/H- /i\l i 'MJKtTKBiSCHCa. Land- ai Talm#, Provinciaal Nieuws. Crisis-Publicatiën. Ingezonden. Klaas de zoon van den Molenaar Sport. Gewestelijk Nieuws KONINKLIJKE VLAAMSCHE STADSSCHOUWBURG GENT. Zondag 9 Februari om 2,30 u. „DAN1LO het nieuwe oorspronkelijke zangspel door Johann Lefevre, muziek van Leo Moeremans. en nam. 7,30 u. „JEUFD' prachtwerk van Max Halbe. FRANSCHE SCHOUWBURG GENT. Zondag 9 Februari nam. 2,15 uur AU PAYS DES ROSES, Operette in 3 bedrijven en 4 tafereelen. Muziek van René d' Archambeau. ST- ZUIDZANDE. Benoemd. Tot tijdelijk onderwijzer aan de Openbare School alhier is benoemd de heer A. de Nooijer, wachtgelder te Goes. Vroeger was dit hoofdzakelijk alleen naar de grensplaatsen, doch tegen woordig komen de smokkelaars reeds van veel verder en zoo vindt men o.m. te Breda, Oosterhout, Don gen, Raamsdonkveer en Kaatsheuvel bloeiende smokkelbenden. Zelfs komt men reeds van boven den Moerdijk, getuige het feit dat de kommiezen te Chaam kort geleden een Rotterdammer met 48 k.g. mar garine aanhielden, wiens verloofde als voorrijdster dienst deed. Wat men ons in Meerle wel wilde vertellen waren de prijzen, die door de smokkelaars betaald worden n.l. f 1 50 voor een doos inhoudende 6 kg. margarine, 15 cents voor een kg. suiker en f 3.50 voor een F.N.- browning. Ook de smokkelarij van deze brownings is hoewel uiterst ge vaarlijk op dit oogenblik weer zeer belangrijk. Voor de F.N.-brow ning immers wordt in Nederland grif f 7.50 betaald, zoodat een groep van 10 smokkelaars loonend kan „werken" door één pak van 25 re volvers Nederland binnen te smok kelen. Eén man draagt dan het pak, dat 25 kg. weegt, terwijl de andere 9 in een wijden boog om hem heen zwermen, zoodat geen kommies den drager benaderen kan. Is de buit verkocht, dan heeft ieder lid der bende een .tientje verdiend en dat kan men met suiker en margarine niet halen. Revolver-smokkel ge schiedt dan ook meestal voor eigen rekening der bendeleden, terwijl het smokkelen van suiker en margarine door de menschen op den achter grond gefinancierd wordt. Wie deze menschen zijn, laat zich slechts ra den, uitspreken mag men het bij gebrek aan bewijs niet. Dat niet zoo heel lang geleden bij een koekfabri kant in één der Brabantsche plaat sen eenige duizenden kilo's onge dekte suiker werden aangetroffen zegt echter voldoende in welke rich ting men de belanghebbenden moet zoeken, evenals het feit, dat in ver schillende deelen van Rotterdam de winkeliers "hun margarinedebiet op angstwekkende wijze zien terugloo- pen door het toenemend gebruik van gesmokkelde Belgische boter. De bemesting van 't weiland. Onder dit opschrift treffen wij in de Mededeelingen van de Coöpera tieve Handelsvereeniging in den kring Eindhoven een lezenswaardig en leerzaam artikel aan. Wij achten het zeer gewenscht dat het voor naamste uit dit artikel onder de aandacht van vele landbouwers komt. Wij zien daaruit dan: Dat vele weilanden, ook wat de bemesting betreft, stiefmoederlijk be handeld worden en vele fouten daar op gemaakt worden dat het niet economisch is de wei landen met stalmest te bemesten, daar van de humusvormende waar den van de stalmest zoo goed als niets terecht komt en bovendien een groot gedeelte van de stikstof verlo ren gaat. 't Bouwland daarentegen heeft over het algemeen zeer groote behoefte aan humus. Stalmest be hoort dan ook in de eerste plaats thuis op het bouwland. Niet alleen de vaste stalmest, doch ook de gier. kan men met meer voordeel op 't bouwland gebruiken dan op 't gras land. De gier die vooral veel kali en vrij veel stikstof bevat komt in de eerste plaats in aanmerking voor de bemesting van hakvruchten; dat nog om andere redenen stal mest voor 't weiland minder geschikt is. Immers loopt het plantenkleed van 't weiland, althans op zandgron den, bij aanwending van stalmest veel sneller achteruit dan bij 't ge bruik van kunstmest. De klavers en goede grassen gaan spoedig grooten- deels of geheel verloren en worden vervangen door onkruiden en min derwaardige grassen dat de kunstmeststoffen op 't wei land meestal veel te laat uitgestrooid worden, ook de stikstof; dat volgens uitgebreide onderzoe kingen van 't Rijkslandbouwproef station te Groningen 1000 K.G. gras- hooi gemiddeld 14.5 K.G. stikstof, 5.5 K.G. fosforzuur, 21.5 K.G. kali en 6. K.G. kalk bevatten. Door een goede opbrengst van 9000 K.G. grashooi in twee sneden wordt dus per H.A. aan den grond onttrok ken ruim 130 K.G. stikstof, 50 K.G. fosforzuur, ruim 193 K.G. kali en 54 K.G. kalk. Hieruit blijkt dus dat de grassen maar weinig kalk en fos forzuur, doch veel kali en fosforzuur noodig hebben. Aan kali heeft het land groote behoefte en over 't al gemeen wordt het hooiland hiermee veel te karig bemest; dat het met het oog op het uit spoelen van kalk men beter 40 pet. kalizout dan 20 pet. kalizout kan nemen. De uitspoeling van kalk wordt hoofdzakelijk bewerkt door Cloor. Daar beide meststoffen bijna evenveel Cloor bevatten, doch van kalimest 40 pet. slechts de helft noodig is, komt slechts de halve hoeveelheid Cloor in den grond; dat de veehouders over het alge meen de bemestingswaarde van de vaste en vloeibare uitwerpselen der grazende dieren enorm overschatten. Hierdoor wordt het weiland maar karig bemest. En zoodoende ont vangt veruit 't grootste deel der op pervlakte van de weide, n.l. het ge deelte waar gedurende den zomer geen gier of vaste mest terecht kwam een groot tekort aan mest, bijzonder aan kali en stikstof; dat grasland, dat steeds beweid wordt, voor een normale groei niet minder kali noodig heeft dan het hooiland, want het zal wel duidelijk zijn, dat het nuttig effect van de kali, welke door 't grazend vee in de weide wordt gebracht, zeer ge ring is. Wie zijn weiland te weinig kali geeft verdrijft hieruit al zeer spoedig de klavers alsmede de waar devolle grassen en krijgt hierdoor minderwaardige grassen en onkrui den. Kaligebrek verlaagt dus de op brengst van weiland niet alleen in kwantiteit, doch ook in kwaliteit. Kort samenvattende kunnen wij dus zeggen: Bemest het weiland zoo wel als het hooiland met kunstmest stoffen. Strooi deze vroeg uit. Denk naast de stikstof en het fosforzuur vooral aan de kali. Verbouwverbcd Bravo, de Wet en Kampioen. Uit bij den I'lantenziektenkundi- gen Dienst ingekomen berichten blijkt, dat sommige verbouwers van aardappelen van meening zijn, dat het verbouwverbod van Bravo, de Wet en Kampioen niet van toepas sing zou zijn op voor eigen gebruik geteelde aardappelen van deze ras sen. Deze veronderstelling is ten eenenmale onjuist. De genoemde ras sen mogen in het geheel niet meer verbouwd worden, dus ook niet voor eigen gebruik. Verbouw van Bravo de Wet en Kampioen is strafbaar! Aankomst Evangeline Booth in ons land. Vrijdagmiddag ia de Generale van hel Leger des Heils, Evangeline Booth, vanuit Engeland te Vlissin- gen gearriveerd. Bij de buitenhaven aldaar heersch- te er een groote drukte, toen de mailboot Meckelenburg, van de Mij Zeeland, meerde. Een groot aantal officieren van dat leger, speciaal van Zeeuwsche corpsen, alsook een groot muziekcorps was met den Comman dant van het Leger des Heils in Nederland aanwezig ter verwelko ming van de generale. In de hall werd een breed doek opgehouden met de woorden „Dear General, wellcome in Holland". Toen de Mecklenburg meerde en commandant Vips met enkele offi cieren de generale aan het ponton verwelkomd had, wandelde het ge zelschap naar de hall. Hier traden naar voren het meisje Steutel en de jongen Heyns Dijk, gekleed in Zeeuwsch boerencostuum. Terwijl het meisje een bouquet overhandig de, sprak de jongen een welkomst groet in het Engelsch uit. Hij zeide te hopen dat de generale prettige dagen In Nederland zou mogen doorbrengen. Hierna sprak kapiteine Krot uit Middelburg, eveneens in het En gelsch, namens alle officieren uit Zeeland. Duizenden, zoo sprak zij, zullen komen op de bijeenkomst om u te hooren en velen die het moei lijk hebben zullen in u de verper soonlijking zien van den steun voor het Leger in Gods naam. De generale dankt de aanwezigen voor de verwelkoming. Zij wenschte de Zeeuwsche corpsen geluk met kinderen als de twee die haar toe spraken. Zij heeft vele linden van de wereld bereisd, maar zal nooit haar bezoek aan Holland verve"en. Zij was overtuigd dat God haar den Nederlands, hen heilsoldaten en re t den tot een zegen zal doen zijn. Na de verwelkoming begaf het [gezelschap zich naar het perron, waar de generale met haar gevolg plaats nam in een voor Amsterdam bestemden D-wagen van den mail- trein. Tot het vertrek van den trein ver drongen vele heilsoldaten zich voor den spoorwagen. Zij brachten met muziek en zang hulde aan de leidster, haar toewuivende tot de trein zich in beweging stelde. De Landbouw-Crisis-Organisatie voor Zeeland brengt ter kennis van belang hebbenden, dat de teeltvergunning, welke is uitgereikt aan dengene, die in 1933 wijnpeen verbouwde, niet meer voor andere gewassen mag worden benut. Tevens zij er op gewezen, dat op een teeltvergunning voor vroege aard appelen geen warmoezerijgewassen mo gen worden geteeld. Voorts worden groenteplanten als sla, kool, prei, enz. ook medegerekend bij controle. Ingeval een teeltvergunning is zoek geraakt, wordt voor het afgeven van een duplicaatbewijs van een teeltver gunning f 2,50 in rekening gebracht. De Landbouw-Crisis-Organisatie voor Zeeland. o De Landbouw-Crisis-Organisatie voor Zeeland maakt bekend, dat aanvragen voor teeltvcrgunnirg vlas 1936 uiterlijk 15 Februari 1936 in haar bezit moe ten zijn. Zij, die op 6 Februari geen daar toe strekkend aanvraagformulier hebben ontvangen, kunnen dit op aanvraag verkrijgen bij de L. C. O. voornoemd of bij hun districtssecretaris. Belanghebbenden nemen er nota van dat in 1936 het telen van vlas zonder teeltvergunning niet meer toege staan is. De Landbouw-Crisis-Organisatie voor Zeeland. Buiten verantwoordelijkheid der redactie. Mijnheer de Redacteur! Ondergeteekende vraagt eenige plaats in Uw blad. Het Gemeentehuis Groede. In ons anders zoo stil plaatsje is het nu enkele dagen anders. Op de hoeken der straat, in de café's en in de winkels hoort men niets anders praten dan over het Gemeen tehuis. Er circuleert een adres aan Gedeputeerde Staten van Zeeland waarop honderden inwoners van Groede hun handteekening plaatsen met verzoek het nieuw te bouwen Gemeentehuis te plaatsen waar het oude nu staat. Er is bijna geen huis, hoe ver ook van het dorp, qf men krijgt een of meer handteekeningen Ja, ouden van dagen, van 80- tot 90- jarigen leeftijd, plaatsen met hun stramme vingers moeizaam maar graag, hun naam op het adres, om een steentje te kunnen bijdragen om langs wettigen weg te verkrijgen dat het nieuw te bouwen Gemeentehuis zijn plaats krijgt waar het behoort. Gezien de vele honderden handtee keningen, die toch zeker wei de wil is van de gansche bevolking van door N. Kannegieter. 125. Neen, met een ladder ging het niet; ze zouden met zijn allen een ongeluk krijgen en geen een zou er levend beneden komen. De kalme, eenvoudige visscher kon hun gebab bel en gegil niet tot bedaren krij gen. Hij bedacht wat. Een zeil moest er komen; dan konden ze stuk voor stuk naar beneden glijden. Een wan- hoopsgehuil steeg op toen de vis scher naar beneden ging. Zij dach ten, dat hij hen in de steek ging laten. Maar hij stelde hen gerust. Z'n trouwhartig, gebrand zeemans gezicht zei hun, dat ze op dezen man konden vertrouwen 126. Vliegensvlug liet Arie zich zak ken langs het touw. De menschen verdrongen zich om hem heen en vroegen wat er was. „Een zeil," zei hij, „gauw, er moet een zeil ko men. Die menschen moeten de boot nog halen, die straks venrekt". En dat was werk voor Klaas. Het brand zeil halen uit het spuithuis was het werk van een oogenblik. Hij holde, en zijn ader, de hoofdbrandmeester, achter hem aan. Ha, daar lag het; hier met dat zeil. Groede, is er nu toch zeker wel een reden om het laatstgenomen raadsbesluit te herzien en aan den wil der kiezers van alle partijen te voldoen. Ik geef den raadsleden de verzekering, dat zij dan den hart- grondigen dank der bijna gansche bevolking van Groede zullen heb ben, ja zelfs bij voorbaat van het nageslacht. Ik zeg hier ook mijn hartelijken dank aan het grootste deel der bevolking van Groede voor de groote medewerking, die ik tot hiertoe reeds heb ondervonden. Met dank voor de verleende plaats ruimte, H. DE HONDT, Bleekerstraat A 216. Groede, Februari 1936. BRESKENS. Zwaargewicht competitie. Op Zondag 8 Maart richt „De Dag" in het Sportpaleis te Antwerpen een groote zwaargewicht competitie in, waar de Zeeuwsch-Vlaamsche kleuien zullen verdedigd worden door niet minder dan onze dorpsgenoot Adri de Schipper. Hij werd ontdekt door een vriend van den Gentschen oud-knokker Ernest Tijncke, die hem mede nam naar Gent. Ziehier wat Tijncke van de Schipper ons verhaalt Reeds lang zoeken verschillende pro moters achter waardige zwaargewich ten. Eindelijk heb ik iemand naar mijn gedacht ontdekt, 'n echte, uit een stuk. Wel zie, ik sta er zelf verbaasd over. Stel U voor een stoere kerel van 1 meter 85 cM ongeveer 86 K.G. Geen vet, niets dan spieren en lenig. Hij is pas 22 jaar oud. Ik liet hem eens een gewicht heffen om zijn krachten te meten. Met een slag duwde hij de 100 KG. blijkbaar zonder eenige in spanning. Ik kon mijn oogen bijna niet gelooven En springen 1 met aan loop 6,20 M. en zonder aanloop onge veer 3 M. Ja, ik heb nooit kunnen denken dat hij zoo iets kon. Wij vroegen, wat schikt ge met hem te doen Kalm, zeer kalm met hem be ginnen en hem dan een volledige kui tuur van lichaamsontwikkeling te onder werpen. Dan zullen we hem verder trainen en dan laten deelnemen aan de zwaargewicht competitie te Antwerpen op 8 Maart Waar ik de beste resul taten van verwacht. Welnu Zeeuwsch-Vlamingen, aan U is het woord cm hem te helpen en te steunen. Gaat daarom allen met hem mede op 8 Maart om hem geestdriftig voor den zwaren strijd aan te moedigen. BRESKENS. Ontslag. Naar men verneemt zouden aan de Z.-Vl. Tramweg Mij ruim 20 personen ontslagen worden, waarvan eenige met vele dienstjaren. Ouderavond van onze Visscherij- en Schippersschool Zaterdagavond werd in de Openbare School alhier een Ouderavond gehou den van de Breskenssche Visscherij- en Schippersschool. De opkomst der ouders van leer lingen en belangstellenden was groot en vulde twee lokalen der school. Bij de opening van dezen avond vond de Voorzitter van de commissie van toezicht gelegenheid om de speciale aandacht der ouders te vestigen op voorkomend schoolverzuim, vooral de laatste maand, waaraan slechts met volle medewerking der ouders paal en perk kan gesteld worden, waarop het leeraarspersoneel zal rekenen. De Directeur der school gaf een overzicht van het gegeven onderwijs gedurende het afgeloopen jaar, waarbij hij van bovenbedoeld schoolverzuim eenige cijfers gaf, die werkelijk vr sommige leerlingen ontstellend zekerheid geven dat de" zonder twijfel zelf óf worden. De Directe»1' op een 6-f'" uie een cc voor de ,,K' nun prac- .jen bij diverse zes kwamen blijken -vredenheid binnen en gevraagd of „Breskens" nog mt vergelijke jongens heeft, wat niet het geval is. Moge dit voorbeeld voor de leer lingen en voor de ouders kracht geven om de lessen trouw te bezoeken. De Directeur deelde mede, dat thans ook onderwijs wordt gegeven in de Engelsche taal. Ook de Burgemeester van Breskens, die intusschen ter vergadering was gekomen, sprak ouders en leeraren nog een hartelijk woord toe. De avond werd aantrekkelijk ge maakt door het vertoonen van een paar films van L. Smits Internationale Sleepdienst, die zeer in den smaak vielen. In de twee pauze's werd op choco lademelk met beschuitjes getracteerd. Er werd o.m. zelfs een toepasselijke oliejas verloot. Zoo vloog de avond om en keerden allen welvoldaan huiswaarts. SCHOONDIJKE. Uitvoering- Zaterdagavond had in het hotel ,»De Zwaan" een uitvoering plaats van de Kamermuziekvereeniging, met medewerking van de Rederij kerskamer. Beide vereenigingen ga ven hun nummers tot een zeer te vreden uitslag, en vooral de solisten de H.H. v. d. Boom en De Zwart Jr., welke een zeer hartelijk applaus oogstten. Tijdens het spelen van de gezel schappen, werden deze door den heer P. J. v. d. Sande, met mede werking van den heer J. Salomé, op de gevoelige plaat gebracht, wel ke nader- op het witte doek zullen worden weergegeven. Zelfs het ge zellig bal zal op het witte doek ver schijnen.

Breskensche Courant | 1936 | | pagina 2