BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. OFFIE voYSENDYK GEEL MERK Winnifred de Pelskoningin. DIE MEN BUU - HEEL LEKKER VINDT Verschijnt iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. Telefoon 21. Postgiro 70179. Uitgave J. C. LE BLEU v|h E. BOOM-BLIEK, Breskens FEUILLETON Gewestelijk Nieuws 45ste Jaargang Vrijdag 29 November 1935 Nummer 4090 ABONNEMENTSPRIJS- Per drie maanden I 1.25. Buiten Breskens per drie maanden I 1.40 Franco per post per jaar f 5.00 Buitenland per jaar f 6.50 Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regels 10,75. Iedere regel meer fO,15. Ingez. Med. 30 ct. per regel Abonnements-advertenties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels f 0.40 (bij vooruitbetaling) Zilveren oorlog in het verre Oosten. et- De gespannen atmosfeer, die sinds veertien dagen in China heerschte, heeft zich thans voor zooverre men de eerste berichten mag ver trouwen in een conflict ontladen, dat gemakkelijk een grooteren om vang kan aannemen en dan een be- teekenis zal krijgen, die ver uit gaat boven de problemen der Chineesche binnenlandsche politiek. Zooals al tijd in het Verre Oosten zijn er een groot aantal belanghebbenden in het spel en hoewel in dit geval eigenlijk de Vereenigde Staten en hun eco nomische betrekkingen met China de diepere oorzaak van dit geheele conflict zijn geweest, toch staat Ja pan weer in het middelpunt van alle dingen. Het is een vaststaand feit, dat de Japansche troepen reeds op gerukt zijn en den Grooten Muur achter zich hebben laten liggen. De afscheiding van de vier noordelijke provincies van de centrale regeering te Nanking is daardoor in het be reik van de mogelijkheden gekomen. Tot deze provincies behoort in de eerste plaats Peking zelf en boven dien Tientsin, Soei-Yan en Tsjahar Mogelijkerwijs zal dus een autonoom Noord-China worden geproclameerd, maar zooals de dingen op het oogen- blik liggen, zal deze autonomie slechts op papier bestaan, terwijl practisch een nieuwe Mantsjoekwo- staat in het leven wordt geroepen en de Japansche opmarsch in het binnenland wordt voortgezet. De opheffing van den zilveren standaard. Deze gevaarlijke ontwikkelingsmo gelijkheden zijn zonderling genoeg niet tot een politiek conflict terug te brengen. Zij zijn eerst van zeer jongen datum, of juister gezegd is deze nieuwe ontwikkeling eerst op den derden November ontstaan. Voorloopig kon men buitenlandsche politieke gevolgen niet verwachten, in ieder geval geen andere, dan die van economisch-politieken aard. Want op dien dag besloot de re geering te Nanking tot een economi sche maatregel met onoverzienbare gevolgen. China was een land, welks geheele economie op de waarde van het zilver berustte. De zilverpolitiek van de Vereenigde Staten heeft ten gevolge gehad, dat het Chineesche handels- en bedrijfsleven in steeds grooter moeilijkheden geraakte. En daarom heeft, na lang twijfelen, de Chineesche regeering besloten de va luta van het land geheel van het zil ver los te maken. Het wettelijke be taalmiddel bestaat sinds dien tijd al leen uit bankbiljetten en op radica le wijze is de emissie van deze bank biljetten tot de Chineesche Centrale Bank beperkt. Deze tendenz tot cen traliseering, die de vele individueele belangen van de verschillende Chi neesche machthebbers, de militaire gouverneurs van de provincies aan tast, heeft thans een beslissenden slag aan hun factische macht toege bracht. Het was te verwachten, dat velen van deze locale grooten zich daarbij niet zonder meer zouden neerleggen. Bovendien komt daar nog iets bij. Niet alleen, dat een monetaire maat regel is getroffen, die den man van de straat onverschillig kon laten; de regeering te Nanking stelde het zilvergeld, dat tot nog toe het be talingsmiddel van China was, niet al leen buiten werking, maar eischte bovendien ook de inlevering van de munten tot een buitendien nog gede- valueerden koers. Want de nieuwe bankbiljetten stelden den Chinee- schen dollar gelijk met 1 shilling 2V2 pence. De inwisseling van het zilvergeld onder deze voorwaarden beteekent een verlies van bijna 40 pCt. van de vroegere koopkracht van den Chineeschen dollar. Hoe ingrijpend deze maatregelen van de regeering dan ook waren, toch had zij het succes te boeken, dat Zuid- en Centraal-China zich ge heel bij deze eischen neerlegden. Noord-China daarentegen en vooral de provincie Peiping, wilden niet meedoen. Integendeel liet de gou verneur van Peiping proclameeren, dat het inleveren van zilvergeld aan de regeeringsbureaux verboden was. Japan op den achtergrond. De economische beteekenis van deze maatregelen is buitengewoon moeilijk te begrijpen en aan de een voudige Chineesche bevolking is het geheel niet te verklaren. Men heeft hier te doen met de uitwerking van de export-politiek van de Vereenigde Staten in verband met de revalori- satie van het zilver. Daardoor ver loor de Chineesche dollar steeds meer aan koopkracht, terwijl boven dien de Chineesche export naar Ame rika steeds moeilijker werd. Tegelij kertijd begon het zilver, dat in Chi na minder waarde had dan in 'de Vereenigde Staten in gevaarlijke hoe veelheden af te vloeien, zoodat de Roman van f H. COURTHS-MAHLER met autorisatie uit het Duitsch vertaald door Mevr. J. P. WESSELINK-v. Ros-mm 0 Zich zoo hoog oprichtend als het bij zijn geringe lengte mogelijk was, liep hij op Salten toe. ,,U zult be grijpen, luitenant, dat deze toestand wat dubbelzinnig lijkt. Maar ik wil niet aan de waarheid van uw woor den twijfelen, wanneer u mij uw eere woord geeft, dat u in geen onge oorloofde verhouding tot mijn vrouw staat". Salten verbleekte even. Maar met ijzeren wilskracht onderdrukte hij de ontroering, die hem overviel. Ter wijl mevrouw Lotte hem verbleekend aankeek, zei hij koel en kalm om haar eer te redden: ,,ik geef u mijn eerewoord". In de oogen van Georg Fein flik kerde het eigenaardig. .Hij boog het hoofd. „Wij willen u nu niet langer ophouden. De verrassing, die mij was toegedacht, is nu toch bedor ven". Salten boog voor het echtpaar en nam afscheid. Hij deed het zonder haast en onrust. Slechts toen hij buiten voor den spiegel in de garde robe zijn jas aantrok en zijn pet opzette, staarde hij als wezenloos in zijn bleek, gespannen gelaat. „Eerloos". Stond dat niet op zijn voorhoofd geschreven? Als in een angstigen zwaren droom liep hij langzaam naar zijn woning. Waarlijk, hij had een hoogen prijs moeten betalen voor een vluchtigen roes zijner zinnen, want hij had val schelijk zijn eerewoord gegeven. Er bleef hem niets anders over, dan zich een kogel door het hoofd te jagen. De eer, de uniform te dragen, had hij verspeeld. Toen hij thuis kwam, viel hij in een stoel, en staarde voor zich uit. Daarna ging hij aan zijn schrijftafel zitten en schreef zijn verzoek om ontslag neer en verzocht van den dienst verschoond te mogen blijven totdat zijn ontslag was ingewilligd regeering gedwongen was de Chi neesche valuta te beschermen, waar door de geheele Chineesche handel geblokkeerd werd. Steekhoudende bewijzen voor de noodzakelijkheid van de genomen maatregelen kunnen, dus door Nanking absoluut geleverd worden. Psychologisch en politiek was de uitwerking echter geheel anders. De nieuwe pariteit van den nieuwen Chi neeschen papieren dollar bindt de zen aan de pariteit van het pond. Hoewel de geruchten, die van een Engelschen invloed spreken, bij een rustig onderzoek van economischen aard wel niet vol te houden zouden zijn, behoeven zij slechts uitgespro ken te worden, om de menschen in China er van te overtuigen, dat Nanking zich onder voogdij van En geland heeft gesteld. Het is volkomen duidelijk, van welke zijde deze verdachtmaking werd uitgesproken. Onmiddellijk ge ïnteresseerd bij dezen economischen en politieken samenhang is Japan. Voor Japan lagen de dingen zoo, dat men van de lage zilverwaarde van de Chineesche valuta buitenge woon groote voordeelen had, terwijl na de monetaire hervorming de ver houdingen juist omgekeerd zijn. Ja pan moest dus de maatregelen van de regeering te Nanking als tegen zichzelf gericht beschouwen. Het is zoo goed als onmogelijk om uit te maken, of werkelijk Japansche raad gevers de gouverneurs van de noor delijke provincies tot hun tegenstand tegen Nanking hebben opgehitst. In ieder geval voeren dezen practisch op het oogenblik een Japansche po litiek en er valt niet aan te twijfelen, dat de Japanners deze situatie, die zich eigenlijk alleen op het gebied van de binnenlandsche politiek be woog, ten voordeele van de buiten landsche politiek zullen weten te be nutten. BRESKENS. Van Melles toestel maakt een noodlanding in Engeland. De Nederlandsche bedrijfsvlieg- machine van Van Melles Con fectionery Works te Breskens, de twee-motorige Monospar PHIPM, is verleden week Woensdag, be stuurd door den piloot Rademaker, naar Lympne en Rochester geweest, meldt de Midd. Crrf Als passagier was aan boord de heer Tjalling Vis ser uit Vlissingen de winnaar van de zilveren Scheldemeeuw voor 1935, naar men zich zal herinneren. Vrijdag vertrok de PH—IPM van Rochester naar Feitham toen, in de buurt van Croydon, plotseling alles dicht trok. Boven bergachtig terrein zijnde, heeft Rademaker toen onmiddellijk koers naar het Zuiden gezet, waar hij vlakker terrein wist te zullen vinden. Daarop heeft hij bij bladstil weer en met een grondzicht van slechts een meter of vijf, een terrein gezocht, en betrekkelijk snel gevon den, hetwelk hem voor een nood landing geschikt leek. Hij keerde toen dadelijk en heeft, met reeds voor zij den grond raakten vrijwel geblokkeerde wielen, op een smalle strook weiland een meesterlijke lan ding gemaakt. Toen bleek dat zij op de farm Morgen wilde hij naar zijn kolonel gaan en om een verlof vragen. Dan zou hij op reis gaan naar zijn moe der. Hij mocht geen einde aan zijn Jeven maken, zonder van haar af scheid te hebben genomen. Ook mocht zijn dood niet als zelfmoord bekend worden anders raadde Georg Fein waarom hij den dood had gezocht. En dan zou zijn offer tevergeefs zijn geweest. Hij moest op de een of andere wijze verdwij nen op een onnaspeurlijke wijze. Eigenlijk zou hij het liefst nog dien avond een eind aan zijn leven hebben gemaakt. Hij voelde zich zoo gedrukt, dat hij ternauwernood kon doen wat gedaan moest worden. Want dat hij morgen voor het laatst de uniform zou dragen, als hij zijn verzoek om verlof ging doen, stond bij hem vast. Hij stamde uit een onvermogende ambtenaarsfamilie. Zijn vader was geheimraad en slechts op diens wensch of beter gezegd op diens streng bevel was hij officier gewor den. En achter zijn vader had diens broer, de oom van Salten gestaan. Deze had beloofd Rudolf Salten tot zijn erfgenaam te maken en hem een maandelijksche toelage te geven onder voorwaarde, dat hij officier werd. Deze oom bezat een vermogen van eenige honderdduizend mark. Dat scheen de vader van Salten naar de toenmalige omstandigheden een enorme som, en om zijn zoon dit vermogen te verzekeren, stond hij er op, dat deze officier werd. Ru-dolf Salten was veel liever land bouwkundige of houtvester gewor den, maar daarvoor was niet het minste vooruitzicht, en zoo had hij zich in het door hem onbeminde soldatenberoep laten dringen. Hoe zwaar hem dit gevallen was, wist slechts zijn moeder. En aan zijn moeder, een verstandige, fijnvoelen de vrouw, hing hij met geheel zijn hart. De gedachte, zijn geliefde moe der, die sedert twee jaren weduwe was, een groote smart te moeten aandoen, kwelde hem het meest. In elk geval scheen het hem on mogelijk uit het leven te scheiden zonder van haar afscheid te nemen. Nu was Salten op weg naar zijn kolonel en het was verklaarbaar, dat hij in diep gepeins verzonken voort liep en dat het hem onverschillig was of mooie meisjesoogen hem aan keken of niet. Zijn borst ging op en neer door van Mr. en Mrs. Smith, onder het stedeke Burgesshill, terecht waren gekomen. Het toestel werd stormvast veran kerd; de vleugels opgevouwen en toen trokken Rademaker en Visser kniediep door de drassige hei naar het 3 km verder gelegen stadje, waar zij politie, douane en het vliegveld Feitham van een en ander verwit tigden. Zij sliepen des nachts in het hotel. Den volgenden morgen bij den „Dubbele Arend" gekomen, bleek het weer opgeklaard te zijn: een 3 km zicht en wolkendek op 200 meter. De wind stond toen echter dwars op het smalle weiland, hetwelk aan den eenen korten kant door lage struiken, aan den anderen kant door boomen begrensd werd. Zooals zij den vorigen dag bij mist over de struiken waren geland, is Rademaker nu met zijwind over de struiken, na een aanloop van een 2 h 300 meter om los van den zeer drassigen grond te komen, vlot gestart. Waar op men veilig en wel te Feitham arriveerde. Het was denzelfden dag, dat ook in Frankrijk alles dicht van den mist zat, en dat de Lufthansa op Croydon een geforceerde landing maakte. Cor Visser. In ons berichtje omtrent de ten toonstelling te Middelburg van den kunstenaar Cor Visser is een kleine onjuistheid geslopen. De tentoon stelling loopt n.l. tot en met Zondag 1 December a.s. SLUIS. Collecte. De collecte van de Zendingsweek heeft alhier opgebracht f 123. Ongeval. Kapelaan C. K. kwam alhier zoo danig met zijn motor, waarschijnlijk het zwaar en diep aclflmhalen. Hoe snel had het leven voor hem een ander aanzien gekregen. Wel had hij tot nu toe reeds vele zorgen! en verdrietelijkheden leeren kennen, en zijn kindsheid en eerste jeugd waren voorbij gegaan onder de strenge tucht van een eenigszins heerschzuchtigen vader. Voor zijn krachtige natuur was deze dwang dubbel onverdragelijk geweest en meen dan eens had hij met de ge dachte rondgeloopen zich aan allen dwang te onttrekken en de wijde wereld in te gaan. Alleen de gedach te aan zijn moeder had er hem steeds weer van teruggehouden. En tenslotte was hij gelaten de militaire loopbaan ingegaan en had zich moei te gegeven zijn plichten te vervullen. En nu? Nu stond hij aan het eind van deze loopbaan aan het eind van zijn leven. Om den vluchti gen roes van een onzinnigen hart stocht, had hij zijn eer, zijn leven verspeeld. Was hij werkelijk eerloos gewor den? Bleef hem nog een andere keus? Indien hij de vrouw had prijs gegeven, zou dat niet een grootere eerloosheid zijn geweest? (Wordt vervolgjd).

Breskensche Courant | 1935 | | pagina 1