PN GEVAAH VCOR ONZEN ANDBOUW. Een Brochure van het Comité voor bijzondere Joodsche be langen. Van het Comité voor bijzondere Joodsche belangen ontvingen wij een brochure: „Stemmen van Ne derlanders over de behandeling der Joden in Duitzchland", geti teld, met het verzoek hieraan een bespreking te willen wijden. Uit den naam van 't geschriftje blijkt reeds, met welke „bijzondere Joodsche belangen" men hier te doen heeft n.l. die der Joden uit Duitschland. Hoe denkt r.u genoemd comité de belangen van deze groep van het Joodsche volk 't best te kun- heeft het noodig en medelijden. En dus schrijft prof. C. W. de Vries onder den titel „Für Jüdi- sche Kinder keine Milch", o.a. „Arme, veel getergde Duitsche Jood, uitgehongerd Jodenkind, in je bloeiende jeugd niet geëerd en niet ontzien Duitsch Jodenmeisje". Als dit de koorden van de Neder- landsche beurzen nog niet opent. Maar er is een „maar" aan ver bonden. Is het de waarheid, wal prof. de Vries schrijft? Kijken wij b.v. eens "aar het verslag, waar in het „Winterhilfswerk" rekening en verantwoording over den win ter 1934-'35 heeft afgelegd. Hieruit blijkt, dat deze organi satie alle noodlijdende menschen, onverschillig van welke religie raliseerend oordeel hebben aan gematigd. Hoe verder deze pers organen van OSS verwijderd wa ren, hoe aanmatigender de toon was Een Westfaalsche krant durfde zelfs van 600 arrestanten spreken, terwijl het er in werkelijkheid „maar" één-en-zeventig waren 1 De burgemeester stelde er prijs op, in die vergadering te verkla ren, „dat Oss de vreedzaamste en ordelievendste gemeente is in Nederland en de toets der crltiek op ieder gebied kan doorstaan 1 De verklaringen van den burge meester werden door het publiek en de raadsleden met gejuich en apülaus begroet 1 Waarschijn lijk begroeten wij ze óók met ge- dige doeleinden, wanneer de le gale weo haar hun zin niet snel genoeg is De Westlandsche druiven-plan nen, waarvan enkele weken ge leden in dit overzicht werd ge rept, krijgen thans vasten vorm. £)e plannen voor de stichting van een fabriek zijn reeds in éen ver gevorderd stadium van voorbe reiding. Met behulp van een Ne- derlandsch procédé slaagt men er in druiven-, appelen- en tomaten sap volkomen steriel en alcohol vrij te persen en te verwerken, terwijl de kosten van het procédé toch slechts enkele centen per liter worden, zoodat de nieuwe most een ware volksdrank zal worden, van 100 percent- ALS BOUW MATERIAAL. De Olympische bobbanen in Garmisch-Partcnkirchcn worden in de bochten met ijsblokken versterkt. Het daartoe benoodigde ijs wordt in groote blokken uit de Riesser Sec gesneden, welke blokken tot zuiver rechthoekige „bouwsteenen" worden opgezaagd (foto links). Rechts ziet men, hoe de „stecncn" kunstig opeengestapeld in een der bochten worden aangebracht. nen behartigen? Het comité doet dit door Joden, die in verband met den politieken toestand Duitschland verlaten hebben, op vreemden bodem, meestal in Pa lestina, Zuid-Amerika of Zuid- Afrika, doch ook wel in ons eigen door werkloosheid getroffen land, een nieuwe bestaansmogelijkheid te verschaffen. Een goed doel dus, wat dit Comité voor bijzondere Joodsche Belangen nastreeft, Heel wat min der mooi is intusschen iets am ders, ^aar wij thans op willen wijzeiÜ Het comité heeft voor haar werk geld noodig en liefst niet al te weinig. Tot dit doel richt het zich niet slechts tot de Joden in Nederland, doch tot ons geheele volk. En aan de heeren van het comité is niet onbekend, dat waar veel medelijden is, gemakkelijk gegeven wordt. Dus moet er me delijden opgewekt worden. En hiertoe dient nu de brochure „Stemmen van Nederlanders over de behandeling der Joden in Duitschland". Deze brochure be vat de meening van een aantal Nederlandsche hoogleeraren en andere personen, die met alle respect voor hun geleerdheid in het algemeen geenszins door eigen aanschouwing tot oordee- len bevoegd zijn (zooals b.v. pro fessor Obbink zelf toegeeft), over de Duitsche ariërsparagrafen. On danks het feit, dat geen hunner wat uit de verschillende opstel len duidelijk blijkt rechtstreeks met dat, waarover zij schrijven, in aanraking is geweest, ontzien zij zich niet tegen het Derde Rijk van leer te trekken op een wijze, die in vele gevallen ternauwer nood door den beugel kan. Wij behoeven slechts een aantal op schriften uit deze brochure als „De Waan van Zwakheid", „Een logische Fout", „Een teeken van Zedelijk Verval", „Ontrechting", „Für Jüdische Kinder keine Milch' aan te halen, om te laten zien uit welken hoek de wind waait. Dat een dergelijk geschrijf er geenszins toe zal bijdragen om den toestand voor de Joden in Duitschland te verbeteren en er bovendien toe kan bijdragen, dat de vriendschappelijke betrekkin gen, die Nederland met Duitsch land onderhoudt, ernstig in ge vaar worden gebracht, behoeft wel geen betoog. Het is er mee ala met de boycot-actie, de slag komt op ons zelf neer. Koopen wtj geen Duitsche machines meer den zien onze Oosterburen van de Nederlandsche landbouwpro ducten af, waarvan de toch al zoo beproefde Nederlandsche boeren en tuinders c'~n maar weer de dupe zijn. Maar dit alles raakt het Comité, 4ft! een Comité voor Joodsche belangen, niet voor Ncderland- •ohe belangen is, geenszins. Geld of stand, heeft geholpen. Niet minder dan 29.108 Joden en 69.33G buitenlanders werden met even groote vanzelfsprekendheid ge holpen als de overige behoefti gen. Ook bij het geven van bij zondere ondersteuningen, zooals b.v. ter gelegenheid van het Herfstfeest, werden de Joden niet uitgeschakeld. Houdt men reke ning met het feit, dat in het jaar 1934 volgens de cijfers van de volkstelling ongeveer 33.500 Jo den in Duitschland werkloos wa ren en dat in dien tusschentijd een aantal Joden geëmigreerd is, dan mag men daaruit de gevolg trekking maken, dat met deze 29.000 Joden ook alle behoeftige Joden omvat zijn. Het is geenszins onze bedoeling hier een verdediging te houden voor de Duitsche politiek ten aan zien van de Joden. Wij willen er slechts op wijzen, op welke ge vaarlijke manier het Comité voor Bijzonder Joodsche Belangen het Nederlandsche volk beweegt zijn werk te steunen. Het doel vinden wij zooals reeds gezegd uit stekend, doch slechts tegen de methoden willen wij een waar schuwend woord laten hooren. B1NNENLANDSCH OVERZICHT. Vos haalt 't niet 1 Oss'sche grappemakerijDe re geering wil zichzelf „bescher men". Een nieuwe „volks drank". Voor veiligheid op den weg. 't Witte achter spatbord gerehabiliteerd. Raichenbach, de Fransche dam mer, is wereldkampioen gebleven en is als zoodanig gehuldigd Het zou ook té mooi zijn geweest, als we hier een wereldkampioen Schaken èn een wereldkampioen Dammen hadden gehad. Maai een schrale troost is het, want in stilte hadden we toch allemas1 erop gehoopt. Hoe het ook zij de heer Vos heeft zich van zijn beste zijde laten zien en geef' ons hoop, dat een revanche-spe1 misschien het evenwicht kan her stellen. De burgemeester van Os hee: ons beslist eens willen laten la chen.... Burgemeester Ploegma kers heeft eenige dagen gelede de gebruikelijke nieuwjaarsred gehouden en wees op de gebeur tenissen in Oss, in den loop va verleden jaar. Nogmaals betuigd hij eerbiedig dank voor de ko ninklijke onderscheidingen, die politiekorps werden verleend Beide korpsen, politie en mare cbaussee, zei spreker, zullen or. vermoeid blijven samenwerker ter bestrijding en voorkoming van criminaliteit. En verder. wenschte de burgemeester zijr ernstige ontstemming te uiten tegen een aantal persorganen, die i zich over de gemeente een gene-i juich en applaus, r;ir.dan van prèt.of van verbazing ovei de gedurfdheid..! De vreedzaam ste en ordelievendste gemeente van Nederland Zij leve 1 De Tweede Kamer heeft mot gejuich een ontwerp-wetgeving begroet, dat ten doel had de „particuliere weerkorpsen" in Ne derland te verbieden. Hoézeer velen dit ontwerp ook toejuich ten in de allereerste plaats wel, omdat men er een voor de bestaansrust van de regeering schijnbaar buitengewoon gevaar lijke factor in zag daar men bij het woord „weerkorps" onmid dellijk aan de N.S.B. dacht toch schijnt het niet erg te willen boteren met het ontwerp. De om schrijving van wat men onder „weerkorps" te verstaan had, bleek geen lichte taak te zijn, evenals de omschrijving van „par ticulier", of de definitie van het in de ontworpen omschrijving voorkomende woord organisa tie". Toen heeft men de beslis sing maar aan den rechter opge dragen, doch daarmee kan men nooit heelemaal vrijuit gaan. want bij de rechterlijke beslissingen over het zoogenaamde uniform verbod" was men op zóó'n ver schil van gezichtspunten bij de verschillende rechters gestuit, dat men ook hier reden had te vree zen, dat het eigenlijke dóel van deze wet niet bereikt zou worden: het vernietigen van bepaalde korpsen, welke zich te eeniger tijd tegenover de regeering zou den kunnen stellen, wanneer de groepen, waartoe zij behooren, van zins zijn geweld te gebruiken ter bereiking van hun staatkun vruchtenrao! Tevens ziet men thans de mogelijkheid tomaten sap lang goed te houden, zoodat het niet meer zal voorkomen, dat zooals verleden jaar circa 2 millioen kilo tomaten vernie tigd moest worden In de Tweede Kamer is tevens behandeld een ontwerp-wet voor het instellen van rusttijden van chauffeurs. Ze hebben 't niet ge makkelijk tegenwoordig,.... die heeren Kamerleden. Want ook op dit oi'iwerp was het noodige tr zeggen. In de eerste plaats eisch- te men, behalve waarborg voo den rusttijd van den chauffeur ook waarborg voor het verzekerd zijn van zijn bestaan. En boven dien was men van oordeel, da: controle op de naleving van dez- wet vrijwel onmogelijk zou zijr In ieder geval moet het o.i. toe1 als een groote verbetering van d veiligheid op den weg beschouw worden cn heeft de arbeider, di door den werkgever gedwongc— zou worden, tot het niet-nalevr van die wet, zijn lot zelf in har den. Het ware wèl goed om zooals enkele Kamerleden oo1 eischten de chauffeur zelf evenals zijn werkgever, strafbaarJ te stellen voor het niet-naleven1 dier wet, zoodat hem een prikkel wordt verschaft om zélf aan de handhaving ervan mee te werken. De Hooge Raad heeft eindelijk licht in een duistere zaak ge bracht, n.l. in de vraag: „Is een wit achterspatbord op een rijwiel ook ov^rdaa vereischt?" De Hooge Raad heeft daarover thans uitspraak gedaan cn beslist, dat het witte achterspotbord overdag éven goed op de fiets behoort BUITENLANDSCH OVERZIOHT. De toestand aan het Abessyn- sche front. Weinig kans op een nieuwe actie der Ita lianen. De onrust in Arabië De verkiezingen in Grie kenland. Sofoelis minister president In de beide afgelopen weken werden in Abessinië twee groote gevechten geleverd, die tenslotte bewezen hebben, dat groote ver rassingen en sensationeele ver anderingen in de krachtsverhou dingen niet of nauwelijks te ver wachten zijn. Na een concentratie van trerpen gelukte het generaal Graziani het zuidelijk front een flink stuk naar voren te schuiven. Of hij daarbij het leger van ras Desta geheel in de pan heeft ge hakt, dan wel dat dit op de vlucht is geslagen en thans ge heel verstrooid is, staat nog niet vast. De Abessynen beweren, dat Graziani slechts r.i?t ren voor hoede van het leger te doen heeft gehad en dat de hoofdmacht verder naar 't noorden ooge-teld staat. Al te veel geloof behoeft men intusschen aan deze bewe ring niet te hechten: onbevoor oordeelde Europeesche en Ame- rikaansche journaliste-' geven toe, dat het leger van ras De^ta hoofd zakelijk ten gevolge van gebrek aan voedsel in ren uiterst slech ten toestand verkeerde. Graziani heeft in iedez" rev-l cpg strook vn~> HSO kilomete- vrr "htbaar ge bied bezet. Daarmede is ziH actie vonrloooiT ten einde. F'oruit Vil kt, dat hot offensief moer in de TicMincr van Britsch-SomaVand verleed m en niet me~r rocht- -t—»evs op Addis Ab«ba r'st-went. Ook in het noorden werd het door Mussolini bevolen offensief ten uitvoer gebracht. Do verbit terde strijd bezorgde a~" beide zii.-Vn ^roote verliezen. TOaarblij- kelii1* had deze aanval doel hpt Ahessynsche offensief voor te zijn. Voor alles echter moest hel door de Abe-rvnen heroverde gebied ten westen van Makalle weer teruggewonnen worde" om de bezetting van Makalle uit haai gevaarlijke positie te bevrnden Beide partijen beweren nu de overwinning behaald te hebben. Intusschen is de va-tstelling gerechtvaardigd, dat de Ita1?anen er ondanks alles niet in geslaagd zijn een flinke bres in h"t Abes- svnsche front te slaan, die hun ~en kans op een succesvol offen sief geeft. Ook de positie, die Graziani thans ingenomen heeft VIEft-LANDENWËDSTRIJD T Guus Betlem Jr. Naar wij vernemen worden er op 't oogenblik pogingen in 't werk gesteld, den Drie- Landenwedstrijd voor weg renners ParijsBerlijn, die eind Augustus zal gehouden worden, uit te breiden tot een Vier-Landenwedstrijd. Men tracht n.l. ook Neder land in deze groote interna tionale wegrace te betrekken, waardoor de wedstrijd zou gaan van Parijs naar Berlijn via Amsterdam 1 Stel je voor, dat dèt zou doorgaan Stel je voor, dat dit wat wordt 1 Wat een zeldzaam buitenkansje Was dat voor de wielersport 1 Het gebruikelijke rondje Ditmaal via Amsterdam, Peddelenthousiastelingen, Staat ge niet in vuur en vlam? Dat is koren op uw molen, Da's een kolfje naar uw hand. Zoo de race te mogen volgen. Door uw éigen vaderland 1 O, ik wil 't u wel verklappen, I k ben leek op dit gebied. Maar ik kan me toch begrijpen, Hoe of U hier straks geniet 1 Oat wil zeggen., als 't dóórgaat, Wani» hoewel de kans bestiit, Ach., we leven in een landje Waar zooiets niet.zoomaar gaatl En ik reef dan ook de renners, Als 't doorgaat, zoo ik zei Daarom nu al, van te voren Even dit advies erbij 1 Stuur, alvorens te beginnen Eén rijksdaalder perst naar hier Voor 'n nieuw., be'astingplaatje, 'Kan per giro-formulier) Hebt u dat dan dus aekreaen, Stop het hij u in uw zak, Mét dat zou ik haast vergeten, TJoa een potie witte lak, Voor uw achtarspatbord, weet u... Wat? Dat hëbt u niet? maar mènsch, ^éénemen. en., óp je fiets, hoor, vóór rle Nederlandsche grens 1 o ia dan ook een kwastje, want. wanneer het spatbord zit, Dan nog, volgens wettig voor schrift Zóóveel centimeter.wit 1 Hebt ge 'n half uur dan staan knoeien, En de zaak, die is gezond, Nou, rij dan maar.doch, voor zichtig 1 In ons vrije landje rond 1 Zónder gekheid.laat ons hópen, Dat het werkelijk wat wordt Opleving in véél bedrijven. Naast de vréugd der wielersport 1 DE LAATSTE RUSTPLAATS VAN KONING GEO AD V. JLz IcjcHclihijj heeft een speciaal v.legtuig in dienst geste.d, dat een geregelde lucht verbinding tusschen Rome en Adoea onderhoudt, teneinde de veldpost zoo snel mogelijk over te brengen. Een ovcrzLüt van de Sl.-Gcorgekapel van Windsor, waar het litol.clijlc Gver-ci-C van Koning George V naast de graven van zijn ouders ter ru&ie is gelegd. leent zich nauwelijks als basis vror een nieuwe actie. Een van de vele gevolgen van hot Abessynsche conflict is de hernieuwde actie van de Egypti sche nationalisten geweest. En daar Cairo steeds het middel punt van het Arabische streven is geweest, lieten de stemmen van de nationalisten zich ook al spoe dig in de andere Arabische lan den, dio onder Engelsche of hansche heerschappij staan, hoo- en. Vandaar de opstootjes in 'rr.ncch-Syrië, waaraan intus- chen niet al te veel beteekenis ing worden gehecht. Om de idee ^an-Arabië werkelijk te verwe- :oniijken, heeft men een leider ^oodig, een vorst rijk aan over winningen, geld en macht. In den overleden koning van Irak, Feisal, had men zoo'n man kunnen vin den. Thans is de hoop van de Arabieren gevestigd op Ibn Sa- oed, de koning van Yemen. Doch deze schijnt er voorloopig nog niet voor te gevoelen zich als kampioen van het Palestijnsche en Syrische nationalisme te laten uitroepen. De gunst van de Engelschen en Dranschen, die hem nog kort ge leden aan de overwinning op den imam van Yemen hielpen, schijnt voorloopig voor hem nog zwaar der te wegen. Bij allo geestdrift voor hun doel ontbreekt het den Arabischen volkeren dan ook aan militaire machtsmiddelen, om als belang rijke factor in den loop van de gebeurtenissen te kunnen ingrij pen. Engelands hand drukt nog te zwaar op Arabië, doch zou deze druk, b.v. door een Engelsch- Italiaanschen oorlog, ook "maar iets verminderen, dan zou aaji de pan-Arabische beweging een groote beteekenis moeten wor den toegekend. Bij de verkiezingen in Grieken land zijn de liberalen, de vroe gere republikeinsche aanhangers van Venizelos, als sterkste partij uit de stembus te voorschijn ge komen. De beide royalistische partijen van Kondylis en Tsaldaris behaalden te zamen ongeveer evenveel stemmen als de Venize- listen. Duidelijk blijkt hieruit, dat Griekenland nog steeds verdeeld is in twee ongeveer even sterke kampen, de Venizelisten en de anti-Venizelisten. Het is daarom een zegen voor het land een ko ning te hebben, die het vertrou wen van béide bevolkingsgroe pen kan winnen. Het is op het oogenblik nog niet bekend, welke conclusie men ten aanzien van de regeering uit de verkiezingen ge troffen heeft. Sofoelis, de leider van de Venizelisten heeft echter reeds te kennen gegeven, dat 1 aanspraak óp de kabinetsforr- maakt. Het zou lijn doel zij- verzoeningskabinèt in het te roepen,

Breskensche Courant | 1936 | | pagina 4