BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. Winnifred de Pelskoningin. Verschijnt iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. Telefoon 21. Postgiro Uitgave E._ BOOM-BLIEK - Breskens 3®weexi\e ^vesVex^ FEUILLETON ZWARE PRUIM EXTRA KWALITEIT 45ste Jaargang Vrijdag 21 Februari 1936 Nummer 4113 ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden I 1.25. Buiten Breskens per drie maanden I 1.40. Franco per post per jaar I 5.00 Buitenland per jaar I 6.50 Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regels (0,75. Iedere regel meer (0;15. Ingez. Med. 30 ct. per regel Abonnements-advertenties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels 0.40 (bij vooruitbetaling) Aanbesteding onderhoud Gemeente plantsoenen ln 1936 op Dinsdag 25 Februari 1936 Omschrijving a f 0.10 ter secretarie verkrijgbaar. Middelen ter bevordering van onzen landbouwexport o Om uit de crisis te komen, heb ben de Staten getracht, allerlei we gen in te slaan. Eén weg was de muntverzwakking. De resultaten met dit pogen in verschillende landen verkregen, zijn echter niet voor navolging bemoe digend. Een tweede weg was het instellen van invoerbelemmeringen, dus het land zooveel mogelijk af te sluiten van de overige wereld, waardoor men de moeilijkheden, die men door aanbod van goederen en diensten op de internationale markt onder vond, uitschakelde. Een derde weg was het aan de samenleving opleggen van een offer door middel van deviezenverorde- ningen en allerlei noodmaatregelen, die het nakomen van gesloten over eenkomsten en de contractvrijheid aantastten en waardoor de levens standaard, de productiekosten en het prijsniveau tegelijk werden verlaagd. En tenslotte was er de vierde weg, die door onze regeering is be wandeld, n.I. aanpassing door mid del van de maatschappelijke en na tuurlijke krachten, behoudens dan de in het lgven geroepen steunmaat regelen, waardoor langs natuurlijken weg de productiekosten en de levens standaard tenslotte zullen dalen, om op die wijze de gelegenheid te schep pen door middel van die lagere productiekosten weder op de inter nationale markt, voor zooverre die nog vrij is, te kunnen verschijnen. 30. Roman van H. COURTHS-MAHLER met autorisatie uit het Duitsch vertaald door Mevr.J. P.WESSELINK-v. Rossum 0 Hij bleef staan en keek haar na, totdat zij over de veranda het huis was binnen gegaan. Toen liep hij langzaam in de angegeven richting verder. Zijn gedachten konden zich niet van het voorgevallene losrukken Pas toen hij het blokhuis weer voor zich zag en de luidruchtige stem men der andere pelsjagers hoorde, schrikte hij uit zijn gepeins op. Als ontwakend staarde hij naar de onbeschaafde avonturiers, die hem ruwe schertsende woorden toeriepen. Het was: hem alsof hij moest om- keeren en weer wegvluchten in het stille geheimzinnige oerwoud waar hij het sprookje beleefd had. Wat had hij met deze menschen gemeen? Zwijgend ging hij op een bank zitten en steunde het hoofd in zijn hand. De anderen wilden hem plagen en bespotten. Toen hief hij het hoofd Dat ons land in deze in de goede richting gaat, blijkt wel uit het feit, dat het kostenpeil, in totaal genomen beneden dat van de Duitsche, onge veer op dezelfde hoogte als van de Fransche en hier en daar iets boven dat van de Engelsche industrie ligt. Ons land blijkt dus wel de noodige concurrentiekracht te bezitten. Maar tegen landen, die hun invoer door hooge en zelfs niet preventieve rech ten, met betalingsmoeilijkheden en met tal van andere middelen be lemmeren. is geen kruid gewassen en kan slechts iets worden bereikt door goederenruil. Om onze producten op de bui tenlandsche markt te kunnen plaat sen, zijn twee dingen noodig: prima kwaliteitsproducten en gepaste re clame. Voor ons land is het mogelijk prima kwaliteitsproducten voort te brengen, omdat bodem en klimaat ons in staat stellen van verschillende dingen het fijnste voort te brengen, dat er bestaat: temeer, waar de intel- lectueele ontwikkeling van onze be volking op een voldoend peil is ge komen. Maar het is nog volstrekt niet voldoende, dat het voortgebrachte van nature goed is; veel hangt af van de levering. Elke tak van voort brenging levert naast goede ook min derwaardige producten en het is een zaak van groot belang om deze afzonderlijk aan den man te brengen, de slechtste liefst in het geheel niet. Rotte appelen gooit men weg. Hoe dieper men ze in de mand stopt, hoe langer ze er in blijven en hoe grooter verontwaardiging ze wekken als ze voor den dag komen. Een rotte appel in de mand maakt al het gave fruit tot schandl Op den duur zal de reëele handels man zich kunnen handhaven en kunnen vooruitkomen. Oneerlijke practijken maken de afnemers wan trouwend terwijl bij royale en eer lijke afwikkeling van zaken de af nemers de producten ook bij anderen zullen aanbevelen. Dat juist moeten wij hebben. Van groot belang is voorts, dat de producten in een doelmatige, uniforme verpakking en liefst onder een bepaald merk en onder garan tie worden geleverd. Dan noemen we; gepaste reclame. De reclame is voor den afzet, op en keek hen met groote, som bere oogen aan. Zijn gestalte rekte zich als tot den strijd. Toen zwegen z(j en lieten hem met rust. Nu kwam Peter Hartau met Harry Traille uit het blokhuis. De blik van Hartau gleed onderzoe kend langs Salten, die daar afge zonderd zat. Maar hij liep niet op hem toe en sprak ook niet met hem. Harry Traille had een lijst in de hand. Daarvan las hij de namen der pelsjagers af. Ieder, die zich aan meldde, hoorde nu welk terrein hij kreeg en hoe hij cr het gauwst zou komen Daama kwam Mr. Bridge en voorzag de jagers van de noodige munitie en alle verdere artikelen die zij noodig hadden. De jagers moesten daarvoor een quitantie teekenen. daar alles pas later bij de aflevering van den buit, afgerekend werd. Peter Hartau deelde zijn mannen mee, dat zij zich den volgenden mor gen bij zonsopgang op weg moesten begeven. Harry Traille zou hen tot hun plaats van bestemming ver gezellen. Toen wenschte hij hen nog een goede jacht en nam afscheid op de hem eigen vriendelijke en toch in drukwekkende manier. Zijn blik ging daarbij naar Salten. En toen hij, den terugweg onder wat het drijfwiel is voor de ma chine, met dit onderscheid, dat het drijfwiel de machine over het doode punt heen helpt, de reclame in een bedrijf een dood punt niet laat op treden. Gelukkig staan de Nederland- sche zakenmentaliteit en zakenkwa- liteit in het buitenland goed aan geschreven. Het behoeft geen be toog, dat dergelijke sympathieën moeten worden benut om voor onzen export een basis te leggen, maar ook om, waar deze reeds bestaat, haar zooveel mogelijk uit te breiden. Daarbij dient men indachtig te zijn aan het zoo juiste Oud-Hollandsche spreekwoord„De cost gaet voor de baet uit." Wij moeten niet nalaten, waar de gelegenheid zich voordoet, steeds weer de aandacht van onze buiten- landsche afnemers op onze produc ten van landbouw en nijverheid te vestigen. Gebeurt dit dan niet? Inderdaad volgen o.m. het Crisis-Zuivelbureau en de Nederlandsche Landbouw- Handelskamer dezen weg voor wat betreft onze landbouw en zuivelpro ducten, terwijl de Kon. Ned. Jaar beurs e.d. dit doen voor onze indus- trieele producten. De Ned. Landbouw-Handelskamer beijvert zich steeds nieuwe verbin dingen in het buitenland te vinden en te scheppen, terwijl ook onze buitenlandsche rijkslandbouwconsu- lenten in deze doen, wat zij kunnen. Zoo richt de Ned. Landbouw- Handelskamer o.a. op de jaarbeur zen in landen, waarheen onze land en tuinbouwproducten kunnen wor den afgezet, stands in met de be doeling op de goede eigenschappen en de prima kwaliteit onzer bodem producten en op de onbeperkte waarborgen voor gehalte, zuiverheid en het vrij zijn van zieketn de aan dacht te vestigen. Waar de- afzet van onze land bouwproducten van een zoo groot belang is, is het noodig alles te doen wat noodzakelijk is, om het afzet gebied te handhaven en uit te brei den. Daarnaast zal het van voordeel kunnen zijn in den boezem van het afzetgebied zichzelf te vestigen door het stichten van Nederlandsche land- bouwhuizen of, zooals dergelijke instellingen worden genoemd: Hol land-huizen. nemend dezen voorbijkwam, zei hij tot hem: „Ik denk, dat wij elkaar morgen nog zullen zien. Ge behoeft niet gelijk op weg te gaan, ik kom mor genochtend naar hier en heb nog eenige dingen met u te bespreken." Rudolf Salten boog toestemmend en keek met vurige oogen de trot- sche gestalte van den Pelskoning na. Toen Peter Hartau in het bosch huis kwam, zat Winnifred op de veranda. Zij sprong op, toen zij hem zag en liep hem tegemoet. „U bent vandaag lang weggeble ven, vader." „Er waren allerlei zaken af te doen, Winni. Maar nu is het belang rijkste gedaan en ik kan mij wat meer aan je wijden. Wij kunnen misschien eerder dan wij meenden, de terugreis aanvaarden." Zij kromp even ineen. „Ik ver lang volstrekt niet vroeger terug te keeren." „Ben je de wildernis nog niet moe?" „Neen. vader ik zou graag hier langer blijven, als ik niet wist dat de zaken u terugriepen." „Het verbaast mij, Winni, dat je het hier niet vervelend vindt." Zij had haar arm door den zijne gestoken en trok hem naast zich op een stoel in de veranda, ,,'t Is Product van DOUWE EGBERTS Tabaksfabriek We herinneren ons dergelijke huizen, opgericht te Londen in Kingsway, Strand en Trafalgar Square door Australië, Nieuw-Zee- land, Zuid-Afrika, Canada, Queens land, Tasmanië en de provincie Quebec (Canada). De keurige étalages der verschil lende producten worden regelmatig veranderd, zoodat het publiek er geregeld wordt heen getrokken. Het publiek raakt daardoor vertrouwd met de producten, die door een be paald land kunnen worden geleverd. Binnen vindt men allerlei bro chures, reclames, fotografieën en monsters, waarover men alle moge lijke inlichtingen .kan verkrijgen. Daarnaast zou een volledige dienst voor den verkoop van Nederland sche producten kunnen worden geor ganiseerd. Bovendien zou deze dienst zich op de hoogte kunnen stellen van de vraag naar verschil lende producten en zich belasten met het propageeren ervan, het organi- seeren van een uitgebreid net over het afzetgebied, het opsporen van wenschen en van wijziging van de smaak van het publiek en van het geen onze concurrenten doen om hun producten goed te kunnen ver- koopen. Op die wijze zullen de producenten zich kunnen aanpassen aan de behoefte der buitenlandsche afnemers. Strijd in de lucht of strijd op het water? o De geografische positie van oor hier volstrekt niet vervelend I Van middag gebeurde mij zelfs iets zeer belangwekkends." „Daar ben ik nieuwsgierig naar. Wat gebeurde er dan?" „Ik had een ontmoeting, boven op den berg en het was een zeer belangwekkende ontmoeting." „Met wien, Winnie?" „Met een van uw pelsjagers." „Met een pelsjager? Vanmiddag?" „Ja, hij heeft mij tot hier ver gezeld nauwelijks een uur geleden heeft hij mij verlaten. Het was een Duitscher." „Een Duitscher? Weet je zijn naam?" „Ja hij heet Salten hij is door Karl Rittner aanbevolen." Een eigenaardige uitdrukking gleed over zijn gelaat. „Ah het is dus Rudolf Salten I Vertel er mij eens meer van." Zij vertelde uitvoerig, hoe zij Ru dolf Salten had gevonden en wat zij met hem had gesproken. Op het laatst vertelde zij hem ook vrijmoe dig, dat zij Salten had uitgenoodigd en hoe hij deze uitnoodiging had opgenomen. Onderzoekend keek Peter Hartau in het opgewonden gelaat van zijn dochter. „Hoe kwam je er toe hem uit te noodigen, Winni?" „Ik ben hier toch de huisvrouw, vader. En buitendien viel hij logvoerende landen is naast de te- genzijdige machtsverhoudingen een der belangrijke factoren voor een maritieme operatie. Een vrije lig ging aan den Oceaan begunstigt het zee-transport in sterker mate, dan een uitgebreide kust met talrijke havens, tenminste ten opzichte van een blokkade in tijd van oorlog. De geografische dwang, nauwe doorvaarten, randzeeën en meerge bieden in de nabijheid van den vij and toebehoorende steunpunten te moeten passeeren, bemoeilijken de omstandigheden, -den handel te be schermen en hoe verder het gebied van de eigen kust en de eigen steun punten verwijderd ligt, des te grooter zal deze moeilijkheid worden. Im mers, zij vergemakkelijken hierdoor den aanval van den tegenstander. Het is een geheel verkeerde re deneering te beweren, dat een lig ging aan een der Oceanen, ongun stiger zou zijn als een positie aan een der nauwe doorvaarten, b.v. zooals bij Gibraltar. De praktijk heeft meer dan eens, zelfs nog in den wereldoorlog bewezen, dat het tegendeel het geval is. Een ligging aan twee zeeën eischt over het algemeen een uitgebreide en machtige vloot, om indien het noodig blijkt, sterk te zijn op twee plaatsen tegelijk. Anderszijds kan zulk een positie voor het openhou den van een verbinding met de wereldzeeën meer mogelijkheden bieden en een blokkade verzwaren. Het bezit van een afgelegen kolonie is niet zonder meer van beslissen de beteekenis voor de sterkte eener marine; de verbindingswegen tot de koloniën kunnen, even goed als de zeer in den smaak." Hij onderdrukte een glimlach en deed zich streng voor. „Was dat niet heel ondoordacht, Winni? Ik kan toch met geen pels jager aan tafel zitten." Zij doorstond zijn blik kalm. „Met dezen man wel, vader. Hij is zeer beschaafd beslist een gentleman." „Ben je daar zoo zeker van?" „Heel zekerI Dat merkt men toch well Hij komt zerker uit een goede familie." „Maar nu is hij in elk geval een pelsjager." „Dat was mijn vader ook, voor dat hij de Pelskoning van Montreal werd." „Dat is zool" „Nu danl En als pelsjager was u ook een beschaafd man, die aan de tafel van eiken vorst plaats had kunnen nemen. Waarom zou deze Rudolf Salten dan niet met u aan tafel mogen zitten?" Een humoristische uitdrukking flikkerde in zijn oogen. „Hml waar om niet!" Zij sprong op en omhelsde hem. „O, vader, nu heeft u mij maar voor den gek gehoudenI" „Tot straf omdat je eigenmach tig gasten uitnoodigt, zonder te weten of ze mij welkom zijn." (Wordt vervolgd).

Breskensche Courant | 1936 | | pagina 1