m AKKERTJES L^KEDKfliSCHOOL Moe en mat een kou gevat? [Gewestelijk Nieuws Burgerlijke Stand. Klaas de zoon van den Molenaar Sport. Hoogwatergetij Breskeus. Gemengd Nieuws KONINKLIJKE VLAAMSCHE STADSSCHOUWBURG GENT. Zondag 19 Januari om 2.30 en 7,30 u. „IN T WITTE PAARD operette in 3 bedrijven van Hans Mul ler. Muziek van R. Benatzky en Ro bert Stolz. FRANSCHE SCHOUWBURG GENT. Zondag 19 Januari nam. 2,15 uur Groote middagvoorstelling van MESSALINE, Opera in 4 bedrijven, muziek van Is. de Lara. MINARDSSCHOUWBU&G GENT. Zondag 19 Januari opvoering van „SOSSIETSES-OORLOG", dolle Gentsche klucht in 3 bedrijven. PREDIKBEURTEN Ned. Herv. Kerk. Zondag 19 Januari 1936. Breskens 9,30 uur Geen dienst. 1,30 uur Zondagschool. 5.30 uur Ds Derksen. Cadzand 9,3o itt- Ds Visser. Hoofdplaat 8,30 uur Ds Snijdelaar. Oostburg 9,30 uur Ds Faber. Nleuwvllet 2.uur Ds Derksen, RetranchemenL 9,30 uur Ds van der Ven. Schoondijke 10,— uur Ds Snijdelaar. Waterlandkerkje 9,30 uur Ds van Yperen IJzendijke 9.30 uur Ds Castelein. Groede 9.30 uur Ds Derksen. 0 Ev. Luth. Gemeente. 9,30 uur Da L. C. Dufour. waarin een of meer electrische gloei lampen de lichtbron vormen, het stroomverbruik te verlagen; volgens de uitvinding kan men daartoe de reclamevoorstelling doen uitvoeren met een chemische stof en ter harer herbestraling een electrische lamp aanbrengen, die telkens na korte bestraling automatisch gedurende langeren tijd wordt gedoofd. Het is gebleken, dat als men bijv. een glazen ruit met een laag chemi sche stof behandelt en daar gedu rende 2 a 3 seconden het licht eener electrische lamp door een reflector op laat werpen, zoodat de ruit helder geelachtig wit licht uitstraalt, de uit straling gedurende 30 h 40 seconden na het dooven van de lamp nog zoo krachtig is, dat ze zich uitnemend voor reclame-doeleinden leent. Weliswaar is de lichtsterkte der ruit na het dooven der lamp kleiner dan tijdens de belichting en welis waar treedt er ook een zekere kleur verandering van geelachtig wit naar geelachtig groen op, maar in verge lijking van het voordeel van aan zienlijke stroombesparing is dit nau welijks als nadeel aan te merken. Ah een gevoel van onbehaaglijk heid U overvalt met koude rillingen en zoo'n doffe hoofdpijn, ga dan naar huis en neem een 'AKKERTJE" Die beginnende verkoudheid zult Ge dan in den aanvang verjagen en mor gen zult Ge "AKKERTJES" prijzen. NedeHandxh Ongeëvenaard bij gevatte kou product otiep| rheumatiscne pijnen, Zenuwpijnen, Hoofdpijn, enr. Per 12 si. 52 cl. Zakdoosje20ct. Volgens recept van Apotheker Dumont BRESKENS. Jubileumvergadering. Dinsdagavond werd alhier de jaar- lijksche vergadering gehouden van de Vereeniging tot Geldelijke Ultkeering bij het verliezen van varkens. Een groot aantal leden was op gekomen, terwijl wij ook in ons mid den zagen de Edel Achtbare Heer Bur jemeester. Dat zulks een reden had 'leek al spoedig, toen de Voor zitter, de heer Iz. Brakman, de ver gadering opende met een hartelijk welkomstwoord en mededeelde, dat de vereeniging vijftig jaar bestond. Vijftig jaren lang heeft onze veree niging trouw de leden ter zijde ge staan, bij ongelukken en sterfgevallen der keutjes. Het is wel een reden om dit feest heugelijk te gedenken, maar het be stuur acht het geen tijd om feest te vieren, doch stelde voor de leden een half jaar, namelijk van Januari tot Juli vrijstelling te geven van contributie, wat door alle leden werd goedgekeurd. Hierna werd tot afwerking der agenda overgegaan. De rekening sloot met een goed slot van f 290,77, wat met het kassaldo een batig slot geeft van f 3981,89. Het ledenaantal bedraagt 160. Na afloop der agenda sprak de Bur gemeester nog enkele woorden tot de Jubileerende vereeniging, haar prijzende in hun prettige samenwerking en ge zellige vergaderingen, waar nimmer wanklanken worden gehoord en de besluiten steeds in onderling overleg vlot worden genomen. Cursus. De cursus, die dit najaar werd gegeven (in naaien, knippen en ver stellen) vanwege de Commissie voor Huish. voorlichting afd. Breskens, werd met zooveel animo gevolgd, dat getracht is een voortzetting van de cursus te verkrijgen. De pogingen daartoe zijn gelukt en op Woensdag 22 Jan. a.s. wordt begonnen aan de 2de serie lessen onder leiding van Julfrouw van As. De lessen worden ditmaal gegeven in de Openbare School. Aanbesteding Namens Gedeputeerde Staten van Zeeland is Woensdagmorgen aanbe steed het uitvoeren van verbeterings- werken aan den weg van Westkapelle naar Domburg. Inschrijvers waren C. Verwater en Co. Teteringen f 148440 J. H. v/d Ven, Vlissingen f147793 L. G. J. v. d. Ven, Koudekerke en M. Wandel, Schoondijke f 147587 P. Hocke, Breda f147000 C. v. d. Klippe, Vlissingen f146880 P. Dekker, Veere f145360 A. A. de Wilde, Middelburg f 142955 Koudasphalt N.V. Utrecht f141850 M. W. Knuist Goes en I. Knuist, 's Heer-Arendskerke f 141760 M. Andriessen, Scherpenisse en A v. d. Werf, St. Maar tensdijk, f141500 A. J. Verjaal, Dreischor f140900 Betuweweg NV. Utrecht f140800 J. J. Jansen, Colijnsplaat f140750 N.V. Aannemersbedrijf, v/h P. Zaanen, Haarlem f 139750 L. P. Korstanje, Wemeldinge f 139720 N.V. Noord-Ned. Wegen- bouw-onderneming Harllngen f 138280 P. J. Boergraaf, Wemeldinge f137420 P. J. v. d. Sande, Breskens f136666 Firm. Duinhouwer Sr., Goes f 132968 Verkeersongeval. Aan de verlengde Dorpsstraat al hier moest hedenmiddag een met zand geladen vrachtwagen plotseling uitwijken voor een met hout geladen wagen, met het gevolg, dat de auto van den straatweg geraakte en tegen een telefoonpaal opbotste, wat ten gevolge had dat deze dwars over den weg kwam te liggen. Natuurlijk gaf een en ander een heele stag natie. De politie heeft een onderzoek naar het voorgevallene ingesteld. De aardappelhandel. De laatste weken is een groote bedrijvigheid waar te nemen geweest in den aardappelhandel in Zeeuwsch- Vlaanderen. Vele handelaren heb ben meer personeel in dienst geno men voor de verzending naar het buitenland. De prijzen zijn thans weer gestegen, zoodat het bedrijf weer eenigszins loonend is. De kleine kooplieden profiteeren eveneens van deze prijsverhooging en op de mark ten is dan ook veel vraag naar consumptie- en pootaardappelen. In den kleinhandel is ook groote behoefte aan goede consumptie-aard appelen, daar tijdens de laatste vorst veel ingekuilde aardappelen onbruikbaar zijn geworden. CADZAND. Wegenverbetering. Het Waterschap De Watering Cadzand besloot tot het aangaan van een leening ad f 14000 ten be hoeve van de verbetering van den weg van Cadzand naar Zuidzande. De leening zal worden uitgegeven in schuldbekentenissen van f 250. WATERLANDKERKJE. Algemeene vergadering. De varkensassurantie alhier hield Woensdag zijn algemeene vergade ring. Van de 70 leden waren er ruim 30 aanwezig. In 1935 hadden zich 8 nieuwe leden aangemeld. Uit de rekening en verantwoor ding bleek, dat in 1935 was ont vangen f 176.32, uitgegeven f 168.51 waaronder f 51,95 aan gestorven varkens. Het spaarbankboekje met inbegrip rente over 1935 bedraagt thans f 1651,16. De heer Iz. van den Berge, wien aan de beurt was van aftreden als bestuurslid, werd bij acclamatie her kozen. Diefstal. Zaterdagavond j.l. tusschen 6 en 8 uur zijn alhier bij den landbouwer D. 5 van de 6 mooie ganzen ge stolen. Het vermoeden rees naar ze kere D. te Waterland-Oudeman (België) en met behulp van de Bel gische politie werden de geslachte en in stukken gesneden ganzen al daar gevonden. Genoemde D. be kende aan de politie de ganzen te hebben gestolen. D. was bij den bestolene 1V2 J331" geleden uit zijn werk geraakt. RETRANCHEMENT. Vrijstelling wegens broederdienst. Bij besluit d.d. 11 Januari 1936 van den heer Commissaris der Ko ningin in de provincie Zeeland zijn de navolgende ingeschrevenen van den dienstplicht der lichting 1937 vrijgesteld wegens broederdienst": P. J. de Bruijne. Joh. van Grol. Joh. van Hanegem. P. Koster. L. J. de Putter. De werkloosheid. Aantal ingeschreven werkzoeken den bij de organen der arbeidsbe middeling in Zeeuwsch-Vlaanderen over de maand December 1935. Aardenburg 60. Axel 378, Bier vliet 207, Boschkapelle 126, Bres kens 77, Cadzand 49, Clinge 159, Eede 4, Graauw en Langendam 219, Groede 99, Hengstdijk 35, Hoek 279, Hontenisse 332, Hoofdplaat 150, Hulst 195, Koewacht 108, Nieuw- vliet 13, Oostburg 131, Ossenisse 34, Overslag 8, Philippine 71, Re- tranchement 59, Sas van Gent 138, Schoondijke 119, St. Jansteen 163, St. Kruis 23, Stoppeldijk 126, Wa terlandkerkje 20, Westdorpe 144, IJzendijke 122, Zaamslag 318, Zuid- dorpe 92, Zuidzande 31, Sluis 101, Terneuzen 830. Totaal 5020 inge schrevenen. OOSTBURG. over December 1935. GEBOORTEN: 7, Elizabeth Emelie Marie, d. van P. L. de Meijer en El. M. Haver- beke; 13, Christine Jeanne Elisa beth, d. van M. W. Jongsma en A. Oosthoek; 31, Willebrordus Jo hannes, z. van R. A. van Hootegem en L. M. J. Ongenae. OVERLEDEN: 4, Emilius Honoré de Neve 53 jr., man van L. M. Werrebrouck; 11, Francois van der Meere 80 jr., man van E. den Dekker; 12, Pieter Cornelis Catsman 38 jr., man van S. M. Prins; 14, Maria Magdalena Liebaart 76 jr., ongeh.; 18, Alphon- cius Franciescus van Bunder 31 jr., wednr. van Alb. A. Kant; 20, Maria Johanna Scheele 85 jr., vrouw van L. Masclee; 27, Franciscus Gilbert 3 dagen en 28 Willy, 4 dagen, zoons van J. Verleye en Emma Dezutter; 28, Izaak Verplanke 73 jr., wednr. van Anna de Ruijsscher; 29, Adriana van Wijngaarden 81 jr., vrouw van Abraham Corn. Cuveljé. INGEKOMEN: J. I. du Burck uit Zuidzande; D. A. Meeuse uit Waterlandkerkje; L. M. Vaes, geb. de Meijer uit Sluis; J. C. Bouwens uit Schoondijke; J. H. Kramer uit Axel; P. van Vjlier- berghe uit Waterlandkerkje; E. De- vos uit Aardenburg; D. J. Carol uit Middelburg; A. J. S. van Dam met gezin uit Middelharnis; N. J. van der Plas geb. Almekinders uit Sluis. door N. Kannegieter. 115. Het angstzweet brak Klaas uit. Wat wilden die menschen? Al drie keer was hjj langs het poortje ge rend. Wacht hij wist wat! Weel was hij eenmaal de torentrans om- gerend, achtervolgd door de beide menschen. Bij het poortje gekomen, glipte Klaas snel naar binnen en deed snel en geruischloos de deur dicht en draaide de sleutel om. Een oogenblik stond Klaas stil, om te luisteren. Ja, daar hoerde hij boven zich snelle voetstappen. Toen daalde Klaas de trappen af. VERTROKKEN: J. J. Verplanke naar Zuidzande; J. M. Beerens naar Waterlandkerk je; D. P. 'Ekkebus naar Breskens; A. P. de Lijser naar Cadzand; J. Ph. van Dalsum en gezin naar Mid delburg; C. Hol naar Middelburg. A. A. RETRANCHEMENT. over December 1935. HUWELIJKEN: Jacob de Smidt 29 jaar jm en Catharina M. de Koene 23 jr jd. OVERLIJDEN: Suzanna Jozina Risseeuw, wed. van Jannes Masclée, 90 jaar. INGEKOMEN: 10, Cathalijntje Buijze van 's-Gra- venhage naar Nieuwstraat N 33; 13, Jozina Janneke en Janneke Jo zina de Voldere van Amsterdam naar Noordstraat N 41. VERTROKKEN: 2, Madeleine Maria Baart van Schenkeldijkje Z 67 naar Heijst; 5, Jacobus de Lijser van Oude Zee dijk N 114 naar Cadzand W 88. A. A. VOETBALLEN Wedstrijdprogramma voor Zondag 19 Januari. K. N. V. B. 3e klasse A. Sluiskil—Oranje. BreskensOostburg. Hulst—Axel. Z V. B. Ie klasse C. Oostburg 11Breskens II. Hoofdplaat II Schoondijke. Groede Turkeije- 2e klasse D. Schoondijke II Breskens Uk Turkeije II Biervliet II. S. C. D Oostburg III. De oorlog in Abessinië. —o Van het ZuideHjk front. Reuter meldt uit Addis Abeba, dat de berichten over een groote overwinning der Italianen bij Dolo op ras Desta daar niet bevestigd worden. Men verklaart, dat het wel mogelijk is, in verband met de moei lijkheden voor de ravitailleering van ras Desta, dat hij zijn troepen wat terug heeft getrokken, doch dan zon der een nederlaag te hebben gele den. Weer een ambulance gebom bardeerd. Volgens berichten uit Abessijnsche bron zou aan het noordelijk front weer een Roode Kruis-afdeelingdoor vliegers zijn gebombardeerd. Drie Italiaansche bommenwerpers zouden de Roode Kruis-afdeeling, welke bij Waldia op ongeveer 150 K.M. ten Noorden van Dessié is gestation - neerd, met bommen hebben be strooid. Twee verpleegsters zijn ge wond. Alle ziekententen zouden zijn vernield. 116. Toen Klaas beneden was aange komen, rende hij op zijn wagentje aan, sprong er in en reed in snelle vaart naar de molen van zijn vader. Grauwtje deed zijn best met loopen. Al gauw was Klaas thuis. Buiten adem stormde hij den molen binnen. Daar stond vader. Klaas greep baas Draaier bij zijn arm en trok hem naar buiten. De goede molenaar wist niet wat er gebeurde. Buitengeko men, wees Klaas driftig naar de toren. Baas Draaier keek en keek, maar kon niet raden wat Klaas be doelde. Reuter meldt nader uit Dessié, dat de ambulance zich bevindt te Waldia, halverwege Dessié en het Asjangi-meer en onder bevel staat van den Engelschen majoor Bur- goyne. De ambuLance stond bloot aan een hevig bombardement, dat langer dan een uur duurde. Majoor Burgoyne is ongedeerd gebleven, maar men telt reeds 14 dooden en 35 gewonden, vooral vrouwen, grijs aards en kinderen uit de bevolking van Waldia, waar de brandbommen hun werk deden, dat door een hevi- gen wind werd aangewakkerd. Op het terrein van de ambulance werd de tent van majoor Burgoyne vernield, zijn instrumenten en ge nees- en verbandmiddelen verbrand den. De tent was duidelijk met een Rood Kruis gekenmerkt. Een Britsche ambulance is nog naar Waldia weggezonden, direct na ontvangst van een telegram van Bur goyne, dat melding maakte van het bombardement en besloot met de woorden: Schudt Genève wakker. Het is duidelijk, dat de Italianen van het Roode Kruis hun speciale doel maken". DAGEN vm nam Zaterdag 18 Jan. 7,22 7,46 Zondag 19 8 32 8,56 Maandag 20 9,52 10,16 Dinsdag 21 10,57 11,21 Nieuwe Maan, Vrijdag 24 Januari om 7,38. Licht op voor Rijwielen enz. (waaronder begrepen zijn wagens, karren, enz.) Zarerdag 18 Jan. nam. 4,49 Zondag 19 4,51 Maar dag 20 4 53 Finsdag 21 4,55 Opheffing verkeersstremming op den weg Aalit-Dendermonde. De Afdeeling Wegen en Verkeer van den B.B.N. deelt mede, dat het nor male verkeer op den Staatsweg Douai-Hulst, vak Aalst-Dendermon- de, sedert 15 Januari j.l. hersteld is. Inbraak te Veenendaal In den vorigen nacht heeft een inbreker zich door middel van een tuimelraam toegang verschaft tot den winkel v$n de Coöperatie de Eendracht te Gel- dersch Veenendaal. De inbreker is met een bedrag van ruim f 700 veidwenen. In den winkel stonden twee cassa's, een daarvan heeft hij meegenomen naar een achter den winkel loopende gang en aldaar geforceerd. De tweede is geopend door op enkele toetsen te drukken, waardoor de lade open ging. De cassabon voor het aangegeven bedrag is gevonden. Ook heeft de

Breskensche Courant | 1936 | | pagina 2