BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. Winnifred de Pelskoningin. Verschijnt iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. Telefoon 21. Postgiro 70179. Uitgave J. C. LE BLEU vjh E. BOOM-BLIEK, Breskens ^emeexv^e ^resVetv^ Sroe&e. Jaaroverzicht. FEUILLETON De oorlog in Abessinië. Zoon droge Kuch rsABDUSIRi 45ste Jaargang Woensdag 1 Januari 1936 Nummer 4098 ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden 1.25. Buiten Breskens per drie maanden I 1.40 Franco per post per jaar I 5 00 Buitenland per jaar f 6.50 Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regels 10,75. Iedere regel meer f 0; 15. Ingez. Med. 30 ct. per regel Abonnements-advertenties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels f 0.40 (bij vooruitbetaling) HUISVUIL. Het huisvuil in de Woensdag- en Donderdag-Wijk wordt Vrijdag en Zaterdag opgehiiald. 0 Rekeningen ten laste "der gemeente over 1935 worden vóór 18 Januari a.s. ter Secretarie ingewacht. DE BURGEMEESTER. 0 Wie het ten einde spoedende jaar: 1935 aan zijn geestesoog laat voor bijgaan, moet onmiddellijk erken nen, dat er één gebeurtenis in den lande is geweest, die haar stempel op het jaar heeft gedrukt; het poli tieke duel tusschen Colijn en Aal- berse. Het ontstaan van den strijd als iedereen bekend onderstellende en de schuldvraag, zoo die er mocht geweest zijn, volkomen in het mid den latende, constateeren wij slechts, dat in de week tusschen 22 en 29 Juli 1935 voor meer dan éénhon- derdendertig millioen gulden goud uit ons land is verdwenen. En, heel eerlijk gezegd, dat vinden wij een veel te hoogen prijs voor het politiek krakeel der heeren Colijn en Aal bersel Een grappenmaker heeft ons in die zorgvolle dagen gezegd, dat het maar het allerbest zou zijn beide staatslieden, ieder voor vijfenzestig millioen gulden in de belasting aan te slaan, opdat daardoor het gat 16. Roman van H. COURTHS-MAHLER met autorisatie uit het Duitsch vertaald door Mevr. J. P. WESSELINK-v. Rossum 0 „Men hoeft heusch niet te luiste ren, als u zoo boos uitbarst. Ik heb zoo'n medelijden met u. De jon ge mijnheer heeft u zeker geërgerd en opgewonden. Laat ik wat voor u zorgen u ziet er slecht van uit". Met vleierijen trachtte zij hem te vangen. Knorrend liet hij Jiet zich welgevallen en vermoedde niet, dat zij als een spin haar web om hem heen trok. Rudolf was opgelucht de trap af gegaan. Gelukkig, dat dit nu achter hem lag. Het was hem niet ge makkelijk gevallen. Met tamelijk be zwaard hart ging hij naar zijn moe der terug. Zij ontving hem met een vroolijk gelaat. Zij wist. dat zij haar zoon daar meer mee hielp dan door toe in den Nederlandschen goudvoor raad weer zou worden gevuld. Daar dit plannetje onuitvoerbaar was, bleef er voor de heeren Oud en Trip niets anders over dan moei zaam, week in week uit, te trachten het verloren gegane goud weer uit het buitenland naar Nederland over te hevelen. Hierin zijn beide heer- schers over de vaderlandsche finan ciën gelukkig ten deele ge slaagd, zoodat de schade beperkter is gebleven dan zich oorspronkelijk liet aanzien. Het pleit boekdeelen voor Colijn's staatsbeleid, dat hij bij de behande ling van de beruchte paragraaf 12 der begrooting voor Onderwijs, in de donkere dagen vóór Kerstmis, tegenover den uitgesproken wil van de Tweede Kamer, bakzeil heeft ge haald. De waarachtige belangen van Nederland zouden bij een nieuw con flict tusschen regeering en volksver tegenwoordiging nooit baat hebben kunnen vinden. Dit te hebben be seft, eert den man, die zich niet persoonlijk heeft willen ontzien om op zijn leeftijd de zware plichten, moeite en verantwoordelijkheid op de schouders te nemen en in dezen tijd het ambt van minister-president te blijven vervullen! De naam Trip eens genoemd zijn de, kan tegelijkertijd gewezen wor den op de hooge functie, die den president van de Nederlandsche Bank is ten deel gevallen door zijn benoeming tot president van de Bank voor Internationale Betalingen te Bazel. Zwaar zijn de K.L.M. en het ge- heele Nederlandsche volk getrof fen door een serie -vliegrampen, waarvoor wij maar de woorden Leeuwerik, Kwikstaart, Maraboe en Gaai hebben te noemen, om duide lijk het vliegleed van 1935 in ons aller herinnering te doen herleven. Het pleit voor het doorzettingsver mogen van den heer Plesman, dat hij toch een halfwekelijksche lucht- verbinding van Amsterdam naar Ba tavia en terug heeft weten tot stand te brengen, al moest hij'enkele Euro- peesche diensten, voorloopig ten minste, laten vervallen. :Nu de K.L.M. het ernstig tekort aan bekwame ver keersvliegers moest ondefvinden, heeft deze onderneming niet geaar zeld een aantal vliegers te laten op leiden voor de verantwoordelijke taak de vaderlandsche luchtvaart in eere te herstellen. JVlógen de nieuwe vliegers er in slagen den roem hun te geven aan haar droefheid. „Was oom Ludwig heel boos, Rudolf?" vroeg zij. Hij haalde de schouders op. „Niet meer, dan ik verwacht had". „Maar hij trekt zeker zijn handen van je af?" „Ja, moeder". Haar oogen zagen hem helder en klaar aan. „Dan moet het ook zon der zijn hulp gaan, mijn zoon". Hij trok haar in zijn armen. „Maak u geen zorgen, moeder. Hoe harder het leven mij nu aanpakt, des te liever is het mij. Ik moet voelen, dat ik boete moet doen. Weet u nog wel, hoe ik vroeger dikwijls verlang de paar vrijheid en ik de wereld wilde ingaan, als vader al te streng was? Dan snakte ik er naar vrij te zijn van alle banden. Nu ver hindert mij niets meer weg te trek ken. En daar ik uw zegen mee neem, zal het hart mij lichter zijn" Zij overlegden nu nog veel samen Mevrouw Maria Salten rekende uit. wat zij van haar geld los kon maken om haar zoon over den eersten moei lijken tijd heen te helpen. Het bleek niet veel te zijn niet heelemaal drieduizend mark. Zij wilde nog eenige minder kostbare sieraden ver- koopen, om deze som te verhoogen, ner heengegane voorgangers zelfs nog te overtreffen! De Koninklijke familie, die een tijdlang in Schotland had vertoefd, heeft bij de terugkeer in Nederland kunnen beseffen hoezeer het Neder landsche volk zijn aanhankelijkheid aan het Oranjehuis heeft behouden. Dit blijkt ook iedere keer, dat de Prinses zich in het openbare leven vertoont, teneinde de plichten der Koningin, zooveel doenlijk, te hel pen verlichten. Het zwaar beproefde Belgische Vorstenhuis heeft, bij het bezoek van Koning Leopold. Koningin Astrid en het latere verblijf der Koningskinde ren te Noordwijk aan Zee, eveneens bespeurd, dat de tegenstelling tus schen Noord en Zuid, die nu alweer een eeuw geleden scherp tot uiting is gekomen, tot een veel beter elkaar begrijpen en tot het toonen van on derlinge waardeering is vergroeid. Oude veeten zijn vergetenGelukkig maar! Nieuwe verbroedering moge er uit opbloeien I Zeer opzettelijk memoreeren wij slechts even de verkiezingen voor de Provinciale Staten en de Gemeente raden, omdat wij in dat jaaroverzicht de politiek zooveel mogelijk willen weren. Een nieuwe partij deed in de Staten en in de Eerste Kamer haar intrede: de N.S.B., die door de re geering op de zwarte lijst is ge plaatst. Vanzelfsprekend heeft de landdag van den N.S.B., die in de residentie plaats vond, heel wat stof tot spreken veroorzaakt. Hetzelfde kan getuigd van de reis van Ir. Mussert, den leider der beweging, naar Nederlandsch-Indië oncïer de Keerkringen, waar de gouverneur generaal, Jhr. 'de Jonge, hem twee maal in gehoor ontving, waaraan velen aanstoot hebben genomen. De S.D.A.P. aarzelde niet, dade lijk na den landdag van den NTS.B., eveneens in de residentie, een -mon stermeeting te houden, als tegen hanger van Mussert's propaganda. Dezelfde partij bracht ons land in beroering door het geschil tussthén Ir. Albarda en Mr. Duys, dat ernsti ge afmetingen aannam, toen laatst genoemde weigerde zijn kamerlid maatschap ter beschikking van de partij te stellen. Het plan van, den Arbeid, dat door de kopstukken der S.D.A.P. was opgesteld en uitge werkt, is vooralsnog een plan op pa pier gebleven, daar het Kabinet-Co lijn er niet aan denkt aan de daarin maar Rudolf weerde dit beslist af „Dat* in geen geval, moeder. Het geld moet ik helaas aannemen, om den overtocht te kunnen betalen. Maar ik hoop, dat ik het u, na niet al te langen tijd, terug kan geven," zeide hij. Zij haalde diep adem. „Ik heb het immers niet noodig, Rudolf, ik heb toch immers mijn -pensioen. Maak je daarover geen zorgen. Maar laat mij nooit lang zonder bericht. Hoe het je ook moge gaan laat mij deelgenoot zijn van je wederva ren. Anders ja, mijn jongen, anders draag ik de scheiding niet" Hij kuste diep ontroerd haar han den. „Ik beloof het u, lieve moe der". Zij knikte hem glimlachend toe en onderdrukte haar groote leed „Dan is alles goed, en willen wij in 't geheel niet treurig zijn. Wie weet, waartoe deze beproeving ons is opgelegd?" Zij toonde haar zoon een vroolijk gelaat, zoolang hij bij haar was en hielp hem het leven weer te aan vaarden. 0 Rudolf Salten was na de regeling van zijn zaken naar Hamburg ge vervatte denkbeelden gevolg te ge- Liet velen de spelling van Mr. Marchant koud, zijn uittreden uit de Vrijzinnig-Democratische Partij, zijn overgang naar de Roomsch-Katho- lieke Kerk was voor tal van men- schen een steen des aanstoots. Ons bedunkend volkomen ten onrechte want in geloofszaken van wïen ook, is geen enkel ander mensch dan de betrokkene zelf tot oordeelen be voegd. De uitroeiing van een wijdvertakte misdadigersbende te Oss heeft tot veel commentaar aanleiding gegeven en culmineerde in de huldiging der manschappen van het korps mare- chaussée, die het broeinest van mis daad te Oss wisten te ontdekken. Een andere zaak heeft ook veel gerucht gemaakt, die van den ex- hoofdcommissaris van politie te 's- Gravenhage, Van 't Sant. De regee ring heeft toegezegd, dat deze zaak niet zal worden verdonkeremaand. Wat zal 1936 voor dezen ontslagen politieman brengeneerherstel of ge vangenisstraf Gehuldigd is Euwe, die van Al- jechin het wereldkampioenschap schaken wist te veroveren; hetzelfde geschiede»- me( commandant en be manning der«K.XVIII, die een on- derzeesche wereldreis maakte; ook de koene ontdekkingsreizigers in Azië, de heer. en mevrotiw Visser- Hooft, weten vian huldiging mee te praten Over crisis en crisismaatregelen willen wij liever zwijgen. Er is geen crisis meer, doch een voorloopig on afzienbare economische depressie. Laat ons allën beproeven daar doorheen te worstelen, dat as beter dan1'hét Aanheffen van onvruchtbare klaagliederen, dje'nimmef baat kun nen brengen. Moge 1936 beter woeden dan 1935 geweest is Met die bede willen wij ons jaaroverzicht sluiten: een Gelukkig Nieuwjaar «loge voor ons allen weg gelegd zijn! o De regeering van Abessinië be vestigt, dat Abessinische troepen Ab- bi Addi aan het Tigrefront hebben bezet. Aan Italiaansche zijde werden 20 officieren gedood, waaronder een reisd. Hij had nog geen vast plan, naar welk deel van Amerika hij wil de vertrekken. Er was een soort fatalistische stemming over hem ge komen. Het lot zou beslissen, waar heen het hem brengen -wilde. Hij was bij zichzelf besloten, de eerste stoomboot te - nemen, die naar de Nieuwe Wereld zou vertrekken. Na tuurlijk was hij niet in een zeer opgewekte stemming. Menigmaal stegen gevoelens bij hem op, waar door het hem wenschelijk scheen niet meer in leven te zjjn. Maar manhaftig bestreed hij zulke opwel lingen. Hij was in korten tijd jaren ouder geworden. Een vaste wil ver vulde hem, boete te doen en goed te maken. In den morgen was hij in Ham burg aangekomen, had geïnformeerd welke booten zouden vertrekken, en vemam dat den volgenden dag een stoomboot naar Canada zou uitvaren. Peinzend liep hij nu 's middags over den Jungfernstieg en keek zwaar moedig naar de levendige bedrijvig heid rondom tje binnenhaven van de Alster. Plotseling stond hij voor een heer die evenals hij, niet goed acht had geslagen op den weg. Beiden namen, zich als bij instinct verontschuldigend, den hoed af en Zoo'n blaffende, doffe, pijnlijke hoest, die Uw borst verscheurt en U niet al leen overdag, maar vooral 's nachts zoo kwelt, wordt veroorzaakt door slijm, die zich heeft vastgezet en niet wil loskomen. Die raakt Ge binnen 24 uur kwijt, als Ge Akker's Abdijsi roop neemt. Abdijsiroop woelt die slijm los en bevrijdt Uw luchtpijpen van ziektekiemen. De Abdijsiroop be strijdt met kracht de gevolgen van ge vatte koude, voorkomt ernstiger aan doeningen. Neem vandaag nog bij: Hoest- Griep-Bronchitis-A slhma {VëSöögHëwërWng 15 cent! 1 Verlaagdepnjzenjb^M aantaK hllandsche officieren; 100 Eryth&anen werden krijgsgevangen emaakt, 12 mitrailleurs werden buitgemaakt. j Omtrent de inname van Abbi Ad di wordt nog gemeld, dat de Abes sinische troepen de hoofdstad van het gebied Tembien bij verrassing aanvielen en het Inlandsche garni zoen verdreven. Hoewel de Abessiniërs werden ont vangen, met artillerievuur en bom- bardeerende vliegtuigen, verjoegen zij de Italiaansche troepen met aan zienlijke verliezen. Naar verluidt trokken de Italianen zich al strijdend terug in het Sjire- gebied ongeveer 80 K.M. ten Noordwesten van Abbi Addi. Ook wordt gezegd, dat zij alle in landsche kerken op hun weg in brand hebben gestoken. Volgens Abessinische berichten van het front hebben de Abessiniërs over de geheele linie gezegevierd. Na het innemen van Abbi Addi bestormden de Abessinische troepen de Italiaansche bolwerken en ma- chinegeweemesten ten Noorden en Noordoosten van de oorspronkelijke Italiaansche stellingeft. Aan beide keken elkaar aan. Saltën schrikte even. Hij herkende in den vreem deling een voormaligen schoolvriend. „Karl Rittner," riep hij verbaasd en de andere, een breedgeschouder de man, met een verweerd gelaat, in' een reispak van wat vreemden snit, stond nu eveneens 'verbaasd. „Drommels! Waai;.Jeen ik dat ge zicht van? Ah schemert mij iets Rudolf Salten,' de zoon van den geheimraad! Zeg dat is 'toeval lig I Toen ik voor ongeveer tien jaar uit huis wegliep, omdat ik niet door mijn eind-examen was geko men en mijn vader mij gedreigd had, mij' te ranselen, als ik weer zou blijven zitten, was jjj de laatste kennis dien ik ontmoette. Herinner jij het je nog het was in de nabijheid van het station en toen ik tegen je zeide, ik ga er vandoor, zette je een ongeloovig gezicht en raadde mij aan, geen domheden te begaan. En nu, dat ik na bijna tien jaren voor het eerst weer op Duit- schen grond sta, ben je de eerste bekende, dien ik ontmoet. Is dat niet grappig? Maar wat voer je in Hamburg uit?" (Woedt vervolgd.

Breskensche Courant | 1936 | | pagina 1