-•sa EEN BRIEF, DIE TE DENKEN GEEFT. De fascistische of nationaal-so- cialistische gedachte heeft, zoo als wij allen weten, ook in ons land aanhangers gevonden. Dit is voldoende gebleken uit verschil lende partijen en partijtjes, die in den loop der laatste jaren zijn op gericht en voor hel grootste deel een roemloozen dood stierven, na elkaar het leven te hebben zuur gemaakt. Van al deze bewegingen, van vreemden op Nederlandschen bo dem overgeplant is de N.S.B., de partij van Mussert, de eenige, die levensvatbaarheid heeft getoond en de anderen overleefde, althans overschaduwde. Dit feit op zich zelf was reeds voldoende, om de politiek-overledenen tot nieuw leven te wekken en hun aanvallen te richten tegen de N.S.B. Voor den buitenstaander is het altijd een vermakelijk iets, be paalde groepen van min of meer dezelfde richting elkaar in ge schrift te lijf te zien gaan. Dit genoegen is ons thans in Zoo komen er nog tal van an dere grove fouten in de bewuste brief voor. En is de handteekening van den heer Knobloch wel met de pen gezet, of is het een handteeke- ningsstempel? Heeft iemand on derzocht, of deze heer Knobloch in dien tijd inderdaad de functie bekleedde van partij-secretaris? Deze en nog andere vragen zijn bij ons opgekomen bij het lezen van de brochure. Een en ander komt ons in hooge mate verdachl voor; het zou ons niet verwonde ren, of de groote pers en in eerste instantie misschien ook wel de heer Baars heeft zich laten bedotten doo* een falsificatie. Zulke kunsten heeft men meer zien vertoonen. Wat ons wèl verbaasd is, dat een man als de heer D. Hans, voorzitter van den Nederland schen Journalistenkring, die door den aard van zijn functie toch ge acht moet worden, de moderne talen tot in de puntjes te kennen, al die grove fouten niet heeft ge zien, evenmin als de verschillen- DE SPANNING IN HET VERRE OOSTEN. In verband met de toenemende spanning tusschen Japan en China, waarbij ook Rusland zijn belangen bedreigd ziet, treden thans weer twee figuren uit de rij der Sovjet-machthebbers naar vorenr de commissaris van oorlog Worosjilof (rechts) en de bevelhebber van het Roode Leger in Mandsjoerije, Blücher (links), beiden zooals men weet, sinds kort in den rang van maarschalk verheven. hooge mate bereid door een van de „leiders van een vorige bewe ging, door de onberekenbare gril len van het rad van fortuin om laag geslingerd. Wij hebben hier het oog op de brochure „Neder land annexeert zichzelf", dooi J A Baars, die op deze wijze pro beer' zijn in roemlooze vergetel heid geraakten naam weder eens onder de publieke aandacht te brengen. Hij geeft in bedoeld geschriftje een overzicht van de ontwikkeling van het nationaal-socialisme in Nederland. Het eenige, waardoor bedoelde brochure eenigszins de aandacht trekt, is het feit, dat zij is geïllustreerd met enkele fascis- miles van op het onderwerp be trekking hebbende brieven,hoofd zakelijk uit Duitschland afkomstig Zonder deze reproducties zou ver moedelijk niemand het oamflet hebben ingezien Deze brieven zijn dan ook oor zaak, dat de groote pers in Neder land melding heeft gemaakt van de brochure, welke anders onge twijfeld aan haar aandacht zou ziin ontsnapt. Het meest „comDromitteerende" schrijven zou dat van zekeren heer Knobloch, fractie-secretaris, zijn, geschreven op papier van den Rijksdag, waaruit ten duide lijkste de banden zouden moeten blijken tusschen de N.S.D.A.P. in Duitschland en de Nederlandsche N.S.B. Deze brief is dan ook, in origi neel en in vertaling, niet minder dan viermaal in en op de bro chure afgedrukt. Louter uit nieuwsgierigheid heb ben wij de bovenbedoelde bro chure eens gekocht. Bij aandach tige lezing zijn wij echter tot de ontstellende ontdekking geko men, dat. de voor de N-S.B. zoo compromitteerende brief niets meer of minder dan een grove vervalsching isl Bij lezing bleek ons n.l., dat er niet minder dan vijftig fouten in voorkomen; fouten, die door een onontwikkeld Duitscher niet zul len worden gemaakt, terwijl zij daarentegen juist in de lijn liggen van een Nederlander, die zich ar geloos waagt op het met angels en voetklemmen bezaaide oad van den Duitschen grammatica. Het is voor ons, Nederlanders niets ongewoons om te struikelen over de tallooze verbuigings-n's maar den Duitscher kan dit niet overkomen daarvoor heeft hij het op school te „gründlich" ge leerd. Voorts zijn verschillende zelfstandige naamwoorden niel met een hoofdletter geschreven een absolute ketterij in Duitsch land. En wat te zeggen van een uitdrukking als „Aufmerksamkeit g e z o g e n", die in het Duitsch heelemaal niet bestaat? v de redacteuren van de groote pers die, zouden wij bijna zeggen, ,.er in zijn gevlogen". Aan de Arbeidspers heeft men vermoedelijk een beteren neus gehad; het schijnt dat de heer Baars zich eerst tot dit lichaam heeft gewend om zijn brochure gepubliceerd te krijgen, docb daar heeft men zijn voorstel van de hand gewezen, omdat men zich niet met dergelijke rommel wilde inlaten- Andere redacties kunnen zich daaraan spiegelen voor de toe komst 1 NEDHRLAND Scheuring in de anti-revolu- tionnaire partij? Ter-ijdc- stelling van art. 36. Geer radio-rede over het Plan van den Arbeid. Een nieuw gasmasker. De millicorcn van de vakbeweging Zal het in de antirevolutionnaire partij tot een scheuring komen? Dit is de vraag, die voor het poli tieke ieven in Nederland van groote betoekenis is Immers, tot dusverre wekte deze partij naai buiten den schijn van een hecht en sterk bolwerk op stevige ba sis gegrondvest.Thans begint zich evenwel een bedenkelijke klove af te teekenen, wanneer wij den toon beluisteren van de bespre kingen, od de dezer dagen te Utrecht gehouden landelijke ver gadering gevoerd. Het lid van de Tweede Kamo» Prof Dr Hugo Visschor, bego" met kritiek te oefenen op de nota betreffende 's lands financiën bi' de begrooting van 1936, waarin de regeering, volgens soreker v/el woorden van groote wijsheid uitte, doch deze niet nakwam, ge zien oen nog steeds bestaand te kort van 119 millioen. De Hervormd Gereformeerde-: kunnen een gevoel van onvol daanheid over de lauwe toepa~ sing van do christelijke beainsr len, in dit kabinet voorgestaan door do anti-rovolut'o'-■» ---Mi niet van zich afzette-ii Met nair.o is men van oorc.o'l dat er veel te weinig aandacht v/ordt besteed aan beainsrlvra aen. In de coalit{o-r>olit'ok we den de leidende bcm'nsHen ver doezeld. w^a'ioe «int v/oinlg m" de werkt do terzijdestelling var- art 36 f'er Nederlandsche geloofs belijdenis, luidende: Wij neloo ven, dat onze goode God, uit oor zaak der verdorvenheid des men- schelijken geslachts, Koninge i. Prinsen en Overheden verordend heeft; willende dat de wereld ge regeerd worde door wetten en politiën, opdat de ongebonden heid dei menschen bedwongen -jR» worde en het alles met goede or dinantie onder de menschen toe- ga." Allengs, ging dr. Visscher voort, is in de anti-revolutionnairc- partij een nieuwe strooming ontstaan, die de beginselen, nedergelegd in boven aangehaald artikel deed verflauwen, onder het metto dat het niet letterlijk is te handhaven. Spreker stelde ten slotte de vraag, of men in dezen tijd wel uiteen mag gaan, om een nieuwe partij te vormen, en of de anti revolutionnaire partij niet eerst j diende te worden teruggeroepen j tot het aloude beginsel, voor en j aleer men zich definitief af-1 scheidde. De Radio-controle-commissie heeft geweigerd, haar toestem ming te verleenen tot een door ir. J. W. Albarda te houden radio-1 rede voor de V.A.R A., waarin hij j een uiteenzetting zou geven van' het Plan van den Arbeid. Na hetgeen hierover in de pers en in de Kamer ten beste is gege ven, terwijl het bovendien van sociaal-democratische zijde dooi verschillende sprekers op speci ale bijeenkomsten nog eens extra is belicht, schijnt men van mee ning te zijn, dat dit voldoende moet worden geacht. Wij gaan voort op den goeden weg, wat de gasmaskers betreft na de gasmaskers E en F zijn wij thans gevorderd tot gasmasker G waarbij, naar wij vernemen, de ingeademde lucht veel frisschei is, daar de uitgeademde lucht nu onmiddellijk naar buiten ver dwijnt, terwijl zij bij het masker F de bovenslang vulde, zoodat bij nieuwe inademing altijd een deel van de reeds uitgeademde lucht weer mee naar binnen kwam, wat niet bepaald smakelijk kon wor den genoemd. Ook is de uitademingsweerstand bij dit masker zeer gering, terwijl het gezichtsveld is verbeterd, om dat het oogglas dichter bij het ooq js geplaatst. Wij kunnen nu nog slechts een ding hopen, n.l. dat wij niet spoe dig in de gelegenheid zullen ko men om hun voortreffelijkheid proefondervindelijk te bewijzen Uit de dezer dagen gepubliceer de statistiek van den omvang dei vakbeweging blijkt, dat de aan tallen der in vakvereenigingen georganiseerde werknemers in ons land bedroecren: begin 1935: 750.000, begin 1934: 795.800, en begin 1933: 828.950; dit laatste is het hoogste cijfer, dat ooit werd bereikt. Sinds de tegenwoordige achter uitgang zich begon af te teeke nen, leden, wat de richtingen be treft. de meest links staande oroa- nisaties, het Sydicalistisch Vak verband en het N.A.S., naai ver houding het grootzto ledenverlies In 1932-'33 telde het N.A.S. 23.100 leden, on 1 Januari 1935 echter noa slechts 12.950; het N.V.V. daalde in dien tijd van 342.025 tot 300.450; het R.K. Werkliedenver bond van 198.400 tot 182.675; het Chr. Nat. Vakverbond van 118.825 'ot 113 550; de Ned. Vakcentrale 'an 49.525 tot 46.250; het Syndica- 'istisch Vakverbond van 2825 tol 2000. Deze daling van het ledental spiegelt zich evenwel niet af in het bezit der vakbeweaing, dat regelmatia toenam. Op 1 Januari 1914 bedroea dit 3.8 millioen gut den; 1920: 6 2 millioen; 1926: 15 miljoen- 1932- 29.9 raiWoen: 1933: 30.9 millioen: 1934: 32'millioen; 1935: 35 millioen. DE LEIDER VAN DE EGYPTISCHE NATIONALISTEN. De President vcvi d: '.izhe Wafd-partij, Nahas Pasja, tijdens een radiorede door hem gehouden in een groote partijbijeenkomst, waar het aftre den van de Egyptische regcering werd gcëischt. BUITENLANDSCH OVERZICHT. Wat gebeurt er in Abessinië? Scherpere toepassing van de sancties. Maar Laval schijnt er niét veel voor te gevoelen. Eigenaardige toestanden in 't Verre Oosten Het is nog steeds even moeilijk als te voren om zich over den waren toestand aan de Afrikaan- sche fronten een juist beeld te vormen. Om een voorbeeld te noemen: in de omgeving van Ma- kalle schijnt inderdaad een vrij hevig gevecht tusschen de Itali anen en Abessynen te hebben ge woed. In geheel Italië laat men de klokken luiden: de Italianen hebben de overwinning behaald Maar ook in Addis Abeba is men dronken van vreugde: de Abes synen hebben de Italianen ver slagen. Wie spreken nu de waar heid, de Italianen of de Abessy nen? Of heeft misschien geen van beiden de overwinning kunnen wegslepen? Ook de oorlogscor respondenten van de verschillen de persbureaux en dagbladen kunnen ons hier geen opheldering verschaffen; zij zitten óf te vei van het front af, óf krijgen geen gelegenheid zich een object oordeel te vestigen. Temidden van al deze onzeker heid staat intusschen een dinr v/el vast, n.l. dat de Abess**nen r j thans toe zijn overgegaan don Ita lianen den sterk"t medelijken te qenstand. te bieden Eerct thanr nullen de beide legers kunne- "mnn bewijzen, vrat zij cigenlM1 7/eard zijn Het is niet Mlcen de Afrikaan- j NIEUWE TIJDEN.. NIEUWE ZEDEN. Guus Betlem Jr- Met speciale toestemming van Mussolini heeft zich de 12-jarige jongen: Coha Saverio bij do troepen in Eritrea gevoegd. Hij is de jongste sol daat van het Italiaansè^e leger Het is, wat ik u hier ga schrijvé Géén aanklacht tot een zeker laiï&-, Ik ben van plan, neutraal te blijven/ Ik heb neen J m'n hand. Maar 't is een aanklacht tot de mènschea^ Uit dezen fol-bev/ogen tijd, Want oorlogsdv/aasheid ként geen grenzen, Figuurlijk, enin werk'lijkheid. Een kind van nog geen dertien jaren, Dat voor het front werd goedgekeurd.... Dat zelfs de nT*-»--h r wéét t"» sparen Voor 't gruwelleed. dat daar gebeurt 1 Een kind, dat thuis nog hoort te spelen, Dat van geen narigheid nog weet, En al d'ellende thans moet deelen. Van 't slagveld, monsterlijk en wreed.... Is dat de tijd van nieuwe machten? Zoo vaak geprezen en geroemd, Eéns, door de latere geslachten Met eerbied en ontzag genoemd Is dat de tijd van grootsche feiten? Van vindingen, vol knap vernuft? Die voor de wereldvoortgang pleiten, Waar d'één de ander overbluft. Is dèt de tijd, waarop wij menschen Zoo trotsch zijn, als beschavingsdaad Gij allen, binnen alle grenzen. Is d i t daarvan het... resultaat?? Dan 'k moat u mijn opinie geven, Dan schaam ik mij, oprecht en diep, Dat ik in zóó een tijd moet leven, Waarin men 't kind.... te wapen riepl Waarin men jongens leert te vechten, Tot heil, beschaving van de staat. Waarin men, voor gemeende rechten, Het kind z'n jeügd ontnemen laat 1 I Mensch.léért uw kind wordt dit niet moede Wijl het voor uw beschaving pleit, Maar leert uw kind alleen het goéde En weest dèn.trotsch op onzen tijd 1 I alles op om de uitbreiding van de lijst der sancties in dien zin te verhinderen. Rome heeft reeds door laten schemeren, dat het een embargo op petroleum als een casus belli, een daad van oorlog, zou beschouwen. Van een des betreffende mededeeling aan de regeering in den Haag is intus schen officieel nog niets bekend Het is zonder meer duidelijk, dat het oog hier Engeland is, die achter dï plannen tot dit nieuw embargo zit. Op den steun van de Amerikaansche regeering kan het daarbij vrijwel rekenen, terwijl geen gevolg geven, zoodat than? de besprekingen over het zoc be langrijke en ook gevaarlijke on derwerp van het embarao op pe troloum voor eenirre riacren uit gesteld zullen worden. Of èn Mus solini èn Laval met dit uitstel ge holpen zullen zijn, blijft echter op ziin minst twijfelachtig te noemen Een zeer eiaenaardigen toestand heerscht op het oogenblik in N. China. Zooals bekend, was reeds tegen 20 November de onafhan- keüjkheidsverk'aring van de vijf noordelijk0 nroviucies Hopel Tsjahar, S'^.-isi, Shantoeng en DE ONAFHANKELIJKHEIDSBEWEGING IN NOOmxcWTNA. cbe oorlog, dio thans mot mee: I pvighoid gevoerd wordt, ook fn den onbloedicren oorlog" der, rijd der rancties, schijnt than" oen verscherping te zullen intre den. De Volkenbonds mogendhe den, in het bijzonder Engeland wenschen de lijst van uitvoerver boden met nog eenige artikelen aan te vullen, waaronder in de eerste plaats petroleum Voor Italië zou het gebrek aan olie en benzine od den langen duur de onmogelijkheid gaan beteoVenen om den oorlog in Oost-Afrika voort te zetten. Het zet er dan ook ITALIË NEEMT MAATREGELEN TEGEN DE SANCTIES. Nu de sancties in werking zijn getreden, idelt Italië alles in het werk, om zich van voldoende grondstoffen te verzekeren. De fascistische jeugd, georganiseerd in de Balilla, helpt hierin geestdriftig mee. Men ziet hier, hoe de kinderen met allerlei ijzeren rommel, die ze in kelders en op zolders hebben opgediept, komen aandragen. Al deze voorwerpen worden versmolten en opnieuw als grondstof in de ijzerindustrie verwerkt tot.Verder dan ooit schijnen wij af te zijn van de vervulling der oude Bijbelprofetie, dat zwaarden zullen worden omge smeed tot ploegscharen* Een üteresrante foto van drie der voornaamste militaire en politieke i. ....eofoers, die ccn belangrijke rol spelen in de onafhankelijkheidsbeweging van de Noord' Chïnecsche provincies. Van links naar rechtss Hsiao Tsjen-Ying, lid van den m lita'ren raad in Peiping, Generaal Soeng Tsjen Yoean, de vroegere gouverneur van de provincie Tsjahar, thans commandant van de garnizoenen van Peiping- Tiensin en Generaal Tsjin Teh-Tsjoen, de tegenwoordige gouverneur van Tsjahar. bovendien twee andere groote olieleveranciers, Sovjet-Rurland en Roemenië, reeds te kennen hebben gegeven, dat zij bereid zijn ook voor petroleum, steen kool, ijzer en staal een uitvoer verbod naar Italië uit te vaardi gen, mits echter alle andere sta ten, die deze grondstoffen voort brengen, zulks eveneens willen doen. Niet geheel duidelijk is 't ech ter, welk3 rol de Fransche minis ter-president Laval bij dit alles :poelt. Roeds op 29 dezer zou de commissie van achttien over de uitbreiding van het uitvoerverbod raar Italië beraadslagen. Laval heeft hier echter een spaak in het v/iel gestoken, door te verklaren, dat binnenlandsche aangelegen heden hem verhinderden op 29 November te Genève aanwezig te zijn, zoodat hij verzocht de des betreffende besprekingen nog eenige dagen uit te stellen- Nu heelt Laval het inderdaad in Frankrijk zelf, waar het Volks front en de croix de Feu feller tegenover elkaar staan dan ooit, om van de financieele moeilijkhe den nog maar niet eens te spre ken, het inderdaad verre van ge makkelijk. Maar desondanks zijn rijn moeilijkheden toch weer niet van dien aard, dat hij de bijeen komst te Genève niet zou kunnen bijwonen. Engeland ziet in de houding van Laval dan ook niets anders, dan een poging om de zaak te traineeren, wat men hem in niet geringe mate kwalijk neemt. Intusschen kon men aan het verzoek van Laval moeilijk Soeiyan aangekondigd.De wensch tot afscheiding van deze provin cies van Nanking bestond zeer zeker ook bij eenige gouverneurs van de desbetreffende districten, die ontevreden waren over de zilverpolitiek van de regeering, maar werd toch in hoofdzaak wel gekoesterd door de Jananners Toen Tokio zag aankomen, dat ten slotte de „onafhankelijkheid" van Noord-China niet zonder ge weld zou kunnen worden verkre gen, schrok men toch iet of wat voor de gevolgen terug, zoodat deze „onafhankelijkheidsverkla ring" voorloopig dan ook scheen uit te blijven- Nu heeft echter Jong-joe-keng, de administrateur van de gedemilitariseerde zone voor zijn district en eenige rand gebieden te elfder uren toch nog de autonomie afgekondigd. De re geering te Nanking denkt er niet aan met deze maatregel accoord te gaan, zoodat in verschillende deelen van Noord-China de bur geroorlog opnieuw ontbrand ls. Het laatste woord hierin zal ech ter ongetwijfeld weer door Japan worden gesproken. In Chineesch© kringen te Peiping is men dan ook zeer ongerust over het op nieuw verschijnen in deze stad van generaal Deihara, de politiek© adviseur van het Kwantoenglegor dat zooals bekend, de onafhanke lijkheidsbeweging zeer gunstig gezind is. Het schijnt, dat het Ja- pansche ministerie van Buiten- landsche Zaken opnieuw een ne derlaag tegen de militaire clique zal moeten lijden.

Breskensche Courant | 1935 | | pagina 4