur Ds Derksen. RetranchemenL 9,30 uur Ds van der Ven. Schoondijke 10,— uur Ds Snijdelaar. Waterlandkerkje Geen opgave ontvangen. IJzendijke 9.30 uur Ds Castelein. Groede 9.30 uur Ds Derksen. Ev. Luth. Gemeente. 9,30 uur Da L. C. Dufour. zich n.l. passagiers, die met de vij andelijkheden in Abessinië weinig uitstaande hadden. O.a. waren het Captain Oliver Brent, van den Ame- rikaanschen Geheimen Dienst, de „Amerikaansche Lawrence" ge naamd, verder Major George Stel- lins van de British Intilligence Ser vice, de in dienst van den Negus staande agenten Lansing en Kour- bassow, die enkele dagen daarvóór op den stoomer „Zwart-Geel" een munitietransport voor den Negus hadden georganiseerd, en tenslotte de in de internationale spionnage- kringen niet onbekende Zweedsche barones von Wolzegen-Folster, van wie men niet precies weet, voor wel ken staat zij momenteel spionneert. En wat de heele kwestie nog meer compliceert, is het feit, dat de Ame rikaansche petroleumcommissionnair Rickett, zich in gezelschap bevond van Major Stellins. Met welke middelen in dezen ge- heimzinnigen oorlog wordt gestre den, toont ook de in het midden van December j.l. te Alexandrië plaats gehad hebbende gifmoord. In deze moordzaak was o.a. betrokken de in een cabaret aldaar optredende Grieksche danseres Chalcidique, bij genaamd de Grieksche Mata Hari, die sedert een half jaar in dienst stond van de British Intilligence Service. Ook in dit geval bleven alle pogingen van de Grieksche en de Britsche overheid begrijpelijk vruchteloos. De strijd om het bezit van de Abessijnsche mineralen en oliebron nen wordt niet alleen door Itali- aansche en Abessijnsche soldaten gevoerd regeering. De onderzoeken naar de daders hebben tot nog toe slechts weinig succes gehad en wellicht zullen de daders wel nimmer aan de politie worden overgeleverd. In Abessinië heeft men voorloopig wel wat anders te doen dan op zulke (kleinigheden te letten. De eerste treinaanslag vond plaat/ begin December j.l., ongeveer op de helft van den weg Diré Dawa Addis Abeba. Een patrouille der in Diré Dawa gestationneerde Fransche Spoorlijn-beschermings'.roepen arres teerden een tweetal Japanners, die bezig waren een der rails te foroee- ren. Bij nader onderzoek bleek, dat zij een arsenaal van dynamiet- en ecrasitpatronen bij zich droegen. Men bracht de Japanners naar Djiboeti voor een verder verhoor, dat echter niet doorging, [daar de mannen plot selïng met stomheid schenen gesla gen. De politie moest zich tevreden stellen met de beide vreemdelingen over de grens te zetten. Ongeveer 14 dagen later werd in de nabijheid van Jarar een vreem deling gearresteerd, van wien men wist, dat hij twee inboorlingen had omgekocht om een treinaanslag te plegen, zulks tegen belooning van een groote torn gelds. Daar men hen op Abessijnschen bodem had ge arresteerd, moesten ide Fransche soldaten de lieden naar Addis Abeba overbrengen. Onderweg probeerden zij echter te vluchten, doch tever geefs. Een kogel maakte een eind aan hun leven. De namen der mis dadigers wist de Fransche politie niet te achterhalen en het Gouverne ment van Djibouti oordeelde het beter het geval niet door de buit en- landsche pers bekend te maken. Ernstiger dan de beide eerste aan slagen was een derde, welke door onbekende daders/begin Januari j.l. werd gepleegd. Deze aanslag vond plaats tusschen Addis Abeba en Ali Sabiët. Thans had men het uitslui tend op de locomotief gemunt. De locomotief werd, door dynamietex- plosie, ernstig beschadigd. De machi nist en stoker bleven echter onge deerd, behoudens enkele kleine ver wondingen, welke zij hadden opge- loopen, toen zij even vóór de ont ploffing van de locomotief waren gesprongen. De daders werden in dit laatste geval niet gevonden, wel staat vast, dat de daders, of tenminste dege nen, die de aanslagen op touw zet ten, geen Abessijnen zijn geweest. In een der treinen, waarop een aanslag was gepleegd, bevonden „Koopt tandpasta uit eigen land Dat geeft meer werk in Nederland". „IVROL" De Nederlandsche tandpasta Militaire opstand in Japan. Te Tokio heeft Woensdagochtend een militaire coup plaats gevonden waarbij drie ministers, o.w. de minis ter-president, gedood zijn en ook de invloedrijke oud-minister Saito. Ook is de hoofd-commissaris van politie te Tokio gedood. De gebeurtenissen zijn reeds 2 weken geleden op touw gezet. Men meent zelfs te weten, dat de mede plichtigen aan den staatsgreep reeds 14 dagen geleden in het geheim een „repetitie" hebben gehouden van de operatie. Prins Sajonji, die de lucht van deze poging had gekregen, kon zich in veiligheid brengen voor dat de muiters tot hun putsch over kon den gaan. De buitenlandsche ambas sades worden voortdurend bewaakt en er hebben zich voorzoover ge meld, geen incidenten voorgedaan Volgens door de Japansche bla den te Singapore gepubliceerde be richten, zou het totale aantal slacht offers van de gebeurtenissen te Tokio 80 bedragen. Er zouden n.l. talrijke dooden zijn gevallen bij de schiet partijen in de straten. Koningin en Prinses naar Nederland terug. Hedenmiddag zullen H.M. de Ko ningin, Prinses Juliana en gevolg uit Waldenburg, waar Zij eenige weken vertoefden, vertrekken om recht streeks naar Nederland terug te keeren, meldt de Tel. De laatste dagen heeft Prinses Juliana nog ijverig gebruik gemaakt van de gelegenheid om op de berg hellingen rondom de Andreasbaude ski te loopen. De Koningin en Prinses Juliana worden Zaterdagochtend te 10,03 met een trein via Amersfoort-Utrecht aan het Staatsspoor-Station in Den Haag terugverwacht. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Zitting van Vrijdag 28 Februari. Het volgende vonnis werd uitge sproken Niet voldoen aan de vordering van een ambtenaar, gegeven in het belang van het verkeer F. A. M„ 26 koopman teHonte nisse, f 10 boete s 5 d. hechtenis. Vernietiging van het vonnis van den Kantonrechter. BRESKENS. Uitvoering. Naar wij vernemen zal op de eerst volgende uitvoering der Muziekveree- niging „Uit het Volk—Voor het Volk" door hare tooneelvereeniging opgevoerd worden „De Doofpot", een blijspel in drie bedrijven door Jaap van der Poll Een blijspel waarin de serieuse momen ten niet ontbreken een blijspel met een ernstigen achtergrond terwijl er tegelijkertijd zooveel komieks in Ce Doofpot is, dat men zelfs bij het lezen van dit stuk van de ééne lach in de andere rolt. Wij verheugen ons dat de tooneelclub der muziekvereeniging, welke zoo langzamerhand door hare juiste vertolking van verschillende tooneelstukken een goeden naam heeft gekregen, den durf heeft een dergelijk stuk, dat voor dilletanten ongetwijfeld zeer veel van de spelers vergt, in studie te nemen. Wij twijfelen er niet aan of ook dit zware stuk zullen zij door ernstige studie goed voor het voetlicht brengen. Het zal op deze uitvoering tevens 12J/s jaar zijn dat Mej. R. de Hullu-Carels en den heer J. van Dijk hunne medewerking aan de tooneelclub verleenden. Wij hopen èn voor de Muziekver eeniging èn voor de tooneelclub, welke aan beide personen veel te danken hebben, dat ze nog veel jaren hun steun zullen blijven geven. Besmettelijke ziekten. De afgeloopen week kwamen in onze provincie 8 gevallen van roodvonk voor, waarvan 3 in onze gemeente. Collecte blinden. Evenals andere jaren wordt ook dit jaar wederom gecollecteerd voor de 150 blinden, tewerkgesteld in de be kende Inrichting, Plantage Middenlaan 64 te Amsterdam. De Vereeniging streeft er naar den blinden in staat te stellen zich zooveel mogelijk in het maatschappelijk leven te kunnen hand haven, opdat zij hun gemis zoo weinig mogelijk zullen gevoelen. Om dit doel te bereiken wordt aan de blinden voor hun arbeid een bescheiden loon uit betaald, waardoor zij in staat zijn voor zich en de hunnen te zorgen De Ver eeniging beschikt tevens over een Internaat voor alleenstaande vrouwe lijke blinden. Voor het uitkeeren van bovenbedoelde Ioonen is veel geld noodig, waartoe ook een beroep op U wordt gedaan. De Vereeniging hoopt dat met milde hand gegeven zal wor den, teneinde dit schoone werk in stand te kunnen houden. De collecte wordt gehouden op Maandag 2 Maart a.s. en volgende dagen. GROEDE. Kiezerslijst. De kiezersl st voor 1936 is alhier door B. en W. vastgesteld als volgt: Tweede Kamer 1317 Provinciale Staten 1312 Gemeenteraad 1285 OOSTBURG. Een geslaagde uitvoering. De uitvoering van Polyphonia welke Dinsdag onder leiding van den heer Ros, alhier heeft plaats gehad, is een groot succes geworden- Uit tal van gemeenten waren muziekliefhebbers aanwezig. De vereeniging, die bijna vijftig werkende leden telt, vierde tevens haar 20-jarig bestaan. AARDENBURG. Jaarvergadering. Woensdag 1.1. hield de Koninklijke Muziek-sociêteit „Aardenburgsche Fan faren" haar jaarvergadering, waarin de rekening over het dienstjaar 1935 werd overgebracht. De ontvangsten bedroe gen f 867,69, waarbij o.a. f 279.als contributie van donateurs en leden en f 350 subsidie der gemeente. De uitgaven bedroegen f 882,96, waaronder o.a f 393,50 voor lessen, f 49,42 voor muziekstukken f 57.— voor reparaties. De begrooting 1936 werd vastgesteld met een ontvangst van f 830 en een uitgaaf van f 878,36. Aan de vergadering werd mede gedeeld dat de heer J. Ros, die aan- aanvankelijk 3 maanden tijdelijk be noemd was, thans een vaste aanstel ling als Directeur van het gezelschap gekregen heeft. Kiezerslijst. Op de kiezerslijst 1936 - 1937 komen voor 1198 kiezers voor de Tweede Kamer, 1185 voor de Prov. Staten en 1185 voor den Gemeenteraad. SINT KRUIS. Raadsvergadering. Dinsdag 25 Febr. hield de Raad een openbare vergadering. Afwezig dhr. Th. Bonte. De Voorzitter open de de eerste vergadering in 1936 met door N. Kannegieter. 139. Intusschen was ook zijn afwezig heid op het dorp niet onopgemerkt gebleven. Vooral toen het noodweer .osbrak verwonderde het vader en moeder ten zeerste, dat hun zoon K.aas niet thuis kwam. Toen hij hee.emaal niet kwam opdagen, wer den zijn ouders ongerust en zijn zusje Lijsje ook. Men vroeg aan de jongens, zijn vriendjes, en aan de meisjes, maar ze hadden Klaas heelemaal niet meer gezien of ge sproken, nadat hij weg was gere den met die vreemdelingen. Ze wis ten niet waar hij was. de gebruikelijke wenschen voor de leden en voor de gansche gemeente. Het vaststellen van het suppletoir kohier der hondenbelasting 1935 met 4 aanslagen .tot f 4.en het primi tief kohier 1936 met 60 aanslagen tot f 133,75 ontlokte een breed voerige discussie over losloopende honden, die of gevaarlijk zijn voor het publiek, of de wildstand doen achteruitgaan. De Voorzitter merkte op, dat de hondenbelasting niet tot doel mag hebben er financieel voor de ge meente zooveel mogelijk voordeel uit te halen. De heer Van den Bun der achtte het gewenscht, de gevaar lijke honden te doen muilkorven: verder wilde hij geen steun verlee- nen om, enkel voor één hond, die in Het Eiland den wildstand aldaar achteruit doet gaan, alle houders -an losloopende honden meer belas ting te doen betalen, waarop met 5 tegen 1 stem, die van dhr. De Smet besloten wordt geen wijziging in de verordening te brengen. Naar aanleiding van opmerkingen der heeren De Smet en Duininck belooft de Voorzitter na te zullen gaan of de waarschuwingsborden langs- het rijwielpad St. Kruis-Aar- denburg aan de wet voldoen en of de steenweg naar Aardenburg hier en daar niet hersteld moet worden. Dhr. De Backere merkt op, dat bij de laatst ingevallen dooi de be perking van het vrachtverkeer had dienen te worden toegepast, daar bij nalatigheid daarvan de keiweg in de Appelstraat nog al geleden heeft. B. en W. zullen dit onder de aandacht van Ged. Staten brengeD Dhr. De Bruijne betuigt zijn vol doening over de straatverlichting, zooa'is die op advies van den heer Sanderse, in tegenstelling met het genomen raadsbesluit, gewijzigd is, biedt zijn excuus aan voor de critiek die hij daarop aanvankelijk heeft uitgeoefend en vraagt daar, an mede- deeling te doen aan genoemde heer Sanderse. Hetzelfde lid vraagt of de leeftijd voor toelating van leerlingen op de lagere school niet verlaagd kan wor den. De Voorzitter beloofd dit te zullen onderzoeken in overleg met het hoofd der school, waarbij opge merkt wordt, dat de openbare school toch geen bewaarschool mag wor den, waarna de vergadering gesloten wordt. Kiezerslijst. ■Voor Tweede Kamer en Staten zijn alhier 261 kiezers. Voor den Gemeenteraad 256. Zigeuners bij Zeeuwsch-Vlaanderen. Den laatsten tijd worden herhaal delijk grootere of kleinere groepen Zigeuners met hun wagens nabij de grens van Oostelijk Zeeuwsch-Vlaan deren waargenomen. Vooral in de buurt van de grensgemeente Kiel- drecht opereeren deze nomaden en maken meermalen de omgeving on veilig door hun nachtelijke stroop tochten. Er wordt streng op gelet om grensoverschrijding te voorko men. 140. Zijn vader dachtals hij maar niet op het water is. (Nu zijn deze menschen, geboren en getogen aan de zeekust, .niet zoo bang uitgeval len voor het water. Men leefde hier van geslacht op geslacht aan de zee. Men was er zoo vertrouwd mee als met zijn eigen zak). Maar toch, zoo dacht baas Draaier, Klaas is een kind, nog maar een jongen van 11 jaar. Angst bekroop hem en bezorgd stond zijn gezicht. Hij zou maar eens aan zijn vrouw gaan vertellen wat hij dacht. De oorlog in Abessinië. o De toestand aan de fronten. De bedrijvigheid aan het Zuidelijk front neemt weer toe. Vooral de Italiaansche luchtmacht ontwikkelt daar de laatste dagen een zeer groo te -activiteit. De Italiaansche vlieg tuigen hebben langdurige verkennin gen uitgevoerd boven Erga Alem, tevens hebben zij Allata opnieuw gebombardeerd. Te Addis Abeba verwacht men, dat de Italianen in het Zuiden spoe dig tot het offensief zullen overgaan. Uit het Noorden worden opnieuw successen van Ras Immeroe gemeld. Een nauwkeurige positie wordt ech ter niet opgegeven. Marktberichten HAAGSCHE EIERVEILING. Woensdag 26 Februari. Hoewel de algemeene verwachting was dat de prijzen heel wat lager zouden zijn, verschillen ze niet veel met die van verleden week. Men besteedde heden in den Haag: 58/60 60/61 61/ 3,15 3,20 3,30 3,25 3,35 bruin 3,20 3,35 bruin 3,40 BRESKENS. Gevonden: Een jas, inhoudende portemonnaie met inhoud. Inlichtingen ter Secretarie. Van kameel tot automobiel. Er ligt een romantische geschie denis achter de simpele aankondi ging, dat Sir Eric Teichman, Chef van het Britsche Gezantschap te Peking, China, na 30 jajjen dipio- matieken dienst in het verre Oosten, naar Engeland terugkeert. Toen Sir Eric, nu meer dan een kwart eeuw geleden, voor het eerst naar Peking ging, maakte hij dezen tocht per kameel, door het hart van Centraal-Azië en door de groote Gobi-woestijn. Thans is hij in staat om een lang gekoesterd verlangen, n.l. om terug te keeren langs den- zelfden weg, zij het dan ook niet per kameel, doch per automobiel, te verwezenlijken. Men zal voor deze lange en inspannende tocht gebruik maken van 2 Ford trucks. Slechts éénmaal is tot op heden deze route door een automobiel af gelegd. De trucks zullen terrein doorkruisen, waar zij onder de meest ongunstige vervoerscondities zullen moeten werken, niet alleen in Gobi, de uitgestrekte Chineesche zandzee, die een oppervlakte heeft van meer dan 750.000 vierkante kilometer, maar ook een zwaar geaccidenteerd kronkelend traject door het Khur-

Breskensche Courant | 1936 | | pagina 2