BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. Winnifred de Pelskoningin. Verschijnt iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. Telefoon 21. Postgiro Uitgave E. BOOM-BLIEK - Breskens feuilleton Die GRIEP-aanval wordt gestuit.' akker's Abdijsiroop 45ste Jaargang Dinsdag 18 Februari 1936 Nummer 4112 ABONNEMENTSPRIJS- Per drie maanden f 1.25 Buiten Breskens per drie maanden 1.40 Franco per post per jaar f 5.00 Buitenland per jaar f 6.50 Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regels 10,75. Iedere regel meer f 0; 15. Ingez. Med. 30 ct. per regel Abonnements-advertenties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels f 0.40 (bij vooruitbetaling) Opdracht aan de regee ringen der geheele wereld. o Eenigen tijd geleden is reeds mee gedeeld, dat door den Internati onalen Vrouwenbond voor Vrede en Vrijheid een wereldpetitionne ment is georganiseerd, dat, onder den titel: „Opdracht der volken aan de Regeeringen der geheele wereld" internationaal iedere pran en vrouw opwekt zijn of haar handteekening te geven voor: „Onmiddelijke be ëindiging van alle vermeerdering „van bewapening op elk gebied, met Gebruikmaking van de be staande mecanismen tot vreedzame „beslechting van internationale ge schillen. Totstandbrenging van een „Wereldverdrag voor onmiddellijke „vermindering van bewapening als „eerste stap op den weg naar volle- „dige Wereld-Ontwapening. Het in ,,'t leven roepen van internationale „overeenkomsten, gegrond op de „onderlinge afhankelijkheid van alle „deelen der wereld, om op de meest „grondige wijze een eind te maken „aan de economische anarchie die „tot oorlog moet voeren." Dezer dagen heeft te Den Haag een conferentie plaats gehad van het Intern. Comité voor ons, wereld deel. Dit Comité, bestaande uit:Mrs. Duncan Harris en Mrs. K. E. Innes (Great Britain), Frau Hanouskova (Czecho-Slovakia), Frau Daugaard (Denmark), Madame Eidenschenk- Patin (France), Mevr. C. Ramondt- Hirschmann (Holland), Dr. Sahlbom (Sweden), heeft besloten de petiti- onnements-actie met kracht door te zetten. Tot 31 Maart a.s. worden in Ne derland de handteekeningen verza meld. Men is hiertoe in de gelegen heid door öf op de lijsten te teeke nen öf een kaartje te schrijven aan het adres van Mevr. C. Ramondt- Hirschmann, Hooge Naarderweg 35, Hilversum. Het Intern. Comité wekt het Ne- derlandsche „Vredesvolk" met kracht op dit petitionnement te teekenen. Het Comité weet van internationaal bekende staatslieden, dat de regee ringen terdege rekening houden met de krachtig uitgedrukte publieke opinie. De jongste gebeurtenissen in Engeland zijn er het voorbeeld van. Wat hier gebeurt is dus van groote beteekenis. Men heeft zich voorge nomen minstens 50 millioen handtee keningen te verzamelen. Het is dan ook een verheugend feit, dat bij het intern, bureau voor deze actie te Pa rijs talrijke berichten binnenkomen dat overal ter wereld hard, met en thousiasme en groot sdcces met de pet.lijsten wordt gewerkt. Nederland mag daarbij zeker niet achterblijven en z a 1 dat ook niet doen. Zooals te begrijpen is kost deze actie véél geld; wij hopen tevens internationaal in staat gesteld te wor den een delegatie te zenden naar den Volkenbond en naar de eerste minis ters van alle landen der wereld, ter aanbieding der handteekeningen. Bij dragen, hoe gering ook, zijn dus har telijk welkom op giro 90887 van Mevr. R. van Wulfften-Palthe, Den Haag. In Frankrijk wordt deze pet.actie verbonden aan een groote interna tionale demonstratie van vrouwen te Arras (N. Fr.) welke op 15 Maart a.s. aldaar zal worden gehouden. Wij herinneren er aan, dat enkele jaren na den wereldoorlog de Duit- sche vrouwen, aangesloten bij den I. V. v. V. V. aan den Burgemeester van Arras eenige honderdduizenden vrucht- en andere boomen hebben aangeboden ter vervanging van de boomen die het terugtrekkende leger daar destijds had vernield. In deze stad nu zullen op 15 Maart des morgens groote kerkdiensten en groote vergaderingen met muziek en andere kunst worden gehouden. Des middags volgt dan een internationale stille vredesgang waarna met auto bussen een bezoek zal gebracht wor den aan de graven op het slagveld waar bloemen neergelegd en toespra ken zullen worden gehouden. Men beoogt daarmede een gevoel van intern, eenheid op te wekken en mede daardoor de petitionne mentsactie te bevorderen. De vredesorganisaties en andere vereenigingen worden opgewekt hieraan deel te nemen, en bij de demonstratie ,in Arras aanwezig te zijn. Reeds tal van intern, organisa ties en vele oud-strijders steunen de „Opdracht aan de Regeeringen", ook in landen waar zulk een actie zeer moeilijk kan worden gevoerd Voor Nederland zende men dus, ten spoedigste handteekeningen en bij dragen aan de voornoemde adressen. Lijsten voor het verzamelen van handteekeningen zijn aan te vragen bij Mevr. C. Ramondt-Hirschmann (adres zie boven) en Mevr. M. Koh ier-van Tijen, Joh. Verhulststraat 81, Amsterdam. In het Intern. Comité van aanbe veling hebben 'de volgende Nederl. leden zitting genomen: Prof. Dr. C. U. Ariëns Kappers, Amsterdam. Mevrouw Mr. B. Bakker-Nort, Den Haag. Mevrouw J. C. Isbrücker. Mej. Emily Knappert, Amsterdam. De Heer Robert Peereboom. Haar lem. Mej. E. H. Piepers, Bilthoven. Prof. Dr. C. G. van Riel, Amster dam. Mevrouw H. Roland-Holst- van der Schalk, Bloemendaal. Mevr. de Vries-Bruins, Den Haag. Dr. R. de Waard, Groningen. Dr. F. M. Wibaut, Amsterdam. 29. Roman van H. COURTHS-MAHLER met autorisatie uit het Duitsch vertaald door Mevr. J. P. WESSELINK-v. Rossum 0 Zij bloosde plotseling en wilde zonder zijn hulp over een hindernis springen. Zij zou erbij zijn uitgegle den indien Salten haar niet had vastgehouden. Een oogenblik hield hij de slanke gestalte in zijn armen, terwijl zij het niet waagden elkaar aan te zien. Maar toen hij merkte, dat zij weer vast op haar voeten stond, liet hij haar met een buiging los en begon snel een onschuldig gesprek om haar over haar duide lijke verlegenheid heen te helpen. Zij liepen nu op gelijken grond naast elkaar. Nu en dan sprong zij eenige scheden vooruit, als de weg te smal werd om naast elkaar te loopen. Zoo kwamen zij eindelijk dicht bij het .boschhuis. Toen Rudolf Salten het zag, bleef hij plotseling staan. Welk een bekoorlijke idylle temidden van de wildernis. „De woning van de boschkonin gin," riep hij onwillekeurig. „Neen, de woning van den Pels- koning en de Pelskoningin," ant woordde zij. „Zoo noemt men ons in Montreal „Pelskoningin? Neen zoo kan ik mij u niet voorstellen als Pelskoningin tenminste nu niet, in dit in zomertooi gehulde bosch in uw witte kleedje." „Dan moet u wachten tot aan den winter. Als u mij dan tot aan de ooren in bont gehuld ziet zal het wel gaan," zei ze overmoedig. Hij moest lachen, zij zei het zoo grappig. „Dus dit is de woning der Pelskoningin, als zij in het oerwoud verblijf houdt." Zij knikte. „Is het niet heel mooi? „Buitengewoon mooi! Nu kan ik mij voorstellen, dat u zich ook hier behaaglijk voelt. Het scheen mij tot nu toe onbegrijpelijk. Want ik zag in Montreal de prachtige marmeren villa van uw vader, die op een paleis gelijkt." „O, ja, die is heel mooi," zei zij onverschillig. „In Montreal leven wij natuurlijk heel anders dan hier. Wij hebben slechts de noodzakelijk ste bedienden meegebracht. En ik kook hier zelf." Hij keek haar met een eigenaardi gen blik aan. Raadsvergadering Aardenburg. o Een schandalig plan. Vrijdag 14 Februari 1.1. kwam de Raad in voltallige zitting bijeen. Bij het binnentreden bemerkte men dat er iets bijzonders was; de groene tafel was versierd met eenige potjes cyclamen en primula's. Behalve en kele ingewijden begreep niemand er iets van. Achteraan stond thee met versnaperingen gereed. Al spoedig werd alles opgehelderd, doordat de Burgemeester bij de ope ning der zitting mededeelde, dat de sobere versiering niets uit te staan had met eenig punt van de agenda, maar enkel aangebracht was als herdenking van het feit, dat Mevr. Van den Broecke dezer dagen den dag mocht herdenken, waarop zij I2V2 jaar lid van den Raad van van Aardenburg was. Bij de tegenwoordig soms snel wisselende volksstemming mag men dat wel als een bijzonderheid be- beschouwen, hij hoopte dat Mevr. Van den Broecke nog eens haar zilveren feest zou mogen vieren. De jubilaresse was blijkbaar zelf verrast dat de versiering haar gold en dankte den Voorzitter voor de tot haar gesproken woorden en at tentie. „Dat kan ik mij ternauwernood voorstellen. De Pelskoningin aan de kookkachel dat klinkt als een sprookje." Zij lachte vroolijk. „O, het is ook de eerste maal in mijn leven, dat ik zelf kook. Maar ik doe het heel graag. Tot nu toe heeft Nelli Bridge hier altijd voor ons gekookt. Maar die heeft al zoo veel voor ons te doen. Ik wilde haar wat werk uit de handen nemen. Ik wilde ook voor iets nuttig zijn. An ders ben ik bijna alleen maar voor nuttelooze dingen op de wereld. Het is ook geen groote kunst. Wij heb ben veel blikken in de provisiekamer en dan geeft koken weinig moeite. Mijn kamenier helpt mij een beetje. Eerst vond zij het weliswaar bene den haar waardigheid, mij erbij te helpen en zij vond het trouwens volstrekt niet prettig mij naar hier te vergezellen. Ik geloof, dat het haar hier in het boschhuis niet voor naam genoeg toegaat. Het is heel grappig te zien, hoe verwijtend zij mij aankijkt, als ik haar hulp in de keuken inroep. Maar ik vind het prettig, dat mijn vader alles goed smaakt, wat ik voor hem klaar maak." Hij keek haar met bewonderenden blik aan. „Dat kan ook niet an ders," zei hij zacht bij zichzelf. Maar zij hoorde het toch en bloos- Een wijziging der begrooting 1935 werd goedgekeurd; de riool belasting over 46 aanslagen werd op f 115. vastgesteld; de hondenbelasting met 118 aanslagen op f 248.van de leening 1917 werd no. 40 uitgeloot. Op de verordening der rioolbelas ting zal de Koninklijke goédkeuring gevraagd worden. Het voorstel om aan te sluiten bij de arbeidsbeurs lokte eenige discussie uit. Dhr. CATSMAN vroeg wat er door de arbeidsbemiddeling voor Aardenburg reeds bereikt was; waarop dhr. BLONDEEL als afge- gevaardigde van Aardenburg ant woordde: Nog niet veel, maar er schijnt verbetering te komen. Dit werd door den BURGEMEESTER nog aangevuld door te wijzen op het algemeen belang der arbeidsbeurs, maar daarmede had dhr. CATS MAN nog geen antwoord op zijn vraag. Deze was er sterk voor iets voor de arbeiders te doen, maar als het toch niet helpt, dan denkt men wel eens aan overbodige kos ten. Deze kosten bedragen 4 '/2 cent per inwoner of f 100.per jaar; bij een verbinding voor 10 jaar is dat f 1000.Hij was niet tegen aansluiting, als wij later -maar niet tot de ontdekking moeten komen, dat zij, die het dichtst bij het vuur zitten, zich het beste warmen. Be sloten werd tot aansluiting mits de kosten nooit meer dan 4V2 cent per inwoner zullen worden. Nadat besloten was enkele per ceeltjes grond opnieuw op de gewone voorwaarden in erfpacht uit te ge ven en aan Draaibrug een lantaarn bij te plaatsen, omdat de verlich ting van de Tram-Mij. is ingekrom pen, was men genaderd aan punt 13 der agenda, dat inhield: a. Nieuwe herbestrating bij de Kaaipoort. b. Nieuwe bestrating in klinkers om de markt. c. Restauratie der raadzaal. d. Het bouwen van een kluis. e. Het bovengrondsch net ver vangen door een ondergrond- schen kabel. f. Opnemen van kasgeld. De VOORZITTER lichtte punt voor punt van dit voorstel met een enkel woord toe. De vernieuwing aan de Kaaipoort was broodnoodig; een andere bestrating om het markt plein speelde hem reeds 10 jaar door de even. „U denkt natuurlijk, dat vader maar doet alsof al de door mij bereide spijzen hem smaken. Ik ben heel eerzuchtig en zal u overtuigen, dat ik werkelijk goed kook. U moet onze gast eens zijn." Het bloed steeg hem plotseling naar het hoofd. „Dat zal uw vader niet toestaan, Miss Hartau." „Waarom niet?" „Odat hij niet met een zijner pels jagers aan tafel zal gaan." Zij keek hem een poos nadenkend aan, schudde daarna heftig het hoofd „Mijn vader was toch ook eens pels jager. Hij zal zijn voormaligen stand niet minachten. Dan ken ik hem beter. U kunt kalm mijn uit noodiging aannemen. Of is zij u te onvormelijk?" „Uw vriendelijke uitnoodiging is een groote onderscheiding voor mij Miss Hartau, maar ik ben ervan overtuigd, dat ik u in verlegenheid zou brengen, indien ik zoo vermetel zou zijn ze aan te nemen. Uw vader zou dit niet goedkeuren." „O, laat dat aan mij over.' Hij boog. „U staat toe, dat ik deze uitnoodiging als niet gedaan be- -schouw, zoolang mij die niet her hald wordt door uw va-der?" Haar oogen keken hem schalks en fonkelend aan. „Beken maar dat u leen beetje bang bent voor mijn kookkunst." Duizenden hebben reeds vroeger de ver rassende werking van Akker's Abdijsiroop bij griep-aanvallen ondervonden. Door haar hoest-stillende werking, haar ziekiekiem- doodende eigenschappen, haar gunsligen invloed op de borst, keel en ademhalings organen is de bekende, vanouds geprezen het beproefde hoest-cjeneesmiddel 1 Verhóógde werking, door eenige nieuwe toevoegingen Verlaagde prijzen f 0.75, f 1.25, f 2per flacon het hoofd; de restauratie der raad zaal is meer dan noodig; een kluis tot berging van archiefstukken is on misbaar; de verandering van het bo vengrondsch net met de „misselijke" palen in de straat, zooals men alge meen hoort beweren, zal iedereen toejuichen en vraagt thans slechts f 1000.van de gemeente. Alles te samen zou een uitgaaf vragen van f 13000.waarvoor hoogstens f 10.000.geleend zouden worden tegen 4V2 pCt., af te lossen in 20 jaar. Directe leening is niet noodig, daar wij momenteel ruim kasgeld hebben. Alle werken zullen publiek aanbesteed worden. Mevr. VAN DEN BROECKE vindt het geen kleinigheid, weet niet met welk punt het eerst te moeten beginnen, ze heeft tot haar schrik gezien, dat er voor herstelling van de raadzaal f 3000.— is geraamd; bij de begrooting was dit slechts f 1000.en dat vond zij toen al véél te veel; zij zou dan ook willen voorstellen het prachtige plan der voorgestelde restauratie niet uit te voeren en te volstaan met eenige noodzakelijke, doch eenvoudige her stellingen. Het is nu geen tijd voor een dergelijk luxieus plan. En wan neer men nu hier de gewone ruiten wil vervangen door glas in lood met allerlei wapens, dan zullen binnen kort natuurlijk ook de andere ramen beneden moeten volgen, terwille van het zicht vanaf het marktplein. Bo vendien is bij de begrooting door den Voorzitter als noodzakelijke con sequentie ook nog aanvulling der meubileering genoemd en schilde rijen, lampen en electrisch licht, zoodat zelfs het ongehoord hooge „Ik zou stroo en schoenzolen sma kelijk vinden, als ze door u bereid waren. Ik ben voor heel iets anders bang dan voor uw kookkunst." „Waar bent u dan bang voor?" „Ik vrees, dat u later spijt van uw uitnoodiging zult hebben en dat uw vader mij lastig en indringerig zou vinden, als ik er g evolg aan gaf. Maar hoe het dan ook zij in elk geval dank ik u heel hartelijk, dat u er mij waardig voor heeft ge keurd." Er lag iets in zijn woorden, dat haar diep ontroerde. Zij keek hem recht aan en hij hield haar blik uit. Maar er lag een droeve, smartelijke uitdrukking in zijn oogen die haar hart deed ineenkrimpen. Zij vermande zich en streed tegen de verlegenheid, die haar dreigde te bekruipen. Snel strekte zij hem haar hand toe. „Nu moet ik u verlaten I U moet daar rechts omlaag gaan, om bij het blokhuis te komen. Tot weerziensl" Hij boog zich, een innerlijken drang volgend, over haar hand en bracht die aan de lippen. „Duizendmaal dank vooruwgoed- heidl" stiet hij met schorre stem uit. Een hooge blos overdekte haar jeugdig gelaat. Snel liep zij weg in de richting van het boschhuis. (Wordt vorvolgd).

Breskensche Courant | 1936 | | pagina 1