J KECKEMSOTGDL Gewestelijk Nieuws Voor Zelfscheerders Sport. Klaas de zoon van den Molenaar Burgerlijke Stand. De oorlog in Abessinië. Gemengd Nieuws KONINKLIJKE VLAAMSCHE STADSSCHOUWBURG GLNT. Donderdag 16 Jan. 7.30 uur „DE VADER tooneelspel in 3 bedr. van A. Strind- berg. Zondag 19 Januari om 2,30 en 7,30 u. „IN T WITTE PAARD operette in 3 bedrijven van Hans Mul ler. Muziek van R. Benatzky en Ro bert Stolz. FRANSCHE SCHOUWBURG GENT. Zondag 19 Januari nam. 2,15 uur: Groote middagvoorstelling van MESSALINE, Opera in 4 bedrijven, muziek van Is. de Lara. MINARDSSGHOUWBURG GENT. Zondag 19 Januari opvoering van „SOSSIETSES-OORLOG", dolle Gentsche klucht in 3 bedrijven. [iH-- GROEDE. Benoemingen. De heer M. I. Hoste, wachtgelder alhier is met ingang van 1 Februari benoemd tot onderwijzer aan de O. L. School te Oostburg. Retranchement. Benoemd tot tij delijk onderwijzer, tevens belast met de waarneming van het hoofdschap, de heer J. Wagemaker, wachtgelder te Dreischor. ring in de cumulatie-wantoestanden, door een desbetreffende aanvulling en wijziging van de pensioenwet van 1922, het zoogenaamde „anti-cumu- latie-ontwerp," met 40 tegen 2 stem men aan te nemen. Tegen stemden de beide NSB-ers, de Marchant d'Ansembourg en van Vessem. De eerste achtte het ontwerp te zwak in zijn uitwerking. „De waan van het volk, dat het met de cumulatie nog niet in orde is, wordt er niet mee weggenomen,'' meende hij. Daar om heeft de NSB-fractie tegenge stemd. De Minister sprak daarover zijn verbazing uit. Immers, dit was tenminste reeds een stap in de goede richting, men wachtte eerst de uit werking van de wijziging afl We helpen het hopen. 0 Een paar onvoordeelige klanten van de Amsterdamsche eenheidswin kel, de „Hema" zijn door de Mo- kumsche politie eens ernstig aan de tand gevoeld. Het bleek, dat zij tè voordeelig wilden inkoopen. „Wie het onderste uit de kan wil heb ben enfin, de politie was van oordeel, dat ze zelfs voor een uitver- koops-tijd. een beetje tè goedkoop wilden uit zijn en sloot het drietal, twee vrouwen en een man wegens winkeldiefstalletjes in het hoofdbu reau op. Daar ze „geen onbekenden van de politie" waren, zullen ze daar wel op hun gemak zitten. 0 De „Msb" publiceerde dezer da gen het relaas van een Alkmaarschen jongen, die met zijn broer het ouder lijk huis ontvluchtte en bij het Vreem delingenlegioen dienst nam. In de brieven aan zijn moeder beschrijft de 18-jarige jongste zoon het ver schrikkelijke leven tusschen de le gioenairs, allen menschen van ver dacht allooi, dieven, moordenaars, en moreel-laagstaande personen. Hij smeekte haar hem uit die Hel te verlossen. Inmiddels worden op ver zoek van zijn moeder diplomatieke stappen gedaan, om den minderjari ge uit het vreemdelingenlegioen te bevrijden, maar dit kost indien het lukt veel moeite en tijd Eén waarschuwing voor anderen, die avonturen zoeken, zoekt die in géén geval in het legioen! 0 De stroomlijn, die bij de Neder- tandsche Spoorwegen het eerst werd ingevoerd bij de Dieseltreinen, heeft thans ook de eerste stoomlocomotief veroverd. Een der oude. zware types van de serie 3700 is thans gepant serd met een stalen stroomlijn be plating. die behalve de buffers en lantaarns alle uitstekende deelen omhult. In tegenstelling met de ori- gineele stroomlijn-types, die laag op de rails liggen, is dit gedrocht na tuurlijk onnatuurlijk hoog, waardoor het nuttig effect ongunstig beïnvloed wórdt. Desalniettemin zal de kolen- rekening van de spoorwegen, wan neer de proeven, die op verschillende baanvakken met die streamline-huid gedaan worden, het gewenschte re sultaat opleveren, belangrijk omlaag- gi rukt worden I Tender en locomo tiet zijn één geworden onder het pantser. Enkele luiken in de staal huid laten de mogelijkheid open con trole op de vitale deelen van de ma chine uit te oefenen. Het machi nistenhuis, is op de zij- en voor raampjes na, geheel gesloten, het geen de hitte op de stookplaat haast ondragelijk maakt. De vorm van de cnimantcling is gekozen na tal van pr -ven met een houten model in den windtunnel van den rijksstudie dienst voor luchtvaart te Amsterdam Volgens de berekeningen wordt, bij een jaarlijksche route van 120.000 Kilometer, voor ruim 800 gulden aan kolen bespaard, maar daar blijft het niet bij. want de stroomlijn maakt het mogelijk op sommige lijnen de snelheid aanmerkelijk te verhoogen. BRESKENS. Ass. machinist. De heer P. J. Cruson Pz. alhier is Vrijdag aangenomen als ass. machinist bij de Holl. Amerika-lijn. Onderhoud Rijksweg. De Rijkswaterstaat heeft het onder houd van den Rijksweg van hier naar de Belgische grens opgedragen aan Jac. Haringman te Colijnsplaat voor f 14.800.—. Visschersvaartuig binnengebracht Door schipper Van den Heuvel werd Zaterdagmorgen in de haven alhier binnengebracht het visschersvaartuig Heyst 59, dat met onklaar geraakten motor tijdens stormweer op de Wester- Schelde ronddreef. Scheepsbotsing Zondag is op de Westerschelde, na bij de Braakman, het Amerikaansche stoomschip „West Camak" in aan varing gekomen met het Duitsche stoomschip „Planet". De „West Ca mak maakte water en is op eigen kracht aan den grond gezet. De te Terneuzen gestationneerd liggende sleepbooten zijn ter assistentie uit gevaren. De andere boot, die ook averij schijnt te hebben, is op korten afstand ten anker gekomen. De „West Camak" kwam uit zee, met bestemming voor Gent. De „Pla net", die uit Antwerpen kwam, had behalve vracht, ook passagiers aan boord. De aan boord van het Ameri kaansche schip aangerichte schade Is aanzienlijk. Er bevindt zich een groot gat aan bakboordzijde. De bergings vaartuigen en sleepbooten blijven bij de „West Camak'', die van nood- bekistingen zijn voorzien. Persoonlijke ongelukken zijn niet te betreuren GROEDE. Droevig ongeluk. Gisterenmiddag waren eenige werk lieden bezig met het afbreken der af gebrande schuur op de hofstede van den landbouwer Iz. Becu Risseeuw toen plotseling een stuk van een muur viel en den metselaar P. de Fouw al hier, op den rug trof. Ernstig gewond werd de getroffene naar het ziekenhuis te Oostburg overgebracht, alwaar hij des avonds aan zijn bekomen verwon dingen is overleden Hij laat een vrouw met twee kinderen achter. AARDENBURG. Schoorsteenbrand. Bij den landbouwer C. Vercraeije alhier ontstond Vrijdag 1.1. in een oude gemoderniseerde schoolsteen een be gin van brand, die zich aanvankelijk ernstig liet -aanzien, maar door het krachtdadig optreden van eigen per soneel bedwongen kon worden. Overplaatsing. Met ingang van 15 dezer is de wachtmeester K. van den Heuvel al hier, in gelijke betrekking overgeplaatst naar Willemstad. OOSTBURG. Raadsvergadering De Vrijdag gehouden Raadsverga dering werd door alle leden bijgewoond. Met de gebruikelijke gelukwenschen voor het nieuw begonnen jaar opende de voorzitter de vergadering. Na lezing der notulen kwam een verzoek ter tafel van het bestuur der R. K, Bijz. School om geld uit de Gemeentekas voor aankoop van gor dijnen. enz. voor een der lokalen. ITiDit verzoek werd in handen gesteld van B. en W. Aan den heer BI jmme te Maldeghem werd f 20.— per Hectare of hoogstens f 124 toeslag toegezegd voor de be werking van ruim 6 Heet. vlas. ge borgen alhier, mits de bewerking te Oostburg en door werklieden vanhier plaats vindt. Overgegaan werd tot benoeming van een onderwijzer aan de O. L. School ter voorziening in de vacature L. C. Versprille. Met 5 stemmen werd benoemd de heer M. Ï.Hoste, wachtgelder teGroe de, met ingang van 1 Febr. a.s. Twee briefjes waren blanco. OOSTBURG. Eenheid der Demooratie. In de Beurs had Vrijdagavond een openbare vergadering plaats, be doeld als propaganda voor: „Een beid door Democratie," welke zeer druk bezocht was. De heer >dr. F. C. A. Philips open de de bijeenkomst, o.m. zeggend, dat de besturen der partijen hier niet zijn gekomen voor hun eigen partij, maar voor het behoud der Democratie. Het woord werd het eerst ver leend aan den heer Lockefeer, lid der Tweede Kamer, die zei gekomen te zijn om als katholiek te getuigen voor de Democratie, tegen de N.S.B. Hij waarschuwde tegen fascisme als plant van vreemden bodem. Hij toonde aan, dat de slechte toestan den niet aan hqt parlementarisme te wijten zijn. NIS.B. is gevaarlijk voor onderwijs, godsdienst en pers. Hij zeide te gelooven, dat de Zeeu wen, die altijd hadden gestreden te gen de elementen ter verdediging van hun grond, even hard zouden strijden voor het behoud hunner vrij heden. Hij wekte de katholieken op tot den strijd tegen de N.S.B. en hun verderfelijke beginselen. Daarna spralc dr. H. Faber, als voorzitter van bovengemelde jonge vereeniging. De maatschappij is als een schip, dat worstelt tegen de ele. menten, alles wordt gedaan wat mo gelijk is om het boven water en bestuurbaar te houden, maar dan zijn er die het water naar de vuren brengen, waardoor het geheel stuur loos wordt: dit zijn de menschen, die roepen: Hou zeel We zijn hier nu bij elkaar, niet voor ons zelve of voor de partijen, maar voor ons volk. Eenheid door Democratie is geen politieke bewe ging, maar wil zich bewegen door de partijen heen, boven de partijen uit. De eenvoudige woorden van den heer Faber lokten warmen bijval uit. Het laatst sprak het lid der 2e Kamer mr. Boon, die begon met een herinnering aan de woorden van wijlen oud-minister Heemskerk, die als kenmerkende eigenschap van ons Nederlanders noemde, dat we het nooit eens zijn, wat ook wel blijkt uit het groot aantal partijen en partijtjes. Spreker behandelde de wereldoorlog als oorzaak van den tegenwoordigen ellendigen toestand, toonde aan, dat de N.S.B. niet noo- dig is tegen het communisme. N.S.B. draait op hetzelfde uit. Spreker haal de tal van voorbeelden aan uit het Duitsche fascisme, waarvan het Ne- derlandsche een trouw afgietsel is, die aantoonden hoe ellendig de toe stand daarginds is. Het recht ginder is een aanfluiting, niemand durft er zijn meening te verkondigen. Bij de minst z.g. verdachte uiting zit men in een concentratiekamp of de ge vangenis. En dan de godsdienstvrij heid? Vraagt het in vertrouwen maar eens aan een Duilschen bekende. Spreker toonde aan hoeveel goeds reeds door den Volkenbond tot 'stand kwam en die wordt toch maar ■door de N.S.B. verguisd. Spr. be sloot met te zeggen: wij gaan weg, maar Nederland blijft. Laten wij het aan onze kinderen nalaten vrij van communisme en fascisme. (Applaus). Voor debat meldde zich niemand, waama de vergadering gesloten werd. VI. Crt. Eerst een weinig Purol inwrijven en daarna inzeepen; dan scheert men zich schoon, zacht en pijnloos. VOETBALLEN Frankrijk—Nederland 16. De landen-wedstrijd Frankrijk Nederland is voor onze Oranjehem den in een welverdiende overwinning geëindigd. Niet minder dan 6 doelpunten werden gemaakt en wel 3 doorBak- huijs, terwijl Wels, Drok en Van Nellen ieder een doelpunt voor hun rekening namen. Het einde kwam met 1—6. De belangstelling van de Neder- door N. Kannegieter. 113. Aan de torenvoet lag het aardige dorpje Den Burg, omgeven aan de eene zijde door polderland en aan de andere zijde door de zee. Het leek alles wel speelgoed zoo klein. De visschersbootjes op zee, de huis jes met de roode daakjes, terwijl de mannen met hun wijde broeken aan en de vrouwen met de witte kap pen op, op straat poppetjes geleken. Daar voelde Klaas hard op zijn schouder tikken. Hij keek verschrikt en landers was zeer groot. Ook het land van Cadzand was vertegenwoor digd. Enkele particuliere auto's wa ren naar Parijs getuft. Rie Mastenbroek. Onze landgenoote Rie Masten broek is er Zondag in het Frede- riksberg-zwembad te Kopenhagen in geslaagd het wereldrecord 400 meter rugslag, dat haar eenige weken ge leden was ontnomen door de Ame rikaansche zwemster Erna Kempa, wederom op haar naam te brengen en wel met een verschil van niet minder dan 5 seconden. Het nieu we record bedraagt nu 5 min. 59.8 sec. Ontvangen Kalenders. Van de Steendrukkerij en Carcon- nagefabriek voorheen Van Roessel Co. te Amsterdam ontvingen we een zeer mooi uitgebreide reclame-kalender. Het fraaie schild, een visschersboot is ontworpen door Jos. Rovers, terwijl de dubbele maandbladen in alle opzichten keurig zijn gedrukt. POSTERIJEN. Rijkspostspaarbank: Gedurende de maand Dec. werd op spaarbankboekjes te AARDENBURG. Ingelegd f 10.570.06 Terugbetaald f 8531.78 Meer ingelegd dan terugbet. f 2038 78 Aantal nieuw uitgegeven boekjes 10. BRESKENS. Ingelegd f 86.909.12 Terugbetaald f 56.221.92 Meer ingelegd dan terugbet. f 30.687.20 Aantal nieuwe boekjes 50. SLUIS. Ingelegd Terugbetaald Meer ingelegd dan terugbet. f 11.683.81 Aantal nieuwe boekjes 8. OOSTBURG. Ingelegd Terugbetaald Minder ingelegd dan terugbetaald Aantal nieuwe boekjes 9. IJZENDIJKE. Ingelegd Terugbetaald f Meer ingelegd dan terugbet. f f 18.116.48 6.432.67 5 721 35 7.998.19 f 2.276.84 f 15.947.94 f 7.189.26 8.758.68 BRESKENS. Loop der bevolking. Aantal inwoners op 1 Januari 1935 1642 m. en 1604 vr. Vermeerderd door geboorten met 24 m. en 26 vr. Door vestiging 84 m. en 85 vr. Totaal 1750 m. en 1715vr. Verminderd door vertrek 65 m. en 78 vr. Totaal 1685 m. en 1637 vr Verminderd door overlijden 14 m. en I7vr Aantal inwoners op 31 Dec. 1935 1671 m. en 1620 vr totaal 3291. 114. Zag in het verbaasde gezicht van de twee vreemdelingen. Het ge zicht van den vreemden man werd vuurrood, terwijl hij zijn armen in de lucht heen en weer slingerde en een onverstaanbare taal tegen Klaas uitschreeuwde. Verschrikt deed Klaas een paar stappen achteruit, gevolgd door de vreemdelingen. Klaas schrok, keerde zich om en liep om de toren trans. Daar hoorde hij die man weer, die schreeuwend op hem afkwam. Klaas rende nu om de torentrans heen, achtervolgd door den man en de vrouw. CADZAND. Loop der bevolking. De bevolking dezer gemeente be stond op 31 December 1935 uit 965 personen, 502 m. en 463 vr. Er werden in 1935 geboren 6 jon gens en 10 meisjes gevestigd 24 m. en 20 vr.; overlijden 5 m„ 10 vr; ver trokken 19 m. en 18 vr. Op 31 Dec. 1934 bestond de be volking alzoo uit 957 personen. RETRANCHEMENT. Aantal inwoners op 31 Dec. 1934 350 m. 329 vr. is 679 Geb. in 1935 3 m. 5 vr. is 8 Totaal 353 m. 334 vr, is 687 Overleden 4 m. 5 vr. is 9 blijft 349 m. 329 vr. is 678 Vermeerdering door vestiging 10 m. 12 vr. is 22 Totaal 359 m. 341 vr. is 700 Verminderd door vertrek 17 m. 17 vr. is 34 Aantal inwoners op 31 Dec. '35 342 m. 324 vr. is 666. —o De berichten van het Noordelijke front melden dat de gevechten om Makalle voortgaan. Bijzonder fel schijnt de s.rijd op 20 K.M. ttn Westen van Makalle te zijn. De Abessinische opmarsch wordt thans gericht op Abaro, dat ongeveer 25 K.M. ten Noorden van Makalle ligt. De toe stand wordt daar uiterst gevaarlijk voor de Italianen genoemd. Tenge volge van den bijna 14 dagen duren - den regen zijn alle oude en nieuwe wegen voor den Italiaanschen trein volkomen onbruikbaar geworden. De Abessiniërs blijven dezen toestand uitbuiten. 0 Hardnekkige geruchten doen de ronde dat Ras Seyoem Makalle na een aanval zou hebben heroverd. Ras Desta zou de verzekering heb ben gegeven aan het front bij Dolo te kunnen stand houden. Op advies van Ras Desta zou de Negus de mobilisatie hebben gelast van 200.000 man. welke bestemd zouden zijn voor cle Zuidelijke provincies. Zondag is in de kerken een proclamatie voorge lezen, waarin werd gewaarschuwd voor de mogelijkheid van een Ita liaanschen luchtaanval op Addis Abeba tusschen 22 en 24 Januari. Tusschen .3 en 9 Januari zijn meer dan 9000 man Italiaanschen troe pen het Suez-kanaal gepasseerd met bestemming Oost-Afrika. Op avontuur uit. Een slagers jongen te Amsterdam, die voor zijn patroon met een mand met vleesch en eenige kwitanties ter inning werd uitgezonden, is niet teruggekeerd. Het is echter gebleken, dat hij de kwitanties heeft gemd. Het vleesch is bij het Centraal Station gevonden. Vermoedelijk doet hij dus met het geïnde geld een uitstapje.

Breskensche Courant | 1936 | | pagina 2