Gevonden en Verloren. MglKMCiaS(m3L Sport. Rechtszaken. Gewestelijk Nieuws Gemengd Nieuws Klaas de zoon den Molenaar KONINKLIJKE VLAAMSCHE STADSSCHOUWBURG GENT. Donderdag 28 Nov. om 7 30 uur en Zondag 1 Dec. te 2,30 en 7,30 uur. de laatste voorstellingen van HET LAND VAN DEN GLIMLACH succes-operette van Franz Lehar. Dinsdag 3 en Donderdag 5 December om 7,30 uur DE BABY, een dolle klucht in 3 bedrijven. Vooraf ,,'n Dienstbodenvraagstuk blijspel in één bedrijf. FRANSCHE SCHOUWBURG GENT Zondag 1 Dec. om 2,15 u. Groote middagvoorstelling van GRAVIN MARITZA, perette n 3 bedrijven van Kalmann. BRESKENS. Afscheid Voor een volle kerk nam Ds Kelder alhier Zondagmiddag afscheid van zijn gemeente. Hij had tot tekst gekozen Matth. 17 8. Na zijn rede werd hij eerst toe gesproken door den Ouderling J. Ph. Wesdorp, welke de gemeente verzocht den scheidenden leeraar toe te zingen Psalm 121 4. Daarna werd hij toegesproken namens den Ring door Ds Castelein van Ijzen- dijke en door Ds Snijdelaar van Schoon- dijke als Consulent, welke verzocht allen staande te zingen Gez. 224 1. Na afloop werd door velen van de gelegenheid gebruik gemaakt om Ds en Mevr. Kelder in de Consistorie kamer de hand te drukken. AARDENBURG. Benoemingen. Door het Kiescollege alhier zijn respectievelijk tot ouderling en diaken herbenoemd de heeren C. M. van den Broecke en W. M. Bruijnooge. Door hetzelfde college werd tot bestuurslid der Commissie van Beheer der voormalige St. Janshuis en Disch- goederen herbenoemd de heer F. Dirkx. Door den Kerkeraad werd in ge noemde Commissie van Beheer her benoemd de heer P. de Bruijne Az. SCHOONDIJKE. Bij de Ned. Herv. Gem. alhier is benoemd tot Ouderling de heer A. Rookus en tot Diaken de heer Joh. Risseeuw-Provoost. GROEDE. Herkozen en gekozen. Herkozen tot leden van het Kies college de aftredenden H. de Hondt- de Groote, P. Verhage-Risseeuw, C. A. Salomé-de Hullu, A. Karels-van Roo, W. Leenhouts-Lucieer. Gekozen in de vacature ontstaan door het vertrek van J. Haartsen- Risseeuw, Iz. Butler. worden gehouden met de aantrek kingskracht van Parijs 0 Nu wij het toch over het buiten land hebben met betrekking tot Ne derland moeten wij ook melding ma ken van het sympathieke bericht in de Hongaarsche „Pesti .Napló," vol gens hetwelk via de Hongaarsche radio propaganda wordt gemaakt voor het denkbeeld pm in Boedapest een gedenkteeken op ,te richten voor de Nederlandsche moeder, uit er kentelijkheid voor hetgeen Neder landsche pleegouders voor Hongaar sche kinderen hebben gedaan ten tijde der Hongaarsche kinderactie, na den wereldoorlog, een blijk, dat een goede daad toch nooit wordt vergeten. 0 Wat een ander land, Italië, als een slechte daad beschouwt, name lijk het toepassen van de sancties, wordt overigens ook niet vergeten; zoo zijn, volgens telegrafisch bericht van het Nederlandsche.gezantschap te Rome, sedert 22 November alle buitenlandsche handelsvorderingen op Italië dus ook de Nederland sche door de Italiaansche regee ring geblokkeerd. Wanneer dit geld weer zal los komen, is de groote vraag. 0 Wetenschappelijk zoowel als spor tief Nederland zijn geëerd in de per sonen van de moedige leiders van de vier Karakorum-expedities, den heer en mevrouw Visser, die tijdens een lezing voor het Kon. Ned. Aardrijks kundig Genootschap in Amsterdam, werden gedecoreerd door den minis ter van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen, dr. J. R. Slotemaker de Bruine. Deze zeide, dat het hem verheug de te kunnen mededeelen. dat het H.M. de Koningin had behaagd, dr. Visser te benoemen tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw en mevrouw Visser-Hooft tot offi cier in de Orde van Oranje-Nassau. 0— Amsterdam zal dan toch, in tegen stelling met de aanvankelijk versprei de berichten, in 1939 zijn wereld tentoonstelling krijgen, zij het dan in een meer bescheiden genre dan die, welke wij dezen zomer te Brus sel hebben kunnen bewonderen Dit zal namelijk een z.g. b-ten- toonstelling zijn. De Volkenbond, die zich ook met dit vraagstuk heeft be zig gehouden, heeft de wereldten toonstelling verdeeld in a- en b-klas- se. Bij de eerste zijn de deelnemers verplicht een eigen paviljoen te bou wen, bij de tweede evenwel niet. Voorts mogen de a-tentoonstellingen 'elkaar eerst om de zes jaar opvolgen, dus na die te Brussel kan er pas weer een worden gehouden in 1941. Daar de b-tentoonstellingen om de twee jaar kunnen worden gehouden en 1937 is bezet door Parijs, moet Amsterdam wachten tot 1939. Er schijnt geen twijfel te bestaan aan het doorgaan van dit plan. Deze expositie zal zijn gewijd aan sport, verkeer, architectuur, land- en tuin bouw en koloniën-gebieden, waarop Nederland zeker is, geen slecht fi guur te zullen slaan. VOETBALLEN. Uitslagen van Zondag 24 Nov. K. N. V. B. 3e klasse A. Axel - Sluiskil. 0—1 Oranje—Terneuzen II 1 10 Oostburg Breskens 4-4 Hoofdplaat—Hulst 0—1 BRESKEN3. Gevonden Een kindertaschje, Een alpino. Inlichtingen Marechaussée-kazerne, alhier. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Zitting van Dinsdag 26 Nov. De volgende zaken werden behan deld C. V. G., 26 jaar, zonder beroep te Aardenburg, wegens ongedekt vetvoer van suiker op 21 Juni 1.1, te Oostburg. Eisch 2 mnd. gev. straf. I. B., 32 jaar, caféhouder en P. B., 43 jaar, arbeider te Gadzand, werden ten laste gelegd vervoer van gedis tilleerd tweemaal gepleegd en verboden nederlage van gedistilleerd te Cadzand op 2 November 1934 en 6 November 1934 Eisch ieder 2 mnd., bovendien I. B. f 30 boete. Mr J. J. Heyse, de raadsman van de verdachten pleitte voor lichtere straf. W. v. d. L 73 jaar, zonder beroep te Cadzand, wegens ongedekt vervoer van gedistilleerd op 2 Nov. 1934, te Cadzand, verboden nederlage van ge distilleerd te Cadzand op 2 Nov. 1934 en verboden nederlage van gedistilleerd op 5 Nov. 1934. Eisch f50.— plus f50.— pl. f 1000. pi. f 100.—. Mr J. J. Heyse pleitte voor lichtere straf. BRESKENS. Goed afgeloopen. Door het te scherp nemen van een bocht in den Rijksweg Breskens Schoondijke, gleed Zondagmorgen een auto, bestuurd door den heer B. alhier van den rijweg. Met vrij groote snel heid werd tegen een langs den weg staanden boom gereden, die afknapte, doch waardoor de auto tot stilstand kon worden gebracht. De zeven in zittenden kwamen met de schrik vrij. De materieele schade is zeer aan zienlijk. De auto was niet verzekerd. Schilderijen-tcntocnsfelling Ccr Visser te Middelburg. Cor Visser is voor Bressianers geen onbekende; integendeel, door zijn herhaalde, soms langdurige be zoeken aan onze haven met zijn woonscheepje, kent ieder hem, en voor wie hem veel ontmoet is het alsof hij een parochiaan is. Menigmaal zag ik in zijn kleine maar gezellige drijvende woning van zijn werk; nu dit, dan dat, maar nimmer goed; de ruimte is daarvoor aan boord te klein, om van de be lichting maar niet te spreken, zijn doeken en aquarellen niet ingelijst; men krijgt daardoor geen volledigen indruk van zijn kunst, maar die in druk is voldoende, om zich voor te nemen bij de eerste de beste ge legenheid van zijn werk ten volle te gaan genieten. De door hem ingerichte tentoon stelling te Middelburg in het Schut tershof geeft daartoe thans voor kunstliefhebbers eene prachtgelegen- heid. Daar hangen het. zijn schilder- aquarel- en houtsnedewerk in een voudige passende lijsten en in een daarvoor ook wat de verlichting be treft keurig geschikt zaaltje, waar door elk stuk tot zijn recht komt. Een catalogus vermeldt 70 num mers met korte aanduiding en prij zen. Wat is dat alles typisch werk, volkomen passend, voor wie hem kent, bij zijn karakter en eenvoudige maar ware levensopvatting, weinig idealistisch, maar vol liefde voor het practische leven en voor den mensch; want overal straalt het echt mensche- lijke uit; zie je den mensch zelf al niet, dan zie je suggereerend zijn arbeid, zijn hulpmiddelen daarbij, of duidelijke sporen van den gestreden arbeidsstrijd; zie die visschersscheep- jes, pas binnengevallen in slijkerige havens of aan bonkige steigers; als werkpaarden, nog dampend na zwa- ren arbeid op stal terug. Hij zoekt het 'door zijn zwervers bestaan op een scheepje uiteraard meest aan den waterkant; zijn stuk ken met scheeps- en havengezich ten e.d. zijn overwegend en overal vandaan: uit Nederland, België en Frankrijk tot Calais; zij getuigen me de van een gedetailleerde practische vaart- en scheepskennis. Dat evenwel zijn liefde niet alleen uitgaat naar den zeekant, toonen zijn gekleurde crayon-teekeningen uit Brugge; wat sitggereeren die sterk de stemming vain een grijs verleden, zooals men die te Brugge zelf onder gaat in neveligen morgenstond. Maar laat ik niet afdalen tot de indrukken, die de afzonderlijke stuk ken maken; mogen deze korte re gels U tot een bezoek prikkelen. De tentoonstelling is het overwaard en de Donderdagsche markt te Mid delburg biedt eene prettige gelegen heid. De tentoonstelling duurt nog tot Zaterdag. S. OOSTBURG. Een buitenkansje. Een paar werklieden alhier hadden een buitenkansje doordat zij twee prachtige visch-otters wisten te doo- dende eene was lang 1,10 M. en en de andere 95 c.M. Schaakwedstrijd. Schaakliefhebbers worden verwezen naar nevenstaande advertentie betref fende de schaakwedstrijd tegen Ter- neuzen. IJZENDIJKE. Aangehouden. De politie te Middelburg hield op verzoek van de marechaussée alhier een minderjarig meisje aan. Zij is naar deze gemeente overgebracht. Brand te 's-Hertogenbosch. Bij een brandje, dat Maandagmorgen c.a. kwart voor twaalf js ontstaan in een Werkatelier van den pelterijenhandel firma T. en C. v. d. Ven aan de Ververstraat 406 te 's-Her.ogenbosch is voor een waarde van rond f15.000 bont verbrand. Het vuur is ontstaan, toen ateliermeisjes bij hun dagelijk- sche werkzaamheden, namelijk het drogen van bont, gebruik maakten van een petroleumstraalkachel. Plot seling is een stukje bont in brand geraakt. De meisjes trachtten ver geefs het vuur te blusschen. Het bleek noodig de politiebrand- weer te waarschuwen, die in zeer korten tijd aanwezig was en met twee stralen het vuur aantastte. Men moest evenwel de gemeentelijke brandweer te hulp roepen, die met een motorwagen en de Magiruslad- der verscheen. Zij bracht vijf stralen in den strijd en eindelijk slaagde 87. Een brandwacht werd achtergela ten ter bewaking van het verbrande huis, terwijl de overige mannen ver trokken met de spuitwagen en het slangenwagentje. Toen baas Draaier thuis kwam. vond hij zijn vrouw en vrouw Nagel- kruid in de huiskamer. Ook Klaas zat er bij. Een doek was hem om het hoofd gebonden. Hij had een paar flinke brandwonden opgcloopen op zijn wang en in zijn hals. ..Klaas," zei vader, „je bent een flinke jon gen, maar ik was toch kwaad op je, dat je mijn brandweerpet op had". .88. Mijnheer Nagelkruid was met va der naar zijn huis meegeloopen en kreeg nu ook een plaatsje in de ka mer. De molenaar .had medelijden met de menschen en bood hen zijn huis aan als -onderdak zoolang ze niets anders hadden. Het was intusschen al ochtend geworden en Klaas mocht van moe der niet naar school vandaag, maar moest eerst maar eens naar bed en een paar uurtjes slapen. men cr in na een uur het vuur te blusschen. De schade was toen tot genoemde som opgeloopen. Boven dien heeft een onder het atelier ge vestigde reparatieinrichting van den rijwielhandelaar Versteeg eveneens groote waterschade gekregen. .Een en ander wordt door verzekering gedekt. Een eigenaardig verkeers-on geluk. Zaterdagavond heeft zich op den Rijksstraatweg 's Hertogen bosch—Grave een eigenaardig ver keersongeluk voorgedaan, dat een meer humoristischen dan gevaarlijken afloop heeft gehad. Omstreek acht uur stond een expediteur uit Heesch met zijn trailer aan de rechterzijde van den Rijksstraatweg onder de gemeente Heesch om vee uit zijn wagen te lossen. De laadbrug was aan de achter zijde van den trailer neergelaten en zoodoende was het roode achterlicht niet te zien. Op het oogenblik, dat hij zijn laatste beest had uitgeladen en naar zijn stal bracht, naderde van de richting 's- Hertogenbosch een kleine auto. De chauffeur bemerkte den grooten trailer te laat op en reed met een flinke vaart de laadbrug op en den trailer in. Door de groote vaart schoof door de botsing tegen de cabine de groote wagen ongeveer vijftien meter vooruit. Toen pas bemerkte de chauffeur van den luxen wagen in welke situatie hij was gekomen. De man zette kalm achter uit en reed zijn onvrijwillige garage weer uit. Daarna zette hij, alsof er niets gebeurd was, zijn tocht naar Grave voort. Toen de eigenaar van den vracht auto terugkwam, bemerkte hij dat er verwoestingen in zijn auto waren aan gericht. Hij stelde de Koninkl. Mare chaussée te Oss van het gebeurde op de hoogte, die onmiddellijk met de motorbrigade een achtervolging van den auto instelde. Ter hoogte van de gemeente Velp ontdekte de politie een auto op den weg, die aan de voorzijde was beschadigd. De bestuurder hier van, de heer J, uit Tilburg, bekende het hem overkomen avontuur. Van het gebeurde is proces-verbaal opge maakt Vreeselijk gevolg van kinder spel. Jeugdige kinderen hebben in een der straten van Praag een vreeselijk ongeluk veroorzaakt. Zij speelden „ban- dietje" en éen hunner een zevenjarige jongen, werd aan een paal gebonden om geëxecuteerd" te worden. Het achtjarige broertje van den veroor deelde tilde een groote bijl op doch moest het zware wapen weer laten vallen, met het gevolg dat de zeven jarige inderdaad onthoofd werd. Fiesch na anderhalve eeuw aan gespoeld. Aan de kust van Japan heeft men een fiesch opgevischt met blokjes hout, waarop door den laat- sten overlevende van de bemanning van een Japansch schip, dat in 1784 op zoek naar een „goudeiland" was uitgevaren, de tragische avonturen stonden verhaald. Ongeluk met een geweer. Maan dagmiddag is te Vaals de 57-jarige V. bij het schoonmaken van zijn ge weer door een kogel in de borst getroffen en op slag gedood. V., die lid was van het schutters gilde te Vaals zou op een terrein gaan oefenen. Hij wilde daartoe eerst zijn geweer schoon maken, dat naar hij meende, ongeladen was. Evenwel ging het plotseling af, met het bo venvermelde noodlottige gevolg. Twee uitersten. Zaterdagavond heeft de heer G. O., wonende in de Paul Krugerstraat te Rotterdam bij zijn thuiskomst een man in zijn woning aangetroffen, die er met valsche sleu tels was binnengekomen. Tot stelen was de man, toen hij betrapt werd. nog niet gekomen. De politie werd gewaarschuwd, die den man aanhield. Het bleek te zijn de 28-jarige A. H. Bij het onderzoek bleek, dat de man eenigen tijd zijn politie-diploma had behaald en reeds eenige keeren naar een betrekking als politie-agent had gesolliciteerd, tot nu toe zonder succes. Zijn „overgang" naar den vijand van de politie zal hem volgende sollicitaties nog wel moeilijker maken. «Onmiddellijk een kok gevraagd". Een vermogend ingezetene van Bussum vond Maandagochtend jeen dikke enveloppe in zijn bus, waarvan de inhoud bleek te bestaan uit een paspoort, drie getuigschriften in het Nederlandsch, Fransch en £ngelsch en een brief van een kapitein van een te Marseille liggende boot, waarin gemeld werd, dat er een be trekking als kok vrij was, mits de uitverkorene onmiddellijk naar Mar seille zou vertrekken. „Als u geen reisgeld heb, moet u het maar spoe dig zien te krijgen". De afzender van dit dossier schreef in een bege leidend briefje, dat hij hoopte, dat de vermogende ingezetene hem dit reisgeld zou verschaffen. .Hij zou 's middags om vijf uur om bescheid ko men. De ontvanger van den brief deelde de politie mee, dat hij op grond van deze geg-evens niet ongeneigd was om te helpen, doch verzocht nadere informaties te willen nemen. De pas stond ten name van iemand, die te Doorn zou wonen, waar de naam echter onbekend bleek te zijn. Toen de schrijver op den afge sproken tijd een onderhoud had met den candidaat-geldschieter, zat er dus een rechercheur achter een gor dijn verborgen. Nadat de schrijver het verhaal mondeling nog bevestigd had, nam de rechercheur hem mee naar het bureau. .Hier verklaarde de man, dat Doorn een vergissing was op de pas. Hij woonde te Enk huizen. De politie aldaar deelde telefonisch mede, dat hij te Enkhuizen bekend was, zij het niet al te gunstig. Hij heeft veroordeelingen achter den rug wegens diefstal met en zonder braak en jegens oplichting. De man achtte deze kleinigheden van minder be lang, doch toen de inspecteur aan stalten maakte om Marseille op te bellen, ten einde naar de boot te informeeren, wilde hij de politie niet door N. Kannegieter.

Breskensche Courant | 1935 | | pagina 2