PUROL Jïivwe sefvtuk fuiid Koning George V. f Klaas de zoon van den Molenaar Binnenland. Provinciaal Nieuws. Sport. KONINKLIJKE VLAAMSCHE STADSSCHOUWBURG GENT. Donderdag 23 Jan. nam. 7,30 „IN T WITTE PAARD", operette in 3 bedrijven van Hans Mul ler. Muziek van R. Benatzky en Ro bert Stolz. Zondag 26 Januari om 2,30 en 7,30 u. „DE WONDERDOKTER het typische Vlaamsche blijspel van Jos. Jansen. FRANSCHE SCHOUWBURG GENT. Zondag 26 Januari nam. 2,15 uur: GIUDITTA, Opera in 3 bedrijven, muziek van Franz Lehar. ook door de paardenhandelaars en paardenkenners bij uitnemendheid, de zigeuners, van wie er in feelgië tot groote ergernis der gendarmen nog zeer vele vertoeven. Gedurende de laatste dagen trekt dit nomadenvolk van alle richtingen op Turnhout aan, welk optrekken door de gendarmerie, die de zigeu ners als vrijwel rusteloos van plaats tot plaats voortdrijft, oogluikend wordt toegelaten. In Turnhout toch zijn de zigeuners slechts betrekkelijk kort van de Ne- dcrlandsche grens verwijderd, zoodat men kans meent te hebben een ge deelte van deze lastige gasten, voor zoover zij althans niet in het bezit van een verblijfsvergunning zijn of voorzoover de verblijfsvergunning is afgeloopen, op Nederlandsch grond gebied te loozen. Ook het gastvrije Nederland houdt echter deze nomaden het liefst buiten zijn grenzen, zoodat aanstonds na dat de eerste wagens in de Belgi sche Kempen worden gesignaleerd, het greriftoezicht verscherpt is. Voorloopig beperkt.dit verscherpte toezicht zich nog tot extra-surveil- larce op de verschillende grenswe- gen in het „bedreigde'' gebied, wel ke tot Nederland toegang geven. Zoodra echter de Belgische gendar men aanstalten mochten maken de zigeuners in de richting van de Ne- derlandsche grens te drijven, zal de grensbewaking extra versterkt wor den en ontbrandt opnieuw de eeuwi ge strijd tusschen Belgische en Ne derlandsche marechaussee. Een strijd intusschen, die niet met de wapenon -beslecht wordt al wordt wel eens van de wapenen ge bruik gemaakt doch die er voor al één is van waakzaamheid, slim heid en snelheid. Van het laatste vooral, zooals reeds dezer dagen weer gebleken is. Vrijwel overal te gelijk worden de lastige nomaden in de Belgische Kempen gesigna leerd, eerst op dien weg nabij Calmpthout, daarna tusschen West- malle en St. Leonard, toen 3 wa gens te Meir, 2 te Merxplas, een paar te Rethy en Arendonck en tot slot niet minder dan negen tege lijk nabij Turnhout aan het kanaal Turnhout—Antwerpen. Practisch gesproken was de Ne- derlandsche marechaussee dus ge noodzaakt te surveilleeren van Putte af tot Poppel toe, of wel langs een grensstrook van ruim 60 K.M. Welk een krachtsinspanning dat van de grenspolitie-troepen vraagt, laat zich gemakkelijk raden. Want nog is er geen direct gevaar, omdat de zigeunerwagens zich overal nog eenige tientallen K.M. van de Ne- derlandsche grens bevinden, terwijl de practijk bewezen heeft, dat zij een dergelijken afstand zelden in één dag afleggen, hoewel dit geens zins tot de onmogelijkheden behoort en men dus steeds op verrassingen voorbereid moet zijn. In vorige jaren liet de marechaus see daarom zelfs in België surveil leeren om met de bewegingen der zigeuners en van de gendarmen, die deze bewegingen dirigeeren op de hoogte te blijven, doch thans ge bruikt men dit middel niet, aange zien deze rechtstreeksche spionnage eenige malen tot moeilijkheden aan leiding heeft gegeven. En toch is het van belang, dat de kapitein-districts-commandant der Kon. Marechaussee iederen dag pre cies wist, in welken grenshoek ge vaar zou kunnen dreigen. Men maakt daarbij thans gebruik van z.g. „kond schappers" d.w.z. Belgen, die tegen een belooning de marechaussee één- of meermalen daags op de hoogte houden van de richting, waarin de verschillende wagens trekken. Naar het zich op het oogenblik laat aan zien, is gedurende de eerstvolgende dagen het gevaar voor een zigeuner invasie nog niet bijzonder groot. Hoewel de verschillende wagens voortdurend onder bewaking staan, laat de Belgische gendarmerie ze rustig trekken, zoo lang zij althans niet naar het Zuiden probeeren af te dalen. Dit laatste wijst er op, dat men plan heeft te trachten de nomaden de Nederlandsche grens over te smokkelen, doch eerst nadat men een flink aantal wagens nabij Turn hout verzameld heeft. Hierop wijst ook het feit, dat de wagens die nabij Turnhout achter brug 2 aan het kanaal TurnhoutAntwerpen staanplaats hebben gekozen, daar niettegenstaande den overlast, dien men er in Turnhout van ondervindt wel mogen blijven staan, maar op het oogenblik niet verder mogen trekken. Het gedwongen blijven staan schijnt den zwervers van natuur slechts matig te bevallen en schijnt een gereede aanleiding te zijn tot het beslechten van onderlinge vee ten en geschillen. Een dezer dagen werd dan ook in het kamp een ware veldslag geleverd tusschen de leden van twee elkaar vijandig gezinde stammen, waaraan de stedelijke po litie van Turnhout slechts met de grootste moeite een einde wist te maken. De stedelijke politie heeft voorts, naar de dienstdoende politie-officier ons bij een bezoek aan Turnhout mededeelde, de grootste moeite met dit lastige volkje, dat met bedelen, rooven en stelen aan den kost komt. Heel gewoon is het. dat 4 of 5 zigeunervrouwen een winkel binnen komen, een flink bedrag aan geld laten zien en van alles „koopen". Wanneer de bestelling echter inge pakt is, doet een der vrouwen het pak in haar schort en verlaat men gezamenlijk zonder betalen den win kel, terwijl men wanneer het de po litie gelukt in te grijpen met duurste eeden bezweert wèl betaald te heb ben. Een andere truc werd uitgehaald é)ij een slager, waar twee zigeuner vrouwen binnenstapten, waarvan er een een grooten ijzeren pot in de omgeslagen schort had. Twaalf pond vleesch werd gekocht en door den slager in den pot gedeponeerd, waar na het deksel er weer op ging. Op dat oogenblik herinnerrle een der vrouwen zich blijkbaar, dat men nog meer boodschappen moest doen, zoo dat aan de slager gevraagd werd of men den" - pot daar een uurtje mocht laten staan. Men kwam deze dan later halen en zou dan meteen betaien. De niets kwaads vermoe dende slager had hiertegen geen bezwaar, zoodat de pot een plaatsje vond in een hoek van zijn winkel. De vrouwen kwamen echter niet te rug en toen de slager na verloop van tijd eens in den pot keek, bleek deze geen bodem te hebben, zoodat het vleesch door den pot heen in de schoot van het Zigeunerwijf was te rechtgekomen. Ook in het zigeunerkamp hebben wij op aanwijzing van den dienst- doenden politie-officier uit Turnhout een kijkje genomen. Dit was echter slechts matig naar den zin van de bewakende gendarmen, die onze nieuwsgierigheid naar de verdere plannen der zigeuners blijkbaar ver dacht vonden en ons duidelijk te kennen gaven, dat wij beter deden verder te gaan. Vermoedelijk zagen zij ons voor spionnen van de Nederlandsche ma rechaussee aan, tegen wie zij nog steeds eenigszins kriebelig gestemd zijn over een twee jaar geleden ne derlaag. Toen was het hun n.l. na een strijd van weken gelukt een vijftal wagens over de Nederlandsche grens te dirigeeren, welke wagens vervol gens staanplaats kozen in het woon wagenkamp te Breda. Twee- of driemaal daags en ook 's nachts kwamen de gendarmen per soonlijk poolshoogte nemen in Breda of de wagens er nog stonden en of niet gepoogd werd deze naar België terug te zenden. Op een nacht, toen de Nederland sche politie juist de zigeuners in had laten spannen om de vijf wagens via Meersel Dreef weer naar België te dirigeeren, verschenen de spion - neerende gendarmen weer. zoodat de uitgeleiding dreigde te mislukken. Een Bredasche inspecteur van politie greep toen resoluut in, hield de beide gendarmen aan en bracht hen z.g. voor het geven van inlichtingen naar het hoofdbureau van politie, waar men hen kwasi eenige uren liet wach ten op de komst van den commissa ris. Deze paar uur waren echter juist voldoende om de wagens met een flink vaartje bij Meersel Dreef, waar men, gezien het feit dat de spion- neerende gendarmen niet gewaar schuwd hadden, alles veilig waande en dus niet surveilleerde, de Belgi sche grens over te jagen. Dit steekt de gendarmerie nog steeds en <jp grond hiervan heeft men de Nederlandsche marechaus see een revanche beloofd. Deze weet daarom bij voorbaat, dat aan de Brabantsch-Belgische grens span nende dagen op komst zijn en zal daarom zooals vanzelf spreekt,niets nalaten om een invasie van zigeu ners die ge zooals de Turn- houtsche politie-officier het uitdruk te, subiet kent aan de goud-bruine tronigs tegen te houden. Naar wij na het schrijven van bo venstaand artikel vernemen is er in den nacht van Woensdag op Don derdag verandering gekomen in den toestand van schijnbare rust. Midden in den nacht heeft de Belgisclie gendarme het kamp bij brug 2 aan het kanaal Turnhout—Antwerpen, dat Woensdag in den loop van den middag en den avond aangegroeid was tot 12 wagens, met totaal, groot en klein meegerekend, een 200 zigeuners, doen opbreken. Met grooten spoed werden de wa gens in de richting van de Neder landsche grens geleid, waar zij Don derdagmorgen op den weg Merx plas—Wortel op nauwelijks 15 K.M. van de Nederlandsche grens staan plaats krijgen. Een later bericht maakt zelfs melding van zigeuners te Rijckevorsel op 12 K.M. van de grens. Blijkbaar wordt het dus vroeger ernst dan aanvankelijk verwacht werd. In verband hiermede heeft de ka pitein-districts-commandant der Kon. marechaussee te Breda de versterkte grensbewaking ingevoerd en op twee of drie man van elke brigade na, alle marechaussee aan de grens sa mengetrokken, zoodat thans prac tisch gesproken de geheele zuidgrens van Wornhout af tot Baarle-Nas- sau toe hermetisch gesloten is. Bovendien hebben ook de Rijksamb tenaren opdracht gekregen streng te gen een invasie van zigeuners te wa ken en op te treden. De spanning aan de grens is der halve begonnen. en springende lippen Odh» 30-60. Tub« 80 cx. Bij Apoth. en Droplstc» 0 Koning George V van Engeland is hedennacht 71 jaar oud, overleden. De rouw om 's Konings verscheiden zal door het heele Engelsche volk gedragen worden, het kan daarbij over tuigd zijn van de sympathie van het Nederlandsche. De voortzetting van de monarchie in Engeland is verzekerd De Konink lijke prinsen, de prins van Wales voorop, hebben in den loop der jaren getoond evenals hun vader warm met hun volk mee te leven en deelden daarbij in 's Konings populariteit. Het is een groot voorrecht voor een land in politiek zoo fel bewogen tijden als deze, door een in de beste tradities des volks geworteld constitutioneel koningschap gevrijwaard te zijn tegen innerlijke schokken, die het hoogste gezag des lands zouden aantasten. Dat Koning George V in de 26 jaren van zijn regeering de constitutioneele mo narchie zoo mogelijk nog des te krach tiger bevestigd heeft, zal niet zijn ge ringste lof blijven. De oorlog in Abessinië. o Tegenstrijdig nieuws over den slag in het Zuiden- Nadere Italiaansche berichten dee- len nu mede, dat in den slag in het Zuiden 10.000 Abessijnen zouden zijn gesneuveld. De voorhoede van gene raal Graziani zou 200 km opgerukt zijn. In een officieele verklaring van de Abessijnsche regeering wordt daarentegen gezegd dat de mede- deelingen in de Italiaansche leger- berichten van iederen grond ontbloot zijn. De mededeelingen zouden slechts ten doel hebben de positie van Italië bij de a.s. Volkenbondsbe sprekingen te versterken. Ras Desta door N. Kannegieter. 117. ,,Kijk daar, daar boven op de bo venste torentrans vader, ziet U die menschen daar niet hard loopen?" Vader keek nu beter en riep vol verbazing: ,,Maar Klaas, hoe ko men die menschen daarop? Vertel op, ik zie aan je, dat je er meer van weet". Toen vertelde Klaas de heele geschiedenis. Vader keek zijn zoon eens aan en zei: Klaas, Klaas, wanneer laat je die streken nou eens! Ook kan ik niet toestaan, dat jij zoo maar die toren beklimt". heeft zich vrijwillig" teruggetrok ken, om geen moeilijkheden met de voedselvoorziening te krijgen. Er zouden alleen maar eenige schermut selingen hebben plaats gehad. Zooals reeds bekend gemaakt is, ligt het in hetvoornemen van den minister van landbouw en visscherij over te gaan tot 't doen eener gelde lijke uitkeering aan de kleine boeren. Voor zulk een uitkeering komen al leen in aanmerking rundveehouders: awier hoofdberoep bestaat in het uitoefenen van akkerbouw of veehou derij voor eigen rekening (landbou wers); b. die bij de inventarisatie van Mei 1935 ten hoogste 5 ha cultuurgrond in gebruik hadden; c. te wier name bij een der rundvee kringen, t.w. die van .Mei 1935 of van December 1935 1, 2 of 3 melk en/of kalfkoeien werden geïnventa riseerd; d. die na 1 Jan. 1936 niet in een van rijkswege gesubsidieerde werkverschaffing zijn opgenomen ge weest of na dat tijdstip geen steun hebben genoten ingevolge een door den minister van sociale zaken goed gekeurde steunregeling; e. die op 1 Jan. 1936 niet waren aangesloten bij de werkloozenkas eener vereerïi- ging, gesubsidieerd ingevolge het werkloosheidsbesluit 1917; f. die niet zijn aangeslagen in de inkomsten en/of vermogensbelastingen over 't belastingjaar 1935'36. De uitkeering aan degenen die tot voornoemde categorie gerekend wor den zal bedragen voor veehouders* met 1 melk- en of kalfkoe f 25. Voor veehouders met twee melk en/ of kalfkoeien f 40, met 3 melk en/ of kalfkoeien f 50. Bij de betaling an het bedrag zoowel als bij de vraag of en voor welk bedrag een veehouder in ver band met eventueel verschillende re sultaten der tellingen in aanmerking komt, zal worden uitgegaan van het normale bedrijf van den betreffenden veehouder. Alle veehouders die volgens de voorhanden gegevens voorloopig in aanmerking zouden komen voor een uitkeering, krijgen een formulier ter onderteekening toegezonden waarbij de betreffende inspecteurs der dir. belastingen worden gemachtigd tot het verstrekken van de hierboven onder f bedoelde inlichtingen. Dat formulier dient onverwijld in de bij gesloten dienstenveloppe te worden ingezonden Bij de prov. landbouw crisisorganisatie waarbij de betrok kene is aangesloten. Indien het for mulier ongeteekend of na den daar op vermelden datum bij de land- fa ouwcrisisorganisatie voornoemd in komt, wordt de betrokken veehouder geacht niet voor een uitkeering in aanmerking te komen. Personen die op 10 Febr. nog geen formulier ontvangen hebben en meenen toch aan bovenomschreven voorwaarden te voldoen, kunnen na dezen datum, doch uiterlijk vóór 23 Febr. 1936, een formulier, hetwelk 118. ..Maar," zei vader, „dat geeft nu allemaal niets. Die menschen moeten er af. Geef mij de sleutel, dan kan ik ze uit de toren laten". Klaas wilde de sleutel uit zijn zak halen, maar hoe hij ook zocht, de sleutel was nergens te vinden. Hij keerde zijn diepe zakken binnenste-buitenaller lei voorwerpen vielen er uit, maar de sleutel was en bleef zoek. „Dan danheb ik hem zeker verloren," stotterde Klaas. bij de secretarissen der districtscom missie gratis verkrijgbaar is, onder teekend inzenden bij de landbouw crisisorganisatie waarbij, zij aangeslo ten .jijn. Voor de door misoogst getroffen tuinders is eveneens een regeling in voorbereiding waarover t'.z.t. na dere mededeelingen zullen volgen. Prinses Juf'a a p cl. tentoon stelling van het Ivoren Kruis. Prinses Juliana vergezeld van Haar kamerheer baron Baud en freule van Heemstra heeft een langdurig be zoek gebracht aan de tentoonstelling van de Nederlandsche Vereeniging tot bestrijding van het tandbederf Het Ivoren Kruis, welke gehouden wordt in het gemeentelijk school museum te 's-Gravenhage, Hemster- huisstr. 2E. Daarna bracht Prinses Juliana een kort bezoek aan het museum voor het Onderwijs, waarbij Zij werd rond geleid door den directeur, dr. van Wijk. Crisis ver gade ring der Z. L. M. Te Zierikzee had gisteren de eer ste der door de Z.L.M. georganiseer de reeks crisisvergaderingen plaats. Aan het slot der vergadering" werd op voorstel van den voorzitter, mr. P. Dieleman, besloten een motie aan de regeering te zenden, waarin wordt uitgesproken, dat het gewenscht is, wijziging te brengen in het systeem, dat tot heden gevolgd wordt om de uitputting en ondergang van het platteland te voorkomen dat het landbouwcrisisfonds aan merkelijk verbetering behoeft en niets anders mag doen dan waar voor het is gesticht; en dat de regeering overwege, wel ke wijzigingen dienen gebracht te worden in de douanewetgeving ter bescherming van den nationalen ar beid en om de uitputting en onder gang van het platteland geheel te voorkomen. De Brusselsche zes-daagsche. De Brusselsche zes-daagsche is be gonnen. Zondagavond om 11 uur is het einde. Er worde 145 uur gereden. Niet minder dan 20 koppels zullen er aan deelnemen, waaronder een acht tal Hollandsche renners De volledige samenstelling is Piet van Kempen Broccardo Falk Han senDanholduy, SchönJan Aerts, Charlier—Deneef, Busse—Billet, Lonc- ke Martin, Depauw—Van Nevele, Van BuggenhoutVan Volkhoven, Smets—Hagelsteen, Thijssens—Huys, MeerschaertDegrave. Cappriaux Verhagen, Jules van Hevel Mortier, Verrijcken—Haesendonck, Dictus— Deyck, Pellenaers—Slaats, Gebroeders Vroomen, R. Gyssels— Bogaert, Cou- mansCoquerio, VluggenCooszens.

Breskensche Courant | 1936 | | pagina 2