BRESKENSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. JAVA heelfyn KARAVANEN Winnifred de Pelskoningin. Verschijnt iederen DINSDAG- en VRIJDAGAVOND. Telefoon 21. Postgiro 70179. Uitgave C. LE BLEU v|h E. BOOM-BLIEK, Breskens FEUILLETON qoed en toch, J goedkoop 45ste Jaargang Vrijdag 22 November 1935 Nummer 4088 ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden f 1.25. Buiten Breskens per drie maanden I 1.40. Franco per post per jaar f 5.00 Buitenland per jaar f 6.50 Alles bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJS Van 1-5 regels 10,75. Iedere regel meer f 0; 15. Ingez. Med. 30 ct. per regel Abonnements-advertenties groote korting. Kleine Advertenties tot hoogstens 5 regels f 0.40 (bij vooruitbetaling) De geheimzinnige periode. o Toen ik gisteren van mijn werk kwam en als gewoonlijk de huiska mer wilde binnengaan, was de deur op slot. Gewoon op slot 's middags om half zes, hoewel er niemand op reis was en er zeker géén geheimen wa ren af te sluiten. Maar terwijl ik dat dacht, stokte ik. Geheimen? Zou Resi geheimen hebben? Dat was in ons huwelijk nog nooit voor gekomen. En toen hoorde ik reeds haar stem: „Neem me niet kwalijk, nog één oogenblikje hè? Ik zal de deur dade lijk open doen". „Wat beteekent dat?" vroeg ik, toen ik eindelijk binnen mocht. „Sluit jij je op?" En onwillekeurig ging mijn blik onderzoekend de heele kamer langs. Maar er was niets ongerechtigs te zien. Alleen daar op de tafel daar lagen draadjes gekleurde wol. Toen ik die zag, gritste Resi ze bij elkaar en sloot ze weg. „Ga jij nu maar de krant lezen," zei ze haastig. „Ik kom dadelijk met het eten". Ik ben er qu achter. Het kan al leen maar een kussen zijn, dat ik op St. Nicolaas van haar krijg. Of misschien is het een tea-cosy voor mijn theepotje op kantoor, om dat ik laatst gezegd heb, dat mijn thee zoo gauw koud werd. Overi gens ben ik niet de eenige, die in dezen tijd gesloten deuren vindt. Vrienden en collega's hebben er te genover mij ook al over „geklaagd". Het is als gewoonlijk. In Novem ber begint de „gesloten deuren-pe riode". Dan hebben de vrouwen al lerlei geheimzinnigheden te verber gen. Wanneer wij, mannen, nog lang niet aan het feest denken, omdat wij uit principe pas de laatste dagen onze inkoopen doen, zitten de vrou wen daarentegen allang midden in het werk, en van allerlei wordt er dan gehaakt en gebreid. Soms hoor je geheimzinnig ritse len van papier. En wanneer je wil zien, wat er gekocht is nieuws gierig ben je als man natuurlijk niet, maar je wilt toch graag weten, wat het is dan neemt je lieve gade het heele pak op en zet het in de kast. Waarvan zij de sleutel heeft. En soms gebeurt het, dat zij je 6. Roman van H. COURTHS-MAHLER met autorisatie uit het Duitsch vertaald door Mevr. J. P. WESSELINK-v. Rossum 0 Zijn gelaat trilde vreemd. „Arme Kora, je kunt het altijd nog maar niet vergeten, dat je broer eens de serteerde en om zoo te zeggen naar de haaien ging. ,Nu wees gerust Je broer heeft, dunkt mij, getoond, dat hij ook buiten de Pruisische tucht nog tot jets nut is. En Winni zal op zekeren dag vanzelf niet meer over de balustrade springen. Ge lukkig is zij nog geen ziekelijke bleeke modepop". „Maar zij is toch in de uitgaande kringen gepresenteerd en wordt van alle kanten als jong meisje het hof gemaakt". „Ja helaas! Ik zou het prettiger vinden als men haar niet zooveel aandacht schonk. Ik weet, dat mijn dochter waard is bemind te worden de deur voor de neus dichtknalt geen manier van doen! We mogen niet jn deze kast kij ken, en we moeten van die lade afblijven. „Jij moet ook altijd overal rond snuffelen!" wordt er boos geroe pen, wanneer je eens ergens inkijkt. Net of het niet je eigen huis is, waar je doen en laten mag wat je wilt. Maar in dezen tijd mag je alleen doen en laten vooral het laatste wat je liefhebbende echtgenoote wil. Er zijn bepaalde teekenen, waar aan men kan merken, dat St. Nico laas nadert, en jn verdere verschie ten Kerstmis. En terwille daarvan laten wij ons alles welgevallen. Verdraagzaam als wij zijn. Per slot zal weldra ook mijn schrijftafel allerlei geheimen herbergen, al maken die 't mij niet zoo lastig als de geheimen van mijn vrouw! Zal het werkelijk een kussen wor den? De eerste groote luchtaanval. o Hoe de Abessijnen doordrongen in de Italiaansche linies. De Hel losgebroken boven de Bergen. Onze V.P.B.-correspondent aan het Italiaansche front, Sven Olafson, schrijft Aan het front, 20 Nov. 1935. (VPB.) Na de aanvallen achter het Ita liaansche front, waaraan de troepen den laatsten tijd hebben blootge staan, heeft men een aanvang ge maakt met de grondige zuivering van het terrein van alle vijandige elementen. Hiertoe kon men des te eer overgaan, omdat uit alles blijkt dat het voorloopige doel, dat men zich aan het Noordelijke front had gesteld, is bereikt en dat er .een rustpooze zal intreden, voordat men er toe overgaat, den opmarsch voort te zetten. Immers, jn dezen veldtocht teekenen zich twee episoden af. In de eerste weken na het uitbreken van de vijandelijkheden is het Ita liaansche leger ongeveer 40 kilo meter ver in het gebied van den tegenstander doorgedrongen, waar het zijn stellingen bevestigde en de verbindingen met de basis verzorg de. Nadat dit was geschied, zijn de meer dan iemand anders. Maar de jongere en oudere heeren, die haar dadelijk bij haar eerste intrede in de wereld het hof maakten, den ken er toch in de eerste plaats aan, dat zij de dochter van Peter Hartau en een rijke erfgename is. En ik zou toch graag zien, dat zij eens een man vond, die haar liefhad en voor wien haar gouden hart meer was dan de dollars van haar vader". Tante Kora knikte. „Ja, ja, Peter dat hoop ik pok. Maar juist daarom moet Winni haar best doen haar jongensachtige manieren af te leg gen". Het bloed steeg hem plotseling naar het hoofd. „Zeg toch maar liever dadelijk haar onvrouwelijk gedrag. Ach, lieve Kora, wat sleep je in je leven toch een vracht van kleinsteedsche be krompenheden mee. Jij arme vrouw bent al van kind 'af in de tucht ver stikt. Het is een wonder, dat ik de kracht nog had, mij er van vrij te maken". „Spreek er toch niet over! En je wilt toch niet zeggen, dat het niet onvrouwelijk is, als Winni als een jongen over alle hindernissen springt?" Hij had zijn lachende stemming troepen in verschillende etappes ver der opgerukt tot pngeveer 100 kilo meter van de grens, waar zij thans eveneens hun stellingen hebben be vestigd. Het wachten is nu op de beslissing van den nieuwen opper bevelhebber, maarschalk Badoglio. Het verdrijven der onruststokers. Deze laatste dagen is er een fac tor in het geding gekomen, waarme de men aan deze zijde weinig of geen rekening heeft gehouden, om dat men blijkbaar de mogelijkheid over het hoofd heeft gezien, dat zich iets dergelijks zou kunnen voordoen. Men meende namelijk met den vij and in het bezette gebied te hebben afgedaan na de tamelijk sporadische en weinig moorddadige schermutse lingen tijdens den opmarsch om de linie Aksoem-Adigrat te bezetten. Geheel onverwacht heeft het vijande lijk verzet weder het hoofd opgesto ken op plaatsen, waar men dit het minste verwachtte: binnen de Ita liaansche linies! Ik haast mij te herhalen, wat ik reeds enkele dagen geleden zeide, namelijk dat het hier geen ernstige gevechten betreft, doch alleen het optreden van afzonderlijke groepen al dan niet georganiseerde Abessij nen. Het feit op zichzelf, dat de vijand zich, zij het dan in geringen getale, te midden van de Italiaah- sche troepen heeft genesteld, heeft evenwel de volle aandacht van de Italiaansche autoriteiten, die zich dan ook haasten om door krachtige maatregelen het terrein geheel te zuiveren van deze onruststokers. De oorzaak van het „doorzijpelen" der vijandelijke troepen moet waar schijnlijk worden gezocht jn het feit, dat tusschen de tweede kolonne en het corps kleurlingen, dat aan de operaties deelneemt, geleidelijk een bres was ontstaan ter breedte van ongeveer 100 kilometer in vogel vlucht. Ondanks de regelmatige sur veillance van vliegmachines moet het den vijand niet zoo moeilijk zijn ge vallen, hierdoor een aantal troepen binnen te smokkelen. Er kan even wel geen twijfel aan bestaan, of men zal aan deze guerilla spoedig den kop hebben ingedrukt. De vuurdoop der Italiaansche luchtmacht in Abessynië. Tot dusverre hadden de 'Italiaan sche vliegers nog slechts weinig blootgestaan aan aanvallen der Abessijnen. Wel is waar werden af en toe enkele geweerschoten op hen gelost, doch deze hadden al heel weinig effect. Thans evenwel is het in de streek tusschen Ambaladsji en Antalo, ten Zuiden van Makalle, tot een ernstig treffen gekomen tus schen de vliegers en een sterke Abessijnsche troepenmacht. Reeds in den loop van de vorige week hadden de vliegers hier de aanwezigheid gesignaleerd van den tegenstander. Hoewel het niet moge lijk bleek, zijn getalsterkte ook maar bij benadering vast te stellen, be stond er grond voor het vermoeden, dat het hier een vrij aanzienlijke macht betrof. Vandaar dan ook, dat besloten werd tot een energieken aanval uit de lucht. Uw correspondent had het voor recht, hiervan de voornaamste in drukken op te teekenen uit den mond van een der officieren, die aan den raid had deelgenomen. „Toen de beide Caproni-escaders het aange duide gebied naderden," vertelde hij, „bleek ons al spoedig, dat de Abes sijnen de hoogten, die het smalle dal bij Goea Michael beheerschen, bezet hadden met scherpschutters, afdeelingen machinegeweren en stuk ken afweergeschut. 'Nadat wij de posities hadden verkend, waarbij ons al dadelijk bleek, dat ons een warme ontvangst werd bereid, daalden wij zoo laag, als pnze veiligheid dit toeliet, na eerst onze bommen te hebben gestrooid, ten einde de vij andelijke stellingen met onze machi negeweren te bestoken". Een opwindende aanval „Ik verzeker u," ging hij voort, „dat het oogenblikken van hevige ZWARE PRUIEA - EXTRA v ct. PRODUCT VAN DOUWE EGBERTS TABAKSFABRIEK weer terug gekregen. „Ik ken zeer correcte en streng optredende da mes, die veel onvrouwelijker zijn dan Winni. Laat haar toch haar jeug digen, bruisenden overmoed, zoo lang die nog niet vanzelf verdwijnt. Je kunt onbezorgd zijn, Winni'saard zal zich vanzelf ontplooien". Mevrouw Kora zuchtte. „Ik be doel het goed met het kind. Ik zou niet meer van haar kunnen houden als zij mijn eigen dochter was. Ik beschouw het slechts als mijn plicht haar op haar fouten opmerkzaam te maken". Hij maakte lachend een afweren de beweging. „Wat jn jouw oogen fouten zijn, zijn het in de mijne niet". Nu kwam Winnifred met groote sprongen achter haar honden aan bij het terras. Met twee sprongen was zij boven op de trap. Haar va der zag haar met trotsche, stralen de oogen komen. Zij omhelsde hem lachend en een beetje buiten adem. „Ach dat was heerlijk! Nu heb ik weer eens heerlijk gehold. O wee tante Kora zet haar strenge ge zicht!" Zij kuste haar vader met onstui mige teederheid en maakte toen voor haar tante een diepe buiging. „Niet boos zijn, tantetje, begint u maar niet te knorren. Jk weet reeds voor uit wat u zeggen wilt. Maar het kon niet anders, ik moest met mijn hom den een wedren houden. En nu kom ik héél netjes en ladylike bij u z'it ten". Zij trok een stoel naast haar vader en leunde met het hoofd tegen zijn schouder. Hij streelde zacht over haar goudblond haar en zij bleef heel stil zitten. 0 Eenige weken voor het hierboven beschreven tooneel verliet pp een helderen zomerdag Rudolf Salten zijn woning in Berlijn. Zij lag in een stille zijstraat, waar de woningen niet heel duur waren en waar men bijna in ieder huis kamers voor jonggezellen vond. Ru dolf Salten was officier. Hij beschik te slechts over een bescheiden toe lage en moest zich tevreden stellen met een woonkamer en een Jleine slaapkamer. Langzaam en in blijkbaar weinig aangename gedachten verdiept liep hij door de straten. In dien tijd keken de jonge meisjes nog met stralende oogen naar de bonte uni form, vooral als die gedragen werd door een zoo belangwekkende man opwinding voor ons waren. Wij wer den begroet door een ontzettend vuur. Om ons heen sprongen on ophoudelijk de granaten van het af weergeschut, terwijl de geweerkogels en de projectielen uit de machine geweren onophoudelijk tegen de vliegtuigen kletterden. Ieder oogen - blik konden wij een treffer verwach ten, die voor pns onherroepelijk het einde zou hebben beteekcnd. Wij hebben het er echter allen boven verwachting goed afgebracht. Schade van eenig belang hebben wij niet opgeloopen, behalve de ma chine van graaf Ciano, die, zooals u bekend zal zijn, een noodlanding heeft moeten maken bij Makalle, welke goed is afgeloopen. Ik zal echter niet licht het waar lijk helsche rumoer vergeten, dat ons in de lucht omringde. Hoewel rustige waarneming uit den aard der zaak niet mogelijk was gedurende het heftige gevecht, hebben wij toch den indruk, dat wij den vijand aan zienlijke verliezen hebben toege bracht". Het wordt meer en meer duidelijk, dat ten Zuiden van Makalle een groote Abessijnsche troepenmacht is samengetrokken, die den verderen Italiaanschen opmarsch zal trachten te bemoeilijken. Zeeuwsch-VI. Tramweg-Mij. o— Een desolate toestand. Voorstel tot afschrijving van 85 pet. op het aandeelenkapitaal en op de rentelooze voorschotten van rijk en provincie. De N.V. Zeeuwsch-Vlaamsche Tramwegmaatschappij heeft de aan- nelijke verschijning. Tot voor weinige maanden had Rudolf Salten zich nog nooit in een ernstige verhouding met een vrouw laten verstrikken. Wel had hij, zoo als iedere jonge, gezonde man, hier en daar een klein minnarijtje gehad, maar het waren altijd slechts vluch tige kennismakingen geweest, die tot niets verplichtten en van beide zijden slechts als een spelletje werden be schouwd. Maar voor ongeveer een half jaar was het anders geworden. Bij een winterfeest had hij de mooie, warmbloedige, jonge mevrouw Lotte Fein leeren kennen. En voordat hij recht tot bezinning kwam, was hij door haar in een galant avontuur meegesleept. De mooie vrouw had een echtge noot, die noch zeer belangwekkend, noch zeer beminnelijk was. En die het, zooals zij Salten verzekerde, met de echtelijke trouw niet zeer nauwgezet nam. Daarmede wilde zij zeker zijn bezwaren tot zwijgen bren gen. Zij was hartstochtelijk verliefd op den ternauwernood acht en twin tig-jarigen officier en gebruikte alle kunstgrepen der coquetterie om hem aan zich te binden. (Wordt vervolgd. J

Breskensche Courant | 1935 | | pagina 1