:/A\ru LEED 3 RHEUMATIEI KL00STERBALSE! Ingezonden. KON ZICH NIET SEWaSL AKKER'S ORIGINEEL TER INZAG' Gewestelijk Nieuws Klaas de zoon van den Molenaar Rechtszaken. Gemengd Nieuws KONINKLIJKE VLAAMSCHE STADSSCHOUWBURG GENT. Zondag 23 Februari 2,30 u. HET LUSTIG WEEUWTJE, de wereldvermaarde succes-operette van Fr. Lehar. Zondag 23 Febr. nam. 7,30 u. MIJNHEER PIRROEN, FRANSCHE SCHOUWBURG GENT. Zondag 23 Februari nam. 2,15 uur: LE PAYS DU SOURIRE, Comédle lirique in 3 actes. Muziek van Franz Lehar. BRESKENS. Bedankt. Bedankt voor het beroep naar de Ned. Herv. Gemeente alhier door Ds G. C. Postma te Oudenbosch. GROEDE. Tijdelijk benoemd. Aan de Openbare School alhier, is wegens ziekte van Me), de Munck, tot tijdelijk onderwijzeres benoemd Mej. M. S. Pauw, alhier. PREDIKBEURTEN Ned. Herv. Kerk. Zondag 23 Februari 1936. Biervliet 9,30 uur Ds Vrijlandt. Breskens 9,30 uur Ds Snijdelaar. 1,30 uur Zondagschool. 5.30 uur Ds Castelein. Cadzand 9,30 uur Ds Visser. Hoofdplaat 2,30 uur Ds Snijdelaar. Oostburg 9,30 uur Ds Faber. Nieuwvliet 9.30 uur Ds Derksen. RetranchemenL 9,30 uur Ds van der Ven. Schoondijke 6,— uur Ds Snijdelaar. Waterlandkerkje 9,30 uur Ds van Yperen. IJzendijke 9.30 uur Ds Castelein. Groede 5.30 uur Ds Derksen. Ev. Luth. Gemeente. 9,30 uur Da L. C. Dufour. weg tot den wereldhandel, niet in haar vollen omvang, doch slechts daar worden gesteund, waar zij aan het machtsbereik der door steun punten gesterkte marine dichter bij het moederland zijn getrokken. Het nadeel van verre koloniën wordt in het vaderland gevoeld; voor den invoer van koloniale goe deren gelden de wetten van den ver deren scheepvaarthandel. De juiste keuze en de zakelijke uitbreiding van eigen steunpunten is van een beslissenden invloed voor het mili taristisch steunpunt van een vloot. De beteekenis dezer steunpunten is bijna geheel onderworpen aan de wijze van oorlogvoering ter zee. De zich snel uitbreidende luchtvaart heeft evenwel het probleem der verre kolonie-bescherming in tijd van oorlog aanmerkelijk vergroot. Naast de exploitatie van geo grafische krachten zouden, indien noodzakelijk, de mogelijkheden te probeeren zijn, welke de operatieve inzet in oorlogsgeval zouden kun nen verbeteren. Dergelijke moge lijkheden ziet Italië thans toe te passen in enkele gedeelten der Mid- dellandsche zee hoofdzakelijk in het Oosten en de resultaten zou den, volgens berichten, afkomstig van Italiaansche zijde, niet onbe vredigend zijn te noemen. Het is de zaak van de voorberei ders op maritiem gebied een marine samen te stellen, hetgeen mogelijk is door: werving van steunpunten langs de kusten, door voorberei ding en samenstelling van coalities of in het leven roepen van neutra liteitsverdragen, welke de geogra fische positie van een strijdende ko loniale macht kunnen vergrooten. Het tijdig inzicht in geval van oorlog voor eventueele positiever betering kan van grooten invloed zijn op de operatieplannen van een weermacht. Vandaar is het ook van nut, dat staatsleiding en politieke leiding in het buitenland naast de onmiddellijk geïnteresseerde weermachten de,pp sitie van een koloniale macht ter zee kennen. Dergelijke samenwerking vindt men bij. de Italiaansche weer macht. De Italiaansche weermacht n.l. is het eenige land, hetwelk, hoewel als koloniale macht niet sterk of bijzonder invloedrijk, een inten sieve samenwerking betracht onder alle afdeelingen van haar weermacht te land, te water en in de lucht. Ook wat betreft haar weermacht in het buitenland, zij het dan ook, dat deze, voor de grootere mogendheden, nu niet bepaald zeer belangrijk kan worden genoemd. De winning van Helgoland voor Duitschland (1890) is een goed voor beeld voor de rechtzijdige erkenning eener zich aanpassende strategische ontwikkeling ter zee, doch tevens een voorbeeld voor de veranderin gen, welke de ontwikkeling der wa penindustrie heeft meegebracht. Thans in het tijdperk van het lucht- wapen, zou een zich in andere han den bevindend Helgoland een ver loren post voor de betreffende macht zijn geweest. De tegenzijdige hulp tot verbete ring der geografische positie geeft de samenwerking der weermachten een moeilijke taak op. Juist in deze richting moeten zij in hun operatie plannen met iedere mogelijkheid rekening houden; operaties van het leger kunnen door bezetting van kust gebieden aan de marine belangrijk betere operatieve uitzichten openen, de luchtmacht immers lean door ver nieling van vijandelijke kust-steun- punten a priori de bijl leggen op den wortel, waaruit de vijandelijke zeemacht ontspruit. Geachte lezers en lezeressen. Geen land ter wereld, waar naar verhouding zooveel 'schoolreisjes worden gemaakt, als in Nederland. Ongeveer 600.000 leerlingen van lagere- en middelbare scholen trek ken in den zomer voor één of meer dagen er op uit onder leiding van on derwijzer of leeraar. Het sparen voor deze uitstapjes is op vele onderwijsinrichtingen reeds begonnen. Schoolbestuur en Ouder commissies bieden in dezen crisistijd de behulpzame hand om de „pot" te doen groeien, opdat er op den grooten dag geen achterblijvertjes zullen zijn. De „Gids voor Schoolreizen", een boekje, dat alle gegevens bevat, wel ke voor deze uitstapjes noodig zijn, wordt op 1 Mei a.s. wederom aan alle onderwijsinrichtingen in ons land gratis toegezonden. Het bevat alle gegevens om de reis volkomen te doen slagen. Behalve de scholen zijn er in den lande honderden vereenigïngen, die telken jare een ,,Gids voor School reizen" aanvragen en ook proliteeren van den rijken inhoud. Ook dat rei zen van ouderen in groepsverband wenschen wij gaarne aan te moedi gen. Daarom bieden wij ieder, die aiS leider van zulk een groepreis denkt te fungeeren en aan lederen vereenigingsbestuurder, die het rei zen in groepen wenscht te bevorde ren, een „Gids voor Schoolreizen" aan. Zendt een briefkaart, waarop U duidelijk naam en adres ver meldt en tevens mededeelt voor welke groep of vereeniging de aan vrage is bedoeld, aan de Redactie Dank zij KL00STERBALSEH k< hij weer wandelen en fietst „Het kwam in eens, maar 3 jaar lan was het of ik die pijn in mijn ruf nooit meer kwijt zou raken. Alles w;t mij teveel. Men zei mij dat ik rhei matiek had en daarvan wel nooit friet af zou komen. Toen werd ik opmerl zaam gemaakt op Kloosterbalsem, d heerlijk verzachtende zalf en werkelijk na een behandeling van nog geen weken zijn mijn pijnen verdwenen. 1 heb van niets meer last en beveel daarot iedereen den Kloosterbalsem aan." S. SI. te h „Geen goud zoo goed" Onovertroffen by brand-en sny wonde Ook ongeëvenaard als wrUfmiddel b Rheumatlek, spit en pynlijke spiere Schroefdoos 35 ct. Potten: 62,/2 ct. en f 1.0 van den .,Gids voor Schoolreizen" Thomsonlaan 109a te" 's-Gravenhage Wij zenden U dan op 1 Mei a.s. gratis en franco, den Gids 1936. Indien U er nog niet voldoende van doordrongen zijt, zal het boekje U bewijzen, dat wij het buitenland niet noodig hebben, waar in eigen land zooveel te genieten valt. De Redactie van den „Gids voor Schoolreizen, J. H. BOON JAC. DAM onderwijzers. BRESKENS. Rectificatie. In ons verslag van de vergadering van Schuttevaêr, stond de naam A. Salomé vermeld, dit moet zijn Ph. Salomé, oud-secretaris, der vereeniging. Nieuwe Voetbalclub. Alhier is door de Chr. Jonge Mannen Vereeniging een Voetbalclub opgericht. Declubdraagt den naam van R.O.H.D.A. (Recht op het doel af). Aanvankelijk telt de nieuwe vereeniging 20 leden. Het Bestuur bestaat uit dezelfde personen als van de C. J M V. Het ligt in de bedoeling a s. herfst deel te nemen aan de Zaterdag-com petitie van den Chr. Ned. Voetbalbond. SLUIS. Oude vrouw verdronken. Te Sint Anna ter Muiden is de ruim 88-jarige ongehuwde mej. A. gevonden in den regenbak, welke zich achter woning bevond. Naar de „Midd. Crt." meldt, zou de toedracht der zaak de volgende zijn Mej. A. woonde alleen in haar huisje doch kreeg 's avonds gezelschap van een nicht. Deze had reeds meermalen het plan geopperd bij haar te blijven slapen, doch de tante weigerde dit. Ook wilde ze niet bij de ouders van de nicht komen in wonen. Als de nicht 's avonds naar huis ging, sloot ze zorgvuldig alle deuren af en nam dan den sleutel mee naar huis, waarna ze den volgenden morgen weer enkele huishoudelijke bezigheden kwam doen omdat detente moeilijk ter been was. Zoo ook op den bewusten morgen. Het meisje, dat zich van geen onraad bewust was, kwam zooals gewoonlijk de melk bren gen naar haar tante, doch toen ze in huis kwam, zag npch hoorde ze deze. Nu begon ze overal te zoeken en kwam daarbij ook bij den regenbak waarin ze haar tante ontdekte. Hevig verschrikt waarschuwde zij de buren en als een loopend vuurtje ging de treurige mare door Sint Anna ter Muiden. De vraag houdt nu iedereen bezig, hoe de vrouw naar buiten gekomen is, terwijl de deuren op slot waren. Men vermoedt, dat ze door liet kelderraam is gekropen en daarna naar den waterput is gestrompeld waarschijn lijk om water te putten en op deze wijze in denput gevallen Is. Kookcursus. Alhier zal, bij genoegzame deelne ming een gratis Kookcursus worden gegeven. Deze gaat uit van de stich ting voor huishoudelijke voorlichting ten plattelande. GROEDE. Nutsavond. Gisteravond werd in de zaal van „De Crie Koningen" alhier de tweede Nuts avond in dit seizoen gegeven. De Voorzitter, Burgemeester Wagtho was verhinderd de avond te leiden, hetgeen door den waarnemend Voor zitter, de heer Pauw werd gedaan Een goed gevulde zaal volgde met aandacht het programma, dat werd afgewerkt door het Ensemble Johan Smidt-Tula Smidt-di Vista, bestaande uit een viertal tooneelstukjes. „Het Ultimatum", een anti-oorlog- spel en „De Zeeman en het mis maakte" werden vóór de pauze af gewerkt, terwijl daarna een humoris tisch transformatiespel en een humo ristisch discours werden gegeven. Het publiek was zeer voldaan en het Bestuur van het Nut heeft een gelukkige keuze gehad, met het laten optreden van deze kunstenaars. De waarnemend Voorzitter spoorde in zijn slotwoord de leden aan, tot krachtige propaganda voor het Nut. opdat het ledental weder moge stijgen, Staatspensionneering. In de Dinsdagavond alhier gehouden algemeene vergadering van den Bond van Staatspensionneering, werd door den Penningmeester rekening en ver antwoording gedaan, waarbij bleek, dat een goed slot van f 53,35 aanwezig was. door N. Kannegieter. 135. Klaas zag niet, dat de lucht ver anderde totdat een zacht aanko mend windje hem waarschuwde, dat het weer omsloeg. De zon verschool zich langzaam achter grijze wolken. Zware regendroppels spatten op zijn handen. Klaas dacht: ik ga gauw terug. Hij wilde omkeeren, doch dat ging niet zoo gemakkelijk. Want plots stak een gierende wind op, gevolgd door een felle bliksem straal, die hem belemmerde terug- te keeren. Klaas probeerde nog" terug te keeren, doch zijn bootje bleef een speelbal van de golven. 136. Klaas was genoodzaakt te blijven waar hij was, zijn helm was wegge rukt door den wind. Inktzwart was de hemel en de zee. De donder rolde weer aan; weer een bliksemstraal, vergezeld van een loeiende wind. Toen brak de regen los, als emmers water viel de regen neer op den an- men Klaas, die daar zat, bloots hoofds en in ?,ijn baadje. Angst be kroop Klaas, hij, de held van den brand. Wat een ongeluksdag was het voor hem vandaag. De aftredende bestuursleden Iz. Herman Sr. en W. van Haneghem werden bij acclamatie herkozen, terwijl in de plaats van J. Risseeuw-Salomé, die in verband met zijn werkzaam heden als bestuurslid had bedankt, gekozen werd A. Leenhouts. Benoeming. Het Bestuur van de Afd. Groede van het Groene Kruis heeft tot bode benoemd de heer A. Hendriks, alhier. SCHOONDIJKE. Concours. De muziekvereeniging alhier be sloot het concours der muziekge zelschappen te Schoondijke te hou den op Hemelvaartsdag (21 Mei). Groene Kruis. Woensdagavond had de verga dering plaats van het Groene Kruis. Van de 470 leden waren er 43 pre sent. Uit het verslag bleek een gere geld gebruik van de artikelen uit het magazijn. De rekening over 1935 sloot tot een bedrag van f 1902.- Voor de T.B.C. f852.- De begrooting werd vastgesteld op een bedrag van f1897.-; de T. B.C.-afdeeling op f820.- De bestuursleden F. A. van Ro- sevelt en I. II. Zonnevijlle werden herkozen en in de plaats van den heer A. P. Haartsen, die geen her kiezing wenschte, werd gekozen de heer P. J. van Bortel-Quaak. Arrondissements-Rcchtbank te Middelburg. Zitting van 21 Vrijdag Febr. De volgende vonnissen werden uit gesproken: Overtreding Jachtwet: A S. 24 j, werkman te Schoondijke, 1 week hech tenis, met verbeurdverklaring van het geweer en vernietiging van het vonnis van den Kantonrechter. Id. Gh. A. T., 26 jaar arbeider te Oostburg, dezelfde uitspraak als voren. Bedreiging Ch. A. T., voornoemd, 4 maanden gev. straf. Hooger beroepen: Door den Rijksadvocaat en den Officier van Justitie te Middelburg is hooger beroep aangeteekend te gen een vonnis der Rechtbank waar bij I. B.., 32 jaar, koopman en café- Jiouder, wonende te Cadzand en P. B., 43 jaar, arbeider, wonende te Cadzand zijn veroordeeld respec tievelijk wegens verboden vervoer van gedistilleerd en verboden neder- lage van gedistilleerd, en wegens verboden vervoer van gedistilleerd tot f 25.f 50.en f 25.of 10, 20 en 10 dagen hechtenis, laatst genoemde tot f 25.of 10 dagen hechtenis. Idem, in de zaak tegen W. v. d. L„ 73 jaar, zonder beroep, wonen de te Cadzand, wegens verboden vervoer van gedistilleerd en verbo den nederlage daarvan, veroordeeld tot f 25.f 75.en f 50.of 10, 30 en 20 dagen hechtenis. Banklooper bestolen. Donderdag heeft de 47-jarige banklooper A. v. V., die in dienst is bij de firma Van Schaarden burg, gevestigd aan den Coolsingel te Rotterdam, aangifte gedaan op het politiebureau, dat zijn iiets, waar aan een actetasch met f 5400. was bevestigd, in de Weste Wagen straat is gestolen. De banklooper, die reeds 30 jaar bij de firma S. in dienst is, en daar het volste vertrouwen geniet, is-van ochtend voor zijn firma een aantal boodschappen gaan doen. Bij de firma Mees en Zöonen incasseerde hij een bedrag van f 5400.Hij deed het geld, bestaande uit bank biljetten en zilvergeld, in zijn acte tasch en bevestigde de tasch aan zijn fiets. In de Weste Wagenstraat moest v. V. bij een boterhandel eeni ge inkoopen voor heeren van zijn kantoor doen. Hij liet toen zijn rij wiel onbeheerd en niet op slot, even buiten staan. Toen hij weer op straat kwam, was de fiets, en daar mede de tasch met geld verdwe nen. Onmiddellijk heeft de bank looper aangifte gedaan bij de politie. Bij het geld bevonden zich drie bankbiljetten van f 100 en verder een aantal kleine bankbiljetten en specie. De commissaris van het bureau Witte de Withstraat verzoekt aan hen, die inlichtingen over dezen diefstal kunnen geven, zich tot zijn bureau te willen wenden. Een be looning wordt uitgeloofd voor in lichtingen, die tot opsporing van het geld leiden. Het vermoeden bestaat, dat de dief het alleen voorzien had op het rijwiel en niet heeft geweten, dat in de actetasch zoo een aanzienlijk be drag zou zijn geborgen. N.R.C. Vrachtauto tegen een boom gereden. Gistermorgen werden de bewo ners van de Verlengde Dorpsstraat te Putten opgeschrikt door een he- vigen slag. Bij onderzoek bleek, dat een vrachtauto, komende uit Emmen beladen met 110 kisten eieren be stemd voor Rotterdam, tegen een der langs den weg staande boomen was gereden. In de cabine, welke geheel was ingedrukt, zaten drie personen. De bestuurder-eigenaar, H. Sliers uit Emmen, was er het ergst aan toe. Den man was de borstkas inge drukt, verder was hij ernstig aan het gelaat gewond. Hij is in het zieken huis Salem te Ermelo opgenomen Zijn toestand is levensgevaarlijk. De chauffeur en een 23-jarig meisje, eveneens uit Emmen, die ook in de cabine zaten, werden door de voorruit geslingerd. De chauffeur kreeg lichte verwondin gen aan handen en armen. Het

Breskensche Courant | 1936 | | pagina 2