KBMCftóCMODL Rechtszaken. Gewestelijk Nieuws Klaas de zoon van den Molenaar Hoogwatergel ij Breskens. KONINKLIJKE VLAAMSCHE STADSSCHOUWBURG GENT. Zondag 16 Februari 2,30 en 7,30 u.: HET LUSTIG WEEUWTJE, de wereldvermaarde succes-operette van Fr. Lehar. FRANSCHE SCHOUWBURG GENT. Zondag 16 Februari nam. 2,15 uur: LA VIE DE BOHEME, Drama lyrique in 4 actes. Muziek van G. Puccini. PREDIKBEURTEN Ned. Herv. Kerk. Zondag 16 Februari 1936. Biervliet 9,30 uur Ds Vrijlandt. Breskens 9,30 uur Ds Derksen, van Groede. Bediening H. Doop. 1,30 uur Zondagschool. 5.30 uur Geen dienst. Cadzand 9,30 uur Ds Visser. Hoofdplaat 8,30 uur Ds Snijdelaar Oostburg 9,30 uur Ds Faber. Nieuwvliet 2.- uur Ds Derksen. RetranchemenL 9,30 uur Ds van der Ven. Schoondijke 10,— uur Ds Snijdelaar. Waterlandkerkje 9,30 uur Ds van Yperen. IJzendijke 9.30 uur Ds Castelein. Groede 5.30 uur Ds Derksen. Ev. Luth. Gemeente. 9,30 uur Da L. C. Dufour. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Zitting van 14 Vrijdag Febr. De volgende zaak werd behandeld: F. A. M„ 36 jaar, koopman te Hon- tenisse, was op 12 Dec. 1.1. door den Kantonrechter te Oostburg vrijgespro ken van de ten laste gelegde over treding van de Motor- en Rijwielwet te IJzendijke op 11 Junil.l. Verdachte werd in eersten aanleg verdacht dat hij alstoen niet heeft voldaan aan een gegeven bevel van den Opperwacht meester Cambier om met zijn auto op het niet-verharde gedeelte te gaan staan en gedurende den wielerwedstrijd, die daar werd gehouden, niet te rijden over de wegen. De Ambtenaar van het Openbaar Ministerie was in hooger beroep ge komen. Eisch 2 m. gev. straf. BRESKENS. Aanbesteding. Dinsdag werd alhier aanbesteed het bouwen van een woonhuis voor een der fnninten van het Nationaal hout bedrijf, den heer H. W. Verschoor. De uitslag was als volgt: Metselwerk Iz. Vergouwe f 2550 W. de Vlieger f 2250 de Winde en Pleijte' f 2290 C. L. Daansen f 2243 Gebr. Visser f 2234 A. Daansen, Oostburg f 2100 Timmerwerk Barra, Oostburg f 1569 Galle Zoon, Oostburg f 1527 J. van Roosevelt f 1305 P. Catsman f 1245 A. Risseeuw, Groede f 1215 J. Cruson f 1178 W. Jacobs f 1098 L. Schrier f 1098 Smidswerk Gebr. Leenhouts f 462 A. P. Leenhouts f 458 A. Heijboer f 437 Gebr. Rookus f 430 Massa J. van Lare, Schoondijke f 4169 J. van Roosevelt f 3976 Gebr. Maas f 3580 L. Maas f 3495 De gunning is aangehouden. Personen, waar geen plaatsnaam bij vermeld is, zijn woonachtig te Breskens. Bioscoop. Zaterdag en Zondag komt de Blo- onderneming „Luxembourg" in Sumajo alhier met een bioscoopprogramma, met als hoofdfilm „De Man met de Wassen Beelden", een geheel in na tuurlijke kleuren opgenomen film Als 2e hoofdfilm draait de cowboy-film „de Spookmijn" met John Wayne en zijn beroemde paard „Duke". „De Man met de Wassen Beelden" is een echte griezelfilm, vol spannende avonturen en waarbij de politie mach teloos staat. Een journaliste, Florence, weet ten slotte den misdadiger te ont maskeren. Het sterk sensationeele karakter van deze film ^ou verloren gaan, wanneer wij te voien de details gingen beschrijven Juist in de onbe kendheid, hoe de spannende avonturen afloopen, schuilt de bekoring van deze film. Liefhebbers van griezelfilms kun nen hun hart ophalen en gedurende bijna een uur in groote spanning „griezelen". De cowboy-film laat een episode zien uit den strijd tusschen de Ameri- kaansche regeering en de Indianen en ook hier is de spanning aanwezig. Toch draagt ze hier een ander karakter en de mooie natuuropnamen en niet te vergeten de bijzondere staaltjes van ruiterkunst van John Wayne op zijn beroemd paard „Duke" maken deze film tot een der mooiste in zijn soort. Des middags wordt deze film in een kindervoorstelling gegeven. Men leze ook de advertentie in dit nummer. OOSTBURG. Algemeene vergadering. De vereeniging „Cerus" alhier hield Dinsdag een algemeene vergadering in het café van den heer de Vuijst. De heer de Wit, vertegenwoordiger van de P.Z.E.M. gaf aan de hand van een groot aantal apparaten een uiteenzet ting van wat men op het gebied van het koken met electriclteit kan be reiken. Na de pauze trad mevr. van den Broecke-de Man uit Aardenburg op met een gevarieerd programma, dat ons voor de zooveelste maal het talent dezer declamatrice deed bewonderen. SCHOONDIJKE. Jaarvergadering. Woensdagavond had de jaarverga dering der muziek plaats, die niet druk bezocht was. Uit de rekening bleek een overschot van f 21,85. De begrooting werd vastgesteld op f 471,85. De aftredende bestuursleden F. A. van Rosevelt en W- P. de Zwarte werden bij acclamatie herkozen en in de plaats van den heer A. Haartsen, die geen herkiezing wenschte, werd gekozen de heer Jac.-van Lare Sr. Voorts werden uitgeloot 10 aan- deelen in de muziektent. Naar aanleiding van het feit, dat de vereeniging 45 jaar bestaat, gingen stemmen op dit niet ongemerkt te laten voorbijgaan. Het bestuur zal beslissen of te Schoondijke een eventueel con cours zal gehouden worden. Zeeuwsch-Vlaanderen geïsoleerd. Actie tegen de voorgenomen reisbelasting. Actie voor gratis overtocht op de Zeeuwsche stroomen. In een druk bezochte vergadering der vereeniging van Burgemeesters, Secretarissen en Ontvangers in Wes telijk Zeeuwsch-Vlaanderen op 10 Februari j.l. te Schoondijke gehou den, kwam algemeen een krachtig protest tot uiting tegen de door de Regeering voorgenomen reisbelas ting. Zeeuwsch-Vlaanderen, dat door zijn reeds geïsoleerde ligging ten opzichte van overig Nederland en door de dure bootverbinding zich steeds in vergelijking met het overig Nederlandsch grondgebied in een zeer nadeelige positie heeft bevonden wordt thans als geen enkele andere landstreek door de voorgenomen reisbelasting dubbel ingesloten. De dure bootverbindingen, door het Provinciaal Bestuur geëxploiteerd hebben sinds jaren her, in vergelij king met andere provinciën, steeds hooge belastingen op de Zeeuw sche bevolking gelegd. Niettemin blijven de boottarieven tot heden steeds van dien aard, dat een overtocht nog steeds een be langrijke uitgave beteekent. De dui zenden guldens wegenbelasting, door de Zeeuwsch-Vlamingen opgebracht zijn grootendeels bestemd voor we gen buiten Zeeland gelegen. De extra-benzinebelasting, ook op te brengen door de Zeeuwsch-Vla- mingen, wordt bestemd voor brug genbouw (met tolvrij-verkeer) buiten Zeeland. De Zeeuwsch-Vlaming, die voor dit alles helpt meebetalen, kan hier van slechts gebruik maken, nadat hij eerst een dure overtocht over de Schelde heeft betaald. Dit alles, heeft er altijd toe bijgedragen, dat het verkeer met België zich steeds in stijgende mate heeft ontwikkeld. De reisbelasting legt hier weer een nieuwe verkeersbelemmering in den weg, welke in geen enkele ande re streek zoo dreigend is en zoo zal drukken dan juist in Zeeuwsch- Vlaanderen. De betrekkelijk vrij gevige bepalingen voor de grens bewoners verminderen deze belem mering wel eenigermate, maar ne men de hiervoor ontwikkelde be zwaren niet weg. Bovendien geven deze uitzonderingsvoorschriften voor de niet-grensbewoners van Zeeuwsch Vlaanderen geen verlichting. De vergadering die een ernstige bedreiging ziet voor de bevolking van Zeeuwsch-Vlaanderen heeft het Bestuur opgedragen op korten ter mijn een groote en krachtige actie te ontketenen waaraan de gansche bevolking r an Zeeuwsch-Vlaanderen behoort deel te nemen ter bereiking van het dubbele doel. Ie. Vrijstelling van reisbelasting voor de geheele bevolking van Z.-Vl. 2e. Gratis vervoer over alle Zeeuwsche stroomen. waardoor de rechten der Zeeuwen zullen gelijk geschakeld zijn met de rechten van de niet-Zeeuwsche Nederlanders. Een groote vergadering tot het samenstellen van een comité van actie en tot het ontwerpen van een werkprogram zal binnenkort worden gehouden. SCHOONDIJKE. De weg Schoondijke-IJzendijke. In den provincialen weg Schoon dijke-IJzendijke is, even ten noorden van de kruising met de Zevenhof- stedenstraat, een bocht, waarin het uitzicht voor het verkeer geheel is belemmerd. Hoewel deze bocht is verbeterd en een huis aldaar is opgeruimd, blijft zij gevaarlijk voor het verkeer. De A.N.W.B. heeft nu aan den wegbeheerder verzocht, opruiming var. het houtgewas te willen be vorderen. GROEDE. Richtingbord. Vanwege de Frov. Waterstaat is op de kruising Rijksweg Breskens- SchoondijkeProv. weg naar Groede een richtingbord geplaatst met plaats naam Groede. Dit is een mooie ver betering voor het verkeer van het automobilisme, daar men, van Bres kens komende, bij avond, dikwijls te vroeg rechtsaf hield en daardoor op de trambaan terecht kwam. Juist daar voorbij bevindt zich de Prov. weg. Nu is vergissing uitgesloten. SLUIS. Lijk in het ijs. Dinsdagmiddag vond een werk man het lijk van een persoon vast gevroren in het ijs van het kanaal van Sluis naar Brugge, nabij de aanlegplaats van de boot. Bij het onderzoek dat de politie instelde, bleek het ontzielde lichaam te zijn van een man uit het Prot. tehuis voor ouden van dagen „Rozenoord", zekeren G. uit Schoondijke, die den laatsten tijd niet meer wel bij het hoofd was. Reeds eenige malen had de 85-jarige man het plan opgevat Op van 't MOESTEM Stop vlug dien akeligen hoest, neem Akker's Abdijsiroop. Op slaa zult Gij ondervinden, datGijhiereen nulp hebt om den meest weerspannigen hoest te verdrijven. Vanaf den eersten lepel openbaart zich haar kalmeerende, verzachtende, slijmoplossende wer king. De vastzittende slijm komt los en Gij zult wëer gemakkelijk kunnen ademhalen. Abdijsiroop verschaft U reeds vannacht een rustigen slaap en binnen 24 uurzijtGijdandien benauw den hoest finaal vergeten. Neem bi| Hoest- Griep -Bronchitis-A sthma akker'S jm ffüg&ggéf*MST door N. Kannegieter. 131. En toen moesten de vreemde'ittgeiv gauw naar de boot. Klaas sprong vooruit en dacht: wie niet waagt, die niet wint. Hij wou alles goed maken met deze menschen. Hij noodigde ze uit weer plaats te nemen in zijn wagentje, en o wonder, ze lachten hem vriendelijk toe en de heer klopte hem op de schouder. Ze wilden gaarne instappen en toen ging het in gestrekten draf naar de haven. Maar daar ging de boot net van de steiger. uit het gesticht te ontvluchten, doch steeds had men hem kunnen weer houden. Toen hij Dinsdagmorgen spoorloos uit het gesticht was ver dwenen, vermoedde men terstond een ongeluk, doch het onderzoek door de marechaussee leverde geen resultaat op. Bij toeval werd het lijk door den bovengenoemden werkman gevonden. VI. Crt. Tooneeluif voering. Dinsdag werd in café H. Bogaard- de Paauw een tooneeluitvoering ge geven door de rederijkerskamer ,,De Oranjebloem" alhier. De opkomst was zeer groot. Het publiek heeft van de vertolking van het stuk „De weduwe Hansen" ten volle genoten. Het tweede stuk bestond in een dialoog, nu eens gesproken, dan weer gezongen, tusschen het echt paar A. de >Paauw-van Eenoo. De uitvoering werd besloten met een gezellig bal tot in de kleine uurtjes. Ijs-ongeval1 Gistermiddag kwam op het ijs een jongen, zekere V., uit Aardenburg zoodanig te vallen, dat hij een ga pende wonde dicht bij de linkerslaap kreeg en zich onder doktersbehan deling moest stellen. BIERVLIET. Kookcursus. Dinsdagavond is alhier een kook cursus begonnen voor arbeidersvrou wen, uitgaande van de vereeniging voor landbouwhuishoudkundig onder wijs onder leiding van mej. Dekker te Terneuzen. Twintig vrouwen ne men er aan deel. SAS-VAN-GENT. Bruggen. Naar aanleiding van een door den A.N.W.B. aan den Minister van Waterstaat gericht adres om een spoedige verbetering van de bruggen over den westelijken arm van het kanaal Gent-Terneuzen en in den Rijksplanweg Sas van Gent-Ter neuzen, nabij de Eerste Coöp. Beet wortelsuikerfabriek te Sas van Gent, heeft de Minister medegedeeld, dat eerstgenoemde brug in dit jaar zoo danig zal worden versterkt, dat deze zonder beperking van de wielbe- lasting zal kunnen worden bereden, terwijl de aangelegenheid betref fende de verbetering van de andere brug in onderzoek is. POSTERIJEN. Rijkspostspaarbank: Gedurende de maand Jan. werd op spaarbankboekjes te AARDENBURG. Ingelegd f 26456.14 Terugbetaald f 14624.66 Meer ingelegd dan terugbet. f 11831.48 Aantal nieuw uitgegeven boekjes 9. BRESKENS. Ingelegd f143209.51 Terugbetaald f 70688.89 Meer ingelegd dan terugbet. f 72520.62 Aantal nieuw uitgegeven boekjes 63. 132. Men riep, men wenkte, dat ze terug moesten komen, maar nie mand zag hen; langzaam stoomde het ranke vaartuigje de haven uit. Klaas sprong van de bok en liep naar de wal, waar een roeiboot lag gemeerd. Hij riep de vreemdelingen toe, er gauw in te spingen. Ze spron gen erin en toen ging het de boot achterna. Klaas bond zijn groote roode zakdoek aan een stok die in de boot lag en liet er de Engelsch- man mee zwaaien om de aandacht van de passagiersboot te trekken. Daar had men hen weldra in de gaten. OOSTBURG. Ingelegd f 23758 52 Terugbetaald f 14923.20 Meer ingelegd dan terugbet f 8835.32 Aantal nieuw uitgegeven boekjes 18. SLUIS. Ingelegd f 12267.76 Terugbetaald f 6342.30 Meer ingelegd dan terugbet. f 5925.46 Aantal nieuw uitgegeven boekjes 10. IJZENDIJKE. Ingelegd f 21579.75 Terugbetaald f 9253.24 Meer ingelegd dan terugbet. f 12326.51 Aantal nieuw uitgegeven boekjes 18. Marktberichten HAAGSGHE EIERVEILING. Woensdag 12 Februari. De groote vraag van Engeland en Duischland kwam in het binnenland goed tot uiting. De prijzen gingen ongeveer f 0,50 omhoog. Of dat zoo zal blijven is erg onzeker. Men besteedde heden In den Haag 57/58 58/60 60/61 3,30 3,35 3,50 3,40 3,55 3,55 bruin 3,40 3,50 3,50 3,50 bruin OOSTBURG, 12 Februari. Avicultura aanvoer 68 1/2 k.g. bo ter, piijs f 1,20 tot f 1,61 per k.g. DAGEN vm nam Zaterdag 15 Feb. 5,42 6,06 Zondag 16 6 32 6 56 Maandag 17 7,42 8,06 Dinsdag 18 9,07 9,31 Laat-te Kwartier, Zaterdag 15 Febr. om 16,05. Licht op voor Rijwielen enz. (waaronder begrepen zijn wagens, karren, enz.) Zarerdag 15 Feb. nam. 5,40 Zondag 16 5,42 Maandag 17 5,44 Dinsdag 18 5,46 De oorlog in Abessinië. Ontevredenheid onder de Abessi- nische bevolking? Stefanie meldt uit Asmara: Dins dag en Woensdag zijn lichte regen buien neergekomen op het Erithree- sche front, maar in strijd met wat in het buitenland gemeld wordt, gaat het hier nog niet om het seizoen der z.g. kleine regens, dat slechts tegen het einde van April zal be ginnen. Een intensieve luchtactivi- teit en hevig artillerievuur worden aan het geheele Noordelijke front onderhouden. Laatstelijk gemaakte gevangenen bevestigen, dat een on derdrukte. ontevredenheid zich uit breidt onder de Gallabevolkingen, vooral in Aroessi. De Gallas Azaba, Mohammedanen, weigeren gevolg te geven aan het nieuwe mobilisatie bevel van Addis Abeba.

Breskensche Courant | 1936 | | pagina 2